Šta je novo?

Cene nekretnina

Fed povecao kamatnu stopu za 0.75%, berze otisle gore. Logike bez.
Zato sto je vest o povecanju bila jos pre mesec, dva (ne znam tacno) i u tom momentu je trziste reagovalo na tu vest. Zasto je otislo gore? Zato sto su ljudi ocekivali 1% povecanje + FOMC koji je bio juce je bio malo bullish. Trziste je cista emocija, ljudi su reagovali na to, ne znaci da ce sve sada biti bajno. Treba sacekati danasnji meet i videti kako ce izbeci da kazu da zemlja nije u recesiji.
 
Upravo to, marketi se unapred prilagođavaju na najave CB, forward guidance! Ne znači to ništa, i prošli put bukvalno na dan kad su podignute kamate, marketi su porasli čak više od 3% u danu.

Inače presmešna su mi objašnjenja novih upumpavanja pod parolom, ovo je konkretno za neki sektor, neće uticati na inflaciju bla, bla, kao da sve nije povezano. :ROFLMAO: Ma da, svi smo sisali vesla! :ROFLMAO:

Nastavlja se po principu, kad ti se nešto ne odgovara, a ti promeni definiciju ili metodologiju! Sada upravo smišljaju za recesiju recimo. Npr, nekad je definicija inflacije bila direktno povezana za monetarnu masu samo, što je potpuno logično, inflacija/deflacija. Sada je vezano samo za opšti nivo cena, jer su ukapirali da se upumpavanje ne odražava linearno na cene, povećanje baze od 100% ne dovodi do povećanja cena za toliko. Naravno, opšti nivo cena opet oni računaju po svojoj diskreciji, sa svojim ponderima i sl, pa tako dve metodologije mogu da se razlikuju i po 5, 10%. Upravo takav slučaj sada imamo, po metodologiji od pre 40 godina, današnja inflacija je 17-20%.
 


Ko zna koliko je ovakvih slucajeva, ali sve je ok, realne cene, realna potraznja...
Ja mislim da je dosta jer je dosta i praznih stanova. Pare peru i ovi sto grade i ovu sto kupuju. U Srbiji lopovi povezani sa strankama na vlasti, ali primaju novac i od lopova iz drugih drzava, bitno je samo da se operu pare.
 
To je kvalitet po ovim realnim cenama🤔 Jedan od razloga po meni u oba slucaja sto su nalivali beton po 30+ stepeni. Pri visokim temperaturama svako pametan izbegava rad sa betonom jer je tesko napraviti sigurnu smesu. Negde pokusavaju sa ledom u smesi ili rad ujutru ali generalno izbegavaju rad po vrucini . A mozda je arhitekta pazario diplomu na buvljaku🤔
Da li je zgrada mozda jos u garanciji?
 
нема пумпања... ти стимуланси су да се људи мало насмеју, а они необавештени да се навуку да ће фед пивотирати... .75 је као булиш...

Иначе, дизање стопа иде темпом од .25, они су на последњих 2 дизања дигли за 1.50, за шта би им иначе требало 6 састанака... највероватније ће бити .75 у септембру, а можда и 1.00... које црно пумпање док је регистрована инфлација потрошачких цена на 10...

Зашто се о овоме расправља на овој теми за Цене некретнина...? Па, вредност тржишта некретнина се креће циклично у односу на привреду, а привреда зависи од финансијског стања и цене фин. капитала.

Мој предлог је, како се не би једна расправа затрпавала другом, да се направи тема која се бави анализом и коментарима који се односе на микро тржишта некретнина, како би људи могли да расправљају конкретне станове, куће, земљишта... Или, можда пре обрнуто, да се направи тема која се бави искључиво макро тржиштем. Разлика је у томе да ли се коментарише конкретно или уопштено. Наравно, теме би се преливале, али мислим да бар у кратком року док траје ова криза, да постоји потреба за тим, јер је ова расправа баш отишла предалеко за ову тему.
@Igor
 
Bukvalno :)) Sve kontra. Totalna nebuloza. Biden prica kako nismo u recesiji dizu kamate a ispod zita stampaju li stampaju i samo pumpaju stimulanse.
штампање је престало... Бајден може да прича шта год хоће, то је и његова улога - да лаже.
 
Ne znam da li je ovakav komentar vredan odgovora, ali samo ću da te pitam, kako to misliš propustili kupovinu stana? Od danas pa zauvek niko više neće moći da priušti da kupi stan? Mladi ljudi koji danas kreću da rade su krivi jer, je*iga, nisu pre par godina kupili stan jer se nisu rodili ranije?
Ne, mislim na ove koji godinama kukaju kako balon samo sto nije pukao i da su oni zapravo najpametniji jer nisu kupili stan pre par godina, a mogli su(ili kripto). Sta da kazem na komentare kada su mene ovde prozivali da sam dalabu sto sam kupio stan 2018/2019te jer evo balon samo sto nije prepolovio cene i to tadasnje cene. Ili jos gore ako i ne planiraju da kupe stan, a najglasniji su da odgovaraju druge od kupovine istog jer evo sad ce 900e m2 u knezu. Sad nazalost dosta Vas je registrovano "juce" ili aktivno samo na ovoj temi pa ne znaju sta se pise godinama unazad. A kad smo kod stana isto vazi i za kripto, mrze ga samo oni koji ga nikad nisu ni imali i sada u svojim frustracijama pricaju vec godinama o propasti, a hvale se kako su ekonomski strucnjaci. Kao i ovi sto pronalaze patnju u tudjoj sreci tj krivo im je jer je neko drugi bio pametniji. Naravno niko ne tera ni jedne ni druge da pricaju kako je nesto sjajno/propast. U to ime nadam se da ce mnogi mladi ljudi kupiti stan, sa svojim vecim platama nego ranije.

Pozdrav :sesir:
 
Poslednja izmena:
Ne, mislim na ove koji godinama kukaju kako balon samo sto nije pukao i da su oni zapravo najpametniji jer nisu kupili stan pre par godina, a mogli su(ili kripto). Sta da kazem na komentare kada su mene ovde prozivali da sam dalabu sto sam kupio stan 2018/2019te jer evo balon samo sto nije prepolovio cene i to tadasnje cene. Ili jos gore ako i ne planiraju da kupe stan, a najglasniji su da odgovaraju druge od kupovine istog jer evo sad ce 900e m2 u knezu. Sad nazalost dosta Vas je registrovano "juce" ili aktivno samo na ovoj temi pa ne znaju sta se pise godinama unazad. A kad smo kod stana isto vazi i za kripto, mrze ga samo oni koji ga nikad nisu ni imali i sada u svojim frustracijama pricaju vec godinama o propasti, a hvale se kako su ekonomski strucnjaci. Kao i ovi sto pronalaze patnju u tudjoj sreci tj krivo im je jer je neko drugi bio pametniji. Naravno niko ne tera ni jedne ni druge da pricaju kako je nesto sjajno/propast. U to ime nadam se da ce mnogi mladi ljudi kupiti stan, sa svojim vecim platama nego ranije.

Pozdrav :sesir:
Tako je kolega.
Mladi ljudi treba da kupuju stanove iz životnih, a ne samo ekonomskih razloga: Žene se i udavaju, dobijaju dijecu...
Život jednostavno teče.
Ljudi koji čekaju jer cijene samo što ne padnu na pola ili manje, zavaravaju sami sebe i gube vrijeme.
Laički razmišljajući, nemoguće je da sve nastavi da poskupljuje, jedino stanovi da pojeftine.
Naravno da nikome ne bi bilo prijatno da stan plati npr. 2.000 €\m2, a da mu za par mjeseci cijena padne na 1.500 €\m2, ali u ovim čudnim ekonomskim tendencijama to je jednostavno nemoguće jer je stanogradnja odraz cijelokupne privrede.
 
Sada je takvo vreme da je jako neozbiljno i nezahvalno davati ikakve prognoze jer sutra moze biti i 3000e m2 i 1000e m2. I već 1000 puta prežvakano, ko kupuje stan za život, a nadam se da je to većina, njemu ne treba da bude mnogo bitno koja će cena biti. Vreme prolazi, deca dolaze, kirija ide... Koga te stvari ne dotiču taj ima luksuz da razmišlja o cenama i ulaganju u nekretnine. Tako da se nadam i da ce plate biti vece i da ce mladi ljudi moci da priuste svoj prvi realan stan. Kada kazem realan ne mislim na neke ovde zalbe kako sam eto juce poceo da radim kao programer i imam platu 1200e i kako je sve lose i neposteno jer eto ne mogu sledece godine kupiti stan od 100m2 na Terazijama.
 
Novi stimulans koji ce direktno da utice na cene nekretnina. Idemo ponovo up.

Details have still not been disclosed, but the measure would invest $369 billion into energy and climate change programs, with the goal of reducing carbon emissions by 40% by 2030, according to a one-page fact sheet.

Kamate za 30 godina fiksne kredite ponovo otisle na dole
 
Novi stimulans koji ce direktno da utice na cene nekretnina. Idemo ponovo up.

Details have still not been disclosed, but the measure would invest $369 billion into energy and climate change programs, with the goal of reducing carbon emissions by 40% by 2030, according to a one-page fact sheet.

Kamate za 30 godina fiksne kredite ponovo otisle na dole
Не иде ап друже... Стимуланс је никакав, тражња се убија... Немој да ложиш људе на погрешан избор.
 
Novi stimulans koji ce direktno da utice na cene nekretnina. Idemo ponovo up.

Details have still not been disclosed, but the measure would invest $369 billion into energy and climate change programs, with the goal of reducing carbon emissions by 40% by 2030, according to a one-page fact sheet.

Kamate za 30 godina fiksne kredite ponovo otisle na dole
Kamate se naizmenicno povecavaju i smanjuju a iz istog izvora pogledaj grafikon od maja meseca ove godine i vidi koliko je povecanje.
Inace na smanjenje cene bi mogla da utice cena gvozdja koja pada na svetskoj berzi i priblizava se prepandemijskom periodu-trnutno 854 dolara po toni.
Untitled.jpg
 
Poslednja izmena:
Tako je to sto podizu referentnu kamatu ne urice odmah na komercijalnu kamatu. Plus ocigledno im
je strategija da stampaju USD i da ubacuju sveze USD u nesto sto im treba (chipovi, solar itd)

burazerska ekonomija sto je neko rekao
 

Dakle poreklo novca kupaca se NE PROVERAVA pri kupovini stanova.
Sve jasno zasto sveta posao s nekretninama, Srbija je sigurna zemlja za lopove.,
 
Ovakvih je pola kule. Sa jedne strane super sto su okupili tu olos, lakse ih prepoznajes na ulici posle.
 
Prosecna cena stana u projektu koji se veoma intenzivno reklamira ovih dana je 5.000 evra, a nije BW. Garazno mesto je u rasponu od 30 do 60.000. Zemljiste za objekat je placeno 4 mln EUR. Bice izgradjeno oko 60ak stanova i 90ak parking mesta. Neka mi neko strucan kaze koliko moze da ga kosta cena izgradnje sa sve zemljistem i taksama. Pitam iz razloga sto se ovde cesto navodi da je nemoguce da cene svega drugog raste, a cene stanova padaju. Recimo da li uz marzu na ovom projektu od jedno 3 do 3,5 hiljade evra po kvadratu ovaj investitor ima prostora da usled pada traznje smanji svoju cenu, ma cak skoro i da je prepolovi, pa da opet ima zaradu uporedivu sa prinosima u drugim industrijama. Ili je zaista pad cene u BGD toliko nemoguc ravan svetskom cudu.
Znam sada cete reci to je ekstrem, ali kolike su marze na projektima sa cenama od 3 hiljade evra i prosecnim kvalitetom.
Bas zbog napora vladajuce kaste da pod svaku cenu odrzava cene stanova visokim i nerealnim, opste poznato zbog cega, pad moze biti veoma osetan kada ti vestacki faktori nestanu.
 
Prosecna cena stana u projektu koji se veoma intenzivno reklamira ovih dana je 5.000 evra, a nije BW. Garazno mesto je u rasponu od 30 do 60.000. Zemljiste za objekat je placeno 4 mln EUR. Bice izgradjeno oko 60ak stanova i 90ak parking mesta. Neka mi neko strucan kaze koliko moze da ga kosta cena izgradnje sa sve zemljistem i taksama. Pitam iz razloga sto se ovde cesto navodi da je nemoguce da cene svega drugog raste, a cene stanova padaju. Recimo da li uz marzu na ovom projektu od jedno 3 do 3,5 hiljade evra po kvadratu ovaj investitor ima prostora da usled pada traznje smanji svoju cenu, ma cak skoro i da je prepolovi, pa da opet ima zaradu uporedivu sa prinosima u drugim industrijama. Ili je zaista pad cene u BGD toliko nemoguc ravan svetskom cudu.
Znam sada cete reci to je ekstrem, ali kolike su marze na projektima sa cenama od 3 hiljade evra i prosecnim kvalitetom.
Bas zbog napora vladajuce kaste da pod svaku cenu odrzava cene stanova visokim i nerealnim, opste poznato zbog cega, pad moze biti veoma osetan kada ti vestacki faktori nestanu.
Nema tu marže 3 do 3 ipo hiljade €. Ni približno. Pa sam si napisao da ga samo plac košta preko 65.000 € po stanu. Ti stanovi koji se kasnije prodaju za 5.000 €\m2, tipa onih u Kneza Miloša (ako na to misliš), su jako skupi za izgraditi. Mislim da samo toplotne pumpe koje griju i hlade sa fan kulerima skrivenim u plafonu koštaju cca preko 20.000 € po velikom stanu + je neophodna jedna mala kontrolna prostorijica. Podno Rehau grijanje i parket predvidjen za njega u velikim dimenzijama isto koštaju. Samo alu drvo stolarija (uskočno klizna gdje je unutrašnje drvo hrast, a ne čamovina), sa el. roletnama košta za veliki stan koji ima ogromne otvore i više od te cifre. Smart home (pravi Smart home, gdje su svi kablovi dovedeni do razvodne table, sa američkim kontrolorima, a ne kineskim wifi Alexis glupostima od prekidača), košta jako puno. El.galanterija gdje su maske drvene košta npr. 100-injak i više € po jednoj 4 m kutiji. Jedno mermerno čelo + gazište za stepenište košta cca 50-100-ak € bez postavljanja, a imate ih 15-ak po jednom spratu + podesti i hodnici po M2 toliko. Prave dekorativne tehnike (ne domaća Sahara) koštaju sa postavljanjem i po nekoliko desetina € po M2. Vrhunska sobna vrata sa masivnim rezbarenim štokovima koštaju po cca 800 € i više. Ulazna Bosalova Lux koštaju jako puno...
Zarade oni dobro, ali ne baš koliko se misli.
 

Pogledajte ovo. Šta reći.
Jedan od najrasprostranjenijih proizvodjača gradjevinskih materijala po ovom prilogu ispada najobičniji prevarant.
Ako smo za investitore stanova za tržište to manje više znali i očekivali, ovo za Henkel Srbija i Henkel uopšte je jezivo. Naravno, ukoliko je ovo tačno da su falsifikovali energetske pasoše, a argumentacija je veoma jaka u tom pravcu.
Ne želim nikome da pravim antireklamu, ali mislim da ovo treba da bude objavljeno i na ovom forumu.
Ja lično ću nakon ovoga bojkotovati njihove proizvode. Već ih izbjegavam zbog upitnog kvaliteta. Npr. njihov izvikani ljepak CM 16 košta duplo skuplje od nekih drugih flex.ljepkova za pločice, a ne valja ništa. To će vam i svaki keramičari potvrditi.
Inače, što se tiče energ. pasoša, sama činjenica da inženjeri koji ih izradjuju i izdaju čak i ne izlaze na lice mjesta, po meni znači da se ti pasoši mogu "metnuti na onu stvar" da izvinete.
Ja inače ništa ne vjerujem ni nadzoru koji plaća investitor ni komisiji za tehn.primjer koja sjedne u kafanu sa investitorom i njegovim nadzorom i ne pogleda objekat.
Odgovorno tvrdim i da geod.elaborati prilikom tehničkog prijema nisu proizvod stvarnog mjerenja već štelovanja/prepisivanja iz projekta kako zbog dosta manje kvadrature investitori ne bi morali da vraćaju novac kupcima (za preko određenog %).
Ako ne vjerujete, metar u ruke pa izmjerite stan koji ste kupili u novogradnji.
 
Period zlatnog standarda do 1930. je takodje period ucestalih ekonomskih kriza, koje su se u Americi u proseku desavale na svake 3-4 godine, u proseku trajale po 2 godine i sa prosecnim padom autputa od 20%. Od 1930. do danas krize se desavaju u proseku na 6 godina, traju u proseku 10 meseci, sa prosecnim padom autputa od 5%.



Stanje u Americi: https://www.bls.gov/cpi/

CPI 9.1%, hrana 10.4%, energija 41.6%, ostala roba 7.2%, usluge 5.5%. Dakle ostala roba nije mnogo manje poskupela od hrane.

"Inflation is always and everywhere a monetary phenomenon."

"The positive effect of 'having more money' benefits the producer of money and those getting it first; while the negative effects impact the latecomers."



Ne postoji nista sto je sigurna rezerva vrednosti nezavisno od realne ekonomije i monetarnog sistema. U monetarnom sistemu zasnovanom na zlatu, zlato je rezerva vrednosti utoliko sto je novac. Medjutim najpre je vazno razumeti da "rezerva vrednosti" u realnom smislu zapravo znaci da rad ili kapital iz sadasnjeg trenutka zelimo da mozemo da zamenimo u rad ili kapital u nekom trenutku u buducnosti, a da u medjuvremenu drzimo "u rezervi". Ali takva transakcija nije fizicki moguca - odnosno moguca je samo pod uslovom da se izmedju nase inicijalne i krajnje transakcije neprekidno desavaju transakcije izmedju drugih ljudi i razlicitih oblika rada i kapitala, tako da mi u sadasnjem trenutku budemo na prodajnoj strani, a u nekom buducem trenutku na kupovnoj strani, dok izmedju postoji neprekidni lanac drugih transakcija koje posreduju izmedju nase inicijalne i krajnje transakcije. Ako dodje do bilo kakvog poremecaja u tom lancu transakcija (npr. destrukcija ili dugorocan pad autputa) mi ne mozemo s pravom ocekivati da nasa "rezerva vrednosti" bude ocuvana. S druge strane, ako drugi ljudi u medjuvremenu uvecavaju svoju produktivnost i kolicinu autputa, a samom cinjenicom da je zlato novac, i da je njegova kolicina fiksna spram rastuceg autputa, zlatu onda raste vrednost, nasa "rezerva vrednosti" raste iako ni na koji nacin ne doprinosimo rastu autputa. Poenta je da ni takav sistem nije vise fer, i pre svega podsticajan (da se visak vrednosti ulaze u nesto sto stvara novu vrednost a ne u nesto mrtvo), nego sistem zasnovan na dekretnom novcu.

Sadasnji problem je jednim delom upravo to sto je besomucno stampanje novca u poslednjih par godina na neki nacin stvorilo upravo takvu situaciju sa nekretninama - kupio si ciglu i beton, dakle ni na koji nacin ne doprinosis rastu autputa, a tvoja rezerva vrednosti raste. Stavise, nije problem sto tvoja rezerva vrednosti raste, nego sto raste vecom brzinom nego sto raste sam autput!

To je potpuno besmisleno i nezdravo, jer predstavlja sistem podsticaja u kojem sve veci visak vrednosti odlazi u ciglu i beton, ne stvara nikakvu dodatnu vrednost, a vrednost ima samo na osnovu ocekivanja da ce sutra biti jos skuplje - koji je realno ostvariv samo pod pretpostavkom veceg (nego danas) rasta autputa u buducnosti ili rastuce demografije onih koji nece moci da kupe stan nego ce morati da ga iznajmljuju i da za to izdvajaju sve vise dohotka. I jedno i drugo je naravno besmislica ili neki horor scenario i cene bi u nekom fer sistemu trebale da se vrate u fer proporciju sa dohotkom, a u najgorem slucaju bi u svakom slucaju morale da se zaustave u nekoj makar i nefer proporciji sa dohotkom. Ali distorzija koja je nastala u medjuvremenu, gde su poremecene relativne cene, i pre svega odnos cena nekretnina i dohotka, a visak vrednosti zakopan u ciglu i beton, nece proci bez posledica na rast i nejednakost.

Evo detaljno.

1. USA
Roba (usluga): ucesce u potrosnji × CPI robe (usluge) = pp ukupnog CPI

Energija: 8,7% × 41,6% = 3,6pp
Hrana: 13,4% × 10,4% = 1,4pp
Usluge: 56,7% × 5,5% = 3,1pp
(shelter=renta: 32,3%×5,6% = 1,8pp)
(usluge bez shelter: 1,3pp)
Ostala roba: 21,2% × 7,2% = 1,5pp
-------'
Ukupno 9,6pp*

--> u CPI hrana i energija ucestvuje sa 5pp sto je vise od 50% od ukupnog CPI.
...
+ nevidljiv efekat energije (incl. transport energ.): input proizvodnje za ostale robe i usluge
+ pomenuti kanali snabdevanja kao input za ostale robe i usluge

shelter (skoro) iskljucivo pokretan QE, ali i pandemijskom promenom ponasanja cini 1,8 pp inflacije

--> efekat QE bi cirka po tome bio oko 4pp, mozda i manje.

*devijacija 9,6 i 9,1 zbog zaokruzivanja decimala


2. U EU jos veci efekat energije, a manji total HICP (CPI), sto (dodatno u poredjenju sa USA) smanjuje efekat QE.

HICP (CPI) 8,6%,

struja/gas i sl. 16,9%
transport 14,4%
hrana 10,4%,

restorani i hoteli 7,9%,
oprema za kucu 6,5%

rekreacija i kultura 4,4%
alkohol, duvan 3,2%
ostalo 2,7%

zdravstvene usluge 1,1%
odeca, obuca 0,6%
komunikacije -0,3% (deflacija)
obrazovanje -1% (deflacija)

Hrana, energija i transport ubedljivo odskacu - guraju HICP (CPI) na gore.

Sve ostale robe/usluge opet imaju troskovni input energije i transporta...

Restorani i oprema za kucu (koji su nesto visi) nemaju preovladjujuce ucesce u strukturi potrosnje, pa njihov ponder ne opredeljuje total HICP (CPI)
-Restorani delimicno pokretani post-pandemijskim povecanjem traznje

Imamo i deflaciju danas u pijedinim kategorijama.

--> Kada energija uklj. transport i hrana ne bi ovoliko rasli, HICP (CPI) bi bio dosta nizi.

Zato je preporuka (u kontekstu nekretnina) posmatrati Core CPI/HICP ili jos preciznije CPI roba/usluga za koje bi se stednja trosila.


 
Nema tu marže 3 do 3 ipo hiljade €. Ni približno. Pa sam si napisao da ga samo plac košta preko 65.000 € po stanu. Ti stanovi koji se kasnije prodaju za 5.000 €\m2, tipa onih u Kneza Miloša (ako na to misliš), su jako skupi za izgraditi. Mislim da samo toplotne pumpe koje griju i hlade sa fan kulerima skrivenim u plafonu koštaju cca preko 20.000 € po velikom stanu + je neophodna jedna mala kontrolna prostorijica. Podno Rehau grijanje i parket predvidjen za njega u velikim dimenzijama isto koštaju. Samo alu drvo stolarija (uskočno klizna gdje je unutrašnje drvo hrast, a ne čamovina), sa el. roletnama košta za veliki stan koji ima ogromne otvore i više od te cifre. Smart home (pravi Smart home, gdje su svi kablovi dovedeni do razvodne table, sa američkim kontrolorima, a ne kineskim wifi Alexis glupostima od prekidača), košta jako puno. El.galanterija gdje su maske drvene košta npr. 100-injak i više € po jednoj 4 m kutiji. Jedno mermerno čelo + gazište za stepenište košta cca 50-100-ak € bez postavljanja, a imate ih 15-ak po jednom spratu + podesti i hodnici po M2 toliko. Prave dekorativne tehnike (ne domaća Sahara) koštaju sa postavljanjem i po nekoliko desetina € po M2. Vrhunska sobna vrata sa masivnim rezbarenim štokovima koštaju po cca 800 € i više. Ulazna Bosalova Lux koštaju jako puno...
Zarade oni dobro, ali ne baš koliko se misli.
Pa sta cenis kolika mu je zarada po kvadratu? Po cenama garaznih mesta koje sam pomenuo da su u rasponu od 30 do 60 hiljada evra, on ce na njih 90 prakticno sebi otplatiti cenu zemljista. Znaci u stan ne mora uopste ni da se ukalkulise.
 
Pa sta cenis kolika mu je zarada po kvadratu? Po cenama garaznih mesta koje sam pomenuo da su u rasponu od 30 do 60 hiljada evra, on ce na njih 90 prakticno sebi otplatiti cenu zemljista. Znaci u stan ne mora uopste ni da se ukalkulise.
Teško je procjeniti.
Ja znam zarade na ovim malo jeftinijim objektima na solidnim lokacijama.
Tu je zarada 20-ak % od onoga što plati konačan kupac. Plafon četvrtina. Ali samo za neke stanove. Na "najboljim" spratovima.
Pretpostavljam da je na ovim "ultra lux" projektima i malo veći od toga, ali sam gotovo siguran da nije preko 30 %.
Znači, ukoliko kupac platio M2 5.000 €, investitor gotovo sigurno nije zaradio više od 1.500 €/M2. To zvuči ogromno, ali kad se podjeli na 3-4 godine, koliko je potrebno da se takav projekat realizuje, to je do 10 % godišnje.
 
Vrh