Šta je novo?

Cene nekretnina

Jedno su najave, a drugo je praksa, neznatan pad od pika u aprilu!

Pogledajte prilog 141927

...i mala istorija čisto da vidimo o kakvim proporcijama govorimo!

Pogledajte prilog 141928

Dakle govorimo o 5000 milijardi usd upumpanog novca za 2, 3 meseca i sad treba da nam bude ok što povlače mesečno nešto simbolično? Cenim da ne mora neko biti statističar ili ekonomista da ukapira šta se ovde dešava!

Jedno pitanje za Vas, ako već najavljujete recesiju (mada iskreno ne vidim odakle info, sve kredibilne istitucije i dalje barataju sa prognozama oko 2-4% nominalnog rasta za USA i Evropu za ovu godinu i sa blagim trendom smanjenja za sledeću, ali i sa ozbiljnom inflacijom) i sa ovako preskromnim dizanjem kamata (to su nekada bile stimulativne kamate), šta mislite šta će se desiti ako privreda stvarno štucne (a po Vama to je već sada)? Da će nastaviti sa dizanjem kamata, povlačenjem novca?

Mislite da će sedeti skrštenih ruku i dozvoliti da se sve nominalne varijable vrate na prepandemijske vrednosti, pa i cene energije, hrane, pa i nekretnina? Tvrdo sletanje. Pa ja jedva čekam da vidim kako će reagovati samo ako se desi štucanje, a ne neki scenario kaskadnog pada berzi npr (kao u martu 2020. npr). Ne radujem se tome zbog drugih, iako mene ništa ne kači, ali eto, zanima me teorijski šta će uraditi! Za par meseci upumpati 5000 milijardi uz standardno dalje mesečno upumpavanje od 120 milijardi (hipoteke i obveznice) i sad povlačenje od 50 mljrd mesečno (a u praksi ni toliko), a Vi verujete da će to da obori sve!

U nekom trenutku, a ja verujem da je vrlo blizu, imaćemo prelamanje f-je inflacije u smislu da ćemo videti opadajuće stope, tkz dezinflaciju, bez većeg uticaja na nominalni rast! Meko sletanje. To i dalje znači da će nam sve biti skuplje za godinu dana, možda ne za 10%, nego za 6% npr (priznatih). To sve pod uslovom ako stvarno dođe do pika uskoro, ako ne, možda se ponove nove '70-e godine!

Moja pretopstavka je da je monetarna masa tu da ostane, uz manje fluktacije, svakako na signifikatno većem nivou nego 2020. godine, možda i više nego duplo! Ako se desi ozbiljan pad, momentalno se staje sa dizanjem kamata, ide obrnuto!

Odlicna analiza.
 
Inače, ove cifre su po meni odličan pokazatelj čega se plaše sve CB širom sveta i šta će učiniti da izbegnu po svaku cenu! To je upravo deflatorna recesija, mnogo više nego inflatorna (stagflacija) i uvek gledaju da imaju više prostora da na vreme reaguju. Da nije tako, pa oni bi sad povukli trilionče u nedelji, na isti način kao što su upumpali 3.5 u jednoj nedelji. Baš njih briga za to što je neko štedeo za svoj prvi stan npr ili što se nekoj babi obezvredila ušteđevina ili penzija! Sa druge strane, nove 2008. se itekako plaše, da ne kažem 1929-e.
zar je 2008. bila deflatorna recesija?
 
Jedno su najave, a drugo je praksa, neznatan pad od pika u aprilu!

Pogledajte prilog 141927

...i mala istorija čisto da vidimo o kakvim proporcijama govorimo!

Pogledajte prilog 141928

Dakle govorimo o 5000 milijardi usd upumpanog novca za 2, 3 meseca i sad treba da nam bude ok što povlače mesečno nešto simbolično? Cenim da ne mora neko biti statističar ili ekonomista da ukapira šta se ovde dešava!

Jedno pitanje za Vas, ako već najavljujete recesiju (mada iskreno ne vidim odakle info, sve kredibilne istitucije i dalje barataju sa prognozama oko 2-4% nominalnog rasta za USA i Evropu za ovu godinu i sa blagim trendom smanjenja za sledeću, ali i sa ozbiljnom inflacijom) i sa ovako preskromnim dizanjem kamata (to su nekada bile stimulativne kamate), šta mislite šta će se desiti ako privreda stvarno štucne (a po Vama to je već sada)? Da će nastaviti sa dizanjem kamata, povlačenjem novca?

Mislite da će sedeti skrštenih ruku i dozvoliti da se sve nominalne varijable vrate na prepandemijske vrednosti, pa i cene energije, hrane, pa i nekretnina? Tvrdo sletanje. Pa ja jedva čekam da vidim kako će reagovati samo ako se desi štucanje, a ne neki scenario kaskadnog pada berzi npr (kao u martu 2020. npr). Ne radujem se tome zbog drugih, iako mene ništa ne kači, ali eto, zanima me teorijski šta će uraditi! Za par meseci upumpati 5000 milijardi uz standardno dalje mesečno upumpavanje od 120 milijardi (hipoteke i obveznice) i sad povlačenje od 50 mljrd mesečno (a u praksi ni toliko), a Vi verujete da će to da obori sve!

U nekom trenutku, a ja verujem da je vrlo blizu, imaćemo prelamanje f-je inflacije u smislu da ćemo videti opadajuće stope, tkz dezinflaciju, bez većeg uticaja na nominalni rast! Meko sletanje. To i dalje znači da će nam sve biti skuplje za godinu dana, možda ne za 10%, nego za 6% npr (priznatih). To sve pod uslovom ako stvarno dođe do pika uskoro, ako ne, možda se ponove nove '70-e godine!

Moja pretopstavka je da je monetarna masa tu da ostane, uz manje fluktacije, svakako na signifikatno većem nivou nego 2020. godine, možda i više nego duplo! Ako se desi ozbiljan pad, momentalno se staje sa dizanjem kamata, ide obrnuto!
Šta je definicija mekog sletanja po tebi?
Poprilično je mala ta istorija balance sheeta. FED se nije suočio sa ovakvom inflacijom 40 godina, i to sa promenjenom formulom CPI-ja.
Monetarna masa=balance sheet? Ja sam mislio da je monetarna masa novac u opticaju.

Nisi verovao ni da će dizati stope dok se crveni, pa eto dizaće 150 poena umesto najavljenih 100 za poslednja dva meseca.

Nekada stimulativne kamate ne moraju uvek da budu. Sa ovakvim dugovima, dizanjem kamata, ubijanjem vrednosti mnogih aseta, visokom inflacijom, geopolitickim rizikom i nestabilnoscu.
..Poprilično si optimistican iako veruješ da si realista.

Kolika poslova mora da nestane da bi se ubila tražnja? Koliko vrednosti mora da bude uništeno da bi makar videli pik inflacije? - MNOGO!

Neće biti tzv volmagedon-a 2020...pogledaj vix od jesenas, a koliko je vrednosti izgubljeno u sp500? Skroz drugi format. Vidiš samo 2020, 2008-09... Inflacija preko 5% nije obuzdana bez recesije u istoriji (SAD)... Ovo bi bio prvi put. Srećno s tim hopiumom.

Stagflacija je dok god postoji inflacija i recesija. Samo što ovog puta sumnjam da će biti Kine da iole dovoljno pomogne Amerima. Zato verujem i u deflaciju. A to je krah ekonomske politike koja se zataškava... kako beše?
 
'Ajde sad vi meni objasnite zašto bi neko zdrave pameti ovo kupio po ovoj ceni? ...

Upljuvali se ljudi da objasne, a ti opet pitaš. Ima više mogućnosti:
1. IT-jevci. Seniori.
2. Dijaspora, naročito iz Amerike, njima je sve jeftino. Ne treba im, al je jeftino, pa nek stoji.
3. Ljudi sa ušteđevinom koja će da im propadne
4. Rusi i Ukrajinci
5. Uspešni poljoprivrednici, lekari, privatnici, duvači balona za proslave... parkiraju kapital
6. Ceo region
Pa onda još: estrada, antivakseri, izbeglice iz Izraela, digitalni nomadi... sve je već prežvakano
 
Da, bila je. Imaš veb sajt freda gde možeš da vidiš mnoge istorijske parametre za dž.


A zašto prikaz sa baznim indeksom iz 1982-84, da vidimo Annual indices, same month of the previous year = 100 (m/m-12).

Edit: Vidim da ima opcija edit graph
 
The following are 14 signs that the U.S. economy is poised to crash really hard during the second half of 2022…

#1 One survey that was just released discovered that 35 percent of all small business owners in the U.S. “could not pay their rent in full or on time in June”.
#2 A different survey found that 51 percent of all small businesses owners in the U.S. believe that rising prices could “force them to close their businesses within the next six months”.
#3 It is being reported that 45 percent of all small businesses in the U.S. have already decided to freeze the hiring of new workers.
#4 Sales of previously owned homes dropped 5.4 percent during the month of June. That is now the fifth month in a row that we have seen a decline.
#5 In three-fourths of the metro areas that Redfin tracks, at least 25 percent of home sellers reduced their asking price during the month of June.
#6 Blackstone has prepared a war chest of 50 billion dollars so that it can scoop up depressed real estate all over the country after housing prices have crashed in the months ahead.
#7 The number of Americans applying for jobless benefits has risen to the highest level in eight months.
#8 Employment postings for software development jobs have dropped off by more than 12 percent during the past four weeks.
#9 The Conference Board’s index of leading economic indicators has now fallen for four months in a row.
#10 The S&P Global Flash U.S. PMI Composite Output Index just went negative for the very first time since the last recession.
#11 The latest number for the Philadelphia Fed manufacturing index came in at -12.3, and that was much worse than what most experts were anticipating. Any reading below zero indicates contraction, and needless to say this reading was way below zero.
#12 Inflation continues to rage out of control even as economic activity in the U.S. significantly slows down. If you can believe it, the average price of a used vehicle in the United States has now risen to a whopping $33,341.
#13 The Atlanta Fed is now projecting that U.S. economic growth for the second quarter will come in at -1.6 percent. If it is ultimately confirmed that the U.S. economy has already been contracting for two quarters in a row, that would mean that we are officially in a recession right now.
#14 Thanks in part to the rapidly tanking economy, Joe Biden’s approval rating has plunged all the way down to 31 percent.
 
 
Znimljivo je da obicno cene nafte padaju u recesiji zbog manjka traznje.
To pomaze da se recesija prebrodi.
Ovoga puta tu pogodnost ce imati samo Kina i Indija.
 
Culi smo ova mracenja milion puta ali niko da da vremensku odrednicu koja nije ‘evo’, ‘samo sto nije’ ili ‘krenuo je pocetak’. Takodje, niko od istih da ponudi svoj stan u kome zivi za dzak brasna.
Pocelo je vec, ubrzava se na jesen, do proleca ce da bude znacajan pad i cele sledece godine. Posle vec zavisi od novog svetskog poretka, da li ce da traje 5 - 10 godina, svakako nije nesto kratkotrajno.
 
Ok to je vec nesto konkretno, koje cene prognozirate za prolece/leto 2023? Novogradnja Nbg/centar za koliko? Mozemo pod novogradnju da obuhvatimo i ovo sto je izgradjeno poslednjih godina. Sada je 3300-3500, pada na 3000/2500/2000 ili manje? Koliko ce biti starogradnja?

Bonus pitanje, ako stanovi odu u bescenje, da li ce postojati ponuda normalnih nekretnina ili ce po oglasima biti samo budzaci dok ce fini stanovi cekati bolja vremena?
 
A zašto prikaz sa baznim indeksom iz 1982-84, da vidimo Annual indices, same month of the previous year = 100 (m/m-12).

Edit: Vidim da ima opcija edit graph
Наглашавам да су историјски. Одређивање врхунца инфлације је нешто што је веома, веома тешко урадити. Врхунац инфлације не значи да ћемо видети нагли раст благостања, далеко од тога.
 
zar je 2008. bila deflatorna recesija?

Da, pa sećamo se i cena ovde, doduše kod nas je došlo sa zadrškom od dve godine, onda se krenulo vrlo blago i sporo u odnosu na današnje standarde sa QE i spašavanjem kompanija prevelikih da propadnu, da ne bi sve dovelo do masovnih bankrota, domino efekat! Pa su opet bile potrebne godine da se ispeglaju stvari. Još su napravili zombi gubitaške kompanije koje sad znaju da će ih vaditi kad god treba!

Mislim imali smo mi i deflatoran period 2020. godine, da ne gledam grafike mesec, 2, fjučersi nafte su bili negativni, samo što su oni reagovali kako su reagovali i napravili neviđeni strukturni lom! Da nisu reagovali kako su reagovali, slom bi bio epski, zajedno sa svim cenama, pa i nekretnina. Ipak, preterali su prosto sa infuzijom...



Sve što kaže je tačno, to je upravo ono što i ja mislim, ali ti imaš malo iskrivljena shvatanja kako to utiče na nekretnine!

To je ono što ja kažem da se ljudi vezuju za nominalne vrednosti previše! Imaš danas skoro duplo veću prosečnu platu nego pre 10 godina, ali je i potrošačka korpa gotovo duplo skuplja. Bilo bi nepošteno reći da nije bilo nekog napretka, objektivno jeste minimalno veći standard nego tada. Međutim kada pogledamo poslednje dve godine, vidimo opadanje standarda ponovo, tj potrošačka korpa opet beži plati, koja ju je sustizala ovih godina, iako plate i dalje rastu nominalno!

Posebna stvar je što je lepo profa primetio da je ponder onog što najviše koristimo potcenjen, pa je realnija inflacija 15-20%! Svaka mu čast na tome da kaže!

Sve te teorije su skockane iz tvog ugla vidjenja ekonomije,
Kamatne stope Feda su isle i do 20 posto osamdesetih mada u ovim okolnostima bice dovoljno i 10 posto do sredine sledece godine a onda ce Sava u vecini svojih tvrdnji biti u pravu.

Znam do koliko su išle, a i koliko brzo su išle kad je postojala iskrena volja da se zaustavi, mada se lepo sačekalo 10 godina za to da se malo ispeglaju dugovi! Znam i kakva je recesija nastala nakon tog poteza, sve pri nivou zaduženosti presmešnom za ovo danas!

Slažem se da bi 10% dovelo baš do toga što Sava priča, zato sam i uveren da da neće smeti da urade to!

Šta je definicija mekog sletanja po tebi?
Poprilično je mala ta istorija balance sheeta. FED se nije suočio sa ovakvom inflacijom 40 godina, i to sa promenjenom formulom CPI-ja.
Monetarna masa=balance sheet? Ja sam mislio da je monetarna masa novac u opticaju.

Nisi verovao ni da će dizati stope dok se crveni, pa eto dizaće 150 poena umesto najavljenih 100 za poslednja dva meseca.

Nekada stimulativne kamate ne moraju uvek da budu. Sa ovakvim dugovima, dizanjem kamata, ubijanjem vrednosti mnogih aseta, visokom inflacijom, geopolitickim rizikom i nestabilnoscu.
..Poprilično si optimistican iako veruješ da si realista.

Kolika poslova mora da nestane da bi se ubila tražnja? Koliko vrednosti mora da bude uništeno da bi makar videli pik inflacije? - MNOGO!

Neće biti tzv volmagedon-a 2020...pogledaj vix od jesenas, a koliko je vrednosti izgubljeno u sp500? Skroz drugi format. Vidiš samo 2020, 2008-09... Inflacija preko 5% nije obuzdana bez recesije u istoriji (SAD)... Ovo bi bio prvi put. Srećno s tim hopiumom.

Stagflacija je dok god postoji inflacija i recesija. Samo što ovog puta sumnjam da će biti Kine da iole dovoljno pomogne Amerima. Zato verujem i u deflaciju. A to je krah ekonomske politike koja se zataškava... kako beše?

Soft landing, slobodno definisano recimo dizanje kamata za zauzdavanje pregrevanja privrede, ali samo do nivoa da ne pređe u recesiju recimo, ili čak i može u blagu, dakle neko fino balansiranje oko nule suštinski, čim pređe to, zaustavljaj da inercijom ne krene u slobodan pad!

Pardon, mislio sam na BS, svi grafici su za to, amda nije greška velika ni za M2.

Istina, nisam verovao, ali nisam verovao ni da će CPI do 10% skoro i to kao što kažeš sa promenjenom formulom CPI, dakle još je gore nego što sam mislio!

Ne može tako da gledaš od jesenas, nego gledaj od veštačke intervencije i strukturnog loma 2020. koliko je u plusu!

Ako sam dobro razumeo ovo na kraju ti očekuješ rat svetskih razmera za peglanje? Ja pre očekujem nove '70-e i to kao što sam kažeš sa potcenjenim CPI, bolje izgleda politički!
 
MIslim da je svetski rat verovatniji. Oni u stvari pokusavaju d aimaju kontrolisani svetski rat, ali to tako ne ide.
Zatim bespomucno stampanje novca.
 
Zlato i plemeniti metali su ispunjavali taj ultimativni cilj vekovima, sve do Bretton Woodsa, pogotovo 2! Meni ni dan danas nije jasno kako je ta u suštini prevara mogla biti izvedena, ali verovatno posle WW2 i tih razaranja, ljudi su bili spremni na sve! Naravno sve ima svoje, takav sistem ima svoje manjkavosti, upravo zbog ovog sistema frakcionalnog bankarstva čovečanstvo je ostvarilo najbrži mogući razvoj, ali isto tako su i neograničene manipulacije i mešetarenje kroz ozbiljne cikluse inflacije i deflacije!

BTC je u osnovi super ideja, ali ni jedna država ne želi da se odrekne monopola u izdavanju valute, a i previše je volatilno! Sada već može i ozbiljno da se manipuliše cenom, kao i sa zlatom!

U trenutnoj makroekonomskoj situaciji izazvanoj besomucnim stampanjem novca nije lako biti advokat za dekretni novac, ali zlatni standard je napusten izmedju ostalog upravo zbog negativnog uticaja deflacije na ekonomiju. Ideja povratka na takav sistem (kroz bitkoin ili nesto drugo) je izraz nedovoljnog poznavanje ekonomske i monetarne istorije. Ako danas imamo sistem koji ne valja to ne znaci da bi bilo bolje da ga zamenimo sistemom koji nije valjao jos pre 100 godina, zbog cega je i napusten.

Najbolji sistem je monetarni sistem koji dise onako kako dise realna ekonomija, uz blagu inflaciju od oko 2-3%. Ali su se preigrali. I sad je pitanje da li ce odbraniti taj sistem ili ulazimo u godine haosa gde ce sve biti nepredvidljivo.

Vazno je takodje razumeti da visoka inflacija nije problem sama po sebi, nego zato sto je neuravnotezena: kada cene rastu u proseku 2-3% godisnje, to znaci da nista (znacajno) ne moze da poskupi 20-30%. Kada je inflacija 10% to znaci da je nesto poskupelo 2-3% a nesto 20-30% ili vise. A to znaci da dolazi do preraspodele bogatstva, odnosno da su jedni bogatiji na racun drugih. To je upravo ono sto se dogodilo i u ovoj epizodi najpre sa berzom, pa sa nekretninama, a sada sa cenama mnogih dobara i usluga, i zato su ljudi i frustrirani.

Kada bi centralne banke mogle da diriguju inflaciju od 10% tako da sve poskupljuje po 10% sledece tri godine, vrlo verovatno bi to i uradile i tako obezvredile nagomilane dugove. Ali to nije moguce, vec sada imamo cene koje su porasle po 20-30% ili vise u odnosu na proslu godinu (ukljucujuci nekretnine u nekim zemljama). Inflacija od 10% dakle ne podrazumeva da nas sve potkradaju po malo, nego da nekog potradaju na veliko. A to nisam siguran koliko je odrzivo.

Opet, ponavljam podaci govore da za najveci deo inflacije nije uzrok traznja, vec ponuda (rat i kanali snabdevanja).

Koji objektivni podaci to govore, osim press releases politicara i centralnih banaka, a cini mi se vise ni oni?

Objektivni podaci o bilansu stanja Feda, gotovini u opticaju, novcanoj masi, bilansu stanja bankarskog sistema, stambenim kreditima:

Bilans stanja Feda: https://fred.stlouisfed.org/series/WALCL
Gotovina u opticaju: https://fred.stlouisfed.org/series/CURRCIR
M2: https://fred.stlouisfed.org/series/M2SL
BIlans stanja bankarskog sistema: https://fred.stlouisfed.org/series/QBPBSTAS
MBS: https://fred.stlouisfed.org/series/QBPBSTASSCMRTSEC

Ako bi inflacija bila problem ponude, zasto bi onda traznja bila nikad veca? Sta je drugo moglo da se desi kao posledica ovakvog besomucnog upumpavanja osim inflacije?

Znaci ovi sto prodaju krompir i drva lagano dizu cenu za 200-300% al ovima sto prodaju stanove frka pa spustaju po 10-30%.

Jer je opste poznato da krompir ima dosta duzi vek trajanja od betona pa prodavac moze lagano da ceka.

Kako meni nikako za dve godine niko da ponudi ni 5% popusta za stan a opet nekako lako nadjem krompir za 60 din? Mozda bi ja trebalo tebi da kupujem povrce a ti meni stan?

Pa oglasene cene se za isti stan u nekim slucajevima razlikuju za po 30%. U izdavanju sam cak vidjao slucajeve da ista agencija u istom danu okaci tri oglasa, jedan za 400, jedan za 500, jedan za 600 evra. Ako oni nemaju blama, zasto ti imas? Ponudi koliko si spreman da platis, pa ako nece, nece. Mozda se iznenadis.
 
Pa oglasene cene se za isti stan u nekim slucajevima razlikuju za po 30%. U izdavanju sam cak vidjao slucajeve da ista agencija u istom danu okaci tri oglasa, jedan za 400, jedan za 500, jedan za 600 evra. Ako oni nemaju blama, zasto ti imas? Ponudi koliko si spreman da platis, pa ako nece, nece. Mozda se iznenadis.
Ne na stanovima vrednim kupovine. Ti gde cena varira su uglavnom ili raspon postavljanja oglasa po 6 meseci, ili tipa jedan oglas je cena sa garazom i agencijskom provizijom drugi bez garaze i direkt od vlasnika, ili neka totalno neozbiljna prica, stavljena jedna slika, a kad pozoves stan vec prodat, ili uknjizen na pola, totalna ruina itd.

Iskreno, kada sad vidim cene starogradnji, meni se ni 30% popusta ne bi isplatilo u odnosu na cenu koju sam za novogradnju dobio u februaru. Da bi se ikakav pad cena novogradnji dogodio starogradnje prvo treba da se spuste na zemlju malo.
 
BTC je u osnovi super ideja, ali ni jedna država ne želi da se odrekne monopola u izdavanju valute, a i previše je volatilno! Sada već može i ozbiljno da se manipuliše cenom, kao i sa zlatom!
BTC je u osnovi super ideja jedino za piramidalnu šemu. Razlika u odnosu na ostale prevare tog tipa je što prevareni nastavljaju da veruju u bajke i nakon što ih opelješe (HODL), što im omogućava da je nebrojeno puta ponove.
 
Ok to je vec nesto konkretno, koje cene prognozirate za prolece/leto 2023? Novogradnja Nbg/centar za koliko? Mozemo pod novogradnju da obuhvatimo i ovo sto je izgradjeno poslednjih godina. Sada je 3300-3500, pada na 3000/2500/2000 ili manje? Koliko ce biti starogradnja?

Bonus pitanje, ako stanovi odu u bescenje, da li ce postojati ponuda normalnih nekretnina ili ce po oglasima biti samo budzaci dok ce fini stanovi cekati bolja vremena?
Mislim da nece biti kupaca. I oni koji sad gledaju stanove i zele da ih kupe ce da se zamisle. Bice drugaciji prioriteti,
 
U trenutnoj makroekonomskoj situaciji izazvanoj besomucnim stampanjem novca nije lako biti advokat za dekretni novac, ali zlatni standard je napusten izmedju ostalog upravo zbog negativnog uticaja deflacije na ekonomiju. Ideja povratka na takav sistem (kroz bitkoin ili nesto drugo) je izraz nedovoljnog poznavanje ekonomske i monetarne istorije. Ako danas imamo sistem koji ne valja to ne znaci da bi bilo bolje da ga zamenimo sistemom koji nije valjao jos pre 100 godina, zbog cega je i napusten.

Najbolji sistem je monetarni sistem koji dise onako kako dise realna ekonomija, uz blagu inflaciju od oko 2-3%. Ali su se preigrali. I sad je pitanje da li ce odbraniti taj sistem ili ulazimo u godine haosa gde ce sve biti nepredvidljivo.

Vazno je takodje razumeti da visoka inflacija nije problem sama po sebi, nego zato sto je neuravnotezena: kada cene rastu u proseku 2-3% godisnje, to znaci da nista (znacajno) ne moze da poskupi 20-30%. Kada je inflacija 10% to znaci da je nesto poskupelo 2-3% a nesto 20-30% ili vise. A to znaci da dolazi do preraspodele bogatstva, odnosno da su jedni bogatiji na racun drugih. To je upravo ono sto se dogodilo i u ovoj epizodi najpre sa berzom, pa sa nekretninama, a sada sa cenama mnogih dobara i usluga, i zato su ljudi i frustrirani.

Kada bi centralne banke mogle da diriguju inflaciju od 10% tako da sve poskupljuje po 10% sledece tri godine, vrlo verovatno bi to i uradile i tako obezvredile nagomilane dugove. Ali to nije moguce, vec sada imamo cene koje su porasle po 20-30% ili vise u odnosu na proslu godinu (ukljucujuci nekretnine u nekim zemljama). Inflacija od 10% dakle ne podrazumeva da nas sve potkradaju po malo, nego da nekog potradaju na veliko. A to nisam siguran koliko je odrzivo.



Koji objektivni podaci to govore, osim press releases politicara i centralnih banaka, a cini mi se vise ni oni?

Objektivni podaci o bilansu stanja Feda, gotovini u opticaju, novcanoj masi, bilansu stanja bankarskog sistema, stambenim kreditima:

Bilans stanja Feda: https://fred.stlouisfed.org/series/WALCL
Gotovina u opticaju: https://fred.stlouisfed.org/series/CURRCIR
M2: https://fred.stlouisfed.org/series/M2SL
BIlans stanja bankarskog sistema: https://fred.stlouisfed.org/series/QBPBSTAS
MBS: https://fred.stlouisfed.org/series/QBPBSTASSCMRTSEC

Ako bi inflacija bila problem ponude, zasto bi onda traznja bila nikad veca? Sta je drugo moglo da se desi kao posledica ovakvog besomucnog upumpavanja osim inflacije?



Pa oglasene cene se za isti stan u nekim slucajevima razlikuju za po 30%. U izdavanju sam cak vidjao slucajeve da ista agencija u istom danu okaci tri oglasa, jedan za 400, jedan za 500, jedan za 600 evra. Ako oni nemaju blama, zasto ti imas? Ponudi koliko si spreman da platis, pa ako nece, nece. Mozda se iznenadis.

Kome najvise odgovara inflacija?
 
Dr. Propast i domaci novinari, name a more iconic duo:


Covek svaka 3 meseca izadje sa novom najavom katastrofe, pa onda kad se jednom u 50 najava pad zapravo dogodi onda je genije koji je sve to predvideo.
 
Tako je i onda ce nekad da pogodi.
Kao i na ovom forumu. Jednom ce stvarno udariti neka kriza i onda ce neko da se javi "JESAM VAM REKAO" :)) a to sto je 50 njih omanulo pre toga nista :D

 
Mislim da je Dr Propast upravu, ali delimično, u smislu da recimo ako dođe do nestašice hrane u nekim zemljama (manji broj) to će sigurno mediji ispratiti kao svojevrstan ekonomski šok i svi će pričati evo gladi. Ako se desi da neka od zemalja isključi noćno osvetljenje ili smanji grejanje na 19c na zapadu to će biti ispraćeno najbombastičnijim mogućim izjavama. Ako neka zemlja bankrotira ili neka od valuta propadne opet isto, samo još crnje itd itd. Generalno mislim da ako je već toliko naštampanih para bez realnog pokrića onda svakako treba očekivati neke ovakve ili slične "neprijatne" situacije u ekonomskom smislu. To je isto kao sa čovekom koji je bez rada došao do para!

A kako je trenutno kod nas, upravo je sezona odmora u jeku, svi vaučeri su podeljeni, i najveći broj je iskorišćen za Vrnjačku banju i Zlatibor. Vaučere su uzeli ekonomski gledano uglavnom niži i srednji sloj, znači vredniji deo ljudi (onaj koji "nosi" društvo) i koji su željniji odmora i zdravlja, te destinacije su pune, i tako će uvek biti i u najgorim krizama. Priča se kako se nema para a sve više dobrih auta na ulicama i obilazaka tržnih centara! Čak ne manjka ni odmora u inostranstvu...

Kako će sve to uticati na cene nekretnina? Rečeno je da u banjskim i planinskim centrima neće biti toliko fluktuacije i cene će mahom mirovati jer je tamo ROI (povrat investicije kroz rentiranje) 7-15 god u zavisnosti od kvaliteta (premijum-standard). Proizvodnja stanova u nižem tzv. Standard kvalitetu po gradovima je već nešto drugo. Prvo taj povrat investicije je oko 30god, drugo, jedino masivna stanogradnja u uslovima kada običan kupac ne zna razliku između Standard-Premijum-Lux ponude može pomoći da dođe do pada cena. Ili masivna stanogradnja ili edukacija, drugačije će biti veoma teško da kupite standardni kvalitet po obodu Vračara (Crveni Krst i sl) po njegovoj stvarno realnoj ceni od 1500 evra koliko svi priželjkujemo. Naročito kad sada imate da su mnogi kupili Ledine, Altinu, Krnjaču po 1500. Zar neko stvarno misli da će sada taj čovek da proda taj stan po 800 evra!?
Lako je tako razmišljati kad se sedi po ceo dan na kompjuteru i prate berzanski indeksi, ali stvarnost je drugačija...
Nadam se da će snižavanje cena građ.materijala i dnevnica majstora pomoći jer im je to glavni trošak, ali to je isto veliko pitanje od milion dolara. Možda jedino kad bi masovno dobili otkaze po nemačkoj i dr zemljama i vratili se svi u srbiju!
 
Poslednja izmena:
BTC je u osnovi super ideja jedino za piramidalnu šemu. Razlika u odnosu na ostale prevare tog tipa je što prevareni nastavljaju da veruju u bajke i nakon što ih opelješe (HODL), što im omogućava da je nebrojeno puta ponove.
Cela ekonomija je postala jedna piramidalna sema. Ljudi nastavljaju da veruju u bajke vlada i centralnih banaka i nakon sto ih opeljese (obezvrednjivanjem novca), što im omogućava da je nebrojeno puta ponove.
 
Vrh