Šta je novo?

Cene nekretnina

Dobro, to je bilo do sada, javno su se kvantitativno olaksavali.

Ali zvanicno je stao QE u Evropi, a u USA je cak stidljivo poceo i QT (negde procitah, mozda i nije istina, ali sigurno je stao QE).
Ako i dalje kupuju svoje obveznice to je direktno krsenje zakona, prosto mi je neverovatno da to rade, jer to znaci da mogu da zavrse u kazneno popravnoj ustanovi.
Ne kupuju direktno centralne banke, već zaobilaznim putem, ali sam prošle godine čitao da se sve manje uzdržavaju i da su već prekršili razne propise. Ali ko će da ih goni kada imaju političare u džepu. Uostalom Mario Dragi je bio prvi čovek ECB pre nego što je postao premijer Italije. Sve je to jedan krug ljudi povezan interesima. Tek kada se pojave autsajderi kao Tramp ili Salvini, onda krenu službe i mediji da im traže nešto.
 
A šta im je ovaj TPI ako nije QE zamotan u oblande?

"FRANKFURT, July 21 (Reuters) - The European Central Bank unveiled on Thursday its Transmission Protection Instrument (TPI), a new bond purchase scheme aimed at helping more indebted euro zone countries and preventing financial fragmentation within the currency bloc."
 
A šta im je ovaj TPI ako nije QE zamotan u oblande?

"FRANKFURT, July 21 (Reuters) - The European Central Bank unveiled on Thursday its Transmission Protection Instrument (TPI), a new bond purchase scheme aimed at helping more indebted euro zone countries and preventing financial fragmentation within the currency bloc."
Upravo tako.
I u slucaju FEDa i ECBa ref, stope za prvu ruku duznika ostaju i dalje de facto negativne.
U alucaju ECB-a je to drasticnije jer je EU ekonomija izuzetno oslabila zbog skuplje energije.
Zapad vise ne moze da funkcionise bez stampanja novca.
Zato sledi stagflacija. Recesija + inflacija.

Nadajmo se da ce to zaustaviti investitore kod nas.
 
TPI je upravo namenjen da se napravi balans i omoguci dalje podizanje stopa, a smanji pritisak istih na javni dug pre svega Italije (i ostalih juznih zemalja unije).

Ciljano se gadjaju obe strane problema - deo inflacije izazvane likvidnoscu i javni dug.

Na drugoj strani, u strukturi najveci deo inflacije je izazvan ratom u Ukrajini (energija i hrana) i opterecenim kanalima snabdevanja, a ne likvidnoscu.

Jun Euro zona
HICP 8,6%
HICP bez hrane energije duvana i alkohola 3,7%
 
Zato sledi stagflacija. Recesija + inflacija.

Nadajmo se da ce to zaustaviti investitore kod nas.

Naprotiv, upravo je to štampanje zbog toga da ne bi bilo recesije nominalne! Samo su 2 puta, ili sasecanje u korenu upumpavanja, treskanje na zemlju i spirala deflacione depresije, nezaposlenosti itd ili plaćanje kroz inflaciono potkradanje! Sad je pitanje samo šta je verovatnije, meni drugo i to mnogo puta!

Kao što najavljujem mesecima, fino balansiranje, koketiranje rasta oko nule, naravno da će se dug monetizovati i da ćemo imati inflaciju veću neko vreme i const smanjenje standarda dok se makroekonomski ne ispegla situacija i dugovi vrate u amtematički održivo stanje! U takvom okruženju ako ove nominalne cene nekretnina ostanu, to se može smatrati realnim pojeftinjenjem u odnosu na drugu robu, npr ako bi otišlo gorivo na 2+ eur, a dalje i cene hrane i svega ostalog! Može se smatrati realnim pojeftinjenjem čak i ako cene nekretnina porastu u manjim stopama nego rast drugih dobara!

U suštini ja se nadam da će se uvesti neki novi monetarni standard u kome će vrednost valuta biti vezana za nešto što ne može da se veštački umnožava ili falsifikuje i onda ćemo posle perioda prilagođavanja imati realne i stabilne cene. Onda će do izražaja doći neki stvarni kvaliteti nekretnina, a neće biti ovog hajpa da se beži u nekretnine od inflacije. Takođe, obični ljudi bi mogli da uštede novac i pažljivo planiraju kupovinu nekretnine a ne da budu stalno u nekom grču šta će sutra biti, da li će im ušteđevina propasti i slično.

Zlato i plemeniti metali su ispunjavali taj ultimativni cilj vekovima, sve do Bretton Woodsa, pogotovo 2! Meni ni dan danas nije jasno kako je ta u suštini prevara mogla biti izvedena, ali verovatno posle WW2 i tih razaranja, ljudi su bili spremni na sve! Naravno sve ima svoje, takav sistem ima svoje manjkavosti, upravo zbog ovog sistema frakcionalnog bankarstva čovečanstvo je ostvarilo najbrži mogući razvoj, ali isto tako su i neograničene manipulacije i mešetarenje kroz ozbiljne cikluse inflacije i deflacije!

BTC je u osnovi super ideja, ali ni jedna država ne želi da se odrekne monopola u izdavanju valute, a i previše je volatilno! Sada već može i ozbiljno da se manipuliše cenom, kao i sa zlatom!

Dobro, to je bilo do sada, javno su se kvantitativno olaksavali.

Ali zvanicno je stao QE u Evropi, a u USA je cak stidljivo poceo i QT (negde procitah, mozda i nije istina, ali sigurno je stao QE).
Ako i dalje kupuju svoje obveznice to je direktno krsenje zakona, prosto mi je neverovatno da to rade, jer to znaci da mogu da zavrse u kazneno popravnoj ustanovi.

Ništa novo, zvanično važi the Federal Reserve acts as the lender of last resort, u stvari je buyer of last resort!


To nije ništa novo, ali već dugo indirektno manipulišu i berzama, smatra se da je preko 2/3 stimulusa otišlo na corporate buybacks, odnosno kompanije su same kupovale svoje HOV da bi povećale vrednost na marketima! Ne radi se to direktno naravno, ali je apsolutno suprotno suštini postojanja CB i njihove neutralnosti!
 
Naprotiv, upravo je to štampanje zbog toga da ne bi bilo recesije nominalne! Samo su 2 puta, ili sasecanje u korenu upumpavanja, treskanje na zemlju i spirala deflacione depresije, nezaposlenosti itd ili plaćanje kroz inflaciono potkradanje! Sad je pitanje samo šta je verovatnije, meni drugo i to mnogo puta!

Neki autori kazu da recesija nece biti nominalna, ali da ce biti fakticka.
Da li se slazes sa time?
 
Naravno, to se uveliko dešava, plate u proseku stoje ili ne rastu brzinom kojom rastu troškovi života! Na makro nivou imamo apsolutni pad autputa globalno, ali taj nominalni rast drže samo veće cene!
 
zasto im je nomnalni rast tako vazan?
 
Ceo kreditni sistem se raspada ako nema rasta!

Uzmi samo na mikronivou, uzmeš kredit za stan od 100K eur, posle dve godine zbog sveopšte recesije izgubiš posao, a nekretnina ti sad vredi 50K eur, a rate i kamate idu...
Isto važi za privredu!

Naravno, platiće se i ovako kroz smanjenu kupovnu moć, tj plata neće rasti koliko troškovi života, ali će ostati sačuvani poslovi! Takav kurs rešavanja problema je zauzet odavno, dakle odabrali su ko će da plati na ovakav način i niko ne sme da preseče u svom mandatu i da bude optužen za najveću depresiju i krizu ikada, samo šutiraju konzervu dalje niz ulicu što se kaže, povećavaju deficite i monetizuju dug.

E sad problem je što su kamate već bile došle na nulu i nema prostora za dalje stimulisanje! Do pre dve godine si imao minimalne kamate, ali i minimalnu inflaciju, realne kamate tu oko nule. E sad kad su neke stvari došle na naplatu i kad je privreda počela da klizi (dakle savkako bi se desilo i bez rata i pandemije), onda su im negativne realne kamate sledeći korak u rešavanju problema! Dakle nominalna kamta 0%, a inflacija 5% do pre par meseci, a sada još gore, referentne kamate ispod 3%, a inflacija 10%. U stvari tih 10% je ono što je priznato u proseku, subjektivni osećaj je mnogo više!

296167823_4909861245780209_5108902194791114460_n.jpg
 
Cinjenice:
Svi zatezu (QT) i dizu kamatne stope i rade na suzbijanju inflacije.
Definitivno ulazimo u recesiju (i nominalno izrazeno) koja ima dodatni (snazan) deflatorni efekat.
PMI skoro svuda ispod 50.

FED Mesecno povlaci 48 bln. USD. Do septembra taj iznos ce biti povecan na 95 bln. USD mesecno, a ECB zaustavio APP (Asset Purchase Program) i uveo TPI (Transmission Protection Instrument) za balansiranje zaduzenih zemalja.

Ceo svet dize stope (mapa).


Opet, ponavljam podaci govore da za najveci deo inflacije nije uzrok traznja, vec ponuda (rat i kanali snabdevanja).

Ne znam cemu tolike teorije zavere...
 
Daće ga za koliko dobije, možda se neka luda upeca, ali male šanse. Na kraju će izaći i pre roka. Lepo piše prikupljanje ponuda, pa ko da više, e tu sad ko kupuje ima dobru priliku da spusti cenu za bar 30%
 
Krnjača preko 2 hiljade €.
To je biće taj dugo najavljivani pad cijena.
Da, sigurno će ga dati za 30 % niže.
To je inače uobičajeni % spuštanja cijene kod realizacije kupoprodaje.
Ali samo za forum stručnjake.
 
Požuri onda da kupiš taj stan da investiraš pametno, brzo će to otići i to za više para nego što traži. Kolega kupio stan pre mesec dana, spustili mu cenu 10% odmah Palilula je u pitanju.
 
Savski Venac i Vracar u proslom ciklusu pali 38-40% - marketwatch linkovani izvestaj. Mogu da naslutim sta ce se desiti sa "trazenim" lokacijama poput Krnjace iz koje je i ovaj prodavac pobegao.
 
Cinjenice:
Svi zatezu (QT) i dizu kamatne stope i rade na suzbijanju inflacije.
Definitivno ulazimo u recesiju (i nominalno izrazeno) koja ima dodatni (snazan) deflatorni efekat.
PMI skoro svuda ispod 50.

FED Mesecno povlaci 48 bln. USD. Do septembra taj iznos ce biti povecan na 95 bln. USD mesecno, a ECB zaustavio APP (Asset Purchase Program) i uveo TPI (Transmission Protection Instrument) za balansiranje zaduzenih zemalja.

Ceo svet dize stope (mapa).


Opet, ponavljam podaci govore da za najveci deo inflacije nije uzrok traznja, vec ponuda (rat i kanali snabdevanja).

Ne znam cemu tolike teorije zavere...

Jedno su najave, a drugo je praksa, neznatan pad od pika u aprilu!

US-Fed-Balance-sheet-2022-07-07-total-assets-detail.png


...i mala istorija čisto da vidimo o kakvim proporcijama govorimo!

Screenshot 2022-07-26 at 19-00-10 Federal Reserve Board - Recent balance sheet trends.png


Dakle govorimo o 5000 milijardi usd upumpanog novca za 2, 3 meseca i sad treba da nam bude ok što povlače mesečno nešto simbolično? Cenim da ne mora neko biti statističar ili ekonomista da ukapira šta se ovde dešava!

Jedno pitanje za Vas, ako već najavljujete recesiju (mada iskreno ne vidim odakle info, sve kredibilne istitucije i dalje barataju sa prognozama oko 2-4% nominalnog rasta za USA i Evropu za ovu godinu i sa blagim trendom smanjenja za sledeću, ali i sa ozbiljnom inflacijom) i sa ovako preskromnim dizanjem kamata (to su nekada bile stimulativne kamate), šta mislite šta će se desiti ako privreda stvarno štucne (a po Vama to je već sada)? Da će nastaviti sa dizanjem kamata, povlačenjem novca?

Mislite da će sedeti skrštenih ruku i dozvoliti da se sve nominalne varijable vrate na prepandemijske vrednosti, pa i cene energije, hrane, pa i nekretnina? Tvrdo sletanje. Pa ja jedva čekam da vidim kako će reagovati samo ako se desi štucanje, a ne neki scenario kaskadnog pada berzi npr (kao u martu 2020. npr). Ne radujem se tome zbog drugih, iako mene ništa ne kači, ali eto, zanima me teorijski šta će uraditi! Za par meseci upumpati 5000 milijardi uz standardno dalje mesečno upumpavanje od 120 milijardi (hipoteke i obveznice) i sad povlačenje od 50 mljrd mesečno (a u praksi ni toliko), a Vi verujete da će to da obori sve!

U nekom trenutku, a ja verujem da je vrlo blizu, imaćemo prelamanje f-je inflacije u smislu da ćemo videti opadajuće stope, tkz dezinflaciju, bez većeg uticaja na nominalni rast! Meko sletanje. To i dalje znači da će nam sve biti skuplje za godinu dana, možda ne za 10%, nego za 6% npr (priznatih). To sve pod uslovom ako stvarno dođe do pika uskoro, ako ne, možda se ponove nove '70-e godine!

Moja pretopstavka je da je monetarna masa tu da ostane, uz manje fluktacije, svakako na signifikatno većem nivou nego 2020. godine, možda i više nego duplo! Ako se desi ozbiljan pad, momentalno se staje sa dizanjem kamata, ide obrnuto!
 
Za par meseci upumpati 5000 milijardi uz standardno dalje mesečno upumpavanje od 120 milijardi (hipoteke i obveznice) i sad povlačenje od 50 mljrd mesečno (a u praksi ni toliko), a Vi verujete da će to da obori sve!

Inače, ove cifre su po meni odličan pokazatelj čega se plaše sve CB širom sveta i šta će učiniti da izbegnu po svaku cenu! To je upravo deflatorna recesija, mnogo više nego inflatorna (stagflacija) i uvek gledaju da imaju više prostora da na vreme reaguju. Da nije tako, pa oni bi sad povukli trilionče u nedelji, na isti način kao što su upumpali 3.5 u jednoj nedelji. Baš njih briga za to što je neko štedeo za svoj prvi stan npr ili što se nekoj babi obezvredila ušteđevina ili penzija! Sa druge strane, nove 2008. se itekako plaše, da ne kažem 1929-e.
 
Požuri onda da kupiš taj stan da investiraš pametno, brzo će to otići i to za više para nego što traži. Kolega kupio stan pre mesec dana, spustili mu cenu 10% odmah Palilula je u pitanju.
Znaci ovi sto prodaju krompir i drva lagano dizu cenu za 200-300% al ovima sto prodaju stanove frka pa spustaju po 10-30%.

Jer je opste poznato da krompir ima dosta duzi vek trajanja od betona pa prodavac moze lagano da ceka.

Kako meni nikako za dve godine niko da ponudi ni 5% popusta za stan a opet nekako lako nadjem krompir za 60 din? Mozda bi ja trebalo tebi da kupujem povrce a ti meni stan?
 
Inače, ove cifre su po meni odličan pokazatelj čega se plaše sve CB širom sveta i šta će učiniti da izbegnu po svaku cenu! To je upravo deflatorna recesija, mnogo više nego inflatorna (stagflacija) i uvek gledaju da imaju više prostora da na vreme reaguju. Da nije tako, pa oni bi sad povukli trilionče u nedelji, na isti način kao što su upumpali 3.5 u jednoj nedelji. Baš njih briga za to što je neko štedeo za svoj prvi stan npr ili što se nekoj babi obezvredila ušteđevina ili penzija! Sa druge strane, nove 2008. se itekako plaše, da ne kažem 1929-e.
Sve te teorije su skockane iz tvog ugla vidjenja ekonomije,
Kamatne stope Feda su isle i do 20 posto osamdesetih mada u ovim okolnostima bice dovoljno i 10 posto do sredine sledece godine a onda ce Sava u vecini svojih tvrdnji biti u pravu.
 
2008 je bila kakva je bila, a sada posle Korone, i posle rata u Ukrajini, ne samo zbog trenutnog prekidanja lanca snabdevanja, vec zbog sankcija Rusiji, koje je EU prakticno uvela samoj sebi, i zbog Kine i zbog novog svetskog poretka koji nastaje, svaka predvidjanja da ce cene nekretnina da skacu u zemlji koja je jeftina radna snaga za ove kojiima sad sledi manje ili vece propadanje je komedija zaista... ljudi nece imati prvo za putovanje, pa za restorane i kafice a onda ni za novu garderobu i obucu a onda ni zdravu hranu, a onda neki mozda ni za osnovne namirnice. Naravno da u tom slucaju sledi totalni haos, odpustanja, zatvaranja, raspad banaka, da se prezivi ko moze na selo i proizvodnju, a ko ne moze na ulicne proteste misleci da neko drugi moze nesto da promeni. Sledi H A O S. Stanovi ce biti bagatela kada sve poskupi 5x.
 
Culi smo ova mracenja milion puta ali niko da da vremensku odrednicu koja nije ‘evo’, ‘samo sto nije’ ili ‘krenuo je pocetak’. Takodje, niko od istih da ponudi svoj stan u kome zivi za dzak brasna.
 
1658865074045.png

Iz katastra sa ove lokacije (puno sličnih primera):
1658865096009.png

'Ajde sad vi meni objasnite zašto bi neko zdrave pameti ovo kupio po ovoj ceni? Da ne pominjem da se 400m odatle, na sledećoj raskrsnici prodaje "Petica", koja je jeftinija od ovoga. Svaki peti oglas je ovakav...
 
Vrh