Šta je novo?

Cene nekretnina

Malo cu banalizovati sa cenama, ali zamisli porodicu koja ima prihode od 1000 eur mesecno, 400 eur ode na stan, 500 eur troskovi, 100 eur ustede. Sa rastom cena hrane, goriva, energenata grejanja, ako im troskovi odu na 700 eur, oni imaju 1100 eur troskova, 1000 eur prihoda. Jedina logicna opcija je da se isele i traze nesto jeftinije, ili ako imaju neku drugu nekretninu (ili roditelji) da se vrate tamo.
Po meni je jedino logično ili da neko od njih nadje bolji posao ili da suprug nadje dodatni posao.
Solucija da "se isele" po meni nije opcija. Pogotovo ako aludiras da ne vracaju ratu kredita pa da im banka proda stan i onda od onog šta im navodno ostane da kupe manji stan. To se ne dešava. Čak je i refinansiranje kredita novim dugoročnijim kreditom bolja opcija.
 
Lol, pazi stvarno. ja sam mislio da to g...o nema kraja XD

Ali bez brige, verujem da ce cika Zeks brzo da vam napravi nove zanimacije.
 
Ne znam što je toliko smešno? Poređenje je šta vredi više u kontekstu preskupog Novog Beograda. Na Novom Beogradu je najskuplja starogradnja manje od pola cene ove nekretnine u Majamiju. Za tu cenu mogu da kupim stan u savremenoj zgradi na N. Bgd u rangu kvalitetne gradnje u razvijenim zemljama i da mi ostane. Sve sa recepcijom.

I još da naglasim da je Majami poznat po pranju novca za narko dilere i korupciji, pogotovo u građevini. Pre koju godinu se srušio nov most i ubio šest ljudi. Naravno, firma koja ga je gradila je puna kadrova koji su upisivali i završavali fakultete na bazi kvota za manjine. Prošle godine se srušila dvanaestopratnica zbog lošeg održavanja.

Šta bi bilo da se to desilo u Beogradu? Koja dreka bi bila da je ovde pakao na zemlji i da beže napolje svi koji mogu.
Šou stvarno:)
I ja mislim da treba da kupimo svi na Nbg u toj zgradi umesto Majamija. A razlog je jednostavan- nemamo papire za SAD. Kada bi imali možda bi 50% otišlo tamo i kupilo baš taj Majami. E jedino banka da li će i kome odobriti kredit na tih tričavih 300k eur?!
 
Mislim da je Boza mislio na broj prodatih, ne izgradjenih stanova.
 


Ништа, седи код куће у кауч и упали Пинк уз печење... Немам ништа против печења...

Никад нисам говорио о кућама које су дом људима. Трагично ми је да гледам како људе навлаче да трче у некретнине бежећи од кеша...

Очигледно је да људи очекују да времена увек буду иста, ја баш зато очекујем супротно... Чешће сам тако у праву, иако се и тада погреши. Нисам контраш, само не идем уз тренд. Када нешто постане тренд и када и Пера и Мика и Лаза знају шта тада треба да раде, онда нема вредност која је примамљива за убризгавање лове. Кеш је Краљ, о ироније. Људи ће бежати из своних инвестиција у кеш, а првобитно су бежали од кеша у инвестиције, и опет ће изгубити капитал у том обрту. Трагедија.

Не, не могу сви да се снађу да не остану гладни... Иди читај бајке друже, не знаш о чему причаш.
Никад лакше није било направити паре, па и тада имамо пуно људи који гчадују и који су неснађени.

Као MC кад напише да то што ћемо имати мање инвеститора због кризе да ће урбанизам бити бољи... Пакао од логике...
Pink nisam upalio nikad u zivotu. Stanove danas u velikom broju kupuju bogati ljudi koji nece da im visak novca stoji u banci. Pricali smo dosta na ovoj temi o njima. Ja sam jednom pitao ovde, gde da se ulozi visak para ako neko ima, nisam dobio nikakav odgovor. Neki su govorili o poljoprivredi, nekakvim gradjevinskim radnjama, radionicama itd.. Za to sve je potrebno angazaovanje i da se bavis time. Hajde navedi jedan primer samo gde covek moze da ulozi visak para, da su koliko toliko na sigurnom od gubljenja vrednosti i da mu kaplje neka zarada? (a da nije stan ili neka nektretnina za izdavanje) Ako mi kazes, povlacim sve sto sam rekao.
 
Pa nisi baš dobro pratio ako si to zaključio.
Evo jednog primera od 1.000.
Kupiš akcije koka kole, 3 posto dividenda godišnje kaplje.
Nemaš nikakvog cimanja, sve radiš preko mobilnog.
Kada hoćeš da ih prodaš, lovu dobiješ za 10 minuta.
E sad povuci sve što si rekao i promeni nik u Mala Princezica.
Ćao, mala.
 
@Mali Princ
За пинк је обична шала...

Не могу теби да кажем где ти да уложиш своје паре јер свако је спреман да понесе онолико ризика колико му одговара. Говорим о макро тржишту генерално.

Са друге стране, ја лично држим кеш и тргујем на берзи одређене суме колико сам спреман да ризикујем. Поред свега тога, имам свакодневни посао као и свако други. Поседујем стан у коме живим и немам ни један други, нити тргујем некретнинама на било који начин. Једино бих можда трговао кроз берзу, али то је друга прича.

Тргујем ова тржишта у паду од почетка фебруара, мада сам у кешу био веома дуго. Поврат ми је више од 80%, али уз пар великих смањења када тржиште није ишло на руку. То је због левриџа(leveradge) који сам лично спреман да преузмем... Није лако, али је профитабилно за сада. Никоме не препоручујем као савет, већ је то само моје мишљење...

У овом тренутку дефинитивно не "улажем" у берзу у дугом року, иако имам позиције за bear market rally.
На ову тему, да нас Игор не обрише, бих престао, и наставио на теми за Фин. тржишта...
 
Pa nisi baš dobro pratio ako si to zaključio.
Evo jednog primera od 1.000.
Kupiš akcije koka kole, 3 posto dividenda godišnje kaplje.
Nemaš nikakvog cimanja, sve radiš preko mobilnog.
Kada hoćeš da ih prodaš, lovu dobiješ za 10 minuta.
E sad povuci sve što si rekao i promeni nik u Mala Princezica.
Ćao, mala.
A porez? Ne znam koliko je u Americi ali bar 30% sigurno jeste.
To su mali prinosi, ni 2%, a veliki rizik.
Stan od 100 000e ti donosi bar 4% godisnje posle svih poreza.

и тргујем на берзи одређене суме колико сам спреман да ризикујем
Pa upravo si rekao kljucnu recenicu. Neko ko ima 100k evra nije spreman da rizikuje celu sumu na berzi, zato i ne ulaze u nju. Mozda do 10% da, zli 100% nikako. Stan je ipak sigurna opcija.
 
Pa nisi baš dobro pratio ako si to zaključio.
Evo jednog primera od 1.000.
Kupiš akcije koka kole, 3 posto dividenda godišnje kaplje.
Nemaš nikakvog cimanja, sve radiš preko mobilnog.
Kada hoćeš da ih prodaš, lovu dobiješ za 10 minuta.
E sad povuci sve što si rekao i promeni nik u Mala Princezica.
Ćao, mala.
Hvala sto si mi otvorio oci jarane. Ali ja bih radije da jednog dana ostavim detetu stan u kom moze da zivi nego akcije koka kole koje padnu 1.6% kad ronaldo pomeri flasicu sa stola.
 
A porez? Ne znam koliko je u Americi ali bar 30% sigurno jeste.
To su mali prinosi, ni 2%, a veliki rizik.
Stan od 100 000e ti donosi bar 4% godisnje posle svih poreza.


Pa upravo si rekao kljucnu recenicu. Neko ko ima 100k evra nije spreman da rizikuje celu sumu na berzi, zato i ne ulaze u nju. Mozda do 10% da, zli 100% nikako. Stan je ipak sigurna opcija.
Porez je 20% na dividende. Dao sam primer koka kole jer je dosta stabilna akcija.
Stan možeš da iznajmiš i ne iznajmiš. Ne znam zašto svi računate da ćete ga sigurno iznajmiti.
Drugo ako legalno iznajmljuješ stan isto ti je 20% porez i ti plaćaš porez na imovinu. Plus, moraš da ga renoviraš na X godina.
Ali najveća prednost akcija je to što ti ne treba 100.000 evra. Tu mogu da ulažu i ljudi sa manjim ušteđevinama.
Ne pričam o trgovini akcijama nego dugoročnom ulaganju u stabilne akcije.
I ne mogu više da pišem imam posla ;)
 
Hvala sto si mi otvorio oci jarane. Ali ja bih radije da jednog dana ostavim detetu stan u kom moze da zivi nego akcije koka kole koje padnu 1.6% kad ronaldo pomeri flasicu sa stola.
Druže, lupetaš žestoko. I to što sad pišeš nema veze sa onim što si tvrdio.
A ako hoćeš da detetu ostaviš stan, alal ti. Samo cepaj.
 
Pa upravo si rekao kljucnu recenicu. Neko ko ima 100k evra nije spreman da rizikuje celu sumu na berzi, zato i ne ulaze u nju. Mozda do 10% da, zli 100% nikako. Stan je ipak sigurna opcija.
НЕ, НИЈЕ!
Такве хипотезе су опасне у овом режиму јер нико од нас није никад проживео ово. Унапред закључивање на основу проживљеног искуства од 20ак година претходних режима је замка коју сами себи постављамо.
 
Kako ide kupovina stranih akcija? Jel postoji neki minimum za ulaganje ili ne? Svojevremeno sam se raspitivala za domaće ali mi se nešto nije svidela procedura i uslovi.

Uglavnom se krecem u krugu obrazovanih ljudi, ali nekako se to u medijima plasira samo kad treba da dodje do krize, kad skace euribor itd.

Šta znam, po mom mišljenju u opšte obrazovanje (ne nužno institucionalno) spada i osnovno znanje o depozitu i o kreditu. Fascinira me ta nonšalantnost, mislim ja bih ako se već nisam unapred informisala bar tog službenika banke pitala A šta je to Euribor ili a šta je to promenljiva stopa. Doduše ne iznenađuje me ni malo, tako je bilo sa švajcarcima, guverner apelovao da se ne uzimaju krediti u toj valuti, posle kuku lele.
 
Kretanje realnih cena nekretnina 2000-2021. u razlicitim zemljama:

1657913287214.png


1657913411213.png


1657913417244.png


1657913422616.png
 
Vi što razbijate sa tim berzanskim ulaganjima i što vam se cijene nekretnina evo samo što nisu barem prepolovile, što ne prodate stan u kome živite (dok još nešto uopšte vrijedi) i kupite akcije Bitter lemona na primjer, pa za jedno 3-4 mjeseca prodate akcije i kupite 3 stana kad pukne tržište nekretnina na jesen/zimu? Ili kad zaradite na ovima kupite i akcije Kokte?
 
Vi što razbijate sa tim berzanskim ulaganjima i što vam se cijene nekretnina evo samo što nisu barem prepolovile, što ne prodate stan u kome živite (dok još nešto uopšte vrijedi) i kupite akcije Bitter lemona na primjer, pa za jedno 3-4 mjeseca prodate akcije i kupite 3 stana kad pukne tržište nekretnina na jesen/zimu? Ili kad zaradite na ovima kupite i akcije Kokte?
Pitanje ti je na mestu, ali odgovor je jednostavan. Poenta je da nekretnine trebaju da služe za život, ne da ih gomilaš jer ne znaš šta ćeš sa parama. Čovek ti je lepo dao statistiku, da si istorijski ulagao u indeks da bi imao mnogo veće prihode, za koje god pare izdavao stan, a da ne pominjemo da nema cimanja oko izdavanja i da imaš mnogo veću likvidnost.
Lično ne planiram da kupujem stanove, osim onog u kome bih stanovao. Muka mi je od cele priče, od izdavanja do agenata i na kraju krajeva, neću da budem deo problema.
A mislim da je mnogo više kupaca prvog, nego petog stana, tako da ovi što zagovaraju pad bi pre da se skuće, nego da nešto sad zarade na tome.
 
Stan tu nije prvi sloj na udaru sigurno. Jedino ako porodica trenutno ima bukvalno samo za hranu i stan, bez ikakvih troskova sa strane.

Govoris kao da je stan odlazak u bioskop, suši večera ili letovanje u Egiptu, pa je to prva stvar koje se ljudi odricu ako ponestane para.
Ti ocigledno nisi nikad ziveo u neimastini/krizi. Troskovi kojima pokrivas da se zimi ne smrznes i da ne ostanes gladan su najbitnije pare. Tvojom logikom neko ce da zivi u stanu gde je 3 stepena i da gladuje/bude pred umiranje umesto da otkaze stan i uzme manji stan, ili se vrati tipa kod roditelja... Ili ne umes realno da razmisljas (ili su ti interesi da ne razmisljas tako) ili su ti mama/tata uvek imali novca i u krizi pa nisi iskusio nista slicno.

Po meni je jedino logično ili da neko od njih nadje bolji posao ili da suprug nadje dodatni posao.
Solucija da "se isele" po meni nije opcija. Pogotovo ako aludiras da ne vracaju ratu kredita pa da im banka proda stan i onda od onog šta im navodno ostane da kupe manji stan. To se ne dešava. Čak je i refinansiranje kredita novim dugoročnijim kreditom bolja opcija.
Znaci kada udari kriza i pitanje je koliko ljudi ce da zadrzi posao, tebi je realno da neko nadje bolji posao ili dodatni posao? Da li si ozbiljan? :)
Ne pricam o onima koji otplacuju kredite, vec najvise o onima sto iznajmljuju stanove... Oni ce biti ti koji pokrecu citav proces kada krene kriza... Prodaja ce da opadne totalno, a ovi sa vise stanova sto izdaju ce morati ili da smanjuju cene ili da izgube stanare i taj prihod...
 
Ne znam zasto se stalno potencira kako ce proci ljudi koji imaju vise stanova kada dodje kriza. Stalno se stavljaju u neku losiju poziciju, ne znam samo odakle takvo misljenje.
Pa proci ce isto kao oni koji imaju jedan ili nijedan stan, samo sto imaju jos par stanova koji tu krizu olaksavaju.
Bolje se pitajte sta ce u naletu neke krize oni koji nemaju stan, ili imaju jedan.
Nemojte se za ostale toliko sekirati.
 
Ti ocigledno nisi nikad ziveo u neimastini/krizi. Troskovi kojima pokrivas da se zimi ne smrznes i da ne ostanes gladan su najbitnije pare. Tvojom logikom neko ce da zivi u stanu gde je 3 stepena i da gladuje/bude pred umiranje umesto da otkaze stan i uzme manji stan, ili se vrati tipa kod roditelja... Ili ne umes realno da razmisljas (ili su ti interesi da ne razmisljas tako) ili su ti mama/tata uvek imali novca i u krizi pa nisi iskusio nista slicno.
Moji su bili podstanari do moje 15. godine, kroz sve krize 90ih itd.

Jednostavno, stan se ne menja tako lako. Ako i ima problema sa placanjem kirije pre ces se dogovoriti sa gazdom (pogotovo ako je ta situacija masovna i svestan je da ga ne cekaju novi stanari iza ugla), nego sto ces odma menjas stan. Ako stan mora da se menja, to je uglavnom zbog nefleksibilnosti stanodavca a ne zbog zelje stanara.

Svakako je i stanodavcu u tom tvom scenariju lakse da se odrekne 20-30-% kirije na godinu dve dok se situacija ne popravi, nego da mu stan ostane prazan. Svakako da on ima vise opcija od stanara.

Pri tom nije kao da svako zivi u stanu 30 kvadrata vecem od onoga sto mu treba pa eto lagano uzme nesto manje. Vecina i u idealnim vremenima zivi taman onoliko koliko mu je prihvatljivo, dok planira da kupi sopstveno.

Ti govoris kao neko ko nikad nije ziveo kao podstanar ili se selio, pa mu je to ko menjanje carapa kad se pocepaju.
 
Sustina cele price i ove teme je da ljudi koji zele da kupe stan za zivot moraju da se takmice sa ljudima koji kupuju stan kao investiciju. Ta trka je nepravedna jer ovi prvi nikako ne mogu da se takmice sa kapitalom ovih drugih. Ta trka je takodje nepravedna sa socijalnog stanovista jer ovi prvi uglavnom krpe kraj sa krajem dok ovi drugi razmisljaju da li da kupe novi audi a6 ili bmw 5.
Posto ovi prvi bivaju prinudjeni da iznajmljuju stanove od ovih drugih, ovi prvi ce vecno ostati sirotinja dok ce drugi biti sve bogatiji. Tako dolazi do raslojavanja drustva koje je vec uveliko vidljivo a bice sve vece. Svako raslojavanje je destabilisuci faktor drustva i kada ono predje neku kriticnu tacku dolazi do nereda, revolucija i gradjanskih ratova.

Tako da iz ove sociolosko filozofske perspektive ja ne razumem ko moze da navija za odrzavanje ili cak dalji rast cena. To nikome nije u interesu na duzi rok pa ni onima koji imaju 10 stanova i hoce 11. Samo sto oni to ne razumeju jer su te stanove stekli verovatno nekom vrstom kriminala (rekao bih privrednog uglavnom) pa samim tim nisu dovoljno obrazovani da razumeju svet oko sebe. Ali su zato veoma snalazljivi.

Cvrsto verujem da onaj ko je sposoban da na legalan nacin napravi kapital reda velicine 10 stanova, sigurno taj kapital nece uloziti u 10 stanova vec ce ga diverzifikovati i umnoziti po mnogo vecoj stopi rasta od max 4% po stanu godisnje.

Sto se tice ekipe ovde koja je kupila stan za zivot a sve vreme se upinje da nekim argumentima brani opravdanost cena kvadrata, meni to lici na psiholoski mehanizam odbrane koji se zove racionalizacija. "Ako sam ja kupio stan, to mora da je bila dobra i racionalna odluka, jer ako nije onda mozda nisam toliko pametan koliko mislim. Ali posto ja iskljucijem tu mogucnost hajde da ubedjujem i druge da sam bio u pravu i da to implicira da su cene realne i opravdane."
 
Berza.
Postoje veoma diverzifikovani ETF-ovi ili fondove za nisko rizicne long pozicije (medju njima i oni za defanzivne industrije - za jos nizi rizik).

U toku padova kao sto je ovaj dobri novci mogu se uzeti na short-ovima.

Trgovci sada prelaze u kesh jer ce trenutni pad otvoriti mogucnost za nove long pozicije po odlicnim cenama. Cak se i zlato prodaje.
Kad se dodje do tog opsteg dip-a treba biti likvidan i kupovati - once in a lifetime opportunity.
Ko je u nekretninama, teze dolazi do likvidnih sredstava za to.

Inace berza nije rulet pa da se sve izgubi (crno/crveno). U roku od jednog dana se moze preci u kesh u slucaju volatilnosti, a dobro izbalansirani long portfolio dugorocno stvara uglavnom rast.....
Dobar broker od poverenja moze dosta pomoci.


Ograda: Nije finansijski savet.
 
Poslednja izmena:
S'obzirom da nam je svakako recesija tu i da ce potrajati, kako neki analiticari misle, do kraja 2023 i da bi vec pocetkom 2024 opet FED krenuo sa QE (ako se ne dese neke dodatne geopoliticke promene u medjuvremenu), ovo vam je pravo vreme da se edukujete i ako vec imate kes, probate da ulozite mali procenat taman toliki da vam nece biti zao da izgubite.
Istorijski gledano, vise i duze smo imali bull market-a nego bear market-a samo je potrebno edukovati se i videti sta je ono sto vam najbolje "lezi" kao investicija.
Najbolji nacin investicije je neko mesecno ulaganje i to malo po malo i ovo je, istorijski gledano, najbolje vreme za ulaganje jer je sve palo. Kada opet krene stampanje novca, opet ce sve rasti, kako berza tako i nekretnine.
Sve to deluje lako kada se ispise ovako ali opet potrebna je edukacija i redovno pracenje jer ipak ovo sto nam se desava je nesto drugacije od drugih recesija (visoka inflacija, niska stopa nezaposlenosti, jako retko, samo se jednom desilo 70-ih ako se ne varam) ali zvanicno svakako jos nismo u recesiji tako da i to moze da se promeni.
 
Poslednja izmena:
Vrh