Šta je novo?

Cene nekretnina

Istrpeo bih i te propratne pojave i fraze, jer sam navikao na to. To gledam kao vid marketinga, koji sam ionako navikao da ignorišem. Ali istrpeo bih sve to. Samo bih voleo da jednom otvorim novine/portal ili upalim TV i tamo vidim tekst odnosno emisiju gde neko, bilo ko iz bilo koje struke, samo da je upućen, piše odnosno govori pred kamerama ovako nešto:

Imamo prvu stavku, poskupljenje goriva - poskupelo je toliko i toliko, zbog toga i toga, ima veze sa tim i tim, nema veze sa tim i tim
Druga stavka, poskupljenje elektronike - poskupelo toliko i toliko, zbog toga i toga, ima veze sa tim i tim, nema veze sa tim i tim
Treća stavka, poskupljenje nameštaja - poskupelo toliko i toliko, zbog toga i toga, ima veze sa tim i tim, nema veze sa tim i tim


I tako dalje, sve dok se ne izlistaju glavne reprezentativne stavke iz svake privrede grane. I objasni šta ima veze sa čime, a šta međusobno nema nikakve veze.
A ne ovako, svaki put kad neko u narodu priupita:

Narod: Zašto je poskupelo gorivo?
Vlast, novinari, ekonomisti: Zbog Ukrajine™

Narod: Zašto poskupljuje nameštaj?
Vlast, novinari, ekonomisti: Zbog Ukrajine™

Narod: Zašto je poskupela elektronika?
Vlast, novinari, ekonomisti: Zbog Ukrajine™

Narod: A kako, ajde kak'e veze ima elektronika sa Ukrajinom? Jel Asus iz Ukrajine? Ajde objasnite nam u detalje.
Vlast, novinari, ekonomisti: To su neke više matematike, ne biste vi obični smrtnici razumeli to
Narod: Pa za koj moj onda planeta ima nikad puniji kufer vas ekonomista i ekonomskih institucija ako ćemo svakih par godina da nayebavamo iznova i iznova?
Vlast, novinari, ekonomisti: To su neke više matematike, ne biste vi obični smrtnici razumeli to

Sve se svodi na ''Zbog Ukrajine™ '' i ''to su neke više nauke, ne može se to objasniti''. Jbt...


Umoran sam od toga. Bio sam umoran još pre Kovida i njegove lavine kriza koju je izazvao, a tek sad od 24.2.2022. sam izrazito umoran i bez živaca da slušam da ''sve ima veze sa Ukrajinom''. Prvo, zato što mislim da je to čista laž. A drugo, ako nije čista laž, ako zaista živimo u ekonomskom uređenju u kome ispaljeni metak u Ukrajini izazove talas poskupljenja u Evropi (malo parafraziram Efekat leptira) onda ekonomiju, ekonomiste i ekonomske institucije prosto treba ukinuti i rasformirati. Izem ti ja onda takvu nauku i takvo uređenje.
Pa dobićeš odgovor tako je svuda hm pa to je onda i opravdano ako je svuda. Onda da postoje i drugde problemi a nisi bio a ja jesam i tamo drugde je grozno pa je samim tim i opravdano ti tvoji problemi sa lovom što nemaš a razmažen si i stalno nešto tražiš od drugih ništa sam ne znaš zaboravi socijalizam nisi bio ni tamo. Da ti se potopi garaža je ok i kul ima da slikaš za uspomenu jer je to i drugde a ti imaš premium i dobro si i prošao malo ako ima vode pa to je sve i priroda. Budi zadovoljan jer kreće uskoro na 5.000 eur/m2. Ja sam IT 9 soma plata brutalan na 30estom spratu kupujem i bitkoina sam obrno zaradio 897 soma dolara bro i znam to sve bolje od tebe jer ti samo gledaš tv nisi bio ni na Zlatiboru da skijaš a ni ne znaš šta je sneg a pišeš. U drugim zemljama još skuplje sve višestruko nisi bio.
 
Poslednja izmena:
Ako si zaista matematičar i ako se još na to razumeš u ekonomiju, ja bih pre bio zahvalniji (al iskreno zahvalan, nisam ironičan) ako bi uradio ovako nešto. Ispod citiram svoj post sa druge teme:

Bilo bi dobro kada bi neko, bilo ko - običan čovek, novinar, analitičar, ekonomista, čak možda i neki (opozicioni) političar... napravio veliku analizu i pregled šta je od ovih nedavnih bolesnih poskupljenja zaista vezano i uzrokovano ratom u Ukrajini i drugim realnim krizama (npr, SNS svinjsko uništenje energetskog sistema i postrojenja tokom prošle zime) a šta je veštački stvoreno i uvedeno, odnosno podmetnuto uz pregršt izgovora (na primer, ratuje se u Ukrajini, a banksteri dupliraju svoje harače i pokušavaju da prodaju priču da su ta dva povezana).

Znači, poskupe sirovine - koja je koliko poskupela i zašto tačno. Poskupe neke usluge - koja je koliko poskupela i zbog čega. Koliko ima veze sa najavom poskupljenja struje u Srbiji, a koliko ima veze sa drugim stvarima, i kojim i zašto. Poskupi hrana koja veze s Ukrajinom nema - zašto i kako. Poskupe energenti - koji, gde, zašto, koliko... Poskupe građevinski materijali koji nisu čelik i metali iz Ukrajine - opet, kako i zašto. I lepo da se sve taksativno navede, makar u kratkim crtama, po jedna rečenica za svaku stavku. Ime stavke, tip stavke, stepen poskupljenja, razlog i povezanost sa drugim stavkama.


U zadnje vreme se mnogo drvi o ratu uUkrajini (mislim na medije, ''stručnjake'', emisije, izgovore za poskupljenja), ekonomista nikad više, a opet niko da izađe u javnost ili u novine i napiše lepo i takstativno, na običnom-čoveku razumljivom jeziku, šta je od poskupljenja i kriza opravdano zbog tog rata a šta je čist hohštapleraj i izmišljotina.

A bukvalno bi mogao da se uradi jako dobar i popularan tekst ili pak i emisija na tu temu.

Jer realno, od 24.2.2022. se laže i lupeta (mislim po javnosti i na političare) sve u šesnaest. Povezuju se nepovezive stvari i grade nebulozne priče i izgovori za pelješenje običnih ljudi širom sveta. I svi novinari zaobilaze da zaista temeljno ispitaju kauzalitete i povezanost poskupljenja i kriza. A sa njima i mnogi ekonomisti i ekonomske ''institucije''. Svet nikad puniji ekonomista, a u nikad gorem čabru izuzimajući WW1 i WW2.
Mislim da je to vise problem informacija nego problem matematike. Koja se cena kako formira, od cega zavisi, naci sva kretanja u poslednjih par godina, to je ogroman posao. Mi ovde ubismo 350 strana samo o cenama nekretnina pa opet nismo nasli definitivan odgovor, sada treba isto tako i o ulju, grafickim karticama, seceru, stolariji i svemu sto ti padne na pamet. Svaka od tih kategorija ima neku svoju pricu i koeficijente, o kojima ja uglavnom nemam pojma, i tu bi matematika bila najlaksi deo na kraju.

Ono sto znam ukrupno, je da ako poskupi gorivo poskupi sve, jer je gorivo faktor u svakoj ceni, od traktora na njivi, do transporta u krajnju prodavnicu. A gorivo skace u celom svetu. Jednostavno, ako izolujes zemlju koja snabdeva 10% ukupne nafte nece cena skociti samo 10%, vec ce zbog neelasticnosti potraznje taj skok biti veci. Zbog rata, sada Indija i Kina dobijaju naftu na popustu a mi sa Evropom trpimo poskupljenja.
Poskupeo je gas iz istih razloga, samim tim i struja, samim tim i proizvodnja svega sto ti padne na pamet.
Vestacko djubrivo je isto konkretno sa Ukrajinom povezano jer ga Ukr i Rus najvise proizvode, ali mislim da ce to poskupljenje tek u ovoj setvi biti ufaktorisano.
Zito isto, brdo zemalja (uglavnom Afrika i Azija) uvozi zito gotovo iskljucivo iz Rus/Ukr, mi smo izvoznik zita ali to ne znaci da ce ono za domacu potrosnju ostati nepromenjene cene.
Razni metali, nemam pojma ni ja koji sve, od kojih neke Rusija snabdeva po 50% svetske potrosnje, mogu misliti na koju sve to robu utice.

Pored tih problema ponude, imamo i problem inflacije koji nije izazvan Ukrajinskim ratom vec stampanjem para prethodnih 10 godina, koje je tek dobilo ludacke srazmere tokom poslednje dve kovid godine. To je moralo u nekom periodu da se prelije na cene, o pretnji inflacije se govori vec jako dugo, i rat je tu dosao samo kao dobar izgovor da se prica o pravim razlozima iste gurne pod tepih.

To je neka moja ukratko analiza. Mozda sam nesto lupio, slobodno nek me neko ispravi. I ako je neko voljan da prosiri neke stavke, isto slobodno.
 
Mislim da je to vise problem informacija nego problem matematike. Koja se cena kako formira, od cega zavisi, naci sva kretanja u poslednjih par godina, to je ogroman posao. Mi ovde ubismo 350 strana samo o cenama nekretnina pa opet nismo nasli definitivan odgovor, sada treba isto tako i o ulju, grafickim karticama, seceru, stolariji i svemu sto ti padne na pamet. Svaka od tih kategorija ima neku svoju pricu i koeficijente, o kojima ja uglavnom nemam pojma, i tu bi matematika bila najlaksi deo na kraju.

Ono sto znam ukrupno, je da ako poskupi gorivo poskupi sve, jer je gorivo faktor u svakoj ceni, od traktora na njivi, do transporta u krajnju prodavnicu. A gorivo skace u celom svetu. Jednostavno, ako izolujes zemlju koja snabdeva 10% ukupne nafte nece cena skociti samo 10%, vec ce zbog neelasticnosti potraznje taj skok biti veci. Zbog rata, sada Indija i Kina dobijaju naftu na popustu a mi sa Evropom trpimo poskupljenja.
Poskupeo je gas iz istih razloga, samim tim i struja, samim tim i proizvodnja svega sto ti padne na pamet.
Vestacko djubrivo je isto konkretno sa Ukrajinom povezano jer ga Ukr i Rus najvise proizvode, ali mislim da ce to poskupljenje tek u ovoj setvi biti ufaktorisano.
Zito isto, brdo zemalja (uglavnom Afrika i Azija) uvozi zito gotovo iskljucivo iz Rus/Ukr, mi smo izvoznik zita ali to ne znaci da ce ono za domacu potrosnju ostati nepromenjene cene.
Razni metali, nemam pojma ni ja koji sve, od kojih neke Rusija snabdeva po 50% svetske potrosnje, mogu misliti na koju sve to robu utice.

Pored tih problema ponude, imamo i problem inflacije koji nije izazvan Ukrajinskim ratom vec stampanjem para prethodnih 10 godina, koje je tek dobilo ludacke srazmere tokom poslednje dve kovid godine. To je moralo u nekom periodu da se prelije na cene, o pretnji inflacije se govori vec jako dugo, i rat je tu dosao samo kao dobar izgovor da se prica o pravim razlozima iste gurne pod tepih.

To je neka moja ukratko analiza. Mozda sam nesto lupio, slobodno nek me neko ispravi. I ako je neko voljan da prosiri neke stavke, isto slobodno.
Rekao da je da mu izračunaš konkretno i da se utvrdi da jeste realno ili nije ako znaš matematiku kao što tvrdiš a ne opisni odgovor
 
I ako je potreban politicki komentar, mislim da ce nasa trenutna vlast pasti zbog posledica inflacije i krize koja nam se sprema.
Ironicno mi je da ce posle stotina razloga zbog kojih je trebalo da padnu, na kraju pasti zbog necega na sta realno i nisu mogli previse da uticu.
Kao sto je i prethodna pala prvenstveno zbog SEKE a ne zbog stotina svojih brljotina.
 

Vredi odgledati. Covek sasvim realno sagledava situaciju, ima iskustva, nije iskljuciv i sve to potkrepljuje dobrim argumentima.
Ukratko, velika verovatnoca da cene idu dole u narednom periodu, samo treba malo vremena jer nekretnine kasne sa reakcijom, sve je lepo objasnio i zasto je to tako. U Usa se vec uveliko desava pad potraznje i prodavci su sve vise voljni da drasticno spustaju cene. Dno ocekuje kroz 12-18 meseci, a odlikuje ga veoma mala aktivnost na trzistu nekretnina. Tada se u stvari desava akumulacija i priprema za sledeci ciklus. Manja verovatnoca da se desi Vradovic scenario, jedino u slucaju da se nastavi sa stampanjem americkih triliona dolara.

Neko moze da kaze da je to Usa, medjutim Evropa je americka pudlica sto se vidi i u ovom ratu, ima da rade isto sto i Ameri pre ili kasnije.
 
Rastumači ljudima ako si obrazovan u toj sferi postoji li statistika kretanja cena ako je tvoja oblast valjda držiš u malom prstu to sve
"Hej ti se razumes u matematiku, aj mi izracunaj konkretno celu ekonomiju' je izgleda novo 'hej ti se razumes u te kompjutere, aj mi hakuj fejsbuk nalog bivse'.
 
"Hej ti se razumes u matematiku, aj mi izracunaj konkretno celu ekonomiju' je izgleda novo 'hej ti se razumes u te kompjutere, aj mi hakuj fejsbuk nalog bivse'.
pitanje je bilo da li su realna poskupljenja i koja jesu a koja nisu. postoje statisticki izvestaji o indeksima cena i sl. pa ko zna da baci pogled na to..
mislim da je na to mislio.
bez uvrede ja se salim ali znam ljude da su bolje prolazili prilikom kupovina nekih proizvoda tehnike odece i sl npr u austriji italiji nego ovde
 
Jeste li gledali u Balkan square?
Kakva je tamo ponuda?
Koje su cijene?

Cene su ogromne, 3000 i više...ali pre svega mene takvi veliki preglomazni kompleksi ne interesuju, naročito mi to nije za jednu tako lepu planinu

Koliko vidim samo vas par nazivate ljude pogrdnim imenima. Izgleda da je to za tebe oličenje kulture, pismenosti i obrazovanja. Ne znam čemu tolika nervoza i bes na jednu konstataciju koja ti se ne sviđa. Izgleda da si pohađao istu akademiju, što i nisam baš očekivao. Baš PREMIUM ponašanje. Da poželi čovek da mu budeš domaćin na Zlatiboru. Možda kvarim tvoj koncept, temu sigurno ne. To je već tvoj problem.

Ma ne kvariš mi nikakav koncept, Zlatibor će uvek biti lep i pun zdravlja. Meni je zapravo žao ljudi sa foruma kad ga izbegavaju i ružno govore o njemu zbog grešaka sistema ili investitora, propuštajući priliku da odu gore i opuste se, nadišu vazduha pre svega a onda zajednički poradimo na problemima. Ali oni bi isto želeli da sede samo kraj jezera u kafiću i da misle da je to dovoljno, pa onda se i ne razlikuju od ovih drugih koje i sami prozivaju kako žvaću plastične kašikice kafe na trgu...ja znam da toga ima ali to je problem cele Srbije, bolje malo i šetati uokolo, voziti biciklo...

Eto vidiš da si napisao 8 rečenica, kratkih doduše, moglo je to i u 4, ali potrudio si se. Ti si Echo isto verovatno inteligentan čovek, pa verujem da možeš biti za primer ovim kusim psima sa malo škole koji su pukli na bitkoinu i berzi i sad bi da se vade na nekretninama pošto-poto
 
Kakvo disanje vazduha na Zlatiboru, kad je PM 2.5 vrednost trenutno veca nego na npr. Savskom Vencu, a tokom zime uvek velika?
Neka hvala... :)
 
Eto Echo, vidiš, tvoja škola kratkih malicioznih komentara...nema šta čovek da nauči, a znanja nam treba
 
Komsija gledao da kupi jednu kucu van grada pre nekih pola god.i malo mu bila skupa jer nema jos zavrseno potkrovlje a tada je gledao u banci koji bi mu kredit najvise odgovarao zbog otplate i u medjuvremenu se dogovori za tu manju cenu i otiso do banke i sada mu banka ne zeli dati kredit,nece u opste da realizuje a ima dobar prosek plate. Rekli mu da dodje za 7-8 nedelja ali mu ne obecavaju i sada zeli otici u drugu banku i prebaci ce racun
 
pitanje je bilo da li su realna poskupljenja i koja jesu a koja nisu. postoje statisticki izvestaji o indeksima cena i sl. pa ko zna da baci pogled na to..
mislim da je na to mislio.
bez uvrede ja se salim ali znam ljude da su bolje prolazili prilikom kupovina nekih proizvoda tehnike odece i sl npr u austriji italiji nego ovde
Pa dobro nije neka tajna da je dosta robe preko jeftinije nego ovde. Pogotovo roba koja kod nas ide preko 2-3 uvoznika koji naprave monopol.

A cak i kada nema monopola, carina + losija nabavna cena zbog malog trzista, tesko je ostati konkurentan EU cenama, a da ne govorimo o USA.

Sa druge strane usluge, rente i domaci proizvodi su nam jeftiniji pa se to donekle ispegla.
 
@Defke
Ne mislim da si bilo šta lupio, sve što si nabrojao je logično i pominjano je i u drugim prilikama. Npr kauzalitet: rat u Ukrajini -> veća cena paradajza u Srbiji. Odgovor kako su ta dva povezani se krije u tome što je Ukrajina među najvećim proizvođačima veštačkog đubriva, tako će srpski seljak imati problem ovog leta jer mu fali đubrivo ili je morao da ga kupi po većoj ceni. To je jedan od primera...

Kapiram ja i to i ove ostale stavke. I naravno da je jasno da sve na svetu jeste povezano, pošto planeta suštinski jeste izolovani kamen u svemiru, odnosno zatvoren, ograničen sistem. Samo je naravno pitanje u kolikoj meri nešto utiče na nešto drugo. Da li pričamo o zanemarljivim uticajima, ili pričamo o nečemu gde je sve toliko osetljivo da se svaka promena oseti kao potres.

Zato ja već duže vreme, tamo negde od početka marta (kada su krenule da se nižu krize) očekujem da će da se u srpskoj javnosti (od TV emisija, preko novina i časopisa, pa sve do foruma) pojavi neko ko će detaljno, makar da proba da objasni i nabroji sve te povezanosti. Jer vidim svet nikad pretrpaniji ekonomista, ekonomskih fakulteta i ekonomskih entiteta. Vidim ljude na sve strane koji zadnjih meseci pričaju o Ukrajini. Vidim ljude koji se razbacuju fensi ekonomskim terminima a la Džordan Belfort. Indeks dis, kamata det, bull ovaj, bear onaj, FED ovo, Euribor ono... i nekome ko nije iz te niše to deluje kao da svi znaju o čemu pričaju i da bi sa lakoćom taksativno objasnili svaku cenu i tržište. Međutim, to se i dalje ne dešava. Ni vlast ne želi da se pozabavi tom temom i analizom, ni opozicija, ni provladini mediji i redakcije, ni opozicioni mediji i redakcije, ni ekonomisti, ni analitičari... niko. Izgleda da jednostavno u Srbiji nema čoveka koji bi poželeo da analizira i objasni sva poskupljenja koja su se desila.

Pritom moram da kažem da ne mislim da je baš isto analizirati razlog visokih cena nekretnina u Srbiji i analizirati talas drugih poskupljenja. Jer kod cena nekretnina ima pregršt faktora i činjenica koji nisu lako dostupni nekom istraživaču, analitičaru ili reporteru. Dok kod analiziranja poskupljenja elektronike uvek može da se ode kod glavnog distributera i raspita. Kod analiziranja cene hrane uvek može da se napravi šema i vidi koje namirnice vuku jedne druge, a koje nemaju veze s Ukrajinom i bilo čime izvan Srbije. Dakle napravi se najpre šema cena paradajza <-> cena djubriva <-> poreklo tog djubriva <-> stanje u zemlji gde se proizvodi. I tako za svaki proizvod - kako se pravi, odakle je, od čega zavisi... I lepo se izlista sve redom.

Ali opet, to se prosto ne dešava. Pun i svet, i Srbija, i forum, i TV, i emisije, i novine raznih profi ekonomista, amater-ekonomista, analitičara i koječega, a opet niko da istupi i detaljno analizira ovo što nam se dešava i objasni narodu, korak po korak.

Što me navodi na dva zaključka: ili se na svetskom nivou neke stvari prećutkuju (ko god želi, insert ''teoretičar zavere'' etiketa here) ili smo kao rasa došli do stadijuma gde smo napravili socio-ekonomsko uređenje koje više niti možemo da održavamo, niti ga razumemo. Koji god od ta dva da je u pitanju, ja to vidim kao poraz ekonomije kao nauke. Zapravo, samo po sebi što smo u 21. veku došli u ovu situaciju (kriza za krizom) vidim kao veliki poraz ekonomije. A tek ta činjenica da svi nešto kokodaču a niko pojma nema da objasni šta se dešava mi je tek poraz ekonomije sam po sebi. Kao što rekoh, izem ti ja takvu nauku.
 
P.S.
Dakle napravi se najpre šema cena paradajza <-> cena djubriva <-> poreklo tog djubriva <-> stanje u zemlji gde se proizvodi. I tako za svaki proizvod - kako se pravi, odakle je, od čega zavisi... I lepo se izlista sve redom.
Što je najcrnje, nauka i javnost već imaju deliće slagalice. Sve što je potrebno je da neki: novinar, političar, analitičar, ekonomista... uzme za početak grafike nalik (podvlačim ovo NALIK, ne mogu sada na Guglu da tražim idealni keyword) ovome i ovome i da počne korak po korak da analizira, šta sve utiče na šta, kako, koliko i zašto. I da slaže slagalicu i time objasni ceo proces. Znači npr: puko Azovstal u UA, nema proizvodnje čelika tu i tu, to onda vuče poskupljenje tu i tu, što dalje pravi problem ovde i onde za toliko i toliko...

Ali opet, to niko da uzme da uradi. Bar ovde u Srbiji. A pun kufer ekonomista! Što profesionalnih, što priučenih, što glumaca. I svi se frljaju nekim terminima i titualama i sve misliš ovi ljudi znaju o čemu pričaju, onda će lako da objasne i ilustruju globalno ekonomsko stanje i ova poskupljenja. Makar u Srbiji, koja je mala i jednostavna celina (nemamo toliko industrije i tržišta kao npr Kina ili Amerika).

Jok. Svi samo kokodaču nešto a kad ih čovek konkretno pita ''dobro, nego a kako je i zašto poskupelo ovo i ovo, objasnite mi?'' samo kuliraju ili pričaju neke nebuloze koje ništa ne objašnjavaju. E TO je ono što mene i začuđuje i besni. Znači onda je cela ta nauka i društvena sfera ili falična, ili je prosto bazirana na lažiranju i foliranju. Ne vidim treću opciju.
 
Koo matematicar po obrazovanju mislim da mi nije potreban 15-minutni youtube video da bi razumeo kako se statistikom manipulise.
Znaci slazes se da je lako manipulisati takvom statistikom - ok, imamo nesto oko cega se slazemo...
Svakako, isto kao neko ko je imao poprilican broj matematika/statistika u skolama/na faksu sam pogledao taj video, i mislim da bi bilo dobro da pogledas i ti, cisto da malo shvatis i psiholosku stranu - ne bi skodilo...
Naravno da ce politicari da se sluze manipulacijom kada govore o istoj, to je konstanta od kako politika postoji. Medjutim, ako se vec pozivamo na neko osnovno poznavanje logike/matematike, onda ne mozemo porast plata od 70% na nivou drzave (i to iz neutralnog izvora, ne stranackog biltena) opravdavati nekakvim anegdotama o vracanju tih plata stranci. Jednostavno, matematika se ne slaze, ne na tom nivou. Pri tom, to vracanje plate stranci nije odjednom izmisljeno 2015. vec postoji od kako postoji visestranacje kod nas.
Ti namerno izdvajas samo delice koji ti odgovaraju i izvrces ih - hajdemo ponovo - ti si namerno samo odgovorio na drugi deo:
"Plate ako rastu, rasle su slabo - to sto je raslo su prijavljene plate, odnosno vise je islo na belo. Plate su rasle u drzavnom sektoru zaposljavanjem sns kadra..."
Da prvo odgovorim na drugi deo koji si citirao - plate su rasle u drzavnom sektoru, deo od toga je ovo sto sam pricao sa delom plate koji ide stranci - svi koji imaju nekoga od prijatelja u SNS koji je dobio posao preko stranke mogu to da provere (bar pola ih ima tako), deo dobije bas povecanje, ali to nije privatni sektor. Za privatni sektor sam ti rekao da su rasle PRIJAVLJENE plate - onaj deo na crno ne ide u tu statistiku (kako lepo i zgodno), vec samim tim sto veci deo ide na prijavu plate "rastu", a sustinski zaposleni dobija identican neto, plati se nesto vise poreza, plata je identicna, a u statistici je porasla (i to dosta je plata "poraslo" mnogo vise od 70% na taj nacin). Samim tim okaci tu statistiku macku o rep i pogledaj ljude oko sebe koje poznajes godinama unazad i kolike plate su imali. Isto tako pitaj ih koliko su tada trosili za hranu, a koliko sada odnosno koliko su stvari poskupele (i to pre 2020. ili 21. koju vec pominjes) posto ti ocigledno kao da ne zivis ovde ili ti nije u interesu da priznas nesto sto ne ide u korist "napredne" stranke... pardon, drzave... A onda da ne pricamo o ljudima poput Bajatovica - taj covek sam dize prosek za enorman broj ljudi...
Pa onda i kurs dinara, 'vestacki se odrzava', a devizne rezerve rastu. Gde je tu logika?
Ja nisam pominjao vestacko odrzavanje dinara, ali sto se tice stanja istog - devizne rezerve se i prodaju kada nastane sr*nje da izvines na izrazu. Vrednost same valute je odraz ekonomije - ako ekonomija ode u 3 lepe, tako ce i vrednost samog dinara otici, a obzirom koliko se zaduzujemo i kako ide sa kreditima svakako nismo u povoljnoj situaciji...
Za rast BDP-a, tu cak ni nema neke konkretne kontrateze, nego eto, ne veruju ljudi jer im se ne veruje.
Nema tu sta da se ne veruje, ali trebas razumeti odakle dolazi taj rast BDP-a - dosta ekonomista je pricalo o tome, ali problem nastaje kada ti taj (jedan ili vise) sektora iz koga dolazi rast stane... BDP ti znaci kao statisticka brojka, ali ti nista ne znaci ako ne razumes zasto je u rastu i koje su projekcije.

Medijske slobode, politicka kultura, ekologija, to su ortogonalni problemi, a ljudi izgleda imaju problema kako to da postave u glavi. Jer naravno, ako je na vlasti neko ko nam se ne svidja, nemoguce je da se ista u zemlji desava a da je pozitivno.
Slazem se za ovo poslednje - ima pozitivnih stvari - jako retko, ali desavaju se...

Ja cu samo jos citirati belog labuda
Naravno da sada ne bi, ali zaboravljate da smo mi u uslovima teške svetske krize, ako se deo toga usled besmislenih sankcija ka Rusiji koja je usput glavni snabdevač jeftinih energenata, prelije na našu zemlju, biće mnogo teže u zimskom periodu. Tada će sigurno biti bolje držati ušteđevinu u nekretnini nego na "vetrometini".
pa moj odgovor na to
Ne bih se slozio - nekretnine ce da roknu poprilicno, ni priblizno koliko ce tipa USD da zadrzi vrednost ili tipa akcije nekih kompanija za energente (bas tih sto ce biti malo).
Pogledajte malo kurs dolara... Takodje sam pominjao i crypto ali iskljucivo za one koji se razumeju (u poslednjih 2-3 nedelje ko je znao mogao je da duplira pare) - za ostale je sve to kocka...

Cekamo jos da rgz da proradi da vidimo da li sam dobro predvideo pad prodaje (u NS) - trenutno ispada da prodaje skoro nema, ali to mislim da je nemoguce (sa 428 stanova u NS1 i 2 na 4 stana), ali me iskreno zanima kakvo je stanje i da li sam dobro predvideo ili su dobro predvideli drugi rast prodaje...
 
Prvi put od početka zatezanja vidim u mainstream medijima ono što sam najavljivao i čega sam se plašio. Možda su već sad preterali, pa neće čak rast biti oko nule, nego će se ući u zvaničnu recesiju. To je još uvek otvoreno, ali možda će kamate polukružno u USA iako referentne nisu dostigle ni jbnih 2%. To je ta nikad jača svetska ekonomija koja ne može da podnese ni kamate od 3%.


U-turn najava bar što se kamata tiče, ne volim kada sam u pravu!


@Bender Rodriguez

Pa rečeno ti je, ovo sve možeš posmatrati isto ako i prethodna 2 naftna šoka u XX veku, energija vuče sve ostalo, zato i ima smisla u nekim analizama gledati samo CORE CPI (bez energije i hrane). Ovde to nije slučaj, glavni uzrok je preterano upumpavanje i stimulisanje ekonomije, ja bih dodao vrlo svesno, jer su zeznuli makroekonomski, otišlo se u neka matematički neodrživa stanja i sad je ovo jedini način peglanja dugova (sem ako ne bi izmislili ne znam ti ja šta u novoj industrijskoj revoluciji, poveća produktivnost, pa da se preraste sve, a neće)! Sistem ne trpi pad nominalnih vrednosti da bi ostao stabilan, pogotovo ne kad je svet ovoliko zadužen, bilo bi mnoooogo gore nego 2008! Dakle umesto da su dozvolili taj pad, evo već skoro 15 god upumpavaju koliko god treba da bi se nominalne cene bar održale na istom nivou ili otišle još gore. Sad to ne mora biti loše, plata (čak i u Srbiji) je brže rasla nego troškovi života, imali smo realan rast (minimalan doduše). E sad kad je došla prvo pandemija, krenuli su neviđeno da stimulišu i upumpavaju, ali bez realnog autputa. Dakle plata ti raste manje nego što rastu troškovi života. Drugi način je da ne rade to i da se pusti da padnu sve cene prirodno , a to je onda još gore, vrtlog deflatorne depresije, gubitak poslova i sl. Ono što mene najviše nervira u celoj priči je što smer bukvalno zavisi od poteza CB i što se biraju pobednici, kazino! To je taj kejnzijanski prevarantski sistem.

"If the American people ever allow private banks to control the issue of their currency, first by inflation, then by deflation, the banks and corporations that will grow up around them will deprive the people of all property until their children wake up homeless on the continent their Fathers conquered."



Sad niko ti ne može kvantifikovati i napraviti f-ju koliko promena X utiče na promenu Y, nismo mi statistički zavod!
 
Ti namerno izdvajas samo delice koji ti odgovaraju i izvrces ih - hajdemo ponovo - ti si namerno samo odgovorio na drugi deo:
"Plate ako rastu, rasle su slabo - to sto je raslo su prijavljene plate, odnosno vise je islo na belo. Plate su rasle u drzavnom sektoru zaposljavanjem sns kadra..."
Da prvo odgovorim na drugi deo koji si citirao - plate su rasle u drzavnom sektoru, deo od toga je ovo sto sam pricao sa delom plate koji ide stranci - svi koji imaju nekoga od prijatelja u SNS koji je dobio posao preko stranke mogu to da provere (bar pola ih ima tako), deo dobije bas povecanje, ali to nije privatni sektor. Za privatni sektor sam ti rekao da su rasle PRIJAVLJENE plate - onaj deo na crno ne ide u tu statistiku (kako lepo i zgodno), vec samim tim sto veci deo ide na prijavu plate "rastu", a sustinski zaposleni dobija identican neto, plati se nesto vise poreza, plata je identicna, a u statistici je porasla (i to dosta je plata "poraslo" mnogo vise od 70% na taj nacin). Samim tim okaci tu statistiku macku o rep i pogledaj ljude oko sebe koje poznajes godinama unazad i kolike plate su imali. Isto tako pitaj ih koliko su tada trosili za hranu, a koliko sada odnosno koliko su stvari poskupele (i to pre 2020. ili 21. koju vec pominjes) posto ti ocigledno kao da ne zivis ovde ili ti nije u interesu da priznas nesto sto ne ide u korist "napredne" stranke... pardon, drzave... A onda da ne pricamo o ljudima poput Bajatovica - taj covek sam dize prosek za enorman broj ljudi...

Nisam ignorisao taj deo nego je i taj deo nedovoljan da objasni rast od 70% na 2,2 miliona zaposlenih (600k javno, 1,6m privatno).

Nejasno je na sta konkretno mislis kada kazes 'rasle su prijavljene plate' ali pretpostavljam da mislis na standardnu srpsku minimalac + ostalo na ruke kombinaciju. Minimalac je povecan za 50%, znaci taj rast nije dovoljan, iako je sigurno znacajan faktor.

Ti pravis nekoliko pretpostavki tu:

- Da ogromna vecina ljudi radi za takvu kombinaciju, toliko da ljudi koji rade za full prijavu u privatnom sektoru ispadaju statisticki beznacajni
- Da vecina tih ljudi radi za vise od minimalca, cim im povecanje minimalca nije povecalo realne prihode, vec samo 'prijavljeni deo'

Ono sto je interesantna posledica toga, je da ispada da su realne plate onda drasticno vece od zvanicnog proseka, jer ocigledno tog dela na 'crno' ima toliko da moze da se prelije u 'belo' i digne taj prosek za 70%. (Da se razumemo, ja se ne slazem sa tim, realno prosek jeste nesto veci zbog crne/sive ekonomije ali ni blizu u srazmeri koja po tvojoj teoriji ispada).

Na stranu sto ti ovde banalizujes kompleksno pitanje rasta plata na dva scenarija koja su ti pala na pamet bez ikakvog dokaza, kao da licno delis sve plate u Srbiji i imas uvid u to. Kao da ne razumes o kolikim se brojevima radi i koliko je vise novca 'na belo' potrebno da bi se 2,2 miliona ljudi prosek uvecao za 1% a kamoli 70%.

I ako cemo vec da se hvatamo anegdota i ljudi oko sebe, ne znam bukvalno nikoga ko danas radi za iste ili manje pare nego sto je radio 2015. Ali bukvalno nikoga. I tu ne mislim samo na IT-evce. A razni Bajatovici postoje decenijama, oni su jedan od razloga sto je prosek veci od medijane, ali ovde govorimo o rastu.

P.S.

Što je najcrnje, nauka i javnost već imaju deliće slagalice. Sve što je potrebno je da neki: novinar, političar, analitičar, ekonomista... uzme za početak grafike nalik (podvlačim ovo NALIK, ne mogu sada na Guglu da tražim idealni keyword) ovome i ovome i da počne korak po korak da analizira, šta sve utiče na šta, kako, koliko i zašto. I da slaže slagalicu i time objasni ceo proces. Znači npr: puko Azovstal u UA, nema proizvodnje čelika tu i tu, to onda vuče poskupljenje tu i tu, što dalje pravi problem ovde i onde za toliko i toliko...

Ali opet, to niko da uzme da uradi. Bar ovde u Srbiji. A pun kufer ekonomista! Što profesionalnih, što priučenih, što glumaca. I svi se frljaju nekim terminima i titualama i sve misliš ovi ljudi znaju o čemu pričaju, onda će lako da objasne i ilustruju globalno ekonomsko stanje i ova poskupljenja. Makar u Srbiji, koja je mala i jednostavna celina (nemamo toliko industrije i tržišta kao npr Kina ili Amerika).

Jok. Svi samo kokodaču nešto a kad ih čovek konkretno pita ''dobro, nego a kako je i zašto poskupelo ovo i ovo, objasnite mi?'' samo kuliraju ili pričaju neke nebuloze koje ništa ne objašnjavaju. E TO je ono što mene i začuđuje i besni. Znači onda je cela ta nauka i društvena sfera ili falična, ili je prosto bazirana na lažiranju i foliranju. Ne vidim treću opciju.
Problem je sto ekonomija nije samo puka matematika, ona je vise drustvena nauka nego prirodna. I sami ekonomisti, pogotovo na tom makro nivou, se ne mogu dogovoriti oko toga sta vazi a sta ne, pa i tu imamo nekoliko skola misljenja.

Trziste je neverovatno komplikovano i zavisi od previse faktora da bi se tako lako objasnilo. Svako ko prodaje zeli da proda sto skuplje, svako ko kupuje, zeli da kupi sto jeftinije. Svaka cena je neki kompromis koji se pravi izmedju te dve zelje. Nista ne izraste iz zemlje sa zakacenom cenom, svaka cena je socijalni konstrukt. Svaki danasnji proizvod je rezultat gomile tih kompromisa. Ono o cemu cesto govorimo kao odnosu ponude i potraznje je mnogo kompleksnije nego sto izgleda. Pogotovo kada je u pitanju neka roba sa kojom svaki covek na planeti na neki nacin trguje, kao sto su nafta ili zito.

A to je sve bez ubacivanja drzava, poreza, carina, monetarnih politika, subvencija, sankcija, kamatnih stopa, obveznica, kredita, akcija, derivata itd. itd.

I tu se slazem sa jednim od tvoja dva zakljucka:

smo kao rasa došli do stadijuma gde smo napravili socio-ekonomsko uređenje koje više niti možemo da održavamo, niti ga razumemo.

Mislim da niko, pa ni ljudi na najvisim instancama, ne razume kako stvari funkcionisu. Ima ljudi koji u nekom svom ogranicenom domenu imaju dosta znanja i uspesniji su u predvidjanju ali niko nije ni blizu shvatanja kompletnog sistema. Kompleksnost problema je iznad nasih mogucnosti poimanja.

Zamisli koliko je prognoza vremena teska, da imamo neke od najjacih superkompjutera danasnjice koji rade upravo na njoj, i opet smo prilicno neprecizni. A to je ipak deterministicki sistem, sa neverovatno mnogo varijabli doduse.

E sad zamisli sistem sa isto toliko varijabli, samo sto svaka varijabla ima svest i pokusava da predvidi sistem i menja se u skladu sa tim predvidjanjima. Nema superkompjutera koji ce to izracunati, i tesko da ce ga i biti.

Disclaimer, nisam ekonomista, samo amaterski pratim i citam o tome, al to su neki moji zaključci iz tih citanja.
 
Poslednja izmena:
Možda će dolaziti, i verovatno hoće, do rasta cene energenata, ostalih sirovina itd. Pravo pitanje je da li će se isplatiti držati prazne stanove, pretpostavljam da usled velike krize ljudi neće imati para, ili te iste stanove prodati po nižoj ceni, ako neko još ima dovoljno sredstava da kupi taj famozni stan? Šta je isplativije investitorima, držati prazne stanove ili ostvariti manju zaradu? Držim se Pančeva, jer ovde baš prodaja ne ide, pogotovo novogradnja i pogotovo deo grada koji mene interesuje, ali je skoro sve i nezavršeno, mada uveliko u ponudi. Postoje male zgrade koje oglašavaju mesecima, čak i preko godinu dana, stanove , a još nisu uspeli da prodaju.
 
@Ljuba82
Pa ja ne znam čemu sva ta ekonomska znanja, titule, institucije i učenja ako će svako da kaže ''ah pa ne znam ti ja to, pitaj nekog drugog'' i ako ćemo iz svake krize koja udari svet uvek da izađemo sa zaključkom ''Moraćete da radite više za manje''.
roto.jpg
Ja sam bio pri utisku da je Ekonomija kao nauka stvorena da bi pomogla ljudskoj rasi da unapredi i optimizuje svoje privređivanje i trgovinu, a ne da se jedna mala skupina ljudi bogati preko svake mere i druga skupina ljudi oko njih priča drugima kako je to normalno. Naravno, u običnom čoveku nerazumljivim terminima poput CORE CPI, Indeks ovaj, Indeks onaj, rejting 'vakav, kamatna stopa onakva itd...

Nije mi jasno kako toliko ne razumete da ljudi izvan ekonomije, znači 95-99% ljudi, ne govori tim vašim lingom i da tim frljanjem akronimima i srblish kovanicama samo dodatno odbijate deo ljudi od te discipline. Ja sam u svom obrazovanju imao dva predmeta ekonomije i jedan finansijski pa sam mislio da ću moći da razumem makar lingo. Međutim sad vidim da je sve otišlo toliko duboko u apstrakciju i ezoteriju (takoreći) da se čini kao da je pravljeno da 99% ljudi više to ne razume i ne može da se snađe u tome. Engleski znam skoro kao maternji (kažem skoro jer sam svestan da uvek ima nešto što ne znam) i nije mi problem kad neko koristi engleske reči, ali kada krene frljanje sa skraćenicima ili srblish mutantima, ja ne znam kako neko očekuje da se neko ko nije deo tog sveta, snalazi u tome.

Još jedna stvar koja i mene i neke druge ljude koje znam (a da su fakultetski obrazovani) odbija od Ekonomije ili im ruši sliku o njoj, jesu izgovori o njenoj dualnoj prirodi koji se stalno ističu. S jedne strane, fundament Ekonomije počiva na 2+2=4, odnosno matematici, koja je egzaktna i plemenita nauka (mada nekad zna da bude malo opičena, ali to je na onim najvišim nivoima). S druge strane, za razliku od drugih sfera gde se matematika, fizika, hemija... primenjuju i koriste kao osnova, u Ekonomiji kada dođe do njesreta, do svojevrsnog Ekonomskog Černobilja, sva ta egzaktnost pada u vodu i svi ekonomisti se uvek vade na priču ''a jbg, teško je to analizirati, ko će znati šta se dogodilo''.

Postavlja se pitanje za koj moj onda postoje desetine hiljada fakulteta, institucija, finansijskih agencija, organizacija, foruma (Davos), MMF, ECB, WB i svašta nešto, ako će odgovor na svako njesra da bude ''Jbg... '' ?

Kada se 2000. kod Pariza srušio Konkord, istražitelji i stručnjaci su od dokaza i materijala za rad dobili ovo. Nešto iz čega prosečan čovek ne bi mogao da izvuče nikakav zaključak. Ali su primenili konkretna znanja i veštine, i mic po mic sklapali slagalicu, sve dok ih trag dokaza nije odveo do piste, te su posle složili celu sliku, stavili teorije na test i došli do zaključka da je taj avion zapravo oborio ovaj komad metala. I onda su izdali izveštaj u kome su detaljno objasnili redosled događaja, a koji se za nas koji nismo iz te struke sumirao kroz ovaj dokumentarac.


Gde su takve prakse u Ekonomiji? Kako je moguće da u nauci koja se bazira na 2+2=4 i masovnom evidentiranju svog protoka para i dobara, ne može da se ustanovi ko je kriv i odgovoran za šta? Zašta postoje toliki stručnjaci, organizacije i ustanove ako ćemo svakih 10ak godina da završimo u novoj krizi, svakoj sledećoj goroj od one prethodne? Koji je smisao postojanja svih tih ljudi, profesija i organizacija ako će svaka ekonomska forenzika da se završi sa ''A jbg...'' ? Koliko je normalno da se za pad aviona odgovara robijama, kompenzacijama i promenama zakona, a kada ljudi u i oko ekonomije zaviju svet u crno, naprave štetu, izazovu serije kriza, pa čak i nekoga ostave bez doma ili pak života, i za to niko nikad ne odgovara?
 
@Defke
Kao što rekoh u postu ispod tvog, pa problem s Ekonomijom kao naukom i jeste u tome što bi istovremeno da bude i egzaktna i apstraktna. To ne ide tako. Pogotovu ne ako je nauka koja se tiče cele planete i svuda se nameće isti model razmišljanja.

Nesposobnost čitavih armija ekonomista i ekonomskih entiteta da predvide makar generalni tok stvari je sramota sama za sebe, ali da stavimo to na stranu. Ja govorim o forenzici. O analiziranju kako se nešto desilo, dakle o izučavanju nečega što je bilo u prošlosti. Tu takođe vidim isti nivo apstrakcije i foliranja kao i kod predviđanja. Ne postavljaju se ovde pitanja tipa ''Zašto Metaverzum nema više korisnika?'' Nego pitanje šta od poskupljenja zavisi od rata u Ukrajini, koja fabrika ima veze s kojom drugom fabrikom, koja sirovina dolazi odakle, gde se šta proizvodi, kako, koliko, i kako to pogađa ostale elemente u sistemu.

U suštini - dinamika sistema. A utiče na B, koji posle utiče na C, što na kraju rezultuje D. Napravi se šematski prikaz (nalik ovome, ovo je samo ilustracija!) Uzmu se brojke i izveštaji. Uporede se stanja pre i posle. Povežu se svi ti elementi. Iznese se detaljni vizuelni i brojčani prikaz šta se tačno dogodilo (opet, ovo je samo ilustracija radi primera). I onda se ustanovi koje poskupljenje ima veze s nečim ,a koje nema veze sa životom. 2+2 = 4. Plus 2, dobija se 6. Minus 10, dobija se -4. I tako dalje.

Slično kao kod analiziranja pada aviona ili bilo koje druge forenzike. Ali očigledno kod Ekonomije to ne ide tako. Kao što ne idu ni robije i odgovornosti kada se desi njesra. Jer Ekonomiji i ekonomistima odgovara da uživaju status Matematike u jednom aspektu, a kada treba da odgovaraju za svoja dela i izbore, onda bi da budu poput slikara i muzičara, u smislu ''pa jbg, nije to egazktna nauka''.

Ja tu vidim srž problema i zato smtaram da Ekonomija kao nauka u ovom obliku i s ovakvim učenjima i praksama više nije ni održiva ni korisna.

Inače, ovo što pišem tebi, pišem generalno. Nisam došao da bih tebe gnjavio s time. Nego sam se bio nadovezao na onaj post gde si ironično pitao Echoa jel treba da se počne da se crta. I bukvalno tada posmilih ''vala, nakon ova 4 meseca dubioze i opšte delirijuma, ja bih rado voleo da mi neko nacrta i objasni ceo sled događaja, jer sam za ovu današnju apstraktnu Ekonomiju očigledno glup 🤷‍♀️ ''. Ali ok, sam si rekao da nisi dovoljno zašao u te tematike, tako da ništa. Ali ono što me brine je što vidim da čak i ovi koji su više u tim tematikama (i na forumu i globalno) nisu otišli ništa dalje u toj forenzičkoj analizi. Mislim da se sa takvom naukom i takvim fundamentima, svet nikad neće isčupati iz vrtloga.

Mislim da će se svakih 10ak godina upadati u nove krize, sve gore i gore. U svakoj ozbiljnoj nauci, ljudi bi se potrudili da promene šta god treba da do toga ne bi došlo. Ono - ako 5 puta radiš isto, i 5 puta udaraš glavom u zid, znači da treba nešto da menjaš ili da se prijaviš u Kovin. Međutim, Ekonomija i ekonomisti neće da menjaju, oni više vole da nastave da udaraju glavom u zid sve dok nas jednog dana sve ne onesveste.
 
Poslednja izmena:
@Bender Rodriguez

Jbg, znam da će ovo upravo zvučiti kao ono tvoje Sve se svodi na ''Zbog Ukrajine™ '' i ''to su neke više nauke, ne može se to objasniti''. Jbt...

...ali jeste tako. :ROFLMAO:

Kao što sam ja pohvatao neke stvari iz medicine ili veterine i u principu znam da bi radilo ili neke stvari iz arhitekture, građevine, urbanizma preko foruma, ali nemam tu širinu i iskustvo da objasnim tačno zbog čega i kad može da se pojavi izuzetak i ne pada mi na pamet da se uzdam u svoje (ne)znanje tu.

Ekonomija i jeste stvorena da pomogne i pomaže veruj mi, da ne pomaže i dalje bi skupljali bobice, nisi ni svestan koje benefite imaš zbog sinergije i pameti drugih, nego neke stvari prihvatamo zdravo za gotovo. Drugo, ja otvoreno i kažem da postoji vrlo moćan krug ljudi čiji interesi nisu u interesima većine ljudi, ali ekonomska nauka ti bar daje mogućnost da neke stvari sam vidiš i posumnjaš. Dobro je dok još imamo i to, iako se ubrzano pretvaramo u džamahiriju tupsona. Savršen primer Iran. Pogledaj žene pre 1978. Pariz da im pozavidi!

Dalje, vrlo malo ekonomista se uopšte bavi makroekonomijom, a kamoli statistikom, operacionim istraživanjima, ekonometrijom, analizom vremenskih serija i sl, pogotovo kod nas, pemalo je tržište za to. Više su to zaljubljenici ili imaju neke mikrointerese i žele da znaju šta se dešava, da ne budu baš koke pred klanje! Ne mogu da ti opišem koliki procenat ekonomista nikada u životu nije uradilo matematički više od kamatnog računa. Ne treba im (marketing, trgovina, menadžment, pa i dobar deo bankarstva i finansija, samo najprostije stvari). Sećam se kad me je na vežbama iz Mate lik pored pitao šta je ono S, misleći na integral. Tvrdim i dalje da bi najbolji svetski ekonomisti bili matematičari, mašinci, građevinci, fizičari, elektrotehničari i sl, ali šta će to njima, dobri su i zadovoljni i u onome što rade. Da se ja nešto pitam bukvalno bih zatvorio u jednu biblioteku 100 najvećih logičara u generaciji, dao im godinu dana formalnog ekonomskog obrazovanja bez bubanja da skapiraju neke stvari, dao blanko platu i rekao, vodite državu! Bukvalno stojim iza toga!
Još jedna stvar, ekonomija ti daje neko formlano obrazovanje, ali te ne uči da razmišljaš i da postavljaš pitanja! To moraš sam! Pa mnogi profesori na samom državnom ekonomskom fakultetu su deo neke agende, ne dozvoljavaju ti da izađeš iz nekih okvira i postavljaš pitanja ili da sam donosiš zaključke. Imao si marksiste, pa neoliberalne ekonomiste itd...
 
Vrh