Šta je novo?

Cene nekretnina

I još jedna po meni suluda nelogičnost u gradjevini. Jedan majstor, nebitno da li keramičar, vodovodžija, tesar..., može mjesečno da zaradi nekoliko plata neurohirurga, profesora na fakultetu... Pod uslovom da nije alkoholičar, da je vrijedan i relativno pošten (da nije baš totalni prevarant). I pored toga, majstora nema, deficitarni su. Svi bi na neke glupave privatne fakultete, a niko to ne bi da radi. Zašto?
 
Oni koji imaju novac, a pritom i obrazovanje, hoce. Zbog toga sto je grad unisten urbanisticki, sto je zagadjen i sto je prijatniji zivot na pola sata, 45 minuta voznje...
Oni koji nemaju novca, mozda ce se vratiti odakle su dosli da zive makar malo vise kao ljudi.
Ne razumem tu logiku gde je ljudima najveca zamerka guzva u Beogradu a resenje im je odlazak pola sata/45 minuta dalje i prakticno dodavanje tog vremena na tu istu guzvu.
 
Ne razumem tu logiku gde je ljudima najveca zamerka guzva u Beogradu a resenje im je odlazak pola sata/45 minuta dalje i prakticno dodavanje tog vremena na tu istu guzvu.
Pa ako pricamo konkretno o vremenu, i samo o tome, da li je isto voziti 45 minuta autoputem, i voziti 45 minuta, prva druga... svako nek odluci za sebe.

Meni je relaks i takva voznja a i zivot daleko od buke, guzve, i smoga.
 
Meni drugar radi u Zarkovu, a zivi na Lionu. Krece u 16h kuci, Uz sve muke i precice sat vremena putuje minimum.
Dakle covek se umori vise od vracanja s posla nego od samog posla.
Ako zivim u Starim Banovcima a radim na Novom Beogradu, do kuce mi treba oko 30 minuta ili 40 ako zaglavim na auto putu ali na tu stranu nije krkljanac.
Sad jedino ako neko radi na Novom Beogradu a iz nekog razloga hoce da zivi na Smederevskom putu, pa ce da zaglavi na autoputu pa u Ustanickoj itd itd... pa ce ici oko sat ili vise.
Ne vidim kako 45+45 osim ako namerno ne radis protiv sebe.
 
I još jedna po meni suluda nelogičnost u gradjevini. Jedan majstor, nebitno da li keramičar, vodovodžija, tesar..., može mjesečno da zaradi nekoliko plata neurohirurga, profesora na fakultetu... Pod uslovom da nije alkoholičar, da je vrijedan i relativno pošten (da nije baš totalni prevarant). I pored toga, majstora nema, deficitarni su. Svi bi na neke glupave privatne fakultete, a niko to ne bi da radi. Zašto?
Ne znam, evo ja znam zenine rodjake iz centralne Srbije, jedan je moler i radi fasade, drugi keramicar, vrhinski majstori, pedantni, posteni. Jedva sastavljaju kraj s krajem. Nesto se gradi u Vrnjackoj Banji pa ovaj moler tu ima posla, dnevnice su oko 25-30 evra, Keramicar radi privatno, nema potraznje za vecim poslom. Obojca idu u inostranstvo kad ih neko pozove. Bili bi srecni kad bi zaradjivali i trecinu kao ti vasi gde cvetaju plate za taj zanat...
 
Jasno je da oni kojima trenutne cene ne odgovaraju nisu resili svoje pitanje. Ali to i dalje ne menja stanje na trenutnom trzistu.
Vidis, tu gresis iz vise razloga:
1. Promenilo je stanje na trzistu jer sada cene su vec usporile ili stale
2. Promenilo je stanje na trzistu jer je cak nebitno ovo pod 1 zato sto je prodaja gotovo stala

Ono sto ne razumes je da se trziste vec drasticno promenilo pocetkom krize i promenom kamatnih stopa, samo je pitanje kada ce to vecina prodavaca prihvatiti (ako naravno imaju nameru da prodaju nekretnine)… Ono sto vecina prodavaca ne razume je da treba da iskoristi ovaj trenutak i spusti odmah cene na nesto sto ce delu kupaca biti primamljivo jer kada im dodje (da izvinete na izrazu) iz dupeta u glavu, vise nece moci dobiti ni tu cenu…
Ljudska psihologija je ista, pogledaj samo primer kako je crypto bubble pukao i pao jedan lepi reset - oni koji su bili pametni mogli su spustiti cenu da prodaju na all time high, umesto toga u par dana cena se prepolovila (u najboljim slucajevima, neki su roknuli i mnogo vise).
Ovo je identicna prica, ali nemoj pogresno razumeti - ne kazem da ce cene roknuti preko noci niti koliko %, vec samo da ljudi (u ovom slucaju) prodavci nekretnina ne gledaju sve signale koji im dolaze i koji ukazuju na pad trzista…
Naravno, mozes to prihvatiti ili terati po svome, ja sam vec okacio listu signala koji ukazuju na to, i apsolutno niko se nije potrudio da nesto ospori (mada i nema sta posto su zvanicni podaci), niti da da neke kontra argumente za stagnaciju ili rast cena - svi navode potraznju koje vise nema i to je jedini razlog koji se navodio.

E sad da odgovorim onima sto su pricali o cenama po kvadratu i koliko sta kosta. Ko ne veruje neka pozove Xella (ytong, sika,…) - siva faza (temelj, ozidano, pod krov, sa radnom snagom) sa ytong 37.5 (najdeblji blok) je 300 eur/m2. Sta mislite onda koliko je siva faza za investitore? :)
Opet - pre nego sto se bilo ko usudi da demantuje ovo u ponedeljak nazovite Xella, mogu vam dati i broj telefona odeljenja zaduzenog za to (uskoro ce imati i kljuc u ruke) pa onda napisite ovde da li je tacno.
Imajte na umu da investitori uglavnom rade sa jeftinijim blokovima i to uglavnom 25 plus stiropor…
 
Ono sto vecina prodavaca ne razume je da treba da iskoristi ovaj trenutak i spusti odmah cene na nesto sto ce delu kupaca biti primamljivo jer kada im dodje (da izvinete na izrazu) iz dupeta u glavu, vise nece moci dobiti ni tu cenu…
Ovo i ja mislim I slažem se u potpunosti kao i većina normalnih ovde na forumu.
Ljudska psihologija je da kad jednom krene da pada onda će svi čekati i neće tada niko kupovati jer će misliti da će još pasti pa još pa još pa još.. najbolja opcija za njih je odmah da prodaju tako što spuste cenu sada bar 10% i izašli su iz loše nelikvidne pozicije prvi i završili sa tim. A sigurno već ima naznaka da pada prodaja naročito u agencijama.
 
Poslednja izmena:
Ne mogu se kriptovalute porediti sa stanovima. Stanovi su realna potreba. Kod naših ljudi se tradicionalno kupovina stana smatra dobrim ulaganjem. Teško će se to iskorijeniti.
Ja jednostavno ne vidim te signale da će cjene padati. Cak vidim pokazatelje da ce do kraja godine blago rasti, a onda ce stagnirati. Ali vidjecemo.
 
Ne znam, evo ja znam zenine rodjake iz centralne Srbije, jedan je moler i radi fasade, drugi keramicar, vrhinski majstori, pedantni, posteni. Jedva sastavljaju kraj s krajem. Nesto se gradi u Vrnjackoj Banji pa ovaj moler tu ima posla, dnevnice su oko 25-30 evra, Keramicar radi privatno, nema potraznje za vecim poslom. Obojca idu u inostranstvo kad ih neko pozove. Bili bi srecni kad bi zaradjivali i trecinu kao ti vasi gde cvetaju plate za taj zanat...
Dobar majstor može lepo zaraditi i u Srbiji.
Iz ličnog iskustva najskuplji su ovi sto razvode grejanje. Kod mene kući je jedan sam uzeo 500 evra za 2 dana laganog posla. Pritom je bio najpovoljniji, druge dve ponude su bile 700e.
 
Ne mogu se kriptovalute porediti sa stanovima. Stanovi su realna potreba. Kod naših ljudi se tradicionalno kupovina stana smatra dobrim ulaganjem. Teško će se to iskorijeniti.
Ja jednostavno ne vidim te signale da će cjene padati. Cak vidim pokazatelje da ce do kraja godine blago rasti, a onda ce stagnirati. Ali vidjecemo.

Rast kamata i opšta nesigurnost zbog recesije i gubitka posla. Pad tržišta u SAD.

Prodaja na kredit je 50% realizacija u Srbiji a 50% su vezane transakcije prodam jedan stan za keš kupim drugi stan za keš.
 
Meni drugar radi u Zarkovu, a zivi na Lionu. Krece u 16h kuci, Uz sve muke i precice sat vremena putuje minimum.
Dakle covek se umori vise od vracanja s posla nego od samog posla.
Ako zivim u Starim Banovcima a radim na Novom Beogradu, do kuce mi treba oko 30 minuta ili 40 ako zaglavim na auto putu ali na tu stranu nije krkljanac.
Sad jedino ako neko radi na Novom Beogradu a iz nekog razloga hoce da zivi na Smederevskom putu, pa ce da zaglavi na autoputu pa u Ustanickoj itd itd... pa ce ici oko sat ili vise.
Ne vidim kako 45+45 osim ako namerno ne radis protiv sebe.
A sto uzimas nepovoljan primer za zivot u gradu (putovanje Zarkovo-Lion) a najpovoljniji moguci za zivot van grada? Sta da zivis u Banovcima ili Pazovi a radis na Lionu, koliko ti vremena treba? Ili da drugar zivi u Mirijevu, onda moze peske na posao na Lion?
Jeste opcija da se zivi u Banovcima, Pazovi, Simanovcima itd ali veselje pocinje kad ne treba da ides samo jednom dnevno na posao nego i da vozis dete u vrtic, skolu, kod lekara, na balet ili karate, ili ti je vecina drustva u Bg pa i za kafu treba da se iscimas do grada.
Sigurno da postoji opcija da se zivi u ovakvim naseljima ali daleko je to od idealnog resenja i ‘zasto se niko toga nije setio’.
 
Ne znam, evo ja znam zenine rodjake iz centralne Srbije, jedan je moler i radi fasade, drugi keramicar, vrhinski majstori, pedantni, posteni. Jedva sastavljaju kraj s krajem. Nesto se gradi u Vrnjackoj Banji pa ovaj moler tu ima posla, dnevnice su oko 25-30 evra, Keramicar radi privatno, nema potraznje za vecim poslom. Obojca idu u inostranstvo kad ih neko pozove. Bili bi srecni kad bi zaradjivali i trecinu kao ti vasi gde cvetaju plate za taj zanat...
Nije to realno, pusti ljude i šta pričaju, po pravilu svi govore da nemaju para. Pogotovo ti iz tazbine. Samo prošlog leta je cena radova keramičara u Beogradu skočila 50%, sad, po onoma što čujem, uzimaju još toliko više. A ne možeš da ih nađeš. Moler me je, takođe, odrao. Lik iz Bele Palanke, živi u Beogradu, a koristi blagodeti vazdušnog saobraćaja i tezgari u Barseloni i u Oslu.

Upala kašika u med zanatlijama. Dve kašike.
 
I još jedna po meni suluda nelogičnost u gradjevini. Jedan majstor, nebitno da li keramičar, vodovodžija, tesar..., može mjesečno da zaradi nekoliko plata neurohirurga, profesora na fakultetu... Pod uslovom da nije alkoholičar, da je vrijedan i relativno pošten (da nije baš totalni prevarant). I pored toga, majstora nema, deficitarni su. Svi bi na neke glupave privatne fakultete, a niko to ne bi da radi. Zašto?

Ponuda i potražnja. Samo rezultat toga.
Taj keramičar, vodovodžija, tesar su u prošlosti bili izuzetno potcenjeni i loše plaćeni za svoj rad. Rezultat. Mnogi su otišli od Rusije do Nemačke, stariji u penziju, a mlađi na te privatne fakultete.

Ona politika, ako ti nećeš ima ko hoće, je došla na naplatu.

Evo tvoj primer i primer tvoje nekretnine koju gradiš/si gradio. Da li čovek koji vozi bager koji plaćaš 80€ sat može da kupi tu nekretninu koju gradiš?
Ako je odgovor ne iz bilo kog razloga, nedovoljna plata, zadovoljavajuća ali neprijavljena plata sa nemogućnošcu uzimanja kredita, možeš samo da očekuješ da radnik dođe iz krajeva gde mu ta plata to omogućava tj. da radi u HN (Herceg Novom?) a da sebi obezbedi život u nekom drugom gradu.

Kako su cene života (uključujući nekretnine) eksplodirale ljudi odlaze na druga mesta da to obezbede. I onda oni još više podižu troškove života u svojim mestima onima koji su ostali. Spirala se nastavlja, sve dok ne dođe do toga da tesar zarađuje nekoliko plata neurohirurga.

Isto će I biti sa neurohirurzima, samo je taj proces sporiji, jer nije isto otići tesaru i neurohirurgu.

Jedan od problema i uzroka tome su visoke cene nekretnina.
 
Ponuda i potražnja. Samo rezultat toga.
Taj keramičar, vodovodžija, tesar su u prošlosti bili izuzetno potcenjeni i loše plaćeni za svoj rad. Rezultat. Mnogi su otišli od Rusije do Nemačke, stariji u penziju, a mlađi na te privatne fakultete.

Ona politika, ako ti nećeš ima ko hoće, je došla na naplatu.

Evo tvoj primer i primer tvoje nekretnine koju gradiš/si gradio. Da li čovek koji vozi bager koji plaćaš 80€ sat može da kupi tu nekretninu koju gradiš?
Ako je odgovor ne iz bilo kog razloga, nedovoljna plata, zadovoljavajuća ali neprijavljena plata sa nemogućnošcu uzimanja kredita, možeš samo da očekuješ da radnik dođe iz krajeva gde mu ta plata to omogućava tj. da radi u HN (Herceg Novom?) a da sebi obezbedi život u nekom drugom gradu.

Kako su cene života (uključujući nekretnine) eksplodirale ljudi odlaze na druga mesta da to obezbede. I onda oni još više podižu troškove života u svojim mestima onima koji su ostali. Spirala se nastavlja, sve dok ne dođe do toga da tesar zarađuje nekoliko plata neurohirurga.

Isto će I biti sa neurohirurzima, samo je taj proces sporiji, jer nije isto otići tesaru i neurohirurgu.

Jedan od problema i uzroka tome su visoke cene nekretnina.
Može da zaradi za stan. Makar po mojoj procjeni. Ako u prosjeku nabije 5-6 sati rada bagerom dnevno (što je sasvim realno), ja mislim da mu je cista zarada oko 300 € za radni dan. Možda i više jer ne troše te niskoturažne dizel mašine uopšte puno (mislim cca 10-15 litara nafte na sat). Čak nisu ni pretjerano skupe da se kupe, a i servis im nije ništa strašno. Da je to tako vidim jer je od jednog bagera kupio još jedan i još dva kamiona.
Mislim čak i da ovi što imaju mašine plaćaju radnicima ogroman novac da rade za njih.
Kod molera i keramičari je još drastičnije jer moler može započeti zanat sa 100 € alata. Keramičaru možda treba 1000-1500 € za početak.
Moler da izmacka Saharu po zidovima i slične gluposti uzeće cca preko 5 € po M2 sa nekom malom pripremom (podloga) i za dan može da uzme minimum 100 € pa naviše.
Dobar keramičar može za dan da postavi cca 10-15 M2 pločica sa sve pripremom za šta će uzeti 100-150 €.
To su ogromne zarade.
Naravno, ovo sve pod uslovom da nije alkoholičar, da je koliko toliko vrijedan i da nije prevarant (da koliko toliko poštuje riječ).
Problem je što mali broj njih zadovoljava te osnovne kriterijume.
Mi griješimo što djecu šaljemo na fakultet po svaku cijenu, vjerujte mi.
Ja sam svjestan da su to teški poslovi, da strada zdravlje, da se ne mogu dugo raditi, ali da li je nama s fakultetima lakše?
 
Nisu cjene nekretnina problem za društvo. Varate se tu. Gradnja je opšti zamajac privrede. Kada se gradi, to je odraz prosperiteta. Cjelog društva. Onda će se prodavati i namještaj, advokati i notari će prihodovati, javna preduzeća i Opštine će uvećavati prihode..., gradiće se nove ulice, putevi, naselja. Čak će i doktori imati više posla (npr.radnik padne sa skele). Bukvalno cijela privreda. Takodje mnogi privatnici i mnogi pojedinci se oko toga mogu uposliti. Dok se gradi, pa sve da su i cijene visoke, znajte da društvo ide naprijed. Ako stane gradnja neće biti dobro nikome.
 
@StevanHN
Dobar keramičar može za dan da postavi cca 10-15 M2 pločica sa sve pripremom za šta će uzeti 100-150 €.
Mogao je još prošle godine za tu kvadraturu u Beogradu lako da uzme 120-180 €, a sad više.
 
Mogao je još prošle godine za tu kvadraturu u Beogradu lako da uzme 120-180 €, a sad više.
Mislim da su na većim poslovima (kvadraturama) cijene manje.
Kod nas su dugo radili za 8, pa za 10, sad za 12, ali teško ih je naći sve i da im se 15 ponudi, masovno su otišli za Njemačku. Neki se sada i vraćaju jer su zaključili da ovdje mogu zaraditi isto ili više radeći sami za sebe.
 
Nisu cjene nekretnina problem za društvo. Varate se tu. Gradnja je opšti zamajac privrede. Kada se gradi, to je odraz prosperiteta. Cjelog društva. Onda će se prodavati i namještaj, advokati i notari će prihodovati, javna preduzeća i Opštine će uvećavati prihode..., gradiće se nove ulice, putevi, naselja. Čak će i doktori imati više posla (npr.radnik padne sa skele). Bukvalno cijela privreda. Takodje mnogi privatnici i mnogi pojedinci se oko toga mogu uposliti. Dok se gradi, pa sve da su i cijene visoke, znajte da društvo ide naprijed. Ako stane gradnja neće biti dobro nikome.
Care, čemu toliko pisanije na svaka dva minuta i opterećivanje? Lepo ti reče, prođe život. Pazari i uživaj.
 
Ne mogu se kriptovalute porediti sa stanovima. Stanovi su realna potreba. Kod naših ljudi se tradicionalno kupovina stana smatra dobrim ulaganjem. Teško će se to iskorijeniti.
Ja jednostavno ne vidim te signale da će cjene padati. Cak vidim pokazatelje da ce do kraja godine blago rasti, a onda ce stagnirati. Ali vidjecemo.
Tri stvari:
1. Stanovi jesu potreba, ali kada su preskupi vec prestaju da budu - sta mislis da li je nekoj porodici bitnije da se ugreje i da ima nesto da pojede ili da dodje iz sela u grad/ili iz manjeg u veci stan? Sta bi tebi bilo bitnije. Evo ja npr ni ne trebam kredit uzeti za stan da bih ga kupio, ali mi je bolje postojeci kes investirati i zaraditi vise kroz biznis, a za stan iako mi nije problem i ako cene skoce jednostavno je velika greska jer sve ukazuje da je losa investicija (dosta sam gresaka napravio u svom biznisu i naucio lekciju)…
2. Jedno je sta se tradicionalno smatra, ali veruj mi da ljudi postaju pismeniji…
3. Milioniti put - ne vidis signale? Ja sam ih napisao i to su zvanicni podaci, izjave i objave od FED-a, od ECB-a, pored toga imas i procene raznik strucnjaka koje nisam stavljao (sem u nekom postu za MB). Znaci imas ih i te signale koje sam okacio ne mozes da ne vidis jer su tu. Opet kazes blago rasti i stagnirati i ja opet kazem za sve koji to tvrde - imate samo jedan argument a to je potraznja koja je vec opala - i to smo objasnjavali zasto (investitori koji kasne, investitori koji su stali, prodati stanovi koji opet postaju slobodni, agencije koje govore da je prodaja znacajno usporila/stala) - dakle taj argument pada u vodu. Koji je drugi argument?
Inace posto pojedinci gledaju grafike ovde sa cenama pa kazu ide gore - obzirom da mi deluje da ste neiskusni i sa (tehnicki) berzom - analiza grafika je nista ako ne uzmete signale i dogadjaje koji su se desili tada - signali vec malo uticu na cene, dogadjaji ih menjaju (signal je predvidjanje porasta kamatnih stopa zbog inflacije, jak signal je izjava od ecb da planiraju da dignu, a samo dizanje je dogadjaj). Pojedinci ovde gledaju cena ide gore i nastavice gore - imate 33% sanse da pogodite jer je bez ikakvog znanja isto verovatno i da stane i da ode dole…
Rast kamata i opšta nesigurnost zbog recesije i gubitka posla. Pad tržišta u SAD.

Prodaja na kredit je 50% realizacija u Srbiji a 50% su vezane transakcije prodam jedan stan za keš kupim drugi stan za keš.
Ljudi ne razumeju da ti kreditni kupci pokrecu lancanu reakciju u trzistu nekretnina - oni unose kes u trziste, dok ostali u lancu koji kupuju nesto skuplje nadodaju na taj iznos, dok neki cak kupuju nesto jeftinije i ostavljaju kes ili cak izbacuju taj kes u nesto drugo. Dakle, kreditni kupci su jako bitni, a bice ih sve manje sa dizanjem stopa zato sto nece imati uslove da dobiju kredit za ono sto im treba (plate sigurno nece rasti).
 
Vidis, tu gresis iz vise razloga:
1. Promenilo je stanje na trzistu jer sada cene su vec usporile ili stale
2. Promenilo je stanje na trzistu jer je cak nebitno ovo pod 1 zato sto je prodaja gotovo stala
Sacekajmo kvartalni izvestaj pa cemo videti koliki je obim prodaje. Ovo su sve subjektivni osecaji.
Ako u izvestsju prodaja bude niza nego ranije, ja cu prihvatiti to kao nepobitnu cinjenicu.
I voleo bih da izvestsj pokaze pad prometa cisto da vidim kako ce ga oberucke prihvatiti ovi sto su za prethodne izvestaje (koji su pokazivali rast prometa) govorili da se sve to u izvestajima stimuje i nije pravo stanje..😀😀
 
Okacio sam vec na prosloj atranici clanak iz Jula 2020. gde u komentarima svi isto pricaju, evo prodaja je stala, krenule cene na dole, ne kupuju vise ljudi, pocetkom sledece godine krece potop, kriza gubitak poslova itd. Svi znamo sta se dogodilo posle.

ECB ne dize kamate agresivno kao FED. Evropsko trziste se nece zbog kamata tako brzo korigovati kao USA. Zbog drugih razloga mozda.
 
Poslednja izmena:
Može da zaradi za stan. Makar po mojoj procjeni. Ako u prosjeku nabije 5-6 sati rada bagerom dnevno (što je sasvim realno), ja mislim da mu je cista zarada oko 300 € za radni dan. Možda i više jer ne troše te niskoturažne dizel mašine uopšte puno (mislim cca 10-15 litara nafte na sat). Čak nisu ni pretjerano skupe da se kupe, a i servis im nije ništa strašno. Da je to tako vidim jer je od jednog bagera kupio još jedan i još dva kamiona.
Mislim čak i da ovi što imaju mašine plaćaju radnicima ogroman novac da rade za njih.
Kod molera i keramičari je još drastičnije jer moler može započeti zanat sa 100 € alata. Keramičaru možda treba 1000-1500 € za početak.
Moler da izmacka Saharu po zidovima i slične gluposti uzeće cca preko 5 € po M2 sa nekom malom pripremom (podloga) i za dan može da uzme minimum 100 € pa naviše.
Dobar keramičar može za dan da postavi cca 10-15 M2 pločica sa sve pripremom za šta će uzeti 100-150 €.
To su ogromne zarade.
Naravno, ovo sve pod uslovom da nije alkoholičar, da je koliko toliko vrijedan i da nije prevarant (da koliko toliko poštuje riječ).
Problem je što mali broj njih zadovoljava te osnovne kriterijume.
Mi griješimo što djecu šaljemo na fakultet po svaku cijenu, vjerujte mi.
Ja sam svjestan da su to teški poslovi, da strada zdravlje, da se ne mogu dugo raditi, ali da li je nama s fakultetima lakše?

O radniku na bageru i pričam, ne o čoveku koji je vlasnik bagera.

Ko su kupci stanova u tvojoj zgradi, ili ako ne prodaješ, ko su kupci stanova u zgradama ljudi koji su u tom poslu (pretpostavljam da ih znaš jer nije veliki grad).

Pitanje za tebe, zašto ti nisi moler, keramičar, tesar, bagerista?

Odakle ti ideja da se deca šalju na fakultet po svaku cenu? Broj ljudi sa diplomom visokoškolske ustanove te demantuje.
 
Vrh