Šta je novo?

Cene nekretnina

Probaj danas da dignes kvadrat za 400e, sa sve ozbiljnom izolacijom drvo/alu stolarijom, i ostalim sto je mavedeno pa javi kako si prosao
Nisi informisan. Cela Batajnica, Ugrinovci, Dobanovci, Altina, Kaluđerica, Surčin, Ledine itd itd ...šta misliš da su plaćani 2.000 evra?! Ne.. baš tako kako sam napisao 400 evra bez opremanja i cene zemljišta. Niko nije rekao da je to premijum kvalitet ali to je realnost jer to ljudi mogu da priušte zato i žive tu a ne na Vračaru, Dorćolu, Nbg itd
 
Sve zavisi u kom trenutku su gradili. Danas je sve skuplje, od materijala do dnevnice radnika. Tih 400e nije realno vise.
Ma nek je i 800 nije sigurno 2100 a znam pouzdano dečka iz Jakova da mi je objašnjavao baš taj red veličine mislim 400 evra da je gradio bez opremanja i zemljišta. Sad ako ljudi imaju viška taman da ispeglaju i međusobno istrguju ner nema šanse da neko po tim selima plaća 2100 ili da gradi za 1000. Ljudi koji tu žive nemaju tu lovu isto kao i po unutrašnjosti da se krene to je taj profil ljudi uz dužno poštovanje ne unižavam ničiji trud nego diskutujemo. Ljudi doseljeni iz Hrvatske su popunjavali taj deo ka Zemunu a s juga ka Kaludjerici itd. Gradili kako su znali da budu blizu Bg..
Kad se prolazi Srbija pa jedno 60-70% kuća nije dovršeno.. ili fasada ili zjapi gornji sprat ili dvorište neuređeno.. jel to zato što ljudi mogu da priušte premijum 2100 na Ledinama?! To je ta masa koja se ignoriše gde 50% ljudi ima možda 50.000 rsd mesečno. Kako od toga da priuštiš nešto više.. A prođite Mađarskom, Slovenijom ili čak i nekim delovima Hrvatske pa pogledajte njihova sela i dvorište i kuće i urbanizam samih sela..Na žalost tako je trenutno kod nas da se ne lažemo pa bićemo optimisti ali svakako ovo su nestandardni faktori, turbulentna vremena, trenutno jeste tako i rastu cene za sada jer tržište je plitko (samo 7.000 novogradnje za Bg godišnje), ali pada i ponuda, 2021 je bila rekordna i to ima svoj limit, vrše se "krizne" kupovine a takođe neki ljudi mešetare bave se "kriznim" profiterstvom kao i u slučaju nestašice šećera pa se nađe država pa odreaguje. Na srednji rok ove stvari će se ispeglati samo ljudi imaju taj osećaj nelagode i naročito kod nas postoji to nepoverenje i strah od inflacije samo ovo nije ni blizu hiperinflacije i onoga šta se dešavalo 90-ih kod nas. Sve do 10% je pod kontrolom i sa prestankom ratnih sukoba stvari se lako vraćaju u normalu a sa tim i kumulirani viškovi kvadrata u promet.
 
Poslednja izmena:
Evo ja da Vam nesto napišem, pa raspalite da sam agent, investitor i sve ostalo.
Danas se grubi građevinski radovi ne mogu izvesti bez 400-500 € po m2 bruto, pa na više.
Pričam samo o grubim gradjevinskim radovima bez placa, dozvole, komunalija, čak i bez uredjenja terena. Samo da se objekat dovede pod krov. Ako ima šipovanja i komplikovanih podzemnih etaža, taj iznos ide na više.
Inače, grubi gradj.radovi su uvijek bili 1/3 cjene gradnje. Kod luksuznijih gradnji i manje.
Ako ne verujete za cjenu grubih radova, samo izračunajte koliko košta jedna temeljna ploča debljine 70-80 cm sa mrežama Q524 (cijena jedne premašivala 200 € prije par mjeseci) u donjoj i gornjoj zoni, šipkama fi 16/18 ili debljim za grede u njoj i stubove koji iz nje izlaze, uzengijama na svako 15-20 cm, mršavom a.betonu ispod nje na koji ide dvokomponentna hidroizolacija, kamenu ispod toga, drenaži, iskopima prije toga, odvozi zemlje..., pa cete vidjeti koliko samo temeljna ploča utiče na m2 budućeg stana. Samo uzmite u obzir da se sve cjene gradnje odnose na bruto površ. koja je za 50 % veća od neto koja se prodaje.
Uređenje terena košta kao nekoliko stanova.
Ako renovirate stan, zatražite ponudu za ALU drvo stolariju sa el.roletnama samo da vidite reda veličina koji su to iznosi. Probajte preći na grijanje toplotnim pumpama pa ćete vidjeti za jedan stan koliko to košta. Pogotovo u kombinaciji sa podnim grijanjem i plafonskim grijanjem/hladjenjem.
Ovdje ima dosta poznavaoca ekonomije, pa neka izračunaju koliko košta "zarobljavanje" par miliona € na nekoliko godina?
Kad Vam curi česma, znate koliko je nerviranje naći majstora i trpjeti njegovo iživljavanje, a šta mislite kako je 2 godine biti sa desetinama i stotinama njih?
Što se tiče budućih ekonomskih dešavanja i njihovog uticaja na cjenu nekretnina, ne budite naivni. Em se ništa drastično neće desiti, em i da se desi, to će uticati i na ponudu. Mogu samo pasti cjenu starogradnje. Novogradnje ne, sa ovakvim tendencijama cijena materijala pogotovo.
Danas sam od jednog investitora saznao koliko ga košta m2 da ga izgradi i vjerujte mi da biste se iznenadili. Pogotovo kada čujete prodajnu cijenu. Nema tu mjesta spuštanju cijena. Svako neka bira svoju sudbinu, ali meni je žao što stan koji sam prije par godina mogao platiti 2.200 €, sada ću platiti 2.800 €, a ako budem još čekao JA JEDNOSTAVNO NE VJERUJEM DA ĆU BOLjE PROĆI. Imam svoje razloge za to koji nisu budalaštine. Naprotiv.
 
Evo ja da Vam nesto napišem, pa raspalite da sam agent, investitor i sve ostalo.
Danas se grubi građevinski radovi ne mogu izvesti bez 400-500 € po m2 bruto, pa na više.
Pričam samo o grubim gradjevinskim radovima bez placa, dozvole, komunalija, čak i bez uredjenja terena. Samo da se objekat dovede pod krov. Ako ima šipovanja i komplikovanih podzemnih etaža, taj iznos ide na više.
Inače, grubi gradj.radovi su uvijek bili 1/3 cjene gradnje. Kod luksuznijih gradnji i manje.
Ako ne verujete za cjenu grubih radova, samo izračunajte koliko košta jedna temeljna ploča debljine 70-80 cm sa mrežama Q524 (cijena jedne premašivala 200 € prije par mjeseci) u donjoj i gornjoj zoni, šipkama fi 16/18 ili debljim za grede u njoj i stubove koji iz nje izlaze, uzengijama na svako 15-20 cm, mršavom a.betonu ispod nje na koji ide dvokomponentna hidroizolacija, kamenu ispod toga, drenaži, iskopima prije toga, odvozi zemlje..., pa cete vidjeti koliko samo temeljna ploča utiče na m2 budućeg stana. Samo uzmite u obzir da se sve cjene gradnje odnose na bruto površ. koja je za 50 % veća od neto koja se prodaje.
Uređenje terena košta kao nekoliko stanova.
Ako renovirate stan, zatražite ponudu za ALU drvo stolariju sa el.roletnama samo da vidite reda veličina koji su to iznosi. Probajte preći na grijanje toplotnim pumpama pa ćete vidjeti za jedan stan koliko to košta. Pogotovo u kombinaciji sa podnim grijanjem i plafonskim grijanjem/hladjenjem.
Ovdje ima dosta poznavaoca ekonomije, pa neka izračunaju koliko košta "zarobljavanje" par miliona € na nekoliko godina?
Kad Vam curi česma, znate koliko je nerviranje naći majstora i trpjeti njegovo iživljavanje, a šta mislite kako je 2 godine biti sa desetinama i stotinama njih?
Što se tiče budućih ekonomskih dešavanja i njihovog uticaja na cjenu nekretnina, ne budite naivni. Em se ništa drastično neće desiti, em i da se desi, to će uticati i na ponudu. Mogu samo pasti cjenu starogradnje. Novogradnje ne, sa ovakvim tendencijama cijena materijala pogotovo.
Danas sam od jednog investitora saznao koliko ga košta m2 da ga izgradi i vjerujte mi da biste se iznenadili. Pogotovo kada čujete prodajnu cijenu. Nema tu mjesta spuštanju cijena. Svako neka bira svoju sudbinu, ali meni je žao što stan koji sam prije par godina mogao platiti 2.200 €, sada ću platiti 2.800 €, a ako budem još čekao JA JEDNOSTAVNO NE VJERUJEM DA ĆU BOLjE PROĆI. Imam svoje razloge za to koji nisu budalaštine. Naprotiv.
I treba kupuj ako ti treba i ako imaš i želiš. Za ljude sa jakim primanjima od preko 2k eur ova sadašnja cena zmači dužničko ropstvo. Drljaj i radi do 66-67 pomera se stalno granica i pitanje je hoćeš li otplatiti pa možda u penziju. Za život 4-člane porodice u Bg lagano može da se spuca 1500 evra mesečno. Na dugi rok ova cena nije održiva jer je ne gura privredni rast nego faktori koji su spoljašnji uvezeni i kriza. Pa zašto npr pre ove sada krize npr 1990-ih ili 2000-ih ili 2010-ih nije bila cena 3k/m2? Nešto se sada desilo i druge su okolnosti u odmosu na sve ranije periode i to nije posledica privrednog rasta tako na dugi rok ovo nećebdrastično rasti nego može samo da pada.

Ako sam razumeo potvrđuješ da je cena grubih radova 400 evra bez opremanja i zemljišta za npr izgradnju kuće?

Ko želi investiciono da uloži bolja opcija je Grčka pa da izdaje ili koristi van sezone u sezoni itd. U Bg se neće nikada to izdavati po ceni da vrati uloženo u nekom razumnom periodu kao što je to slučaj u Evropi nego su to periodi od preko 22 godine.
 
Poslednja izmena:
Evo ja da Vam nesto napišem, pa raspalite da sam agent, investitor i sve ostalo.
Danas se grubi građevinski radovi ne mogu izvesti bez 400-500 € po m2 bruto, pa na više.
Pričam samo o grubim gradjevinskim radovima bez placa, dozvole, komunalija, čak i bez uredjenja terena. Samo da se objekat dovede pod krov. Ako ima šipovanja i komplikovanih podzemnih etaža, taj iznos ide na više.
Inače, grubi gradj.radovi su uvijek bili 1/3 cjene gradnje. Kod luksuznijih gradnji i manje.
Ako ne verujete za cjenu grubih radova, samo izračunajte koliko košta jedna temeljna ploča debljine 70-80 cm sa mrežama Q524 (cijena jedne premašivala 200 € prije par mjeseci) u donjoj i gornjoj zoni, šipkama fi 16/18 ili debljim za grede u njoj i stubove koji iz nje izlaze, uzengijama na svako 15-20 cm, mršavom a.betonu ispod nje na koji ide dvokomponentna hidroizolacija, kamenu ispod toga, drenaži, iskopima prije toga, odvozi zemlje..., pa cete vidjeti koliko samo temeljna ploča utiče na m2 budućeg stana. Samo uzmite u obzir da se sve cjene gradnje odnose na bruto površ. koja je za 50 % veća od neto koja se prodaje.
Uređenje terena košta kao nekoliko stanova.
Ako renovirate stan, zatražite ponudu za ALU drvo stolariju sa el.roletnama samo da vidite reda veličina koji su to iznosi. Probajte preći na grijanje toplotnim pumpama pa ćete vidjeti za jedan stan koliko to košta. Pogotovo u kombinaciji sa podnim grijanjem i plafonskim grijanjem/hladjenjem.
Ovdje ima dosta poznavaoca ekonomije, pa neka izračunaju koliko košta "zarobljavanje" par miliona € na nekoliko godina?
Kad Vam curi česma, znate koliko je nerviranje naći majstora i trpjeti njegovo iživljavanje, a šta mislite kako je 2 godine biti sa desetinama i stotinama njih?
Što se tiče budućih ekonomskih dešavanja i njihovog uticaja na cjenu nekretnina, ne budite naivni. Em se ništa drastično neće desiti, em i da se desi, to će uticati i na ponudu. Mogu samo pasti cjenu starogradnje. Novogradnje ne, sa ovakvim tendencijama cijena materijala pogotovo.
Danas sam od jednog investitora saznao koliko ga košta m2 da ga izgradi i vjerujte mi da biste se iznenadili. Pogotovo kada čujete prodajnu cijenu. Nema tu mjesta spuštanju cijena. Svako neka bira svoju sudbinu, ali meni je žao što stan koji sam prije par godina mogao platiti 2.200 €, sada ću platiti 2.800 €, a ako budem još čekao JA JEDNOSTAVNO NE VJERUJEM DA ĆU BOLjE PROĆI. Imam svoje razloge za to koji nisu budalaštine. Naprotiv.
Upravo, ne moze se porediti cena izgradnje porodicne kuce po cenama 2014. bez cene placa i dozvola, sa cenom stana u prodaji danas.

Sanse nema da je ovog sto prodaje za 2100 taj kvadrat kostao 800 sa ovom materijalizacijom, a cak i da jeste, suludo je ocekivati da ce ga prodavati po toj ceni.

Naravno, ne mislim da je zarada od 100% ok, al nije realno ni da neko prodaje da bi zaradio 0-10%. Pogotovo ne u uslovima gde prodaja jos uvek lagano ide.

Mi ovde samo nagadjamo kakva je investitorska racunica i zarada. Voleo bih da imamo nekog investitora ovde da podeli tu stranu price, al kapiram da bi ga oterali za dva dana kao djavola licno.
 
odicne kuce po cenama 2014. bez cene placa i dozvola, sa cenom stana u prodaji danas.
Baš tako. Ali to ti je slučaj verovatno sa preko 50% objekata u Srbiji (možda sa razlikom da je plac kod većine regulisan tj da je u vlasništvu onoga ko gradi). A možda i više od 50% ako se ovde priča o 2 miliona nelegalizovanih objekata za Srbiju od 7 miliona stanovnika. Daaaleko smo mi od premijuma sem od ovih 7000 novoizgradjenih u Bg daj Bože da 500 spada u taj premijum i to ima svog kupca ne sporim i treba da ima uz poštovanje zakona i normi.

Inače imao sam teču elem zanimljva priča.. kuću je izgradio takoreći besplatno. Radio je u proizvodnji drvne građe i obezbedio kako to ide već verovatno za dž vrata prozore.. ortaci iz fabrike su mu radili na kući (što je on posle to i vraćao radeći kod drugih), šljunak je dovozio sa Drine ilegalno verovatno, od nekih materijala verovatno je nešto morao da kupi.. hoću reći tako se rade kuće po selima bez dozvola i na drugarstvo.. rodbina pokloni veš mašinu šporet na drva kauč i vozi gaji decu ko te pita. To je daleko i od 400eur/m2.

I dalje verovatno se tako radi a svako zlo će prestati pa i ovo će. Ja lično da sam npr. iz Aranđelovca primer dajem nikad ne bih napustio tako lep deo Srbije da bih radio na pumpi u Beogradu ili devojka u nekom lokalu u nekom prigradskom tržnom centru za hranu i stan a svakako ne bih mogao da priuštim 2100 eur/m2 i da se drndam u gsp do zelenjaka sat i po ili duže da se uradi fotka za instagram i priča drugarima da je top i ko je uspeo u Bg.
 
Poslednja izmena:
Pa zašto npr pre ove sada krize npr 1990-ih ili 2000-ih ili 2010-ih nije bila cena 3k/m2?
A ko kaze da nije? Podsecam te da je trenutna PROSECNA cena m2 u BG oko 2000e.
Pogledajmo sada kako je to bilo 2009-10-te godine.
Prosecna cena m2 u BG je bila oko 190 000 DIN , ili u tadasnjim evrima oko 1900e.
Uracunaj dvanaestogodisnju inflaciju evra i videces da je sada i nize nego 2010.
Ne znam sta je trenutno drugacije nego sto je bilo tada, ne mozes za prosecnu cenu uzimati 3000e kada ona to nije.
Svi izvori su dostupni na internetu.
Ovo samo pokazuje koliko ste nerealni u ocenjivanju stanja trzista.
Ali cekam sada da cujem razloge zasto ovo i ono od pre nije isto i kako to nisu isti novci.
Periodi pre 2000te se ne mogu racunati jer smo bili u drugom sistemu vrednosti.
 
Baš tako. Ali to ti je slučaj verovatno sa preko 50% objekata u Srbiji (možda sa razlikom da je plac kod većine regulisan tj da je u vlasništvu onoga ko gradi). A možda i više od 50% ako se ovde priča o 2 miliona nelegalizovanih objekata za Srbiju od 7 miliona stanovnika. Daaaleko smo mi od premijuma sem od ovih 7000 novoizgradjenih u Bg daj Bože da 500 spada u taj premijum i to ima svog kupca ne sporim i treba da ima uz poštovanje zakona i normi.

Inače imao sam teču elem zanimljva priča.. kuću je izgradio takoreći besplatno. Radio je u proizvodnji drvne građe i obezbedio kako to ide već verovatno za dž vrata prozore.. ortaci iz fabrike su mu radili na kući (što je on posle to i vraćao radeći kod drugih), šljunak je dovozio sa Drine ilegalno verovatno, od nekih materijala verovatno je nešto morao da kupi.. hoću reći tako se rade kuće po selima bez dozvola i na drugarstvo.. rodbina pokloni veš mašinu šporet na drva kauč i vozi gaji decu ko te pita. To je daleko i od 400eur/m2.

I dalje verovatno se tako radi a svako zlo će prestati pa i ovo će. Ja lično da sam npr. iz Aranđelovca primer dajem nikad ne bih napustio tako lep deo Srbije da bih radio na pumpi u Beogradu ili devojka u nekom lokalu u nekom prigradskom tržnom centru za hranu i stan a svakako ne bih mogao da priuštim 2100 eur/m2 i da se drndam u gsp do zelenjaka sat i po ili duže da se uradi fotka za instagram i priča drugarima da je top i ko je uspeo u Bg.
Moj tast radi gradjevinu (kao glavni majstor, skuplja i nadgleda ekipe kad neko dize nesto) na selu, nije to bas tako bajkovita prica. Ipak ti ljudi zive od toga, ne moze se sve radi za dzabe. Danas im je dosta tesko jer je materijal skuplji, majstora je malo i traze jace dnevnice, a ljudi nisu spremni/u stanju da plate vise i posao staje.

Za dizanje kuce je jedna prica ako imas plac, ali ako nemas, placevi danas i u Altini idu po 10k ar. Ako uzmes plac od 5 ari i dignes kucu od 100 kvadrata, ako gradis da to bude kvalitetno a ne najjeftinije moguce lagano izadjes na 150.000. Jos ako nemas te pare na gomili nego moras da dizes kredit, za izgradnju ces jako tesko dici stambeni nego se moras kes lreditima i slicno. Pa zezanje sa dozvolama, pa zezanje sa majstorima, pa legalizacija itd.

I opet posle svega toga zivis u Altini, koju ne smatram mnogo boljom od Ledina.
 
Ja kad sam napisao 400-500 €/m2 mislio sam samo za grube radove (konstrukcija + zidanje) i to bruto.
Ja gradim objekat u Herceg Novom od 1000 m2 bruto, apartmane za turističko izdavanje. Ne prodajem. Sebi gradim pa znam iz prve ruke.
Takođe sarađujem i sa nekoliko investitora ovdje, a poznajem ih par koji rade i u Beogradu i znam dosta iz prve ruke .
Željezo je unazad dva mjeseca pojeftinilo (pojavilo se iz Rusije) i to je odložilo blago poskupljenje sada pred ljeto. Kod nas u Crnoj Gori tog jeftinijeg željeza nema (samo iz Italije i Bosne), pa upravo sada pred ljeto se dešava blago poskupljenje. Doduše kod nas je uvijek ljeti i najveća prodaja pa tada uvijek malko i poskupi.
Nema šanse da će cjene novogradnje pojeftiniti, mogu samo blago da poskupe, jer ono što se sada prodaje kao useljivo ili pri kraju je građeno po značajno jeftinijim cjenama materijala. Ono što sada počinje mora imati ukalkulisanu skuplju gradnju.
Evo da vam i odam tajnu, kod nas na primorju, na relativno dobroj lokaciji, da se kupi plac, plate komunalije, izradi projekat, plati nadzor, izvodjač, dakle da se niko ne prevari već svi da se plate, izgrađeni M2 investitora je po cijenama materijala većim djelom prije poskupljenja, koštao cca 1.800-1.900 €\m2.
To je za neku gornju srednju klasu (ono što običan čovjek smatra premijumom).
Taj i takav m2 se prodaje od 2000 €/M2 (prizemlje i stanovi sa lošijom orijentacijom) pa do 2.700 €\m2 (dobar pogled prije svega). U ovu cijenu izgradnje ulaze i zajednički sadržaji kao što su bazen (otprilike cijena jednog jednosobnog stana), sauna, igralište za djecu, uređenje terena na high level-u... E to Vam je taj "extra profit" investitora za koji je zarobio kapital 3 godine i zbog nerviranja je vjerovatno obolio.
Ko ne vjeruje, neka proba da izgradi sebi kuću. Neka bude svjestan da u kući nema podzemnu garažu, nema lift, nema ulazni hol i stepeništa, a kvalitet neka se ne zavarava jer u socijalnoj novogradnji je bolji od izgradnje prosječnih privatnih kuća. Ako ništa drugo radi nadzora.
 
Moguce masovno izbacivanje podstanara iz stanova u USA zbog neplacenih kirija
A tidal wave of evictions could be ahead. More than eight million Americans are behind on rent payments, and the CDC's series of eviction moratoriums has long since expired. In other words, the government safety net to keep people off the streets is gone.

 
Moguce masovno izbacivanje podstanara iz stanova u USA zbog neplacenih kirija
A tidal wave of evictions could be ahead. More than eight million Americans are behind on rent payments, and the CDC's series of eviction moratoriums has long since expired. In other words, the government safety net to keep people off the streets is gone.

Izbaci ga kod nas majčin sine bez 3 godine postupka.
Masovno ljudi na primorju imaju problema sa Ukrajincima koji ne žele da izađu pred sezonu.
Ovi naši se oparili (odrali ih za kirije) onda mislili da ce ih lako izbaciti i izdavati turistima.
 
Izbaci ga kod nas majčin sine bez 3 godine postupka.
Masovno ljudi na primorju imaju problema sa Ukrajincima koji ne žele da izađu pred sezonu.
Ovi naši se oparili (odrali ih za kirije) onda mislili da ce ih lako izbaciti i izdavati turistima.

Kod prosecnog Srbina pohlepa brzo predje u glupost.
 
Moguce masovno izbacivanje podstanara iz stanova u USA zbog neplacenih kirija
A tidal wave of evictions could be ahead. More than eight million Americans are behind on rent payments, and the CDC's series of eviction moratoriums has long since expired. In other words, the government safety net to keep people off the streets is gone.


MC_ kad vidi neku kataklizmicnu vest

Screenshot 2022-06-25 at 14.32.09.png
 
Pozdav, pratim ovu temu pa imam pitanje. Znam da je tema o bloku 18 posebno otvorena ali bi me zanimalo koliko iznosi realna cena starogradnje u ovom bloku? Imamo u porodicnom nasledju garsonjeru od 30 m2, vlasnik 1/1, svi papiri cisti. Zgrada gde se nalazi stan je jako stara i mi bi taj stan verovatno prodavali. Pa evo ovako da malo opipamo teren dal ga prodati sada ili cekati projekat koji je planiran za Blok 18.

Puno hvala na odgovorima
 
I dova 400 evra bez opremanja i zemljišta za npr izgradnju kuće?

Ko želi investiciono da uloži bolja opcija je Grčka pa da izdaje ili koristi van sezone u sezoni itd. U Bg se neće nikada to izdavati po ceni da vrati uloženo u nekom razumnom periodu kao što je to slučaj u Evropi nego su to periodi od preko 22 godine.
Cimanje je kad ti je nesto toliko daleko. Mozda ako imas nekoga tamo.
Ko ne vjeruje, neka proba da izgradi sebi kuću. Neka bude svjestan da u kući nema podzemnu garažu, nema lift, nema ulazni hol i stepeništa, a kvalitet neka se ne zavarava jer u socijalnoj novogradnji je bolji od izgradnje prosječnih privatnih kuća. Ako ništa drugo radi nadzora.

Imao samo potrebu da radim kao neku studiju izvodljivosti za izgradnju male zgrade na Zvezdari. Ušao sam donekle u tematiku. Pošto je sada predvideti troskove gradnje, mnogi investitori taktiziraju i cekaju nekakvu stabilizaciju. Slazem se sa tvojim konstatacijama. Dodao bi samo dve stvari. Prvo, da nije ista racunica za objekat od 1000 kvm i 5000kvm. Ti veliki troškovi temelja i krova se na kraju dele na sve izgrađene kvadrate. Sto je veći objekat, cena po kvadratu je jeftinija ali naravno i više novca je zarobljeno u investiciju.
Drugo pitanje je oko visokih cena materijala. To je sada tako ali ne verujem da će ostati zauvek tako. Jednostavno će opasti tražnja i cena materijala ce pasti.
 
Pogledajmo sada kako je to bilo 2009-10-te godine.
Prosecna cena m2 u BG je bila oko 190 000 DIN , ili u tadasnjim evrima oko 1900e.
Ma nije tačno. Nije u redu tako olako da se šire dezinformacije stvarno nije korektno!

Gledam upravo rzs - 1800 evra ali za novogradnju za 2010. godinu! I to je maximum nakon čega se događa oštar pad narednih godina.

Što će reći da je prosek uzimajući i starogradnju bio dosta niži svakako nije bio 1900 evra kako se navodi.

Poslednji podatak sa rzs za 2022 je 2200 eur/m2. To je 400 evra više od maksimuma iz 2010. ili 22% više.

Klasičan primer namernog izvrtanja činjenica i širenja dezinformacija. Nekorektno.
 
Poslednja izmena:
Ja kad sam napisao 400-500 €/m2 mislio sam samo za grube radove (konstrukcija + zidanje) i to bruto.
Ja gradim objekat u Herceg Novom od 1000 m2 bruto, apartmane za turističko izdavanje. Ne prodajem. Sebi gradim pa znam iz prve ruke.
Svaka tebi cast sto imas u "steku" 2-3 miliona evra za izgradnju tog objekta, ali drzava treba svojim instrumentima da spreci slicno ponasanje. Istoj nije cilj da jedna osoba ima 50 stanova za rentiranje, vec da mlade porodice mogu sebi da obezbede krov u gradu gde je medijana 500 evra, prosecna potrosacka korpa 650 evra, a kvadrat stana na Ledinama 2000.
 
Poslednja izmena:
Svaka tebi cast sto imas u "steku" 2-3 miliona evra za izgradnju tog objekta, ali drzava treba svojim instrumentima da spreci slicno ponasanje. Istoj nije cilj da jedna osoba ima 50 stanova za rentiranje, vec da mlade porodice mogu sebi da obezbede krov u gradu gde je medijana 500 evra, prosecna potrosacka korpa 650 evra, a kvadrat stana na Ledinama 2000.
lol nek radi covek sa svojim parama sta god hoce
 
*rzs

Ko je mogao da predvidi rat u Ukrajini..
Ali i ovde pise 188k za novogradnju u 2010. To je 1900 po tadasnjem kursu.

Po poslednjem izvestaju rgz prosecna cena novogradnje u Bg je 2000 https://www.rgz.gov.rs/content/Datoteke/masovna procena/2022/ProfGodisnji2021.pdf

Kad se ima u vidu inflacija evra za tih 12 godina stvarno ispada da je i dalje jeftiniji kvadrat nego tad. Mozda se to tek sad u 2022. promenilo, videcemo u sledecem izvestaju.

Rat u Ukrajini ie poceo ove godine, a u komentarima su svi najavljivali pad pocetkom 2021.
 
Cimanje je kad ti je nesto toliko daleko. Mozda ako imas nekoga tamo.


Imao samo potrebu da radim kao neku studiju izvodljivosti za izgradnju male zgrade na Zvezdari. Ušao sam donekle u tematiku. Pošto je sada predvideti troskove gradnje, mnogi investitori taktiziraju i cekaju nekakvu stabilizaciju. Slazem se sa tvojim konstatacijama. Dodao bi samo dve stvari. Prvo, da nije ista racunica za objekat od 1000 kvm i 5000kvm. Ti veliki troškovi temelja i krova se na kraju dele na sve izgrađene kvadrate. Sto je veći objekat, cena po kvadratu je jeftinija ali naravno i više novca je zarobljeno u investiciju.
Drugo pitanje je oko visokih cena materijala. To je sada tako ali ne verujem da će ostati zauvek tako. Jednostavno će opasti tražnja i cena materijala ce pasti.
Teško kod nas padne cijena robe kad jednom skoči.
Gorivo ti je najbolji primjer.
Kada poskupi na berzi momentalno skače kod nas na pumpama.
Kada pojeftini, pojeftinjenje na pumpama nikad ne prati berzanski pad.
Najcrnji epilog koji može da se desi je potpuna obustava novogradnje.
Ukoliko cjene materijala probiju odredjenu granicu niko više i neće graditi jer niko za te cjene to neće moći da kupi jer će investitori bukvalno doći u situaciju da im se svi smiju cjenama ko mi ovdje ovom u Ledinama.
Ali onda cijela ekonomija ide u kolaps i onda će nam svima najmanji problem biti cijena novogradnje. Mnogo veći će biti kako prehraniti porodicu.
Medjutim, ja mislim da taj najcrnji scenarijo se neće odigrati jer nikome ne odgovara.
 
Pozdav, pratim ovu temu pa imam pitanje. Znam da je tema o bloku 18 posebno otvorena ali bi me zanimalo koliko iznosi realna cena starogradnje u ovom bloku? Imamo u porodicnom nasledju garsonjeru od 30 m2, vlasnik 1/1, svi papiri cisti. Zgrada gde se nalazi stan je jako stara i mi bi taj stan verovatno prodavali. Pa evo ovako da malo opipamo teren dal ga prodati sada ili cekati projekat koji je planiran za Blok 18.

Puno hvala na odgovorima
Ja ni ne znam gde je blok 18, koji grad je u pitanju?
 
Vrh