Šta je novo?

Cene nekretnina

Zanimljiva je ova diskusija o premijum kvalitetu…realnost kaže da je sve skupo, a biraš ili lokaciju ili kvalitet, odnosno ako nešto samoj lokaciji nedostaje onda je kvalitet gradnje bolji, ako je dobra lokacija kvalitet je niži…ako neko ima primer gde je i jedno i drugo na vrhunskom nivou bilo bi zanimljivo čuti…
 
Ne osvrćem se na belosvetske gluposti, kao što kažete, slušala sam ekonomiste o tome, ali teško da i najbolji mogu predivdeti kuda plovi ovaj brod. Rođaci iz Amerike me uveravaju da sledi pad, s obzirom na stanje na terenu, ne rekla kazala. Iskreno, ako se to desi, ta najavljena kriza, verujem da će padati cene. U Srbiji ima oko 135 000 stambenih kredita, pročitah pre neki dan, gubitak posla, rast kamata, rast cena osnovnih namirnica, ljudi neće moći vraćati kredit, a uzimati sada kredite u ovoj situaciji ne preporučujem. U stvari, do pre nekih mesec dana sam i sama verovala da neće cene padati, ali sada mislim da hoće, gledajući stanje nekretnina u Pančevu i ogromnu količinu novogradnje, čak i spremne za useljenje, a neprodate.
Evo ti jedna ”belosvetska glupost” merodavnija od tvojih ekonomista koje si slusala i pratila
 
Evo ti jedna ”belosvetska glupost” merodavnija od tvojih ekonomista koje si slusala i pratila
A kako znate koje sam ja to slušala ekonomiste, strane ili domaće :)? Ja i pretpostavljam da će biti velika kriza i zato i čekam sa kupovinom stana. Jedino što me brine je da li će euro opstati kao valuta ili će doživeti krah.
 
Neko je spomenuo Halo oglase i broj novogradnje u njima. Vecina stanova koje sam ja zvao i za koje sam se raspitivao su prodati. Oglasi kasne sigurno mjesec dana.
I ja kada prolazim ulicama, imam osjećaj da ima čudo objekata u izgradnji. Medjutim, kada hoćeš da kupiš, onda vidiš da ponuda i nije neka. Odnosno, sve ono što ti prvo zapadne za oko, prodato je. Pogotovo na 2/3 spratu.
Neko je spomenuo da se loša lokacija nadomjesta premium kvalitetom. To je tačno. Nekada se to dvoje i spoji ali tada je cjena 3 + hiljade €, a ako je baš vrhunska makro i mikro lokacija, 4 + hiljade €.
Još su po meni 2 razloga zašto će cjene rasti:
1) Ono što je sada izgradjeno ili je pri kraju, izgradjeno je po mnogo jeftinijoj cijeni materijala. U nekim stvarima duplo i cak i više (željezo, alu stolarija...);
Ono sto sada pocinje da se gradi, gradi se po skupljim cjenama materijala, što se mora reflektovati na cijenu;
2) Zadnji je voz da se ugrabi povoljni krediti. Čak i sa fiksnom kam.stopom u relativno dugom periodu. Ko to sada uzme, po meni je napravio odličan posao jer ce se zaštititi od inflacije.
Ono što vam mogu reći vezano za cjene nekretnina na CG primorju (nije nužno vezano sa BGD-om) je da su cjene drastično skočile i još uvjek skaču. Prodaje ima.
Koliko toliko, napravio se red. Grade se kompleksi od po nekoliko zgrada u visokom kvalitetu (alu drvo, el.roletne, troslojni parket...) sa brojnim sadržajima (grijani bazen, sauna...).
Za takve stanove ima kupaca, a cjene su recimo u nivou cjena stanova na Zvezdari u običnim zgradama. Kod nas je PDV uvijek sastavni dio cijene, a u BG nije.
Kupci kod nas su Rusi (i dalje), Ukrajinci (jeftinije nekretnine), gastarbajteri i iz zemalja u okruženju (Srbija najviše). Kešom se plaća, radi se o vikend stanovima.
 
Neko je spomenuo Halo oglase i broj novogradnje u njima. Vecina stanova koje sam ja zvao i za koje sam se raspitivao su prodati. Oglasi kasne sigurno mjesec dana.
I ja kada prolazim ulicama, imam osjećaj da ima čudo objekata u izgradnji.
Ja sam pomenula, zvala mnoge i ništa nije prodato,naravno da oglasi ne kasne. Iskeno, ne razumem Vašu konstataciju, hoćete da kažete da se stanovi prodaju pa da se onda oglase, zašto bi to neko radio, nije logično?! Ograđujem se od Beograda, pričam za Pančevo. I još jedna nelogičnost, zašto bi neko oglašavao nešto godinu dana, osam meseci, ako je već prodao?
 
Ako ikad krenu da padaju cene nekretnina ( sto ja inace cekam i nadam se u protekle 4 godine) , to ce se odigravati sporo. 1000 po 1000e dole. Msm niko se nece tako lako odreci vise hiljada evra preko noci, pokusaca da drzi cenu mesec, dva pa ako vidi da ne ide prodaja, tek onda ide lagano spustanje. A za sada potreba za stanovima je enormna. Msm da ove glupave price, da ce preko noci sve da ode na dole, msm da je to smesno predvidjanje i moze da se desi samo u slucaju tipa 3. svetskog rata npr itd, a tada cemo , jelte imati ozbiljnijih problema od cene nekretnina.
Msm da je najveci problem sto je i dalje ogroman broj objekata nelegalizovan, samim tim nije na trzistu, samim tim ponuda ide na dole a potraznja ostaje ista. Pa kad na tododate konstantno poskupljenje gradjevinskog materijala, inflacije itd nema tu u skorijoj buducnosti pada cena nekretnina.
A i ljudi opet nekako, imaju para, jer kao sto vidite sve se, ali apsolutno sves e proda! Moja drugarica je dala 2200 po kv za Zelenu aveniju u Zemunu, bice izgradjena valjda tek za godinu, godinu i po, plus naravno kasnenje. Smatra se da ce kv tad , kad se izgradi biti preko 2700 ako ista ostane do tad. Toliko o tome....
 
Oglasi se ne azuriraju adekvatno, bilo da je rec o novoj ili staroj gradnji. Odnosno nasa poslovicna lezernost i neprofesionalizam na delu. Stan se proda, a agencije ga mesecima kasnije i dalje oglasavaju. Prodavca ne zanima da obavesti agencije da je stan prodat, a agencije “mrzi” da to proveravaju. Kao i za sve kod nas, usluga je polovicna, misle samo ds se dokopaju provizije.
 
Neko je spomenuo Halo oglase i broj novogradnje u njima. Vecina stanova koje sam ja zvao i za koje sam se raspitivao su prodati. Oglasi kasne sigurno mjesec dana.
I ja kada prolazim ulicama, imam osjećaj da ima čudo objekata u izgradnji. Medjutim, kada hoćeš da kupiš, onda vidiš da ponuda i nije neka. Odnosno, sve ono što ti prvo zapadne za oko, prodato je. Pogotovo na 2/3 spratu.
Neko je spomenuo da se loša lokacija nadomjesta premium kvalitetom. To je tačno. Nekada se to dvoje i spoji ali tada je cjena 3 + hiljade €, a ako je baš vrhunska makro i mikro lokacija, 4 + hiljade €.
Još su po meni 2 razloga zašto će cjene rasti:
1) Ono što je sada izgradjeno ili je pri kraju, izgradjeno je po mnogo jeftinijoj cijeni materijala. U nekim stvarima duplo i cak i više (željezo, alu stolarija...);
Ono sto sada pocinje da se gradi, gradi se po skupljim cjenama materijala, što se mora reflektovati na cijenu;
2) Zadnji je voz da se ugrabi povoljni krediti. Čak i sa fiksnom kam.stopom u relativno dugom periodu. Ko to sada uzme, po meni je napravio odličan posao jer ce se zaštititi od inflacije.
Ovo za prodaju stanova nisam siguran koliko je tacno - bar je u NS situacija suprotna (rekao sam da se kod pojedinih investitora prodati stanovi pojavljuju opet kao slobodni) i ne nisu samo oglasi vec i kod investitora na sajtovima i oglasavaju na svom facebook i instagramu. Sve u svemu (bar u NS) prodaja je stala…
Sto se tice razloga za poskupljenje - procitaj sve moje za pojeftinjenje, a sto se tice tvojih:
1. Svi investitori koji su vec gradili po jeftinijim cenama materijala su dizali cene pod izgovorom poskupljenja materijala iako su vec isti nabavili pre poskupljenja. Mogu oni opet da dizu cene, ali to ce opet biti izgovori, ali mislim da im nema poente obzirom na to kako ide prodaja.
2. Nisam siguran koja banka nudi sa fiksnom stopom trenutno (u dosta banki ima samo varijabilna i Euribor ili Belibor), ali cak i da je povoljno - to sto je kredit povoljan ti ne znaci nista ako ces ga baciti u nesto sto propada. Da li je bolje davati (lupam cifre) 20% vise na kredit ako cena padne 30-40% (negde i vise) ili ga uzeti trenutno kakav je sa trenutnim cenama? Mislim da ovo i osnovac zna da sracuna bez problema…
 
I u Pančevu je stala prodaja, a samo izbacuju nove stanove, to mi, uostalom, daje nadu da će doći do pada cena. Koga ne mrzi, neka otvori link.
Ako pada tražnja, pašće cene, svi drugi razlozi su manje bitni, mislim da se ne bi isplatilo držati prazne stanove.
Razlozi koji se navode za rast cena , a koje sam ovde pročitala, po mom mišljenju, su potpuno neubedljivi. I, da, možda sam subjektivna kao kupac, ali i agenti i prodavci su subjektivni, svako ima svoje razloge.
 
Ljudi kakve veze ima poskupljenje materijala za skokom cena od 1000 evra po m2. Evo na Vidikovcu je novogradnja bila 1000-1200, sada je 2200-2400. A kvalitet je osrednji. Dakle demit fasada, stiropor, razlicite debilje, evo recimo ovi u Banovcima rade 10cm, ne znam kako ce ovi u Vrtovima Ceraka, verovatno 8 ili 10. Dakle niti je stirodur niti je kamena vuna. Sto se tice pregradnih zidova, duple gips ploce obostrano, i jedni i drugi. Podovi tarket, Banovci rade 14mm, to sam video, a ne znam za Vrtove Ceraka, opet nesto slicno verovatno. Dajem Vrtove Ceraka kao primer, jer ovi okolo sto grade ispod McDonaldsa, losiji je kvalitet. Gledao sam kupatila u Banovcima, odlicna je keramika. Garazna mesta su samo 6000 sa 4m2 ostave u produzetku. I naravno neki stanovi imaju bajkoviti pogled na Dunav... a u Vrtovima Ceraka pogled je na divlju zgradu koja stoji tako 10 godina nezavrsena ili na EKO pumpu. Na Avalu pogled ce imati samo 4. deo zgrade koji ce da se gradi za 3-4 godine.
 
Cene stanova neće padati, nego će preko noći sve pući upravo zbog veštačkog dizanja cena.Mi kao država ćemo verovatno gore proći od svih zemalja u Eu. Porašće troškovi života toliko da će i sa većim platama teško da se živi, mnogo poslova će biti izgubljeno, a porezi će rasti. Ova kriza će biti najbolnija do sada. Stanovi će biti najmanji problem, i tržište se neće više nikada oporaviti...nažalost i ja ću izgubiti posao jer sam vazan za građevinski sektor.
is tvojih usta u bozije usi
da se resimo investitora barem na 50 godina
 
Necemo se oporaviti od vladavine SNS-a, ne samo od ekonomske krize. Prosecno narod sa najmanjim IQ u Evropi zivi ovde. Kada bi se vratili svi oni koji su otisli od 90-ihi IQ bi bio medju vecim verovatno,
 
Ja bih prvi voleo da padnu cene i da pukne balon, jer sam podstanar. Ali ovo mi ne deluje da ce da pukne. Cim pomislis da ce da se zaustavi, ono sve gore i gore. Novogradnja u Zemunu se podigla za 400e po kvadratu u poslednjih 6-7 meseci. Bukvalno je haos, vidim oglase gde se prodaju stanovi za 2300 plus pdv Zemun Gornji Grad.
Sto je najgore, ono kao pomislis, hajde malo cu da se pomaknem van centra, prema periferiji, kad ono cene isto katastrofa. Bukvalno se toliko prodaje da ti iz meseca u mesec samo ides sve vise i vise ka periferiji sa parama koje si spremio. Za iste pare ti se samo odmices sve dalje i dalje. Dokle ce da traje, eto ne znam. Ko ima stan da zivi, usrecio se, ko nema, nadrljao je.
 
To što si opisao je poznat fenomen, "fear of missing out". Ljudima je prodata priča sa cene samo rastu i to ispadne kao samoispunjavajuće proročanstvo. Jednostavno, postoje granice i za to. Većina novca u nekretninama dolazi iz kredita, ili bar dobar deo. Sa povećavanjem kamatnih stopa i inflacijom, ljudi će moći da plaćaju manju ratu, koja zbog kamatnih stopa daje još manji kredit i automatski znači manji maksimum koji se može dati za stan. Treba vremena da se sve to odrazi na tržište, ali nije nerealan pad u dvocifrenim procentima godišnje, kao što nije nerealno bilo ni za rast. Jedini scenario da cene ne padaju je ako inflacija nastavi da divlja.
To što si opisao da se ista cena zadržava, samo ideš dalje ka periferiji, to govori da je to neki maksimum koji su ljudi spremni kroz kredit da plaćaju. Kako se taj maksimum smanji, tako će i cene svuda da padnu.
 
Ovo za prodaju stanova nisam siguran koliko je tacno - bar je u NS situacija suprotna (rekao sam da se kod pojedinih investitora prodati stanovi pojavljuju opet kao slobodni) i ne nisu samo oglasi vec i kod investitora na sajtovima i oglasavaju na svom facebook i instagramu. Sve u svemu (bar u NS) prodaja je stala…
Sto se tice razloga za poskupljenje - procitaj sve moje za pojeftinjenje, a sto se tice tvojih:
1. Svi investitori koji su vec gradili po jeftinijim cenama materijala su dizali cene pod izgovorom poskupljenja materijala iako su vec isti nabavili pre poskupljenja. Mogu oni opet da dizu cene, ali to ce opet biti izgovori, ali mislim da im nema poente obzirom na to kako ide prodaja.
2. Nisam siguran koja banka nudi sa fiksnom stopom trenutno (u dosta banki ima samo varijabilna i Euribor ili Belibor), ali cak i da je povoljno - to sto je kredit povoljan ti ne znaci nista ako ces ga baciti u nesto sto propada. Da li je bolje davati (lupam cifre) 20% vise na kredit ako cena padne 30-40% (negde i vise) ili ga uzeti trenutno kakav je sa trenutnim cenama? Mislim da ovo i osnovac zna da sracuna bez problema…
Gde je to prodaja stala u NS? Galensov kej 2 je skoro rasprodat po cenama od 2300+pdv do 2500+pdv,jos ni stare fabrike nisu srušene.
Pre 10 dana je prodata garsonjera u fruškogorskoj ulici za 4400 po m2.
Rusi kupuju kao blesavi u NS.
Juče rus kupio u Zonedovoj zgradi u futoškoj ulici za 2500 po m2.
 
Ako bude stagflacije, jer kamata FED-a od 1,75 još uvek nije antiinflatorna, može se desiti da se smanji ponuda novogradnje a da cene nastave da rastu ili da krenu da smanjuju kvalitet gradnje a da cene ostanu iste/malo poskupljuju.

Po meni, primer premijum gradnje je Kennedy Residence, jer je u starom delu Novog Beograda, sa blizinom Zemunskoj keja, Doma Zdravlja i raznog drugog sadržaja i kraj ima puno zelenila i dobru saobraćajnu povezanost, a koliko sam ispratio nivo gradnje je iznad proseka. Takođe, svaka zgrada koja ima svoj bazen je premijum gradnja.

Iako, možda, neki misle da sam i ja agent za nekretnine, ja bih voleo da kupim stan jednog dana, ali ne volim sebe da lažem i donosim odluke na bazi sopstvenih želja. Ja priželjkujem stabilne cene, a ne ovoliki rast kao zadnjih godina ni katastrofalan pad, jer bi to bio pokazatelj kraha koji bi doneo tešku bedu za većinu. Glavni problem je politika centralnih banaka i daj Bože da se uspostavi neki stabilan svetski monetarni sistem, kao što je bio zlatni standard za vreme dominacije V. Britanije od 1815 do 1914, kada su cene bile sto godina stabilne, pa je bilo čak i deflacije, a nauka i standard su napredovali kao nikada do tada.

I iskreno, zaista je teško doneti odluku sada, osim ako nemate gomilu gotovine. Ja sam sve prijatelje savetovao da uzimaju kredite samo sa fiksnom kamatnom stopom, ali koliko sam čuo, oni su bili nuđeni samo na određeni, većini nedovoljan, broj godina. Mislim da u bankama ne sede baš tolike budale da u sadašnjim uslovima daju kredite sa fiksnim stopama (bez klauzula sa sitnim slovima u ugovoru) na x godina. U svakom slučaju ne bih nikome savetovao da uzima neki kredit sa varijabilnom stopom, osim ako mu to minimalno opterećuje prihode i siguran je da će dobro prihodovati u celom periodu otplaćivanja kredita.
 
To što si opisao je poznat fenomen, "fear of missing out". Ljudima je prodata priča sa cene samo rastu i to ispadne kao samoispunjavajuće proročanstvo. Jednostavno, postoje granice i za to. Većina novca u nekretninama dolazi iz kredita, ili bar dobar deo. Sa povećavanjem kamatnih stopa i inflacijom, ljudi će moći da plaćaju manju ratu, koja zbog kamatnih stopa daje još manji kredit i automatski znači manji maksimum koji se može dati za stan. Treba vremena da se sve to odrazi na tržište, ali nije nerealan pad u dvocifrenim procentima godišnje, kao što nije nerealno bilo ni za rast. Jedini scenario da cene ne padaju je ako inflacija nastavi da divlja.
To što si opisao da se ista cena zadržava, samo ideš dalje ka periferiji, to govori da je to neki maksimum koji su ljudi spremni kroz kredit da plaćaju. Kako se taj maksimum smanji, tako će i cene svuda da padnu.
Tako je, ja znam koliko sam spreman da placam kroz kredit. I to moze da varira neku vrednost, ali ne vrednost da posto poto idem na kupovine nekretnine za koju ce da bude nenormalna cena, a da mi se lokacija ne svidja. Naravno da imam "fear of missing out" jer nemam svoju nekretninu, a ako skoce cene previse, onda cu prosto da odustanem jer imam granicu do koje cu da idem za koju lokaciju.
 
Ne treba se radovati pucanju balona, jer nećete moći ni onda kupiti stan, ni za 10.000 eura, jer vam neće ostati ništa, ne brinite sve je isplanirano odavno.
 
Nisam sigurna da će balon preko noći da pukne i da brzo cene da padnu. Ali korekcija na niže mi deluje izgledno. U svakom slučaju, jesen-zima će pokazati ko je ovde bio u pravu.
Taj Kej Galens što pominjete, da li ima neki link da se vidi da li je prodat ili ne?
 
Kupovina stana mora biti koliko toliko racionalna odluka. I ja bi volio da cijene padnu pa da za isti novac kupim veći stan ili da mi bude manja rata kredita, ali bojim se da to nije realno. Citao sam forume i prije godinu, dvije dana. I tada su mnogi prognozirali da ce cjene padati, a desio se ogroman rast. Ja se bojim da ovo može još da raste jer u kriznim vremenima naši ljudi misle da kupovina nekretnine predstavlja najsigurnije ulaganje.
Jednostavno je provjeriti potražnju. Prošetajte do par gradilišta na boljim lokacijama, recite da ste zainteresovani za kupovinu i vidjećete da li je i koliko stanova slobodno. Ako je gradnja pri kraju, u najboljem slučaju prizemlje će vam ponuditi.
Ima još jedan životno realni razlog potražnje.
Jednostavno, ljudi se žene/udavaju, dobijaju djecu i jednostavno moraju da rješavaju stambeno pitanje nezavisno od tržišnih okolnosti.
 
Uostalom od bombardovanja na ovamo cjena nisu padale sa jednim malim izuzetkom 2008 god. koji samo potvrdjuje pravilo i koji u praksi nije bio nikakav sunovrat cjena nego jedna kratkotrajna stagnacija i blagi pad koji je veoma brzo ponovo presao u rast.
Ima i jedna izreka koju sam nedavno cup. Ništa nije sporo i sigurno kao rast cjena stanova u Beogradu.
 
Kupovina stana mora biti koliko toliko racionalna odluka. I ja bi volio da cijene padnu pa da za isti novac kupim veći stan ili da mi bude manja rata kredita, ali bojim se da to nije realno. Citao sam forume i prije godinu, dvije dana. I tada su mnogi prognozirali da ce cjene padati, a desio se ogroman rast. Ja se bojim da ovo može još da raste jer u kriznim vremenima naši ljudi misle da kupovina nekretnine predstavlja najsigurnije ulaganje.
Pogledaj stanje svetske ekonomije, inflaciju i ostalo pre korone, a pogledaj sada pa onda razmisli da li je sada ipak prognoza realna…

A za ovo sto si napisao za 2008. poznaniku je bukvalno u godinu dana stan izgubio duplo na vrednosti (novogradnja) - ako je tebi to stagnacija ili blagi pad (50%) onda definitivno moras pogledati sta znace ti izrazi na netu…
 
Znas kako galens funkcionise?
Veliki deo stanova ide na kompenzaciju - firmama koje daju materijal + radnu snagu (gradjevina, instalacije, itd). Onda ide deo stanova SNS-ovcima koji su uslovljeni kada se zaposljavaju da deo novca ide u stranku a delom novca da kupe stan preko stranke (par investitora tako funkcionise u NS i ide se posebnom procedurom preko investitora i stranackih ljudi u banci - vecina stvari se zavrsava u stabu stranke a ne kod investitora ili u banci - i ne ovo nije cuo sam nego znam za to jer znam SNS-ovce koji su se tako zaposlili). Ono sto ostane (mali broj) prodaju ostali. Galens (i jos par investitora) ce uvek da “proda” taj deo stanova sto je kompenzacija plus pranje para… Ako ne verujes idi kod Galensa ili nekog od tih investitora i reci da hoces da kupis u izgradnji na kredit i u 95% slucajeva prvo pitanje ce biti da li si u stranci ili da li si u pravoj stranci?

To sto Rusi kupuju ne bih komentarisao - mozda ima pojedinaca ali vise je prica agencija za nekretnine. Da li si ti licno ili neko od tvojih prodao tom Rusu stan i video ugovor za taj stan?
Ako ne, odakle ti onda info? Rekla ti agencija mozda? 🤣
Rusi kupuju u to nemoj da sumnjas. Kod nas u Crnoj Gori koja im sada važi za neprijateljsku zemlju kupuju i dalje. I to dosta.
 
Vrh