Šta je novo?

Cene nekretnina

Šta god je pisac hteo da kaže :LOL:

Ubaci još koju izmišljenu frazicu ili samo tebi razumljive pojmove, bićeš još više kul! :LOL:(y)
 
I ja sam u IT. A neki od poslova koje sam do sad radio bili su i za strane klijente koji su izveštavali o kretanjima kriptovaluta. Otud i znam koja je to prodaja magle i kocka.

Decentralizacija može da postoji samo dok države i glavni banksteri koji utiču na njih, dozvoljavaju to. Na primer, ljudi ovde vide Bitkoin bankomat u IDEI i misle da je time sve rešeno, za vjek i vjekova, i da će moći da dižu ili šalju novce putem BTC odavde kako god požele, i tako doveka. Ono što ne kapiraju je da je taj bankomat postavljen ovde od strane naših firmi, po dozvolama i papirima izdatim od strane naših institucija i nadležnih. ''Sjajno'' je što bankomat koristi tehnologije i softvere iz drugih zemalja, kao i to što je valuta digitalna. Ali da bi neko ovde dobio ili poslao nešto od toga, on mora da koristi fizičke medijume i infrastrukturu za te prenose. A sve to je pod ingerencijom nadležnih organa. Koji mogu to da pogase na 101 način. Tako da će taj cirkus da traje samo dok vlade i glavni lobisti dozvole, odnosno dok ne smatraju kriptovalute prevelikom opasnošću. Kada/ako se to promeni, biće dovoljno svega par pravnih akrobacija i cela kripto infrastruktura se urušava.
Slazem se i zato i jeste rizicno i u pravu si, dosta zemalja je vec banovala kripto (mislim da je Argentina bila poslednja) i ne moze se znati sta ce biti sa tom tehnologijom ali kao i sa svakom inovacijom, ljude je se prvo plase, ne prihvataju pa posle ako postoji veliki utility od toga, prihvate je, to je ono sto ja vidim i sto mislim da ce se desiti kad tad ali nista nije sigurno i zato svako treba da se informise sto je vise moguce i donese zakljucke sam a ne da prate trend.
 
Idemo rokaj sve u Mirijevo :)

Ja uvek savetujem da se investira u opipljive stvari kao sto su nekretnine u Beogradu! Bez obzira koliko lose racunica deluje (za povracaj investicije) na duzi rok se to sve ispegla. Trenutno me interesuju samo investicije na podrucju opstine Savski Venac i u procesu sam trazenja jos barem jedne nekretnine (ako Bender dozvoli).

Ako krene jos neki jaci talas izbeglica bice povuci potegni za nekretnine u Beogradu.
—-

A kako ćeš onda ako sve uložiš samo u Beograd?
 
Poslednja izmena:
Blokčejn može da ima svoje ograničeno mesto i primenu u današnjem i sutrašnjem svetu. Ali mnogo, mnogo manje nego što entuzijasti (bilo lažni, bilo iskreni) tvrde. Jedan od principa nauke podrazumeva da se nalazi balans između potencijala tehnologije i njene jednostavnosti. A blokčejn je još uvek daleko od toga, zato što recimo neki od njih, za čuvanje ili obrađivanje podataka, zahtevaju da milioni kompjutera širom sveta budu stalno povezani i da troše enormne količine struje, da troše sebe, da iziskuju održavanje i nadzor... a sve to u godinama kada se svet suočava sa nizom kriza. Među kojima su i energetska kriza i kriza zagađenja. Svet je u ekonomski nikad gorem stanju od WW2, a planeta kao životna sredina u nikad gorem ekološkom stanju otkako postoji. U tom momentu, forsirati tehnologije koje proždiru količine energije kao jedna Poljska, ništa korisno ne stvaraju, a imaju bolje i pouzdanije alternative... je stvarno vrhunac sebičluka.

Blokčejn je kao tehnologija odličan primer onoga što zapadnjaci zovu ''overengineering''. Prekomplikovanje nečega što može da se obavi na mnogo lakši način. Mene podseća na primer nekih nekih školskih tabli u Japanu. Navodim njih kao primer jer baš nedavno naleteh na tu vesti. Elem, te njihove table imaju specijalan aparat koji prolazi i skenira sadržaj pre nego što ga profesor obriše, da bi učenici mogli da stignu da prepišu. Svako s trunkom razuma shvata da za takvim papazjanijama nema potrebe. A i da sve to troši neku struju, neke materijale, neko održavanje... Ali u tome i jeste stvar - neko se lepo masti od prodavanja tih gluposti školama, iako i on i škole savršeno dobro znaju da im to ne treba. E u 90% slučajeva, slično je i sa blokčejnom i industriji oko njega. Ima u par navrata i slučajeva gde zaista može da bude koristan i da se optimalno koristi. Ali u 90% drugih slučajeva, služi samo da se kvarni ljudi omaste od toga i ništa preko. I da se načini još malo ekonomske i ekološke štete već okrnjenom svetu.
 
Idemo rokaj sve u Mirijevo :)

Ja uvek savetujem da se investira u opipljive stvari kao sto su nekretnine u Beogradu! Bez obzira koliko lose racunica deluje (za povracaj investicije) na duzi rok se to sve ispegla. Trenutno me interesuju samo investicije na podrucju opstine Savski Venac i u procesu sam trazenja jos barem jedne nekretnine (ako Bender dozvoli).

Ako krene jos neki jaci talas izbeglica bice povuci potegni za nekretnine u Beogradu.
—-
Bitcoin target za ulazak je 12-15k ali pisacu na toj temi kad budemo malo duze u winteru i dok se iskristalisu malo stvari. :) Naravno ne vise od 3% cisto sportski.
Mene stvarno zanima.
Pratim USA trziste i u zadnjem izvestaju vidim da je prodaja nekretnina pala za 10% a krediti za refinansiranje 8%. Isto tako pratim neke investitore koji su prodali svoje nekretnine jer na osnovu statistika dolazi pad cena a i znas sigurno da su kamate kod njih skocile.
Ja znam da nisu sva trzista ista ali na osnovu cega mislis da ce kod nas rasti?
 
Blokčejn može da ima svoje ograničeno mesto i primenu u današnjem i sutrašnjem svetu. Ali mnogo, mnogo manje nego što entuzijasti (bilo lažni, bilo iskreni) tvrde. Jedan od principa nauke podrazumeva da se nalazi balans između potencijala tehnologije i njene jednostavnosti. A blokčejn je još uvek daleko od toga, zato što recimo neki od njih, za čuvanje ili obrađivanje podataka, zahtevaju da milioni kompjutera širom sveta budu stalno povezani i da troše enormne količine struje, da troše sebe, da iziskuju održavanje i nadzor... a sve to u godinama kada se svet suočava sa nizom kriza. Među kojima su i energetska kriza i kriza zagađenja. Svet je u ekonomski nikad gorem stanju od WW2, a planeta kao životna sredina u nikad gorem ekološkom stanju otkako postoji. U tom momentu, forsirati tehnologije koje proždiru količine energije kao jedna Poljska, ništa korisno ne stvaraju, a imaju bolje i pouzdanije alternative... je stvarno vrhunac sebičluka.

Blokčejn je kao tehnologija odličan primer onoga što zapadnjaci zovu ''overengineering''. Prekomplikovanje nečega što može da se obavi na mnogo lakši način. Mene podseća na primer nekih nekih školskih tabli u Japanu. Navodim njih kao primer jer baš nedavno naleteh na tu vesti. Elem, te njihove table imaju specijalan aparat koji prolazi i skenira sadržaj pre nego što ga profesor obriše, da bi učenici mogli da stignu da prepišu. Svako s trunkom razuma shvata da za takvim papazjanijama nema potrebe. A i da sve to troši neku struju, neke materijale, neko održavanje... Ali u tome i jeste stvar - neko se lepo masti od prodavanja tih gluposti školama, iako i on i škole savršeno dobro znaju da im to ne treba. E u 90% slučajeva, slično je i sa blokčejnom i industriji oko njega. Ima u par navrata i slučajeva gde zaista može da bude koristan i da se optimalno koristi. Ali u 90% drugih slučajeva, služi samo da se kvarni ljudi omaste od toga i ništa preko. I da se načini još malo ekonomske i ekološke štete već okrnjenom svetu.
Samo jos ovo da te pitam i prestajem jer je i ovako vec off topic :D

Razumem pricu za energiju i slazem se ali ako gledam POW koncensus, da li to isto mislis i za POS ?
 
Ne znam nagadjam. Mislim da niko sa sigurnoscu nista ne zna. Lepo je to Bender jednom
objasnio. Mozes da lupis pa sta ti padne :)
Malo po osecaju malo po trendovima i malo po nagadjanju.

Jos uvek je kamata 0 na primer u Evropi. Jeftin Euro i prilika za nase iz USA da kupuju.

Kladim se na to da ce jos izbeglica sa razno raznih strana da dodje u Beograd.
 
Poslednja izmena:
Naravno da državama ne odgovara da prepuste monopol u izdavanju novca, kao što im nije odgovaralo ni zlato u nekom trenutku, pa su ga zabranili, tj naterali USA građane na konverziju u dolare, pa ubrzo promenili kurs konverzije. Sad ga samo supresuju veštački. E sad, mi ne moramo pristati na to. ;)

P.S. Činjenica je da deluje da će usd prestići eur uskoro, stara evropska dama spava, probudi se samo da bi sebi pucala u nogu!
 
Нема новог пумпања док је инфлација двоцифрена. Нема пумпања, нема ликвидности - има светске рецесије. Има рецесије - долар је масовни safe haven. Тачка.

Сад, остаје да дискутујемо само о дубини и трајању рецесије. 👇
 
Зашто мораш да уложиш? Је л толико паре сврбе да се потроше?

Најбоље је да уложиш у себе и своју породицу. У смислу стицања нових вештина, знања, здравље. Наравно и дом за живот спада у ту групу. Ја никад у принципу нисам говорио против куповине куће/стана у којој/ме ће се одмах и живети.

Али инвестирање јер се бежи од инфлације или се јури профит у стилу "френзија" је за мене црвена линија и незнање.

"Cash is King"

Ко схвати пре биће му лакше.
 
To je okej. Zbog toga sam napisao napisao post, jer mnogi strucnjaci ovde govore da se ni slucajno ne kupuju nekretnine, a kad ih pitas gde da ulozis, onda cute.
Upravo to, savet da se ne ulaze u nekretnine je besplatan, a savet gde da se ulaze kosta. Evo ni ja nisam jos cuo gde da se ulozi.

@Mikie
Zato sto ako ne ulazes, ne mislis i labavo drzis kapital zavrsis tako sto cekas da cene kvadrata padnu na 500e pa onda da kupis ako uspes.
Ako rasipas i ne stices, mnogo se lakse topi 100k evra nego 1000e.
Dakle ti predlazes da se ulaze u svoje znanje i vestine, zasto? Jel da bi onda tim znanjem mogao da steknes jos kapitala? To je paradoksalno misljenje ako u prvom delu napises cemu uopste ulaganje i bogacenje. Pa cemu onda znanje i vestine ako ne zelis finansijsku korist.

Kada pricamo o ulaganju, treba znati da gde je veliki povrat, veliki je i rizik, tj. moze i da se izgubi mnogo.
Nekretnine nemaju veliki prinos, ali ni gubici ne mogu biti kao kod akcija i spekulacija. A ipak nismo toliko pohlepni.
Btc ce, ako padne na 15000, postati primamljiv cak i za mene koji je rekao nikad vise u to. Ali svakako sa zdravim razumom necu vrednost stana uloziti u njega, jer rizik je ogroman, iako je i moguci dobitak ogroman.
 
Ако на првом месту напишем да нас чека велика рецесија, и онда напишем да треба улагати у себе, значи да очекујем да се тржиште рада значајно скупи. Да ли би требало да цртам?

Ако очекујем велики и дугорочни пад и то номиналних вредности, онда ако би било коме рекао да улаже да би "сачувао" номиналну вредност новца који поседује, значило би исто као да му кажем да на дуги рок очекује да му номинално иста вредност у коју улаже падне. Осим што су некретнине далеко мање ликвидне од кеша, а поготово у паду.

Камате неће стати овде, а ни инфлација. Пумпања неће бити, и ако га буде тим горе по номиналне вредности на дуги рок, јер мало ко купује некретнине на годину или две дана, па да обрне.
 
Upravo to, savet da se ne ulaze u nekretnine je besplatan, a savet gde da se ulaze kosta. Evo ni ja nisam jos cuo gde da se ulozi.

@Mikie
Zato sto ako ne ulazes, ne mislis i labavo drzis kapital zavrsis tako sto cekas da cene kvadrata padnu na 500e pa onda da kupis ako uspes.
Ako rasipas i ne stices, mnogo se lakse topi 100k evra nego 1000e.
Dakle ti predlazes da se ulaze u svoje znanje i vestine, zasto? Jel da bi onda tim znanjem mogao da steknes jos kapitala? To je paradoksalno misljenje ako u prvom delu napises cemu uopste ulaganje i bogacenje. Pa cemu onda znanje i vestine ako ne zelis finansijsku korist.

Kada pricamo o ulaganju, treba znati da gde je veliki povrat, veliki je i rizik, tj. moze i da se izgubi mnogo.
Nekretnine nemaju veliki prinos, ali ni gubici ne mogu biti kao kod akcija i spekulacija. A ipak nismo toliko pohlepni.
Btc ce, ako padne na 15000, postati primamljiv cak i za mene koji je rekao nikad vise u to. Ali svakako sa zdravim razumom necu vrednost stana uloziti u njega, jer rizik je ogroman, iako je i moguci dobitak ogroman.
Ja sam postaio tabelu pre nekoliko meseci u kojoj jasno okvirno piše koliko mora da se uveća vrednost da bi se samo povratilo izgubljeno. Ponavljam, bull market je gotov na duže vreme, samim tim će i povrat trajati mnogo duže ko god uložio pri vrhu, a bežeći od inflacije. INFLACIJA NIJE NAJVEĆI RIZIK KOLIKO GOD NAS BROJKE PLAŠILE.
 
Толико системског ризика избија са свих страна одједном, а овде се људима говори како треба да купују на врхунцу.

YWQ9MQ
 
Samo jos ovo da te pitam i prestajem jer je i ovako vec off topic :D

Razumem pricu za energiju i slazem se ali ako gledam POW koncensus, da li to isto mislis i za POS ?
Opušteno, neće ništa biti ako se na temi nekad ode malo i u offtipic. XD Kad može stalna postavka da vrti iste Buy Buy Buy!!! Sell Sell Sell!!! ping-pongove, može ponekad da se napiše pokoji post i o drugim stvarima. XD Elem, između ta dva, proof of stake mi je svakako bolji.
 
Svima je super kad tržišta cvetaju, trgovina podmazana. Ljudi se ne razaznaju tada. Tek kada krenu problemi i kada treba da se steže, e tada će se videti ko je ko.
 

evo i videa koga mrzi da čita...

"Nekretnine sigurno mesto za ulaganje u doba krize"​

 
Eto vam odgovora gde da uložite pare (metar drva 100 eura, uglja nema), znači livade, šume, pašnjaci, bar jedno imanje sa kućom. Uložite u sebe i svoje zdravlje (proizvodite što više hrane sami, ili se bar spremajte za to), smislite način za proizvodnju struje...ili da svi kupimo još po koji stan a kome ćemo da izdamo i s čim se grejati sam Bog zna. Jedino ko ima para i hoće stan samo Nbg, ostalo propast.
 
Eto vam odgovora gde da uložite pare (metar drva 100 eura, uglja nema), znači livade, šume, pašnjaci, bar jedno imanje sa kućom. Uložite u sebe i svoje zdravlje (proizvodite što više hrane sami, ili se bar spremajte za to), smislite način za proizvodnju struje...ili da svi kupimo još po koji stan a kome ćemo da izdamo i s čim se grejati sam Bog zna. Jedino ko ima para i hoće stan samo Nbg, ostalo propast.
Dobro Savo, sve se slažemo treba misliti kako kroz krizu proći, ali otkud da samo Nbg vredi a ostalo propast...nije mi jasna veza
 
Vrh