Šta je novo?

Cene nekretnina

Kako je odjednom misljenje da Srbija mozda nije najgore mesto za zivot na planeti i da mozda i ima postenih ljudi koji svojim radom mogu sebi da priuste kupovinu stana jednako misljenju da je sve u Srbiji super i da smo Norveska?

I opet pitam, jel vi stvarno mislite da je Srbija (odnosno Beograd, posto nikada ovde ne pricamo o dostupnosti nekretnina u Kursumliji) izolovan slucaj u svemu ovome? Jel vi ikada citate neke vesti van Srbije na tu temu? Cela globalna generacija rodjena nakon 1980., od Nigerije do Norveške, sa retkim izuzecima, teže dolazi do svog stana/kuce nego generacije njihovih roditelja. Svuda su gradovi koji su centri biznisa drasticno skuplji od provincije. Svako trziste ima neke svoje osobenosti ali krajnji rezultat je na kraju gotovo uvek isti. Jel vi stvarno mislite da treba drzava duradi nesto i Beograd ce odjednom postati globalni fenomen, glavni grad gde se stan u centru lagano priusti od prosecne plate?
Klasičan odgovor ovde na forumu- neprecizan, opšti, nerazumljiv, babe i žabe, skretanje diskusije itd

Evo nađite parametre zvanične pa nas uporedite sa drugima i objasnite već jednom ovom ludom narodu da je sve vrhunski pa da pojurimo dok je još na popustu Mirjevo i ovaj blok 30 za 3k
 
Klasičan odgovor ovde na forumu- neprecizan, opšti, nerazumljiv, babe i žabe, skretanje diskusije itd

Evo nađite parametre zvanične pa nas uporedite sa drugima i objasnite već jednom ovom ludom narodu da je sve vrhunski pa da pojurimo dok je još na popustu Mirjevo i ovaj blok 30 za 3k

Ne znam sta je nerazumljivo u onome sto sam napisao ali ajde.

Mislim da ovom ludom narodu ne mora nista da se objasnjava jer narod vec juri i kupuje. Ko ne zeli ne mora i ne treba. Ko smatra da su cene prepumpane i zeli da proda za manje od trenutnog proseka je takodje slobodan da to uradi. To ce svakako vise doprineti normalizaciji trzista nego neke teorije zavere i kukanje kako nismo Norveska.
 
Samo cinjenice.
-30k prebrojanih su imali min. primanja navedene granice (inace 3,27m rsd je za 2022, ranija granica jos niza, pa i prosek primanja ovih 30k).
-to je bruto iznos zaposlenog
-neto iznos mesecno je cca 1,7k eur
-nigde ne pise da ima dosta koji su imali znatno veca primanja

- - - - -
Internet: a parallel reality where everything in Serbia is great.
 
@Bocko

Ja mislim da upravo Vi ovde mešate babe i žabe! Što bi se upoređivali sa bilo kim i zašto bi to mi morali da znamo i ko uopšte priča da je super i idealno? Poenta je da je u tom razvijenom svetu stanovanje procentualno još nepristupačnije za populaciju i da je ovde tako kako je sad, tržišni sistem. To znači da 1 fudbaler može na kraju karijere da uloži ovde 10 miliona deviza u gradilište i da zaradi 50 miliona, isto tako može i da pukne ako nema dobar tajming i tražnje (a tajming ovih godina za to je zbog inflacije bio odličan, ne znači da će biti i sutra).

Pričamo o tome kakvi su izgledi da cene odu na ovu ili onu stranu, a ne da li neko smatra da li po svom statusu, obrazovanju i sl smatra da li treba ili ne da živi u centru BG npr. Ja prvi smatram da su cene sulude, a isto tako smatram da je veća verovatnoća da budu još luđe, bar neko vreme, dezinflacija je proces i to pod uslovom da je dostignut pik, a to još ne vidimo!

Opet kažem i ovako je bolje nego kad komesar planske privrede odluči da npr jednoj teritoriji Srbije treba 30 svirača harfe ili 100 arheologa godišnje (ne kažem da nisu potrebni). Na dugi rok, biće vrednovana radna snaga taman kako treba, a trentni izbor je vaš, možete živeti opuštenije i 20 km dalje od BG.
 
Samo cinjenice.
-30k prebrojanih su imali min. primanja navedene granice (inace 3,27m rsd je za 2022, ranija granica jos niza, pa i prosek primanja ovih 30k).
-to je bruto iznos zaposlenog
-neto iznos mesecno je cca 1,7k eur
-nigde ne pise da ima dosta koji su imali znatno veca primanja

- - - - -
Internet: a parallel reality where everything in Serbia is great.
3,27m je ukupan neto dohodak. https://home.kpmg/rs/en/home/insigh...-dohodak-gradjana-ostvaren-u-2021-godini.html
 
Što bi se upoređivali sa bilo kim i zašto bi to mi morali da znamo i ko uopšte priča da je super i idealno?
To se tako radi kad se neko odlučuje za investiciju. Uporediš se da vidiš da li ti je nešto isplativo sa: prethodnim periodom, drugim tržištima, drugim biznisima. Pa onda donosiš zaključke da li je nešto skupo i da li te neko šiša, da li je nešto drugo isplativije, šta da očekuješ u nekom kraćem ili dužem roku (forecast). Jer je u pitanju novac i teško se stiče a a lako pogrešno troši ako ne promisliš.
 
To se tako radi kad se neko odlučuje za investiciju. Uporediš se da vidiš da li ti je nešto isplativo sa: prethodnim periodom, drugim tržištima, drugim biznisima. Pa onda donosiš zaključke da li je nešto skupo i da li te neko šiša, da li je nešto drugo isplativije, šta da očekuješ u nekom kraćem ili dužem roku (forecast). Jer je u pitanju novac i teško se stiče a a lako pogrešno troši ako ne promisliš.
Tebi bi onda svakako trebalo da odgovara to sto ostali ljudi suludo pumpaju pare u neisplative nekretnine, dok ti investiras u pametnije stvari sa boljim ROI.
 
Bravo, objasnite to fudbaleru koji se vratio ovde u 35. godini života! Još bolje, investirajte Vi u egzotična tržišta Turske i Španije. Ma kakve nekretnine, još bolje, zeznite ih sve, odselite se odavde i pokrenite uzgoj puževa npr!
 
Jel moze neko od ovih sto se protive kupovini nekretnina kao investicije da napise gde bi pre investirao novac nego u nekretninu? (Ako ce da preporuci bitcoin, hektar polj. zemljista i ostale gluposti, bolje neka ne pise). Plus, da investicija moze da vraca novac, a da ne mora nista da se radi i trosi vreme oko nje (kao sto je slucaj izdavanja za kiriju).
 
Popravlja ti se humor, još da mi objasniš kako da sačuvam vrednost do sada zarađenih papirića.
 
Ovde se pod reci "neto" misli na preostao dohodak nakon odbitaka stavki koje se prema zakonu ne oporezuju (fiksni iznosi licne potrosnja, izdrzavane osobe i sl.).

Inace 3,27m rsd je po definiciji zakona trostruka prosecna godisnja plata u Srbiji, odnosno 1,09m rsd (cca 91k rsd ili 773 eur mesecno), sto je priznacete prosecna bruto plata.

 
U pravu si, poreska ovde meša babe i žabe. Godišnji porez se plaća ako neto plata zaposlenog predje trostruku prosečnu bruto platu u Srbiji.
 
Ovde se pod reci "neto" misli na preostao dohodak nakon odbitaka stavki koje se prema zakonu ne oporezuju (fiksni iznosi licne potrosnja, izdrzavane osobe i sl.).

Inace 3,27m rsd je po definiciji zakona trostruka prosecna godisnja plata u Srbiji, odnosno 1,09m rsd (cca 91k rsd ili 773 eur mesecno), sto je priznacete prosecna bruto plata.


Po primeru datom ovde, reklo bi se da je neto https://aktivasistem.com/kalkulator-godisnji-porez-na-dohodak-gradjana/ Ja koliko znam iz licnog iskustva, placao sam na preko 2200, mada nisam siguran bas u dinar sa ovim odbicima i olaksicama, to knjigovodja zavrsava.
 
Agencije podižu cene stanova, evo i primer. Čovek dođe i kaže hoće da proda stan od 50 mkv blok 45 Nbg, agencija ga savetuje da za taj stan može dobiti 145.000 eura, on sav srećan pristaje na to i stan mu stoji godinu i više u oglasu (dok ga agencija ne obrlati za mnogo manje).U međuvremenu se pojavljuje prodavac stana koji je realniji i za takav stan traži 125.000 eura, oni posreduju pri prodaji istog na kom zarade 10 do 15.000 eura.I tako u krug sami dižu ako se neko upeca to je to.
 
Jel moze neko od ovih sto se protive kupovini nekretnina kao investicije da napise gde bi pre investirao novac nego u nekretninu? (Ako ce da preporuci bitcoin, hektar polj. zemljista i ostale gluposti, bolje neka ne pise). Plus, da investicija moze da vraca novac, a da ne mora nista da se radi i trosi vreme oko nje (kao sto je slucaj izdavanja za kiriju).

Ja se ne protivim kupovini nekretnina, na protiv, mislim da treba kupovati, ali samo Premijum klasu! Ali ako te stvarno zanima investiciono ulaganje, ja lično tražim Premijum nekretninu sa svim sadržajima u Turizmu, i to isključivo u Srbiji. Onu koju ću moći izdavati preko recepcije i koja će krajnjem korisniku pružiti sve ostale usluge koje će obavljati profesionalci...
 
Jel moze neko od ovih sto se protive kupovini nekretnina kao investicije da napise gde bi pre investirao novac nego u nekretninu? (Ako ce da preporuci bitcoin, hektar polj. zemljista i ostale gluposti, bolje neka ne pise). Plus, da investicija moze da vraca novac, a da ne mora nista da se radi i trosi vreme oko nje (kao sto je slucaj izdavanja za kiriju).
Za početak takav savet bi te koštao dva posto asseta koji ulažeš.
 
Ma naravno to su profesionalci. Ne bavim se ja time ali znam ljude koji su u tome. Za takvo ulaganje se ne ulazi sa vrednošću jednog stana.
Pa to i jeste problem. Vecina nema neke ogromne novce, vec dovoljno za neki stan, 100-200 000e. Realno sa tom kolicinom ne treba da se zavaravas da ces imati finansijske savetnike i wall street lajfstajl.
Upravo zato i zavrsava kes u stanovima, to su sve relativno male pare za igre nekim investicijama i fondovima.
 
Ne moze dalje od istine da bude to sto si napisao. "Neke investicije i fondovi" su odlični ako hoćeš da uložiš i 100e i 100 000e, a ako imaš 100e viška, ne možeš nikako da ih uložiš u stan. Može biti problematično to ulaganje samo ako uđeš u opsteg desetine i stotine miliona.
 
Kako je odjednom misljenje da Srbija mozda nije najgore mesto za zivot na planeti i da mozda i ima postenih ljudi koji svojim radom mogu sebi da priuste kupovinu stana jednako misljenju da je sve u Srbiji super i da smo Norveska?

I opet pitam, jel vi stvarno mislite da je Srbija (odnosno Beograd, posto nikada ovde ne pricamo o dostupnosti nekretnina u Kursumliji) izolovan slucaj u svemu ovome? Jel vi ikada citate neke vesti van Srbije na tu temu? Cela globalna generacija rodjena nakon 1980., od Nigerije do Norveške, sa retkim izuzecima, teže dolazi do svog stana/kuce nego generacije njihovih roditelja. Svuda su gradovi koji su centri biznisa drasticno skuplji od provincije. Svako trziste ima neke svoje osobenosti ali krajnji rezultat je na kraju gotovo uvek isti. Jel vi stvarno mislite da treba drzava duradi nesto i Beograd ce odjednom postati globalni fenomen, glavni grad gde se stan u centru lagano priusti od prosecne plate?

Evo, da lekari i profesori imaju daleko vece plate, po 2k evra u proseku, sto se ja slazem da bi bilo super, jel stvarno mislite da bi cene ostale na istom nivou tad?
Не, пале би...
 
Vratimo se temi, offtopic će biti obrisan.
 
Pa to i jeste problem. Vecina nema neke ogromne novce, vec dovoljno za neki stan, 100-200 000e. Realno sa tom kolicinom ne treba da se zavaravas da ces imati finansijske savetnike i wall street lajfstajl.
Upravo zato i zavrsava kes u stanovima, to su sve relativno male pare za igre nekim investicijama i fondovima.
Pitanje je bilo ovde forumaša da mu neko da savet gde da uloži pa to je odgovor- to košta za ozbiljne ulagače toliko a svakako moguća su i manja ulaganja i od par hiljada eur.
Ovde se navodi da kupuju limari i slični po 10 stanova. Ako pričamo o tom segmentu preduzetnika, uz dužno poštovanje, svakako jeste metafora za ljude iz takvog nekog miljea, ali na zapadu takav profil ljudi ne bi mogao da stekne toliki novac a svakako onaj ko ga ima dobio bi savet kako da uloži taj novac.

I dalje je bar meni enigma ulaganje 200k eur u stan koji će se rentirati sutra za 300 eur ili možda prodavati za 100-150k eur?!
 
Vrh