Šta je novo?

Cene nekretnina

1)Ako se Evropa prikloni Rusiji cene se mogu koliko- toliko održati, neko kraće vreme...
2)Ako se nastavi gnječenje Rusije, celu Evropu očekuje totalni kolaps uskoro, i onaj moj scenario u kom će stanova biti za džabe.
3) scenario Srbija postaje meka Evrope (iz nekog razloga), i svi žele da dođu ovde, cena stanova raste još 50 %.
4)da molimo Boga, da se ovaj rat što pre završi, i da se Rusiji ukinu sankcije (svi znamo da nema šanse), da Ameri idu do kraja.
 

Nazire se kraj rasta cena nekretnina u Nemačkoj - Tržište stagnira, kvadrati preskupi za obične građane​

Izvor: Nekretnine.rs Autor: Blic biznis

Trend rastućih cena zakupa i otkupa nekretnina u Nemačkoj mogao bi da se završi već iduće godine, smatraju stručnjaci a i nemačke vlasti.
Savezni zavod za graditeljstvo, urbanizam i prostorno istraživanje izvestio je o značajno stagnirajućim elementima cena nekretnina, a glavni razlog leži upravo u tome što su takve cene neisplative za građane, prenosi Večernji list.
"Procvat sa sve većim cenama iznajmljenih i vlasničkih stanova u gradovima je završen. Ljudi jednostavno više nisu voljni, a pre svega, ne mogu da plate još više novca za stanovanje. S korona krizom, ratom u Ukrajini i rastućim troškovima energije, prilično se toga spojilo u poslednje dvije godine. Novca je sve manje, pomoćni troškovi ponovno značajno rastu", kazao je šef odseka matijas Valtersbaher, prenosi Fenix Magazin.

"Kao rezultat toga, manja je potražnja za visokim zakupima bez grejanja i cene u tom slučaju padaju”, dodao je.

Stručnjaci za analitiku iz Deutsche Bank Researcha smatraju kako bi takav snažan rast cena mogao prestati već 2024. godine, a da će ulagači zbog viših kamatnih stopa ponovo više da se oslanjaaju na obveznice, a ne na nekretnine, prenosi Večernji list.
"U trenutku kada obveznice ponovno počnu da donose atraktivne povrate ulaganja, potražnja za stambenim nekretninama mogla bi se srušiti praktički preko noći", piše ekonomista Johen Mebert koji smatra kako neće doći do ''masovne korekcije'', ali da će doći do određenog stepena suzdržanog pada cena.

 
Polako ali sigurno, neki narodi to jest neki neofeudi u njima, počinju da shvataju da je džaba držati 20 stančuga ako si toliko nabio cene (i ti i 500 drugih neofueda) da nema više ko da ih kupuje ili iznajmljuje po tim cenama.

Nadam se da će se taj trend i otrežnjenje nastaviti, makar polako ali da se nastavi. I da će otom potom stići i do Nacionalnog parka Srbija. Vreme je da ova bolest mozga, tržišta i naroda počne da se leči i obuzdava. Inače će nam svima biti gore, i raji ali i tim masnim feudima koji bi da drže pola grada i mlate pare ne radeći i ne privređujući ništa.
 
A to bi masa njih. Moj komšija iz bivše zgrade, 85 godina, stara komunjara, ekonomski ekspert Kardeljevske provenijencije, kad ga moj ćale pitao śta bi radio sa milion evra, kazao - kupio bih 20 malih stanova i izdavao...

U grob će taj duh da odnesu.
 
Polako ali sigurno, neki narodi to jest neki neofeudi u njima, počinju da shvataju da je džaba držati 20 stančuga ako si toliko nabio cene (i ti i 500 drugih neofueda) da nema više ko da ih kupuje ili iznajmljuje po tim cenama.

Nadam se da će se taj trend i otrežnjenje nastaviti, makar polako ali da se nastavi. I da će otom potom stići i do Nacionalnog parka Srbija. Vreme je da ova bolest mozga, tržišta i naroda počne da se leči i obuzdava. Inače će nam svima biti gore, i raji ali i tim masnim feudima koji bi da drže pola grada i mlate pare ne radeći i ne privređujući ništa.

kako se postaje masni neofeud sa 20 stancuga ne privredjujuci nista?
 
Pa od izdavanja i pumpanja cena.
A to bi masa njih. Moj komšija iz bivše zgrade, 85 godina, stara komunjara, ekonomski ekspert Kardeljevske provenijencije, kad ga moj ćale pitao śta bi radio sa milion evra, kazao - kupio bih 20 malih stanova i izdavao...

U grob će taj duh da odnesu.
Hahaha da to je taj mentalitet. :D I baš to što kažeš, i u grob bi da ponesu taj mentalitet.

Ali da se razumemo, nemam ja problem s time što neko želi da zaradi na taj način, od izdavanja nekretnine. Imam problem kad nemaju mere u tome. Sasvim je u redu i podržavam ljude koji rade i štede pa kupe npr jedan stan (ili upotrebe postojeći, nasleđeni) da bi izdavali i imali to kao neku investiciju i sigurni izvor dodatnih prihoda. Razumem i kad neko uzme pa uradi to sa 5 stanova. Hej, ako je radio veći deo života sa partnerom, ili ako je nešto od toga nasledio, pa umesto da rasproda i proćerda imovinu koja se sticala kroz generacije, on uzme i izdaje to... sve to razumem i podržavam. I znam takve ljude. Sve je to ok, čak i pohvalno (opet, bolje izdavati nego rasprodati porodično nasleđe).

Ali ima i drugih sorti, ovih što bi da drže po 20, 30, po čitave kvartove... i koji ne žele samo da imaju drugi prihod i finansijsku stabilnost, nego da na tome mlate bogatstvo, pa makar sj**ali tržište i ostavili mnoge ljude bez uslova za nalaženje doma jer oni (ti što izdaju) bi sve same budžovane koji će za stanče od 50 m2 da im plaćaju po 500, 700, 1000evra... Pa brate što je mnogo, mnogo je.

Podržavam i razumem želju da se uloži u stan/izdavanje stana ili prostora i da se od toga napravi sekundarni prihod i finansijska stabilnost. Ali kad neki uzmu pa to pretvore u industriju (čuvena reč industrija, a može i komercijalizacija kao sinonim) to onda pravi probleme svima. I nema kraja. Jer neće mu biti dovoljno kad ima 10 stanova, želeće da ima 15. Kad bude imao 15, želeće da ima 20. A onda će i da mu se osladi to da ne radi ništa a da mesečno mlati po par hiljada evra. I tako u krug i u krug, sve jače i jače... E to je ono što meni smeta. Kad neko želi da bude masan, kad mu nikad ništa nije dosta. Nebitno da li pričamo o nekretninama ili o bilo čemu. Ide mi na živac kad je neko nezasit i pogotovu ako je ta nezasitost na nečiju štetu. A u zadnje vreme sve svuda pršti od malih kapitalista neofeudalaca koji čekaju da Mirijevo ode na 5000e da otvore šampanjac i proslave što će da stave n-tu hiljadarku evra u džep tog meseca. A to što uništavaju živote mnogima koji traže dom, i dolivaju vatru na već obolelo tržište, za to ih zabole. Mislim dobro, i to je njihovo pravo, ali je i moje pravo da penalim, omalovažavam i raskrinkavam takva stvorenja. I kamo sreće da i drugi (mediji, javnost...) više praktikuju to pravo, pa da počnemo da rešavamo ovaj kancer jednom za svagda. Kao da nemamo svi već dovoljno problema i kriza (i u Srbiji i širom sveta) i kao da prethodnih 10ak godina nisu bile svima dovoljno loše, nego nam još povrh svega trebaju i Mirijevo od 5000e i MML od 3000e da bi par profitera još više omastilo brke. Ma ajde čibe bre...
 
Poslednja izmena:
Moje razmisljanje je ovako.

Pre 10 godina

U opticaju 1.000.000 eura
cene nekretnina 1.200 eura prosek

Danas

U opticaju 10.000.000 eura (10 puta vise)
cene nekretnina 2.000 eura prosek

Po meni stampanjem se menja fundamentalno ekonomija. Nije ovo nikakav "bubble" vec samo se osnova promenila. Kad promenis osnovne parametre promene se i cene.
Cene nekretnina su po mom misljenju ispod onoga sto realno treba da vrede u odnosu na to koliko su promenili fundamentalno ekonomiju.

Razlog zasto cene ne rastu je pre svega u psihologiji ljudi koji tek treba da prihvate da se fundamental promenio. Vecini je jos uvek na psiholoskoj osnovi neprihvatljivo da Mirijevo bude 5.000 eura a bas toliko zapravo treba da bude na osnovu toliko velike promene u osnovi trzista.

Bilo bi lepo kada bi mogli tacno da utvrdimo ovu tezu i da napravimo koorelaciju izmedju koliko novca je upumpano u % u odnosu na rast cena u % za odredjeni period. Na sve to dodati i razne stimulanse, zaduzivanja i niske kamate + migracije.
 
Pitanje je kako dodji do 20 stanova bez privredjivanja da bi se izdavalo i pumpalo.
A ti si se juče rodio u Srbiji pa ne znaš kako se to dešava? Aha... Pa dobro, ajde evo da ti odgovorim.

U manje od 5% slučajeva, kada neko ima 20 stanova u posedu, to može da bude porodično nasleđe koje se mukotrpnim radom i štednjom sticalo kroz generacije ili se prosto radi o imućnoj porodici, pa se kroz vreme nakupilo i stečeno bogatstvo. Toga dakle ima, ali obično manje od 5%, ako i toliko.

U preostalih 95%, radi se o ''alternativnim'' načinima dolaženja do takvih poseda. Načinima poput kriminala, kocke, zelenašenja, politike, mufte, otimačine posle WW2, profiterstva raznih vrsta (recimo, šemice iz 90ih) i slično. A fala bogu pa takvih otpada je u jednoj Srbiji mnogo. I od komunjara koje su otimale, i od ratnih profitera, i od muftaša tokom sankcija, i od politike (to je tek kategorija za sebe, mnogi govnari u Srbiji su se dobrano omastili od politike), tu su zatim i razni krimosi, kockari i zelenaši... Sve u svemu, mala bara, ali prepuna raznorazne profiterske štroke.

Mada obično se razlika između ovih 5 i 95% sama uoči, jer ovi koji su to nasledili i potiču iz takvih imućnih porodica, obično znaju da cene to što imaju, ali znaju i da budu srećni s time i da ne moraju da grabe u besvest nego da održavaju to što imaju. Dok ovi drugi, ovih 95% koji su to stekli za kratko vreme, obično nikad nisu zasićeni. Jer uvek hoće još i još i još i još... jer to je takav mentalitet, opičen. Nikad mu nije dosta. Kad ima 20, hoće 30. Kad ima 30, hoće 40. I nikad mu nije dosta. I ceo život mu prođe u jurnjavi za profitom.
 
Pa sad sam zbunjen kako se dolazi do 20 stanova, da li "najcesce biznisom" ili 95% "otimanjem, muljazom, politikom, profiterstvom" ?

Sa 5% nasledja, i 95 posto profiterstva si pokrio svih 100%. Gde spada vradovic sa svojih 20ak nekretnina, u statisticku gresku ili u neku od navedene 2 kategorije.
 
Pa malo je bezveze da nagađam o čovekovom životu i prihodima kad se vidimo samo preko foruma, a uz to je pun čudnih izjava i alter-ega. Ne mislim na duple naloge, nego na višestruke ličnosti i utiske koje ostavlja u različitim temama po forumu. Ono, jedna osoba i jedno ponašanje na jednoj temi, sasvim drugo na drugoj temi. Na jednom mestu zvuči kao maskota ili trol, na drugom zvuči krajnje ozbiljno i uneseno u temu. Tako da onaj ko to čita često nije siguran kad je oko nečega ozbiljan a kada samo agituje ili se prosto zavitlava.
Ali lično, kad me već pitaš, meni on deluje kao jedan od onih što profitiraju od muljačina tipa kriptovalute, trgovine akcijama, od skora verovatno i NFT i tako te papazjanije. Znači ništa nelegalno, ali suštinski - prodaja magle i presipanje iz šupljeg u prazno. To bi ujedno objasnilo i toliku opsednutost zaradom radi zarade (a ne zarade radi uživanja u životu) i praćenjem svih trendova i vesti i loženjem drugih da ulažu u takve kljakave i neopipljive, nekonkretne stvari.
 
Ti se bese neki IT-evac? To mi deluje neopipljivo, neke 0 i 1 tamo negde u nekom oblaku. Zasto se nisi odlucio za proizvodnju mesa i povrća, ili tako nesto konkretno?
 
A ti si beše neki svirač u večitoj svađi ili nadmudrivanjima sa svima, ako se dobro sećam? :unsure:

Nisu samo 0 i 1, baš zato i nisam otišao u programiranje nego u informatiku, gde mogu da pravim proizvode koji imaju realan manifest u realnom svetu.
A i ja nigde nisam rekao da programiranje ne privređuje. Ja sam komentarisao prodaje magle kao što su kriptovalute, NFT, trgovine akcijama i tako te dobro poznate muljačine od profesija i zarada. A razlika između toga i programiranja je ogromna. Iako i jedni i drugi koriste 0 i 1. Ali jedni rade da nešto stvore, dok drugi rade samo da se omaste na tuđu štetu.
 
Poslednja izmena:
Nisi rekao da programiranje ne privredjuje, ali nisi ostavio u svojoj banalnoj podeli na 5 i 95% cak ni 1% za one koji su 20 stanova zaradili privredjujuci svojim biznisima. A imamo ih cak i u ovom malom skupu ucesnika ove teme.

U Srbiji se opasni IT proizvodi prave. Ti sigurno radis u fabrici cipova u IT parku u Indjiji?
 
Poslednja izmena:
ali nisi ostavio u svojoj banalnoj podeli na 5 i 95% cak ni 1% za one koji su 20 stanova zaradili privredjujuci svojim biznisima
Evo šta sam tačno rekao:
U manje od 5% slučajeva, kada neko ima 20 stanova u posedu, to može da bude porodično nasleđe koje se mukotrpnim radom i štednjom sticalo kroz generacije ili se prosto radi o imućnoj porodici, pa se kroz vreme nakupilo i stečeno bogatstvo. Toga dakle ima, ali obično manje od 5%, ako i toliko.
E sad što jes jes, nisam pomenuo mogućnost da neko SAM, za svojih 40-50 godina života, pošteno stekne 20 stanova u Beogradu. Iz prostog razloga što smatram da je to nemoguće. U Srbiji neko može SAM da stekne 20 stanova za svog života, tj karijere, samo ako je krimos, političmar, muljator ili ako eventualno dobije sedmicu na lotou pa iskoristi dobitak pa uloži dalje pa ga onda baš toliko dobro usere da uveća bogatstvo toliko da ima 20 stanova. Ali van toga, da neko sam svojim poštenim radom stekne 20 stanova, danas, u Beogradu... to prosto nema šanse. A ti slobodno veruj i u to i u bajke i u dobre vile ako želiš.

I da, radim u fabrici čipova u Inđiji.
 
Pa svi znaju da ja ako nesto bas zagovaram to je kupovina nekretnina i to u Beogradu ili da budem precizniji na Mirijevu a ne virtuelne stvari :) za kripto sam eventualno spomenuo da treba kupiti (kad je BTC bio $3.600) i to do 2-3% od total networth i tu sam vise puta napominjao da ako neko kupuje da treba samo malo jer je rizicno. Ovo ostalo sto Bender spominje Meta, NFT i slicno jos nisam zagovarao i ako sam posedujem land u crypto valley. Mada nije lose uzeti ali ne za vise od total 1% networth. Najcesce zagovaram samo za nekretnine u Srbiji jer je to najbolji nacin ocuvanja vrednosti (u Srbiji). Kada bi me neko pitao nekretnina ili miks. Nekretnina u Srbiji.

Ono sto Bedneru smeta je zapravo drustveno uredjenje za koje smo se izborili a koje se zove neoliberalni kapitalizam. To je osnova njegove isfrustriranosti prema svemu sto je barem delimicno povezano sa time a mene je uhvatio na zub zbog toga sto vidi kuda to vodi. (i ako nije verovao u pocetku). Drustveno uredjenje kao sto je neoliberalni kapitalizam zaista (kada se gleda iz njegove perspektive) vodi ka tome da 1% se bogati a 0.1% se bogati enormno i to bez kraja. Na kraju dolazi do tolikog ukrupnjivanja kapitala da ce nas verovatno Elon Musk sve posedovati :) Sve to stoji i ne mogu da kazem da je daleko od istine. Na zalost mi ne mozemo da menjamo sistem niti ce ovaj sistem da se menja u nekom skorijem periodu, niti je zasnovan samo u Srbiji. To je globalna stvar koja je odlucena davnih dana i krenulo se u tom pravcu. Sve sto mozemo jeste da se pridruzimo tom sistemu. Da se prilagodimo kako da najbolje funkcionisemo u takvom sistemu. Zato isfrustriranost ne pomaze, vec pomazu saveti kako (kada je sistem vec takav) omoguciti sebi i drugima oko sebe da najbolje prodju u takvim okolnostima. Ja na ovom formumu dajem svoje misljenje ali svakako svako mora za sebe da razmislja sta je najoptimalnije. Nije lose cuti razlicite perspektive ljudi i zapravo videti da postoje i razliciti pogledi na svet i razlicita misljenja.

Evo ga jedno moje misljenje konkretno
-------------------------------------------
Vecina na ovom forumu misli da smo mi u sred nekog "balona" koji eto samo sto nije pukao i kad pukne onda ce sve da bude zesce jeftino jer ce jelte svi da prodaju sve sta su kupili samo da bi preziveli. To je definicija misljenja vecine na forumu po pitanju cena nekretnina.

Ja mislim da mi nismo ni u kakvom balonu vec da su cene ispod onoga sto bi trebale da budu za ovakvu ekonomiju. Razlog je psiholoski jer postoje ljudi kao Bender koji ne mogu da shvate da kvadrat na Dorcolu (gde on zivi) treba da bude 7.000 eura. Zbog tog problema sa prihvatanjem realnosti cene su ispod onoga sto realno treba da vrede.
Ne postoji ni jedan drugi razlog. Na primer neko da oglas 100.000 eura stan od 30m2 na Dorcolu. Kupci imaju psiholoski problem da prihvate da plate toliko znajuci da je do maltene juce bio 60.000 eura. Ono sto kupci a i prodavci ne uzimaju u obzir jeste da je FUNDAMENTALNA ekonomija poremecena onog trenutka kada su odlucili da dosipaju jos fiat valute u sistem. Taj poremecaj se jos uvek nije prilagodio sa cenama nekretnina jer kupci i prodavci ne mogu da prihvate novu realnost.

Moje je misljenje da ce stampanje morati da se nastavi.

Ono sto ce pokusati da obuzdaju je inflacija da bi nastavili stampanje. To je u praksi podizanje kamatnih stopa. Zasto kamatne stope?
Zato sto vlada misljenje da dizanjem kamatnih stopa ce obeshrabriti jedan deo kupaca da kupuje nekretnine a poznato je da nekretnine ucestvuju u racunici za inflaciju.
Ono sto ne kazu jeste da ce se stampanje SVAKAKO nastaviti. Takodje mislim da ce pokusati da obuzdaju akcije na berzi (dodatnim oporezivanjem) ili cene nekretnina podizanjem kamatnih stopa. (zato sto te dve grupe podizu inflaciju znacajno).

Treba razumeti da sto se Srbije tice
1.) Euribor je jos uvek negativan
2.) Stampanje ce se svakako nastaviti
3.) korekcije su kratkotrajne.

Evo jednog odlicnog videa
Nikako ne drzati kes i uletati sve sta imas u nekretnine i jos na kredit! Najvaznije nikako ne cekati vec uletanje glavom kroz zid!
 
Poslednja izmena:
thatsa-bingo.gif


Biće da sam ja pogodio istinu o tebi, čim si potrošio ovoliko za tebe komplikovanih reči i vremena da ispišeš ovakav elaborat. :LOL:
A te vaše mufte i izmotavanja ne vode nikuda sem u propast. Vas nekolicina muljatora ćete se upecati na muljatore još gore od vas i kupovati te idiotske kriptovalute, blokčejne, NFTove i prostore u Metaverzumima za REALNE pare i vrednosti, i onda kada se vas dovoljno nakupi u tim virtuelnim svetovima, oni koji drže sve te stvari će, što bi rekli, izvući utikač iz utičnice, onemogućiti vam pristup tim virtuelnim ''bogatstvima'', prodati ih za realne pare i otići s vašim parama i imovinom.

Dalje, šta je još ostalo da prokomentarišem... a da, to uređenje koje ti pominješ, to nije čak ni neoliberalni kapitalizam. To je kombinacija neofeudalizma i pohlepničkog konzumerizma, i to je na duge staze neodrživo i katastrofično po ljudsku rasu u više pogleda. Ali pohlepne tikve i muljatori poput tebe i drugih to nisu u stanju da shvate, ili i jesu ali mislite da ćete vi sebi kupiti neku novu planetu ili novo čovečanstvo pre nego što ovo propadne pod vašom pohlepom i glupošću. Ali nećete. ;) Kada mi ostali budemo propadali i urušavali se, vodimo i vas sa sobom, računajte na to. ;)

Ostalo me i mrzi da čitam, jer znam dovoljno sve tvoje podeljene ličnosti na ovom forumu da znam šta sledi u ostatku posta - gomile pamfleta, propagande i copy-paste reklama sa drugih sajtova na kojima obitavaš pokušavajući, kao i svi drugi muljatori, da uvučeš ljude u piramidalne šeme i nateraš ih da prodaju nešto realno i vredno da bi od tebe kupili nešto virtuelno i bezvredno. Tako da bole me uvo da čitam dalje, a šta sam imao da kažem, i o tebi, i na temu, rekao sam i to je to.

P.S.
E kad se neko edukuje o investicijama i nekretninama putem Shitstagram videa... pa više je nego jasno da zna o čemu priča i da mu treba verovati i poveriti bogatstvo! :ROFLMAO:
Deder, vidi okači i nešto sa ShitToka, pa da kompletiraš krug. Kad može onaj Sićve da kači tamo objave, deder, vidi da i ti i ostatak ekipe kačite i neke biznis savete. :ROFLMAO:
 
Poslednja izmena:
Dobio si lajk.

Bendere koje je tvoje misljenje i savet za kupce nekretnina? Hoce li cene da idu na gore u buducnosti u Beogradu ili nas ocekuje kolaps neofeudalizma? Kad ocekujes pad ako je pad?
 
Pravo da ti kažem, nemam pojma. :D Niko nema, čak ni ovi tvoji ekonomski ''stručnjaci'' i vizionari, što sa Shitstagrama, što sa Vol Strita. A kako bi iko i imao kad je sve to jedna velika industrija magle i pohlepe. :) Uvežbavane decenijama, pa i vekovima, da održava balone i privide kako bi privukla realne vrednosti u sebe i usisala ih.

Inače, jedna zanimljivost za tebe i ostatak pohlepne ekipice, iako znam da je nikad nećeš razumeti a kamoli usvojiti - Gandi je svojevremeno rekao: ''There is enough in the world for everyone's need, but not enough for everyone's greed''. Odnosno, na svetu ima dovoljno za svačiju potrebu, ali ne i za svačiju pohlepu.


E što pre neki ljudi na ovoj planeti shvate to, to su veće šanse da se ova planeta i ovo syebano čovečanstvo na njoj izvuku iz sosa ka kome idu. A što se kasnije to shvati ili se ne shvati nikad, to je naša kolektivna propast kao rase bliža i izvesnija. A kao što rekoh, računajte da kad bude padao ostatak društva i sveta, da padate i vi. :) Jer ma koliko i vi bogataši u pokušaju, i pravi vodeći svetski bogataši sa kompleksom bogova, ubeđivali sebe da ćete da kidnete na neku drugu planetu kad ova počne da puca, nećete. Još je to vekovima daleko od realizacije. A i nema gde da se kida, prvi naseljivi svetovi su svetlosnim vekovima daleko odavde. Tako da mislite malo o tome.

Ali opušteno, znam da nećete da mislite o tome. XD Vama je, isto kao i ostalim pohlepnim nelečenim kapitalistima što kao mali nisu imali pa su sad željni svega, ili vuku neke komplekse iz detinjstva, samo bitno kako da napravite još profita i popunite telesne otvore s još više para i besmislenih materijalnih stvari. Vama je najbitnije samo i samo da vi budete što bogatiji ovde i sada. A za sutra, za druge, za planetu, za moral, za odgovornost... za sve to vas zabole, znam. XD Ali eto, da ne bude da vam nisam rekao. Dakle, kada društvo počne da kolabira, računajte da i vi kolabirate s njim. Živeli. :vops:

Hajde sad, vratite se se svojim uobičajenim aktivnostima ove teme. XD Hoće pasti, neće pasti, jeste balon, nije balon, Mirijevo 5000, Sopot 7000, Barajevo 4000, Dau Džons, Stenderd Purz, Non-Stenderd Purz, inflacija, devalvacija, bullshit, bearshit, Metaverse, NFT... Ajde de, off you go now... 😁
 
Poslednja izmena:
2.) Stampanje ce se svakako nastaviti
Ovo je činjenica. Štampa ide dalje. Javno mnjenje je "obrađeno" i niko se neće buniti. Pitanje je da li će ikada doći do konačnog sloma koji smo videli u prošlosti. I ako dođe to toga, taj slom će izgledati drugačije. Posle toga će se opet sve oporaviti.
Ali opušteno, znam da nećete da mislite o tome. XD Vama je, isto kao i ostalim pohlepnim nelečenim kapitalistima što kao mali nisu imali pa su sad željni svega, ili vuku neke komplekse iz detinjstva, samo bitno kako da napravite još profita i popunite telesne otvore s još više para i besmislenih materijalnih stvari. Vama je najbitnije samo i samo da vi budete što bogatiji ovde i sada. A za sutra, za druge, za planetu, za moral, za odgovornost... za sve to vas zabole, znam. XD Ali eto, da ne bude da vam nisam rekao. Dakle, kada društvo počne da kolabira, računajte da i vi kolabirate s njim. Živeli. :vops:
Ovo sad prelazi u filozofsku raspravu. Zakoni ne definišu i nemaju stav o pohlep pa je legitimno biti pohlepan. Ono što je dobro je da postoji mogućnost izbora. Ne mora se igrati po tim pravilima. Može se izaći iz okvira i živeti drugačije.
 
Poslednja izmena:
Vrh