Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja ne mogu da dobijem kredit, nemam platu. Posto sam organizujem svoj posao, danas moze da ga ima, sutra da ga nema, ne bi ga uzimao kredit i da mogu. Meni je cilj samo ono sto imam da sacuvam. Kao i mnogima koji su ulozili u nekretninu.
Ma nisam mislio na Vas. Vi ste i korektni duhoviti već Vas ljudi ne shvataju.
Ali kad ovako pišete danas ima sutra nema sami se organizujete.. liči mi malo kao opis za posao agenata:) Šalim se naravno
 
Ja ne mogu da dobijem kredit, nemam platu. Posto sam organizujem svoj posao, danas moze da ga ima, sutra da ga nema, ne bi ga uzimao kredit i da mogu. Meni je cilj samo ono sto imam da sacuvam. Kao i mnogima koji su ulozili u nekretninu.
Pa isto vazi i za stalno zaposlene. Sutra mogu da izgube posao, ali ipak je navala na kredite masovna da bi se iskoristila bagatela cena.
 
Svakako je da statistika ne pokazuje nikakve znake usporavanja trzista.
Pogledajte prilog 135106

Ono sto me cudi je i obrtanje trenda rasta kreditnih kupovina ove godine (vratili smo se na nivo iz 2019.). Da li je to samo rezultat trenutnog straha od inflacije, pa ljudi ubrzano prazne slamarice ove godine, ili samo neka trenutna anomalija, videcemo kada se zaokruzi godina. Takodje, ovde se moze videti i da ona cesto ponavljana fraza da se 85% stanova kupuje za kes, nije tacna. trenutno je to 72% a prosle godine je bilo 62%.

Pogledajte prilog 135108
Prijatelj mi reče da je u Beogradu u prvom kvartalu zabeležena veća prodaja nego prošle godine, ali da je u aprilu došlo do oštrog pada prodaje stanova. Da li znaš nešto o tome?
 
To je pokazatelj manjka asseta na strani ponude i zatisje pred spajk cena i pravi bull market dosad nevidjen na ovim prostorima a i sire. Konacno cemo imati realan rast cena, ne samo imaginarni u bezvrednim FIAT papiricima. Ko planira kupovinu neka uradi to sad odmah momentalno, ili nikad posto ce cene konacno doci na realnih 5k m2 u mirijevskim avenijama. Izbeglice iz Izraela vec vrse pritisak na ponudu, pristuzu Rusi i Ukrajinci, masovan povratak dijaspore zbog skoka cene mleka, USD kupci svi u niskom startu zbog odnosa USD/EUR kao 2015. a ne treba zanemariti ni Baku Praseta. Ako ne verujete meni verujte klazarevic ili blgarskim financial portalima.
 
Poslednja izmena:
Prijatelj mi reče da je u Beogradu u prvom kvartalu zabeležena veća prodaja nego prošle godine, ali da je u aprilu došlo do oštrog pada prodaje stanova. Da li znaš nešto o tome?
To kaze samo tvoj prijatelj, a zapravo ako pogledas na forumu ovde iz vise izvora, bas u aprilu najbolje ide prodaja i kao sto rece kolega u prethodnom postu sledi spike cena pa je i logican ovaj enormni rast kupoprodaja.
 
Pa isto vazi i za stalno zaposlene. Sutra mogu da izgube posao, ali ipak je navala na kredite masovna da bi se iskoristila bagatela cena.

Preduzetnici dosta teze dobijaju kredite. Banke ti traze stalne klijente, gde treba da ispadne kao da su prakticno zaposleni. Mislim da niko sem vradovica ne govori da je cena bagatela. Svi se slazemo da su visoke, ne slazemo se oko toga da li ce uskoro da padaju, dal su 'vestacke', dal iko posten zapravo moze to da placa, da li vredi uopste ziveti u Beogradu itd.

Prijatelj mi reče da je u Beogradu u prvom kvartalu zabeležena veća prodaja nego prošle godine, ali da je u aprilu došlo do oštrog pada prodaje stanova. Da li znaš nešto o tome?

Nemam pojma, znacemo u sledecem izvestaju. April jos uvek traje, katastar je poslovicno usporen, ne znam da li iko u drzavi ima tako dobar real time uvid u stanje. Cak ni investitori/vlasnici agencija za nekretnine. Jedino ako se svi kace jednom dnevno na grupni poziv pa izvestavaju jedni druge.
 
Malo refleksije za sve nas :)

- - - -
Market Reaction

-A reaction is a brief movement in price, often in response to news or to the release of new data.

-A reaction may last for only a few sessions before reverting back to the prevailing trend.

-A true reversal or price correction is deeper and more prolonged than a short-lived and muted reaction.


- - - - -
False Market

-A false market is a financial market that inaccurately represents the reality of the situation.

-Investors and traders rely on accurate information to make buying and selling decisions in the financial markets.

-A false market arises when prices are manipulated and impacted by information that is not true.

-Volatility is common in false markets as investors alter their decisions based on false information.

-Prices can be manipulated through the spread of false information, such as incorrect financial information, misrepresentation by the media, a release of fake news by criminals, false investment schemes, and more.




- - - - -
Neko ko ima auditorijum i javno kaze cene ce rasti ili cene ce padati utice direktno na trziste (Market Reaction ili False Market u zavisnosti od istinitosti informacije i iskrenosti namere).

Ko vise puta pomene tako nesto ocigledno zeli uticati na trziste.

Mislimo o tome i suzdrzimo se od takvih izjava :)
 
Market manipulationom se smatra kada Elon Musk najavi da ce se Tesle kupovati Bitcoinima, pa onda ne bude nista od toga, kada Powel iz FED-a stalno godinu dana najavljuje dizanje kamata a nikako da ih podigne, kada se Wolksvagen laze da im motori zadovoljavaju ekoloske standarde itd.

Ne spada pisanje i smatranje po forumu. Inace bi svi finansijski analiticari prakticno spadali u tu kategoriju jer su mahom samo nagadjanja.
 
Poceli investitori da prave oglase na ruskom.
Ne znam da li radi link, sa instagrama je.
 
Cena kvadrata je skocila svuda, takodje i po selima.
Skakace ludacki dokle god se stampa. U odredjenom trenutku ce starh od inflacije preovladati.
Neki analiticari tvrde da FED nije u stanju da podigne kamatne stope zbog straha od recesije.
Imacemo stagflaciju.
Mnogi ljudi smanjuju troskove u straho od onog sto dolazi.

EU ce vec na jesen osetiti posledice krize, do avgusta ce se potrositi US strateske rezerve nafte koje su celokupne bacene na trziste u bezuspesnom pokusaju da se obori cena nafte.
To je gorka pilula za svakog od nas.

Pratite posebno REPO market (trziste kratkorocnih bankarskih pozajmica u USA)

samo pogledajte kolicinu novca koje FED pozajmljuje bankama

 
Poslednja izmena:
bizlife.rs: "U prvom kvartalu ove godine zabeleženo je dolazak ukupno 194.074 turista u planinski centar Srbije, što je 27,4 odsto više nego u istom periodu prošle godine"

Prošle godine skok prodaje apartmana na Zlatiboru 500%, ako turizam nastavi rast koji je stao 2019 sledi nova eksplozija.
Najskuplji kvadrat prodat za 4800 evra/m2
 
Evo pravih podataka za turistička mesta u Srbiji
 
Preduzetnici dosta teze dobijaju kredite. Banke ti traze stalne klijente, gde treba da ispadne kao da su prakticno zaposleni. Mislim da niko sem vradovica ne govori da je cena bagatela. Svi se slazemo da su visoke, ne slazemo se oko toga da li ce uskoro da padaju, dal su 'vestacke', dal iko posten zapravo moze to da placa, da li vredi uopste ziveti u Beogradu itd.



Nemam pojma, znacemo u sledecem izvestaju. April jos uvek traje, katastar je poslovicno usporen, ne znam da li iko u drzavi ima tako dobar real time uvid u stanje. Cak ni investitori/vlasnici agencija za nekretnine. Jedino ako se svi kace jednom dnevno na grupni poziv pa izvestavaju jedni druge.
Evo dobio sam uputstvo, rec je o podacima sa sajta republickog geodetskog zavoda. Podaci su azurirani sa datumom 28.04.2022.
Opstina NBG, mart 2021 - 194 prodaje
mart 2022 - 250 prodaja
1651314154515.png

1651314321125.png


april 2021 - 238 prodaja
april 2022 - 106 prodaja
1651314538996.png

1651314590876.png



Ukoliko je ovo tacno, zaista je rec o ostrom padu.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: M86
Evo dobio sam uputstvo, rec je o podacima sa sajta republickog geodetskog zavoda. Podaci su azurirani sa datumom 28.04.2022.
Opstina NBG, mart 2021 - 194 prodaje
mart 2022 - 250 prodaja
Pogledajte prilog 135186
Pogledajte prilog 135188

april 2021 - 238 prodaja
april 2022 - 106 prodaja
Pogledajte prilog 135189
Pogledajte prilog 135190


Ukoliko je ovo tacno, zaista je rec o ostrom padu.
To su odlicne vesti.
Manje kupovine znaci i manje investitora koji unistavaju grad.
 
Aman, prestanite da koristite portal katastra ako ne umete. Treba nekoliko nedelja da bi se podaci popunili, stagod oni napisali kada su osvezili podatke.

Evo april - od 1. do 8. aprila 101 promet, od 15. aprila do danas 2 prometa. Jel stvarno neko misli da su u poslednje dve nedelje prodata samo dva stana na Novom Beogradu?

Drugo, nije u martu bilo "250 prometa", nego vise od 250, obzirom da je broj prikaza na portalu katastra ogranicen na 250.

Poenta, ako ne znate da radite nesto, nemojte to da radite i tumacite javno.
 
Aman, prestanite da koristite portal katastra ako ne umete.
Čemu nervoza?

Evo aplikacije koja koristi podatke rgz i gde se može uzeti veći uzorak. Promet je podeljen na kupoprodaju od privatnih lica i investitora. Podaci za označenu oblast kažu sledeće:

1651334955488.png


Mart 2021 - 1805 prodaja
Mart 2022 - 2032 prodaje

E sad, u pravu si za drugu polovinu aprila, mnogi su spojili praznike. Ako uzmemo u obzir i tvoju primedbu o neažurnosti zavoda te pogledamo samo prvih 10 dana aprila, imamo sledeće:

01.04.-10.04.2021 - 506 prodaja
01.04.-10.04.2022 - 349 prodaje
 
Probacu da ti objasnim, iako mislim da ce biti uzaludno.

Prvo, ugovori se u katastar ubacuju u nasumicnim trenucima, ne ubacuju se svi odjednom iz nekog perioda. To znaci da se neki ugovori vide na portalu RGZ posle dva dana, a neki posle dva meseca. Empirijski, vecina ugovora se vidi na portalu nakon nekih mesec dana, te period nakon toga ne treba uzimati za relevantan (u ovom slucaju ceo april). Evo ti ga jedan isti takav kao ti je pokusao da koristi portal kako ne treba 21. aprila za period 31. mart - 14. april:
Промет за период од 31.03.2021. - 14.04.2021. (14 дана) у поређењу са периодом 31.03.2022. - 14.04.2022.
НОВИ БЕОГРАД 140 према 34
ЗВЕЗДАРА 170 према 43
ВРАЧАР 65 према 10
ВОЖДОВАЦ 118 према 14
ЗЕМУН 148 према 7
РАКОВИЦА 49 према 10
С.ВЕНАЦ 36 према 6
Danas kada pogledamo Novi Beograd npr. vidimo da u ovom periodu imamo 118 prometa (u odnosu na 34 koliko je ovaj korisnik video pre nedelju dana), s tim da se podaci jos uvek popunjavaju i nisu konacni, pogotovo za drugu nedelju aprila. Treba pogledati za dve nedelje (polovinom maja) i videti koliki je zapravo bio promet u prvoj polovini aprila. Na osnovu trenda deluje da ce na kraju biti bar 150-160 prodaja u ovom periodu, no videcemo.

Drugo, sto se tice aplikacije, nisam je pisao ali pretpostavljam da radi tako sto salje zahtev RGZ-u za opstine (posto ne moze manje od toga) i datume, sto znaci da ce da potceni broj prodaja u slucaju kada je na odredjenoj opstini bio asimetricno veci broj prometa nekretnina. Tako da ni ona nije ultimativni izvor istine, cak je manje precizna nego portal RGZ.

Trece, odabrani datumi (1.-10. april) imaju razlicit broj radnih dana u 2021. (7) i 2022. godini (6), cime si precenio broj prometa u 2021. za bar 70. Zato se nikada ne gleda na 10-dnevnom nivou, nego na nedeljnom. Ako gledamo 6 radnih dana razlika se smanjuje na oko 430-350, ali i to je i dalje bazirano na neazurnim podacima.
 
Probacu da ti objasnim, iako mislim da ce biti uzaludno.

Prvo, ugovori se u katastar ubacuju u nasumicnim trenucima, ne ubacuju se svi odjednom iz nekog perioda. To znaci da se neki ugovori vide na portalu RGZ posle dva dana, a neki posle dva meseca. Empirijski, vecina ugovora se vidi na portalu nakon nekih mesec dana, te period nakon toga ne treba uzimati za relevantan (u ovom slucaju ceo april). Evo ti ga jedan isti takav kao ti je pokusao da koristi portal kako ne treba 21. aprila za period 31. mart - 14. april:

Danas kada pogledamo Novi Beograd npr. vidimo da u ovom periodu imamo 118 prometa (u odnosu na 34 koliko je ovaj korisnik video pre nedelju dana), s tim da se podaci jos uvek popunjavaju i nisu konacni, pogotovo za drugu nedelju aprila. Treba pogledati za dve nedelje (polovinom maja) i videti koliki je zapravo bio promet u prvoj polovini aprila. Na osnovu trenda deluje da ce na kraju biti bar 150-160 prodaja u ovom periodu, no videcemo.

Drugo, sto se tice aplikacije, nisam je pisao ali pretpostavljam da radi tako sto salje zahtev RGZ-u za opstine (posto ne moze manje od toga) i datume, sto znaci da ce da potceni broj prodaja u slucaju kada je na odredjenoj opstini bio asimetricno veci broj prometa nekretnina. Tako da ni ona nije ultimativni izvor istine, cak je manje precizna nego portal RGZ.

Trece, odabrani datumi (1.-10. april) imaju razlicit broj radnih dana u 2021. (7) i 2022. godini (6), cime si precenio broj prometa u 2021. za bar 70. Zato se nikada ne gleda na 10-dnevnom nivou, nego na nedeljnom. Ako gledamo 6 radnih dana razlika se smanjuje na oko 430-350, ali i to je i dalje bazirano na neazurnim podacima.
Hvala na objašnjenju.

U redu je primedba u vezi sa radnim danima.

Moja informacija je došla od prijatelja koji je u poslu sa nekretninama, ali u redu, pogledaćemo za dve nedelje podatke u vezi prve dve nedelje aprila pa ćemo znati konačno.
 
Један мали савет: ЛИКВИДНОСТ И САМО ЛИКВИДНОСТ У ПРЕДСТОЈЕЋОЈ КРИЗИ!

Они који поседују некретнине ради живота у њима нека игноришу.

*није фин. савет*
 
Probacu da ti objasnim, iako mislim da ce biti uzaludno.

Prvo, ugovori se u katastar ubacuju u nasumicnim trenucima, ne ubacuju se svi odjednom iz nekog perioda. To znaci da se neki ugovori vide na portalu RGZ posle dva dana, a neki posle dva meseca. Empirijski, vecina ugovora se vidi na portalu nakon nekih mesec dana, te period nakon toga ne treba uzimati za relevantan (u ovom slucaju ceo april). Evo ti ga jedan isti takav kao ti je pokusao da koristi portal kako ne treba 21. aprila za period 31. mart - 14. april:

Danas kada pogledamo Novi Beograd npr. vidimo da u ovom periodu imamo 118 prometa (u odnosu na 34 koliko je ovaj korisnik video pre nedelju dana), s tim da se podaci jos uvek popunjavaju i nisu konacni, pogotovo za drugu nedelju aprila. Treba pogledati za dve nedelje (polovinom maja) i videti koliki je zapravo bio promet u prvoj polovini aprila. Na osnovu trenda deluje da ce na kraju biti bar 150-160 prodaja u ovom periodu, no videcemo.

Drugo, sto se tice aplikacije, nisam je pisao ali pretpostavljam da radi tako sto salje zahtev RGZ-u za opstine (posto ne moze manje od toga) i datume, sto znaci da ce da potceni broj prodaja u slucaju kada je na odredjenoj opstini bio asimetricno veci broj prometa nekretnina. Tako da ni ona nije ultimativni izvor istine, cak je manje precizna nego portal RGZ.

Trece, odabrani datumi (1.-10. april) imaju razlicit broj radnih dana u 2021. (7) i 2022. godini (6), cime si precenio broj prometa u 2021. za bar 70. Zato se nikada ne gleda na 10-dnevnom nivou, nego na nedeljnom. Ako gledamo 6 radnih dana razlika se smanjuje na oko 430-350, ali i to je i dalje bazirano na neazurnim podacima.
Neka si objasnio, bravo 👏 Dodala bih i da se značajne razlike dešavaju u zavisnosti od momenta završetka većih stambenih projekata, odnosno overe kupoprodajnih ugovora za iste. Tako da je zaista beskorisno porediti mesec na mesec, a ne neki kraći period.
 
Doci ce do diskarapancije dolar-euro.
FED jos ima prostora da podize kamate, zadrzi inflaciju i podigne vrednost dolara. ECB ne moze vise nista da ucini.
Tako da ce prvo doci do problema u Evropi jer Evropa uglavnom uvozi energente, harnu i robu siroke potrosnje.
U USA ima vise energetske stabilnosti.
 
Vrh