Šta je novo?

Cene nekretnina

Morao sam da napravim profil samo da ti odgovorim na ovu nebulozu sto si napisao, jer vidim da veze nemas o stanovima u Rusiji, a jos manje o zivotu. Kosnice ili ne kosnice funkcionisanje u jednoj Moskvi je level 101 u odnosu na beograd. Peterburg isto. To sto smo mi srbi zaglupljeni i ne znamo sta je metro to je samo nas problem.

A sad o stanovima:
Cena biznis klase novogradnje (to su elitni stanovi i kompleksi sa besplatnim bazenima teretanama za vlasnike stanova, dobre lokacije, pogledi na zaliv, u blizini metro stanica, provatna obdanista, itd - ovakve stanove nemamo u Srbiji): 50m2 12 000 000 rub, sto mozes da zaokruzis slobodno na 120 000 e - ovo je naravno pre nego sto je asov uboden. Razlika sa srpskom gradnjom ovde je da te u stanu docekaju samo beli zidovi, nema plocica, kupatila, parketa, itd.

Cena srednje klase stanova (tu spadaju ovi srpski stanovi): 50m2 je oko 6-8 000 000 rub, na okej lokaciji - u prevodu 60-80k ako zaokruzimo. Tu dobijes kao mi vrata, plocice, kupatilo itd.

I budget su socijalni stanovi tu je najlosiji kvalitet, lose loakcije, i jos su nize cene.

Bitna razlika u odnosu na srbiju i vecinu evrope, terasa/lodja ne ulazi u cenu stana odnosno ne broje se kvadrati jer taj deo stana nije predvidjen za zivot, tako da ti zapravo dobijes 54-55 kvadrata za ove pare (po nasim investitorima).

Ljudi tripuju da su ruski programeri u rangu sa srpskim i varaju se. Rusija ima uredjen sistem bar po pitanju kupovne moci. Cena iznajmljivanja u spb i moskvi ide do 200e (maximalno 300) za top top top stan na top lokaciji. Srpske cene su za njih sok, ali nemaju drugu opciju, jednostavno su morali da dodju ovde ili da ostanu bez posla. Ostavili su porodice tamo. Firme su se odlucile za srbiju jer citav svet trenutno mrzi ruse, ne zato sto nas vole - nisu imali alternativu zbog sigurnosti zaposlenih.

Vecina njih je bila smestena na ledine u hotele dok ne nadju stan gde ce provesti narednih 12 meseci, jer je vecina firmi ovde privremeno.

Sve ovo pricam iz prve ruke jer sam skoro isao sa prijateljima iz rusije i gledao stanove. A mi srbi smo go*na, sa jedne strane idemo kao na skupove podrzavamo ruse, a onda kad mu dodje rus programer za stan, podigne mu cenu sa 400 na 600e.

Zato smo tu gde jesmo. Veliki poz.


Pa ne idu bas svi Srbi na te skupove niti im svi dizu cene. Ima milion razloga sto smo tu gde jesmo ali taj tesko da je kljucni.

Sto ste ljudi brzi da uletite u neku generalizaciju pa to je neverovatno. Zato su i analize ovakve kakve su.
 
Ja nisam isao ni na kakve skupove podrske. :D Ja ne zelim strane narode ovde u ovom momentu, bili neprijateljski ili bratski.

A sto se ostalog tice, samo Bog otac zna sta je pisac hteo da kaze i kakve veze svs to ima sa mnom. :LOL:

Ali dobro, srpski narod je uvek imao sijaset individua koji se oglasavaju samo radi oglasavanja.

Zato i jesmo tu gde jesmo. A sad su s nama ovde i strani drzavljani, da nam bude jos veselije. Veliki poz.
Maa samo da ne unosis zabunu sa ovim cene u bgu jeftinije nego u SPBu i Moskvi, i bogatim rusima, ostatak sam te malo prosvetio da imas info kakvo je stvarno stanje 😎

Veliki poz 🪆
 
Hvatas se za irelevantne stvari, mene zabole kako je u Rusiji. :D Bio tamo pre 10ak godina, bio i u Americi, i ponegde izmedju. Video i jedno i drugo i trece i odlucio da mi ovde dovoljno odgovara da ostanem.

Samo ne zelim da budem deo usiljenih i zbrzanih mesanja naroda. Pa makar bili i najbratskiji na svetu (a nisu), ne zelim da budem deo te splacine. Posto to nikad ne izadje na dobro, mi bi ovde to bar trebalo da znamo.

Imam(o) vec dovoljno svojih kriza i briga, ne trebaju nam jos i tudje.
 
Poslednja izmena:
Onda nemoj da siris dezinformacije ako te zabole za to kako je u Rusiji. Poz i drago mi je da si nasao gde ti odgovara, tvoj je zivot nije moj. Poz
U Moskvi može da se iznajmi stan za 200€ isto kao što na Mirjevu kvadrat košta 5000€.
Pre najnovijih dešavanja za 300€ ili 25000 rublji si mogao da iznajmiš stan u Podmoskovlju udaljenom sat vremena vozom, bez metroa, u starim sovjetskim zgradama.

Ti što dolaze u Srbiju, 500-1000€ im nije problem jer toliko plaćaju i u Moskvi.
Drugi veći gradovi, izuzev Peterburga, su u rangu Beograda po troškovima.

Komunalna infrastruktura je bolja, život tamo jeftiniji, ali na kraju sve zavisi od osobe do osobe.
 
Berlin mozda moze da se poredi sa Moskvom po cenama al ne bas i Beograd. Nemojmo preterivati :) Na kraju krajeva imaju 12M ljudi a jos zele da budu i svetska sila sto mozda i nije vise tako daleko od realnosti. Plus sad rublja zesce ojacala pa ne znas ni sta da racunas.

Mi mozemo da se takmicimo sa Sofijom, Budimpestom, Bukurestom i da nam bude cilj da za 5-10 godina sve njih presisamo po broju turista ali i standardu i kvalitetu zivota u Beogradu. To je nasa realnost i nas domet. Imamo odlican trend i sve sto treba je vreme i malo vise truda i da nas potrefi jos neki dobar projekat u Beogradu i sto manje nestabilnosti.
 
Vidim ja nesto mi poznat taj lik, udjem na kanal i vidim da sam gledao neke njegove videe iz 2019. kad sam trazio svaki izvor koji ce me ubediti da ce cene uskoro pasti:

Dosta mi je ubedljivo delovao, ali vidimo da se nista od toga nije dogodilo.

Nastavio je i u 2020:

Ono, dogodice se i taj pad u nekom trenutku pa ce biti 'jesam vam rekao' ali i pokvaren sat je tacan dva puta dnevno.
 
Kakva teska vremena kada posle i najprofitabilnijeg perioda za investitore oni sastavljaju kraj sa krajem.
 
Pošto je velika tražnja za skupim novim stanovima i cena treba još da raste jer ima ljudi koji to mogu da kupe (njih 8.000 u Beogradu to radi bez pretanka) onda svi mi kao poreski obveznici treba da im pomognemo da nastave da prodaju stanove po najskupljim cenama a takođe i u interesu nam je da starogradnja takođe ode još gore pošto je još kvalitetnija i traži se. Ipak su sve lokacije dobre zauzete i kvalitetnija je od ove sada nazovi novogradnje.
 
Kakva teska vremena kada posle i najprofitabilnijeg perioda za investitore oni sastavljaju kraj sa krajem.
Hajde neki crowdfunding da pomognemo nasim investitorima da stanu na noge ponovo. Suza suzu stize sto nece moci da priuste jahte od 100ft nego samo od 75ft. Kakvu to mi sliku saljemo u svet?

Hocemo da kvadrat u Mirijevu bude 10000 evra a ne tricavih 5000! Da samo najbolji ostanu u Mirijevu i Srbiji! Hocemo da Beograd bude bolji od Londona!
 
Hajde neki crowdfunding da pomognemo nasim investitorima da stanu na noge ponovo. Suza suzu stize sto nece moci da priuste jahte od 100ft nego samo od 75ft. Kakvu to mi sliku saljemo u svet?

Hocemo da kvadrat u Mirijevu bude 10000 evra a ne tricavih 5000! Da samo najbolji ostanu u Mirijevu i Srbiji! Hocemo da Beograd bude bolji od Londona!
Gurnula svetska kriza ruku u džep Peri agentu pa moraćemo svi da subvencionišemo na dalje dok se ne stabilizuje situacija pa se nastavlja rast.
 
U Moskvi može da se iznajmi stan za 200€ isto kao što na Mirjevu kvadrat košta 5000€.
Pre najnovijih dešavanja za 300€ ili 25000 rublji si mogao da iznajmiš stan u Podmoskovlju udaljenom sat vremena vozom, bez metroa, u starim sovjetskim zgradama.

Ti što dolaze u Srbiju, 500-1000€ im nije problem jer toliko plaćaju i u Moskvi.
Drugi veći gradovi, izuzev Peterburga, su u rangu Beograda po troškovima.

Komunalna infrastruktura je bolja, život tamo jeftiniji, ali na kraju sve zavisi od osobe do osobe.
Nemas dobre informacije, ali se slazem sa poslednjom recenicom. Poz
 

Neverovatno. Kako sticajem okolnosti uvek se nadje nesto da gura cenu na gore.

Senzacionalistički naslov... a onda pročitaš u tekstu:

Agent za nekretnine Katarina Lazarević, kaže da Rusima i Ukrajincima trenutno naša zemlja nije u opticaju kad je reč o kupovini nekretnina, niti im je privlačna kao lokacija za preseljenje.


- To nije tačno! Naprosto, nije istina i objasniću zašto. Da bi ti kao stranac ovde zakupio stan, mora da ima beli karton. Čitam kako jedan broj ljudi dolazi i traži nekretnine, ali tu nije reč ni o kakvoj masovnoj potražnji.

Ovi razni članci koji imaju za cilj stvaranje panike, i dizanje cene stanova, bez ikakvog osnova, plasiranjem dezinformacija... mislim da je reč o ORGANIZOVANOM KRIMINALU, i da bi država trebala da pokrene istragu i preduzme mere protiv ovih aktera.

Naime, nije reč o nekoj beznačajnoj temi, nego o nečemu što može da ugrozi ekonomske interese zemlje (npr. pucanje tog tzv "balona".
 
Mora da je svetska zavera u pitanju

 
Mora da je svetska zavera u pitanju


Nekako su ti baš, baš loši primeri. Ali, sve u cilju dezinformisanja neupućenih ;)

Ova stranica mi je zanimljiva, naravno reč je o Americi: https://www.longtermtrends.net/home-price-median-annual-income-ratio/

I ovo - nije reč o naučnoj studiji, ali omogućava neku kakvu-takvu uporedivost podataka: https://www.numbeo.com/property-investment/region_rankings.jsp?title=2022&region=150
 
Beograd je po ovoj numbeu cak i 2014. kad su cene bile na decenijskom minimumu bio u top 10 gradova u Evropi po price-to-income ratio.

Deo odogvora na to pitanje je mozda to sto su kupci stanova u Srbiji ljudi koji imaju bar duplo vece prihode od proseka, posebno u Beogradu gde je prosek vec solidno veci od drzavnog. Distribucija plata u gradovima koji imaju nizak taj odnos je uglavnom ‘ravnija’.
 
Beograd je po ovoj numbeu cak i 2014. kad su cene bile na decenijskom minimumu bio u top 10 gradova u Evropi po price-to-income ratio.

Deo odogvora na to pitanje je mozda to sto su kupci stanova u Srbiji ljudi koji imaju bar duplo vece prihode od proseka, posebno u Beogradu gde je prosek vec solidno veci od drzavnog. Distribucija plata u gradovima koji imaju nizak taj odnos je uglavnom ‘ravnija’.
Računali smo po Numbeo u prethodnim postovima.

Naspram mnogih gradova u zapadnoj Evropi višestruko je nepovoljniji odnos potrebnog vremena da se zaradi stan shodno prosečnoj zaradi u Bg i takođe nepovoljniji je period povrata ako neko želi da rentira takav stan. U odnosu na istočnu Evropu jeste opet nepovoljnije ali ne toliko drastično.

Čak smo i Nbg tretirali kao centar grada pošto neki ovde tako tumače pa je opet bio sličan rezultat. Ono što nismo uključili a što je nama teže merljivo jeste: kvalitet izgradnje, kvalitet transporta (metro, javne bicikle i sl.), kulturni sadržaji, vladavina prava i mogućnost zaposlenja, nivo buke i zagađenosti itd.
 
Računali smo po Numbeo u prethodnim postovima.

Naspram mnogih gradova u zapadnoj Evropi višestruko je nepovoljniji odnos potrebnog vremena da se zaradi stan shodno prosečnoj zaradi u Bg i takođe nepovoljniji je period povrata ako neko želi da rentira takav stan. U odnosu na istočnu Evropu jeste opet nepovoljnije ali ne toliko drastično. Čak smo i Nbg tretirali kao centar grada pošto neki ovde tako tumače pa je opet bio sličan rezultat. Ono što nismo uključili a što je nama teže merljivo jeste: kvalitet izgradnje, kvalitet transporta (metro, javne bicikle i sl.), kulturni sadržaji, vladavina prava i mogućnost zaposlenja, nivo buke i zagađenosti itd.
Pa nismo bas uspostavili konsenzus ni tad kad smo racunali 🙂

Po Numbeo je prosecna plata u Bg 550e sto nije tacno. Numbeo je self reported a kod nas se prosecna plata konstantno potcenjuje i na nivou drzave i na nivou grada i cesto brka sa medijanom.

I pored tog loseg odnosa plata i cena opet imamo veci procenat stanovnistva koji poseduje svoje nekretnine od gotovo svih zapadnih zemalja. To je izmedju ostalog posledica komunizma ali mozda se i tu krije odgovor na nele naizgled nelogicne stvari. Jednostavno, manji procenat stanovnistva uopste ulazi na trziste, a i kada ulazi, cesto ne kupuje od plate vec od preprodaje necega sto vec ima u vlasnistvu.

Prosecna cena kvadrata u centru je navedena kao 3k a van 1.7k. Nbg je realno negde izmedju.
 
Vrh