Samo jedan off topic. Provizija na Dinu je 0.4-0.5%. Provizija na Ips Qr kod plaćanje je 0,3-0,5%. Provizija na Visi i Master je 1-2%, zavisi od prodajnog mesta i veličine samog lanca.
Međutim naš narod prezire Dinu jer misli da je povezano sa Jorgovankom i ekipom. Da podsetim, Dina postoji od 2004 godine kada je ukinuta Yuba. Svaka Banka nabavlja svoju plastiku, kupuje hologram od ZINa i bira procesora. Može da radi in house ili da prepusti nekome (ima 3 aktivna na tržištu, pa biraj, ili radi sam).
Razumem da se koristi VISA/MC napolju. Kao što neko reče, one nisu licencirane u Srbiji i sav profit (1-2% trgovačke marže plus deo para od izdavanja i održavanja kartica) dele sa bankama i isisavaju novac vanSrbije, niti plaćaju porez ovde.
Jednostavno posluju tako, jer su veliki, i u mogućnosti.
E sad zašto narod kupuje hleb u Maksiju sa Visom a ne Dinom je misterija. Da plaćaju IPSom ili Dinom na rate uštedeli bi 1-1,5% novca koje plaćaju bankama na ime održavanja, vođenja tekućeg, izdavanja, itd.
Ali nista me više od ovog naroda ne iznenađuje, ovce sluze za šišanje, potpuno neracionalno
Apple Pay naplaćuje bankama licencu ajd da kažemo trosobnog stana u blokovima (plus fiksno 0.5e po MC kartici) koja mora opet da se prelije na krajnjeg klijenta. Zato je samo 4 ili 5 banaka uletelo u tu priču. Google Pay će biti nešto jeftiniji ali opet košta, plus tokenizacija kartice
Poenta IPS Qr je i da se malim prodavcima, frizerima, kioscima omogući virtuelni POS na tabletu ili telefonu i da plate 0.3 ili 0.4% provizije na Ips skeniraj na vašim mobitelima. Nema kartice, nema posrednika, čista lova.
E sad ako im je i to mnogo onda neka batale poslovanje
.