Šta je novo?

Banke, kartice, bankomati...

@Mel
Jel ovo provereno da trgovci nisu dužni da prihvate platnu karticu?
Znam da neko nema terminal, ali mislim da ako ga ima dužan je da prihvati karticu i da korisniku ne sme da naplati više nego do iznosa koji stoji na računu... bar bi tako trebalo
 
da, loše sam rekao, mislio sam na to da nisu dužni da poseduju terminal i da imaju opciju naplate karticom. Ali ako već poseduju uređaj, dešava se da provizija ide na teret platioca, kao u Pošti naprimer, tako da je skuplje platiti karticom nego kešom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=581032#p581032:27r4f038 je napisao(la):
Mel » Tue Nov 13, 2018 11:21 am[/url]":27r4f038]dešava se da provizija ide na teret platioca, kao u Pošti naprimer

Ovo prvi put čujem. Ta ustanova uvek mora da bude izuzetak.

A to da li su dužni da poseduju ili ne terminal, na to sam mislio... Ako je kartica platežno sredstvo, mislim da bi morali, kao što moraju da primaju i čekove, hteli ili ne
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=570204#p570204:71fdhqt2 je napisao(la):
astrodule » 26 Sep 2018 03:50 pm[/url]":71fdhqt2]Zavisi kolika je provizija u inostranim bankama prlikom deviznih slanja. Kod nas deru, pa je WU često isplativija opcija.

U Intezi ćeš morati da pravdaš samo prvi devizni priliv. Tada im kažeš da će biti još priliva i pare će ti legati bez problema.

Kao što ti je rečeno, treba ti samo devizni račun čije je otvaranje u većini banaka besplatno. Tada tražiš instrukciju za prijem novca (naglasiš valutu u kojoj ćeš primati novac) i te podatke pošalješ pošiljaocu (IBAN i SWIFT i banka posrednik, mada je realno potrebno samo IBAN i SWIFT).

Nikakva kartica ti ne treba ako ti treba samo devizni račun. Devizni račun je potpuno besplatan i nema nikakvog održavanja.

Najbolje je zapravo otvoriti racun u First Republic Bank u USA i uzeti debitnu karticu. Sa tom debitnom karticom podizes na bankomatima u Srbiji bez ikakve provizije. Nema ni bankomat provizija ni transfer niti od banke. Primanje uplata u First Republic je free plus takodje nema nikakvih smaranja sa poreklom tandara mandara to niko ne trazi. Takodje nema odrzavanje racuna.

Otvara se racun sa pasosem dok si u USA ili online sa ITIN brojem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=601204#p601204:20azphfy je napisao(la):
vradovic » 10 Feb 2019 06:40 am[/url]":20azphfy]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=570204#p570204:20azphfy je napisao(la):
astrodule » 26 Sep 2018 03:50 pm[/url]":20azphfy]Zavisi kolika je provizija u inostranim bankama prlikom deviznih slanja. Kod nas deru, pa je WU često isplativija opcija.

U Intezi ćeš morati da pravdaš samo prvi devizni priliv. Tada im kažeš da će biti još priliva i pare će ti legati bez problema.

Kao što ti je rečeno, treba ti samo devizni račun čije je otvaranje u većini banaka besplatno. Tada tražiš instrukciju za prijem novca (naglasiš valutu u kojoj ćeš primati novac) i te podatke pošalješ pošiljaocu (IBAN i SWIFT i banka posrednik, mada je realno potrebno samo IBAN i SWIFT).

Nikakva kartica ti ne treba ako ti treba samo devizni račun. Devizni račun je potpuno besplatan i nema nikakvog održavanja.

Najbolje je zapravo otvoriti racun u First Republic Bank u USA i uzeti debitnu karticu. Sa tom debitnom karticom podizes na bankomatima u Srbiji bez ikakve provizije. Nema ni bankomat provizija ni transfer niti od banke. Primanje uplata u First Republic je free plus takodje nema nikakvih smaranja sa poreklom tandara mandara to niko ne trazi. Takodje nema odrzavanje racuna.

Otvara se racun sa pasosem dok si u USA ili online sa ITIN brojem.
Da li ovo važi za sve američke banke ili samo za ovu koju si pomenuo?
 
Moje iskustvo sa obaveznim izdavanjem Dina kartice: čekam već mesec dana. Kod Intese mi je već gotova Visa, ali ne mogu da je preuzmem dok im ne stigne Dina. Izgleda da to pravi Zavod za izradu novčanica? Zna li neko više detalja?
Ako sada i na platne kartice budemo čekali kao na zdravstvene knjižice eto još jedne radosti u režiji naše birokratije...
 
verovatno su to pravilo uvalili jer niko ne bi isao drugi put da preuzme dinu kad kasni
 
Dina bez PIN-a samo sa potpisom (koji niko ne proverava, upoređuje) veoma opasna. Zabio sam je na tamno i mračno mesto daleko od bilo čijeg domašaja.
 
Jel koristi neko ove popuste koje nude kartice, i kakva su iskustva?

1592899413070.png


Vidim Master daje neke popuste na Adi - 10% popusta na iznajmljivanje bicikala, 100 dindži popusta na parking na Adi... https://www.mastercard.rs/sr-rs/consume ... rbiji.html

A Viza isto nudi brdo popusta, ali uglavnom u restoranima i hotelima, i nekim skupljim radnjama https://rs.visa.com/sr_rs/visa-offers-and-perks/
 
Samo jedan off topic. Provizija na Dinu je 0.4-0.5%. Provizija na Ips Qr kod plaćanje je 0,3-0,5%. Provizija na Visi i Master je 1-2%, zavisi od prodajnog mesta i veličine samog lanca.
Međutim naš narod prezire Dinu jer misli da je povezano sa Jorgovankom i ekipom. Da podsetim, Dina postoji od 2004 godine kada je ukinuta Yuba. Svaka Banka nabavlja svoju plastiku, kupuje hologram od ZINa i bira procesora. Može da radi in house ili da prepusti nekome (ima 3 aktivna na tržištu, pa biraj, ili radi sam).

Razumem da se koristi VISA/MC napolju. Kao što neko reče, one nisu licencirane u Srbiji i sav profit (1-2% trgovačke marže plus deo para od izdavanja i održavanja kartica) dele sa bankama i isisavaju novac vanSrbije, niti plaćaju porez ovde.
Jednostavno posluju tako, jer su veliki, i u mogućnosti.

E sad zašto narod kupuje hleb u Maksiju sa Visom a ne Dinom je misterija. Da plaćaju IPSom ili Dinom na rate uštedeli bi 1-1,5% novca koje plaćaju bankama na ime održavanja, vođenja tekućeg, izdavanja, itd.
Ali nista me više od ovog naroda ne iznenađuje, ovce sluze za šišanje, potpuno neracionalno
Apple Pay naplaćuje bankama licencu ajd da kažemo trosobnog stana u blokovima (plus fiksno 0.5e po MC kartici) koja mora opet da se prelije na krajnjeg klijenta. Zato je samo 4 ili 5 banaka uletelo u tu priču. Google Pay će biti nešto jeftiniji ali opet košta, plus tokenizacija kartice

Poenta IPS Qr je i da se malim prodavcima, frizerima, kioscima omogući virtuelni POS na tabletu ili telefonu i da plate 0.3 ili 0.4% provizije na Ips skeniraj na vašim mobitelima. Nema kartice, nema posrednika, čista lova.
E sad ako im je i to mnogo onda neka batale poslovanje

.
 
Poenta IPS Qr je i da se malim prodavcima, frizerima, kioscima omogući virtuelni POS na tabletu ili telefonu i da plate 0.3 ili 0.4%
Сваки нови посао има ниже цене док не постане монополиста. Капитализам обесни 21. века. Да не причамо о правима радника. Убер је био јефтинији од таксија док није постао тржишно исплатив када су цене постале равне ономе што је тржиште. Цео живот радиш и трошиш 99% пара на ствари које плаћаш картицом или телефоном. Зашто би за 40 година својих прихода давао 3% некоме зато што те је мрзело да сачекаш касирку да ти врати кусур где нема посредника? Комформизам од 3 секунде кошта 3%? Да ли смо толико размажени? Да не причамо о слободама, анонимностима и злоупотребама.

Следи враћање на тему, зашто неко ко зида зграду очекује поврат од 300% за 12 месеци а не разумних 20-30%? Зашто сваки аспект живота и економије мора толико да се убрзава да нико више нема стрпљење да сачека кусур на каси 3 секунде или да прихвати мању зараду за дужи период?
Обест новог доба. Сви размажени, хоће све и хоће одмах. Са таквим ставом колапс мора да наступи. И градитељи, и инвеститори, и купци на касама што их мрзи да сачекају.
 
Hvatas se za irelevantne stvari, mene zabole kako je u Rusiji. :D Bio tamo pre 10ak godina, bio i u Americi, i ponegde izmedju. Video i jedno i drugo i trece i odlucio da mi ovde dovoljno odgovara da ostanem.

Samo ne zelim da budem deo usiljenih i zbrzanih mesanja naroda. Pa makar bili i najbratskiji na svetu (a nisu), ne zelim da budem deo te splacine. Posto to nikad ne izadje na dobro, mi bi ovde to bar trebalo da znamo.

Imam(o) vec dovoljno svojih kriza i briga, ne trebaju nam jos i tudje.
Onda nemoj da siris dezinformacije ako te zabole za to kako je u Rusiji. Poz i drago mi je da si nasao gde ti odgovara, tvoj je zivot nije moj. Poz 🤗
 
Samo jedan off topic. Provizija na Dinu je 0.4-0.5%. Provizija na Ips Qr kod plaćanje je 0,3-0,5%. Provizija na Visi i Master je 1-2%, zavisi od prodajnog mesta i veličine samog lanca.
Međutim naš narod prezire Dinu jer misli da je povezano sa Jorgovankom i ekipom. Da podsetim, Dina postoji od 2004 godine kada je ukinuta Yuba. Svaka Banka nabavlja svoju plastiku, kupuje hologram od ZINa i bira procesora. Može da radi in house ili da prepusti nekome (ima 3 aktivna na tržištu, pa biraj, ili radi sam).

Razumem da se koristi VISA/MC napolju. Kao što neko reče, one nisu licencirane u Srbiji i sav profit (1-2% trgovačke marže plus deo para od izdavanja i održavanja kartica) dele sa bankama i isisavaju novac vanSrbije, niti plaćaju porez ovde.
Jednostavno posluju tako, jer su veliki, i u mogućnosti.

E sad zašto narod kupuje hleb u Maksiju sa Visom a ne Dinom je misterija. Da plaćaju IPSom ili Dinom na rate uštedeli bi 1-1,5% novca koje plaćaju bankama na ime održavanja, vođenja tekućeg, izdavanja, itd.
Ali nista me više od ovog naroda ne iznenađuje, ovce sluze za šišanje, potpuno neracionalno
Apple Pay naplaćuje bankama licencu ajd da kažemo trosobnog stana u blokovima (plus fiksno 0.5e po MC kartici) koja mora opet da se prelije na krajnjeg klijenta. Zato je samo 4 ili 5 banaka uletelo u tu priču. Google Pay će biti nešto jeftiniji ali opet košta, plus tokenizacija kartice

Poenta IPS Qr je i da se malim prodavcima, frizerima, kioscima omogući virtuelni POS na tabletu ili telefonu i da plate 0.3 ili 0.4% provizije na Ips skeniraj na vašim mobitelima. Nema kartice, nema posrednika, čista lova.
E sad ako im je i to mnogo onda neka batale poslovanje

.
🔥🔥
upravo ovo
Dina je potpuno legitimna stvar i nešto što je glupa Jorgovanka dobro uradila, ili bar dopustila da se uradi.... Manjak Dine je nedostatak beskontaktnog plaćanja, tj. bez PIN-a i nemogućnost da se u Srbiji/Rep. Srpskoj plaća putem neta...
 
Сваки нови посао има ниже цене док не постане монополиста. Капитализам обесни 21. века. Да не причамо о правима радника. Убер је био јефтинији од таксија док није постао тржишно исплатив када су цене постале равне ономе што је тржиште. Цео живот радиш и трошиш 99% пара на ствари које плаћаш картицом или телефоном. Зашто би за 40 година својих прихода давао 3% некоме зато што те је мрзело да сачекаш касирку да ти врати кусур где нема посредника? Комформизам од 3 секунде кошта 3%? Да ли смо толико размажени? Да не причамо о слободама, анонимностима и злоупотребама.

Следи враћање на тему, зашто неко ко зида зграду очекује поврат од 300% за 12 месеци а не разумних 20-30%? Зашто сваки аспект живота и економије мора толико да се убрзава да нико више нема стрпљење да сачека кусур на каси 3 секунде или да прихвати мању зараду за дужи период?
Обест новог доба. Сви размажени, хоће све и хоће одмах. Са таквим ставом колапс мора да наступи. И градитељи, и инвеститори, и купци на касама што их мрзи да сачекају.
Разумних 20-30% 😂😂

Људи не желе да размишљају стално о папирном кешу. Уосталом, овде се картичарским фирмама плаћа ликвидност која је очигледна.
 
Samo. :)
Izbace poluproizvod i bune se što "LjUdI NeĆe KoRiStE".
Ја се не буним, такве услуге додатно коштају. Наша држава је финансијски неписмена, иако се продају као велике баје како имају пара.
 
Koliko god da zarđuju u IT moraju se videti u zvaničnoj statistici Nbs depozita.

Ukrstite podatke sa brojem prodatih stanova ili brojem onih koji prijavljuju godišnji porez i biće svima jasnije kakav je potencijal tržišta, ko kupuje za koju cenu, da li je pred nama zasićenje tržišta..
Ne moraju da se vide. Postoje računi u inostranstvu, kriptovalute, Payoneer itd.
 
Samo. :)
Izbace poluproizvod i bune se što "LjUdI NeĆe KoRiStE". Hoćeš da ti proizvod uspe? Ponudi isto ili bolje od konkurencije.
1.Postoji Dina UPI beskontaktna, u pilotu se već pegla okolo u državi u Dina sistemu i moći će da se koristi u inostranstvu. Union Pay nije nije raširen kao Visa MC ali se brzo širi svuda jer ima mnogo niže provizije. Za tih 10-15 dana godišnjeg odmora u Pefkohoriju izvadi Visu/MC pa koristi, niko ti ne brani ali plaćaju domaćim instrumentom kad kupuješ mleko u Maxiju.
2. Kreće i IPS NFC, dakle bez ikakve kartice. Treba samo da se dogovore posle koliko low value paymentsa mora da se ukuca PIN ili da se uradi provisioning u Mobilnu aplikaciju banke i onda ne treba nista. Međutim i ta adaptacija softvera košta, pa je pitanje za šta će se odlučiti.
3.Da komentarišem nekog gore koji spominje 3% za kartično poslovanje (ne postoji u praksi izuzev Dinersa i Amexa u praksi) a hvali keš je bespredmetno. Opšte je poznato da je keš menadžment besplatan, da se novac sam od sebe trebuje iz trezora NBS, da besplatno stiže u trezore banaka, besplatno se broji, sortira, prevozi a i obezbeđenje i transport je takođe besplatno. U marketima eto isto se kasa i blagajničko poslovanje obavlja besplatno, stavlja i kase i onda predaje Pazar u banku opet besplatno. U krajnjem slučaju i bankomat košta 30K evra i punjenje opsluga i servis je besplatan.
Dakle sve to košta Boga oca, blizu 2-3% ukupne sume gotovine i to sve vi kao korisnici nesvesno plaćate.
Pošto hendlovanje gotovine po njemu ne košta ništa, ali je 0.3% da se elegantno plati (bez kartice, dakle bez troškova kartičnih kuća, direktni debit) mnogo. Nemam dalji komentar
 
Poslednja izmena:
Opšte je poznato da je keš menadžment besplatan, da se novac sam od sebe trebuje iz trezora NBS, da besplatno stiže u trezore banaka, besplatno se broji, sortira, prevozi a i obezbeđenje i transport je takođe besplatno. U marketima eto isto se kasa i blagajničko poslovanje obavlja besplatno, stavlja i kase i onda predaje Pazar u banku opet besplatno. U krajnjem slučaju i bankomat košta 30K evra i punjenje opsluga i servis je besplatan.
Dakle sve to košta Boga oca, blizu 2-3% ukupne sume gotovine i to sve vi kao korisnici nesvesno plaćate.
Pošto hendlovanje gotovine po njemu ne košta ništa, ali je 0.3% da se elegantno plati (bez kartice, dakle bez troškova kartičnih kuća, direktni debit) mnogo. Nemam dalji komentar
У случају кеша посредник ПО трансакцији не постоји. Постоји логистика, подизање новца, паковање, утовар, истовар, али не постоји посредник који на СВАКУ трансакцију узме 1-2-3%. У случају кеша, транспорта и предаја пазара не узима се од сваке трансакције сваки пут 2-3%. Касирке раде па раде. Банке раде па раде. Транспорт ради па ради. Једном одштампаних 1000 динара опслужује стотине хиљада трансакција са минималним трошковима (осим ових логистичких који не могу да се мере са овим посредничким). На стотине хиљада трансакција, неко је ућарио 2% на СВАКУ трансакцију.

Банкомати се исплате банкама онда када милиони корисника сваки месец приме пензију и плату на рачун те банке. Подразумева се да мора да постоји банкомат. За то се и плаћа одржавање рачуна.

Друга ствар је анонимност, која у начелу спречава злоупотребе. Свака фирма прави своју базу корисника, потреба, жеља, намера и у складу са тим задир е у приватност сваког појединца.
Раније је за те ствари био потребан налог судије.
Лако потписујемо сопствено укидање слободе.
 
Ako jos koji put ponovis duplo veci procenat nego sto zaista jeste mozda sutra to i postane. A u stvari samo te smara sto takav sistem ugrozava poslovanje na crno.
 
Smešni su mi ljudi koji se pecaju na birokratska i partijska baljezganja da bi ukidanje gotovine u svetu i uvođenje isključivo digitalnih, praćenih transakcija i totalitarističkog sveta zapravo rešilo svetske nepravde i sive i crne ekonomije. 😄

Ne bi. Samo bi satrlo ljude koji drže privatne časove, fizičke radnike, honorarce, majstore, prodavce na pijacama, umetnike raznih vrsta, uslužne delatnosti i slične koji na tome zarađuju mrvice. MultiNaci korporacije bi i dalje nastavile da taje poreze na ostrvskim nacijama. Kripto trgovci i muljatori i bi dalje nastavili da razmenjuju pare i prodaju ništa za nešto. Kriminalci i teroristi bi i dalje nastavili da posluju. Prevaranti u vidu raznih piramidalnih šema, ponzijevih šema, multilevel marketinga... bi i dalje nesmetano radili.


Usput, mislim da neki ne razlikuju sivu od crne ekonomije. To je u redu, i ja nekad zaboravim ključne razlike ali zato proguglam, ne nabadam bezveze i bez pokrića. Elem, priča i ideje o suzbijanju sive ekonomije su u 90% slučajeva priče i ideje o tome kako zguliti još malo kože sa grbače običnog čoveka a masne moćnike i zlotvore osigurati još jače.

Prosečna korporacija i masne vreće go''na koje je vode, na dnevnom nivou utaje poreze u iznosu koliko je i BDP jedne Srbije. I svi na svetu znamo koje su to korporacije, svi znamo na kojim ostrvskim državama to rade, svi znamo kako i koliko... UN to zna, MMF to zna, Interpol to zna... i opet to traje tako već pola faking veka. Al zato ako neki kmet dobije koji evro više na mesečnom nivou na ovaj ili onaj način... čuvajte se rajo, stižu pravednici, moralisti i ispravljači krivih Drina. :ROFLMAO: Ajde bre
, nemoj se zayebavamo. :ROFLMAO:

Ko želi da koristi samo kartice, čipove, tetovaže, bar kodove na guzovima... bi maj gest. Ali keš nikad ne sme da se izbaci iz oficijelne upotrebe. Štaviše, ni zlatna podloga nikad nije trebalo da bude abolirana, ali avaj, kako bi onda svetski moćnici i bitange krale i mic po mic gulile kožu i meso sa običnog čoveka... Raji se govori ''morate da radite više jer vaših 500 evrad/dolara sledeće godine neće vredeti kao ove'' a za to vreme oni koji im to govore, grabe: zemljište, minerale, zlato, resurse, intelektualne svojine, moć, i slične vidove bogatstava kojima vrednost nikad ne opada ili opada jako polako. Vau, baš lepo smišljeno, nema šta. I onda na sve to običan smrtnik kome je kupovna moć iz godine u godinu sve manja, treba još da obustavi držanje časova jer ''nije u redu'' dok ovi nastavljaju da se tovare. Ma kako da ne. Aj pali. :D
 
Poslednja izmena:
Vrh