Šta je novo?

Cene nekretnina

Logicno dodati? Ovde ni svi eksperti sveta nebi nasli logiku . Logika i Srbija?🤔
 
Druže, odakle si ti i čime se baviš pa da razumemo zbog čega pišeš ovakve stvari?

Uz dužno poštovanje to je najgori deo Bgd uz ne znam Karaburmu i Rakovicu koji ljudi izbegavaju zbog kriminala droge nehumanih uslova i ti to nazivaš nekom premijum lokacijom centrom grada. Pa ljude je tu strah noću da uđu u garažu šta misliš zbog čega?! Svako malo dolazi do obračuna navijača nemaš gde da parkiraš a toliki prostor.. Drug koji živi u tim kvartovima pa prepuno je psećeg izmeta i misliš da neko hoće da dođe to da im očisti- neće jer je periferija i jer živi dosta ljudi koji su uz dužno poštovanje socijala.. Ljudi o čemu mi pričamo koga vi lažete ovaj jadni narod ovde manipulišete da mu uzmete zadnju crkavicu za premijum lokaciju periferija Nbg?!

Izračunato je gore precizno jasno pa hoće da se bavi neka komentariše argumentovano i neka doda svoje podatke a ne ovde sa agentima i investitorima da se prepucavam.

Prikazano matematički krajnje konzervativno za 2021 pa hajde da drugačije izračunamo ako nešto nije dobro ili ko se razume u podatke o inflaciji privrednom rastu kamtama i sl : prikazane su sve opštine zvanični podaci sem centralnih gradskih opština i iskljucen ceo Nbg kao "premijum lokacija" i dobijena prosečna cena za stan izvan gradskog centra i moze da se uporedi sa (prikazano iznad gore prethodne poruke) drugim gradovima sa sajta Numbeo i izracuna period povrata i poredjenje zarade i cene m2 pa ko je pametan razumece da li je investicija isplativa, da li nje naduvano, da li je skupo. Radi se o prosecima za grad Beograd i odvajam taj segment starogradnje za lokacije van centra, uzimamo obične ljude da prosečnim primanjima koji kupuju takve stanove a ne gastose i unusual efekte. Segement starogradnje je niša za sebe i gastosi i ovi novopoečeni ojha to u manjoj meri kupuju i može se odvojiti od novogradnje koja je rezultat intervecionizma.

Ovo što i drugi pišu slažem se - uzimaju ljudi koji moraju i njima nije skupo. Ovi drugi su preduzetnici čuvani snalažljivi iz zadnje klupe u školi jer ne zna se na drugi način uložiti i ovi kovid gastosi preplašeni.
Moj neki pravac razmišljanja je da ovo može da se nastavi za novigradnju zbog političkih okolnosti a moguće je i da je zasićen segment tražnje starogradnje po ovim cenama. Uz rast kamata logičan je pad tražnje po ovim cenama. Moguća kriza ozbiljno može da uzdrma ceo seltor.
Takođe i za novovradnju pitanje je kome će izdavati premijum lokacije i po kojoj ceni a znamo da to nosi i trošak održavanja poreza i sl. A kad vlasnicima zahvale likvidna sredstva ojha šta da sipam u džipa da stignem do sela onda dolazi do pada cena.

Ekonomija je struka i podrazumeva i statistiku i neku logičnu sledljivost a ne banalne komentare jer je neko iz interesa zauzeo neku stranu i zato ću i preskakati ove organizovane pristrasne komentatore pa ko ima nešto logično da doda tu smo..
I Bronks i Bruklin su do relativno skoro bili kriminalni kvartovi pa su sada gentrifikovana trazena naselja. Grad evoluira vremenom.

Izracunato je 'precizno jasno' tako sto smo izmesali babe i zabe, poredili Nbg sa Borcama i Rakovicama drugih gradova. Obicni ljudi sa prosecnim platama ne kupuju stanove na nbg. Barem ne vise. Nazalost to je tako.

Ja sam jedan od tih famoznih IT-ovaca koji se ovde cesto pominju. Na zalost nisam prodavac vec kupac, i to kreditni. U poslednje dve godine su mi propale tri kupovine i evo sad cekam da pocne novogradnja koju sam rezervisao, da bi potpisao predugovor i 'zapljunuo' cenu koja mi je, iako 30% veca od one koju je trebalo da dam 2020. jos uvek psiholoski prihvatljiva.
Nisam nimalo srecan zbog toga, ali isto tako ne idem odmah u teorije zavere kako je svako ko gradi i kupuje kriminalac i kako je 'realna cena' 1000e kvadrat na nbg.

Ova tema je aktivna od 2010. i ako je prolistate videcete da se nijednom u poslednjih 12 godina nije dogodilo da je neko rekao 'e ovo je sad bas realno stanje'. Cak ni 2014. kad su cene bile na minimumu. Uvek je sve zavera udruzenih kriminalno-drzavnih struktura. Kad se ne gradi, to je zato sto drzava namerno ne da nikome sem svojima, kad se gradi to je zato jer daju svima da peru pare itd itd.
 
Uvek je sve zavera udruzenih kriminalno-drzavnih struktura. Kad se ne gradi, to je zato sto drzava namerno ne da nikome sem svojima, kad se gradi to je zato jer daju svima da peru pare itd itd
Znate li kako se formira cena gradskog gradj zemljista i kako se kretala i zasto na rgz kad udjete ima toliko kompanija kao vlasnika novogradnje?

Ne moraju biti kriminalne nego su intervencionizam u jednom delu jer država dobija prihod na taj način.

Poštujem Vaše mišljenje ali nisu savski blokovi centar grada i svakako ulaze u prosek običnih ljudi ali eto isključeni su iz matematike pa je opet dobijeno da je cena ipak precenjena. To su jedini dostupni zvajicni podaci za starogradnju.
Slažem se da nije ovo egzaktno i ne može biti jer zavisi od političkih faktora dobrim delom ali ekonomista sam i osnovna logika je da starogradnja+renoviranje ne može biti isto na identičnoj lokaciji a to sam imao prilike da vidim. Imate ako ništaa amortizaciju za npr 30 godina u tom slučaju koji sam video i to je ozbiljna anomalija na tržištu.

Ne bih da opterećujem ostale ovde pa tu smo svakako da podelimo mišljenje.
 
Znate li kako se formira cena gradskog gradj zemljista i kako se kretala i zasto na rgz kad udjete ima toliko kompanija kao vlasnika novogradnje?

Ne moraju biti kriminalne nego su intervencionizam u jednom delu jer država dobija prihod na taj način.

Poštujem Vaše mišljenje ali nisu savski blokovi centar grada i svakako ulaze u prosek običnih ljudi ali eto isključeni su iz matematike pa je opet dobijeno da je cena ipak precenjena. To su jedini dostupni zvajicni podaci za starogradnju.
Slažem se da nije ovo egzaktno i ne može biti jer zavisi od političkih faktora dobrim delom ali ekonomista sam i osnovna logika je da starogradnja+renoviranje ne može biti isto na identičnoj lokaciji a to sam imao prilike da vidim. Imate ako ništaa amortizaciju za npr 30 godina u tom slučaju koji sam video i to je ozbiljna anomalija na tržištu.

Ne bih da opterećujem ostale ovde pa tu smo svakako da podelimo mišljenje.
Sigurno je da i kad su cene niske i kad su cene visoke ima nekoga ko kupi kajmak, mulja vuce veze itd. ali sumnjam da je to osnovna pokretacka energija iza ovog rasta cena. Jednostavno, da nema potraznje ne bi ovog rasta ni bilo. Na stranu sto mislim da pranje para vise pomaze povecanju ponude nego potraznje, s obzirom da je lakse oprati pare gradeci nego kupujuci.

I ja sam dugo bio ubedjen da su cene preduvane i da ce pad krenuti sledece nedelje, zato sam prekasno i poceo ozbiljno da skupljam za ucesce pa sad placam cenu na koju pre 4 godine ni u ludilu ne bi pristao. I ja sam se pitao 'ko ovo kupuje' jer ako je meni sa primanjima koja su i na zapadu iznad proseka skupo, koliko je tek narodu koji radi za prosek. A opet, nikako da ponestane tih kojima nije skupo. Verovatno kao ja, odbijaju odbijaju i onda u jednom trenutku popuste, jer ne zele vecno biti podstanari.

Ne iskljucujem mogucnost da se odjednom dogodi krah, kakav sam baksuz verovatno ce ga biti cim ja uplatim kaparu, ali ja to u ovom trenutku ne vidim kao realnost, pogotovo sa inflacijom koja divlja svuda u svetu. Cene jesu precenjene u odnosu na neke druge gradove ali i dalje su prihvatljive jednom dobrom delu stanovnistva koje ima primanja iznad proseka.
 
E ovako pretpostavimo da je u Bg, bar 25% podstanara, šta se dešava ako naraste cena goriva na 250 do 300? Raste cena hrane za 100 odsto, i struje i grejanja.Dinar će isto izgubiti u odnosu na euro, što znači kiriju od 200 eura, koja će koštati umesto 24 hiljade 30 do 35 hiljada, a to znači ili napuštanje podstanarskih stanova, ili smanjenje kirija.Podstanari danas odvajaju 24 hiljade za stan i 50 za hranu (gorivo da neračunamo), a izdvajaće 35 za stan, i 65 za hranu (minimum).Jednostavna realnost, ne nasedajte na priče agenata.Sami vidite šta se dešava, a tek će kad izbori prođu.
 
I umesto da rastu cena kirija, sa inflacijom i ostalim cenama, to neće biti moguće, nego će se desiti obrnuto.Kada krenu da se prazne podstanarski stanovi, ili će ih prodavati, ili snižavati cene kirija.Stanogradnja ne treba da staje, jer ako se to desi, ode sve u pm (40% bdp nam čini stanogradnja), ali su izazvali kontraefekat ovim cenama, trebali su bar pre par meseci da snize cene stanova, da ih prodaju, a ne da imaju čistu zaradu od 1000 eura po kvadratu.
 
Zamislite kvalitet kad prave zgradu od 5 spratova, bez šipova.
Hotel Jugoslavija ti je bez šipova - nisu imali da plaćaju licencu Belgijancima, odrali ih za SIV - kao i blokovi 1 i 2 (gde je između spratova trska). A ovo pišem iz zgrade vrlo niskog kvaliteta gradnje, iz 1979. (dok se gradila, pao je kran, promašivši na sreću OŠ Radoje Domanović). Zgrada se sleže, ima napuklina po stanovima, kvalitet betona je, blago rečeno, sraman (radim sam dosta po kući, pa znam, a znaju bogme i komśije).

Ipak se čak i danas gradi bolje od ovoga, pa ne treba po svaku cenu baš bežati od novogradnje. Nemojte da vas lože na te priče 'to je bila ozbiljna država'. Jeste malo sutra. Duplo golo. Pa preklopljeno.
 
Kran ne pada zbog nedostatka šipova, veće zbog loše podloge i loših betonskih stopa (u centru Bg često se to dešava i zbog sleganja tla).Ne razumemo pao kran jer nije bilo šipova u zgradi? Danas se uvozi cement iz Albanije, jer je jeftiniji, armatura umesto 12 ide 8, i to kvalitet?
 
Ima i danas solidnih novogradnji, Blok A,I petica Nbg (radio na njima) pa znam, za ostale ne bih da komentarišem, al zato i koštaju 2500 eura.
 
Armatura 12 a ugradjuje se 8 ?
Ti si gradjevinski inzinjer sa licencom i sigurno si u nadzoru kad to tvrdis?
 
Ok. Ne razumemo. Živimo u prošlosti jbga. Nismo još kročili u zlatno doba.
Nego objasni ti nama kako je moguće u svem tom prosperitetu da ti nisi još pazario stan, nego čekaš dobitak na kladži verovatno.
Umesto da pričeš u vrlim milionerima, daj objasni nam iz tvog ugla kako čovek ne može da kupi stan u Beogradu.
Neću u kredit, nije mi frka jer imam šta da nasledim. Ako budem jednog dana imao pare na gomili, ili bar za veći deo nekretnine, uzeću stan. Sada iznajmljuje stan koji mi savršeno odgovara po svemu. I da imam pare da kupim teško bih našao nešto što mi više odgovara u sadašnjoj situaciji.

Realno, do ovog rata, za koji ne znam šta će mi doneti jer imam poslovne interese vezane za Rusiju, standard mi je rastao svake godine poslednjih sedam-osam godina. A vidim da je to slučaj sa većinom ljudi. Pogotovo po nedostatku parkinga i voznom parku. Živim solidno za BG uslove, ne žurim nigde.
 
Kran ne pada zbog nedostatka šipova, veće zbog loše podloge i loših betonskih stopa (u centru Bg često se to dešava i zbog sleganja tla).Ne razumemo pao kran jer nije bilo šipova u zgradi? Danas se uvozi cement iz Albanije, jer je jeftiniji, armatura umesto 12 ide 8, i to kvalitet?
Ja ne znam da sam ja napisao da je 'kran pao zato što nema šipova'. Jesam li? Štaviše, ova zgrada ima šipove, ali kran... Razumevanje napisanog?
 
Nisam u nadzoru.Neke novogradnje su u toliko lošem stanju, da me je strah da uđem tamo.Ima naravno i dobrih - solidnih novogradnji, veoma lako se prepoznaju-po visokoj ceni.
 
Nisi ni u pravu. Bukvalno nema razlike u gradnji do sive faze, ono što određuje cenu nekretnine je pre svega lokacija i materijali koji se kasnije ugrađuju. A domaći standardi u građevini su takvi da sve zgrade mogu izdržati mnogo veće opterećenje nego što je potrebno.
 

„Sada je idealno vreme za kupovinu nekretnina“

- Cene nekretnina će rasti, zbog toga što nas čeka globalna inflacija – smatra Dušan Uzelac, finansijski analitičar i osnivač portala Kamatica.


HEKTAR KOŠTA I DO 40.000 EVRA Cene poljoprivrednog zemljišta u Vojvodini VRTOGLAVO RASTU​

 

„Sada je idealno vreme za kupovinu nekretnina“

- Cene nekretnina će rasti, zbog toga što nas čeka globalna inflacija – smatra Dušan Uzelac, finansijski analitičar i osnivač portala Kamatica.


HEKTAR KOŠTA I DO 40.000 EVRA Cene poljoprivrednog zemljišta u Vojvodini VRTOGLAVO RASTU​

Koga zanimaju plaćeni tekstovi? Da bi cena rasla neko mora to i da plati. A vidimo stanove koji mesecima nemaju svog kupca ni po ovim trenutnim cenama. Trenutno cena raste samo u glavama prodavaca, al slabo ide prodaja.
 
Taj Uzelac je nekada znao i nešto korisno da kaže a sada je za izbegavanje, dal što je plaćen tekst dal što se jednostavno ne razume u tematiku.
Da se razume ne bi uređivao portal nego bi radio nešto konkretno u struci...
 
Poslednja izmena:
cemu omalovazavanje. Covek mozda voli time da se bavi i pronasao sebe u tome.

Treba saslusati svacije misljenje a ne odmah biti judgemental.
 
Taj Uzelac je nekada znao i nešto korisno da kaže a sada je za izbegavanje, dal što je plaćen tekst dal što se jednostavno ne razume tematiku.
Da se razume ne bi uređivao portal nego bi radio nešto konkretno u struci...
Ne razume se uopšte. I sad se propisno nalupetao. Lično sam razgovarao sa njim pre par godina i video koliko se razume u finansije. Besmisleno je referencijati se na njegove tekstove.
 
Koga zanimaju plaćeni tekstovi? Da bi cena rasla neko mora to i da plati. A vidimo stanove koji mesecima nemaju svog kupca ni po ovim trenutnim cenama. Trenutno cena raste samo u glavama prodavaca, al slabo ide prodaja.oci
Najbolji pokazatelj da li ima prodaje je da li ima izgradnje. A vidimo da izgradnje ima na svakom cosku, i izmedju. Pa zar bi investitori tek tako ulazili u investicije da stvarno nema prodaje. Mislim da neko ko ulaze milione mnogo bolje poznaje trziste od nekog ko sa strane prati oglase i donosi zakljucke da li ima prodaje.

Broj stanova koji cekaju kupca je zanemarljiv u odnosu na ukupan broj u prometu.
Pa da odes na sajt polovnih automobila, videces 50 000 koji uvek cekaju kupca i mesecima. I neko bi zakljucio da je prodaja stala. A kao sto vidimo to ipak ne znaci da su ljudi poceli da se odricu automobila.
 
Najbolji pokazatelj da li ima prodaje je da li ima izgradnje. A vidimo da izgradnje ima na svakom cosku, i izmedju. Pa zar bi investitori tek tako ulazili u investicije da stvarno nema prodaje. Mislim da neko ko ulaze milione mnogo bolje poznaje trziste od nekog ko sa strane prati oglase i donosi zakljucke da li ima prodaje.

Broj stanova koji cekaju kupca je zanemarljiv u odnosu na ukupan broj u prometu.
Pa da odes na sajt polovnih automobila, videces 50 000 koji uvek cekaju kupca i mesecima. I neko bi zakljucio da je prodaja stala. A kao sto vidimo to ipak ne znaci da su ljudi poceli da se odricu automobila.
E vidiš, recimo ti sad hoćeš da kažeš da investitori znaju šta rade, a banke ne znaju, pa ćemo sada mi da ih zeznemo i da plaćamo ratu u vrednosti kutije šibice kad je pojede inflacija. Što vidimo mnogi preporučuju ovde, pa i Uzelac u referenciranom tekstu. Da ne ulazim u to ko su investitori i odakle ulazu itd jer se necemo sloziti. Ali tom logikom, apsolutno i banke znaju šta rade. Neki stanovi se sigurno prodaju i prodavaće se, verovatno kvalitetniji i novi, što apsolutno nije slika agregatnog tržišta nekretnina. Isto tako veliki broj stanova iz starogradnje se verovatno nikada neće prodati po trenutno oglašenim cenama.
 
Ко мисли да некретнине нису цикличне у складу са економијом?
Волео бих да упознам то преоптимистично лице...
 
Najbolji pokazatelj da li ima prodaje je da li ima izgradnje. A vidimo da izgradnje ima na svakom cosku, i izmedju. Pa zar bi investitori tek tako ulazili u investicije da stvarno nema prodaje. Mislim da neko ko ulaze milione mnogo bolje poznaje trziste od nekog ko sa strane prati oglase i donosi zakljucke da li ima prodaje.

Broj stanova koji cekaju kupca je zanemarljiv u odnosu na ukupan broj u prometu.
Pa da odes na sajt polovnih automobila, videces 50 000 koji uvek cekaju kupca i mesecima. I neko bi zakljucio da je prodaja stala. A kao sto vidimo to ipak ne znaci da su ljudi poceli da se odricu automobila.
Pre bih rekao da je nenormalno velika zarada, pa svi zbog toga jure da grade. Narocito sto se projekti delimicno i finansiraju od prodatih stanova.
 
Pa jure da grade i zarade jer veruju da će prodati. Ne dobiju onj novac kada izgrade zgradu, već kada prodaju stanove. Ako ne prodaju, biće u velikom minusu.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
 
Vrh