Šta je novo?

Cene nekretnina

Svi svašta možemo ovde lupetati.Najbolje sačekati da prođu izbori...ne dugo samo do 15 aprila, da vidimo prave razmere ove veštačke krize.Od izbora sve dolazi na naplatu.Na primer, ako dozvole Srbiji ulazak u Eu, ili daju slobodan ulazak, ovde neće niko ostati.Poznanik radio ovde u Bg kao tesar za 1200 eur mesečno.Eno ga u Beču sad za 3000+ eura i plaćen stan i hrana, a cene iste i niže nego kod nas (ima kuću tako da stan sigurno neće kupovati ovde).
 
Znam samo da ko god napiše živi bili pa videli, ne bude tako.
Pa to što si izneo i nije neki argument.. Zavisiće puno od razvoja događaja vezano za Ukrajinu ali da se zadnjih par god odjedanput u Bg pojavila neka nenormalna tražnja i puno ljudi koji odjednom žele neki jako kvalitetan stan.. to nije logično. Cene su otišle kao rezultat straha ljudi u vreme kovida i verovatno deo tražnje potiče iz nekih drugih okolnosti o kojima ne bih pisao.
Dokle to može da traje upitno je- može a ne mora ali ako Evropa bude imala pad pa nismo mi u Maleziji i toliko nezavisni da to ne osetimo.. Cene starogradnje ne mogu da prate novogradnju. Druga je logika i mogućnosti kupaca a ja to razumem da postoji jak lobi koji se bavi time i svakako niske kamatne stope a nikako kao rezultat izvanrednog ekonomskog rasta.
 
Svi svašta možemo ovde lupetati.Najbolje sačekati da prođu izbori...ne dugo samo do 15 aprila, da vidimo prave razmere ove veštačke krize.Od izbora sve dolazi na naplatu.Na primer, ako dozvole Srbiji ulazak u Eu, ili daju slobodan ulazak, ovde neće niko ostati.Poznanik radio ovde u Bg kao tesar za 1200 eur mesečno.Eno ga u Beču sad za 3000+ eura i plaćen stan i hrana, a cene iste i niže nego kod nas (ima kuću tako da stan sigurno neće kupovati ovde).
Нема шансе без признања КиМ да уђемо. А, Запад већ има избеглица и јефтине радне снаге на прегршт. Украјинске избеглице су им савршене. Беле, светле косе, светлих очију, цивилизовани, образовани, хришћани, знају језик или ће га лакше научити...
Једино ако закувају и овде нешто, онда ће и одавде да се напримају јефтине радне снаге...
 
Moja drugarica je prodala stan pre mesec dana. Pominjao sam već. Zavlačio je kreditni kupac, koji je promenio firmu pa nije mogao da dobije kredit. Inače, Itijevac.

Prodala je za keš nekoj starijoj gospođi.

Stan je 69 kvadrata sa kupatilom i wc-om, na odličnom mestu na N. BGd. Starogradnja u izvornom stanju za totalno sređivanje. Jedina mana je mala terasa sa pogledom na malo i ružno zajedničko dvorište, ali je pogled sa prozora vrlo lep. Drugi sprat.

Oglašeno je bilo na 130.000 evra, prodato za 120.000 evra.

Kupuje dve jeftinije nekretnine. Dakle 100% keš promet.
 
Moja drugarica je prodala stan pre mesec dana. Pominjao sam već. Zavlačio je kreditni kupac, koji je promenio firmu pa nije mogao da dobije kredit. Inače, Itijevac.

Prodala je za keš nekoj starijoj gospođi.

Stan je 69 kvadrata sa kupatilom i wc-om, na odličnom mestu na N. BGd. Starogradnja u izvornom stanju za totalno sređivanje. Jedina mana je mala terasa sa pogledom na malo i ružno zajedničko dvorište, ali je pogled sa prozora vrlo lep. Drugi sprat.

Oglašeno je bilo na 130.000 evra, prodato za 120.000 evra.

Kupuje dve jeftinije nekretnine. Dakle 100% keš promet.
To mora da su paviljoni kad je takva cena.
 
Осн. произв. су ризични јер су веома волатилни због рата, FX је кеш, није асет.
Мала исправка/појашњење: Форекс јесте асет(имовина) по дефиницији, само је друга врста која се значајно разликује и коју не сматрам ризичном у контексту полемике коју сам имао са Тином... 🍻
 
Između Fontane i Arhiva. Blok 2a.
Naravno da je moguće! Evo isečak sa rgz cenovik nepokretnosti 14.2.2022 -130k za 76m2 ugao bul umetnosti i mihajl pupina (to je uporedivo sa pomenutom nekretninom 120k kod fontane 69m2).
Po meni i ovo je puno i precenjeno i verovat će morati još da padnu cene starogradnje jer su to odmereni kupci i drugа tržišna niša i drugačiji trend tražnje u odonsu na kupce novogradnje tipa bg na vodi i sl.
Takođe npr novogradnja na b. kosa lux 51 nude po 2,150 min cena. Ako je kraj kod opštine 1700eur+300eur renoviranje=2,000eur a opet je to stara zgrada cevi unutar zgrade stare.. cela infrastukura stara itd.. trenutno ako se uzima možda bolje uzeti i takav tip novogradnje za 2k-2,2k po m2?! Što opet govori u prilog precenjenosti starogradnje.

1646918911281.png
 
Naravno da je moguće! Evo isečak sa rgz cenovik nepokretnosti 14.2.2022 -130k za 76m2 ugao bul umetnosti i mihajl pupina (to je uporedivo sa pomenutom nekretninom 120k kod fontane 69m2).
Po meni i ovo je puno i precenjeno i verovat će morati još da padnu cene starogradnje jer su to odmereni kupci i drugа tržišna niša i drugačiji trend tražnje u odonsu na kupce novogradnje tipa bg na vodi i sl.
Takođe npr novogradnja na b. kosa lux 51 nude po 2,150 min cena. Ako je kraj kod opštine 1700eur+300eur renoviranje=2,000eur a opet je to stara zgrada cevi unutar zgrade stare.. cela infrastukura stara itd.. trenutno ako se uzima možda bolje uzeti i takav tip novogradnje za 2k-2,2k po m2?! Što opet govori u prilog precenjenosti starogradnje.

Pogledajte prilog 130006
Plus niko ne racuna zivce u celom tom poslu. Radovi u najboljem slucaju od pocetka do kraja traju oko 2,3 meseca, i to pod uslovom da ti se sve kockice sloze. A od pocetka do kraja radova, ko ziv ko mrtav sa zivcima i majstorima. Starogradnja (mislim da ovu u izvornom/Dolanc Kardelj stanju) mora debelo da opadne da bi bila isplativa za kupovinu i adaptaciju, po sadasnjim cenama majstora/materijala.
 
Poslednja izmena:
Prednost starogradnje je u tome što zauzima većinu atraktivnih lokacija i zgrade su udaljene jedne od drugih dosta, bar na Novom Beogradu.

Jednostavno, nema nikakvog građenja u bloku 2. Uporediva lokacija je blok 11 gde ima mnogo novogradnje (11a) po paprenim cenama, a zgrade su mahom preblizu jedna drugoj i nema toliko zelenila i prostora kao u bloku 2. Tereni za sport i druženje, škola itd.
 
Visoka inflacija a koja je realno i preko 10% u Srbiji će se smanjiti podizanjem kamatnih stopa ili odosmo u 90-e.. To za kreditne kupce starogradnje znači i veći trošak od najmanje 20k što je nerealno uz postojeće zarade i potencijalnu krizu proizvodnje i rast nezaposlenosti kao posledica nedostatka energenata i pokidanih lanaca snadbevanja. Meni lično ovo liči na 2008. pa ako ima neko stručan neka prokomentariše argumentovano (a da nije agent sa skromnim ekonomskim znanjem i komentarima "porašće cena jer meni tako odgovara da dobijem proviziju"). Pri kupovini stana moje iskustvo je da su agenti na strani prodavca i da im odgovara visoka cena zbog svoje provizije tako da ako ostavljaju komentar treba ovde i da se tako potpišu jer u suprotnom samo unose zabunu.

Tačno je da imamo i veštački postavljene cene na tržištu tako da i ovo ovako može da traje u nedogled a dok je ovako organizovano a u tom slučaju drugačije će ljudi investirati svoje viškove novca.

U ovom gore slučaju po meni i 120 k je mnogo jer se dobija i više u slučaju novogradnjrna odličnoj lokaciji tipa Košutnjak ili B.kosa1- blizina bazena dovoljno mesta za šetnju šuma i sl. ali kupovina stana je izgleda i stvar preferencija i pomodarstva.
 
Zna gospođa šta je kupila.Zanima me po čemu to mislite da je kvalitetnija novogradnja od stare? Recimo Blok A, i petica na Nbg, su solidne zgrade lepše od starih blokova, ali je to sve.To što je zgrada termički izolovana, ne znači veći kvalitet života, baš nasuprot.Radona kolko hoćeš i nećeš, i plastika koja "zrači" kao Černobilj.O jačem zemljotresu da ne mislimo, a o požaru još manje.
 
Mislim da je pogrešno da svu starogradnju kategorišemo istim cenovnim rangom (ovde mislim na objekte iz perioda socijalizma koji su najbrojniji i najzastupljeniji na tržištu)
Svakako stoji da je sva starogradnja precenjena i da nema logike da bude rame uz rame sa cenom novogradnje u neposrednoj blizini, naročito ako je u izvornom stanju, mada ni kada je renoviran stan to ne znači puno ako su zajedničke instalacije stare i nikakve.
Sigurno ste i sami primetili da postoje razlike na Nbg i ostalim delovima grada kada su objekti zidani za potrebe povlašćenih kategorija (stambeni fond JNA, Savezne vlade i sličnih državnih i republičkih organa, zatim fondovi uspešnih spoljnotrgovinskih firmi poput npr. Geneksa itd) i ostatak stambenog fonda iz tog perioda. To možete primetiti po nekim karakteristikama kao što su ispunjavanje strogih seizmičkih standarda pre nego što su uvođeni kod nas (posle 1963 i zemljotresa u Skoplju), atomska skloništa umesto 'običnih', kanali za smeće, komforni hodnici širi od (i tadašnjeg i sadašnjeg) propisanog minimuma itd. Sve ovo ima uticaja na cenu.
Ono što se uvek napominje kao mačka u džaku i prvenstveni problem sa starogradnjom jeste održavanje, jer u zavisnosti od stanara i od veličine objekta (logično je, mada ne i pravilo, da je teže da se usaglasi 100 vlasnika stanova od njih 10) promena svetlarnika, ulaznih vrata ili ne daj bože fasade može da bude Sizifov posao.
Kod kupovine stanova iz perioda socijalizma treba imati na umu, naročito za objekte zidane u prvih 10 godina po okončanju II svetskog rata, da su predviđeni kao "privremeni" sa idejom da se za što veći deo stanovništva reši stambeno pitanje u razorenoj državi i da se ti objekti 50 godina kasnije ruše i zidaju novi, veći i kvalitetniji, kao što se u Rusiji danas masovno ruše stare Hruščovke.
 
Naravno da je moguće! Evo isečak sa rgz cenovik nepokretnosti 14.2.2022 -130k za 76m2 ugao bul umetnosti i mihajl pupina (to je uporedivo sa pomenutom nekretninom 120k kod fontane 69m2).
Po meni i ovo je puno i precenjeno i verovat će morati još da padnu cene starogradnje jer su to odmereni kupci i drugа tržišna niša i drugačiji trend tražnje u odonsu na kupce novogradnje tipa bg na vodi i sl.
Takođe npr novogradnja na b. kosa lux 51 nude po 2,150 min cena. Ako je kraj kod opštine 1700eur+300eur renoviranje=2,000eur a opet je to stara zgrada cevi unutar zgrade stare.. cela infrastukura stara itd.. trenutno ako se uzima možda bolje uzeti i takav tip novogradnje za 2k-2,2k po m2?! Što opet govori u prilog precenjenosti starogradnje.
Lux51 je verovatno 2150 + PDV, to treba pomenuti. Na sajtu im je pisalo 2200-2600, sada ne stoji nista, ili barem ne mogu ja da nadjem. Novogradnje po obodu NBG i Zemuna idu za po 2600-2700 a da nije jos ni lopata zabodena. Sa tim cenama, za vecinu ljudi cak i ta 'precenjena' starogradnja ispada povoljnija varijanta. Pogotovo sto je lokacija i funkcionalnost vecine tih starih blokova uglavnom dosta primamljivija.

Pa to što si izneo i nije neki argument.. Zavisiće puno od razvoja događaja vezano za Ukrajinu ali da se zadnjih par god odjedanput u Bg pojavila neka nenormalna tražnja i puno ljudi koji odjednom žele neki jako kvalitetan stan.. to nije logično. Cene su otišle kao rezultat straha ljudi u vreme kovida i verovatno deo tražnje potiče iz nekih drugih okolnosti o kojima ne bih pisao.

Ta 'odjednom' navala traje jos od 2016. kovid ju je cak u jednom trenutku usporio. Pri tom se ne desava samo kod nas vec u celom svetu. Ovde mnogi izgleda zive u iluziji da u ostatku sveta cene miruju dok kod nas divljaju. Jeste cena od 3-4k mozda 'Bečka' ali u pitanju je Beč iz 2012. Takodje, ne možete porediti bečke i pariske Borče sa NBG i Starim Gradom. Prajm lokacije u tim gradovima idu po par desetina hiljada e po kvadratu a to je za Beograd i dalje nedostižno.
 
Zna gospođa šta je kupila.Zanima me po čemu to mislite da je kvalitetnija novogradnja od stare? Recimo Blok A, i petica na Nbg, su solidne zgrade lepše od starih blokova, ali je to sve.To što je zgrada termički izolovana, ne znači veći kvalitet života, baš nasuprot.Radona kolko hoćeš i nećeš, i plastika koja "zrači" kao Černobilj.O jačem zemljotresu da ne mislimo, a o požaru još manje.
Primer dajem: starogradnja 70-ih u soliteru gde živim (strogi centar Novog Beograda) mnogim stanarima zgrada ozbiljno prokišnjava. Ako bi neko imao ozbiljnu anketu mogli bismo doneti zaključak a ovako na neki osećaj diskutujemo. Ne kažem da je bolje ali za istu cenu a muku oko renoviranja, stare cevi, nesređen ulaz, liftovi, podrumi.. uz dozu opreznosti principijelno prednost dajem novogradnji u slučaju iste cene.
 
Zna gospođa šta je kupila.Zanima me po čemu to mislite da je kvalitetnija novogradnja od stare? Recimo Blok A, i petica na Nbg, su solidne zgrade lepše od starih blokova, ali je to sve.To što je zgrada termički izolovana, ne znači veći kvalitet života, baš nasuprot.Radona kolko hoćeš i nećeš, i plastika koja "zrači" kao Černobilj.O jačem zemljotresu da ne mislimo, a o požaru još manje.
Pa za pocetak imas parking mesto i ne moras da se svadjas svaki ad oko toga sa komsijama.
Prednost su sve nove instalacije, tako da to sa pozarom ces pre videti u starogradnji.
Price kako ce se novogradnja pri zemljotresu srusiti i cekanje takvog zemljotresa su smesne i obojene laickim predrasudama.
Grejanje je bokje u novogradnji.
Estetika je ocigledna i starogradnja ne moze tu da se poredi.
 
Logikom nekih auto star 50 godina je bolji od novog. Pa , mozda jeste ali svi teze kupovini novog jer stari ne mozes nikako "renovirati" da bude nov. Da li je cena starogradnje nerealna? Jeste. Ali ima kupaca koji vide nesto sto vecina ne vidi i kupuju. Ukoliko u centru grada nema novogradnje a covek insistira na necem onda ce platiti tu svoju zelju u starogradnji. Problem je sto su ljudi po celom gradu precenili svoje stanove u veri da bas ima toliko zainteresovanih za njihove raspale zidove. Ja sam pregledo bar 50 stanova i ljudi su optimisti za Ginisa sa cenama. Za zadnjih 6 meseci nije se ni jedan prodao. Oglasene cene su zato los reper jer vecinu vlasnici ne zele da prodaju. Pojedini stanovi stoje godinama . To vam je isto ko i sa naftom. Cena u nebesa ali pogledajte koliki je promet.
 
Shadestudio, parkinga uvek ima na Nbg, bar do 21 uveče, inače koliko znam i u novogradnjama se plaća dodatno i garaža i parking mesto.Inače pogledaj usput šta rade ljudi u zgradama bez požarnog stepeništa...skaču sa istih.Inače kad dođe do požara u tim izolovanim zgradama, štetnost tih produkata sagorevanja je do 5x veća.A za radon u tim novogradnjama verovatno nisi ni čuo.O utrošku armature, cementa i ostalih materijala, koji se ugrađuju u novogradnje suvišno je pričati, čak do te mere da jedan renomirani investitor daje garanciju na stanove čak godinu dana.Ej pa za novu Rumunsku Dačiu je 5 godina garancija.
 
Logikom nekih auto star 50 godina je bolji od novog. Pa , mozda jeste ali svi teze kupovini novog jer stari ne mozes nikako "renovirati" da bude nov. Da li je cena starogradnje nerealna? Jeste. Ali ima kupaca koji vide nesto sto vecina ne vidi i kupuju. Ukoliko u centru grada nema novogradnje a covek insistira na necem onda ce platiti tu svoju zelju u starogradnji. Problem je sto su ljudi po celom gradu precenili svoje stanove u veri da bas ima toliko zainteresovanih za njihove raspale zidove. Ja sam pregledo bar 50 stanova i ljudi su optimisti za Ginisa sa cenama. Za zadnjih 6 meseci nije se ni jedan prodao. Oglasene cene su zato los reper jer vecinu vlasnici ne zele da prodaju. Pojedini stanovi stoje godinama . To vam je isto ko i sa naftom. Cena u nebesa ali pogledajte koliki je promet.
Lično sam išao da gledam jedan stan koji sin hoće da proda, dok deda koji živi tu (vlasnik stana inače) neće, jer bi otišao na selo. Možete da zamislite koja je to svadja na ulazu bila. Uopšte mi nisu jasni ti ljudi, a verujem da takvih i sličnih primera ima dosta.
 
Shadestudio, parkinga uvek ima na Nbg, bar do 21 uveče, inače koliko znam

ne možete porediti bečke i pariske Borče sa NBG i Starim Gradom. Prajm lokacije u tim gradovima idu po par desetina hiljada
U Amsterdamu sećam de pre par god da je drugarica kupovala za oko 3k/m2 jer je rešila da živi tamo a mesečne rente tamo idu od 2k. Možemo pogledati sajt Numbeo mislim da se zove sa cenama života i plata i kvadrata u Ams i Bg pa uporediti za koliko ta Borča u Ams može da se izda i koliko njima treba godina da svojim platama od 5k zarade 1 kvadrat i koji je period povrata i uporedimo sa npr BgH20 kojem su ugašena svetla uveče jer očigledno nema tražnje za rentiranjen takvih stanova (bilo bi suludo očekivati daće neko da rentira kod nas stan za 2k mesečno kad je prosečna plata u Bg npr 600 eur.. teeeško) -neisplativa investicija.

Rast tržišta nekretnina je zdrav kada imate privredni rast i nisku inflaciju. Ovo što se dešava kod nas je neka vrsta državnog intervecionizma u smislu prodaje gradj. zemljišta od strane države i prodaje stanova onima koji najbolje plivaju u ovom sistemu ili nemaju smisla da svoj novac ulože u proizvodnju ili nešto drugo i svakako psihološkog efekta uzrokovanog covid19.

Možemo pričati šta je legitimno a šta legalno ali to što se dešava je jako dobro organizovano u skladu sa okolnostima dok s druge strane je običan čovek građanin koji ima svoju potrebu koju će rešavati jer mu odgovaraju niske kamate trenutno i prihvatiće neko povećanje po m2 jer je na sličnom kada poredi sa 2018 i ranije kada su bile niže cene a više kamate. Imate 11 milijardi evra štednje građana koju trenutno ljudi ne konvertuju u nekretnine jer to ne žele. U slučaju krize u svetu i rasta kamatnih stopa što izgleda da neki već najavljuju cene stanova će se korigovati na niže što će ozbiljno polupati očekivanja sadašnjih ponuđača i njihovih savetnika "tražite 2k/m2 za polovan stan na Nbg".

Ako se desi nešto slično 2008. imate s
 
Shadestudio, parkinga uvek ima na Nbg, bar do 21 uveče, inače koliko znam i u novogradnjama se plaća dodatno i garaža i parking mesto. Inače pogledaj usput šta rade ljudi u zgradama bez požarnog stepeništa...skaču sa istih.Inače kad dođe do požara u tim izolovanim zgradama, štetnost tih produkata sagorevanja je do 5x veća.A za radon u tim novogradnjama verovatno nisi ni čuo.

Ne znam u kom bloku, al kod mene u bloku 30 izmedju 9 i 18 covek moze samo da dodje i place kad treba da se parkira. Radon je koliko znam veci problem u starim zgradama od betoncine, ne u novogradnjama sa dobro uradjenim temeljima.

U Amsterdamu sećam de pre par god da je drugarica kupovala za oko 3k/m2 jer je rešila da živi tamo a mesečne rente tamo idu od 2k. Možemo pogledati sajt Numbeo mislim da se zove sa cenama života i plata i kvadrata u Ams i Bg pa uporediti za koliko ta Borča u Ams može da se izda i koliko njima treba godina da svojim platama od 5k zarade 1 kvadrat i koji je period povrata i uporedimo sa npr BgH20 kojem su ugašena svetla uveče jer očigledno nema tražnje za rentiranjen takvih stanova (bilo bi suludo očekivati daće neko da rentira kod nas stan za 2k mesečno kad je prosečna plata u Bg npr 600 eur.. teeeško) -neisplativa investicija.

Rast tržišta nekretnina je zdrav kada imate privredni rast i nisku inflaciju. Ovo što se dešava kod nas je neka vrsta državnog intervecionizma u smislu prodaje gradj. zemljišta od strane države i prodaje stanova onima koji najbolje plivaju u ovom sistemu ili nemaju smisla da svoj novac ulože u proizvodnju ili nešto drugo i svakako psihološkog efekta uzrokovanog covid19.

Možemo pričati šta je legitimno a šta legalno ali to što se dešava je jako dobro organizovano u skladu sa okolnostima dok s druge strane je običan čovek građanin koji ima svoju potrebu koju će rešavati jer mu odgovaraju niske kamate trenutno i prihvatiće neko povećanje po m2 jer je na sličnom kada poredi sa 2018 i ranije kada su bile niže cene a više kamate. Imate 11 milijardi evra štednje građana koju trenutno ljudi ne konvertuju u nekretnine jer to ne žele. U slučaju krize u svetu i rasta kamatnih stopa što izgleda da neki već najavljuju cene stanova će se korigovati na niže što će ozbiljno polupati očekivanja sadašnjih ponuđača i njihovih savetnika "tražite 2k/m2 za polovan stan na Nbg".

Ako se desi nešto slično 2008. imate s

Po Numbeo, prosecna cena kvadrata u Amsterdamu van centra je 5600 a u centru 8300. To je vise nego duplo skuplje od Beograda.

Inflacija koja trenutno divlja (u celom svetu btw) je nesto sto je slucaj tek poslednjih godinu dana. Pre toga smo imali jedno 4-5 godina neprekinutog privrednog rasta i relativno mirne inflacije.
 
Kada planirate da prestanete sa vašim baba vanga predvidjanjima?
 
Vrh