Šta je novo?

Cene nekretnina

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=888193#p888193:1omj5msf je napisao(la):
MrGood2016 » Ned Okt 10, 2021 1:55 pm[/url]":1omj5msf]Ali agent za nekretnine koji kaze da je na pocetku akademske godine opala potraznja za stanovima za iznajmljivanje...
To kaze osoba koja ima agenciju i od toga zivi, a ne daje izjavu za b92 i slicne tabloide. Pretpostavljam da nisi agent za nekretnine tako da mi samo mozemo da nagadjamo i logicki zakljucujemo, ali ocigledno da logika ne igra neku ulogu u poslednje vreme. Verovatno je ranije bila veca potraznja ako se, kako ona kaze, sada stanovi teze izdaju.
 
To sto se sada stanovi teze izdaju nije nuzno pad potraznje, vec je posledica toga sto su svi digli kirije za minimum 20%.

A i zavisi koje ona skupove poredi, koji delovi kog grada sada i kada u proslosti?

U poredjenju sa proslom godinom tesko da je pad potraznje. Sada je nastava kombinovana, a prosle godine u ovo vreme samo online.
 
Pisao sam ranije. Dokle god drzava favorizuje stanogradnju privatnih kompanija, nece biti nekih velikih promena osim ako se nesto ne desi u ostatku sveta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=888495#p888495:35agciah je napisao(la):
MrGood2016 » Pon Okt 11, 2021 2:02 am[/url]":35agciah]To sto se sada stanovi teze izdaju nije nuzno pad potraznje, vec je posledica toga sto su svi digli kirije za minimum 20%.

A i zavisi koje ona skupove poredi, koji delovi kog grada sada i kada u proslosti?

U poredjenju sa proslom godinom tesko da je pad potraznje. Sada je nastava kombinovana, a prosle godine u ovo vreme samo online.

Imas neke brojeve, primere, da potkrepis ovo? Ako laže koza, rog ne laže. Broj oglasa za izdavanje je 20% manji nego proletos. To je uticaj školske godine. Ali je još uvek 3x veci nego prosle godine u ovo doba, a da ne govorim o ranijim godinama, kada je potraga za stanom u septembru-oktobru bila ravna samoubistvu. Takodje, rast cena izdavanja ja nisam primetio, iako sam prilično upućen.
 
U sustini nepisano pravilo je kada imamo pad “inventara” tj broja nekretnina u oglasima to je zapravo znak da je veci pritisak na nekretnine.

Problem je kod nas sto Katastar nikako da pocne da izdaje jedinstveni broj za nekretnine koje su u ponudi kako ne bi doslo do dupliranja oglasa. Tako bi imali cistu i jasnu sliku.
 
Slažem se. Ne pomaže ni to što su oglasnici počeli da uklanjaju filtraciju oglasa vlasnik/agencija, verovatno pod pritiskom agencija. Ne vidim drugi racionalan razlog. Pa onda agencijski oglasi, često višestruko ponavljani zatrpavaju oglasnike.
 
studenti iz porodica koje su finansijski pogođene pandemijom sve češće ostaju kod roditelja, pa u Beogradu uzmu stan na dan za potrebe ispita ili kolokvijuma. To je donekle razumljivo jer pojedini fakulteti imaju samo online nastavu ili nastava ima relativno slabu kontrolu prisustva (po ovome je i pre korone bio poznat pravni fakultet), tako da kirija predstavlja samo trošak za roditelje ako studenti nisu finansijski osamostaljeni.
U pogledu visine zakupa bih morao da se složim da su zakupnine porasle, ali one vrlo često ne odražavaju realnu cenu stanovanja već ih zakupodavci formiraju prema svojim potrebama (jer im je taj iznos na mesečnom nivou potreban). Dosta ljudi iz mog okruženja je imalo situaciju u protekla 2-3 meseca da ih zakupodavac pozove i kaže im da od narednog meseca kirija raste za određeni iznos (u jednom slučaju sa 230e na 270e što je skok od gotovo 20%)
 
Ja radim na fakultetu, i u kontaktu sam sa puno podstanara - kako studenata i mladih saradnika, tako i onih sa mračne strane - zakupodavaca.

Sa jedne strane studenti - svi, listom, iznajmljuju stanove po daleko nižim cenama nego što se ovde kalkuliše i što sajtovi agencija pokazuju. Kako? Stalno su u toku, po preporuci idu iz stana u stan, od stvari imaju poluspakovan kofer, i nije im nikakav problem da za 10e promene stan.
Sa druge strane "gazde" ako imaju urednog stanara, na duži period, redovnog platišu, čuvaju ga kao rođenog i mole se Bogu da im ne ode

Edit
Kada smo već kod studenata, ne treba zanemariti ni činjenicu da je za nepunu generaciju (2017-2020) BU izgubio 6000 studenata. Obzirom da je broj mesta u domovima isti, koliko je to stanova u potražnji manje?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=888588#p888588:16jzcm8k je napisao(la):
Populist » Pon Okt 11, 2021 12:41 pm[/url]":16jzcm8k]
Kada smo već kod studenata, ne treba zanemariti ni činjenicu da je za nepunu generaciju (2017-2020) BU izgubio 6000 studenata. Obzirom da je broj mesta u domovima isti, koliko je to stanova u potražnji manje?
Čuo sam da brucoši dobijaju Studenjak. To nije bilo ranije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=888597#p888597:3t886968 je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pon Okt 11, 2021 2:05 pm[/url]":3t886968]Pa Bu gubi studente i zato što sve više idu na privatne univerzitete.

To je zabluda, kačio sam nedavno na temi demografija brojeve. Izvor je RZS
 
Ne znam da li je ovde bilo reči o tome, ali Partija u zadnje vreme uslovljava i ucenjuje mnoge investitore (i svoje i nezavisne) da prilikom gradnje novih zgrada po defaultu uvode Lelekom (ili Traljakom, kako ih ja zovem). Tek pošto stanari uđu u stanove i pošto skupe preko 51% potpisa, mogu da traže uvođenje SBBa.

Partokratijska gangrena je nagrizla sve sfere društva u Srbistanu, do te mere da moraš da se boriš za slobodu izbora na ''otvorenom tržištu'' u ''demokratskom društvu''...
 
Ja sam dobio opciju npr za sva tri providera i izabrao Orion Telekom i uveo fiber to the home bez problema u BNV.
Ocekujem da ako to rade da bi prvo to uradili u svom cedu BNV. Za Kulu Belgrade sam ih pitao Orion vec ima kablove do ispred zgrade.
 
Tačno je, u mojoj zgradi tj. ulici je slučaj otprilike kao šfo je Bender opisao, samo još malo gore.
Osuđeni smo na Telekom, a imamo i partijski agitprop koji pokušava i za sve drugo da nam uvali firmice i ljude povezane s Partijom.

Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=887709#p887709:lwvrskhy je napisao(la):
vradovic » Sub Okt 09, 2021 10:57 am[/url]":lwvrskhy]Najveci broj kupaca je zapravo investicioni a ne stanovnistvo koje kupuje za zivot. Nema nikakvog viska vec manjka zato sto neoliberalni kapitalizam dovodi do ukrupnjavanja kapitala velikom brzinom i odatle dolaze kupovine stanova a ne od rasta ili pada populacije. Cak i da opadne populacija za 50.000 ljudi potraznja ce da raste jer sve sto smo duze u neoliberalnom kapitalizmu sve vise dolaze do izrazaja investitori a sve manje stanovnistvo. Mnogo cesce ces u buducnosti vidjati vlasnike sa 50-100 stanova nego sto ces cuti da je neko iz nize-srednje klase kupio nekretninu. Srednja klasa ce uglavnom da rentira pa cak i visa. Dok ce 1% polako da dobija sve vise na znacaju. Tako je na zapadu i tako ce biti i kod nas. To je surova realnost neoliberalnog kapitalizma.


Nije neoliberalni kapitalizam nego štampanje para bez pokrića i mogućnost centralnih banaka da određuju cenu novca. Dakle, monopoli i antitržišni mehanizmi koji su suprotni kapitalizmu. A neoliberalni kapitalizam je izraz u koji se trpa sve i svašta da se više ne zna ni šta taj izraz znači.

Za vreme dominacije Britanije od Bitke kod vaterloa do Prvog svetskog rata je važio zlatni standard i sistemska inflacija nije ni postojala. Postojala je realna zbog nestašica izazvanih ratovima ili sušama, ali privremeno i lokalno. Deda je mogao da ostavi novčiće unuku i da vrede isto posle 40 godina. Danas je to nemoguće jer centralne banke (pod kontrolom par bankarskih porodica koje drže u džepu političare i medije) mogu sve živo da kontrolišu zbog monetarnog sistema koji su sami napravili.

Nenormalne investicije u nekretnine zbog koje rastu cene u celom svetu je pokušaj čuvanja kapitala. Da ne postoji sadašnji monetarni sistem, već zlatni standard, cene nekretnina bi bile slične decenijama, osim zbog rasta gradova i sličnog- dakle zbog nekih realnih razloga.

Pre krize 2008. penzioni fondovi su živeli od pozajmljivanja novca, a sada je to besmisleno da rade.

Dakle, ne kapitalizam već monopoli centralnih banaka- suprotnost klasičnom tržišnom liberalizmu.
 
Сурови либерални капитализам је одувек постојао само је имао неке друге називе. Неки најприближнији од назива је феудализам и сада се вероватно иде ка модерног варијанти истог. Да и све то лепо упаковано у реч "либерални". Само се поставља питање за кога је либералан, одн. ко је ту заиста слободан, а ко ту слободу губу. Ко је ту слободан и једнак, а ко је више једнак :) Не бих да користим изразе као што је систем господара и робова, али иде се у том правцу. Дакле такви системи су одувек постојали и углавном им је крај одређен архетипски - револуцијом, отимањем добара од стране робова и ратовима разних врста. У суштини, тај "либерални капитализам", колико штете доноси обичним људима и модерним робовима толико исто доноси и господарима. Никада није добро када се клатно зањише скроз у једну страну, јер се по природним законима врло брзо помера на другу, супротну...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=888905#p888905:3ar3eyw3 je napisao(la):
savoir28 » Uto Okt 12, 2021 12:48 pm[/url]":3ar3eyw3]Сурови либерални капитализам је одувек постојао само је имао неке друге називе. Неки најприближнији од назива је феудализам и сада се вероватно иде ка модерног варијанти истог. Да и све то лепо упаковано у реч "либерални". Само се поставља питање за кога је либералан, одн. ко је ту заиста слободан, а ко ту слободу губу. Ко је ту слободан и једнак, а ко је више једнак :) Не бих да користим изразе као што је систем господара и робова, али иде се у том правцу. Дакле такви системи су одувек постојали и углавном им је крај одређен архетипски - револуцијом, отимањем добара од стране робова и ратовима разних врста. У суштини, тај "либерални капитализам", колико штете доноси обичним људима и модерним робовима толико исто доноси и господарима. Никада није добро када се клатно зањише скроз у једну страну, јер се по природним законима врло брзо помера на другу, супротну...

Liberalni kapitalizam i feudalizam su dve u potpunosti suprotstavljene stvari. U liberalnom kapitalizmu su ljudi slobodni da sami stupaju u ekonomske i druge odnose. U feudalizmu postoje kaste/klase i najvećim delom tvoja sudbina je određena rođenjem. Upravo je razvoj kapitalizma u Zapadnoj Evropi uništio feudalizam. U francuskoj revoluciji su, ljudi navikli svojim radom i sposobnostima da zarađuju, makli one koji su zarađivali jer su rođeni da ih neki seljak služi i rinta za njih na netržišnim osnovama. Zaradi, pa onda plati da te neko služi, a ne rodi se kao Markiz, a neko ko se rodio kao seljak mora da kuluči (radi za džabe) za tebe. Pre engleske, američke i francuske revolucije bilo je normalno da skineš šešir da pozdraviš plemića, a ko to ne uradi bio je kažnjavan, da ne govorimo o ozbiljnijim stvarima. Razlog zašto je Balkan zaostao je to što je otomansko carstvo bilo feudalna tvorevina još u XIX i XX veku. To su neke osnovne stvari. Krajevi Jugoslavije koji su bili u Austrougarskoj su bili razvijeniji i u Kraljevini i za vreme Tita i sada, jer je u Austrougarskoj kapitalizam već uzeo maha, čak i taj manje liberarni nego na Zapadu.

Mi živimo u savremenom svetu zbog filozofskog liberalizma (koncept ljudskih prava i moralne autonomije- Lok, Kant itd) i kapitalizma (Adam Smit). Složiću se da je u toku pokušaj uvođenja novog feudalizma, ali on se ostvaruje ograničenjima slobodnog tržišta. Recimo CO2 tax i slično.

Ne bih da se udaljujem sa teme, ali moram da odreagujem. U liberalnom kapitalizmu to gde ćeš živeti zavisi bar delom od tvojih ličnih sposobnosti, a u periodima feudalizma nisi mogao da napustiš svog feudalca bez njegove dozvole i bio si u obavezi da radiš za njega i plaćaš mu porez.

Očigledno ljudi nemaju elementarna znanja iz istorije i društvenog uređenja kada mogu da porede dva oprečna društvena uređenja.

Sa uvođenjem covid pasoša i sličnim smo na korak bliže feudalizmu. Porez na vazduh (co2) - već viđeno u feudalizmu. Ljudska krivica zbog stanja sveta- već viđeno u evropskom feudalizmu. Sve u potpunosti suprotno liberalnom kapitalizmu - slobodan protok ljudi i kapitala, niski porezi, sloboda veroispovesti. Napomena: pseudonaučna teorija o ljudskom izazivanju globalnog zagrevanja se koristi kao zvanična religija na bazi koje se vodi poreska politika, gase se biznisi, indoktriniraju se deca u školama i slično.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=888948#p888948:3powlav5 je napisao(la):
Boža M » Uto Okt 12, 2021 2:50 pm[/url]":3powlav5]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=888905#p888905:3powlav5 je napisao(la):
savoir28 » Uto Okt 12, 2021 12:48 pm[/url]":3powlav5]Сурови либерални капитализам је одувек постојао само је имао неке друге називе. Неки најприближнији од назива је феудализам и сада се вероватно иде ка модерног варијанти истог. Да и све то лепо упаковано у реч "либерални". Само се поставља питање за кога је либералан, одн. ко је ту заиста слободан, а ко ту слободу губу. Ко је ту слободан и једнак, а ко је више једнак :) Не бих да користим изразе као што је систем господара и робова, али иде се у том правцу. Дакле такви системи су одувек постојали и углавном им је крај одређен архетипски - револуцијом, отимањем добара од стране робова и ратовима разних врста. У суштини, тај "либерални капитализам", колико штете доноси обичним људима и модерним робовима толико исто доноси и господарима. Никада није добро када се клатно зањише скроз у једну страну, јер се по природним законима врло брзо помера на другу, супротну...

Liberalni kapitalizam i feudalizam su dve u potpunosti suprotstavljene stvari. U liberalnom kapitalizmu su ljudi slobodni da sami stupaju u ekonomske i druge odnose. U feudalizmu postoje kaste/klase i najvećim delom tvoja sudbina je određena rođenjem. Upravo je razvoj kapitalizma u Zapadnoj Evropi uništio feudalizam. U francuskoj revoluciji su, ljudi navikli svojim radom i sposobnostima da zarađuju, makli one koji su zarađivali jer su rođeni da ih neki seljak služi i rinta za njih na netržišnim osnovama. Zaradi, pa onda plati da te neko služi, a ne rodi se kao Markiz, a neko ko se rodio kao seljak mora da kuluči (radi za džabe) za tebe. Pre engleske, američke i francuske revolucije bilo je normalno da skineš šešir da pozdraviš plemića, a ko to ne uradi bio je kažnjavan, da ne govorimo o ozbiljnijim stvarima. Razlog zašto je Balkan zaostao je to što je otomansko carstvo bilo feudalna tvorevina još u XIX i XX veku. To su neke osnovne stvari. Krajevi Jugoslavije koji su bili u Austrougarskoj su bili razvijeniji i u Kraljevini i za vreme Tita i sada, jer je u Austrougarskoj kapitalizam već uzeo maha, čak i taj manje liberarni nego na Zapadu.

Mi živimo u savremenom svetu zbog filozofskog liberalizma (koncept ljudskih prava i moralne autonomije- Lok, Kant itd) i kapitalizma (Adam Smit). Složiću se da je u toku pokušaj uvođenja novog feudalizma, ali on se ostvaruje ograničenjima slobodnog tržišta. Recimo CO2 tax i slično.

Ne bih da se udaljujem sa teme, ali moram da odreagujem. U liberalnom kapitalizmu to gde ćeš živeti zavisi bar delom od tvojih ličnih sposobnosti, a u periodima feudalizma nisi mogao da napustiš svog feudalca bez njegove dozvole i bio si u obavezi da radiš za njega i plaćaš mu porez.

Očigledno ljudi nemaju elementarna znanja iz istorije i društvenog uređenja kada mogu da porede dva oprečna društvena uređenja.

Sa uvođenjem covid pasoša i sličnim smo na korak bliže feudalizmu. Porez na vazduh (co2) - već viđeno u feudalizmu. Ljudska krivica zbog stanja sveta- već viđeno u evropskom feudalizmu. Sve u potpunosti suprotno liberalnom kapitalizmu - slobodan protok ljudi i kapitala, niski porezi, sloboda veroispovesti. Napomena: pseudonaučna teorija o ljudskom izazivanju globalnog zagrevanja se koristi kao zvanična religija na bazi koje se vodi poreska politika, gase se biznisi, indoktriniraju se deca u školama i slično.

Супер одговор, хвала ти на детаљима и моје извињење због непотпуног познавања термина и филозофије истих. У сваком случају одређени облик система Господар-Роб, како год се он звао, а могу да га крсте како хоће, се управо уводи. Елите и касте никада нису престајале да постоје, у оваквом или онаквом облику.
 
Vratimo se temi ;) Offtopic će biti obrisan.
 
Da se vratim temi. Moja prijateljica nikako da proda stan iz starogradnje. Ispostavlja se da je problem što nema pravu terasu, već malu lođu koja gleda na užasno zajedničko dvorište. U stvari, agent priča unapred ljudima da nema terasu, što je suludo po meni, jer nije tačno, a stan ima lep pogled na park iz svih soba. Većina ljudi neće ni da pogleda kad čuje da nema terasu.

E, sad. To me je podsetilo da viđam novogradnje, čak vrlo lepe zgrade, koje nemaju terase/lođe već eventualno francuske prozore i nije mi jasno kako uopšte nađu kupce za takve stanove. Ne vidim da su zbog toga povoljnije cene. Terase sigurno ne utiču na cenu izgradnje u većoj meri.

Ima li neko iskustva sa prodajom ili kupovinom stanova bez terase/lođe. Koliko to utiče na cenu ili mogućnost prodaje takvog stana? Da li se neko cenjkao i slično?
 
ne bi trebalo da lođa kao lođa utiče na umanjenje cene, jedino što sam čuo u poslednjih godinu dana jeste da ljudi navodno zbog karantina prošle godine žele da imaju terasu za slučaj da se opet desi neki lockdown (mada i to je više preferencija pojedinaca nego striktna želja svih kupaca)
Čudno mi je da kupci neće ni da gledaju kad čuju da nema terasu, hajde da su odustali nakon što su videli da im to unutrašnje dvorište sreću kvari, ali ovako nema baš mnogo smisla
 
Bas nema smisla, pogotovo ako je terasa prevelika i nema funkciju, onda samo nepotrebno jede kvadrate, a to sto je lodja moze biti samo plus jer se ne mora zastakljivati. Pre ce biti da je agencija fino zacenila stan.
 
Zapamtite...stanove uglavnom biraju žene. Kupatilo i terasa stan proda veoma lako.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja tražim stan i mogu da podelim svoju logiku zašto želim terasu - mi imamo takvu klimu da je vreme lepo više od 6 meseci u godini. Biti napolju je jednostavno prijatnije nego biti unutra. Ako već mogu da biram stan, onda biram neki koji ima sve što želim. Kad je u pitanju velika investicija, ljudi ne žele da prave kompromise.
 
Vrh