Šta je novo?

Cene nekretnina

I ja imam jedan Office, koji sam uredno prijavio i registrovao. Doduše, preko ''third-party'' softvera i ''ugovora'' ali molim lepo. Meni piše jasno i čitko da mi je Office prijavljen i registrovan. Znači sve je legitimno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=886624#p886624:26ye11br je napisao(la):
vradovic » Uto Okt 05, 2021 12:40 pm[/url]":26ye11br]https://www.rts.rs/upload/storyBoxFileData/2021/10/05/19265595/mali-051021.mp4

Mislim da je covek potpuno u pravu.

Jedino sto je iz moje perpsektive to sto ima jedan stan zapravo lose. Zato sto smatram da ne bi trebalo da bude ministar ako nije uspeo da zaradi barem za vilu na Dedinju. Da stvarno ima 24 stana (posteno zaradjenih) ja bi ga vise cenio.

Све то стоји под условом да је новац и станове зарадио пре него што је ушао у политику па онда да кажеш ето зарадио је, способан је, инвестирао је паметно и сада хоће са својим знањем допринесе да држава просперира, као што он просперира. Али пошто већина тих људи почну озбиљно да зарађују од тренутка када уђу у политику е то је онда озбиљан проблем. Али наравно знамо да људи, предузетници, који добро зарађују и послују, обично не желе да се бакћу са политиком.
 
U kojim novosadskim ulicama su najskuplje nekretnine
Pandemija korona virusa nije previše uticala na prodaju nepokretnosti u Novom Sadu, a trend na tržištu je takav da je potražnja veća od ponude, bez obzira na to što se gradi više nego ikad.

Ponuda stanova je velika, s tim da treba napomenuti da su u ovom trenutku sve nepokretnosti na teritoriji celog grada veoma tražene.

Kako saznajemo u agencijama za nekretnine, sve je više kupaca koji traže kuće i stanove na ekskluzivnim lokacijama i to po veoma visokim cenama.

– Generalno gledano, kada je reč o nekretninama, stanovi se traže više u odnosu na kuće ali, s obzirom na to da kuća i nema baš preterano u ponudi, cene su im na vrlo visokom nivou. Najskuplje lokacije za kupovinu kuća jesu Adamovićevo naselje i praktično sve ulice koje se nalaze u neposrednoj blizini Jodne banje. Razlog tome je dobra infrastuktura i odlična povezanost sa bulevarima i centrom. Ovo su ulice gde nema buke, niti je frekvencija saobraćaja velika – kaže Ivan Radulović, menadžer prometa nekretnina iz agencije "Solis".

Primera radi, jedna takva kuća od 141 metra kvadratnog koja se nalazi u neposrednoj blizini Futoškog parka prodaje se po ceni od 682.500 evra. Na istoj lokaciji u ponudi je i ekskluzivna vila od 334 kvadrata, a njena cena je 515.000 evra. Nekretnina koja se nalazi između Bulevara oslobođenja i ulice Novosadskog sajma se prodaje za 1.404.040 evra. Ostale delux kuće kod Jodne banje koštaju od 200.000 do 600.000 evra. Cene kuća na Adamovićevom naselju poprilično su "paprene", i u proseku su između 200.000 i 900.000 evra. Primera radi, za kuću od 662 kvadrata treba izdvojiti 927.000 evra, dok nekretnina u neposrednoj blizini Higijenskog zavoda košta 650.000 evra. U ovom kvartu najskuplja nekretnina se prodaje za 2.050.000 evra, a nalazi se u Sarajevskoj ulici.

Kada je reč o stanovima, Radulović napominje da je najskuplja lokacija Stari grad. To ne treba da čudi, jer su stanovi u "debeloj" hladovini Radničke ulice najtraženiji i najskuplji, što zbog blizine Dunava i keja, ali i zbog samog centra. Nekretnine koje se ovde prodaju nikada ne idu ispod cene. U skupe ulice koje su donekle sačuvane u starom jezgru spadaju i Stražilovska, Vase Stajića, Petra Drapšina, Stevana Musića i Sonje Marinković.

Takođe, vrlo su traženi, ali i papreno skupi salonski stanovi u pešačkoj zoni poput Miletićeve, Dunavske, Zmaj Jovine, a to je situacija koja se godinama ne menja. Za kvadratni metar stana u užem delu centru treba izdvojiti od 2.200 evra pa naviše. Ukoliko, primera radi, želite da kupite stan od 48 kvadrata na ovoj lokaciji, moraćete da izdvojite 103.000 evra. Slične su cene i u Stražilovskoj, ulicama Sonje Marinković, Petra Drapšina i Stevana Musića. Kada je reč o pešačkoj zoni, metar kvadratni u Katoličkoj porti staje oko 2.200 evra, te za nekretninu od 76 m2 treba izdvojiti 167.000 evra. Cena kvadrata u Miletićevoj je čak 4.017 evra, a u ulici Vasa Stajića oko 2.000 evra.


– Ono što sam primetio jeste da trenutno primat po pitanju najviših cena stanova preuzimaju kompleksi zgrada koje se grade širom Novog Sada i zato imamo situaciju da su ljudi spremni da plate mnogo veći iznos za stan u kompleksu nego na nekoj boljoj lokaciji. Taj trend sve više raste i stoga nekretnine imaju vrlo visoku cenu u takvim kompleksima. Cene diktiraju kupci kojima su se navike promenile, a pogotovo mlađa populacija i oni koji tek dolaze u Novi Sad. Takvi kupci žele da im je sve na dohvat ruke poput marketa, kafića, restorana ili teretana. Oni zapravo žele "smart home" – opremljene stanove sa grejanjem po utrošku, kao i visok kvalitet nove gradnje, garažu ili garažno mesto. Mnogima su ovakvi stanovi postali i kancelarije i time dobijamo kupce koji žele da imaju sve na jednom mestu. U tim kompleksima najpopularnija kvadratura je oko 60 do 70 m2 – zaključio je Radulović i dodao da se ovakvi lux stanovi prodaju po ceni od 200.000 do 350.000 evra.

Izvor http://www.mojnovisad.com/vesti/saz...ulicama-su-najskuplje-nekretnine-id42744.html
 
Tražnja je stala pogotovo stare gradnje bar sto se tiče blokova. Ranije sam pisala kako su ljudi oglasili stan renoviran za 130 000 i stajao 6 mjeseci niko naravno ni da zovne i na kraju su ga skinuli sa oglasa, i oni su bili svjesni da neće te pare dobiti al kao da probaju. Čak ni taj IT sektpr o kome se toliko priča da se ubiše od para neće da kupi po ovoj cijeni, bar ovi IT koje ja znam. Mislim da je ovo vrh i da realno ne može da ide dalje, koliko god se novine i agencije trudile da pumpaju cijenu, kad se stavi na olovku i izračuna ne može da se priušti stan po ovoj cijeni, opet kažem pričam sve iz svog iskustva i iz iskustva ne malog broja ljudi oko mene koji su tražili stan da kupe pa odustali.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Stanovi u starijoj gradnji su po mom mišljenju dotakli plafon. Cene su im u oglasima rame uz rame sa novogradnjom, a retko imaju garažu ili lift, pa i ako imaju lift može lako da se desi da je i on zreo za remont ili zamenu. Tu su naravno i preferencije kupaca (mnogi iz nekih razloga izbegavaju novu gradnju, a mnogi izbegavaju i staru).
Recimo, kupovina u staroj gradnji uprkos brojnim prednostima (ovde pre svega mislim na strukturu stana, koja je u novoj gradnji često nelogična i besmislena) može sadržati niz skrivenih troškova na zajedničkom planu (često ćete čuti da je neka zgrada naročito kvalitetna jer je zidana za pripadnike JNA, što sigurno ima neke prednosti ali ako su sve zajedničke instalacije stare 40, 50 ili 60 godina njihova zamena će takođe morati da se plati). Zbog svega toga, zajedno sa oslobođenjem od PDV-a za kupce prvog stana, trenutno će ljudi lakše prevagnuti da kupe novi stan osim ukoliko se cena starogradnje ne koriguje.
 
Kad sam ja kupovao stan 2016te računica je bila da starogogradnja mora da bude minimum 30% jeftinija od novogradnje (bez PDVa) da bi se uopšte isplatilo ulaganje u adaptaciju starog stana.

Što, dodatno, podrazumeva i ozbiljno veću količinu gotovine koju treba obezbediti pre kupovine.



Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Tacno. Uvek je bilo barem 30% manje.

Ono sto me najvise sokira je to su cene totalno nasumicne. Ranije sam mogao da procenim otprilike koliko bi kostao stan na nekoj lokaciji, sada stanovi u istor zgradi variraju po 30% po kvadratu. I to ne mislim na razlicite velicine, potkrovlja i prizemlja. Kad me pitaju ljudi, posto znaju da pratim, za koliko moze da se proda neki stan na NBG, ja odgovaram sa: "Pojma nemam" :D stvarno, prvi put pojma nemam zasto je nesto skuplje, zasto je nesto jeftinije... sve je prepumpano.
 
Отприлике људи држе неку цену која се уклапа у њихове планове, типа куповина два мања стана у новоградњи или сл.
 
Дошљак":e0vz9m67 je napisao(la):
Отприлике људи држе неку цену која се уклапа у њихове планове, типа куповина два мања стана у новоградњи или сл.
To i ja mislim, svi bi da prodaju jedan stan u izvornom stanju i onda za te pare da kupe dva manja u novogradnji, cijene su sulude. I prodavci su u fazonu okačiću oglas ništa me ne košta i to tako stoji. Kad poredim cijene u Blokovima i cijene na Dorćolu dođu na isto što je suludo. Stara gradnja nerenoviranog stana u blokovima je preko 2000 €/M2

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Ja до неке мере разумем људе који држе цене својих старијих некретнина. Није баш све једно изаћи из неког и ако оронулог ипак функционалног стана са шпајзом и одвојеном кухињом, и уселити се у новоградњу са спојеном кухињом, дневном собом и предсобљем.
 
@Дошљак u pravu si, ali da im ne odgovara ne bi se ni selili iz stare gradnje u novu :D mene trenutno fascinira kada mi agenti navode kao prednost (i faktor konačne cene) kuhinjsku radnu površinu od nekog skupocenog kamena (lep je i dopada mi se, sve to stoji) ali je oblik i pozicija kuhinje takav da nit može čovek da se u kuhinji okrene, niti kuhinja može da se izluftira lepo bez obzira na aspirator. Primetio sam i da veliki procenat (naravno prepumpanih) novogradnji ima projektovane prostorije kao da se radi o apartmanu za godišnji odmor gde ćete provesti 10-20 dana pa vam neke strukturne besmislice neće zaparati oko.
 
Dzangrizalo":1conet3p je napisao(la):
@Дошљак u pravu si, ali da im ne odgovara ne bi se ni selili iz stare gradnje u novu :D mene trenutno fascinira kada mi agenti navode kao prednost (i faktor konačne cene) kuhinjsku radnu površinu od nekog skupocenog kamena (lep je i dopada mi se, sve to stoji) ali je oblik i pozicija kuhinje takav da nit može čovek da se u kuhinji okrene, niti kuhinja može da se izluftira lepo bez obzira na aspirator. Primetio sam i da veliki procenat (naravno prepumpanih) novogradnji ima projektovane prostorije kao da se radi o apartmanu za godišnji odmor gde ćete provesti 10-20 dana pa vam neke strukturne besmislice neće zaparati oko.
Oni to nazivaju "open space" koncept. Dnevna soba, kuhinja i trpezarija u jednoj prostoriji. A mozda jos i spavaca. Koncept za singl ljude, da u malim kvadraturama dobiju sto vise, bez hodnika. A nama zadnjih 20tak god to prodaju kao neznam sta.

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk
 
Open space je užas po sebi, ali ga jako često prate i bespotrebno male sobe na račun predimenzioniranog dnevnog boravka. Razgledao sam neki stan 2700€/kvadrat i rekao predstavniku investitora da mi ne odgovaraju malene sobe (projektovali su veličinu kreveta kao 160x200 i ako se uzme veći ne može da se prolazi normalno) i oni mi mrtvi ladni rekoše “pa nije problem da srušite zid i prosirite na račun dnevne” :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=887017#p887017:2kcgvfaq je napisao(la):
Dzangrizalo » Сре Окт 06, 2021 5:52 pm[/url]":2kcgvfaq]@Дошљак u pravu si, ali da im ne odgovara ne bi se ni selili iz stare gradnje u novu :D mene trenutno fascinira kada mi agenti navode kao prednost (i faktor konačne cene) kuhinjsku radnu površinu od nekog skupocenog kamena (lep je i dopada mi se, sve to stoji) ali je oblik i pozicija kuhinje takav da nit može čovek da se u kuhinji okrene, niti kuhinja može da se izluftira lepo bez obzira na aspirator. Primetio sam i da veliki procenat (naravno prepumpanih) novogradnji ima projektovane prostorije kao da se radi o apartmanu za godišnji odmor gde ćete provesti 10-20 dana pa vam neke strukturne besmislice neće zaparati oko.
Па нпр. породица има децу која су одрасла и време је да осамостале, па је неки план да се узму два мања стана. Мада има разних случајева.
 
Sa tvitera.

“Prema RZS u Beogradu je u periodu 2016-2020 izgrađeno stanova 28.000

Po istom tom RZS u tom periodu povećao se broj stanovnika BGD za 7.000.

Ako je svih 7.000 kupilo po jedan stan (a teško) ostaje višak od 21.000 izgrađenih stanova

Uz jos 30.000 u izgrdanji.“
 
Najveci broj kupaca je zapravo investicioni a ne stanovnistvo koje kupuje za zivot. Nema nikakvog viska vec manjka zato sto neoliberalni kapitalizam dovodi do ukrupnjavanja kapitala velikom brzinom i odatle dolaze kupovine stanova a ne od rasta ili pada populacije. Cak i da opadne populacija za 50.000 ljudi potraznja ce da raste jer sve sto smo duze u neoliberalnom kapitalizmu sve vise dolaze do izrazaja investitori a sve manje stanovnistvo. Mnogo cesce ces u buducnosti vidjati vlasnike sa 50-100 stanova nego sto ces cuti da je neko iz nize-srednje klase kupio nekretninu. Srednja klasa ce uglavnom da rentira pa cak i visa. Dok ce 1% polako da dobija sve vise na znacaju. Tako je na zapadu i tako ce biti i kod nas. To je surova realnost neoliberalnog kapitalizma.
 
Sve se slazem sa vradovicem. U nastavku threada ispod ovog tvita je i konstatacija da je sve vise ljudi sa 50+ stanova. Brat Danice Draskovic 100tinak, direktor iz EPSa 60tak. Ne slazemo se oko izvora prihoda za to pod jedan i oko isplativosti toga u gradu ciji broj stanovnika stagnira ili raste uzasno malo svake godine. A ja predvidjam da ce cak uskoro krenuti i da pada - ukoliko nam opet ne vrate vize - sto moze da se dogodi.
 
Tacno Bender.
Ja nisam rekao da je to dobro ili lose vec samo da skrenem paznju na cinjenicu da nam predstoji period kada ti populacija ne igra ulogu presudnu jer nisu oni kupci nekretnina vec kako ce 1% njih kupovati. Da li ce se kladiti na investiranje u nekretnine zbog turizma ili ne?
Ja skrecem paznju na to cisto da bi neki koji mozda planiraju kupovinu ili nesto mogli da cuju i drugacije misljenje.

Bender je moram priznati u par navrata pisao (na njegov nacin) o tome i definitivno ima smisla sve kako je objasnio. Na zalost to je surova realnost ka kojoj idemo sa drustvenim uredjenjem kao sto je neoliberalni kapitalizam.

Ja samo mislim da je jedina stvar koja moze da se uradi da se prilagodis a ne da se boris protiv sistema. Jer smatram da ce ovaj sistem na ovaj nacin jos duga da traje.
 
Vrh