U kojim novosadskim ulicama su najskuplje nekretnine
Pandemija korona virusa nije previše uticala na prodaju nepokretnosti u Novom Sadu, a trend na tržištu je takav da je potražnja veća od ponude, bez obzira na to što se gradi više nego ikad.
Ponuda stanova je velika, s tim da treba napomenuti da su u ovom trenutku sve nepokretnosti na teritoriji celog grada veoma tražene.
Kako saznajemo u agencijama za nekretnine, sve je više kupaca koji traže kuće i stanove na ekskluzivnim lokacijama i to po veoma visokim cenama.
– Generalno gledano, kada je reč o nekretninama, stanovi se traže više u odnosu na kuće ali, s obzirom na to da kuća i nema baš preterano u ponudi, cene su im na vrlo visokom nivou. Najskuplje lokacije za kupovinu kuća jesu Adamovićevo naselje i praktično sve ulice koje se nalaze u neposrednoj blizini Jodne banje. Razlog tome je dobra infrastuktura i odlična povezanost sa bulevarima i centrom. Ovo su ulice gde nema buke, niti je frekvencija saobraćaja velika – kaže Ivan Radulović, menadžer prometa nekretnina iz agencije "Solis".
Primera radi, jedna takva kuća od 141 metra kvadratnog koja se nalazi u neposrednoj blizini Futoškog parka prodaje se po ceni od 682.500 evra. Na istoj lokaciji u ponudi je i ekskluzivna vila od 334 kvadrata, a njena cena je 515.000 evra. Nekretnina koja se nalazi između Bulevara oslobođenja i ulice Novosadskog sajma se prodaje za 1.404.040 evra. Ostale delux kuće kod Jodne banje koštaju od 200.000 do 600.000 evra. Cene kuća na Adamovićevom naselju poprilično su "paprene", i u proseku su između 200.000 i 900.000 evra. Primera radi, za kuću od 662 kvadrata treba izdvojiti 927.000 evra, dok nekretnina u neposrednoj blizini Higijenskog zavoda košta 650.000 evra. U ovom kvartu najskuplja nekretnina se prodaje za 2.050.000 evra, a nalazi se u Sarajevskoj ulici.
Kada je reč o stanovima, Radulović napominje da je najskuplja lokacija Stari grad. To ne treba da čudi, jer su stanovi u "debeloj" hladovini Radničke ulice najtraženiji i najskuplji, što zbog blizine Dunava i keja, ali i zbog samog centra. Nekretnine koje se ovde prodaju nikada ne idu ispod cene. U skupe ulice koje su donekle sačuvane u starom jezgru spadaju i Stražilovska, Vase Stajića, Petra Drapšina, Stevana Musića i Sonje Marinković.
Takođe, vrlo su traženi, ali i papreno skupi salonski stanovi u pešačkoj zoni poput Miletićeve, Dunavske, Zmaj Jovine, a to je situacija koja se godinama ne menja. Za kvadratni metar stana u užem delu centru treba izdvojiti od 2.200 evra pa naviše. Ukoliko, primera radi, želite da kupite stan od 48 kvadrata na ovoj lokaciji, moraćete da izdvojite 103.000 evra. Slične su cene i u Stražilovskoj, ulicama Sonje Marinković, Petra Drapšina i Stevana Musića. Kada je reč o pešačkoj zoni, metar kvadratni u Katoličkoj porti staje oko 2.200 evra, te za nekretninu od 76 m2 treba izdvojiti 167.000 evra. Cena kvadrata u Miletićevoj je čak 4.017 evra, a u ulici Vasa Stajića oko 2.000 evra.
– Ono što sam primetio jeste da trenutno primat po pitanju najviših cena stanova preuzimaju kompleksi zgrada koje se grade širom Novog Sada i zato imamo situaciju da su ljudi spremni da plate mnogo veći iznos za stan u kompleksu nego na nekoj boljoj lokaciji. Taj trend sve više raste i stoga nekretnine imaju vrlo visoku cenu u takvim kompleksima. Cene diktiraju kupci kojima su se navike promenile, a pogotovo mlađa populacija i oni koji tek dolaze u Novi Sad. Takvi kupci žele da im je sve na dohvat ruke poput marketa, kafića, restorana ili teretana. Oni zapravo žele "smart home" – opremljene stanove sa grejanjem po utrošku, kao i visok kvalitet nove gradnje, garažu ili garažno mesto. Mnogima su ovakvi stanovi postali i kancelarije i time dobijamo kupce koji žele da imaju sve na jednom mestu. U tim kompleksima najpopularnija kvadratura je oko 60 do 70 m2 – zaključio je Radulović i dodao da se ovakvi lux stanovi prodaju po ceni od 200.000 do 350.000 evra.