Šta je novo?

Cene nekretnina

Sve o čemu sam pisao,Srbija se prazni.

https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1926600

"Sela su nam pusta, druge opštine u Srbiji se u prazne. Nemamo nigde dobru situaciju, pa ni u Novom Pazaru. Beograd izvlače migracije", rekao je on i dodao da nigde ne postoji najbolje rešenje, ali da je situacija loša. Kaže i da ovako "Srbija za 20 godina neće imati ni 5 miliona stanovnika".

"Isprazniće nam se zemlja", jasan je Vučić.

Ko sada kupuje nekretninu, a pošto je 20 godina ,prosečan rok otplate,može videti da ce biti maltene, dva miliona stanovnika manje.

-Ko će ziveti u svim tim stanovima ,pokupovanim za keš?
-Da li su onih 30% kupljenih stanova na kredit,zapravo realna osnova,i potreba za novim kvadratima?
-Kaže,Beograd vade migracije.Ja sam ovde više puta postavljao pitanje,da li zavod za statiskiku krije broj doseljenih u Beogradu?
Ako se naseljava Beograd, po statistici zavoda, ako ima negativan priraštaj, i ako se iz njega najviše odlazi, otkud onda navala zidanja obdaništa,navala na gradski prevoz, gužve po ulicama.
Ko su onda doseljenici u Beograd , i koliko njih zapravo ima, ko zapravo zida cenu kvadrata u Beogradu?
Ako mladi najviše odlaze iz zemlje, a oni sutra treba da formiraju porodice, koje će opet za neko buduće sutra imati svoju decu,kojima će trebati stambeni prostor, otkud onda ovoliko zidanje obdaništa po Beogradu, ko su ta deca, deca iz negativnog prirodnog priraštaja?
Neko ovde ,očigledno krije neke podatke, ili ih svesno zataškava.
 
Vadice nas migranti. To je jedini spas.

Stanove ce sve vise da kupuju investitori a sluzice najvise za turiste.
 
Обданишта су пуна и нема довољно места, али школе се празне
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882664#p882664:3e5nbmjs je napisao(la):
savoir28 » Čet Sep 23, 2021 9:07 am[/url]":3e5nbmjs]Обданишта су пуна и нема довољно места, али школе се празне

Ovo jednostavno nije tacno. Generacija rodjena 2020 se ove godine upisuje u vrtic(jaslice) a njih je 2.8% manje od generacije 2019 koje je manje od generacije 2018 itd... 2.8% je zvanicni podatak zavoda za statistiku. To je ~2000 dece manje u jaslicama. Za 7 godina to je ~70 odeljenja djaka prvaka manje. Za 20-30 godina to je manje od 1000 svadbi itd itd. Ovde se ne uzima migracija u obzir koja je isto negativna. Jedan broj te dece ce svoje skolovanje da zavrsi u inostranstvu. Ono sto ti zelis da kaze je npr da na Novom Beogradu ima manjak mesta u vrticima ili u Batajnici ali u Srbiji kao zemlji manjak se itekako oseti. Zvanicna projekcija je da oko 2050 u Srbiji nece biti vise od 4 miliona stanovnika. Popricaj sa nekim nastavnikom/uciteljom u unutrasnjosti, pa da vidis koja je frka svakog septembra jer ce neko ostati bez posla zbog nedovoljnog fonda casova.
 
Pitanje svih pitanja, da li će cene nekretnina ,padati,sa ovim sumanutim trendom smanjenja stanovnistva, koji je neizbežan???
Mogu gastarbajteri ,spekulanti,perači,da kupe pola Beograda, ko će tu da živi?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Pa i Evergrande se nadao da ce neko hteti da zivi u njihovim precenjenim budzevinama :D s tim sto je kod nas svaki lerdi "too big to fall". Doduse, mislim da je rasplet blizu - the winter is coming... :D a na prolece rasprodaja
 
Odliv stanovnistva u BG prakticno ne postoji bez obzira na odliv stanovnistva u Srbiji jer ga nadoknadjuju migracije iz unutrasnjosti i povratnici iz inostranstva. Zapravo poslednjih 150 godina on samo raste (nekad manje, nekad vise).

Iseljavanje iz Srbije je irelevantno za cene nekretnina u BG jer BG stalno raste, pogotovu broj ljudi i dece u "pozeljnim" krajevima grada. Primer Lion gde skolske dece ima duplo vise nego 1980-88 kad sam ja isao u osnovnu skolu. Em sto su skole punije, em sto deca iz okoline imaju svoje skole danas pa na Lionu odavno nema djaka iz Kaludjerice sto je nekada bilo normalno.
I pazi sad, sva ta "nova" deca za desetak-petnaest godina ce zeleti da imaju svoj stan, i nece ici na Ledine ili Miljakovac nego ce gledati Lion i blize centru, npr. Crveni krst, Djeram, Vukov spomenik, Vracar itd. Eto ga pritisak na cenu u tim delovima grada. To sto ce Leskovac i Kikinda da izgube 50% stanovnistva potpuno je nebitno za proces koji sam opisao.

Zakljucak: i da nas bude 4 miliona u 2050., u Beogradu ce ziveti bar 2 miliona od tih 4, a verovatno i vise.
 
Ko ce uopste zeleti da zivi u ovakvom gradu?
Kada padne SNS vlast za desetak godina Beogradu ce biti potrebne decenije oporavka i milijarde evra ulaganja u infrastrukturu radi dovodjenja grada u funkcionalno stanje.
Vec sada je pretesko za zivot. Voznja je nevidjeno stresna, mesta za parking retko gde ima, javni saobracaj je los, kvalitet vazduha je uzasan.
 
Jos ako puste i legalizaciju do izbora, jer je povlacenje tih nekretnita napravilo najveci skok, eto balansa...

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882715#p882715:3btxk10w je napisao(la):
djordje*******g » Čet Sep 23, 2021 10:20 am[/url]":3btxk10w]Ko ce uopste zeleti da zivi u ovakvom gradu?
Kada padne SNS vlast za desetak godina Beogradu ce biti potrebne decenije oporavka i milijarde evra ulaganja u infrastrukturu radi dovodjenja grada u funkcionalno stanje.
Vec sada je pretesko za zivot. Voznja je nevidjeno stresna, mesta za parking retko gde ima, javni saobracaj je los, kvalitet vazduha je uzasan.

A opet nikako da krene odliv iz Beograda u unutrašnje gradove gde je sve to bolje. Pitam se zašto. Kada čujem takve priče deluju mi kao kad gastosi pričaju kako je tamo negde i da ne dolazimo, teško je, mučenje, kvalitet života nikakav...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882708#p882708:2h9lra2p je napisao(la):
NRakocevic » Čet Sep 23, 2021 8:12 am[/url]":2h9lra2p]Odliv stanovnistva u BG prakticno ne postoji bez obzira na odliv stanovnistva u Srbiji jer ga nadoknadjuju migracije iz unutrasnjosti i povratnici iz inostranstva. Zapravo poslednjih 150 godina on samo raste (nekad manje, nekad vise).

Iseljavanje iz Srbije je irelevantno za cene nekretnina u BG jer BG stalno raste, pogotovu broj ljudi i dece u "pozeljnim" krajevima grada. Primer Lion gde skolske dece ima duplo vise nego 1980-88 kad sam ja isao u osnovnu skolu. Em sto su skole punije, em sto deca iz okoline imaju svoje skole danas pa na Lionu odavno nema djaka iz Kaludjerice sto je nekada bilo normalno.
I pazi sad, sva ta "nova" deca za desetak-petnaest godina ce zeleti da imaju svoj stan, i nece ici na Ledine ili Miljakovac nego ce gledati Lion i blize centru, npr. Crveni krst, Djeram, Vukov spomenik, Vracar itd. Eto ga pritisak na cenu u tim delovima grada. To sto ce Leskovac i Kikinda da izgube 50% stanovnistva potpuno je nebitno za proces koji sam opisao.

Zakljucak: i da nas bude 4 miliona u 2050., u Beogradu ce ziveti bar 2 miliona od tih 4, a verovatno i vise.

Ako Beograd samo raste,kao onda uvek ima negativan prirastaj?
Ako od tih 4 ,u Beogradu bude 2 miliona, sta ce tih dva milona da rade,kada ce mnogi poslovi,delatnosti,usluge, koje su pokrivale i ostatak zemlje nestati,usled nedostaka trzista i ljudi koji trose potrosna dobra?
U Beogradu je skoncentrisan najveci broj neradnika,odnosno ljudi koji ne stvaraju BDP.Mislim na javna/komunalna preduzeca,gradsku/opsitnsku upravu,razne vladine odbore,kancelarije,saveze,udruzenja, pa na kraju i ministarstva ,ciji je broj opsluzioca, nezamisliv u odnosu na sadasnji i buduci period.
Ja se plasim da ce to biti tako, 4 miliona,od kojih 2 u Beogradu.Bice ljudi na digitronu, ali kava ce zemlja, ekonomski i drustveno biti u toj i takvoj situaciji.Bice apsolutno neperspektivno drustvo,osiromaseno, u svakom pogledu, i drustveno i ekonomski.
 
Svi eksponencijalni procesi moraju se zavrsiti padom, kada pojedu resurse. Ovako ili onako.
Postoji mogucnost da dodje do kolapsa trzista nekretnina u Kini.
To bi bio, ako nista, dobar znak za Beograd.
Verovatnijeje da ce tamo kineska drzava uskociti i refinansirati dug. Kineski kesh takodje dolazi od viska dolara koji se stampaju u USA. U perspektivi bi to oslabilo mogucnost Kine da investira u inostranstvu. Pad investicija i pad vestackog ekonomskog rasta bi sigurno ohladio i nase trziste nekretnina, kao posle krize 2008. Zato se nadam da ce kriza biti daleko teza.

https://www.abc.net.au/news/2021-09-21/ ... /100472190
China's real estate house of cards could be brought down by Evergrande, the world's most indebted company

https://www.reuters.com/world/china/chi ... 021-09-14/
Analysis: China's house of cards: Evergrande threatens wider real estate market

https://www.investopedia.com/global-equ ... rs-5201998
Global Equity Markets Fall Over China Evergrande Fears
Bitcoin price also tumbles on bankruptcy concerns for real estate giant
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882708#p882708:2dxnkalh je napisao(la):
NRakocevic » Čet Sep 23, 2021 9:12 am[/url]":2dxnkalh]
Iseljavanje iz Srbije je irelevantno za cene nekretnina u BG jer BG stalno raste, pogotovu broj ljudi i dece u "pozeljnim" krajevima grada. Primer Lion gde skolske dece ima duplo vise nego 1980-88 kad sam ja isao u osnovnu skolu. Em sto su skole punije, em sto deca iz okoline imaju svoje skole danas pa na Lionu odavno nema djaka iz Kaludjerice sto je nekada bilo normalno.
e.

I sada u taj kaj dolazi masa dece iz MML-a i Kaludjerice jer "su bolje skole".
Barem roditelji tako misle.
 
Dosla je vest i do nas.EVERGRANDE.

https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php? ... id=1926803

"Kina ima praznih nekretnina za više od 90 miliona ljudi.

Neki stručnjaci predviđaju da bi natalitet mogao pasti ispod 10 miliona godišnje, što bi bacilo kinesko stanovništvo u apsolutni pad i dodatno smanjilo potražnju za nekretninama.

Hauz Song, analitičar u čikaškom tink-tenku MacroPolo, kaže da je situaciju pogoršao fenomen "smanjivanja gradova". Nakon otprilike tri decenije tokom kojih su stotine miliona ljudi napustili svoja sela kako bi se nastanili u gradovima, najveća migracija u istoriji sada se smanjuje.

"Otprilike tri četvrtine kineskih gradova gubi stanovništvo. Za jednu deceniju, čak i pod pretpostavkom da će neki ljudi otići u gradove, više od 600 miliona kineskih građana i dalje će živeti u gradovima koji se smanjuju", kaže Song"

Sada smo super upoznati sa situacijom u KINI, a sta je sa nama, gde su oni koji treba da se bave nama,da napisu nesto,kako raste Beograd ,uz negativan priordni prirastaj, i o ostalim nelogicnostima, ili smo i mi jako slicni sa Kineskim problemom, u domenu koji sam citarao???

-Da li je nekretnina koja se kupuje za izdavanje visak??
-Da li nesto mozemo da naucimo iz Kineskog primera?
Nama su svi paramteri u teskoj dubiozi, a nekretnine se samo uvecavaju, uz rast cena.Da li nas u nasem mikro svetu,ceka deo Kineskog scenarija, pogotovo,kada se uskoro surduknu ogromni legalizovani kvadrati.

Meni ova Kineska vest, ima glavu i rep, ima neki uzrocno posledicni odnos, dok mi situacia kod nas ,deluje virtuelno-nadrealno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882676#p882676:1p97cxrb je napisao(la):
LudaAmeba » Čet Sep 23, 2021 9:25 am[/url]":1p97cxrb]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882664#p882664:1p97cxrb je napisao(la):
savoir28 » Čet Sep 23, 2021 9:07 am[/url]":1p97cxrb]Обданишта су пуна и нема довољно места, али школе се празне

Ovo jednostavno nije tacno. Generacija rodjena 2020 se ove godine upisuje u vrtic(jaslice) a njih je 2.8% manje od generacije 2019 koje je manje od generacije 2018 itd... 2.8% je zvanicni podatak zavoda za statistiku. To je ~2000 dece manje u jaslicama. Za 7 godina to je ~70 odeljenja djaka prvaka manje. Za 20-30 godina to je manje od 1000 svadbi itd itd. Ovde se ne uzima migracija u obzir koja je isto negativna. Jedan broj te dece ce svoje skolovanje da zavrsi u inostranstvu. Ono sto ti zelis da kaze je npr da na Novom Beogradu ima manjak mesta u vrticima ili u Batajnici ali u Srbiji kao zemlji manjak se itekako oseti. Zvanicna projekcija je da oko 2050 u Srbiji nece biti vise od 4 miliona stanovnika. Popricaj sa nekim nastavnikom/uciteljom u unutrasnjosti, pa da vidis koja je frka svakog septembra jer ce neko ostati bez posla zbog nedovoljnog fonda casova.

Причам у Бг-у. А знам тужне приче из унутрашњости где не само што нема довољно деце, него нема довољно ни наставника па за одређене предмете часове држе други наставници који нису стручни за то. Знам и оне друге тужне приче где родитељи одлазе у иностранство, а децу остављају овде да се школују, где их васпитавају бабе и деде. Што се тиче тих пројекција не треба само гледати Србију већ цео регион. Свима је исто, па чак и на Косову где је прираштај некада био највећи у Европи.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882663#p882663:1pcss7se je napisao(la):
vradovic » Чет Сеп 23, 2021 8:06 am[/url]":1pcss7se]Vadice nas migranti. To je jedini spas.

Stanove ce sve vise da kupuju investitori a sluzice najvise za turiste.
Далеко било. Боље и да будемо пустара него да нас ваде мигранти.
 
Mislim da je dugoročni trend u celom svetu smanjenje stanovništva i to će uticati na nekretnine.

Ipak, ekonomski i politički centri će i dalje biti traženi.

Konkretno, čak i ako tražnja generalno opadne, neke lokacije će ostati na ceni, kao što daje primer NRakočević.

Devedesetih je bila beda, ja znam čitave porodice koje su se iselile, ali stanovi u centru ili na N.Bgd se nisu prodavali budzašto.

Širi centar Bgd će se uvek tražiti, a još uvek ima mesta za novogradnju, ako ni zbog čega drugog, zbog rušenja starih i malih objekata. Kad toga nestane, biće relativno skupo da se gradi, tako da će pritisak na cene u centru biti veći.

I ono bitno. I ja imam utisak da su cene stale sa rastom. Evo, moja drugarica je spustila cenu malo, da bi prodala. Neki keš kupac je tražio korekciju za 15% u odnosu na prvobitnu ponudu, ali ona nije pristala, i nema nameru. Inače stan su gledala još dva kupca iz kredita, ali nisu dali ponudu. Cena u oglasu je relativno povoljna, a malo je skuplja (par procenata) od cena takvih stanova u kraju pre godinu dana.

Još jedna zanimljiva stvar. U Zapadnoj Evropi cene struje i gasa su dosta otišle gore, kao i mnoge druge cene. Ako bude duga/hladna zima opet će sve poskupeti (proleće je ove godine počelo hladno i poremetilo razne poljoprivredne kulture). Čak i kod nas ima manjka voća - šljive na primer.

E, sad, za razliku od inflacije nastale štampanjem novca, ovo je stvarna inflacija zbog nedostatka tih roba. Mnoge termocentrale na ugalj su pogašene zbog "ekologije", nuklearke se slabo grade, solarna i energija vetra je nepouzdana i skupa i Z. Evropa dosta zavisi od gasa. Skup gas može da napravi nove ekonomske probleme.

Stvari se komplikuju. Može se desiti najgori scenario, po meni. Da bude i štampana inflacija i stvarna inflacija. I to bi najviše pogodilo kreditne kupce, jer bi morali da veći deo budžeta izdvajaju za život nego sada.

Iskreno, ja da sam kreditni kupac, ne bih se usudio da uzmem neki dugoročni kredit, osim ako nemam neku dobru zaleđinu. Eventualno neki sa fiksnom kamatnom stopom, pa možda se posreći da inflacija pojede to malo, ali koliko sam čuo, sa fiksnom ratom banke ne daju na duže od 15 godina, i ne znam da li imaju neke klauzule malim slovima.
 
U kapitalističkom sistemu, potrebe za stanovanjem ne utiču na cenu istog, uopšte. Demografija, platežna moć stanovništva, broj stanovnika Beograda, itd skoro uopšte ne utiču na cenu nekretnina.

Ljudske potrebe ne određuju zašto se nešto radi u kapitalizmu, samo profit. Teorija "ground rent" i pisanja Nil Smita mnogo će vam više pomoći u razumevanju cene nekretnina od studija demografije.
 
По мени, Цене некретнина ће пасти, једно време ће још увек расти, али ће на крају пасти. Графички приказ ће бити парабола, а параболе никад не иду паралелно са осама.

Иначе, цене некретнина не улазе у једначину индекса потрошачких цена. Мислим да ће један од штитова од инфлације(ако се купе са кешом, а не кред. са вариј. кам. стоп.) дугорочно бити некретнине, али када падну цене истих. Када и колико је ствар чисте шпекулације и било би неодговорно давати рокове и проценте, али на интернету постоје историјска кретања цена за време великих рецесија, као и после.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882704#p882704:qrk301t2 je napisao(la):
gamblerNBG » Čet Sep 23, 2021 8:58 am[/url]":qrk301t2]Pa i Evergrande se nadao da ce neko hteti da zivi u njihovim precenjenim budzevinama :D s tim sto je kod nas svaki lerdi "too big to fall". Doduse, mislim da je rasplet blizu - the winter is coming... :D a na prolece rasprodaja


https://www.wsj.com/articles/china-prop ... 1594908517 Iz jula meseca.
Kinezi kupuju stanove online. 288 stanova je prodato za 8 minuta :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882812#p882812:136t1oik je napisao(la):
jovanovm » Čet Sep 23, 2021 2:28 pm[/url]":136t1oik]

Ljudske potrebe ne određuju zašto se nešto radi u kapitalizmu, samo profit. Teorija "ground rent" i pisanja Nil Smita mnogo će vam više pomoći u razumevanju cene nekretnina od studija demografije.
Nekako mi to deluje previše površno. Jasno je da na cene nekretnina utiče odnos ponude i tražnje. Tako je svugde pa i u Beogradu.
"Ljudske potrebe ne određuju..." - pa zašto se određeni broj ljudi ne preseli na periferiju Beograda ako ljudske potrebe ne utiču ? Pa zato što im periferija ne ispunjava sve potrebe. Spor gradski prevoz, problematična infrastruktura itd
Neverovatan podatak je da prigradska naselja, koja su na 15 minuta kolima od Beograda, nemaju pijaču vodu ili nemaju kanalizaciju...

Od sledećeg proleća počinje sa radom brza pruga od NS-a do BG-a. Ljudi će stizati 3 puta brže do Novog Beograda. Siguran sam da će "potreba" određenog dela ljudi biti da napusti grad i kupi kuću na periferiji. Isto će se desiti kad se rekonstruiše pruga prema Nišu. Požarevački deo će uskoro biti gotov. Sigurno će jedan deo ljudi odlučiti da se iseli i po potrebi će rentati stan u gradu na kraće periode.
 
Однос профита и људских потреба није контрадикторан. Мислим да је погрешно дефинисати профит као искључиво новчани приход. Профит би требало да је добит неке вредности, а новац служи као средство размене између вредности, а не вредност по себи. Ја сам за ту базичну дефиницију која би требало да служи као сидро у кризама, не само економским.
 
Ево колико су финансијска тржишта искривљена од стварности.

Screenshot-2021-09-23-22-01-25-281.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882909#p882909:q7vn0cfy je napisao(la):
chiki » Čet Sep 23, 2021 9:29 pm[/url]":q7vn0cfy]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882812#p882812:q7vn0cfy je napisao(la):
jovanovm » Čet Sep 23, 2021 2:28 pm[/url]":q7vn0cfy]

Ljudske potrebe ne određuju zašto se nešto radi u kapitalizmu, samo profit. Teorija "ground rent" i pisanja Nil Smita mnogo će vam više pomoći u razumevanju cene nekretnina od studija demografije.
Nekako mi to deluje previše površno. Jasno je da na cene nekretnina utiče odnos ponude i tražnje. Tako je svugde pa i u Beogradu.
"Ljudske potrebe ne određuju..." - pa zašto se određeni broj ljudi ne preseli na periferiju Beograda ako ljudske potrebe ne utiču ? Pa zato što im periferija ne ispunjava sve potrebe. Spor gradski prevoz, problematična infrastruktura itd
Neverovatan podatak je da prigradska naselja, koja su na 15 minuta kolima od Beograda, nemaju pijaču vodu ili nemaju kanalizaciju...

Od sledećeg proleća počinje sa radom brza pruga od NS-a do BG-a. Ljudi će stizati 3 puta brže do Novog Beograda. Siguran sam da će "potreba" određenog dela ljudi biti da napusti grad i kupi kuću na periferiji. Isto će se desiti kad se rekonstruiše pruga prema Nišu. Požarevački deo će uskoro biti gotov. Sigurno će jedan deo ljudi odlučiti da se iseli i po potrebi će rentati stan u gradu na kraće periode.

Бг периферија је нажалост, углавном, касаба. Изузимајући неколико планираних насеља која су саграђена током социјализма. Све остало је, имаш плац, гради кућу. Улице вијугају онако, природно, као потоци :D . Можда се неко усуди, у име развоја Београда, па сравни са земљом нека од приградских насеља, испланира ново насеље, развуче улице логично и што исправније(колико терен дозвољава) и подели станове староседеоцима. Али то се наравно неће никада десити. Напротив. Дивља насеља настављају да иду у ширину.
 
Vrh