Šta je novo?

Cene nekretnina

A da ne pricam kako u bloku 70 stan koji nije mogao da se proda za 140 000 sad je oglasen na 180 000.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Ubedjen sam da su neki od oglasa trolovi :D Il neki investor izbacuje tako random oglase, cisto da se napravi utisak da cene skacu. Racuna da niko nece ni zvati da pita za tako nesto.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883205#p883205:olbun2rn je napisao(la):
KlauKalash » Пет Сеп 24, 2021 6:54 pm[/url]":olbun2rn]Ok, onda ja nisam dobro shvatio, posto iz tvog posta nisam zakljucio da mislis kratkorocno. Nisi ni ti pomogao sa, po meni, nesrecnom konstrukcijom recenice :wink:
Јесам се непрецизно изразио, мислио сам да се неке ствари подразумевају. :sesir:

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883205#p883205:olbun2rn je napisao(la):
KlauKalash » Пет Сеп 24, 2021 6:54 pm[/url]":olbun2rn]Meni licno odgovara da cene u Beogradu rastu, posto planiram na srednji rok (oko 5godina) da prodam stan. Sad, ako pad cena bude globalni fenomen, necu biti ni ostecen previse, jer planiram da prodajom steknem kapital za kupovinu nekretnine u gradu u kojem trenutno zivim.
Мислим да ако је у питању новац који сматраш да ти неће бити неопходан у том средњем року, онда би се исплатило под тим претпоставкама.
Да се оградим да ово није никакав савет. :D
 
I ponuda je bas losa, sve sto i malo vredi je preskupo, a to moze da znaci da smo u fazi manije i da smo vrlo verovatno blizu ako vec nismo i udarili u vrh. Prosek za blok 70 i 70a koliko vidim je nesto preko 1900 sto je skok oko 600e po m2 za 2-3god, malo li je. Sve je to pocelo pre pandemije i stampanja tako da je to ciklus koji prati svetski trend pored svih ostalih domacih faktora. Ovako strm rast mora da dovede i do solidne korekcije. Samo sto zna da potraje pa ljudi gube strpljenje, a ko placa kiriju i ne moze puno da ceka. Da starogradnja poraste preko 2000 po m2 u bloku 70, e bas bih voleo da vidim koliko bi se stanova prodalo.

Ne treba padati ni na lozenje kada je manija na trzistu, a ni slusati pesimiste koji prognoziraju apokalipsu kada dodje do zasicenja i ozbiljnog pada cena. Ako se u medjuvremenu naleti na nesto dobro onda ne treba puno da se kalkulise.
 
Od svih razloga, treba napraviti skalu po važnosti faktora ,koji utiču na rast.
Treba nam neka realna dijagnoza sa prognozom.



Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Ono što meni zapada za oko, pored umešanosti i interesa države da cene što vise i što duže divljaju, je količina ljudi koji brane sve ovo i žele da ludilo, ne ostane isto, nego ode još gore. Mislim i na ljude ovde na forumu i na komentatore na drugim sajtovima.

Stvorila se određena klika ljudi koji ovo vide kao neki bogom dan način da zarade svoje bogom dane pare. I radije će godinama da gledaju mase ljudi kako nisu u stanju da nađu sebi dom u sopstvenom gradu, u zemlji koja se osipa, smanjuje u brojnosti, nego da jednom makar priznaju "e ok, sad je dosta, stvarno jeste otišlo predaleko". A da ne pričam tek o reakcijama koje prave kada neko konstatuje da su cene nenormalne, neprirodne, naduvane i da se sve pretvara u mehur. To ko porodicu da si im opsovao ili rekao da se odreknu celokupnog životnog mukotrpnog rada u rudniku, ko da im otimaš nešto. Odma slede predavanja o slobodnom tržištu (fensi reč za opšti grabež, jer zna se šta je slobodno tržište i zdrava konkurencija, a šta sistemski grabež i kaubojština), o ljubomorcima koji ih ne vole, o prikrivenim komunistima koji bi da se vrati SFRJ, o ne znam ni ja čemu... Kao da se radi o sukobu na relaciji rudari : metalurgijska industrija, a ne 1% pohlepnih neofeudalaca : 99% preostalih ljudi.

Nisam mislio da ću doživeti da trzište nekretnina u Beogradu ikad ovako oboli. A tek nisam ni zamišljao da ću čitati besne reakcije jedne manjine koja se masno bogati na svima ostalima i nije joj dosta svega ni posle 5 godina bolesnog bogacenja nego bi još i još i još... To jest, znao sam da je uvek bilo i biće odabranih mutnih figura koji mlate dobre pare od nekretnina. Ali sam mislio da ih ima par desetina (i nekad je tako i bilo), i nisam mislio da će se toliko namnožiti da ih svaki forum i portal ima u komentarima, i da drže pola grada u svojoj milosti i nemilosti. I da će se toliko zaboraviti i osiliti da im sve ovo nije dosta, nego kad neko konstatuje da ovo nije održivo i da je bolesno, da još slede besne reakcije i elaborati zašto je fantastično i sasvim normalno da kvadrat u jednom Beogradu u Srbiji košta ko u Monte Karlu... (karikiram, ali suština je ista)

Sve je više bolesnih ljudi u zadnje vreme. Što možda i ne treba da čudi, pošto se već 15 godina širom sveta ređaju redovi grabeži i redovi kriza. Pa valjda onda poiskaču svi ovi što kao mali nisu imali, ili su mislili da nemaju dovoljno, pa ih sad vozaju bolesti i kompleksi. Ali stvarno nisam mislio da će ta kultura grabeža i pohlepe ovoliko da se rascveta, bar ne na polju nekretnina u jednom... Beogradu. o.O
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883142#p883142:3rsse0zd je napisao(la):
chiki » Fri Sep 24, 2021 4:01 pm[/url]":3rsse0zd]Malo globalnih tema. Ovo oko Evergrande se zahuktava. Ceka se odluka KPK da li ce izvuci Evergrande iz problema. Kazu da su mnoge institucije obustavile kredite kompanijama koje se bave gradnjom. Dosta evropskih i americkih banaka je izlozeno.

https://www.reuters.com/world/china/chi ... 021-09-24/


“I have very vivid memories of [the] latest stock market developments in China that had a bearing across the world. But in Europe and in the euro area, in particular, direct exposure would be limited,” Lagarde said.

When asked whether the ECB was prepared for the prospect of a chaotic global knock-on effect in the event of Evergrande’s collapse, Lagarde replied: “As I told you, for the moment, what we are seeing is [a] China-centric impact and exposure. I can’t speak for the United States [but] I can say for Europe that its direct exposure is limited.”

Lagarde’s comments come shortly after U.S. Federal Reserve Chair Jerome Powell said Evergrande’s debt problems appeared particular to China.

Powell told reporters on Wednesday that he did not see a parallel with the U.S. corporate sector.

“In terms of the implications for us, there’s not a lot of direct United States exposure. The big Chinese banks are not tremendously exposed, but you would worry it would affect global financial conditions through global confidence channels and that kind of thing,” Powell said on Wednesday.
https://www.cnbc.com/2021/09/24/lagarde ... risis.html

#fakenews
Ni evropske, ni američke banke nemaju veliku izloženost prema Evergrande-u. Najveća izloženost je upravo prema kineskim kreditorima, uključujući kupce stanova i zaposlene.
 
Na zalost je sve to tacno, i verovatno se nece promeniti.
Nisu samo bogatasi ti koji kupuju i gomilaju. U zadnjih par godina u kolo hoce da udju svi, i obicni ljudi. Znam masu ljudi u Rumi koji standardno kukaju o siromastvu, pljuju po odvratnim gramzivim dobrostojecima, ali su u zadniih par godina skupili ili iz slamarice potegli npr. 40 000e za neki stancic u novogradnji. Svako se proteze koliko moze samo da udje u kolo i obrne pare. Svi zajedno dizu cene zeljom da zarade.

A dosta se ljudi uplasilo da ce kes biti obezvredjen i da ce preko noci izgubiti gotovinu, zato i jesu pohrlili na stanove. Zapravo inflacija ce svakako umanjiti vrednost novca i to nikome nije u interesu.
Sta pametnije moze danas covek da uradi 100 000e. Mozemo mi sada pricati kako novac nije bitan, ali u praksi ko voli da gubi kes?
 
Jedno je opreznost od gubitka kesa odnosno prelaska u siromastvo a drugo su patoloska fobija, traume i kompleksi koji cine da se neko ponasa kao vampir prema drugima.

A takvih bolesnih je sve vise u zadnje vreme. Kao i raznih koji brane i hvale ovu kaubojstinu i razbojnistvo.

Sto se "dobrostojecih" tice, zna se uvek ko je dobrostojeci zbog cega. Ko se obogatio visegeneracijskim radom, ko pak svojim mukotrpnim crncenjem (ima i toga naravno), a ko prevarama, ko kriminalom a ko nijednim od ova dva zadnja ali zato predatorskim izrabljivanjem ili peljesenjem drugih.

A vrati se sve to na kraju. Koliko god zvucalo kao fraza ili neka religijska mantra, ali zapravo se vrati skoro uvek. Na ovaj ili onaj nacin. Kauzalitet je to, zatvoreni dinamicki sistem. Uostalom, vidi se to i po svetu zadnjih 20ak godina. Proci ce i taj bolestan period ljudske rase jednog dana, samo ne tako skoro.
 
https://rs-lat.sputniknews.com/20210925/od-2023-u-srbiji-ce-biti-nekretnina-za-svaciji-dzep-legalizacija-put-za-jeftine-kvadrate-1130142329.html


Znači biće do kraja godine zakona. Promene cene iduće :D
 
Da li realno verujes da ovo vredi i trecinu para, meni deluje kao neka muljaza.
https://www.nekretnine.rs/stambeni-obje ... AT9Sga8uQ/

Na istom linku jos jedna besmisao, ona kuca na Fruskoj Gori


Mozda je nekome lepa, nekome ne, ali u svakom slucaju drasticno odudara od komsiluka. Takva kuca ima smisla kada su i oko nje slicne kuce, a vidi ovo, bas pokazuje nasu sirotinju. Ne bih imao nista protiv da imamo Bel Air, ali ovo kod nas je pokusaj nekog luksuza, al ne ide na silu.
 
Vradovicu, to sto neko nudi po toj ceni, ne znaci da je sama nekretnina dostigla istu :) Pitanje je po kojoj ce se ceni prodati.

Za Frusku Goru, meni je licno uvek bolja opcija da, ako vec imam da dam pola miliona za vikendicu, krenem ispocetka, kupim plac, projektujem kucu tako da mi odgovara. Ne bih davao toliki novac za nesto sto nije 100% kako sam zamislio. To sam opet samo ja, ima nas raznih :)
 
Za pola miliona mozes 4 takve kuce da izgradis, plus da ih napravis kako ti hoces.

E sad ko su ti ljudi koji su dovoljno pametni da zarade pola miliona i dovoljno glupi da ih potrose na ovo, to je misterija... Aj da je neka kuca zaklonjena u sumi, pa da im treba za orgijanje, to bih i razumeo.. mlad covek hoce i da pije i da jede..itd. :kafa:

Ali ovo je obicno naselje sa vikendicama, nit imas privatnost, nit si u nekom fensi gradicu... ne znam... nisam pametan, al ozbiljno nisam pametan :D
 
Ni ja nikad ovo ne bih pravio tamo, ali mislim da je sve to ipak skuplje nego sto ljudi misle.
Pa samo ograda oko placa i bazen kostaju oko 50000e. Plac isto ima neku cenu.

Svakako kuca verovatno ne kosta 400 000e kad odbijemo ostale elememte. Ali bar 200 000e kosa sigurno bez namestaja. Ja sam racunao koliko bi mi trebalo za nesto ovog obima, ali drugog stila naravno, i bez 350 000e ne moze, ako hoces dobre materijale i dobar svetski enterijer. Dobar enterijer moze da kosta i 500+e/m2 ako ne opremas kucu sa formaideale i sl.
 
Tako je, a ovde imaju i pomoćni objekti, sad treba pogledati sve i odrediti cenu. Što se naseljenog mesta tiče ja se vodim time da je bolje da napravim kuću u nekom manjem mestu pa makar malo izdvojen nego negde u šumi, jer u manjem mestu bar imaš ono potrebno za život, a da ne moraš non stop paliti auto i putovati dugo.
 
Razmisljao sam ja o tome, ali ipak odustao, jer kad izgradis nesto skupo u manjem mestu, velike su sanse da nikad neces moci da prodas za onoliko koliko si ulozio. Dok kad pravis negde u Bg, cena ce uvek biti dobra, cak i veca. Ali plac u Bg je nemoguce naci, a da nije skuplji od kuce. Tako da sam ipak kupio stan kao najracionalnije sto se moglo.
Realno tako nesto ekstravagantno na selu ili u provinciji moze da napravi samo neko ko ima jos nekoliko puta toliko novca, pa moze deo da prilicno neracionalno utrosi na uzivanje te vrste.
 
Pa da, bitno je da budeš obezbedjen da bi mogao da uživaš na takvom mestu jer ne zavisiš ni od koga. Uvek će vredeti manje da, ali plac i papiri će biti neuporedivo jeftiniji nego u Beogradu tako da dodješ na slično. kao investicija naravno bolje je kupiti stan, ali za život ta dva ne mogu da se porede tj bar po pitanju komfora, po pitanju džepa isplativiji je stan.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883874#p883874:329w6okc je napisao(la):
Pera Zdera » Ned Sep 26, 2021 11:49 pm[/url]":329w6okc]Da li realno verujes da ovo vredi i trecinu para, meni deluje kao neka muljaza.
https://www.nekretnine.rs/stambeni-obje ... AT9Sga8uQ/

Na istom linku jos jedna besmisao, ona kuca na Fruskoj Gori


Mozda je nekome lepa, nekome ne, ali u svakom slucaju drasticno odudara od komsiluka. Takva kuca ima smisla kada su i oko nje slicne kuce, a vidi ovo, bas pokazuje nasu sirotinju. Ne bih imao nista protiv da imamo Bel Air, ali ovo kod nas je pokusaj nekog luksuza, al ne ide na silu.

Na putu ne vidim sahtove. Kolika je verovatnoca da kuca nema kanalizaciju? :lool: Inace najbolja slika Srbije i nekretnina je to sto ne mozes da kupis plac u nekom novom delu a da ima prikljucak za kanalizaciju. Takva stvar ne postoji. Ne postoji ono infrastruktura prvo pa onda gradnja, to nista...
 
Prerano skacete da donesete zakljucak.

Prvo veliko je pitanje koliko stvarno vredi plac.
Drugo sta ako je covek stavio solar tiles https://midsummer.se/en/midsummer-wave/ i plus ko zna koliko baterija
a sta ako je napravio offgrid sistem. Ko zna sta je sve unutra ugradio a da ostaje novom kupcu.
Moguce zapravo da je ovo jako dobar dil za kupovinu.

"bunar sa pijaćom vodom, sve je povezano pumpama" ovo isto zavisi sve sta je i kako uradjeno a moze da kosta i 20-30k eura.
https://hydrodrill.rs/#kontakt -
Drugo ovde kaze neka savrsena izolacija sta ako je R30 ili nesto slicno a to i u Srbiji moze da kosta znacajno.

Ono sto ce verovatno vecina na forumu da kaze da ali ako je tako nece mu se isplatiti jer ce tesko naci kupca koji ce to sve da ceni.
Mozda ali mozda i ne. Malo je takvih kuca na prodaju generalno a postoje ljudi koji biraju bas tako neke kuce a ne bi ipak sami da grade.
Na primer ako si kupac koji je ziveo u inostranstvu i hoces da se vratis u Srbiju ali ne zelis ove kuce kao sto se kod nas uobicajeno grade nije bas da ima u ponudi takvih kuca previse za tu cenu. Sve je zapravo relativno.

Jasno je svakako svima da je ipak to puno novca za prosecnog stanovnika te opstine ali ovo je verovatno namenjeno kupcima iz EU da bi se osecali onako kako su se osecali 20-30 godina i da penziju provedu u Srbiji.
 
Izgleda da će Kina da spašava svoju propalu firmu za nekretnine Evergrande.

Sve sam sigurniji da će rasplet ekonomske krize doći posle perioda visoke inflacije/hiperinflacije.

Dakle, cene nekretnina u Beogradu neće padati/rašće u narednom periodu.

To kažem kao neko ko smatra da to nije dobro.
 
Samo neka oni dozvole legalizaciju preostalih stanova, obecava se da ce sve da se zavrsi do 2023? To bi povecalo ponudu i sigurno snizilo cene starogradnje. Ne samo sto ce mnogi radije da izaberu te jeftinije stanove slabijeg kvaliteta nego ce to malo da smanji pritisak na kvalitetniju starogranju pa ce vecina biti zadovoljna.

Samo sto ja nista ne verujem ovim nasim politicarima. Jedino da neka visa sila vrsi pritisak mada ono sta Evropu boli uvo za ovo, ionako niko vise i ne prica o pristupanju u EU.

Da li neko ima ideju zasto bi dozvolili legalizaciju i sve zavrsili do 2023? Ovaj narod trpi sve, samo da ga previse ne stisnes, a ovi to znaju da doziraju pa mogu ovako narednih 30god.
 
Mislim da su se zaleteli da zavrse sva poglavlja i usaglasavanja sa EU samo da bi se nasao kompromis za Kosovo. U smislu sve smo uradili i mnogo smo kvalitetna drzava ne smarajte nas vise. Tako da je to moguc razlog zasto guraju legalizaciju. Svakako mislim da je legalizacija dobra da se desi i za drzavu i za stanovnistvo. Nagli rast cena po meni nije dobar generalno osim mozda za gradjevinsku industriju.
 
Vrh