Šta je novo?

Cene nekretnina

Vec 7 dana se objavljuju ovakvi tekstovi. Svi su kvazi analiticni, a zapravo su neutemeljeni: “investitori se ovoh dana jako iznenade kada dodju na stvoriste gradj. materijala” - novinar verovatno kampuje na stovaristu i belezi reakcije investitora. “U Nisu skacu cene jer se sada zbog razvoja infrastrukture brze stize iz Bga autoputem” - novinar da vrati pare, omasio autoput. “Ljudi panicno kupuju stanove da im ne propadnu ustedjevine” ovo je verovatno novinar video u kristalnoj kugli jer nema nista cime bi potkrepio ovu tvrdnju. Bankari smatraju da je sada idealno vreme da vam daju kredit sa promenljivom stopom vezanom za Euribor - jer su oni poznati altruisti i inace imaju dane kada ne zele da vam uvale kredit. Gradjevinci smatraju da je sad pravo vreme da kupite stan od njih - iznenadjujuce.

S obzirom na ljude koji daju ove izjave, ovo drzava narucuje - tj. drzavni vrh.

Zasto to rade?
 
Odavno je ovde diskutovano da je cena izgradnje kvadrata oko 500 evra skoro nezavisno od lokacije i kvaliteta gradnje. Od čega je cena građevinskih materijala tek sićušan deo. Pretvarati mali procentualni rast nekih građevinskih materijala u dvocifreni rast cena kvadrata je nešto što može da prođe samo u Srbistanu.
 
Tacno je da porast cene gradjevinskih materijala ne moze da opravda ovoliki skok cene nekretnina, ali svakako nije tacno da je cena izgradnje 500€ nezavisno od lokacije. Koliko kosta dozvola i propratne zavrzlame na Vracaru, a koliko u Stepojevcu? Koliko kosta sam plac na kome se gradi je neuporedivo. Kolika je satnica majstora danas a kolika je bila pre 7 godina?
Ono sto mene brine je sto se vec suska o povecanju kamatnih stopa i poskuplienju kredita:
https://rs.n1info.com/biznis/mmf-upozor ... -u-srbiji/

Bice skuplje zaduzivanje, a kako inflacija gura cene na gore, ne znam sta ce od svega toga da ispadne. Price o pucanju balona su po meni neosnovane, jer ako dodje do sunovrata cena, prodavace samo ko mora, ostali ce sacekati bolje vreme. Investitori ce prestati da grade dok se cene opet ne dovedu do nivoa za koji oni misle da je isplativ.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=852002#p852002:tghnvvb5 je napisao(la):
moodboy » Pet Maj 21, 2021 9:28 am[/url]":tghnvvb5]Vec 7 dana se objavljuju ovakvi tekstovi. Svi su kvazi analiticni, a zapravo su neutemeljeni: “investitori se ovoh dana jako iznenade kada dodju na stvoriste gradj. materijala” - novinar verovatno kampuje na stovaristu i belezi reakcije investitora. “U Nisu skacu cene jer se sada zbog razvoja infrastrukture brze stize iz Bga autoputem” - novinar da vrati pare, omasio autoput. “Ljudi panicno kupuju stanove da im ne propadnu ustedjevine” ovo je verovatno novinar video u kristalnoj kugli jer nema nista cime bi potkrepio ovu tvrdnju. Bankari smatraju da je sada idealno vreme da vam daju kredit sa promenljivom stopom vezanom za Euribor - jer su oni poznati altruisti i inace imaju dane kada ne zele da vam uvale kredit. Gradjevinci smatraju da je sad pravo vreme da kupite stan od njih - iznenadjujuce.

S obzirom na ljude koji daju ove izjave, ovo drzava narucuje - tj. drzavni vrh.

Zasto to rade?

Mozda oni znaju nesto sto mi ne znamo, neka buduca kretanja na trzistu?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=851996#p851996:2ahirz2f je napisao(la):
savoir28 » Pet Maj 21, 2021 9:10 am[/url]":2ahirz2f]Cene ce se "stabilizovati" kada kvadrat u starogradnji NBGD bude izmedju 1300-1800 u zavisnosti od lokacije, a ne kao sto je sada, 1800-2300.


Pucajte :)

Tako nesto... :) Ovi moji na NBG su se toliko opustili da traze 1800 za uneredjene stanove na zadnjem spratu, bez terase :D legalizacija u toku...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=852010#p852010:34rhrx6z je napisao(la):
KlauKalash » Pet Maj 21, 2021 9:53 am[/url]":34rhrx6z]Tacno je da porast cene gradjevinskih materijala ne moze da opravda ovoliki skok cene nekretnina, ali svakako nije tacno da je cena izgradnje 500€ nezavisno od lokacije. Koliko kosta dozvola i propratne zavrzlame na Vracaru, a koliko u Stepojevcu? Koliko kosta sam plac na kome se gradi je neuporedivo. Kolika je satnica majstora danas a kolika je bila pre 7 godina?
Ono sto mene brine je sto se vec suska o povecanju kamatnih stopa i poskuplienju kredita:
https://rs.n1info.com/biznis/mmf-upozor ... -u-srbiji/

Bice skuplje zaduzivanje, a kako inflacija gura cene na gore, ne znam sta ce od svega toga da ispadne. Price o pucanju balona su po meni neosnovane, jer ako dodje do sunovrata cena, prodavace samo ko mora, ostali ce sacekati bolje vreme. Investitori ce prestati da grade dok se cene opet ne dovedu do nivoa za koji oni misle da je isplativ.

Ovo moze imati smisla, ali zasto sada kada su cene visoke, svi koji bi da prodaju nisu vec na trzistu? Iskreno, ne verujem da ima mnogo tih kalkulantskih prica da prodavac stana ceka da skoce cene. Tu bi onda trebalo da se napravi istrazivanje kod svih prodavaca - Zasto bas sada prodajete stan?

A moguci odgovori bili bi
- zato sto mi je ovaj stan mali, prodajem ovaj stan i kupujem veci.
- Da svako od dece dobije svoju sobu
- Ne odgovara mi kraj u kome zivim.
- idem u inostranstvo ili sam vec tamo pa mi ovaj sta ne treba
- trebaju mi pare sada za nesto drugo
- penzioner sam i ne treba mi vise ovoliki stan. Prodajem ovaj da bih otisao u vikendicu ili manji stan.
- naslednici koji prodaju stan
- imam drugi(treci,cetvrti) stan koji/e sam kupio pre 6 godina i sada je odlicna prilika da prodam. E sada u kom procentu su ovakvi prodavci?

Vidite da je najveci broj primera(osim poslednjeg) uslovljen zivotnim tokom i dogadjajima i tesko moze da se predvidi. Dakle, skoro je nasumican. Ljudi kupuju i prodaju kada im je to neophodno, kada je "doslo vreme" za to.
 
Caos drustvo,

evo moje price,

2015 sam kupio stan u starogradnji po ~1ke/m2, sto je bilo mozda 5-10% preko maksimuma koji sam pre toga zacrtao, ali je stan generalno bio super, plus sto smo imali vrlo strogu mikrolokaciju, gledali smo pre toga vec 2 godine, i imali smo neke privatne motive da bas tada obavimo kupovinu. I to su bili razlozi da svesno platimo malo vise, preko ranije odredjenog maksimuma.

Sa prodavcem nije bilo ni govora o cenjkanju, to nam je bilo jasno posle 5 minuta.
Elem, zavrsili smo sve jako brzo i u nekom trenutku prodavac se izleteo "ja od 2008 prodajem stan i poceo sam od 1400e/m2"

Moja pretpostavka je da je on posle par godina krenuo da spusta cenu, nije mu se zurilo, niti je hteo da pregovara, uvek trazio "malo preko" i od 2008 je docekao 2015.

Eto tako, ponekad pratim oglase, sad su u kraju po 1600m2 starogradnja i vidim da stoje vec neko vreme...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=852022#p852022:uprbwxbk je napisao(la):
savoir28 » Pet Maj 21, 2021 10:40 am[/url]":uprbwxbk]

Mozda oni znaju nesto sto mi ne znamo, neka buduca kretanja na trzistu?

Verovatno ono što je Šoškić juče govorio - kako je trenutno stanje anomalija. Nastala su neka uska grla, skaču cene dok se sistemi pokreću nakon zastoja izazvanog pandemijom. Euribor će morati gore, jer je previše novca upumpano, ali nije stiglo do krajnjih korisnika - kad krene on bi po planu trebao da ide jako postepeno, ali svi će biti dosta oprezniji i završiće se period "panične kupovine", a sa njim i ovaj rast cena novogradnji. Uzročno-posledično, ako Euribor izađe iz minusa - pratiće ga i kamate na štednju. Šoškić je pominjao i inflaciju sa stagnacijom, što je zvučalo kao prilično loš scenario - i preporučivao fiksiranje kamatne stope ko je u mogućnosti.

Našoj zemlji građevinska industrija učestvuje u ogromnom procentu u BDPu, pa im nije u interesu da stane prodaja. A nije ni "arapima" među nama jer su im duboki skriveni džepovi. Zato ovi tekstovi.

Mislim da smo pri kraju histerije, i da će uskoro nastupiti stagnacija - a od mnogo stvari zavisi na koju stranu će onda krenuti...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=851601#p851601:2s6eca4m je napisao(la):
savoir28 » Čet Maj 20, 2021 10:34 am[/url]":2s6eca4m]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=851589#p851589:2s6eca4m je napisao(la):
Tin » Čet Maj 20, 2021 10:16 am[/url]":2s6eca4m]Draga beobuild community,
Zeleo bih da adresiram par zabluda koje se plasiraju u medijima, kako bih pokusao cinjenicama objasniti rast cena nekretnina u Srbiji.
Fokus je na finansiranju kupovine sopstvenim sredstvima, koji se pominje kao dominantan model.
Neke od dole navedenih zabluda su vec pomenute na forumu.
Ja ih ukljucujem u post kako bismo na jednom mestu vrlo transparentno imali sve potencijalne drivere cena i njihov impact, cinjenicno obradjene.
Nepostojanje ovakve transparentnosti i jasno iskazanih cinjenica, jedan su od glavnih uzroka konfuzije u medijima na ovu temu.

1) Zabluda br. 1: Srbi stednju investiraju u nekretnine jer je finansijsko trziste nerazvijeno, a i usled straha za sigurnost i rizik obezvredjivanja stednih uloga usled pandemije i mera ECB.

Stednja u 2020. god. u Srbiji je povecana za 5,8% devizna i 16,9% dinarska (izvor NBS) u odnosu na 2019, tako da nema ni reci o nekoj masivnoj realnoj kesh traznji koja potice od stednje stanovnistva u Srbiji i koja bi gurala cene na gore.
2016 su postojale procene (izvor Kamatica) da "stednja u slamarici" iznosi cirka kao ona deponovana u bankama.
I pored toga, veci pritisak na ulazak u eventualne investicije je kod gradjana koji drze depozite u bankama, usled rizika od pandemije na likvidnost istih (masovni defaulti kredita privrede) i vece osvescenosti za rizik ovog segmenta stanovnistva, tako da i kod "stednje u slamarici" ima jos manje motiva za investicijama.
Diskutabilno je jedino pitanje nelegalnih sredstava u slamarici koja mogu pronaci interes/motivaciju za investiciju, mada nema nekog posebnog EKONOMSKOG razloga zasto se to nije desilo pre 5-6 godina, kada su cene stanova bile znatno manje.

2) Zabluda br. 2: Dijaspora je investirala u nekretnine u Srbiji kako bi sacuvala vrednost novca usled ekspanzivne monetarne politike ECB i FED.

a) Zemlje sa najvise Srba - procena (izvor: Wikipedia):
Nemacka 0,5m to 1m
Austrija 0,5m
SAD 1m

Inflation CPI full term (source: inflation.eu)

Nemacka
https://www.inflation.eu/en/inflation-r ... rmany.aspx

Austrija
https://www.inflation.eu/en/inflation-r ... stria.aspx

SAD
https://www.inflation.eu/en/inflation-r ... tates.aspx

U chart-ovima se ne vide neki skokovi inflacije u periodu 2016-2020, a i pocetak 2021 (i pored negativnih kamatnih stopa u EU) koji bi opravdali tvrdnju da je postojao pritisak vise nego ranijih godina da se depoziti pretvaraju u realnu vrednost, tipa nekretnine.

b) Ko je ziveo u Zapadnoj Evropi zna da 90% nasih ljudi tamo rade za 1200-1500 eur neto mesecno (sto je u rangu 400 eur u Srbiji) i jedva sastavlja kraj sa krajem.
Cak i nasim uspesnim ljudima nije lako da ustede iznose za prosecan stan u BGD. novogradnji.
(izvor: zivim godinama u EU i krecem se u krugu nasih incl. uspesnih ljudi).
Sredstva da kupuju za kesh imaju samo pojedinci, sto ne znaci da imaju i motivaciju to da urade.

3) Zabluda br. 3: Stanove u Srbiji kupuju IT-evci.

Prosecne plate u IT sektoru u Srbiji su (izvor: HelloWorld.rs): Beograd 1.664 evra, Novi Sad 1.104 evra, Niš 1.229 evra, Subotica 831 evra, Kragujevac 1.196 evra.
Naravno ovo je prosek i ima onih koji imaju vise ili manje ali to je mala frekvencija (95% ulaze u -2 do +2 sigma od proseka).
I sa tim platama, potrebne su godine da dovoljna masa ITevaca uz redovne troskove zivota ustedi iznos za kesh kupovinu prosecnog stana u BGD.
Tako da i ovde sredstva za kupovinu imaju samo pojedinci, sto opet ne znaci da imaju i motivaciju da to i urade.

4) Zabluda br. 4: Velika potraznja koja podize cene stanova u Srbiji potice iz okolnih zemalja.

Okolne zemlje sa najvecim potencijalom da budu kupci nekretnina u Srbiji (kriterijumi: kulturoloske, istorijske, religiozne slicnosti, poslovna i familijarna povezanost, teritorijalna blizina) mogu biti Republika Srpska, Crna Gora i Makedonija.

GDP/Capita 2019 (izvor World Bank)
Populacija 2019 (izvor citypopulation.de i worldbank.org)

a) Republika Srpska
Populacija 1,14 m
GDP/Capita 6.108 usd (2019 BiH)

b) Crna Gora
Populacija 0,62 m
GDP/Capita 8.910 usd

c) Makedonija - otpada jer ne postoji pravni osnov za kupovinu nekretnina u Srbiji - ne postoji reciprocitet (izvor: https://mpravde.gov.rs/tekst/3579/pravo ... tnosti.php)

Iz toga imamo kupovnu moc:

Total RS+CG
Populacija 1,76 m
GDP/Capita (weighted average) 7.095 usd

...i kad to uporedimo sa internim potencijalom Srbije:

Srbija
Populacija 6,94 m
GDP/Capita 7.412 usd

...to je 4 puta veca populacija .....i za ca 5% veci GDP/Capita u korist Srbije.

Na osnovu zakljucaka iz Zablude br. 1 i br. 3, da ni Srbija nema tu snagu, mala je verovatnoca da legalna kupovna moc iz CG i RS, koja je znacajno manja od legalne kupovne moci Srbije drajvuje rast cena nekretnina u Srbiji.
Naravno, uvek imamo pojedince/grupe koji su platezno sposobni i eventualno imaju motivaciju, ali neki znacajniji uticaj na cene ove manjine nije realan.
Takodje moze se uzeti varijabla timing e.g. Sada kupci iz okolnih zemalja imaju "agresivniji" pristup nego kupci iz Srbije, eksponirajuci svoju kupovnu moc u vecem %.
I to je malo verovatno zbog nesrazmerno vece kupovne moci u Srbiji i nepostojanja jake argumentacije zasto se bas sada ponasaju toliko drugacije od svojih peer-ova u Srbiji.


~~~~Sveobuhvatni zakljucak:~~~
Verovatnoca da je rast cena nekretnina u Srbiji zasnovan na ogromnoj realnoj traznji finansiranoj sopstvenim legalnim sredstvima (bilo internim ili iz dijaspore i okolnih zemalja) je gotovo nepostojeca.
Odredjene skromne fluktuacije se mogu traziti u fenomenu "presipanja iz supljeg u prazno" prodajom stana u starogradnji i kupovinom u novogradnji, ali efekti ovog ponasanja su minimalni usled tezine uskladjivanja tri ogranicavajuca faktora:
A) vecih cena u novogradnji +
B) ...rastuce stednje gradjana i vezivanja slobodnih sredstava +
C) ...dugog prodajnog ciklusa starogradnje.

- - -
Konflikt interesa: Autor ne prodaje, ne kupuje nekretninu, nema konekcija sa agencijama za nekretnine, investitorima, nije clan ni jedne stranke niti udruzenja. Autor nema koristi niti od povecanja, niti od smanjenja cena/traznje za nekretninama u Srbiji. Autor ne spekulise na finansijskim, a ni robnim trzistima, ukljucujuci i nekretnine.

Intelektualna svojina: Autor ovog posta i analize se odrice bilo kakvih autorskih prava za isti. Svako kopiranje, prosledjivanje i upotreba teksta u ovom postu je apsolutno dozvoljena i ne zahteva nikakvu finansijsku nadoknadu.

Zaboravio si da spomenes jeftine kredite za gradjanstvo.

Fokusirao sam se samo na traznju iz sopstvenih sredstava jer se izvestava da su krediti samo 15-20% ukupne traznje, pa zbog toga imaju minimalan efekat na kretanje cena.
 
Dobro, Vaša analiza teži da pokaže koje pretpostavke nisu tačne, ali ako ništa od pomenutog nije tačno, onda smo uskraćeni za tačan razlog skoka cena nekretnina koji mora postojati.
Što se tiče stavke 2, zapažanje za radnike u EU je tačno, samo što prosečna plata od 1500 EUR neto odgovara plati od 750 EUR u BGD (a ne 400 EUR). Međutim, niste uzeli u obzir činjenicu da jako veliki Srba radi kao eksperti u zemljama trećeg sveta (zapadna Afrika, bliski istok, Kaspijski basen, daleki istok (Kina, Singapur, Koreja), Sibir, Aljaska) gde su plate 5-10 puta veće nego u toj jadnoj EU. Taj broj jeste mali u odnosu na dijasporu u EU, ali i desetak hiljada takvih ljudi sa ozbiljnim kešom može itekako da napravi pritisak. Pogotovu što za razliku od onih u EU, u pomenutim zemljama oni ne mogu kupiti nekretnine pa logično ciljaju BGD.
Sa Hrvatskom imamo reciprocitet, i iznenadili biste se koliko Srba kupuje nekretnine recimo u Istri i koliko Hrvata to isto radi u BGD i/ili N.Sadu.
Poslednji komentar, BDP je potpuno pogrešan parametar za analizu kupovne moći stanovništva. Mora se uzeti u obzir i poreska politika, javni rashodi, troškovi života i udeo crnog tržišta u ekonomiji. U BGD je BDP 5 puta niži od BDP-a u jednom Torinu, ali je standard stanovništva gotovo isti. Kako to?
Ja ne znam koji je razlog skoka nekretnina, verovatno je to skup određenih uticaja. Ono što se da primetiti u celom svetu je da su tokom pandemije cene nekretnina znatno porasle, od UK do Japana, od Amerike do Kine. Mada je bilo logično očekivati suprotno. Isto tako je i u BGD.
Mislim da ste zaboravili i deregulaciju kriptovaluta, ogroman broj vlasnika je izašao na bitcoinu od 50 000 USD koji su recimo kupovali za 10 000 USD. I tu treba tražiti jedan od razloga.
 
Na zapadu skoro svi kupuju na kredit, a ovde obrnuto. Verovatno da imaju i dosta bolje uslove. Kod nas su banke posebno skidale kozu u pocetku. Ovi sto kod nas kupuju stan za kes sigurno nisu obican narod, cak ni oni sa malo jacom platom nema sanse da nastede toliko. Nesto je trulo kada je to 80% kupovina. Sumnjam da bas toliko premalo ljudi uzima kredit, a potraznja je sigurno prisutna jer se sve dobro brzo rasproda.

Skok cena se poslednjih 20 godina poklapao sa skokom cena van. Oba balona u Usa je pratio skok i u Beogradu.
Da li je moguce da na vrhuncu manije trosenja na zapadu (a to se nekako ponavlja na 10 godina) banke daju povoljne kes kredite bez ozbiljnijih uslova pa ti gastosi umesto da to potrose tamo, dodaju na ustedjevinu i uzimaju stanove u Beogradu. Kada krene rast cene onda sve vise ljudi kupuje. Slicnu maniju vidjamo i u kriptu, akcijama i sl. Nikog nije zanimao btc kada je bio 3k, ali kada ljudi cuju da je nesto skocilo 20x, 100x, 400x onda uzimaju i ne pitaju sta je. Ljudi ulecu ustedjevinama u doge i shibu i sl kucice, mim novcice na kojima jos i pise da je zezanje.

Plus se doda i novac kriminalaca i kojekakvih lopova iz vlasti, a i bnv sigurno ne pomaze tako da imamo veci rast cena nego u regionu. U poslednjih 20 godina smo imali dve vece smene vlasti sto se i poklapa sa padom cena. Mozda jednim delom i to ima uticaj sto je kod nas pad cena kasnio jedno 2-3 godine.
Na lokalu se u svakoj opstini toliko krade tako da svako malo jaci politicki nakon mandata bude dobar minimum za stan u Beogradu pa i jace. Jos ako odrade dva mandata, sto su uspeli i snsovci i demokrate onda imaju vremena da se usavrse i opuste pa to bude i ko zna koliko vise. Znam za slucaj predsednika omanje opstine iz prethodne vlasti koji je nakon dva mandata sazidao kucu u Beogradu, kupio stan i ko zna sta jos. Ovo je ono sto se prica i zna u narodu. A tek ovaj sadasnji sta radi poslednjih 8 godina, ne zna se koji je gori.
 
@Postovani N.Rakocevicu

Hvala najlepse na komentarima!
Pokusacu da odgovorim u nastavku (>>> <<<).


Vas komentar: Što se tiče stavke 2, zapažanje za radnike u EU je tačno, samo što prosečna plata od 1500 EUR neto odgovara plati od 750 EUR u BGD (a ne 400 EUR).

Odgovor: >>> Reda velicine 400 ili 750 eur mesecne neto plate ne menja zakljucak, da nazalost oni ne mogu ustedetii za prosecnu nekretninu u Beogradu <<<


Vas komentar: Međutim, niste uzeli u obzir činjenicu da jako veliki Srba radi kao eksperti u zemljama trećeg sveta (zapadna Afrika, bliski istok, Kaspijski basen, daleki istok (Kina, Singapur, Koreja), Sibir, Aljaska) gde su plate 5-10 puta veće nego u toj jadnoj EU. Taj broj jeste mali u odnosu na dijasporu u EU, ali i desetak hiljada takvih ljudi sa ozbiljnim kešom može itekako da napravi pritisak. Pogotovu što za razliku od onih u EU, u pomenutim zemljama oni ne mogu kupiti nekretnine pa logično ciljaju BGD.


Odgovor: >>> Mozete li molim vas ovu informaciju da potkrepite podacima, npr: broj nasih eksperata u pomenutim zemljama iz bilo kojeg pouzdanog izvora?
Razlog: U pozitivnom tonu i bez kritike :), cilj je Izbeci konstatacije bez cinjenica, sto se ovih dana masovno radi u medijima i krivi pravu sliku o trzistu nekretnina. <<<


Vas komentar: Sa Hrvatskom imamo reciprocitet, i iznenadili biste se koliko Srba kupuje nekretnine recimo u Istri i koliko Hrvata to isto radi u BGD i/ili N.Sadu.

Odgovor: >>> Iz Hrvatske je zvanicno u Srbiju u periodu 2016.-2019. emigrirslo 1.770 osoba (izvor: Drzavni Zavod Za Statistiku Rep. Hrvatske
https://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/ ... 1_2020.htm)

Dodatno,, broj Srba u Hrvatskoj je ca 186k (izvor: CIA).

Kad sve ovo uporedimo (cak i uvecano 5 puta - ukoliko sumnjamo u zvanicne podatke) sa prethodnom informacijom kupovne moci Srbije, veoma malo je verovatno da je zainteresovano za investicije Hrvatsko stanovnistvo bilo kupovno snaznije i uticalo na rast cena nekretnina u Srbiji. <<<


Vas komentar: Poslednji komentar, BDP je potpuno pogrešan parametar za analizu kupovne moći stanovništva. Mora se uzeti u obzir i poreska politika, javni rashodi, troškovi života i udeo crnog tržišta u ekonomiji. U BGD je BDP 5 puta niži od BDP-a u jednom Torinu, ali je standard stanovništva gotovo isti. Kako to?


Odgovor: >>> U postu uporedjujemo GDP Srbije sa Crnom Gorom i Republikom Srpskom.
Zar mislite da u makroekonomskim/politickim stavkama koje pominjete postoji znacajna razlika izmedju ovih zemalja koja ide u korist kupovne moci i motivacije gradjana ovih zemalja u odnosu na Srbiju?
Na kraju dana molim vas ne zaboravite da ukljucite u jednacinu i populaciju Srbije koja je cetiri puta veca. <<<


Vas komentar: Ja ne znam koji je razlog skoka nekretnina, verovatno je to skup određenih uticaja. Ono što se da primetiti u celom svetu je da su tokom pandemije cene nekretnina znatno porasle, od UK do Japana, od Amerike do Kine. Mada je bilo logično očekivati suprotno. Isto tako je i u BGD.


Odgovor: >>> U svetu skok cena tokom pandemije je pokretala traznja za kucama a ne stanovima i to na periferiji (Great Reshuffling) usled velikog ucesca stanovnistva koje je iz kancelarije poceo raditi od kuce (periferija = nize cene nekretnina i veci prostor) sa tendencijom da ce se u slicnom modu rada nastaviti i posle pandemije (izvor: Bloomberg https://www.bloomberg.com/graphics/2021-peak-city/)
U Srbiji cene rastu po visokim stopama i pre pandemije.
Takodje, pomenute svetske lokacije su trziste stambenih kredita (brze i granuliranije reaguju na stimulativne mere drzave), dok kod nas oni po zvanicnim statistikama cine samo 15-20%) <<<


Vas komentar: Mislim da ste zaboravili i deregulaciju kriptovaluta, ogroman broj vlasnika je izašao na bitcoinu od 50 000 USD koji su recimo kupovali za 10 000 USD. I tu treba tražiti jedan od razloga.


Odgovor: >>> Cene nekretnina u Srbiji rastu od 2016. god., a Bitcoin je krenuo da raste sa ca 10k usd na vise od ca novembra 2020.
Na 50k eur u uzlaznoj fazi je bio negde u Jan 2021 a u silaznoj oko kraja Apr 2021. god. (Izvor: Investing.com) <<<
 
@ Tin

Ja se skoro popuno slažem sa Vašim odgovorima, nijedan pojedinačni razlog ne može biti dovoljno jak da opravda skok cena. Ali vi još niste ponudili odgovor na to isto pitanje... Moje mišljenje je da je u pitanju skup velikog broja faktora koji su pojedinačno nebitni ali svi zajedno utiču na kretanje cena.
Za broj naših građana koji rade kao eksperti širom sveta mislim da niko nema takav podatak, pogotovu što većina ima prebivalište u Srbiji. Moja slobodna procena je nekoliko desetina hiljada. Evo npr. iz mog razreda iz osnovne škole od 30 đaka danas nas trojica spadamo u tu grupu. To je naravno statistički beznačajno, ali eto...
 
Mozda je Tin imperator sa drugim nalogom? :) @Tin, i na kraju sta je zakljucak rasta cena nekretnina?

Vas komentar: Mislim da ste zaboravili i deregulaciju kriptovaluta, ogroman broj vlasnika je izašao na bitcoinu od 50 000 USD koji su recimo kupovali za 10 000 USD. I tu treba tražiti jedan od razloga.


Odgovor: >>> Cene nekretnina u Srbiji rastu od 2016. god., a Bitcoin je krenuo da raste sa ca 10k usd na vise od ca novembra 2020.
Na 50k eur u uzlaznoj fazi je bio negde u Jan 2021 a u silaznoj oko kraja Apr 2021. god. (Izvor: Investing.com) <<<

Ima i kripto ulogu, 2017 je vredeo najvise, a sada je nekoliko puta toliko. Plus od juna krece i nizi porez ko kriptom kupi nekretninu ili ulozi u nesto u zemlji.

Moje mišljenje je da je u pitanju skup velikog broja faktora koji su pojedinačno nebitni ali svi zajedno utiču na kretanje cena.

Slicno i ja mislim. Plus poskupljenje zemljista, materijala i radne snage. Dok onim "postenim" uvek je kriv kriminal i nelegalni tokovi.
 
Imperator bese najavljivao SEKU zadnjih 5 godina, i onda uzivao u svojoj slavi kad je pocela korona (ali samo na kratko naravno)?
 
mariks":3vlphqbp je napisao(la):
Mozda je Tin imperator sa drugim nalogom? :) @Tin, i na kraju sta je zakljucak rasta cena nekretnina?

Vas komentar: Mislim da ste zaboravili i deregulaciju kriptovaluta, ogroman broj vlasnika je izašao na bitcoinu od 50 000 USD koji su recimo kupovali za 10 000 USD. I tu treba tražiti jedan od razloga.


Odgovor: &gt;&gt;&gt; Cene nekretnina u Srbiji rastu od 2016. god., a Bitcoin je krenuo da raste sa ca 10k usd na vise od ca novembra 2020.
Na 50k eur u uzlaznoj fazi je bio negde u Jan 2021 a u silaznoj oko kraja Apr 2021. god. (Izvor: Investing.com) &lt;&lt;&lt;

Ima i kripto ulogu, 2017 je vredeo najvise, a sada je nekoliko puta toliko. Plus od juna krece i nizi porez ko kriptom kupi nekretninu ili ulozi u nesto u zemlji.

Moje mišljenje je da je u pitanju skup velikog broja faktora koji su pojedinačno nebitni ali svi zajedno utiču na kretanje cena.

Slicno i ja mislim. Plus poskupljenje zemljista, materijala i radne snage. Dok onim "postenim" uvek je kriv kriminal i nelegalni tokovi.
Svi mi nešto mislimo i pretpostavljamo, a kada je potrebno to objasniti brojevima svi zaneme. Ja mislim da će cene pasti, onaj misli da će cena biti 5000e po kvm, ti misliš da kripto utiče, onaj misli da kripto ne utiče. Treći misli da su gastarbajteri, četvrti misli da je pranje para, peti misli da je zbog štampanja para, šesti misli da nema dovoljno društveno-socijalnih stanova. A onaj "najpametniji" na kraju misli da sve navedeno pomalo utiče na formiranje cene, sve dok se opet ne pojavi onaj prvi koji kaže da će prosečna cena biti 5k.

Nego dajte neke oplade se prave, da to bude sve ozbiljnije malo. Onda bi svi drugačije "mislili" :-D

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Brojevima je lako objasniti. Sve je poskupelo - cena veca. Kraj :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=852955#p852955:1zylahzs je napisao(la):
vradovic » Uto Maj 25, 2021 4:21 am[/url]":1zylahzs]https://www.b92.net/biz/vesti/region.php?yyyy=2021&mm=05&dd=24&nav_id=1862965

Ovakvi naslovi su sledeci i u Beogradu.

Samo mislim da ce prvi korak da bude jako malo nekretnina u ponudi na prodaju a onda krece panika.

Naravno, svaki dan ide barem jedan (placeni) clanak o tome. Cene luduju, kupuj narode, jos malo pa nestalo... :kafa: meni licno to je signal da smo na peeku sto se tice pumpanja cena. Glavna fora je da se proda prica kako jos malo pa nece biti vise stanova a istina je potpuno suprotna. Kada se zavrsi BNV krenuce blok preko puta Save (18) pa onda blok na mestu IMT-a, sada pustaju planove za marinu dorcol, pa ce luku beograd da izmeste (tu imaju oko 100ha slicno povrsini BNV). Spominju makisko polje koje ima 5km itd itd ta laz se plasira.

Inace sto se tice rentiranja samo CityExpert ima ~1000 oglasa stanova za najam, nesto ne vidim da se broj smanjuje tj traznja da raste.
 
Naravno da je sada na delu velika propaganda kupujte sad ili nikad, armagedon sledi i slične špekulacije. Zamislite situaciju da počnu da se svakodnevno objavljuju članci kako je neka banka (bilo koja) u problemu, da je pogrešno ulagala sredstva i slično, šta bi se desilo? Klijenti bi panično počeli da podižu svoje uloge i banka bi stvarno propala. Isti scenario važi i za osiguravajuće kuće, privatne penzione fondove i slično. Iako takvi tekstovi bili lažni, dok stigne demanti mogu da stave crveni vosak na vrata. Slično se dešava sada sa nekretninama, plasiraju se svakodnevno vesti kako nedostaje 100.000-200.000 stanova, sve se rasproda dok je još u izradi idejni projekat, itd. A zašto je baš sad tolika tražnja, kako to da sada nedostaje toliki broj stanova, a pre samo nekoliko meseci ili godinu- dve dana nije nedostajao toliki broj stanova. Šta hoćete da kažete, ljudi jedne godine nisu išli na more pa su uštedeli za stan, ili su dobili od države helicopter money i sad kupuju stanove od tih para? Jedino što može da opravda rast cena jeste skok cena građevinskog materijala, rast troška za plate majstora, inženjera, i ostalih zaposlenih u građevinskom sektoru, dalje može da utiče inflacija, vrednost zemljišta na kome se gradi, cena dozvola i raznih taksi. Voleo bih da neko uradi analizu gde će biti prikazano učešće svakog od ovih troškova na ukupan trošak izgradnje. Tada bi se jasno videlo koliko utiče cena stiropora, a koliko cena armature na ukupan trošak. Naravno, utiče i ponuda i potražnja na samu cenu, ali ako veštački kreiraš tražnju putem plaćenih tekstova onda imamo rast cena.
 
Mene bi najvise zanimao clanak o profilu prosecnog kupca, po naseljima. Znam da nema sanse da neko dodje do takve statistike :D al ono, bilo bi zanimljivo. Ko u stvari kupuje stanove
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=852985#p852985:1ti2zu99 je napisao(la):
Merkur » Uto Maj 25, 2021 9:14 am[/url]":1ti2zu99] Zamislite situaciju da počnu da se svakodnevno objavljuju članci kako je neka banka (bilo koja) u problemu, da je pogrešno ulagala sredstva i slično, šta bi se desilo? Klijenti bi panično počeli da podižu svoje uloge i banka bi stvarno propala. Isti scenario važi i za osiguravajuće kuće, privatne penzione fondove i slično. Iako takvi tekstovi bili lažni, dok stigne demanti mogu da stave crveni vosak na vrata.

Hehe,
evo pre neki dan Michael Burry (google - The Big Short) objavio na Twiteru da smatra da su bitcoin i Tesla u balonu i da im sledi pad, da on licno shortuje akcije Tesle vec par meseci. Epilog - poseta SEC agenata i ugasen nalog
 
Zgrada 20 stanova svih striktura do trosobnog. U 6 zivi jedna(uglavnom) ili dve osobe. Pet se izdaje a devet vec godinama niko ne koristi?? S vremena na vreme se neki preproda.. novi vlasnik ga renovira po svom ukusu i ne useljava se. Slicna situacija je u par susednih zgrada.
 
Vrh