Šta je novo?

Cene nekretnina

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=825610#p825610:9tonas72 je napisao(la):
Вожд » Uto Feb 23, 2021 3:08 am[/url]":9tonas72]
Готовином се купује 80 одсто станова
Сумњиве трансакције не иду преко агенција зато што су оне према закону у обавези да ураде све анализе ризика
http://www.politika.rs/scc/clanak/47347 ... to-stanova
"...све указује да вероватно постоје неке нелегалне активности које пумпају цео сектор, али ако би држава то обуставила имали бисмо пад БДП-а од 10 одсто, што јој се не исплати."

Po meni je ovo kljucna recenica u celom tekstu. Dokle god se drzavi bude isplatilo da se novac pere kroz stanogradnju, tako ce i biti. A mislim da ce to potrajati jos dugo.
 
Jeste tako mali perica zamislja ekonomiju.

Naravno da je najveci deo iz legalnih tokova. Uspesni sportisti, biznismeni, nasi koji imaju biznise u inostranstvu ili dobre pozicije, neko ko je dobio novac kao nagradu ili kroz nasledje, dobitnici na lutrijama (ne samo kod nas na primer imaju nasi koji su dobili na lutriji u US), zatim tu je i Alek Kavcic koji je dobio bezmalo 750MM na ime patenta i slicno. Da ne pricam IT-jevci iz Silicon Valley koji mogu da kupe sta hoces.

Takve konstatacije "to sve kupuju takvi kao "Velja Nevolja" (koji je jedva imao 60k u kesu) ili slicne nelegalne aktivnosti" je zapravo izgovor ljudi zasto oni ne mogu da kupe neku nekretninu. Zapravo takvi ljudi traze izgovor za svoj neuspeh i nepronalazenje u kapitalizmu. To je realnost na zalost. Naravno da se vecina nekretnina kupuje iz legalnih izvora i naravno da nekretnine sve vise poskupljuju zbog inflacije i zbog raznih stimulansa!
 
2000 evra Pregrevica novogradnja. Sve neki uspešni sportisti i programeri.
 
Jao ljudi kolika je botina ovaj covek, sramota me. Mozda postanes i ministar kao Toma Mona. Neka bizarna mutacija krezubih i Libeka...
 
Stanovi u Bukurestu i Sofiji su u samom centru oko 1800, odnosno 1600, a dalje od centra tek nesto iznad 1000 eur/m^2. Imaju i Bugari i Rumuni IT-evce i sportiste, a dobije i tamo neko nesto na lotou majka mu stara... Da ne pominjem da i Sofija i Bukurest imaju metro, a plate su 20ak % vece nego kod nas.

Nagli rast cena u Bg je krenuo bas kad je pocela izgradnja jednog poznatog projekta kod savamale... Slucajnost? Nisam siguran... :kafa:

Inace Velju nevolju samo pomenuo onako... on je vise maskota, a verujem da ima mnogo prljavog kesa kod nas, mnogo vise nego sto mi misevi mozemo da zamislimo.
 
Ja sticem utisak da "privatne" gradnje tj. rusenje kuca/udzerica po poznatim lokacijama na Zvezdari, Vracaru, Vozdovcu itd. ima dosta manje nego pre par godina. Nekako se sad sve fokusiralo na projekte poput Novog Dorcola, Vozd Kapija, Blok 65, K Distr. itd.

Da li to znaci da je drzava poostrila dozvole kako bi kupce "slali" na "svoje" projekte poput BG na Vodi ili jednostavno udzerice koje su ostale ne mogu da rese imovinske statuse?

Mislim da ce cene rasti i dalje, prvenstveno zbog Bg na Vodi, Skyline i sl. projekata koji se odvijaju u gradu sa metroom (kad krene gradnja) kao krunom. LJudi imaju utisak da se grad pretvara u neku svetsku metropolu i da to treba da kosta puno hah
 
Iz moje perspektive, tj dela oko Djerma, upravo je suprotno. Ulica Banjska, trenutno se grade 3 zgrade. Ulica je dugacka 300m. U Vojvode Bogdana privode se kraju 3 zgrade, pa ugao Bulevara na ulasku u pijacu, ugao Cica Ilijine i Vojvode Savatija, te Milana Milicevica itd. Manje od 1km2 nekih desetak zgrada.

Minimalna cena 2500+ sa pdv-om.
 
gamblerNBG":5736o1zl je napisao(la):
Stanovi u Bukurestu i Sofiji su u samom centru oko 1800, odnosno 1600, a dalje od centra tek nesto iznad 1000 eur/m^2. Imaju i Bugari i Rumuni IT-evce i sportiste, a dobije i tamo neko nesto na lotou majka mu stara... Da ne pominjem da i Sofija i Bukurest imaju metro, a plate su 20ak % vece nego kod nas.

Nagli rast cena u Bg je krenuo bas kad je pocela izgradnja jednog poznatog projekta kod savamale... Slucajnost? Nisam siguran... :kafa:

Inace Velju nevolju samo pomenuo onako... on je vise maskota, a verujem da ima mnogo prljavog kesa kod nas, mnogo vise nego sto mi misevi mozemo da zamislimo.
Zato što imaju metro ponuda prihvatljivih nekretnina je dosta veća. I u Beogradu Borča, Batajnica, Mladenovac koštaju oko hiljadu evra, samo što zbog veoma lošeg saobraćaja, bilo ličnog ili javnog, i ostale neravnomerne razvijenosti grada, su daleko manje privlačni za život od centralnih gradskih opština.

Kad se kaže da Beograd ima 1600000 stanovnika nigde se ne kaže da polovina živi u delovima gde je cena <1000€ po kvadratnom metru.
Samo to zašto je manje od 1000€ i zašto druge opštine imaju 2x, 3x veće cene kao nigde u Evropi ima jednostavno objašnjene kad se ode u ta naselja, bilo jedna bilo druga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=827557#p827557:1mix6pi2 je napisao(la):
schonenk » 01 Mar 2021 11:21 am[/url]":1mix6pi2]Iz moje perspektive, tj dela oko Djerma, upravo je suprotno. Ulica Banjska, trenutno se grade 3 zgrade. Ulica je dugacka 300m. U Vojvode Bogdana privode se kraju 3 zgrade, pa ugao Bulevara na ulasku u pijacu, ugao Cica Ilijine i Vojvode Savatija, te Milana Milicevica itd. Manje od 1km2 nekih desetak zgrada.

Minimalna cena 2500+ sa pdv-om.

Hmmmm mozda... ne znam... ali bas imam utisak da se jako malo gradi nego ranije. Nekako mi je i logicno, pre svega da, ko je uspeo da resi udzerice, do sada je sigurno resio to i prodao za lepe pare. Ne verujem da ljudi nece da ih prodaju zato sto im je lepse da zive u njima i sl. :kafa:
 
Isplativije je napraviti veći kompleks nego srušiti udžericu koja ima 50 suvlasnika i još gomilu problema gde možeš da sagradiš zgradu od 800 kvadrata u najboljem slučaju. Fiksni troškovi su preveliki. A da ne pričamo da je mnogo lakše prodati stan u zgradi sa pismenim okruženjem nego nešto što je uglavljeno između dve ruševine sa ogromnim ograničenjima u projektovanju i izgradnji.
Iskreno za iste pare šta bi ste vi izabrali?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=827426#p827426:v9oyoho6 je napisao(la):
vradovic » Ned Feb 28, 2021 9:09 pm[/url]":v9oyoho6]Jeste tako mali perica zamislja ekonomiju.

Naravno da je najveci deo iz legalnih tokova. Uspesni sportisti, biznismeni, nasi koji imaju biznise u inostranstvu ili dobre pozicije, neko ko je dobio novac kao nagradu ili kroz nasledje, dobitnici na lutrijama (ne samo kod nas na primer imaju nasi koji su dobili na lutriji u US), zatim tu je i Alek Kavcic koji je dobio bezmalo 750MM na ime patenta i slicno. Da ne pricam IT-jevci iz Silicon Valley koji mogu da kupe sta hoces.

Takve konstatacije "to sve kupuju takvi kao "Velja Nevolja" (koji je jedva imao 60k u kesu) ili slicne nelegalne aktivnosti" je zapravo izgovor ljudi zasto oni ne mogu da kupe neku nekretninu. Zapravo takvi ljudi traze izgovor za svoj neuspeh i nepronalazenje u kapitalizmu. To je realnost na zalost. Naravno da se vecina nekretnina kupuje iz legalnih izvora i naravno da nekretnine sve vise poskupljuju zbog inflacije i zbog raznih stimulansa!
Dodao bih jos da se poslednjih godina desava pojacana privremena ili stalna migracija nasih ljudi na zapad. Idu ljudi da rade sezonske poslove, stede novac i ulazu u nekretnine. Treba uzeti cinjenicu da je Beograd najveci grad bivse drzave i da svi gravitiraju ka njemu. Veliki broj nasih ljudi iz susednih zemalja, kupuje nekretninu u Bg (Crna Gora, R. Srpska, Hrvatska). Ne kazem da nema slucajeva da se operu pare, ali to misljenje kod nekih ljudi da je cena naduvana jer se peru pare je skroz nerealna.
 
Uticaj ,, dobitnika ,, Lotoa na kretanje cena nekretnina
je ravan uticaju pčela na zagadjenje prirode :lol:

Stoga čista budalaština je i spominjati ih u ikakvoj priči o kretanju cena nekretnina u Bgdu.

Realnija je svaka dr. predpostavka na primer poskupljenje stiropora za izolaciju zgrada.... poskupljenje usluga raznih gradjevinskih pijavica
pa čak i ona da se namerno ,, duvaju,, cene kvadrata kako bi dažbine bile veće i tako više punila kasa.
:sesir:
 
Cene su visoke pa su visoke, ali ljudi nemojmo to pripisivati iracionalnim faktorima kao što je loto ili gastarbajteri. SFRJ generacije imaju nostalgični momenat da se vrate, ali zato znam više ljudikoji sada imaju oko 30 godina i zasnivaju porodice u Beču pa su prodali sve što imaju po Beogradu i ostatku Srbije da bi tamo isfinansirali učešće ili celu nekretninu
 
Cene su baš velike, kada nisu pale za vreme pandemije, teško i da će pasti. Mislim da je glavni generator rasta potražnje naši ljudi u inostranstvu, koji najviše kupuju. Ima sigurno i prljavog novca, doseljavanja sa strane, ali znam dvojcu (ima ih sigurno više, ove lično poznajem) koji su se vratili iz Amerike (verovatno privremeno) i koji traže stanove i vikendice da kupe. Ne znam šta će im, koliko vidim deca će sigurno da im se vrate u SAD

Cena nekretnina u Novom Sadu

Prosečna cena stanova u Novom Sadu iznosi između 1350 i 1400 eura po kvadratu,

Najpovoljniji stanovi u Novom Sadu i okolini se prodaju u Veterniku na Veterničkoj rampi kao i na Adicama, gde možete kupiti stan i za manje od 1000 eura po kvadratu.

Stanovi na Novoj Detelinari, Podbari, Banatiću i Salajki koštaju već 1500 Eura po kvadratu, ali zato stanovi na Rotkvariji, Podbari i Banatiću, koštaju već između 1500 i 2000 eura po kvadratu.

Najluksuzniji stanovi u Novom Sadu se prodaju na Bulevaru i to po ceni od 2000 do čak 2500 eura/m2. Ono što poprilično iznenađuje je da se u luksuzne stanove ubrajaju i stanovi koji se nalaze na Adamovićevom naselju.
tekst je sa bloga Visoka cena nekretnina i prestiž
 
Mnogo ima kupaca koji prodaju svoj stan pa kupe drugi (manji, veći, više itd.). Ja gotovo samo takve i znam i to se onda računa - kupljen za keš
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=831646#p831646:e9r1wvbi je napisao(la):
digitalhunt » Uto Mar 16, 2021 12:43 am[/url]":e9r1wvbi]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=827426#p827426:e9r1wvbi je napisao(la):
vradovic » Ned Feb 28, 2021 9:09 pm[/url]":e9r1wvbi]Jeste tako mali perica zamislja ekonomiju.

Naravno da je najveci deo iz legalnih tokova. Uspesni sportisti, biznismeni, nasi koji imaju biznise u inostranstvu ili dobre pozicije, neko ko je dobio novac kao nagradu ili kroz nasledje, dobitnici na lutrijama (ne samo kod nas na primer imaju nasi koji su dobili na lutriji u US), zatim tu je i Alek Kavcic koji je dobio bezmalo 750MM na ime patenta i slicno. Da ne pricam IT-jevci iz Silicon Valley koji mogu da kupe sta hoces.

Takve konstatacije "to sve kupuju takvi kao "Velja Nevolja" (koji je jedva imao 60k u kesu) ili slicne nelegalne aktivnosti" je zapravo izgovor ljudi zasto oni ne mogu da kupe neku nekretninu. Zapravo takvi ljudi traze izgovor za svoj neuspeh i nepronalazenje u kapitalizmu. To je realnost na zalost. Naravno da se vecina nekretnina kupuje iz legalnih izvora i naravno da nekretnine sve vise poskupljuju zbog inflacije i zbog raznih stimulansa!
Dodao bih jos da se poslednjih godina desava pojacana privremena ili stalna migracija nasih ljudi na zapad. Idu ljudi da rade sezonske poslove, stede novac i ulazu u nekretnine. Treba uzeti cinjenicu da je Beograd najveci grad bivse drzave i da svi gravitiraju ka njemu. Veliki broj nasih ljudi iz susednih zemalja, kupuje nekretninu u Bg (Crna Gora, R. Srpska, Hrvatska). Ne kazem da nema slucajeva da se operu pare, ali to misljenje kod nekih ljudi da je cena naduvana jer se peru pare je skroz nerealna.


Ovo mali Perica je bilo upuceno meni. Prvo sam hteo da ocutim ,ali vidim da ljudima funkcionalan pismenost nije jaca strana, pa da ipak odgovorim.
Ja sam samo istakao koje kljucna recenica u tekstu. Rekao sam da drzava pere novac kroz stanogradnju, i da ce to dugo potrajati, ne govoreci ni u jednom trenutku da je to glavni razlog visokih cena.
Dalje, mala Marica je mogla da pogleda komentare koje je mali Perica ostavljao na ovoj temi, pa bi joj bio jasniji njegov stav. Naravno da se na trziste nekretnina u Srbiji gleda kao na trziste kapitala, gde ljudi investiraju jer nemaju mnogo alternativa za svoj novac. Naravno da je Beograd centar gde kupuju svi iz bivse SFRJ osim Slovenije i mozda Hrvatske. Sve to gura cenu na gore.
Da se razumemo, meni visoka cena odgovara, ja cu svoj stan uskoro prodati i imati vise nego pristojno ucesce za stan u jednom gradu severo-zapadne Evrope gde trenutno zivim.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=831726#p831726:af1mmwwt je napisao(la):
Wuxa » Uto Mar 16, 2021 12:50 pm[/url]":af1mmwwt]Mnogo ima kupaca koji prodaju svoj stan pa kupe drugi (manji, veći, više itd.). Ja gotovo samo takve i znam i to se onda računa - kupljen za keš
U pravu si za ovo... ja trenutno to radim,prodajem veliki stan i kupujem dva manja...prodajem ga kupcu koji će ga kupiti na kredit a ja ću onda kupiti dva manja za keš...tako da se idealno uklapam u priču da se stanovi kupuju trećina na kredit a dve trećine za keš.
 
Ne. Jedno je kupovina iz sopstvenih sredstava, drugo je kupovina za kesh.
 
Keš je uvek iz sopstvenih sredstava. Druga stvar je poreklo tog keša.
 
Upravo tako, ja pričam o statistici a ne o poreklu tog keša.
 
Иако већ доста дуго читам форум, тек сада сам се латио да нешто и напишем.

Последњих пар месеци сам гледао да купим неку гарсоњерицу на шпијунку у, да кажем, строгом центру града ради даљег издавања, међутим лагано одустајем од те идеје.

Не знам да ли се ви слажете са овим што ћу написати али моја рачуница је следећа:
Ако стан од рецимо 25 квадрата платим данас 65 000-70 000 евра, колико се минимално (а углавном и више) тражи за ,,нормалне'' станове те квадратуре у центру града, а под претпоставком да га издајем за неких 230-240 евра, требало би ми око 25 година да повратим инвестицију имајући у виду тренутне цене издавања (које, супротно продајним ценама, чак показују тенденцију да иду на доле) што је, сложићете се, нереално дуг период.

Зашто ово кажем? Па зато што се у 90% огласа који се односе на такве гарсоњере, наводи да је ,,стан идеалан за издавање'', из чега сам извео закључак да је фокус продаје управо на купцима који купују стан ради даљег издавања.

Капирам да закон понуде и потражње диктира цену али не могу а да се не запитам, зашто у оваквим условима (цена све виша - кирија све нижа) не долази до пада цена, посебно мањих станова (где нема више ни стана на дан као што је било)? Не да не долази до пада, него цена иде још горе.

Како је могуће да већина људи види неку исплативост у куповини стана који ће му се вратити тек за 25 или више година? А очигледно је да већина људи види неку исплативост јер цене и даље расту.

Схватам да ће увек бити људи који ће куповати не обазирући се много на економске параметре (естрада, криминалци и сл.) али чисто сумњам да су они сами способни да гурају тржиште напред (њих, сигуран сам, не интересује ,,гарсоњера у Војводе Шупљикца за сређивање, впр).
 
izdavanje stana je u principu isplativo ako se poklopi dosta pogodnih faktora, a samo jedan od njih je to da kupiš stan po relativno niskoj ceni pa da ga posle izdaješ po relativno visokoj zakupnini, najpoželjnije kao stan na dan i da gomilaš pare.
Treba uzeti u obzir da će sigurno u narednih 5 godina usavršiti sistem za oporezivanje kirija, i da taj poreski teret od 20% neće tek tako moći da se uračuna u kiriju jer će odvraćati stanare i upućivati ih na druge krajeve grada. Nešto slično važi i za stanove koji se izdaju preko AirBnB-a (sve i da korona ne poremeti turizam dugoročno, a kako kažu hoće) jer će stanodavci onda morati i da se registruju u APR-u. Doduše sve ove prognoze su na dugačkom štapu, jer i dalje može da se ubira neoporezovana zakupnina od izdavanja stanova.
Druga stvar jesu sami stanari, ako se zalomi baksuz koji ostavlja iza sebe uništeno sve i brlog, stanodavca očekuje nvestiranje ozbiljnije od redovnog održavanja stana.
Primetio sam u par slučajeva u mom okruženju da se vlasnicima poslovnih prostora mnogo brže vrate investicije (naravno ako delatnost njihovog zakupca nije pogođena merama protiv korone) i to u proseku za oko 12-15 godina.
 
Bas to htedoh da napisem, to je 240 evra bruto, plus to sto najgori stanari zive u garsonjeri. Il su studenti, il zutu banku nemaju... mislim da se za te pare vise isplati kupiti trosoban stan u centru nekog grada u unutrasnjosti.
 
Vrh