Šta je novo?

Cene nekretnina

kupovali su po 800 900, kupovace i sada po 1000 1200... jbg ni minimalac vise nije isti. To sto je sada m2 u centru 2500e+ nije nikakav reper, ko je skupio pre par godina za 1800+ skupice i sada 2500+, a vidimo na forumu da takvih ne manjka nikako.
 
Pa u principu da, verovatno ce se ovaj nivo cena zadrzati u narednom periodu. Stim sto nemas nigde za 1000, pre 1200. Mozda nakon nekoliko godina to padne kad se zavrse saobracajnice i pruge i ljudi lagano skapiraju da mogu da imaju bolji kvalitet zivota ako zive u svojim gradovima i putuju na rad u Bg. Ali daljeg rasta cena tesko da ce biti , osim ako ne bude nekog veceg demografskog zaokreta. Jednostavno vecina moze da se skrpi za kiriju od 150 do 200, i za kredit od 300 do 350. Nema tu prostora za neko ludovanje sa cenama, ovo je plafon
 
I da dodam rast kamata i minimalnog učešća za stambene kredite ...
 
Bilo bi cool kad bi neko imao visak vremena da krene da popise sva predvidjanja iz ove teme iz npr 2018. godine, da vidimo koliko ih se ostvarilo koliko nije :)
 
Evo ja odma da se pohvalim da sam omasio :lol: Ja sam prognozirao pad. Da mi je neko pricao da ce sivi nbg blokovi doci do 2000+ po kvadratu, mislio bih da je lud.

Semafor:

:notok: 1
:kk: 0
 
Ja sam naravno bio previse optimistican ali izgleda da ipak idemo u tom pravcu samo sporije :)
 
Malo druga perspektiva,
ranije smo uporedjivali glavne gradove u "okolini" ali i spominjalo se San Francisko. Slazem se da je trzite u SF nesto sasvim drugo i neuporedivo. Ali glavni gradovi poput Praga, Budimpeste a i Sofije imaju par slicnosti. I imaju neki nivo razvoja koji je i u Beogradu. Ili je na putu da se desi. Živeo sam u Češkoj pa nešto o Pragu znam.
1. Cene nekretnina stabilne a i veliki interes stranaca posebno za deo Prag 1(Stari grad). Prag 1 je nezanimljiv za lokalce jer ima puno airbnb stanova i turizma. Normalno to je bilo druga priča u 2020 i zbog toga su kirije sad jeftine ali cene za kupovinu još uvek kao i pre,bar po oglasima. Inače zanimljive lokacije vole da kupuju Rusi a i Kinezi- razloga više- osim investicije i EU zemlja gde se može lako doći do prestoja a i papira. Normalno treba para za to.
2. Zbog metra, sve na metru drži solidnu cenu i ništa ne pada ispod cca 4000eur/m2. Prosečna oficijalna platu u toj zemlji je nekih 900e/mesečno(u zavisnosti od kursa evra)

A sličnosti s Beogradom?
Beograd je po meni nekih 5-7 godina u tom razvoju. I ako mnogi to ovde ne priznaju, ekonomski je Srbija prilično napredovala zadnjih 5-6 godina(to se desilo u Češkoj i Madjarskoj nekad oko 2000 taj solidni rast ekonomije ali još uvek male plate). Većina tog razvoja je koncentrirana u Beogradu(i možda Vojvodini). To je prvi razlog da cene idu gore- jednostavno primanja idu gore. I ako naši ljudi vole da pričaju "sa naših 300-400evra" Ali po BG ima i poslova gde se zaradjuje i 1000e/mesečno a ima normalno i legalnih i polulegalnih biznisa gde se zaradi više. Ti biznismeni(posebno oni nepošteni) kupuju nekretnine jer je to najjednostavniji način zaštiti pare i oprati ih. Za razliku od Praga Beograd nema metro zato su centralne lokacije mnogo mnogo skuplje neko periferija. Ako je u Pragu cena stana u centru i zadnjoj stanici 1:2 u BG to je i 1:10(Beograd na vodi vs. Borča ili Grocka).
Stranci- verujte ili ne- dolaze i u BG turisti(pričamo o 2019 godini) zbog toga cene prostora na Knez Mihajlovoj i okolini idu u nebesa(po CBRE 36.najskuplja ulica na svetu). A i dolaze biznis stranci da žive- otvaraju firme. Da možda u farbrici Srbi rade za 400e ali direktor iz Nemacke zivi u stanu na Novom Beogradu. A taj moze da plati i 1000e/mesecno. I verujte ili ne i gastarbajteri vole da imaju nešto u Beogradu. A plus- kad pričamo o migraciji iz Srbije, ne zaboravite tu je i Republika Srpska, Crna Gora a postaje i za Makedonce BG zanimljiv(te plate su bolje a mentalitet koji je slican)- to se desilo 90tih u Pragu isto tako= momentalno tamo zivi mnogo Slovaka(mozda 300,000), paradoks da nasi ljudi idu da rade sezonski u Slovačke fabrike. U ovom slučaju su 2 kategorije= obični radnici ali i oni s parama što dolaze. A verovali ili ne- znam i par bogatih Hrvata koji su kupili stanove u BG

To sve potražnja. A ponuda? Pa ne zaboravljate da se 90tih praktično nije gradilo ništa- ni stanovi ni infrastruktura. U Sofiji(ista veličina grad a siromašnija zemlja od Srbije) ima 2x više poslovnih prostora- i kancelarije i šoping molovi. A sad je standard malo porastao i jednostavno to nestiže da nadoknadi. Mislite da se mnogo gradi? Pogledajte statistike za izgradnju stanova u slično velikim gradovima u Evropi- nije tako puno, a potražnja postoji

Na kraju dana verujem da će posle korone cene malo da u svetu(pa i u BG) da padnu. Ali u najoptimističkoj varijanti verujem u -15-20%, znači na nivo 2018 možda 2017 A dobre lokacije čeka stagnacija ali neki značajan pad? U to ni ne sanjam. A sanjam mnogo stvari. Napr. kuću na Dedinju(može i u nizu) :)
 
Kod nas se zaboravlja siva ekonomija odnosno kriminal, koji postoji u verovatno ogromnom procentu a vecina je skoncentrisana u Beogradu. Realna prosecna plata je daleko veca od 50k
 
Најскупљи квадрат стана у Србији и у четвртом кварталу прошле године био је у Београду на води и износио је 8.754 евра, а за исти стан је дато и највише новца - 1.426.888 евра

Извор: Политика
Линк: http://www.politika.rs/scc/clanak/47116 ... 8-754-evra
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=814936#p814936:3vfhb4yw je napisao(la):
Wuxa » Sre Jan 20, 2021 10:25 am[/url]":3vfhb4yw]Kod nas se zaboravlja siva ekonomija odnosno kriminal, koji postoji u verovatno ogromnom procentu a vecina je skoncentrisana u Beogradu. Realna prosecna plata je daleko veca od 50k
Wuxa- slažem se. To je i jedan od faktora koji sam naveo gore. Politički koretno- "sumljivi biznismeni". Inace u mnogo svetskih gradova su nekretnine načina pranja novca. I slažem se da u Bg je udeo tog novca veci nego u većini Evrope
 
Na osnovu poslednjeg izveštaja objavljenog na sajtu RGZ, 30 % svih posebnih delova (stanovi, garaže itd) je u 2020. kupljeno na kredit. Stanovi po iznosu novca imaju veći udeo.

Isto tako, promet stanova u BG u 2020. je pao za 13% odnosno za oko 2500 stanova u odnosu na 2019.
Ako ništa drugo jasno je da se pravi hype ...
e1b5453b195010e17720eb1c9119cfad.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=815109#p815109:39lq6o4j je napisao(la):
vucko » 20 Jan 2021 05:40 pm[/url]":39lq6o4j]Oko 86% svih stanova prometovanih u 2019-2020. prodato je za keš, u zemlji u kojoj je najčešće isplaćena zarada u tom periodu oko 300€. Jedini zaključak je da kriminal žestoko buja.

https://twitter.com/Radosav77/status/13 ... 8565251078

Jedno od objasnjenja je da nasi iz inosranstva ne mogu da kupuju u Srbiji na kredit tek tako. Jer u sustini mora da si zaposlen na lokalnom trzistu sa izuzetkom jedne banke ali mnogi to ne znaju.
 
Ne mora da znaci da su kes kupci krimosi... postoji i veliki broj ljudi koji proda svoj da bi kupio negde manji ili veci tj. tako se najcesce radi. Tipa deca otisla u drugi stan ili inostranstvo, pa roditelji prodaju svoj stan zato sto im je veliki i ne mogu vise da placaju racune i sl. Bas dosta znam ovakvih primera
 
Ovo sa kes kupcima i krimosima nam govori samo da prosecna plata nije dovoljna za kupovinu stana.
 
Intesa je nudila stambene kredite zaposlenima u inostranstvu.

iTevci, ali više advokati, lekari/stomatolozi što imaju privatne prakse često ne ulaze sa realnim prihodima u obračun prosečne plate :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=815120#p815120:25g3vl29 je napisao(la):
chiki » Sre Jan 20, 2021 7:13 pm[/url]":25g3vl29]
...Isto tako, promet stanova u BG u 2020. je pao za 13% odnosno za oko 2500 stanova u odnosu na 2019.
Ako ništa drugo jasno je da se pravi hype ...

Ja sam očekivao da ce pad biti oko 20%. Ovako ce trebati jedno 2 godine da krene osetniji pad cena. Inace ne znam da li su ljudi primetili da je ponuda stanova za rentiranje nikad vec ili se meni tako cini. Gledam agencije, neke imaju i po 1000 oglasa za Beograd.
 
chiki":1zoa4wqb je napisao(la):
Intesa je nudila stambene kredite zaposlenima u inostranstvu.

iTevci, ali više advokati, lekari/stomatolozi što imaju privatne prakse često ne ulaze sa realnim prihodima u obračun prosečne plate :)
Pretpostavljam da se ovo odnosi na ljude koji žive ovde, ali imaju prihode od preko. Ako neko zna za banku koja bi uradila refinansiranje postojećeg stambenog kredita za ljude koji žive i rade u Austriji, neka javi. Bliska rodbina je pre 10+ godina uzela kredit sa kamatom preko 5% pa bi refinansiranje po ~ 3% bilo idealno, ali svi traže prosek plate iz Srbije. Preko su kamate ispod 1,5% ali ne mogu tamo da refinansiraju kredit za nekretninu u Beogradu.
Izvinjavam se za OT, ako neko ima sugestije može i u PP da ne širim OT dalje.
 
prave ih, ali samo za MUP. U Novom Sadu trenutno prave oko 2500 ? za pomenutu gospodu, cena je ~ 500 evra
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=815582#p815582:vcvlyjff je napisao(la):
klisko » Pet Jan 22, 2021 7:21 am[/url]":vcvlyjff]Koja banka priznaje zaposlenje vani?
Da ne pravim reklamu neću pisati ime. Radi se o banci koja ima ekspozituru u Dalmatinskoj ulici u Bg. A je ćerka jedne istoimenovane banke poteklom iz Češke
 
klisko":ebpng9dz je napisao(la):
chiki":ebpng9dz je napisao(la):
Intesa je nudila stambene kredite zaposlenima u inostranstvu.

iTevci, ali više advokati, lekari/stomatolozi što imaju privatne prakse često ne ulaze sa realnim prihodima u obračun prosečne plate :)
Pretpostavljam da se ovo odnosi na ljude koji žive ovde, ali imaju prihode od preko. Ako neko zna za banku koja bi uradila refinansiranje postojećeg stambenog kredita za ljude koji žive i rade u Austriji, neka javi. Bliska rodbina je pre 10+ godina uzela kredit sa kamatom preko 5% pa bi refinansiranje po ~ 3% bilo idealno, ali svi traže prosek plate iz Srbije. Preko su kamate ispod 1,5% ali ne mogu tamo da refinansiraju kredit za nekretninu u Beogradu.
Izvinjavam se za OT, ako neko ima sugestije može i u PP da ne širim OT dalje.
Ovo je bilo za nekog ko prima platu u inostranstvu a kupio je stan ovde.
 
Vrh