Šta je novo?

Cene nekretnina

Doka_1":3tlm1aky je napisao(la):
evo vec zamisljam horde lekara, it-jevaca i ostalih kako hrle u Napredistan... Kakav lom u glavi treba neko da dozivi da se vrati u ovu rupetinu.
Niko se neće vratiti. Čak i oni koji su imali veliku želju, polako kontaju da od tog posla nema ništa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ima nas koji se i vracamo, neki i posle 20 god u inostranstvu. :grand:

Ne znam za lekare, ali ITevca ima mnogo.
 
Pa ne bas. Vracali su se dok je moglo da pausalno placaju porez. Pobecice cim krene test samostalnosti pa budu morali da otvore doo i/ili da predju na ugovor o radu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764016#p764016:25p0cqz1 je napisao(la):
gamblerNBG » 07 Aug 2020 06:27 pm[/url]":25p0cqz1]Nesto ne verujem da ce biti bull marketa :D Veliko je cimanje selidba, plus ako su nasi iz nemacke, oni su navikli na rentiranje. Tamo ljudi kad nadju solidan stan za izdavanje, ne pustaju ga tek tako... U vecim gradovima u Nemackoj se ceka mesec dana dok nadjes stan za izdavanje, plus agencije, pa intervju ko za posao... Mnogo komplikovanije nego kod nas.

E sad, moze da se tumaci kako kome odgovara, al zavisi koliko njih ce se vratiti za stalno itd.. U sustini, ja ako me neko uopste pita, ne bih reko da ce biti skoka cena zbog kovidasa iz inostranstva :D

U Nemačkoj je 1.relativno lako naći i promeniti posao, 2. ljudi su pragmatični i uvek žele da žive u prostoru adekvatnom za domaćinstvo. Kad studiraš - garsonjera, kad živiš sa momkom ili devojkom jedno/jednoiposoban, kako dobijaš decu ideš u veće stanove ili kuće. Kad deca idu na studije opet u manji stan, ili ako se razvedeš. Nemaš problem da pređeš u drugi grad zarad boljih uslova rada, bio taj grad manji ili veći. Možeš da tražiš bliže radnom mestu ili bliže prirodi kako već hoćeš...

Prednost života pod rentom - uvek možeš da planiraš troškove, nema hipoteka i rizika, nema gubitaka kapitala kad se seliš, nema problema sa nasledstvima, planiranjem investicionih radova u održavanju, nema neadekvatno velikih prostora kao kod nas gde ti npr roditelji ostave trospratna kuću sa jednim završenim spratom i bez izolacije koja ti je više teret nego povoljnost i koju takvu niko neće da kupi ni ispod cene.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764078#p764078:3rn0eyki je napisao(la):
cloud041 » Pet Avg 07, 2020 11:12 pm[/url]":3rn0eyki]
Doka_1":3rn0eyki je napisao(la):
evo vec zamisljam horde lekara, it-jevaca i ostalih kako hrle u Napredistan... Kakav lom u glavi treba neko da dozivi da se vrati u ovu rupetinu.
Niko se neće vratiti. Čak i oni koji su imali veliku želju, polako kontaju da od tog posla nema ništa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Vratice se naravno, neki pre neki kasnije.
Zasto bi inace kupovali tolike nekretnine u Srbiji.
Najtuznije od svega je ako su im deca dvoljno velika i ako odluce da ostanu tamo, onda se desi da posle par generacija njihovi potomci postaju nemci, britanci, austrijanci i sl.
 
Slazem se u potpunosti. Pogotovo sto su razlozi za odlazak sve manji i manji.
 
elcamino":f9zj8y6n je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764078#p764078 je napisao(la):
cloud041 » Pet Avg 07, 2020 11:12 pm[/url]":f9zj8y6n]
Doka_1":f9zj8y6n je napisao(la):
evo vec zamisljam horde lekara, it-jevaca i ostalih kako hrle u Napredistan... Kakav lom u glavi treba neko da dozivi da se vrati u ovu rupetinu.
Niko se neće vratiti. Čak i oni koji su imali veliku želju, polako kontaju da od tog posla nema ništa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Vratice se naravno, neki pre neki kasnije.
Zasto bi inace kupovali tolike nekretnine u Srbiji.
Najtuznije od svega je ako su im deca dvoljno velika i ako odluce da ostanu tamo, onda se desi da posle par generacija njihovi potomci postaju nemci, britanci, austrijanci i sl.
Prethodne generacije gastosa su gradile i gradile nekretnine po Srbiji, pa se nisu vratili pa sad imamo citava sela sa tim kucerdama od 5 spratova i labudovima od gipsa.

Svima njima je bile ideja da zarade penzije po Njemackama i onda uzivaju sa deviznim penzijama u svojim domovinama. Samo zaje*******, kad dodju penzije do tad je zdravlje otislo a medicinski sistem u Srbiji i medicinski sistem u razvijenim evropskim zemljama bas i nisu za poredjenje.

E tako ce i ovi danasnji gastosi, bez obzira sto su urbaniji od prethodne generacije pa umesto petospratnih kuca po selima investiraju u bnw stanove.
 
Лепо. Зато уведеш закон у узурпирању. Не живиш нит ћеш се враћати у Србију? Добро, за тај губитак способне популације надокнада ће бити одузимање имовине исте. Ништа лично, чист утилитаризам.

Таман у те станчуге преселиш сиротињу из којекаквих урбанистичких црних рупа да имаш изговор да и то почистиш. Ајме, држава решена!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764284#p764284:163x0ar4 je napisao(la):
TheMixer » Ned Avg 09, 2020 12:14 am[/url]":163x0ar4]Ima nas koji se i vracamo, neki i posle 20 god u inostranstvu. :grand:

Ne znam za lekare, ali ITevca ima mnogo.
Razlicite su price... ima i onih koji se vracaju po roditelja/e... da im budu na oku, da smire savest i da cuvaju decu
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764407#p764407:1t06zzd4 je napisao(la):
elcamino » Ned Avg 09, 2020 2:21 pm[/url]":1t06zzd4]
Najtuznije od svega je ako su im deca dvoljno velika i ako odluce da ostanu tamo, onda se desi da posle par generacija njihovi potomci postaju nemci, britanci, austrijanci i sl.
Pa zato su tamo i otisli. Za razliku od nekadasnjih NK arbajtera, danas vecinom odlaze tercijarno obrazovani pojedinci/porodice koje ne puse tu Dereticevu pricu.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=764455#p764455:1t06zzd4 je napisao(la):
SRBO » Ned Avg 09, 2020 4:39 pm[/url]":1t06zzd4]Лепо. Зато уведеш закон у узурпирању. Не живиш нит ћеш се враћати у Србију? Добро, за тај губитак способне популације надокнада ће бити одузимање имовине исте. Ништа лично, чист утилитаризам.
Da bi to sprecio odlazak verovatno iz svog dzepa planiras da platis 2000 evra za protezu detetu profosora sa platom od 400 koji nije to u stanju, smestaj roditelja u domu za stare ili 400-500 evra rate stambenog kredita za dvosoban stan u Zarkovu? a ne, ti bi samo malo oduzimao...
 
Одлазак ме не занима. Да се сад среди све, не би се никад вратили. Да је просечна плата 10 хиљада евра мислим да се не би враћали.

Зашто? Па зато што је једини начин да се среди држава пре него што изумремо јако... непожељан код таквих људи што већином иду. Једноставно су много фини, не схватају да проблеми десетог света захтевају решења десетог света
 
Не могу да се помирим са оним што читам на последњих неколико страна. Да ли је могуће да је човеку свеједно живи ли на очевини или у некој грчкој селендри (додуше, на обали мора)? Да ли је капацитет дебелог црева и ваздух пун јода једино мерило које човека треба да води кроз живот?

Наравно да нисам против флуктуације становништва. Наравно да мислим како није лоше да човек део живота проведе ван земље (упознавање света, немогућност наласка посла у земљи, усавршавање, материјална консолидација, стварање веза и почетног капитала за приватни бизнис...). И сам сам пар година провео преко. И мислим да за физичко и ментално здравље нације није лоше да стекне страног брачног друга. Али да неко са толико ароганције и без емоција одбија помисао да се, и у ери технологије која све више брише границе у времену и простору, део људи почне враћати у Србију, е то је случај за психијатрију. Ту је нека много озбиљна мука у питању.

Некада су људи пред себе и своју породицу стављали циљ да унапреде и обогате средину из које су потекли. Задатак није увек лак, али тим је изазов већи, као и могући бенефити. Чуј, у Немачкој бољи здравствени систем. Па лечи се тамо, а овде поправљај зубе и затежи боре, снађи се. Не пали мостове за собом. Можда би и овде здравство било боље да ти исти Немци нису попалили 6. маја 1943. читав мој крај (моју кућу до темеља) у офанзиви на четнике. Деда и нана су подруму те куће живели до 1976. и нису добили ни динара одштете, а Вили Брант је, у договору са Брозом, као репарацију поклонио Кршко Словенији и Хрватској које уопште нису биле на мети немачких репресалија. Али су уз помоћ културних паликућа стекле енергетску независност као предуслов за касније рушење заједничке земље.

Па ваљда не треба да доказујем да сам на овом форуму један од најжешћих критичара овог полусвета који нам је засео на кичму, али мајку му "зар због Педра треба да омрзнем Мексико и Мексиканце"? У мојој околини имам толики број дивних особа, одличних у свом послу, духовитих, честитих, да би ми заиста живот био много сиромашнији без њих. С киме сте то људи ви окружени?
 
Drugacije covek gleda na zivot i filozofiju kad ovde zaradjuje 350 eur, placa stan 150 eur, pa racuni, pa hrana... A radi za srbskog gazdu-kmeta, koji mu da svaku trecu subotu u mesecu slobodno. Sanse da nesto ustedi i da mu ziviot bude malo vise od robije su ravne nuli.

I ne pricam o ljudima bez skole i bez mozga, jednostavno, neko nema taj luksuz da ima svoj stan, da ima pristojan posao, da ima nasledstvo... Sad je lako it-evcima da kazu da su oni ispali pametni... Pre 30ak god, nisi imao zanimanja od kojih si mogao da zivis radom preko neta, a i ne mozemo svi da radimo isto. Ljudi su zavrsavali ozbiljne fakultete i radili bedne poslove. Nikoga od mojih poznanika ne mogu da osudim sto je otisao.
 
U doba modernog robovlasnistva, Srbija sluzi da generise jeftinu i kvalitetnu visokoobrazovanu radnu snagu za moderne kolonijalne sile. Ironija, ali cak i Kina odvlaci ogroman broj Srba. A da ne govorimo o Zapadnoj Evropi i Severnoj Americi. Tehnologije i nostalgija to nece promeniti.

Sto se divnih ljudi tice, njih ima u svakoj drzavi. Sto se ocevine i devine tice, ako toliko ljudi migrira u Beograd zasto bi problem bio da migriraju par sati dalje u EU? Zasto na to gledati kao nesto negativno? Sve je veci broj low costera pomocu kojih ce uslovno receno jeftinije i brze da se stigne iz pojedinih EU gradova do Nisa nego iz BG do Nisa. Zasto na to gledas kao na napustanje ocevine, dedovine?

Zasto ne omoguciti ti ocevima i dedovima bezbrizniju starost?
 
Аман, да ли читате текст који коментаришете?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=765089#p765089:wg6mg451 je napisao(la):
sizif » пре 57 минута[/url]":wg6mg451]
Наравно да нисам против флуктуације становништва. Наравно да мислим како није лоше да човек део живота проведе ван земље (упознавање света, немогућност наласка посла у земљи, усавршавање, материјална консолидација, стварање веза и почетног капитала за приватни бизнис...). И сам сам пар година провео преко.

Где се ја залажем за то да људи по сваку цену остану без стана, на плати од 350 евра. Али неки међу вама малтене сматрају за идиоте људе који су направили нешто преко и желе да се врате. Чуј, боље да оду у Грчку него у своју земљу...
 
Zasto mislis da je za svakoga i u svakom slucaju bolje vratite se u Srbiju nego migrirati iz jedne strane zemlje u drugu stranu zemlju?

Da li ti smatras za idiote oni koji rese da umesto u Srbiju migriraju u neko primorsko EU mesto, npr u (pravoslavnu, prijateljsku) Grcku?
 
Ne znam da li sam jedini, ali ne vidim problem u odlasku u Grcku da se radi remote odatle, ili iz bilo koje zemlje koja bi nas primila (ili ljude iz dijaspore koji imaju drugo drzavljanstvo). Mozda neki ljudi nemaju nista svoje u Srbiji i onda bi morali da plate smestaj svakako ili da se uvale rodjacima, a kakve su cene turizma u Srbiji, mozda izaberu Grcku kao jeftiniju varjantu.
A isto tako znam dosta primera ljudi koji su u USA, i konstantno kukaju kako bi se vratili u rodnu zemlju, majku Srbiju. Dodju i onda posle 2 nedelje vise ne znaju ni sta ce ni gde ce i onda se spakuju i vrate se nazad "kuci" u USA.
 
Mozda ce nekome biti zanimljivo,
Sa sajta katastra nepokretnosti sam izvlacio broj prodaja po mesecima i napravio poredjenje 2019/2020.
https://imgur.com/a/gqWKKSo
U principu na NBG skoro i nema razlike u broju prodaja u 2019 vs 2020,
Dok u svim ostalim opstinama koje sam gledao postoje razlike, i uglavnom su velicine 20-30% vise prodaja u 2019 nego u 2020.
Takodje sam napravio 2 slike, u jednoj sam izbacio April kao mesec u kome su ogromne razlike u broju prodaja, 3 do 6x vise u 2019.
 
gamblerNBG":x2b3qf6l je napisao(la):
Svaka cast za ovu statistiku, odakle si pokupio ove podatke? :sesir:
Sa sajta katastra uvod u cene nepokretnosti,
Ranije je bilo priče o tome na forumu.

https://katastar.rgz.gov.rs/RegistarCenaNepokretnosti/

Odličan je sajt, jedina manjkavost je sto moze maksimalno da prikaze 250 rezultata tako da mora da se uzima manji vremenski razmak ako zelite da vidite sve prodate nekretnine u izabranoj opštini.
Ako se uzme period recimo od 1.1.2019 do sad izbaciću 250 nekretnina na “random”.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da da, dobra ideja :) mislio sam da imaju negde gotove podatke. Ali da moze da se ispita mesec po mesec. Svaka cast :D
 
Taj sajt na zalost prikazuje sve rezultate :(

Inace moj unutrasnji osecaj mi govori da dolazi veliko poskupljenje nekretnina.
 
Na osnovu cega bi moglo da bude poskupljenja?

Argumenti za pojeftinjenje:

- Mnogo ljudi je pocelo da radi od kuce, lokacija gubi na znacaju, pogrameri iz unutrasnjosti prakticno mogu da ce vrate u zvicaj.
- Turizam je stao, stan na dan propada kao biznis. Ne vidi se jos jasan kraj ovog haosa sa koronom.
- Fakulteti dobijaju onlajn programe, manji broj studenata ce biti primorano da uzimaju stanove u BG, dolazice samo na ispite. Manja potraznja za izdavanjem.
- Cela Evropa ce biti u minusu, a i mi s njima "samo" -3%. Ekonomije se usporavaju.
- Odnos cena nekretnina i posecne zarade u Bg je vec najvisi u Evropi...

Jedini argument za poskupljenje je evntualni povratak gastosa, al i to je pitanje koliko njih ce doci i da li ce izabrati bas BG za svoj dom.

Ja mislim (a i cvece berem :kafa: ) da sledi pad cena od jeseni.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766226#p766226:1pz4u3yg je napisao(la):
vradovic » Sat Aug 15, 2020 10:00 am[/url]":1pz4u3yg]Taj sajt na zalost prikazuje sve rezultate :(

Jedna od odlika dobrog tržišta je dostupnost informacija o prethodnim cenama. Na žalost naše tržište nekretnina ni ovo nema najbolje rešeno.

Koliko sam upoznat, informacije su dostupne na sajtu katastra tek kada se izvrši ugovor. To znači da ako neko ide na kredit, potpiše predugovor i da 20%, to neće pisati ovde. Biće upisano tek kada dobije kredit i isplati se sve.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766330#p766330:95qie5uz je napisao(la):
lisica » Sub Avg 15, 2020 5:09 pm[/url]":95qie5uz]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766226#p766226:95qie5uz je napisao(la):
vradovic » Sat Aug 15, 2020 10:00 am[/url]":95qie5uz]Taj sajt na zalost prikazuje sve rezultate :(

Jedna od odlika dobrog tržišta je dostupnost informacija o prethodnim cenama. Na žalost naše tržište nekretnina ni ovo nema najbolje rešeno.

Koliko sam upoznat, informacije su dostupne na sajtu katastra tek kada se izvrši ugovor. To znači da ako neko ide na kredit, potpiše predugovor i da 20%, to neće pisati ovde. Biće upisano tek kada dobije kredit i isplati se sve.
Tako je, dobro si upoznat.
Nazalost sajt nije najbolje uradjen, dosta dodatnih opcija, filtera i sl. bi moglo da se ubaci, pa da lepo mozes da izvuces statistiku i napravis analizu za ono sto te zanima. Ovako mora sve rucno, kao sto je Ugljeni uradio(mogu misliti samo koliko vremena mu je trebalo).
 
Vrh