Šta je novo?

Cene nekretnina

Tu je prosto i jasno, ako već plaćam 200 eur mesečno stanarinu što ne bih plaćao 200 eur mesečno ratu kredita? To je jedan od retkih kredita za koje mogu da kažem da su isplativi. jedino se učešće javlja kao prepreka ali i to se premosti. nekako. ne svi naravno. Drugo ne kupuju svi na nbg i na zvezdari. Eto neki kao ja kupuju u Krnjači gde je cena kvadrata ispod 1000 eur po kvadratu. sutra dan ako napravim porodicu moraću da pređem u veći stan a ovaj verovatno ne bih prodavao ako ne moram nego bih ga izdao da mi pokrije makar jedan deo rate. Inače, dosta banaka ne traži učešće ako već poseduješ nekretninu, ali traži i tu drugu hipoteku što je onako, rizično :D
Pašće cene u bg kada ponestane priliva ljudi odnosno kada se ostatak srbije dobrano isprazni. Moj kraj je jednim ogromnim delom otišao u inostranstvo i još uvek se vodi da je tu a po zvaničnoj statistici na 10 godina ode i po 20 000 stanovnika u okrugu.
 
Gorstak89":1sl7l6ul je napisao(la):
U parizu bi svakako neko prodao za beskonačno da je neko drugi spreman da toliko plati ;) nemoj istrgavati deo mog posta pa ga komentarisati, dakle tržište diktira cenu, dokle god je neko spreman da plati toliko neko drugi će toliko tražiti. Što bih ja tebi prodao stan za 200 eur po kvadratu ako mogu za 1000?
Nije poenta mog pisanja da neko naglo obori cene :) Samo na osnovu poznatih činjenica, diskutujemo zašto je to tako, koliko je to realno i dugoročno održivo.

U ovom trenutku se poklopilo nekoliko parametara koji su pokrenuli tržište nekretnina i rast cena.

Ako pričamo o popularnim modernim novogradnjama (A Blok, Central garden, West i sl. ) pa ti stanovi nisu dostupni ni ljudima sa 2000e neto osim ako ne daju više od pola plate na kredit i sa ostatkom žive prilično skromno. Naravno pretpostavka je da su ljudi koji zarađuju preko 2000 stariji, sa porodicom, pa neće kupovati stan od 30m2 nego bar 100 i dva parking mesta a za to treba 300-350k evra plus opremanje bar 30k.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako se sa 1000 eur skromno živi ok. Plus tih par kompleksa, koliko je to stanova ukupno? Imam jedan podatak da ima ljudi koji su na više tih lokacija uzeli stan poput narodnih pevača. U mojoj zgradi je bruncik ili kako joj već prezime uzela 4 stana za ćerku. Sve u svemu ima ljudi sa puno para.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Gorstak89":2bvjuf7n je napisao(la):
Ako se sa 1000 eur skromno živi ok. Plus tih par kompleksa, koliko je to stanova ukupno? Imam jedan podatak da ima ljudi koji su na više tih lokacija uzeli stan poput narodnih pevača. U mojoj zgradi je bruncik ili kako joj već prezime uzela 4 stana za ćerku. Sve u svemu ima ljudi sa puno para.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
Pa kad ne placaju poreze i sve im se oprasta.

Sent from my Ektra using Tapatalk
 
Kamate su niske zato su ljudi i navalili ko mutavi, ko onda sa svajcarcima. Kupuju i nasi iz dijaspore jer u trenutnim drzavama ne mogu da priuste cenu kvadrata pa da imaju bar negde nesto, plus izdavanje... Balon ce puci kad poraste kamatna stopa. Za ove sto peru pare nece puci nikad, tj dok nema dokazivanja porekla novca.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=603114#p603114:6i5i9115 je napisao(la):
cloud041 » Uto Feb 19, 2019 10:55 am[/url]":6i5i9115]Država je direktni kreator balona na tržištu nekretnina u Beogradu i to samo zbog BNV. Dok se to bude gradilo, neće biti nikakvih poreza na rentu, provera porekla novca kojim se kupuje ili povrat PDV za prvi stan.
+1

+ tika, taka Fachkräfteeinwanderungsgesetz 1.1.2020? Da li ce 1 od 50000 doseljenih svake godine u BG odluciti da mu je bolje postati baustelac za 5 puta vecu platu?

+ lokalna mladja IT ekipa brusi skil i ceka pravu sansu u USA/DE, stare kuke su vec otisle. Sreca da su mlade generacije visprenije pa nece docekati kao Voja Antonic 65. godinu da pobegnu iz ove zabokrecine.
 
Sve veci broj nasih ljudi iz USA kupuje nekretnine po Srbiji. Iskreno ovaj trend rasta nece tek tako stati. Mislim da cene nekretnina definitivno idu na gore.
 
Naravno. Vrtoglavi uspon na svim poljima mogu da zaustave samo oni koji protestuju a to ne smemo dozvoliti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=605958#p605958:1ghy078i je napisao(la):
cloud041 » 04 Mar 2019 09:07 am[/url]":1ghy078i]Naravno. Vrtoglavi uspon na svim poljima mogu da zaustave samo oni koji protestuju a to ne smemo dozvoliti.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Ne verujem da to utice u tolikoj meri. Mozda kada bi bili masovniji. Svakako utice. Mnogi nasi ljudi koji su tipa druga generacija u USA bi voleli da posete Srbiju ali se plase. Cim cuju tako nesto negativno oni bi da odustanu. Samim tim manje turista koji preko Airbnb iznajmljuju stanove i samim time niza cena. Svakako da postoji steta i mislim da bi neko vestacenje trebalo da se izvrsi da se utvrdi nivo stete. Ne razumem sto se drzava ne pozabavi tim problemom vec jednom i ne zabrani takve stvari koje su na stetu drzave.

Svakako bez obzira na to mislim da cene nekretnina i dalje idu vrtoglavo na gore.
 
vradovic":13uym4c0 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=605958#p605958 je napisao(la):
cloud041 » 04 Mar 2019 09:07 am[/url]":13uym4c0]Naravno. Vrtoglavi uspon na svim poljima mogu da zaustave samo oni koji protestuju a to ne smemo dozvoliti.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Ne verujem da to utice u tolikoj meri. Mozda kada bi bili masovniji. Svakako utice. Mnogi nasi ljudi koji su tipa druga generacija u USA bi voleli da posete Srbiju ali se plase. Cim cuju tako nesto negativno oni bi da odustanu. Samim tim manje turista koji preko Airbnb iznajmljuju stanove i samim time niza cena. Svakako da postoji steta i mislim da bi neko vestacenje trebalo da se izvrsi da se utvrdi nivo stete. Ne razumem sto se drzava ne pozabavi tim problemom vec jednom i ne zabrani takve stvari koje su na stetu drzave.

Svakako bez obzira na to mislim da cene nekretnina i dalje idu vrtoglavo na gore.
Pa stvarno....da li si realan?

Послато са GT-N8010 уз помоћ Тапатока
 
Aha. znači 5 do 10 hiljada demonstranata unosi toliko nesigurnosti da prihod od turizma opada, i rešenje za to je da ova demokratska i proevropska vlada (oni to tvrde, ne ja) zabrani mirne demonstracije?
 
da li će BnV da pozitivno utiče na stanove u sarajevskoj, nemanjinoj?
 
Hoće za 30 godina kad ga završe , a do tad je minus živeti u blizini gradilišta
 
Pozdrav svima :) !

Tek juce otkrih ovaj forum, kad sam vec na rubu nervnog rastrojstva oko kupovine stana. Molim vas za mišljenje, da li grešim?

Elem, stan je u Bulevaru Despota Stefana, na 5 spratu, u zgradi gde je posta, blizu Botanicke. Stan je ruiniran, 78m2 i terase 2m2 i 7m2, hodnik, toalet, kupatilo, trepezarija, kuhinja, dnevna soba, dve spavace sobe, ostava i kupatilo.
Vec zivim u blizini pa tu imam "razradjen zivot".

Prednosti: Dobro odrzavana zgrada iz 82, sa 4 lifta, video nadzorom, spratnost, organizacija prostorija, orjentacija ka dvoristu, nema kontakta sa Bulevarom Despota Stefana.
Mane: Odvratan prilaz zgradi, kao neki napusteni trzni centar, brine me kretanje nocu iako kazu da nije bilo ekscesa, trepezarija, koja je prolazna prostorija, malo mracnjikava jer nema direktno osvetljenje, izvor svetlosti su prozori iz dnevne sobe i kuhinje, ocajno stanje stana.

Stan je bio oglasen na 105 000e, našli smo se na 100 000, nekako se sve brzo odigralo, nasela sam na agentovu pricu da su za stan mnogi zainteresovani i da je odbio ponudu 94000, posle sam pricala sa ljudima, koji mi kazu da je to mnogo za ruiniran stan i da sredjivanje moze da me kosta 30 000e, za pristojnu varijantu,,,nikakvo bahacenje :bash: . Posle sam nasla stan u oglasima koji prodat isti, a u mnogo boljem stanju, oglasen na 97 000.

Nisam još dala novac, cekam da se uknjizi. Dobri ljudi, pomazite :) .
 
A upredi sta novo mozes da dobijes za 120-130 hiljada. U principu ne bih ulazio u razmatranje bilo kakve kupovine ako u startu nisi zadovoljan sa celokupnom pricom.
Predpostavljam da nemas pravo na povrat pdva? Jer ako imas, racunaj i tu gubitak od 9-10% ako ti je prva nekretnina.
 
Meni je samo čudno što stan iz 82' nije uknjižen. Što se tiče renoviranja sve zavisi od tvojih želja, ali za sve standardo je dovoljno 15 hiljada evra. Preduzimaci obično računaju 200 evra po kvadratu, a bez njih se može i jeftinije proći ako imaš preporuke za majstore.
 
pa to je skoro 1000 eur po kvadratu, malo preko, toliko su novi stanovi na mirijevu ili u sunywille. Ovako po toj priči kako mi možemo oceniti kakvo je stanje i koliko će izaći renoviranje? :) 100 000 za 87 kvadrata ukupne površine mi deluje ok 1150 eur kvadrat. šta ja znam, možda neko drugi zna kako se tu kreću cene pa da ti kaže koliko je to isplativo. neosvetljen ulaz se osveti ako su stanari korektni, mnoge zgrade su sad dobile rasvetu okolo nakon ovih novih zakona. E sad kako stan nije već uknjižen? neka ostavina ili šta? vredi dobro proveriti knjige. ako budete radili kaparu znajte da i ona mora kod notara da se overi da bi imala puno dejstvo. znajte i to da bi trebali odmah da se uselite jer katastar nema sve terete u sebi pa je moguće da imate problema čak i ak osve po PS uradite. Ja se svakako ne bih zaletao pri kupovini ali problem je što stanovi stvarno brzo i odu, ja sam se nećkao i po samo par sati pa sam ostajao bez stana :) noćna mora.
renoviranje... 30 000 je ja mislim baš puno, ali 20 000 je ok cena za renoviranje, uz vaše ruke to može biti i manje, ako se ne razumete angažujte nekog da proceni radove, tipa malter, voda, struja, stolarija, pod.. bitno je i to ko je iznad jer džaba renoviranje ako njemu pukne cev a neodgovoran je. na kraju, uzmite advokata, raspitajte se ko je dobar, nije to toliko velika cena a bićete sigurniji, naši agenti često lažu i varaju iako to nikako ne bi smeli.
 
Hvala svima! Stvarno mi znaci svaki komentar. U principu ja sam svesna da nemam bas iznos, da mogu da idem u sitna crevca, jer mi je bitno da ima dve odvojene spavace sobe. Opet ne bih da pravim neke vece kompromise, a mislim da ih ne pravim...mislim :roll: . Ulaz je vrlo osvetljen, samo sto je u pasažu, kao podzemni prolaz na zelenom vencu i u zgradi prvih par spratova su poslovni prostori, sediste nekih firmi. Mozda je zato zgrada unutra iznad proseka u odnosu na novogradnje, opet da li to sto su firme u zgradi ima i neke loše strane?
Stan nije uknjizen, jer je vlasnica socijalni slucaj, nije imala novca za uknjizenje, sto potvrdjuje i sam izgled stana... resenje o ostavinskoj raspravi i ostalu dokumentaciju je pogledao advokat i to je sve ok zasada.
I ja sam razmišljala kao Gorštak, ipak je to širi centar...stanovi u Mirjevu su toliko. Mislim da nekretnina u centru uvek vredi.Naravno ako moze da se sredi, sutra cu otici sa arhitektom da pogleda opet, ali svi izbegavaju da mi preciziraju troškove, ja znam da to i ne moze, ali neki raspon da mi se kaze, jer 30 000 evra je stvarnooo previse za mene. Da li postoji stan koji ne moze da se sredi? Mislim, ono da je negde pukao zid, plafon pa ne moze tim obicnim majstorskim postupcima da se sredi. I da li se terase uknjizavaju? Po svim papirima se pominje 78m2, a nigde te terase...
 
zašto arhitekta a ne neko ko sprovodi takve radove? nisam siguran koliko arhitekte rade samo izvođenje radova, a ovo je rneoviranje, ne pravite novi stan? što se tiče nemogućih slučajeva nisam čuo za takve u beogradu ali to bi bio neki slučaj gde bi inspekcija izašla na teren i utvrdila da je zgrda nebezbedna za život. možda da na mestima težih klizišta ima takvih problema poput karaburme.
u svakom slučaju samo renoviranje možete i sami da sračunate, vidite da li otpada malter, negde otpada, pa ako otpada onda ili gips ploče na zid ili struganje i novo malterisanje, zatim pločice, sanitarije, pod može biti laminat ili parket, parket uglavnom može samo da se ishobluje sem ako je i odlepljen, u tom slučaju minimum novo lepljenje. za stolariju pitajte ljude koji je rade, ima raznih cena i raznih kvaliteta.
na kraju, možete pitati i odvojeno takve majstore, imate po internetu brojeve telefona pa se raspitajte, trebali bi da imate okvirnu ideju šta sve treba poraditi u stanu pored struje i vode. i trebaće vam dozvola za renoviranje ako se ne varam, to je Diša verovatno bolje upućen @direktor
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=612121#p612121:2yubo808 je napisao(la):
Elena1 » Čet Mar 28, 2019 11:27 am[/url]":2yubo808]Hvala svima! Stvarno mi znaci svaki komentar. U principu ja sam svesna da nemam bas iznos, da mogu da idem u sitna crevca, jer mi je bitno da ima dve odvojene spavace sobe. Opet ne bih da pravim neke vece kompromise, a mislim da ih ne pravim...mislim :roll: . Ulaz je vrlo osvetljen, samo sto je u pasažu, kao podzemni prolaz na zelenom vencu i u zgradi prvih par spratova su poslovni prostori, sediste nekih firmi. Mozda je zato zgrada unutra iznad proseka u odnosu na novogradnje, opet da li to sto su firme u zgradi ima i neke loše strane?
Stan nije uknjizen, jer je vlasnica socijalni slucaj, nije imala novca za uknjizenje, sto potvrdjuje i sam izgled stana... resenje o ostavinskoj raspravi i ostalu dokumentaciju je pogledao advokat i to je sve ok zasada.
I ja sam razmišljala kao Gorštak, ipak je to širi centar...stanovi u Mirjevu su toliko. Mislim da nekretnina u centru uvek vredi.Naravno ako moze da se sredi, sutra cu otici sa arhitektom da pogleda opet, ali svi izbegavaju da mi preciziraju troškove, ja znam da to i ne moze, ali neki raspon da mi se kaze, jer 30 000 evra je stvarnooo previse za mene. Da li postoji stan koji ne moze da se sredi? Mislim, ono da je negde pukao zid, plafon pa ne moze tim obicnim majstorskim postupcima da se sredi. I da li se terase uknjizavaju? Po svim papirima se pominje 78m2, a nigde te terase...

Znam taj pasaž i napušteni TC. Jeste blaga pustoš. Super je ako Vam stan ne bleda na 27.-og Marta.
Obratite pažnju samo da je u tom TC podrumu noćni klub Vrtoglavica, pa ako Vam smetaju gotičari i kosijaneri...

30,000 za 78m2 je previše. 16-20 hiljada za renoviranje i koliko bi Vam još trebalo za sav nameštaj.
 
U jeftinijoj varijanti renoviranje te kvadrature može se završiti i za 10 hiljada evra. Kao što rekoh sve zavisi sta želite.
 
Jbg, kad moram da psujem...
Vi ste izgleda svi videli stanje u tom stanu, pa pouzdano znate koliko treba love za renoviranje?

Znate i kakve afinitete po pitanju opremanja ima buduća vlasnica?

Ono jeste, postoji WC šolja i za 3000din, a i za 30.000din
Pa i tus kabina isto ima kineska sve sa kafom za 15.000din, a ima i samo kabina za 100.000din

O vodovodnim cevima koje nisu stabilne na dugotrajnu izloženost hloru...

O elektroinstalacijama...

O stanju stolarije...

O grejnim telima...

Ono, jel se odlepio parket i slično...


-eto, ja bez svih tih ulaznih informacija ne mogu da 'lanem' nikakvu cifru, iako sve to radim, što sam, što sa ekipom ;-)

Da se razumemo, znam ja da su komentari dobronamerni, al ljudi dajte malo ozbiljnosti. Žena (devojka) @Elena1 je lepo napisala da je stan u očajnom stanju. Ništa više ne znamo, tako da je stvarno nezahvalno davati procene, a mogu buduću vlasnicu skupo da koštaju.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Laki je malo nervozan :) ako će Elena da stavlja sve u zlato slažem se, može biti i više od 30 000 :) ali ona kaže nikakvo bahaćenje. Tako da ove procene i nisu tako strašne. 10 000 će biti teško ako se radi sve od stolarije do novog kupatila ali za 20 sam ubeđen da može PRISTOJNO da se sredi. jedino da stan ne postoji i da treba da se sazida pa daj e baš baš neobično skupo. e sad, ja ako ne bih mogao da izdvojim tih 20 000 za renoviranje dobrano bih razmislio da li bih kupio stan. doduše, ja bih dobar deo sam sredio ko što sam i u ovom ali opet - renoviranje košta, pogotovu kad se sve radi.
što se tiče grejanja, ako je centralno treba videti kakva je instalacija, da li treba obavestiti toplane (čak i tad može samo leti da se renovira? ) i koje radijatore izavrati zbog galvanizacije, u suprotnom mogu da propiške.
 
Vrh