Šta je novo?

Cene nekretnina

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=602058#p602058:1jhrpnh6 je napisao(la):
jlaki » 13 Feb 2019 22:50[/url]":1jhrpnh6]Hej Beobuildovci, imate li savet vezano za procenjivanje tržišne cene zemljišta ili nekretnine, da li postoji organ države koji to radi ili se angažuju privatne kuće, kako se naplaćuje i koliko, ima li neko iskustva? Hvala

Сви ти они раде тако што упоређују цене по крају и то
 
Bilo bi lepo kada bi se propisalo npr da svaki novi stan mora imati neotuđivo parking mesto unutar zgrade i da na svaki stan mora biti minimum pola parking mesta ili u zgradi ili oko zgrade. to bi zamenilo podrum. a podrum je jako koristan za stvari koje ti ne trebaju plus npr gume, biciklju zimi i sl.

procenu vrše procenitelji, od države taj posao radi samo poreska ali prema nekim njihovim parametrima koji nisu verodostojni.

što se instalacije tiče, pogledaš koliko osigurača imaš, šta je na šta nakačeno, kakvi su spojevi, kakve su žice kakav ti je dovod i onda utvrdiš na osnovu toga da li je dobra ili nije, da li ima u zemljenja, uzemljenje može i da se testira. Npr u ovom stanu gde sam bio ja sam malo sređivao instalaciju na molbu vlasnice i dodao par prekidača i tako neke sitnice, dosta spojeva žica je lepljivo i vidi se da je prošlo pregrevanje. osigurača ukupno ima 8 od toga je jedan za zvono, jedan za svetlo. 1.5 je žica koja vuče struju do svakog potrošača u stanu. pa sad kad su i grejalica i bojler i veš mašina na istom jasno ti je da nikako ne smeš sve da uključiš.
ja sam ovu ženu upozorio šta gde i koliko sme, nacrtao joj šemu. 2 meseca kasnije se žena zaboravila i iskočio je glavni osigurač od 20A. navikla na drugi stan i šta sad. Dalje sva instalacija tj razvodni deo je u drvetu, i glavni i onaj u stanu. Glavni orman za taj sprat gde je i strujomer je od drveta natopljenog uljem, to ne verujem ni da je dozvoljeno više. sve u svemu, loša instalacija napravljena za neka vremena kada si imao samo sijalice i jedan tv i bojler i grejalicu. mada, grejalica ovde je budžena naknadno, nije originalno bila tu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=602063#p602063:11ubzns9 je napisao(la):
Agent001 » 19 minutes ago[/url]":11ubzns9]Jedno sporedno pitanje - kako se meri kvalitet elektro instalacija? Koji su kriterijumi na osnovu kojih se elektro instalacija karakterise kao krs ili ne?

Dobar električar će ti to reći kada bude video koje žice idu do glavnih osigurača.

Presek žica i osigurači (u stanu i ispred stana) su ono što se gleda.

Naravno, bitan je i kvalitet utičnica i prekidača. Sve se mora otvoriti i proveriti da li negde nešto varniči.
 
Imas procjenitelje znam da je poznanicu procjenitelj kostao 10 000 din obicno za kredit je potreban...
 
Ne volim da preporucujem pogotovo ne na forumu ali Cvetkovic Roskov je jedan od boljih. Radio sam procene sa gomilama procenitelja u Bg i iskreno oni ce ti uraditi najrealnije.
 
Gorstak89":yrrxjbav je napisao(la):
mnogo zavisi od toga šta remontuješ, ovaj stan gde sam ja bio u 6 kaplara je stvarno katastrofa, malter je prilikom renoviranja otpadao i sa zidova is a plafona. elektro instalacija stvatno nije vredna i mora da se menja, moraju i cevi tako da sve to podosta poskupljuje. e sad neki prosek u tim zgrdama je oko 322 eur po kvadratu s tim da verovatno većina ide u malo luksuznije sređen stan, ne verujem da tamo neko kupuje stan a da pri tome nema lovu.
Zidovi su najmanji problem, malterisanje gletovanje i krečenje su relativno jeftini. Ubedljivo najviše novca odlazi na kupatilo, stolariju i parket.
E sad postoje pločice od 5 evra i one od 200, u većinu novogradnje idu od cca 10 evra. Vodovodne cevi su skoro pa džabe, ali je problem očukati zidove pa se majstori tu dobro ugrade. Stavljanje potpuno novog hrastovog klasičnog paketa sa rukama i ostalim materijalom je 35 evra po kvadratu. Može se i tu značajno uštediti ako se hobluje stari parket što je od 8e sa materijalom...

Najveći problem u čitavoj priči je naći dobre majstore, jer je građevinski bum pa su svi zauzeti čak i sad van sezone.
 
Treba i biti direktan sa majstorima. Dosta njih stanove rade u slobodnom vremenu ili šalju pomoćnike umesto njih.

To često utiče na dužinu radova, a radovi se ne mogu organizovati ako majstori stalno produžavaju boravak na objektu.
 
A ja cu vam svima prijateljski savetovati da budete obazrivi i da se koliko god možete izdržite od "brzih radova".
Može sve da se 'sbrza', ali takvi će vam biti i rezultati.
Ovo pišem najdobronamernije i ne bavim se renoviranjem stanova, pa da neko pomisli kako navijački nastupam.

Razumem i da je muka "živeti u gradilištu" ali ako nemate mogucnost da odete kod rodbine, roditelja, dece, mozda ne bi bilo lose da iznajmite stan usvojoj zgradi ili blizoj okolini.

Da, to košta, ali tih 300€ su vam razlika između kvalitetnih radova i "trpanja materijala"
2308d060917063cf7ad5633f96577157.jpg

Uostalom, nemojte kupovati otpad 5-6mm debeo, koji vam uvoznici prodaju kao ekskluzivnu špansku keramiku i uštedecete mnogo više



Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Čitava poenta je da su neki stanovi teške ruine, nekad našminkane i da renoviranje košta debelo i da čak ni tad nisi siguran. A jeste vezano za cenu jer ako posle 2000 evra po kvadratu na nekih 62 kvadrata treba još 20 000 da uložiš to je onda 2300 + evra po kvadratu :) nije naivna cena za kvadrat
 
Da ti kaplje voda od kosije iznad sa kojim niko u zgradi ne razgovara i onda imas i trosak advokata i popravke tek renoviranog kupata
 
Zato i ne čudi što se ljudi otimaju za novogradnje a cena raste.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa boga mi otimaju se i za staru gradnju, meni je jedno 4 stana otišlo ispred nosa. Ono za šta se niko ne otima su ćumezi, krajnje nepraktični stanovi, stanovi bez papira i visoke zgrade bez liftova. još ako ti stan ubode više od ovih stavki nema prodaje takvi stanovi stoje i po više od godinu dana, ovo uredno ode odmah. za 8 godina stanovanja u tom stanu su vlasniku nudili bar jedno 10 puta da mu otkupe stan. u par navrata je bio i ozbiljan keš u ponudi. ALi to je samo zbog lokacije u konkretnom slučaju.
komšije i u novoj gradnji možeš imati ovakve i onakve, moji budu bučni noću, ali polako, ako se ne smire zvaćemo nadležne. e sad, valjda neće ništa cureti neko vreme :D a desi se i to u novoj gradnji, samo imaš garanciju pa je manja briga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=602280#p602280:83abjd80 je napisao(la):
Gorstak89 » 14 Feb 2019 11:40 pm[/url]":83abjd80]Pa boga mi otimaju se i za staru gradnju, meni je jedno 4 stana otišlo ispred nosa.

Meni takodje. Ja sam sad poceo da nudim iznad cene ako mi se stan bas svidi. (nije to u 100% slucajeva vec samo neki) jer i dalje ima precenjenih. :D
 
Sta ne dopada ti se onaj u bwr pa trazis novu lokaciju ja sam ocekivo da cekas da se zavrsi nova zgrada u bgh2o
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=602310#p602310:3blzf697 je napisao(la):
direktor » 15 Feb 2019 07:41 am[/url]":3blzf697]Sta ne dopada ti se onaj u bwr pa trazis novu lokaciju ja sam ocekivo da cekas da se zavrsi nova zgrada u bgh2o

Investicija. Verujem da ce cene nekretnina da eksplodiraju u narednom periodu. Pogotovo BgH2O, Blok 42 (okolo) i slicno. Pokusavam tu okolo da kupim ali je neverovatno zeznuto. Dao sam da ubace flajere u sanducice po zgradama :)
 
Eksplodiraće cene relativno skoro...samo na drugu stranu...
 
Ma kakav keš, u 2017 godini obim stambenih kredita je porastao za 100%, a u 2018 za još dodatnih 20%. S obzirom da se nazire nova ekonomska kriza, brzo će cene nekretnina dole, a kamate gore.
 
Ja lično ne verujem da će biti kraha nekretnina. bar ne u Beogradu,drugo je šta će biti u ostatku zemlje.
 
Svi moji prijatelji koji su emigrirali nisu prodali svoje nekretnine. Ne verujem da će se vratiti, neki iznajmljuju, ali neki stanovi su prazni. I ne pomišljaju na prodaju. Po onij narodni "zlu ne trebalo". Tako da otpada teza da povećana emigracija oslobađa nekretnine.
 
Neće biti baš krah ali hoće pad.
Tržište nekretnina se kreće prociklično tj karakteristični su izraziti rast i pad cena i tražnje koji se ponavljuju po ciklusima.

Pre oko 10 godina su izgrađeni velika naselja tipa Belvil, Stepa, a i gradile su se zgrade bukvalno na svakom ćošku. Do tad je bio rast cena, a onda kreće lagan pad cena, jer je došlo do hiperprodukcije stanova, koje tražnja nije mogla zadovoljiti. Dno je bilo pre oko 4 godine kad je građevina skoro potpuno stala, ništa se nije gradilo i tek su tada rasprodani ovi veći kompleksi. Npr Stepa sa početnih 1300 e/m2 tad se prodavala ispod 1000. Onda kreće ponovo rast cena, tražnja je bila velika pre svega zbog vrlo povoljnih kamata, a ponuda novogradnje nikakva.

Sada smo trenutno ponovo u fazi hiperprodukcije, gradi se bukvalno na svakom ćošku, građevina je prezaposlena. Shodno tome je za očekivati da u doglednoj budućnosti počne lagan pad cena, jer će ponuda biti veća od traženje.
 
nensav":27lzjgzr je napisao(la):
Svi moji prijatelji koji su emigrirali nisu prodali svoje nekretnine. Ne verujem da će se vratiti, neki iznajmljuju, ali neki stanovi su prazni. I ne pomišljaju na prodaju. Po onij narodni "zlu ne trebalo". Tako da otpada teza da povećana emigracija oslobađa nekretnine.
Baš zato što je posedovanje jeftino a i izdavanje nije loša opcija jer je čist keš... nema poreza.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=602377#p602377:bdnn0su9 je napisao(la):
Dart » 15 Feb 2019 03:37 pm[/url]":bdnn0su9]Neće biti baš krah ali hoće pad.
Tržište nekretnina se kreće prociklično tj karakteristični su izraziti rast i pad cena i tražnje koji se ponavljuju po ciklusima.

Pre oko 10 godina su izgrađeni velika naselja tipa Belvil, Stepa, a i gradile su se zgrade bukvalno na svakom ćošku. Do tad je bio rast cena, a onda kreće lagan pad cena, jer je došlo do hiperprodukcije stanova, koje tražnja nije mogla zadovoljiti. Dno je bilo pre oko 4 godine kad je građevina skoro potpuno stala, ništa se nije gradilo i tek su tada rasprodani ovi veći kompleksi. Npr Stepa sa početnih 1300 e/m2 tad se prodavala ispod 1000. Onda kreće ponovo rast cena, tražnja je bila velika pre svega zbog vrlo povoljnih kamata, a ponuda novogradnje nikakva.

Sada smo trenutno ponovo u fazi hiperprodukcije, gradi se bukvalno na svakom ćošku, građevina je prezaposlena. Shodno tome je za očekivati da u doglednoj budućnosti počne lagan pad cena, jer će ponuda biti veća od traženje.

Kako je finansijska kriza iz 2008. uticala na trziste nekretnina? Sve ovo sto kazes ima smisla, ali sam oduvek imao utisak da je potraznja 2008. i kasnije opala zbog finansijske krize - krediti su poskupeli, a ljudi sa kesom su se "primirili" zbog neizvesnosti
 
Naravno ekonomska kriza je bila jedan od glavnih uzroka za pad tržišta nekretnina. Sigurno je smanjila tražnju, a sa druge strane smo imali rast ponude i dodatno zasicenje tražnje, što je produbilo krizu.
Efekat svega toga se osetio tek kasnije, najgora situacija u našoj građevini je bila 2014 godine.
 
Vrh