Šta je novo?

Cene nekretnina

Tako je, slažem se, urediti prvo infrastrukturu, obezbediti jednom selu šta mu nedostaje, npr ako ima sve ostalo a fali mu kanalizacija, odraditi to i tako jedno po jedno mesto.

Ne treba zaboraviti da sada sve veći broj ljudi radi preko interneta i da mu čak ni ne treba neka fabrika tu da bi živeo na selu. Može da radi globalno a živi lokalno što bi se reklo :)

Tako da ono što je najbitnije je urediti znači struju, vodu, internet, grejanje, kanalizaciju i puteve. Kada se to ima onda razvijati humana naselja, sredjivati to da bude u skladu sa prirodom, da budu voćnjaci, parkovi, dvorišta, jezera, bašte itd, istinski mir i harmonija sa prirodom.
 
Gorstak89":1mekato7 je napisao(la):
Baš u auto industriji imaš ogromne plačeve sa automobilima. Čak imaš i groblja novih automobila jer su sračunali da im se više isplati da proizvode novi model i njega prodaju nego da ostave i stari model. I onda stariji model bleji na nekom placu. a najoptimalnije je da direkt iz fabrike roba ode u prodavnicu ili kod kupca. To stoji. Elem, poenta je da prenaduvavanje nekretnina, pogotovu tih kuća u kojima niko ne živi predstavlja smrt ekonomiji. jer to što si stvorio služi daljem trošku a ne proizvodnji. I te injekcije gastrabajtera u našu ekonomiju su jako kratkog daha. Daleko bi bolje bilo, primera radi, praviti farme za hranu, pa onda industriju za preradu, pa takav proizvod dalje prodavati i izvoziri, a vilu u Kasidolu ne možeš da naplatiš nikome. dakle bačen novac. Građevinska industrija će istrošiti te pare u 2-3 obrta ako ne i manje, dobar deo para će završiti u budžetu i na kraju ćeš dobiti fontanu na slaviji. i nema više para, a imaš trošak održavanja vile i održavanja fontane na slaviji. i nisi napravio prihod za to održavanje. i tako dalje. više bih voleo da država ulaže novac u razvoj nebeogradskih regiona tako da se smanji priliv ljudi u bg.
Zatim treba povećati energetsku efikasnost jer mnogo para trošimo na gas!

Evo "naš" Fiat malo malo pa obustavi proizvodnju zbog usklađivanja sa traznjom. To je čist primer, povoljnije im je davati platu radnicama mesec dana nego proizvoditi za lager.
Na ovogodišnjem sajmu automobila moj drugar je kupio nov VW i još uvek ga nije dobio... Just in time je osmislila Tojota 70-ih i smatra se najzasluznijim za njihov vrtoglavi uspon, kasnije ih je i ostatak industrije iskopirao
https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Производња_„у_право_време“
 
pa kupio je NOV auto, i teslu model tri čekaš mesec dana i više u Americi. A mnoge druge automobile možeš da kupiš odmah u bilo kojoj varijanti. ševrlotet bolt ili volt (imaju oba) možeš da kupiš odmah bilo gde u usa jer im ne ide prodaja a naštancovali su.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CRvYt5Fm7NI[/youtube]

a fijat kod nas je prvo nešto što je od početka kontraverzno. I taj isti fijat kod nas proizvodi jedan od najlošije prodavanih automobila a nije ga promenio već koliko godina? 7-8? naravno da pauziraju proizvodnju kad znaju da sigurno neće ići.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=612073#p612073:8fwspsdf je napisao(la):
Elena1 » Чет Мар 28, 2019 10:50 am[/url]":8fwspsdf]Pozdrav svima :) !

Tek juce otkrih ovaj forum, kad sam vec na rubu nervnog rastrojstva oko kupovine stana. Molim vas za mišljenje, da li grešim?

Elem, stan je u Bulevaru Despota Stefana, na 5 spratu, u zgradi gde je posta, blizu Botanicke. Stan je ruiniran, 78m2 i terase 2m2 i 7m2, hodnik, toalet, kupatilo, trepezarija, kuhinja, dnevna soba, dve spavace sobe, ostava i kupatilo.
Vec zivim u blizini pa tu imam "razradjen zivot".

Prednosti: Dobro odrzavana zgrada iz 82, sa 4 lifta, video nadzorom, spratnost, organizacija prostorija, orjentacija ka dvoristu, nema kontakta sa Bulevarom Despota Stefana.
Mane: Odvratan prilaz zgradi, kao neki napusteni trzni centar, brine me kretanje nocu iako kazu da nije bilo ekscesa, trepezarija, koja je prolazna prostorija, malo mracnjikava jer nema direktno osvetljenje, izvor svetlosti su prozori iz dnevne sobe i kuhinje, ocajno stanje stana.

Stan je bio oglasen na 105 000e, našli smo se na 100 000, nekako se sve brzo odigralo, nasela sam na agentovu pricu da su za stan mnogi zainteresovani i da je odbio ponudu 94000, posle sam pricala sa ljudima, koji mi kazu da je to mnogo za ruiniran stan i da sredjivanje moze da me kosta 30 000e, za pristojnu varijantu,,,nikakvo bahacenje :bash: . Posle sam nasla stan u oglasima koji prodat isti, a u mnogo boljem stanju, oglasen na 97 000.

Nisam još dala novac, cekam da se uknjizi. Dobri ljudi, pomazite :) .

Зависи шта сматраш под тим руиниран стан.
Реновирање стана јесте у просеку око 250 евра по м2 али по некада може и доста да се уштеди на неким стварима
С обзиром да ми је баш то посао (реновирање станова),радили смо станове у које су људи улагали више него што су га платили па опет не личи ни на шта али се њима свиђа.
 
ukusi su različiti, ne postoji univerzalna lepota.
 
Hvala Igore, može li objašnjenje ovih zvezdica, ili link ka izvoru?
 
Prvi put posle nekoliko godina pauze, u jednoj banci mi danas nudiše da oročim sredstva na deviznu štednju, nudiše mi okej kamatu za današnje uslove, ali naravno još uvek jako nisku. Ono što je jako dobro ovde je da je ovo jako dobar signal da će uskoro EURIBOR polako gore, a sa njima bolje kamate na štednju a lošije za kredite, što bi u konačnom slučaju značilo pad cene nekretnine, naravno ne odmah, jer će sva ova novogradnja koja je u izgradnji još da drži cenu, ali kada objave neku veću globalnu krizu tada idemo na nešto realnije cene nekretnina.
 
Nešto pratim ovih dana i čini mi se da cena stare gradnje (osim NBG) polako pada.

U A Bloku se već nude stanovi za 2500e a neki su pre samo god dana tražili i 3000. Naravno i 2500 je preskupo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=624494#p624494:nwm96mm5 je napisao(la):
SRBO » Čet Maj 23, 2019 1:23 pm[/url]":nwm96mm5]Искористите ово време да продате шта вам не треба, после је лако купити хехе

Pa da, ko ima od pre, idealno je da sada to proda. Kiyosaki je baš još pre par meseci rekao kada su ga pitali da li kupuje, kaže da samo prodaje ponešto iako to inače ne radi, ali kada mu nude te nerealne cene, ponešto hoće i da proda :D

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=624507#p624507:nwm96mm5 je napisao(la):
Pegasus » Čet Maj 23, 2019 1:46 pm[/url]":nwm96mm5]Koliku kamatu ste dobili i na koji rok?

Davali su 1% NKS, 0,85% EKS na 12 meseci. Inače je trenutno oko 0,4% NKS neki standard. Kod Opportunity sam video oko 1,5%. Mislim da će morati kamate na štednju polako ali sigurno da idu gore. To se sve uklapa sa prognozama o povećanju EURIBORA itd.

Posle se samo neće znati da li stavljati na štednju ili kupovati nekretnine. :D
 
znaci za godinu dana, max dve godine (gde li sam to vec cuo :) ) imacemo stan u centru za 1000e po m2 :mrgreen: Sada, sve sto smo kupili da prodamo i onda godinu dana da zivimo kao podstanari i onda pravac u duplo veci stan ili cak dva stana. :sesir:
 
Ovde se najviše mislilo na investiranje, ne na život. Podstanarstvo nema puno veze sa plasiranjem novca i investiranjem istog u neke assetse.

Iako mnogi investitori savetuju drugačije, ja sam uvek za to da čovek ima svoju nekretninu gde živi, najbolje naravno kuću u nekom mirnom mestu gde ti je opet manje-više sve što ti treba na max 30-60min i to je to.

A investicije su nešto drugo i tu se naravno ako je moguće čeka što povoljniji trenutak na tržištu, tj u odredjenim godinama se ulaže u neke assetse koji su najpovoljniji, a oni koji su tih godina na svom maximumu se po mogućstvu zaobilaze osim u nekim specifičnim slučajevima i okolnostima.
 
Velika vecina ljudi na ovoj temi razgovara o kupovini stana za zivot...
 
@imemperor1

sve je to meni jasno, nekome je i 30-60min za osnovne potrebe previše, kao što ni Lazarevac nikada neće biti Beograd. A pogotovo nije isto ako putuješ sat vremena do posla ili 15 minuta.

Za ulazak u investicije se naravno čeka najpovoljniji trenutak, i sam se time amaterski bavim, problem je što NIKADA ne možeš znati kada je taj trenutak, možeš samo da misliš da je pravo vreme po nekim svojim proračunima (ili youtube-u) pa kako bude. Iz tvog pisanja zakljucujem da imaš neki višak para koji bi da investiraš u nešto, ali nemaš dovoljno za stan u Beogradu, pa tako priželjkuješ novu svetsku ekonomsku krizu što bi se skroz loše odrazilo na celokupnu ekonomiju, a ne samo na tržište nekretnina pa čak i ako je potrebno da se proda to što se ima kako bi pokrenuli lavinu ponude bez kupaca. Zanimljivo. Po meni godinu dana je premalo za tako nešto, a tek smo negde na sredini sa cenama i trenutno možda ne mogu da idu još mnogo gore, ali zato u skorije vreme neće ni mnogo dole jer je vreme i kupovina zadnjih 2-3 godine pokazalo da je cena kvadrata oko 2000e za Beograd i 1000-1500e za periferiju trenutno realno iako je možda visoko. Možda će se samo stabilizovati, ali drastično pasti... Svoj maximum će pokazati kada prodaja bude stala i kada se zgrade ne prodaju pre nego što se naprave, a kada će to biti... A opet ako imaš dovoljno za stan, kupiš sada, razliku u ceni pokrijes kroz kiriju za godinu, dve, a ako cene još skoče prodaš ga i dodatno zaradiš i čekaš svetsku ekonomsku krizu po tebi sledeće godine (neko je mislio da je i 2000e za a blok ili central garden npr previše, kao i 1800e za voždovac i kapije kad ono...). Nova kriza bi smanjila cene stanova ali i cene kirije. Ja bih npr prodao odmah sada i živeo kao podstanar godinu dana, ako će to da znači da sledeće godine imam dva stana ili duplo više kvadrata, ali za sobu viška to nikad ne bih uradio.

Stara gradnja po meni normalno je da mora da padne sa dolaskom brojnih novogradnji. Pisao sam već, stara gradnja, stara zgrada obično loše (ili nikako) održavana, kompletno renoviranje ili novogradnja i povrat pdv-a. Nema neke preterane razlike, a dobiješ sve novo. Ima čak i par njih koje znam koji su se ponadali da će starogradnju prodati po dobroj ceni, dodati jos 10-20000e i eto novogradnje. Nekome je verovatno uspelo ali...
 
Nije to nikakvo prizeljkivanje nego realnost. I cene neće pasti na 1000e ali tržište će se definitvno stabilizovati. ABlok i Belvil max 1800 itd.
 
pa u tome i jeste najveci problem, sto svi gledaju samo a blok, cg, west... i dokle god ima kupaca za te komplekse po bilo kojoj ceni, cena nece skoro dole. Sad da se pojave tu stanovi i sa 2000-2200 po kv razgrabilo bi se. I hoće se stabilizovati, samo je pitanje po kojoj ceni i da li će se isplatiti čekanje 1-2-5-10god pogotovo ako neko zivi pod kirijom...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=624758#p624758:dgvdpjii je napisao(la):
mariks » Pet Maj 24, 2019 3:44 pm[/url]":dgvdpjii]@imemperor1

sve je to meni jasno, nekome je i 30-60min za osnovne potrebe previše, kao što ni Lazarevac nikada neće biti Beograd. A pogotovo nije isto ako putuješ sat vremena do posla ili 15 minuta.

Kakva je saobraćajna infrastruktura u Beogradu i koliko se gradi i naseljava, 30-60min će ljudi putovati bukvalno na samo 1km udaljenosti.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=624758#p624758:dgvdpjii je napisao(la):
mariks » Pet Maj 24, 2019 3:44 pm[/url]":dgvdpjii]
Za ulazak u investicije se naravno čeka najpovoljniji trenutak, i sam se time amaterski bavim, problem je što NIKADA ne možeš znati kada je taj trenutak, možeš samo da misliš da je pravo vreme po nekim svojim proračunima (ili youtube-u) pa kako bude. Iz tvog pisanja zakljucujem da imaš neki višak para koji bi da investiraš u nešto, ali nemaš dovoljno za stan u Beogradu, pa tako priželjkuješ novu svetsku ekonomsku krizu što bi se skroz loše odrazilo na celokupnu ekonomiju, a ne samo na tržište nekretnina pa čak i ako je potrebno da se proda to što se ima kako bi pokrenuli lavinu ponude bez kupaca. Zanimljivo. Po meni godinu dana je premalo za tako nešto, a tek smo negde na sredini sa cenama i trenutno možda ne mogu da idu još mnogo gore, ali zato u skorije vreme neće ni mnogo dole jer je vreme i kupovina zadnjih 2-3 godine pokazalo da je cena kvadrata oko 2000e za Beograd i 1000-1500e za periferiju trenutno realno iako je možda visoko. Možda će se samo stabilizovati, ali drastično pasti... Svoj maximum će pokazati kada prodaja bude stala i kada se zgrade ne prodaju pre nego što se naprave, a kada će to biti... A opet ako imaš dovoljno za stan, kupiš sada, razliku u ceni pokrijes kroz kiriju za godinu, dve, a ako cene još skoče prodaš ga i dodatno zaradiš i čekaš svetsku ekonomsku krizu po tebi sledeće godine (neko je mislio da je i 2000e za a blok ili central garden npr previše, kao i 1800e za voždovac i kapije kad ono...). Nova kriza bi smanjila cene stanova ali i cene kirije. Ja bih npr prodao odmah sada i živeo kao podstanar godinu dana, ako će to da znači da sledeće godine imam dva stana ili duplo više kvadrata, ali za sobu viška to nikad ne bih uradio.

Niko nije rekao da se to dešava za godinu dana. Onog trenutka kad moćnici objave da je kriza, nakon toga trebaće nekoliko godina dok prodavci počnu spuštati cene stanova ovde kod nas. Krizu možda objave sledeće godine, a možda i 2021, ali verujem da se više od 2 godine neće čekati na to. E nakon toga za 2-3god će cene biti dosta povoljnije, ne ide to preko noći. :)

Što se tiče investiranja, pre bih grunuo novac u neki etno seoski village nego u zagušeni grad, ne radi se tu o tome da li imaš dovoljno ili ne, nego gde ćeš uložiti svaki euro, nebitno da li je to u konačnici 10k, 100k ili milion eura. Jednostavno da uložiš u nešto gde ćeš imati neto ROI ispod 2% je za mene suludo loša investicija i to je to. Sada imaš u nekim bankama i do 1,5% ROI na devizni štednju, a ne cimaš se sa stanarima svakog meseca i ne razmišljaš oko tih stvari, samo povremeno baciš pogled da ne propadne banka, mada i tu si donekle osiguran do 50k.

Inače, trenutno smo u fazi naduvanog i lažnog prosperiteta kako lokalno, tako i globalno. To se odražava na svim poljima. Pre samo 2god lepi hoteli na Kipru, Malti su uzimani za 100e dana, sada su takvi hoteli oko 150e ili više. Avio karte za te iste destinacije su bile npr 130-150e po osobi povratne full, sada su po 250e i slično. Živimo u godinama lažnog prosperiteta i onda svi sebi daju za pravo da dižu cene. Krajnji korisnik je tu dobro opelješen ali očigledno ima dovoljno onih koji pristaju i na te cene i to je to.

Ipak, to naravno ne znači da je to realna slika. I opet kažem, jedno je za život, a drugo za investiranje. Uprkos mnogim savetima investitora, ja sam za to da čovek ima svoju nekretninu u kojoj će živeti, da bude debt free, pa tek onda idemo dalje u investicije.
 
Ono sto niko ne pominje je da visoka cena kvadrata odgovara svima (bankama, drzavi, vlasnicima stanova), osim kupcima stanova koji su ogromna manjina. Tako da ja ne verujem da ce cene stanova da padaju. Ako pogledate, cene rastu konstantno (govorim o Beogradu), sa prekidom za vreme finansijske krize. Ali cak i tada je bilo potrebno samo nekoliko godina da se cene vrate na nivo pre krize, a cak i da odu i iznad i nastave da rastu.

Moze se desiti nova kriza, gde ce cene pasti, ali ce se brzo trziste oporaviti i cene ce nastaviti da idu uzlaznom putanjom. Trend u celom svetu je da nekretnine poskupljuju. Generalno, na zapadu su ljudi ranije mogli od svog rada da kupe nekretninu, sada je to dosta teze i za starosedeoce.

Moja preporuka je za one koji placaju kiriju da, ako mogu, kupe stan, a da ne cekaju krizu i pad cene, jer se to moze desiti za godinu, dve, ali i za 5-10 godina. A sve vreme se placa kirija. Sto se tice investiranja, sve zavisi od afiniteta ka riziku i sposobnosti investitora. Nije sjajan trenutak za investiranje u nekretnine, ali se covek treba zapitati da li je sposoban da ulozi/razvije biznis koji ce mu biti ispaltiviji.
 
Kupci su možda ogromna manjina, ali bez njih (tj potražnje) ceo sistem ne može da opstane. Cene ne mogu da rastu beskonačno ukoliko je slaba potražnja. Stanovi u Smederevu na primer i Beogradu i Novom Sadu nemaju istu putanju ( primer čovek prodaje FARMU u Bačkom Petrovcu , sa mlekarom, mesnicom, štalama, plastenicima, opremom, sve u fulu, samo 270K, a ne može da je proda, niko neće da radi). U BG jedan stan na Vračaru ili Dedinju po toj ceni se razgrabi sa dan dva.
U provinciji cene padaju ili barem stagniraju. To je zbog unutrašnjih migracija svi hoće u Beograd ili Novi Sad.
Koliko znam cene momentalno stagniraju, tako mi bar pričaju agenti za nekrenine. MOžda padnu a možda ponovo polete. Veoma bitno što smo skinuti sa liste FATF, valjda je pod pritiskom smanjeno pranje novca (a gde će pare da se peru ako ne kroz nekretnine). Ali ako se migracija nastavi, onda cene neće pasti sigurno, pa makar bila i kriza.
 
Da se ne ponavljam što se nekih stvari tiče. Samo ću dodati da je i u periodu 2010-2014 takodje bila u toku centralizacija, pa je tržište nekretnina po rečima samih agenata bilo MRTVO i cene su dotakle dno u tom ciklusu. Tek kada je FED počeo da diže kamate, počeo je period lažnog prosperiteta skoro svuda po svetu. Tako smo sada na samom kraju tog balona.

Tj evo za sve ovde exkluzivno - svi indikatori su već tu od aprila ove godine, samo se sada čeka još 10-15 meseci da se to objavi za javnost i eto je nova kriza kao 2008.

E sad, ovde su ljudi tvrdoglavi tako da to kad se objavi oni će pokušati da drže ovako visoke cene što duže, čak i kada stane potražnja. Sa druge strane, svet je sada mnogo uvezaniji nego što je to bio 2008.godine tako da će kriza da se dosta brže prenese na ceo svet.

Lokalna centralizacija to neće moći da zaustavi, moći će samo malo da odugovlači sa neizbežnim. Da ne pričam o tome da ako se čovečanstvo ikada u skorijoj budućnosti zaokrene u humanom smeru, mnogi će odlaziti iz betona u prirodu. Ne mora da znači da će se to desiti, ali svakako je protiv svakog razuma za očekivati da ljudi večno hrle ka betonu.

Takodje, još jedan lokalni faktor - koliko god ljudi trči iz manjih mesta u Beogradu, slično toliko beži iz npr Beograda u inostrane zemlje, tako da se i tu negde ta centralizacija pegla imigracijom.

Živi bili pa videli što se tiče ciklusa koji se stalno ponavljaju u sličnom obliku. :)
 
Cene nekretnina u Beogradu su previsoke. Ne znam ko se to setio da "odere" ljude, ali mi se čini da bi to mogli da budu ovi iz vladajuće garniture koji su se obogatili na nelegalan način. Novogradnja na Novom Beogradu oko 2.500, a za starogradnju i do 1.400 evra. Iskreno, mislim da samo bu**** može dati toliki novac pogotovu za ove stare zgrade. U tim zgradama, ljudi kupuju stanove i menjaju raspored sudopere, ruše zidove, itd... Sve se to itekako odražava i na samu zgradu. Samo je pitanje trenutka kada će se sve raspasti i morati da izvrši evakuacija. Tokom ovih kišnih dana, znam mnoge ljude kojima je na poslednjem spratu poplivao stan. Ej, 21. vek i to se dešava. Nekultura stanovanja je ogromna, kao uostalom i nekultura u saobraćaju i drugim sferama života.
Nakon ovih poplava, pokazalo se da je Beograd zaostao za svetom bar 50 godina. Grade se nove zgrade, a cevi ostaju kao iz 1955. godine. Niko se nije setio da kada srušiš udžericu i sagradiš zgradu od 5 spratova, moraš voditi računa i o kanalizacionim i vodovodnim cevima. To me ništa ne čudi, kada sam u gradskim upravama sede razne Alfa i Mega glavešine koji su verovatno po struci menadžeri. Pored njih, tu su ljubavnice, državne starlete, mamini i tatini sinovi itd... Igraju se sa gradom, misle da će Beograd postati neko i nešto ako nabacaju zgrade, pokupe love i malo popločaju centar. Dakle, čisto neznanje i diletantizam.
Danas je Beogradu teško naći stan jer su cene previsoke. Agenti se dogovaraju sa prodavcima i gledaju da vas opljačkaju. Čekam i dalje da kupim stan, ali čekaću koliko god treba, jer nisam ovca za šišanje.
 
Vrh