Šta je novo?

Cene nekretnina

Pocetkom aprila imao sam priliku da pogledam kupoprodajni ugovor kuce od advokata, u ul.Miroslava Antica 20 u Futogu. Kad se ta kuca otvori na gugletu, deluje skromno s nesredjenom fasadom. U ugovoru je stajala suma od 145.000 (koliko se secam) a kupci su ruski bracni par po pola (1/2 udela). Prodavci su takodje Rusi, koji su odradili sta im treba za boravak i nastavili s zivotom dalje. Kad se slika pogleda na netu, izgleda kao da kuca vredi jedva 70.000 ali to su Rusi, placaju i precenjene nekretnine. Sad imamo i trend da Rusi ne kupuju od Srbijanaca direktno vec ostavljaju pare svojim Rusima i da ce ova kuca biti opet preprodana (za 10.000 ili 20.000 manje). I tako redom.
Rusi su ko zatvorena kasta i grupacija, znaju sta rade i domundjavaju se na svojim Whatsapp grupama. Zao mi je ako Srbijancima rusim sneska, jer se misli ako dolaze novi dezerteri to automatski znaci jos para Srbima u dzep, a nije tako... ovaj scenario je radjen u Crnoj Gori 2007.godine kad su Rusi Rusima prodavali po sve manjoj ceni a samo da operu pare i dobiju papire.
 
Poslednja izmena:
Ja sam skeptičan prema nekom ozbiljnijem rastu cena zasnovanom na tražnji s obzirom da Srbija gubi populaciju velikom brzinom (500k manje između dva popisa).

Cena može drastično rasti ako bude opet inflatorni talas kao posledica monetarne politike, ali to je nominalno, a ne realno, tj. nekretnina je samo inflation hedge. Tražnja u BG ima neki plafon koji su rekao bih udarili već, i ovih 35k novih stanova godišnje gde smo je verovatno vrhunac i to će padati narednih godina.
Čekaj, mi smo strogo kontrolisano tržište. Dižemo sad minimalac opet. Ovde je ponuda kontrolisana. Treba još malo da se proda za rentu. U narednih 3-6 meseci treba da se izbace najluks projekti sa 6,7,10k po m2. To ce označiti vrhunac ciklusa u Srbiji. Luks projekti i neke sulude cene u Surčinu će pogurati još 10-15-tak % gore cene svuda.
Posle toga.... srećno svima. Tako nešto očekujem iskreno.
Jedini način da se ovo nastavi je novi inflatorni talas, smanjenje nezaposlenosti (ili da ostane nepromenjena) i nova globalna nesigurnost. Ali tu već očekujte nemire na ulicama na zapadu. Ako to bude. Kod nas pitanje.... mnogo su ljudi ubijeni u pojam.
Ne radi se ovde više o Beogradu samo. Visoke cene su svuda u Srbiji. Ovde se radi i o manjim mestima. Napisao sam već da u Beču uzimaš stan po ceni od 5.5-6k. e sad se zapitaš,
3 stana u Čačku ili Jagodini ili jedan u Beču?
Ili 2 u Čačku i Jagodini ili jedan u Barseloni, Štokholmu, Budimpešti, Bergenu, Madridu (širi centar)
Ili 1.5 za stan u Sofiji, Temišvaru
Širi centar bilo kog grada koji sam naveo, gde si u centru za 15 minuta ili maltene bilo koji grad u Srbiji.
 
Čekaj, mi smo strogo kontrolisano tržište. Dižemo sad minimalac opet. Ovde je ponuda kontrolisana. Treba još malo da se proda za rentu. U narednih 3-6 meseci treba da se izbace najluks projekti sa 6,7,10k po m2. To ce označiti vrhunac ciklusa u Srbiji. Luks projekti i neke sulude cene u Surčinu će pogurati još 10-15-tak % gore cene svuda.
Posle toga.... srećno svima. Tako nešto očekujem iskreno.
Jedini način da se ovo nastavi je novi inflatorni talas, smanjenje nezaposlenosti (ili da ostane nepromenjena) i nova globalna nesigurnost. Ali tu već očekujte nemire na ulicama na zapadu. Ako to bude. Kod nas pitanje.... mnogo su ljudi ubijeni u pojam.
Ne radi se ovde više o Beogradu samo. Visoke cene su svuda u Srbiji. Ovde se radi i o manjim mestima. Napisao sam već da u Beču uzimaš stan po ceni od 5.5-6k. e sad se zapitaš,
3 stana u Čačku ili Jagodini ili jedan u Beču?
Ili 2 u Čačku i Jagodini ili jedan u Barseloni, Štokholmu, Budimpešti, Bergenu, Madridu (širi centar)
Ili 1.5 za stan u Sofiji, Temišvaru
Širi centar bilo kog grada koji sam naveo, gde si u centru za 15 minuta ili maltene bilo koji grad u Srbiji.
Previše faktora nestabilnosti i prejako uverenje da cene nipošto neće padati, što mi govori da nikako nije vreme za zaduživanje. A kirija 300€, može se i pričekati, nije da baš gori. Bolje trenutno 300€ i da štedim preko još 500€, nego rata 700€, a da štedim 100€.
A šta ako poskupimo? Znam španski dobro, otići ću u Barsu 😅
 
Pocetkom aprila imao sam priliku da pogledam kupoprodajni ugovor kuce od advokata, u ul.Miroslava Antica 20 u Futogu. Kad se ta kuca otvori na gugletu, deluje skromno s nesredjenom fasadom. U ugovoru je stajala suma od 145.000 (koliko se secam) a kupci su ruski bracni par po pola (1/2 udela). Prodavci su takodje Rusi, koji su odradili sta im treba za boravak i nastavili s zivotom dalje. Kad se slika pogleda na netu, izgleda kao da kuca vredi jedva 70.000 ali to su Rusi, placaju i precenjene nekretnine. Sad imamo i trend da Rusi ne kupuju od Srbijanaca direktno vec ostavljaju pare svojim Rusima i da ce ova kuca biti opet preprodana (za 10.000 ili 20.000 manje). I tako redom.
Rusi su ko zatvorena kasta i grupacija, znaju sta rade i domundjavaju se na svojim Whatsapp grupama. Zao mi je ako Srbijancima rusim sneska, jer se misli ako dolaze novi dezerteri to automatski znaci jos para Srbima u dzep, a nije tako... ovaj scenario je radjen u Crnoj Gori 2007.godine kad su Rusi Rusima prodavali po sve manjoj ceni a samo da operu pare i dobiju papire.
Prigradska naselja naslonjena na Novi Sad su jako skupa. Futog, Veternik, Kać. 70 000 e su sada goli placevi.
 
Koliki je ROI na primijum planini?
To što si okačio je restoran u selu Sirogojno, lep doduše

A u premijum kafićima u centru je premijum i cena

"Čiča Dobrivoje,...iz 2016" hteo iznova sve da nas namagarči :cool:
 
Zavisi kada je usledila kupovina....oni što su kupili npr 2010-2011 i računali roi od 5%....nisu se baš lepo proveli jedno 10 godina. Prvih 5 pogotovo. Tu je bilo velikih minusa. U proseku -7% godišnje na vrednost stana.
Ne moramo da gledamo uvek lepšu stranu 🙂
Naravno i slažem se.
Prilikom takvih investicija treba biti i spreman na loš period, to jest eto da si u mogućnosti da izguraš to jest da te ta investicija neoptereti i da možeš da izguraš 5-10god neke veće krize.
Drugim rečima ukoliko neko planira da podigne stambeni kredit za uzimanje prvog investicionog stana i prvi put se upušta u ceo proces treba da uračuna i mogućnost i na loš naredni period, jer je to uvek mogući rizik.
Pogotovo ako nije u tome i misli da je to najjednostavniji vid investicije i siguran vid zarade.
Pri tome mislim da ode u agenciju za nekretnine i kaže toliko sam spreman da uložim i očekujem da ga izdajem, jer vrlo dobro znamo da većina agenata želi samo da proda stan i da je to njihov zadatak.
Ti si u ovom slučaju Investitor i prihvataš sve moguće rizike, oni služe da ti dostave tebi potrebne podatke.
Potencijalno možeš da kupiš precenjen stan(loša mikrolokacija ili buduća loša lokacija zgrade)ili u starogradnji stan u kome je potrebno renoviranje za koje i sami ne znamo koliko će da košta i traje.
Koliko god neko misli da je to neki najjednostavniji vid investicije i zarade itekako greši.
Kupio si u startu precenjen stan, dao si proviziju agenciji, potrošio si mnogo više para za renoviranje ili opremanje, ne znaš da ga izdaš po optimalnoj ceni, dao si agenciji da izdaje jer ne ne znaš sam(ponovo trošak).
Unajmio si advokata koji ti je naplatio svoje usluge u procentu po Kupoprodajnoj vrednosti Ugovora itd...
Sa druge strane može u izgradnji jeftinije ali treba čekati, pa i tu treba praviti kalkulacije(dok čekaš gubiš novce).
Meni, ukoliko ne uleti neka dobra investiciona prilika za kupovinu stana je taj investicioni potez ostavljen za neki naredni period koji neće skoro sigurno biti ove godine.
Za stambeni kredit i kupovinu svog stana imam drugačije mišljenje koje sam ovde više puta podelio.
Novci će svakako da gube vrednost zbog inflacije u budućnost na duži period i po meni najgora opcija je samo čuvanje u slamarici, eto barem da se raspodele novci u više banaka i oroče.
 
To što si okačio je restoran u selu Sirogojno, lep doduše

A u premijum kafićima u centru je premijum i cena

"Čiča Dobrivoje,...iz 2016" hteo iznova sve da nas namagarči :cool:
Primijum kafic, primijum cena, a pivo Lav.. Zlatiborski nema sta :)
 
Primijum kafic, a pivo Lav.. Primijum nema sta.

Ima i lav premijum 🙂
 
Ima i lux de lux primijum smestaj na Zlatiboru, kacio je Lobe Labud link, vrtoglavoh 40e po osobi plus deca gratis a od sadrzaja klima iznad kreveta da bije u glavu dok spavas.
 
Bile su takve cene i pre 2god, otprilike oko 120-140eur/m2 zemljište.
Veternik se na neki način stopio sa Novim Sadom i tamo je krenula izgradnja raznih zgrada u proteklih 4 god baš intezivnim tempom, pa je zbog toga porast cena.
Čak se i u Futogu mogu videti zgrade u izgradnji.
Naravno da su i Rusi doprineli tome.
 
Ima i premijum ljutih mašina na Zlatiboru, @mariks beše tražio...pogledajte dobro možda neko prepozna svog IT seniora ili vlasnika :cool:
IMG_20240830_122221.jpg
IMG_20240831_115708.jpg
IMG_20240831_193421.jpg

IMG_20240831_192305.jpg
IMG_20240831_115552.jpg

IMG_20240831_115535.jpg
IMG_20240831_115203.jpg

IMG_20240831_193301.jpg
IMG_20240830_131215.jpg
IMG_20240830_125215.jpg

...nikad više EU&USA registarskih tablica nije bilo nego ove godine
 

Prilozi

  • IMG_20240714_110602.jpg
    IMG_20240714_110602.jpg
    95,7 KB · Pregleda: 88
Poslednja izmena:
Ima i premijum ljutih mašina na Zlatiboru, @mariks beše tražio...pogledajte dobro možda neko prepozna svog IT seniora ili vlasnika :cool:
Pogledajte prilog 210641 Pogledajte prilog 210646 Pogledajte prilog 210643
Pogledajte prilog 210644 Pogledajte prilog 210647
Pogledajte prilog 210649 Pogledajte prilog 210650
Pogledajte prilog 210658 Pogledajte prilog 210660 Pogledajte prilog 210661
...nikad više EU&USA registarskih tablica nije bilo nego ove godine
Koji automobil sa slike po tebi vredi preko 100k?

edit: zanimljiva je ta percepcija "premiuma" kod nas, što naravno ima veze sa siromašnim društvom, gde i stanovi za izdavanje ako imaju tv i okrečeni su odmah su "lux premium". Tako i sa automobilima, čim nešto izgleda novije odmah to košta 100-200k. Tako su i za discovery-je za oko sokolovo mislili da koštaju 100k, a kad se prodaje auto sa čuvenih 180k to je top nov nov nov. Moguće da je tako i za "premium" stanove i sadržaje kada se kupuje za investiciju.
 
Poslednja izmena:

Suficit u budžetu ponovo premašio plan, u višku 70,8 milijardi dinara.​

U prvih sedam meseci ostvaren je suficit republičkog budžeta u iznosu od 70,8 milijardi dinara, što je bolje od budžetskog plana za 111 milijardi dinara, s obzirom da je planiran deficit u iznosu od 40,2 milijarde dinara, saopštilo je Ministarstvo finansija.


Dug Srbije na kraju jula iznosio 38,22 milijarde evra, 50 odsto BDP-a.​

Dug Srbije je na kraju jula iznosio 38,22 milijarde evra a njegovo učešće u bruto domaćem proizvodu (BDP) je iznosilo 50,0 odsto, objavilo je danas Ministarstvo finansija.

Učešće javnog duga u BDP-u je smanjeno u odnosu na kraj prošle godine kada je iznosilo 52,0 odsto a dug 36,15 milijardi evra, prenosi Tanjug.

 
BMW u Srbiji je kao da si zalepio na čelu new money

Klasično pokazivanje pred selom
Ma neka je, fora je što ljudi generalno ne znaju razliku pa tako i svaki auto vredi 100k čim nije yugo ili lada. Ja kad prodjem jednom ulicom u Beogradu vidim više skupljih automobila od ovih sa slika.
 
Labude da li si realan da si slikavao kola po Zlatiboru... 🤣

Zovem te sledeci put da slikas i moju Fiestu 2005. kad budem dosao u svoj stan na Zlatoboru. 😂
Otvaram radnju "Foto Labud tm Premium" Zlatibor 😂
Slikao mlađi kolega, ali nije slikao one glavne koji se voze po ulicama, ljuti poršei i džipovi sa US tablicama i onim velikim gumama i sl...moraću sam sledeći put kad odem...dajem poseban popust za fieste ;)
 
Otvaram radnju "Foto Labud tm Premium" Zlatibor 😂
Slikao mlađi kolega, ali nije slikao one glavne koji se voze po ulicama, ljuti poršei i džipovi sa US tablicama i onim velikim gumama i sl...moraću sam sledeći put kad odem...dajem poseban popust za fieste ;)
Off topic ?
 
Vrh