Šta je novo?

Cene nekretnina

Koliko su porasle kirije u BG-NS od dolaska Rusa. Mogu da kažem da su premašile čak i dosta EU zemalja.....u ostatku Srbije je to smešno...
 
Kripto je za ljude kojima nije problem da propadne 10% portfolija jer postoji potencijalni 10x upside kroz X godina.
Ili za ljude koji bas znaju dobru tehnicku analizu pa rade swing trade.
Kao što je GCR jednom napisao: ako imaš dugoročno uverenje u BTC/ETH nadmašićeš sve samo čuvanjem spot pozicije a ne trejdovanjem.
Oni će samo nastaviti da štampaju još novca i jednostavno je nerealno da uhvatiš svako lokalno dno ili top.

ETH na $10k je programiran da bude jednog dana u ne tako dalekoj budućnosti.
 
Koliko su porasle kirije u BG-NS od dolaska Rusa. Mogu da kažem da su premašile čak i dosta EU zemalja.....u ostatku Srbije je to smešno...
Sve je skočilo, osim opšteg standarda stanovništva. Možemo mi da verglamo ovde koliko god, činjenica je da nam svakim danom nekretnine sve više izmiču iz ruke.
 
Dobro postoje i ti ljudi koji imaju uredan faks ekonomije i koji i dan danas unose manualno fakture i tako knjiže i uglavnom rade za malu računovodstvenu firmu.
Rade tako godinama i po malo im je povećavana plata od 30k pa sada oko 70-80k.
Ne znaju engleski i znaju samo osnovno na računaru.
Mislim da bi se iznenadili koliko ima ljudi koji ne zna baš najbolje sa računarima(to jest znaju osnovno jer su morali da nauče da ne bi dobili otkaz), a ne znaju ni engleski jezik, o unapredjenju samo osnovno da se ne dobije otkaz.
A po nekim kriterijumima kada bi se gledalo 10+ godina staza, faks i kao CV bi trebalo da imaju 2-3x puta veću platu.
Mislim da je to slučaj sa ovom što sa faksom radi za 550 evra. Jer ide na kurs engleskog.
 
Ni 10.000 praznih stanova u Beogradu ne zaustavlja gradnju https://rs.bloombergadria.com/ostal...-ni-10000-praznih-ne-zaustavlja-gradnju/news/
Evo jednog veomaaa zanimljivog članka...

Beograd, RGZ podaci iz 2022:
Napušteni stanovi = 10.021
Stanovi za odmor i rekreaciju = 34.924
Privremeno nastanjeni stanovi = 108.714
Nastanjeni stanovi = 696.091
Total = 868.752

"Izgleda da ljudi imaju višak novca, pa moraju negde da ga ulože. Kupuju stanove u kojima ne žive i ne žele da ih rentiraju jer im novac ne treba..."
 
Nasao na LN-u. Posle onoga sa Macron-om, jel se to menja poslovanje sa Rusima?
1725021501110.png
 
"Izgleda da ljudi imaju višak novca, pa moraju negde da ga ulože. Kupuju stanove u kojima ne žive i ne žele da ih rentiraju jer im novac ne treba..."

10.000 na prvi pogled i nije mnogo s obzirom da se izgradi 30.000 godišnje. Ali mislim da će u jednom momentu morati da se uvede porez za prazne stanove, s tim što može proći mnogo godina pre nego što se to desi.
 
Zanimljivo je kako se populacija BG ne povećava uopšte, a stanogradnja nikad nije bila jača. Da li je realno da dijaspora i kriminal toliko utiču na tržište?

S druge strane, nemamo nikakvu statistiku koliko stanova se povlači iz upotrebe?
 
Zanimljivo je kako se populacija BG ne povećava uopšte, a stanogradnja nikad nije bila jača. Da li je realno da dijaspora i kriminal toliko utiču na tržište?

S druge strane, nemamo nikakvu statistiku koliko stanova se povlači iz upotrebe?
Pa stanogradnja ne usporava zato što stari stanovi su preskupi i nisu više moderni i fukncionalni. Ljudima trebaju drugačiji stanovi. U starima bi, uz renoviranje, ljudi živeli ako bi im cena bila mnogo niža. Dok su stari stanovi skuplji od novih ko će normalan to da kupi i još da renovira?! Jedino kome gori pod petama da ne može da sačeka godinu dve dok se ne izgradi zgrada, ali sad već imate i izgrađenih zgrada koje se prodaju (Lastavice Novi Dorćol). Evo baš pre par dana čuo sam da se stan sa parkingom u Novom Dorćolu od 73kvm prodaje za 350k eura. Od investitora i s pravom povrata PDVa. Nema čekanja, i nije cena kao na Halo Oglasima 5700+.

Već smo diskupovali o Dijaspori da mi učestvujemo s +/-10% kupovina, znači na nivou statističke greške. Plus velika većina nas ne kupuje starogradnju. Barem eto ja ljude koje znam svi su skoro kupili novogradnju.
 
10.000 na prvi pogled i nije mnogo s obzirom da se izgradi 30.000 godišnje
Da, ali ima i 108k "privremeno nastanjenih", što je dosta ambivalentna odrednica. Malo se izdaju, malo ne? U kojoj su zapravo kategoriji ti što se izdaju?
Da li je realno da dijaspora i kriminal toliko utiču na tržište?
Ne znam za kriminal o kojim bi procentima mogli da govorimo, ali naša dijaspora je oduvek bila jaka. Poznato je da je najveći ekonomski rast Jugoslavije (naravno osim jeftinih kredita i drugog) počivao baš na dijaspori.
 
Zanimljivo je kako se populacija BG ne povećava uopšte, a stanogradnja nikad nije bila jača. Da li je realno da dijaspora i kriminal toliko utiču na tržište?

S druge strane, nemamo nikakvu statistiku koliko stanova se povlači iz upotrebe?
Ne verujem da ima statistika - ne znam kako da se objasni cela situacija.
Cini se da se broj nekretnina koje se ne koriste gomila - nisu prodate, ne izdaju se, nisu stalno nastanjene.
 
Ne verujem da ima statistika - ne znam kako da se objasni cela situacija.
Cini se da se broj nekretnina koje se ne koriste gomila - nisu prodate, ne izdaju se, nisu stalno nastanjene.
Ali dok god vlasnik plaća račune i porez na taj stan, on je NASTANJEN! Kakve veze ima da li on tu živi 1 dan ili 365 dana? Ako se njemu isplati da plaća režije i održavanje šta to bilo koga briga?!
 
Ali dok god vlasnik plaća račune i porez na taj stan, on je NASTANJEN! Kakve veze ima da li on tu živi 1 dan ili 365 dana? Ako se njemu isplati da plaća režije i održavanje šta to bilo koga briga?!
Pa, to je problem, premalo placa poreze. Kao sto rekoh, dao bih rok za izdavanje takvih stanova 6 meseci, posle toga svaki mesec taksa od oko 5% vrednosti stana. Posle nek kupuju 10 stanova. Da me ne shvatite pogresno, ovi sto imaju dva stana, mogu jedan da prijave na zenu ili decu, ovde pricamo o krupnijim zverkama.
 
Pa, to je problem, premalo placa poreze. Kao sto rekoh, dao bih rok za izdavanje takvih stanova 6 meseci, posle toga svaki mesec taksa od oko 5% vrednosti stana. Posle nek kupuju 10 stanova. Da me ne shvatite pogresno, ovi sto imaju dva stana, mogu jedan da prijave na zenu ili decu, ovde pricamo o krupnijim zverkama.
Te krupnije zverke imaju stanove na kompanije i ne mozes im nista! On porez odbija kao trosak... Uvek se prica o ovima sto imaju 2 ili 3 stana. Ovi sto imaju 50+ pa on ima i firmu da ih odrzava i sve.
 
Već smo diskupovali o Dijaspori da mi učestvujemo s +/-10% kupovina, znači na nivou statističke greške. Plus velika većina nas ne kupuje starogradnju. Barem eto ja ljude koje znam svi su skoro kupili novogradnju.

Zar nije rekao onaj agent neki da pola stanova u BG kupuje dijaspora
 
Znači pola stanova je pranje pare a druga polovina je dijaspora.
Eto ako slušamo Vladimira Djukanovića(50% je pranje para) i nekog agenta za nekretnine(50% je dijaspora).
 
Mislim da treba uvesti porez za kukace koji skupljaju za ucesce i cekaju da padnu cene, zivot im prolazi u cekanju da balon pukne a inflacija im jede ucesce svakog dana. Oporezovati im pod hitno cuvanje ucesca na racunu.
 
Mislim da treba uvesti porez za kukace koji skupljaju za ucesce i cekaju da padnu cene, zivot im prolazi u cekanju da balon pukne a inflacija im jede ucesce svakog dana. Oporezovati im pod hitno cuvanje ucesca na racunu.

Op, op, usao pesak, a? :) Pa zasto onda ne ukinu i porez na neobradjivano poljoprivredno zemljiste? Sta bi falilo da neko pokupuje sve njive u Srbiji i pusti da rastu bagrem i kopriva.
 
Vrh