Šta je novo?

Cene nekretnina

BG kvadrati 5-6-7k eura?!

Ozbiljno sad, 7-8k je neka medijana cena prodatih stanova u zadnjih godina dana u Honolulu, Havaji - najskuplji americki stejt za zivot i stejt sa najvecom prosecnom cenom nekretnina za porodicne kuce. Ali tamo se i zaradjuje mnogo, mnogo vise..
Ali to je raj na zemlji, po meni najlepse mesto na svetu, 365 suncanih dana godisnje, miris okeana i cveca osetis gde god da si, jako cist vazduh i jos cistija voda.
I onda vidis BG... nevera
Gde se zaradjuje mnogo vise??? WTF. Ovako prosecan twitteras-vracarac zamislja zapad.

Fun fact: Uber vozac u Honolulu zaradi manje ili vrlo slicno kao taksista u Beogradu. Nema subvencije za vozila i nema "pausalno oporezivanje", vec mora da placa federal i state income tax. Pored toga mora da placa i doprinose. Ovo se lako moze utvrditi kad se pogleda Uber rate u Honolulu i cene taksija u Beogradu. Plaza, klima, vazduh, kvalitetnija pijaca voda sa cesme to je sve u redu (stvarno je predobro).

Ali da se zaradjuje mnogo vise pa LOL. Korupcija na Havajima je tolika da je ono sto zovu korupcija u Beogradu je za podsmeh iskreno i ovo mozes da izguglas u 20 sekundi. Gradjevinska dozvola se ceka godinu dana osim ako ne odneses pare u kesu "na brdo" i to celo "mokupuni" zna.
Zeleznica koju su kasnili 11 godina koja ide iz nigde u nigde, koja je kostala 12.5 milijardi dolara i pored toga je jos i "nestalo 2.75 milijardi".

Beskucnike necu da komentarisem ali ajde barem su ih pomerili na Eva Beach.
Odnos zarada/troskovi/nekretnina je jedno 3 puta gora nego u Beogradu i samim tim 3 puta teze. Ipak svaki "haole" tj ko nije proveo barem x y godina i gleda youtube ili je bio na odmoru moze da misli drugacije. Nasi koji su na Havajima su "hard core" iskreno i stvarno im svaka cast. Prosto zivot tamo je ozbiljno za*eban u smislu da sve organizujes finansijski da si ok.
Regularna satnica je $14-25 po satu i ako to izgleda wow to je $2,230-$3,000 bruto! Ne dobijes ti ni pola od toga ako platis penziju i zdravstveno. Jedina sreca je sto mozes da izaberes da neces penziju i zdravstveno pa ti ostane nesto vise. (vecina tako i radi). Kad se poseces pravac wallgreens po zavoj pa sam resavaj.

Naravno sad ako si "burzuj" tipa imas kucu bez kredita od 3-5 miliona i imas neki prihod a da nije sa "mokupuni" nego nesto drugo onda je top. Sve mozes da zavrsis.

Kvalitet zivota ako imas kes i ako ti ne treba zdravstveno ili skolstvo (da losije je od Beograda) onda je sjajan. Naravno ne smes da zavisis od lokalne ekonomije, turizma ili slicno. Ako ne zavisis od toga i obavezno imas svoju nekretninu bez kredita moze da se kaze da je jedno od najboljih mesta na svetu. Ipak najblize kopno je 6 sati avionom, sve je daleko i posle 14-18 meseci se dobija island feverr. Mnogi misle "ma sta ja sam jak" ali to je ozbiljan problem koji kreira depresiju i velike mentalne probleme. Mozes izgooglati i istraziti. Naravno ako ti sad ides jednom godisnje sa ostrva barem na 15 dana negde onda je u redu ipak imaj na umu da mnogi to ne mogu da priuste.

Lose
Finansijski gledano za ljude koji bi da rade je losije od Beograda.
Skole i bolnice su jako lose
Putevi su losi
Sve je preskupo jer mora da se doprema na ostrvo
Za biznis je lako lose jer je sve zivo neisplativo ili jako tesko da napravis da je isplativo
Nekretnine su pakao (ko kupi nekretninu ili je ozbiljna faca ili nije sa ostrva).
Ima puno beskucnika

Dobro
Prolecna temperatura svih 365 dana godisnje, prelepe plaze, okean je bas cist, vazduh je uvek cist, kisa pada svaki dan na 5-15 minuta i bukvalno osvezi,
Ima jako lepih krajeva kao sto su kahala, portlock, lanikai.
Stanovnistvo zivi duze nego bilo gde u US
Puno spoljnih aktivnosti
Kriminal je nizak (slicno kao u Beogradu)

Mahalo.
 
Poslednja izmena:
Gde se zaradjuje mnogo vise??? WTF. Ovako prosecan twitteras-vracarac zamislja zapad.

Fun fact: Uber vozac u Honolulu zaradi manje ili vrlo slicno kao taksista u Beogradu. Nema subvencije za vozila i nema "pausalno oporezivanje", vec mora da placa federal i state income tax. Pored toga mora da placa i doprinose. Ovo se lako moze utvrditi kad se pogleda Uber rate u Honolulu i cene taksija u Beogradu. Plaza, klima, vazduh, kvalitetnija pijaca voda sa cesme to je sve u redu (stvarno je predobro).

Ali da se zaradjuje mnogo vise pa LOL. Korupcija na Havajima je tolika da je ono sto zovu korupcija u Beogradu je za podsmeh iskreno i ovo mozes da izguglas u 20 sekundi. Gradjevinska dozvola se ceka godinu dana osim ako ne odneses pare u kesu "na brdo" i to celo "mokupuni" zna.
Zeleznica koju su kasnili 11 godina koja ide iz nigde u nigde, koja je kostala 12.5 milijardi dolara i pored toga je jos i "nestalo 2.75 milijardi".

Beskucnike necu da komentarisem ali ajde barem su ih pomerili na Eva Beach.
Odnos zarada/troskovi/nekretnina je jedno 3 puta gora nego u Beogradu i samim tim 3 puta teze. Ipak svaki "haole" tj ko nije proveo barem x y godina i gleda youtube ili je bio na odmoru moze da misli drugacije. Nasi koji su na Havajima su "hard core" iskreno i stvarno im svaka cast. Prosto zivot tamo je ozbiljno za*eban u smislu da sve organizujes finansijski da si ok.
Regularna satnica je $14-25 po satu i ako to izgleda wow to je $2,230-$3,000 bruto! Ne dobijes ti ni pola od toga ako platis penziju i zdravstveno. Jedina sreca je sto mozes da izaberes da neces penziju i zdravstveno pa ti ostane nesto vise. (vecina tako i radi). Kad se poseces pravac wallgreens po zavoj pa sam resavaj.

Naravno sad ako si "burzuj" tipa imas kucu bez kredita od 3-5 miliona i imas neki prihod a da nije sa "mokupuni" nego nesto drugo onda je top. Sve mozes da zavrsis.

Kvalitet zivota ako imas kes i ako ti ne treba zdravstveno ili skolstvo (da losije je od Beograda) onda je sjajan. Naravno ne smes da zavisis od lokalne ekonomije, turizma ili slicno. Ako ne zavisis od toga i obavezno imas svoju nekretninu bez kredita moze da se kaze da je jedno od najboljih mesta na svetu. Ipak najblize kopno je 6 sati avionom, sve je daleko i posle 14-18 meseci se dobija island feverr. Mnogi misle "ma sta ja sam jak" ali to je ozbiljan problem koji kreira depresiju i velike mentalne probleme. Mozes izgooglati i istraziti. Naravno ako ti sad ides jednom godisnje sa ostrva barem na 15 dana negde onda je u redu ipak imaj na umu da mnogi to ne mogu da priuste.

Lose
Finansijski gledano za ljude koji bi da rade je losije od Beograda.
Skole i bolnice su jako lose
Putevi su losi
Sve je preskupo jer mora da se doprema na ostrvo
Za biznis je lako lose jer je sve zivo neisplativo ili jako tesko da napravis da je isplativo
Nekretnine su pakao (ko kupi nekretninu ili je ozbiljna faca ili nije sa ostrva).
Ima puno beskucnika

Dobro
Prolecna temperatura svih 365 dana godisnje, prelepe plaze, okean je bas cist, vazduh je uvek cist, kisa pada svaki dan na 5-15 minuta i bukvalno osvezi,
Ima jako lepih krajeva kao sto su kahala, portlock, lanikai.
Stanovnistvo zivi duze nego bilo gde u US
Puno spoljnih aktivnosti
Kriminal je nizak (slicno kao u Beogradu)

Mahalo.
Kakav je standard osobe u Beogradu sa medijalnom platom i kako izgleda njen troskovnik?
 
Konkretno ovaj plac je prodat pre godinu dana za 420k, dok je bio kupljen za čini mi se oko 40k(2/3 placa od strane jedne osobe) pre 11god.
Hteo je i od mene tada da otkupi za nekih 22-23k i preostalih 1/3 placa, ali eto i kao neko ko je imao tada 22-23god sam sprečio prodaju i nisam dozvolio roditeljima da prodaju.
E sada treba imati viziju da će se tu graditi i širiti tu grad i pošto se sve tako izdešavalo i imamo porast u vidu cene od 566% u roku od 10god.
Pri tome on nema ni porez na dobit jer je prošlo 10god.
Vredeće to i još više ali eto pošto mi nije uspela samostalna gradnja sa drugarima Investitorima izašao sam iz tih pregovora i prodao ga i odmah uložio novce.
Baš sam računao da je taj gospodin sa ovom transakcijom zaradio otprilike 240k eura.
Bukvalno više nego što je zaradio sa svojim poslom gde je zaposlen čitav radni vek, sada je ušao u penziju.Zaradio bih i više da je hteo u kompenzaciju sa nama ali ok.
Na stranu što neko može transakcijama putem kripta ili akcija da zaradi i mnogo više, ja sam zato za zemlju i nekretnine, na mestima koja imaju perspektivu.
I ok što neko kaže malo zlata da bi u nekim nepredvidjenim scenarijima imao za snalaženje.
 
Gde se zaradjuje mnogo vise??? WTF. Ovako prosecan twitteras-vracarac zamislja zapad.

Fun fact: Uber vozac u Honolulu zaradi manje ili vrlo slicno kao taksista u Beogradu. Nema subvencije za vozila i nema "pausalno oporezivanje", vec mora da placa federal i state income tax. Pored toga mora da placa i doprinose. Ovo se lako moze utvrditi kad se pogleda Uber rate u Honolulu i cene taksija u Beogradu. Plaza, klima, vazduh, kvalitetnija pijaca voda sa cesme to je sve u redu (stvarno je predobro).

Ali da se zaradjuje mnogo vise pa LOL. Korupcija na Havajima je tolika da je ono sto zovu korupcija u Beogradu je za podsmeh iskreno i ovo mozes da izguglas u 20 sekundi. Gradjevinska dozvola se ceka godinu dana osim ako ne odneses pare u kesu "na brdo" i to celo "mokupuni" zna.
Zeleznica koju su kasnili 11 godina koja ide iz nigde u nigde, koja je kostala 12.5 milijardi dolara i pored toga je jos i "nestalo 2.75 milijardi".

Beskucnike necu da komentarisem ali ajde barem su ih pomerili na Eva Beach.
Odnos zarada/troskovi/nekretnina je jedno 3 puta gora nego u Beogradu i samim tim 3 puta teze. Ipak svaki "haole" tj ko nije proveo barem x y godina i gleda youtube ili je bio na odmoru moze da misli drugacije. Nasi koji su na Havajima su "hard core" iskreno i stvarno im svaka cast. Prosto zivot tamo je ozbiljno za*eban u smislu da sve organizujes finansijski da si ok.
Regularna satnica je $14-25 po satu i ako to izgleda wow to je $2,230-$3,000 bruto! Ne dobijes ti ni pola od toga ako platis penziju i zdravstveno. Jedina sreca je sto mozes da izaberes da neces penziju i zdravstveno pa ti ostane nesto vise. (vecina tako i radi). Kad se poseces pravac wallgreens po zavoj pa sam resavaj.

Naravno sad ako si "burzuj" tipa imas kucu bez kredita od 3-5 miliona i imas neki prihod a da nije sa "mokupuni" nego nesto drugo onda je top. Sve mozes da zavrsis.

Kvalitet zivota ako imas kes i ako ti ne treba zdravstveno ili skolstvo (da losije je od Beograda) onda je sjajan. Naravno ne smes da zavisis od lokalne ekonomije, turizma ili slicno. Ako ne zavisis od toga i obavezno imas svoju nekretninu bez kredita moze da se kaze da je jedno od najboljih mesta na svetu. Ipak najblize kopno je 6 sati avionom, sve je daleko i posle 14-18 meseci se dobija island feverr. Mnogi misle "ma sta ja sam jak" ali to je ozbiljan problem koji kreira depresiju i velike mentalne probleme. Mozes izgooglati i istraziti. Naravno ako ti sad ides jednom godisnje sa ostrva barem na 15 dana negde onda je u redu ipak imaj na umu da mnogi to ne mogu da priuste.

Lose
Finansijski gledano za ljude koji bi da rade je losije od Beograda.
Skole i bolnice su jako lose
Putevi su losi
Sve je preskupo jer mora da se doprema na ostrvo
Za biznis je lako lose jer je sve zivo neisplativo ili jako tesko da napravis da je isplativo
Nekretnine su pakao (ko kupi nekretninu ili je ozbiljna faca ili nije sa ostrva).
Ima puno beskucnika

Dobro
Prolecna temperatura svih 365 dana godisnje, prelepe plaze, okean je bas cist, vazduh je uvek cist, kisa pada svaki dan na 5-15 minuta i bukvalno osvezi,
Ima jako lepih krajeva kao sto su kahala, portlock, lanikai.
Stanovnistvo zivi duze nego bilo gde u US
Puno spoljnih aktivnosti
Kriminal je nizak (slicno kao u Beogradu)

Mahalo.
Verovatno si hteo da napises 2500-3000 neto.
Znam da zanatlije, elektricari, AC majstor i ostali zaradjuju poprilicno i malo toga prijavljuju kao prihod, kao i ovde.
Naravno da i tamo postoje "kasirke iz Maxi-a" koje vrv ne mogu da priuste stan ali tako je svuda.

Bio sam u nekoliko kuca vrednih 2-10M i upoznao vlasnike istih u Kahili dolini, HawaiiKai, Portlocku-u, Lanikai i ti ljudi naravno nisu lokalci nego ljud koji su dosli sa mainland-a i imaju neke svoje firme, advokati, osiguranja, vlasnici raznih biznsia itd. Ali svakako postoji prostor za uspeh ako imas ideju i vestine.

Cena govedine je manja nego u Srbiji(ostrvo koje sve dovlaci brodovima hiljadama milja daleko a ne gaji nista osim svinja), jaja paket od 18 komada $6, voce isto ne mora biti skupo ako znas gde kupujes, cena piletina skoro ista.

Ko voli da surfuje i plaze ima Waikiki, Diamond Beach na 5min, east coast na 20ak min.

Dodje petak, odes u 6h ujutru na surfovanje uz izlazak sunca, u 9h na Kona kafu, pa se provozas preko dana do Lanikai na acai bowl, uradis kratak 1-2h hajk, popnes se na vrh i divis se pogledu, neces da se spustas nazad. Ipak krenes nazad, svratis na Sandy beach, bacas se u one velike talase koji se prelamaju na plazi i probas da ne polomis vrat. 17h - vreme za vecernji surf, sacekas zalazak sunca na okeanu na dasci 200m od obale, pazis da te ajkula ne ujede za nogu. Ako i to prezivis ides kuci sa lepsim tenom i osmehom na licu sto je najbitnije.
Savrsen dan u raju a za koju cenu...

Vidis da i beskucnicima odgovara da spavaju na plazi i nece odande :)
 
Imao sam strašno snoviđenje koje moram da podelim sa mojim dragim forumašima.
Video sam svet, nemili svet, u kome smo svi imali po tri i više nekretnina, ali senke nezadovoljstva su i dalje jednako titrale na našim zemljanim licima. Gledali smo jedni druge tužno u neverici i pitali se: šta se to desilo, pa se ROI tako strašno izjalovio? Šta se to desilo, pa na Honoluluuuu imaju svi po šest nekretnina, umesto naših tri?
Tu sam se nažalost probudio...
 
Imao sam strašno snoviđenje koje moram da podelim sa mojim dragim forumašima.
Video sam svet, nemili svet, u kome smo svi imali po tri i više nekretnina, ali senke nezadovoljstva su i dalje jednako titrale na našim zemljanim licima. Gledali smo jedni druge tužno u neverici i pitali se: šta se to desilo, pa se ROI tako strašno izjalovio? Šta se to desilo, pa na Honoluluuuu imaju svi po šest nekretnina, umesto naših tri?
Tu sam se nažalost probudio...
Žao mi onih koji pričaju i pametuju o nekretninama a realno nemaju ni svojih 30m2..Da znaju ne bi ovako pričali ...
Ne ubode petao ni zrno..kafu u avonu jeste...
Nikako da odgovori koliko ima svojih m2
Mozda i zato lose sanja
 
Žao mi onih koji pričaju i pametuju o nekretninama a realno nemaju ni svojih 30m2..Da znaju ne bi ovako pričali ...
Ne ubode petao ni zrno..kafu u avonu jeste...
Nikako da odgovori koliko ima svojih m2
Mozda i zato lose sanja
Nemam Mićo u pravu ste sve što kažete, ustupih drugima, pa sad sujetu lečim lošim humorom. Ali još sam mlad da sanjam. Plan mi je da do 35 (za četiri godine) imam doktorat, troje dece i nijednu nekretninu viška. Navijajte za mene!
 
Poslednja izmena:
Vidim LK nekog Rusa, dobio jmbg i dole piše "boravak po osnovu vlasništva nad nekretninama"?! Mene interesuje kako je moguće da stranci kod nas nemaju neki donji limit vrednosti koju moraju da investiraju da bi dobili boravak? Dakle ajde što je zlatna viza svuda 250K ili pola miliona, a ovako kod nas ispada da može da kupi i seosku kuću od 50K, dokaze da ima para za život i eto dobije papire?
Sa tim papirima aplicira za šengensku vizu i ode u Portugal ili negde (jer ga Srbija ne zanima) a stan rentira našoj deci koja studiraju ili kasirki iz Maksija?
Nemam ništa protiv da kupuju high end real estate od pola milke kao svuda u svetu, ili investiraju u obnovu nečeg starinskog, ali se ovde direktno nadmeću sa našom sirotinjom za lower class stanove od 50-100-150K (zavisi koji region Srbije).
Dovoljno je da njih stotinak stranaca sa turističkim vizama (nije bitno da li su Rusi, Ukrajinci, Nemci ili Bangladešani, nemam animozitet ni prema kome) krene da se raspituje po agencijama i obilazi stanove, da bi deda u paviljonima utripovao da njegov stan iz 1950 vredi 3K a Ledine 2,5K.
Nije veliki broj takvih ali ipak i oni utiču na ove sumanute cifre.
 
Nemam Mićo u pravu ste sve što kažete, ustupih drugima, pa sad sujetu lečim lošim humorom. Ali još sam mlad da sanjam. Plan mi je da do 35 (za četiri godine) imam doktorat, troje dece i nijednu nekretninu viška. Navijajte za mene!
Niko nikome ne spominje porodicu niti skolu..niti zivot...
Što ne znači da to privatno vaše ..nije slično mome ...škola ..porodica...zar ne ?
Imam više tački i tačkica...jbg..to sigurno.
Žao mi je da pitanje o m2 stvara Vama problem i nemate odgovor nego okrecete na neke stvari koje nemaju veze sa ovim forumom.
Ovo je forum o nekretninama.
VI iznosite neke svoja misljenja i zakljucke koji su po meni netačni.
Pokušavam da saznam iz kog to iskustva Vi donosite zakljucke i šta Vam daje za pravo da komentarišete nešto o čemu nemate iskustva...
 
Eto @G.I.Joe zasto se i dalje razmislja o odlasku iz zemlje a to su svakako ljudi. Imas ovde primer jednog buduceg doktoranda bez resenog stambenog pitanja pritom sa porodicom i ovog Micu kome na 10 strana objasnjavaju neke osnovne ekonomske pojmove a on i dalje tupi svoju pricu. Znači svaka čast Mici na koliko god ima kvadrata ali takva vrsta dijaloga koju on vodi samo otkriva jednu siru sliku Srbije ko je uspeo u ovom mulju tranzicionom da ispliva.
 
Niko nikome ne spominje porodicu niti skolu..niti zivot...
Što ne znači da to privatno vaše ..nije slično mome ...škola ..porodica...zar ne ?
Imam više tački i tačkica...jbg..to sigurno.
Žao mi je da pitanje o m2 stvara Vama problem i nemate odgovor nego okrecete na neke stvari koje nemaju veze sa ovim forumom.
Ovo je forum o nekretninama.
VI iznosite neke svoja misljenja i zakljucke koji su po meni netačni.
Pokušavam da saznam iz kog to iskustva Vi donosite zakljucke i šta Vam daje za pravo da komentarišete nešto o čemu nemate iskustva...
Slažem se Mićo, oprostite na mojim neadekvetnim i laičkim pisanjima. Napisaće vam drugi šta misle, ja ću malo da ćutim i učim.
 
Mene zanima kakav je uticaj ljudi sa viskom nekretnina na ostatak drustva tj stanovnika Srbije?
 
Niko nikome ne spominje porodicu niti skolu..niti zivot...
Što ne znači da to privatno vaše ..nije slično mome ...škola ..porodica...zar ne ?
Imam više tački i tačkica...jbg..to sigurno.
Žao mi je da pitanje o m2 stvara Vama problem i nemate odgovor nego okrecete na neke stvari koje nemaju veze sa ovim forumom.
Ovo je forum o nekretninama.
VI iznosite neke svoja misljenja i zakljucke koji su po meni netačni.
Pokušavam da saznam iz kog to iskustva Vi donosite zakljucke i šta Vam daje za pravo da komentarišete nešto o čemu nemate iskustva...
Mico, placas li ti porez na rentiranje?
Jesu ti stanovi legalni i uknjizeni?
 
Rentiranje propo.
(Doduše u Amerikama)
Ono sto mislim da ce i kod nas da se desi ako se nastavi inflacija a ona dolazi samo novim stampanjem ali dzabe, ljudi nece moci da naduvaju opet cene zbog trenutnog zivotnog standarda. Bear market nekoliko godina prema mom misljenju vise ima sansi i sa QE nego bull.
 
Ne reče ti meni šta tebi daje za pravo na ovom forumu ..koje iskustvo u m2?
Odgovori ..pusti sada Mesec i jel covek bio tamo
Kaži ti meni ..koliko m2 ?
Znaci niti placas porez, niti su nekretnine legalne vec su divlje :)
Mico mico, vragolane.

80+m2 u jednom od najskupljih buducih blokova u Beogradu Mico, sa privatnim biznisom koji ima mnogo veci ROI od tvojih cigli :)
 
Znaci niti placas porez, niti su nekretnine legalne vec su divlje :)
Mico mico, vragolane.

80+m2 u jednom od najskupljih buducih blokova u Beogradu Mico, sa privatnim biznisom koji ima mnogo veci ROI od tvojih cigli :)
Ha haa ...
Zamisli da su sve 3 nelegalne..sanjaj...
Da znaš da je do 2020 bilo legalizacije...za tu jednu što sam cekao...onda bi shvatio da Mica za sve ima PRIVATNO
Natera ja tebe da smisliš odgovor..konacno smisli m2....i u najskupljim blokovima....smisli i koji broj...jbg...da bude ubedljivije
 
Vrh