Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja verujem Gijoeu i Anonu. Pisu s utemeljenjem. Vidim i sam po narodu i ljudima s kojima sam u kontaktu. S platama od 65 do 75 hiljada. Svi grcaju. I mnogi rade samo jedan posao, ja im rekao da hitno potraze dodatni. Jedan par se vec razveo (2 male dece) jer ne mogu da prezive ovu inflaciju. Svadje su svakodnevne...
 
Tačno! Zato i kažem ko bude mogao da ga uzme. Sada daju lako, a kamate veće, uskoro će teže da odobravaju ali će kamate biti niže.... E sad budi pametan... Zato se kredit uzima kad možeš.
Videćemo na koje ćemo stope pasti. Ali u tom scenario će svakako oni koji uspeju da se zaduže ispasti "pobednici".
 
Videćemo na koje ćemo stope pasti. Ali u tom scenario će svakako oni koji uspeju da se zaduže ispasti "pobednici".
Jeste kao i uvek. Ljudi zaborave u dobrim vremenima da loša mogu da dođu, a i obrnuto. Kad je loše misle stalno će biti loše. Važno je biti hrabar i kupiti u teškim vremenima. Pogotovo za stanove u kojima živite, pa tu nema dileme. Moraš negde da živiš. Ako ti računica radi u najgorem scenariju, radiće uvek. Ako si bazirao računicu samo na "zlatom dobu" ili na najboljem scenariju, znaj da padaš pod led sigurno.
 
To sve stoji, samo sto ja mislim da FED ima nacine da kick the can down the road sto bi rekli.
Ono sto stoji je da u proseku se javlja recesije na svakih 8-10 godina, poslednja prava recesije koju smo imali je bila 2008 sto je sada vec 16 godina tako da smo overdue za jednu.

Screenshot 2024-08-18 at 11.00.48.png


Ne bi me cudilo da FED odlozi tu situaciju svojom monetarnom politikom jos godinu - dve.
Isto treba imati u vidu da u proseku recesije traju od 16 meseci, tako da je bitno planirati i kod kredita lose poslovanje godinu/dve.

U mom primeru, u trenutku uzimanja kredita sledece godine u kesu planiram da drzim 2 godine vrednosti za stambenu ratu, upravo zbog ovoga i mirne glave da ne mislim sta cu ako posao krene losije da ide.
 
Koliko vidim trigger za ovu krizu u Floridi je bio kolaps neke kule zbog loseg odrzavanja, i sada je drzava odlucila da po-ostri kontrolu i kvalitet odrzavanja kondominijuma i sada svi hoce da beze iz nekretnina jer ce im skociti cena odrzavanja drasticno.

Pitam se sta bi tek bilo kod nas da se ovo desi, kao sto smo videli padanja terasa u blokovima i druge nepogode (padanja fasada, pozari) nisu dovoljni bili da vlast poostri odrzavanje zgrada, sto je mislim veliki propust.
 
Videcemo, od 90% -> 65% -> 35% smo dosli sa sansom za recesiju, a neki analiticari misle i da smo je izbegli.

Svakako mislim da je sledecih 3-4 meseca kljucno za pratiti.
"Soft landing" moze da se desi ako FED ne dozvoli da dodje do hard landing-a :D Kada je bila covid kriza, njima je trebalo da reaguju drasticno svega 2 meseca.
Uz pomoc medija i stampanja ti onda mozes reci da je soft landing uspeo ali toliko je tu neznanja u medijima i toliko sire lose informacije da ce obican narod stvarno u tom trenutku shvatiti da je soft landing uspeo. Za mene bi to bilo tacno onog momenta kada bi dizanjem kamata ekonomija usporila sa malim porastom nezaposlenosti ali ne tolikim da izazove haos i da ljudi nakon spustanja kamata kada inflacija dodje na 2% ne hrle da trose kao sto su trosili. Mi smo u situaciji da trziste akcija puca onog momenta kada FED samo na jednom sastanku kaze "eee... nece biti spustanja". Ne da svi cekaju to spustanje vec se unapred pozicioniraju. To stanje uopste nije zdravo i svi investitori znaju da ce dalja devalvacija dolara da se nastavi.

Treba da pratimo potrosace, ljude oko nas. Ono sto ja recimo primecujem kada uporedjujem ovu godinu i proslu je da je na mestima gde izlazim sa klincima dosta manje ljudi nego prosle godine recimo dok je mnogo vise ljudi sada na obicnim igralistima, sto mi govori da neki pritisak postoji na potrosace i sada ljudi ulaze u fazu stednje. Takodje dosta mojih prijatelja je otislo na more ove godine ali to su uglavnom neki apartmani u Grckoj dok su recimo prosle i preprosle godine to bili hoteli, all inclusive. Pitajte recimo cargo vozace kako im ide posao i meni su uglavnom rekli da je slabije za jedno 30-40% nego prosle godine, dobar prijatelj ima lokal u Budvi gde prodaje hranu, isto kaze da je turizam opao tamo za sigurno 30%. Znaci pritisak postoji i ljudi polako postaju oprezniji sa novcem. Kada ljudi manje trose onda i firme ili kompanije imaju manji profit, naravno oni to sve gledaju kvartalno i kada vide da su im 2 kvartala u minusu uglavnom krecu otpustanja, onda ti ljudi jos vise stede i onda tako u krug.
 
.
Pogledaj šta se dešavalo i 2008 (2-3 meseca pad zlata) pa posle eksplozivan rast. Idi malo u prošlost sa chartom i cenom zlata i gledaj kad dođe do velikih padova, onda je neka kriza a posle uzleti na mnogo veću vrednost. Sada je unca oko 2500$ predviđanje je da će pasti između 1200-1400$ za uncu posle da uzleti na 10k $
Ako se stabilizuju makro okolnosti, dodje Tramp, Izrael i Rusija okončaju ratove. Zlato se stabilizuje na 1500. To bi značilo pad berze i resetovanje cene nekretnina na fabričko u roku od samo par godina.
Ako se nastave ove stvari, i još dodatno zakomplikuju......ode sve dodatno na gore.
Svakako, zlato kao i nekretnine pri ovim cenama nisu zanimljive investitorima.
Postoji veliki spread između cene zlata i cene akcija proizvodjača zlata.
 
Teško. Baš teško.
Zato sto smo navuceni. Ja garantujem recimo da ovde na forumu svi mi cekamo pad cena nekretnina sa padom kamata pa da svi mi uskocimo :D Iskreno ne verujem da ce takav scenario da se desi. Onog momenta kada kamate budu nesto nize, tada ce kriza vec biti tu, banke ce opet traziti 30-40% ucesca i teze ce davati kredit a cene stanova bi trebalo da padaju. Eventualno pravi trenutak za kupovinu ce biti pred sam pocetak sledeceg bull-a u nekretninama ili za ljude koji uzimaju kredit, kada banke opet spuste na 20%. Ajde prvo da sacekamo tu krizu i da vidimo hocemo li se izvuci na laksi ili tezi nacin.
 
Ako se stabilizuju makro okolnosti, dodje Tramp, Izrael i Rusija okončaju ratove. Zlato se stabilizuje na 1500. To bi značilo pad berze i resetovanje cene nekretnina na fabričko u roku od samo par godina.
Ako se nastave ove stvari, i još dodatno zakomplikuju......ode sve dodatno na gore.
Svakako, zlato kao i nekretnine pri ovim cenama nisu zanimljive investitorima.
Postoji veliki spread između cene zlata i cene akcija proizvodjača zlata.
Ovaj tvoj scenario je baš idealan scenario. I to je bukvalno što misice na izboru kažu da žele mir u svetu i sve da je ružičasto. Mislim ajde sad pogledaj samo realno, i da dođe Trump, da li misliš da nakon tih silnih milijardi u kešu i oružju oni će samo reći Rusiji, ok kraj evo vam deo Ukrajine i kraj:))) Pa svi planovi i čak i vojni budžeti su do kraja 2026. Tako da čisto sumnjam da bi to bilo tako. Ja bi volio. Pa pogledaj samo bivšu Jugu, pa mi smo se tukli 5 godina a nismo imali ni 5% toliko novca koliko se tamo sliva niti su se kod nas ukrštali globalni interesi (jesu neki ali ne toliko važni).
Nemoj me pogrešno shvatiti, ja jesam za mir i da nema rata, ali samo gledaj narativ koji čuješ s glavnih medija. To ti dovoljno govori.
 
"Soft landing" moze da se desi ako FED ne dozvoli da dodje do hard landing-a :D Kada je bila covid kriza, njima je trebalo da reaguju drasticno svega 2 meseca.
Uz pomoc medija i stampanja ti onda mozes reci da je soft landing uspeo ali toliko je tu neznanja u medijima i toliko sire lose informacije da ce obican narod stvarno u tom trenutku shvatiti da je soft landing uspeo. Za mene bi to bilo tacno onog momenta kada bi dizanjem kamata ekonomija usporila sa malim porastom nezaposlenosti ali ne tolikim da izazove haos i da ljudi nakon spustanja kamata kada inflacija dodje na 2% ne hrle da trose kao sto su trosili. Mi smo u situaciji da trziste akcija puca onog momenta kada FED samo na jednom sastanku kaze "eee... nece biti spustanja". Ne da svi cekaju to spustanje vec se unapred pozicioniraju. To stanje uopste nije zdravo i svi investitori znaju da ce dalja devalvacija dolara da se nastavi.

Treba da pratimo potrosace, ljude oko nas. Ono sto ja recimo primecujem kada uporedjujem ovu godinu i proslu je da je na mestima gde izlazim sa klincima dosta manje ljudi nego prosle godine recimo dok je mnogo vise ljudi sada na obicnim igralistima, sto mi govori da neki pritisak postoji na potrosace i sada ljudi ulaze u fazu stednje. Takodje dosta mojih prijatelja je otislo na more ove godine ali to su uglavnom neki apartmani u Grckoj dok su recimo prosle i preprosle godine to bili hoteli, all inclusive. Pitajte recimo cargo vozace kako im ide posao i meni su uglavnom rekli da je slabije za jedno 30-40% nego prosle godine, dobar prijatelj ima lokal u Budvi gde prodaje hranu, isto kaze da je turizam opao tamo za sigurno 30%. Znaci pritisak postoji i ljudi polako postaju oprezniji sa novcem. Kada ljudi manje trose onda i firme ili kompanije imaju manji profit, naravno oni to sve gledaju kvartalno i kada vide da su im 2 kvartala u minusu uglavnom krecu otpustanja, onda ti ljudi jos vise stede i onda tako u krug.
E baš tako je. Sada i da nam svima opet bace "helicopter money" ljudi neće da troše već će ostaviti sa strane da uštede. Problem je što obični ljudi u US i EU manje troše. Evo ja mogu reći samo par stvari, nevezano za nekretnine iz mog okruženja. Ponuda moje firme sindikatima je da se plate dignu za 1% (da jedan procenat linearno, NEZAVISNO od inflacije), dok sindikati traže (inflacija +2%). WizzAir izlazi s akcijama avio karata svakih 10-tak dana, dok je to prošle godine bilo nezamislivo, pogotovo u toku letnje sezone i za letnju sezonu. (Znam da su izdali oni i all you can fly opciju, ali to ne utiče na činjenicu da se manje traže letovi).
Ponuda poslova - NL, CH, DE - za moju oblast i za nivo direktor i više (znači gledam širom EU, tj glavne države) skoro da ih NEMA! Ima u konsultanstkim firmama i nekim malim kompanijama do 100 ljudi, ali multinacionalne farmaceutske kompanije i medical device kompanije NEMAJU ni oglase čak. Moj bivši šef sad je vice president u velikoj konsultantskoj firmi i kaže mi da je za 7 meseci iz njegovog tima otišao sam 1 čovek (od 130 ljudi samo 1 je otišao u drugu kompaniju). Dok je za vreme korone, trećina tima dala otkaz i prešla u druge farmaceutske i medical device kompanije.
Jednostavno svi su oprezniji. I ono što vidim je da sada velike firme sprovode otpuštanja na "mala vrata" kao otpuštamo 2% pa onda za par meseci opet 2%. Niko neće da izađe i kaže režemo 10%. Ovako ispod radara prođe.
 
E baš tako je. Sada i da nam svima opet bace "helicopter money" ljudi neće da troše već će ostaviti sa strane da uštede. Problem je što obični ljudi u US i EU manje troše. Evo ja mogu reći samo par stvari, nevezano za nekretnine iz mog okruženja. Ponuda moje firme sindikatima je da se plate dignu za 1% (da jedan procenat linearno, NEZAVISNO od inflacije), dok sindikati traže (inflacija +2%). WizzAir izlazi s akcijama avio karata svakih 10-tak dana, dok je to prošle godine bilo nezamislivo, pogotovo u toku letnje sezone i za letnju sezonu. (Znam da su izdali oni i all you can fly opciju, ali to ne utiče na činjenicu da se manje traže letovi).
Ponuda poslova - NL, CH, DE - za moju oblast i za nivo direktor i više (znači gledam širom EU, tj glavne države) skoro da ih NEMA! Ima u konsultanstkim firmama i nekim malim kompanijama do 100 ljudi, ali multinacionalne farmaceutske kompanije i medical device kompanije NEMAJU ni oglase čak. Moj bivši šef sad je vice president u velikoj konsultantskoj firmi i kaže mi da je za 7 meseci iz njegovog tima otišao sam 1 čovek (od 130 ljudi samo 1 je otišao u drugu kompaniju). Dok je za vreme korone, trećina tima dala otkaz i prešla u druge farmaceutske i medical device kompanije.
Jednostavno svi su oprezniji. I ono što vidim je da sada velike firme sprovode otpuštanja na "mala vrata" kao otpuštamo 2% pa onda za par meseci opet 2%. Niko neće da izađe i kaže režemo 10%. Ovako ispod radara prođe.
Ista stvar i u mojoj korporaciji a i generalno u IT sektoru se to bas primecuje. Ja i dan danas dobijem jednu ponudu na recimo 3,4 meseca, ranije je to bilo bukvalno svaki dan, osetis se posebno, mislis svi te zele :D Onda dodje ovo vreme i pricam sa kolegama koji apsolutno ne prate sta se desava niti znaju sta ce biti sutra i oni sami kazu da ne zele da prelaze jer misle da nije vreme ili misle da mogu jos da napreduju (u prevodu, nemaju ponuda) ili oni koji nesto malo prate i kazu otvoreno da je rizicno.
U Srbiji u IT-u su trenutno sada korporacije pozeljne a startup-i za izbegavanje.
Takodje sam primetio nesto jacu produktivnost u timovima jer se sada sve opet okrenulo ka poslodavcu a zaposleni vise ne moze da bira. Tu ja vidim kako ovi klinci (gen z) polako ali sigurno pocinju da kontaju da nisu tako posebni :D
 
kod mene skroz suprotan trip, vise me iscimali za posao u poslednjih dva meseca nego cele godine 🤷i bas imam trip kao oporavlja se trziste?! (Jos se cudim sto cimajy preko leta)
 
kod mene skroz suprotan trip, vise me iscimali za posao u poslednjih dva meseca nego cele godine 🤷i bas imam trip kao oporavlja se trziste?! (Jos se cudim sto cimajy preko leta)
Kod mene je bio slucaj tehnickog viska pa sam prosao jedno mesec dana kroz konkurse da pronadjem nesto sto mi se bas svidja. Moguce je da regruteri u mom slucaju me imaju van filtera zbog skorog prelaska u firmu (zasto bih presao negde kada sam se tek zaposlio)
 
U gradjevinskom sektoru u mom širem okruženju se traži čovek više, čak i neki Izvodjači pa i projektantski biroi kojima je ranije barem faks bio obavezan prilikom zapošljavanja sada zapošljavaju i bez toga i bez iskustva samo da neko hoće da radi i da je voljan da uči.
 
IT izvoz nam porastao za 18% u prvoj polovini godine bese, mislim da smo ipak OK sto se tice IT sektora.
Jedini ljudi za koje sam cuo iz okoline da su dobili otkaz su low level QA i junior developeri koji.
 
Samo zamenite 2007 godinu za 2024. A 2008 za 2025 i još ubrzajte FED-ovo snižavanje kamata. Ne bi da mračim ali već se uveliko priča o snizenju kamata u septembru za 0,5%. Evo i to je za mesec dana pa živi bili pa videli.
 

Prilozi

  • 20240818_174919.png
    20240818_174919.png
    99,6 KB · Pregleda: 0
Vrh