Šta je novo?

Cene nekretnina

NBS: BDP u drugom tromesečju zabeležio realan rast od 4,2 odsto međugodišnje​

Bruto domaći proizvod (BDP) Srbije je u drugom tromesečju 2024. godine zabeležio realni rast od 4,2 odsto međugodišnje prema fleš proceni Republičkog zavoda za statistiku (RZS), objavila je Narodna banka Srbije (NBS).

Kako je navedeno u saopštenju, industrijska proizvodnja je u junu 2024. zabeležila rast od dva odsto međugodišnje, čemu je doprineo rast rudarstva (15,2 odsto) i prerađivačke industrije (2,6 odsto), dok je proizvodnja u sektoru energetike smanjena za 7,6 odsto.

 

NBS: BDP u drugom tromesečju zabeležio realan rast od 4,2 odsto međugodišnje​

Bruto domaći proizvod (BDP) Srbije je u drugom tromesečju 2024. godine zabeležio realni rast od 4,2 odsto međugodišnje prema fleš proceni Republičkog zavoda za statistiku (RZS), objavila je Narodna banka Srbije (NBS).

Kako je navedeno u saopštenju, industrijska proizvodnja je u junu 2024. zabeležila rast od dva odsto međugodišnje, čemu je doprineo rast rudarstva (15,2 odsto) i prerađivačke industrije (2,6 odsto), dok je proizvodnja u sektoru energetike smanjena za 7,6 odsto.

Ne pominje se udeo građevinskog sektora u BDP. Čudno...
 
Ne kontam foru sa praznim stanovima? Zasto ga ne bi izdali? Zar nije prazan stan, sam po sebi, veliki trosak? Placa se porez, placa se infostan itd...
 
S obzirom da je Ljubljana u pitanju, aprecijacija vrednosti nekretnine će sigurno nadmašiti troškove posedovanja u srednjem roku.
 
Pa sad, to je spekulacija, da l hoce ili nece. Meni nije jasno zasto ne izdaju makar nekome da im placa infostan i porez? Ovakvih stanova ima u Nemackoj, Sloveniji, a bogami ih ima i kod nas i to dosta. Stavio bih neki opasan dodatni porez na ovo. Ako ti stan zvrji prazan duze od 6 meseci, svaki mesec progresivno da se placa 1%, pa 2%, pa 3%... od vrednosti nekretnine.
 
Zlatibor prazan, gradjevina stala...da to nije pocetak....pametan nisam...
 
Novoodobreni stambeni kredit (u milionima evra), sa podatkom za jun

Mesec2021202220232024
Januar81696655
Februar82775955
Mart1071057270
April127886188
Maj92946374
Jun119936781
Jul948358
Avgust908860
Septembar939157
Oktobar949158
Novembar939762
Decembar10710571
Ukupno1,1791,081753423
Jan-Jun608526388423

Pogledajte prilog 206752



Zeleno je šestomesečni pokretni prosek.
Pogledajte prilog 206754
Treba uzeti u obzir da evro nijevisti iz 2021 i evro iz 2024....sto ce reci da tih 55miliona u 2024 bi bilo 25 u 2021...zar ne
 

Evo prilagođava se sektor. Cene ne mogu pasti jer se investitori povlače sa tržišta ili odlažu projekte stanogradnje. Kapital je jači od svega :)
 
"Udeo novogradnje u ukupnoj stambenoj gradnji je sve manji i ove godine je pao na 37 odsto, dok je u 2026. taj udeo iznosio 58 odsto."

Novinarstvo na nivou. Mozda je i chat gpt pisao clanak.
 
Pretpostavljam da je hteo da napiše "stambenom fondu", a za godinu nemam pojma šta je trebalo da piše.
 
To ogranicenje na 5% je u sustini visoka kamatna stopa za EU. Evo pogledajte koliko je u Hrvatskoj, koliko sam uspeo da vidim, znacajno je niza. U EU kome je kamata skocila na 5% on cupa kosu trenutno jer nisu navikli na tolike rate, a nasi ljudi se kao raduju. Zato mislim da je ovo manje vise politicka fora i da su obe strane zadovoljne postignutim dogovorom.
Nase cene su poprilicno sulude pa ukupna suma koja se uzme od banke nije naivna ni sa kamatnom stopom od 5%.
Ko to čupa kosu na 5% kamate?! Pa evo Pero za tvoju informaciju ja sam prvi kredit uzeo s kamatom od 5,5% 2009 godine u NL na 5 godina fiksnu. I sva mi je kosa još na mestu. Ništa nisam počupao već sam bio srećan da mi je banka odobrila kredit a to je bila jedna od 3 najveće banke u NL!
 
Nisu bitni iznosi, bitna je poruka koja se salje.
Kao sto trziste berze reaguje na future guidance tako i trziste nekretnina na monetarne politike.
Baš tako. Važno je da je poruka maximalna kamata vam je ta! Može biti samo niza a ne veća! To je važno za kupce da mu rata neće rasti već će biti ta ili niža, a pošto će kamatne stope da padaju, i bankama odgovara da vas "zarobe" na određeni period sa fixnom KS.
 
Ne znam da li ovde ima baš ozbiljnih kupaca koji se oglašavaju, uglavnom se čuje par istih ljudi koji spominju najveće komplekse u izgradnji.
Realno je da svuda po Beogradu imamo gradilišta.
Na par navrata su ovde članovi koji se ne izjašnjavaju redovno poredili cene starogradnje iz oglasa.
Bilo bi dobro da stvarni kupci koji tragaju za nekretninom kažu njihove utiske i kod manjih Investitora na nekim lokacijama.
Pretežno se može ostvariti veći dogovor kod njih kao i cena!
Ja sam uzeo u Zarkovu preko puta restorana Pink za 2100 sa PDVom stan u izgradnji 64kvadrata sa 2 spavace sobe. Za godinu dana bi trebalo da bude zavrsena zgrada, parking mesto 18000 eura, 5 spratova, u prizemlju zgrade bice IDEA ili Maxi(Shop and go), nemam komentar jos uvek, ali i nije mi toliko bitno sa obzirom da sam uzeo za zivot. Korekcija cene nije bila moguca, zato sto je covek maltene odmah rasprodao 80% stanova, kolko znam ostao je jedan na poslednjem spratu od 50 kvadrata, 2300 je cena sa PDVom trenutno
 
Ko to čupa kosu na 5% kamate?! Pa evo Pero za tvoju informaciju ja sam prvi kredit uzeo s kamatom od 5,5% 2009 godine u NL na 5 godina fiksnu. I sva mi je kosa još na mestu. Ništa nisam počupao već sam bio srećan da mi je banka odobrila kredit a to je bila jedna od 3 najveće banke u NL!
Cim si ti uzeo kredit na 5 godina to se skoro pa i ne racuna. Opet samog sebe demantujes u istom postu. Vidi malo sa Mrgudom da ti procita post pre nego sto ga objavis. Koliko ljudi moze da otplati stambeni kredit za tako kratak period? Recimo u Beogradu ti sada za normalnu lokaciju treba min 200k za stan za porodicu sa dvoje dece.
Samo nemoj opet da pocinjes sa - da ti baba neki dinar, tetka ustedela pa joj ne treba, svastika imala neki visak...
 
Cim si ti uzeo kredit na 5 godina to se skoro pa i ne racuna. Opet samog sebe demantujes u istom postu. Vidi malo sa Mrgudom da ti procita post pre nego sto ga objavis. Koliko ljudi moze da otplati stambeni kredit za tako kratak period? Recimo u Beogradu ti sada za normalnu lokaciju treba min 200k za stan za porodicu sa dvoje dece.
Samo nemoj opet da pocinjes sa - da ti baba neki dinar, tetka ustedela pa joj ne treba, svastika imala neki visak...
Čitaj šta piše. Uzeo sam stambeni kredit sa 5 godina fiksnom kamatom. Posle toga ide ili varijabilna ili ponovo fiksna na 1,2,5 ili 10 ili 20 god. Znači kamatu možeš da fiksiraš neki period a stambeni kredit je bio na 30 godina. Ja sam ga isplatio za 8,5 ali uvek uzimam na 30 godina.
 
Taj restoran nije u Zarkovu vec na Ceraku.
Sam centar Zarkova, predjes most i uzbrdo 100 metara, vise se ni ne zna gde pocinje Cerak, a gde Zarkovo. Ja sam inace u Ratka Mitrovica 100, na raskrsinici sa Ace Joksimovica i tu neki govore da je Cerak, a Zarkovo je
 
To ogranicenje na 5% je u sustini visoka kamatna stopa za EU. Evo pogledajte koliko je u Hrvatskoj, koliko sam uspeo da vidim, znacajno je niza. U EU kome je kamata skocila na 5% on cupa kosu trenutno jer nisu navikli na tolike rate, a nasi ljudi se kao raduju. Zato mislim da je ovo manje vise politicka fora i da su obe strane zadovoljne postignutim dogovorom.
Nase cene su poprilicno sulude pa ukupna suma koja se uzme od banke nije naivna ni sa kamatnom stopom od 5%.
U Stokholmu varijabilna kamata 4.5%. Pricao sam sa jednim agentom za nekretnine koji tamo radi prodaje, pa me pita kolika je kod nas u Srbiji. Covek u soku, a jos kada sam mu rekao koje su cene kvadrata poceo da se krsti.

Koliko ovaj covek baroniše, više nije ni on svestan
 
Vrh