Šta je novo?

Cene nekretnina

Ali zato sta god od starogradnje da se pojavi sa realnom cenom tj. se proda u roku od par dana. Ne znam da li to agenti bacaju udicu pa onda povuku stan pa stave jacu cenu posle ili realno ima dobar broj ljudi koji ceka priliku i cim se nesto pojavi da je na ok lokaciji sa realnon trzisnom cenom ode u roku od par dana.
 
Vazda su sve novogradnje imale par procenata (felericnih) stanova koji ostanu u prodaji u nakoj useljenja i to najcesce po ultra jakoj ceni najcesce..

Slažem se, ali za navedene projekte nisu uopšte u pitanju felerični stanovi. Jesu možda manje privlačni u smislu, okrenuti ka severu ili niži sprat, ali nije onaj fazon "ostao nam je samo ovaj sa terasom od 15 kvadrata".

Činjenica je da uglavnom ostaju veći stanovi neprodati jer većina ne može da se uklopi u matematiku da plati trosoban stan 200-220k, sad se teže nađe takav kupac nego ranije.
 
Pa evo Sakura, gledam neki stan koji je slobodan gleda na jurija gagarina, okrenut ka severu, niski sprat, garderober veci od kuhinje, terasa veca od kuhinje i garderobera... nista mi tu ne deluje privlacno...
 
Slažem se, ali za navedene projekte nisu uopšte u pitanju felerični stanovi. Jesu možda manje privlačni u smislu, okrenuti ka severu ili niži sprat, ali nije onaj fazon "ostao nam je samo ovaj sa terasom od 15 kvadrata".

Činjenica je da uglavnom ostaju veći stanovi neprodati jer većina ne može da se uklopi u matematiku da plati trosoban stan 200-220k, sad se teže nađe takav kupac nego ranije.
Koliko sam ispratio, vecina novogradnji bas lose stoji sa prodajom vecih stanova (70+ m2)
Razumem da investitorima ne gori pod nogama, mogu da ostave te stanove da stoje duze vreme, samo je pitanje dokle.
 
Ali zato sta god od starogradnje da se pojavi sa realnom cenom tj. se proda u roku od par dana. Ne znam da li to agenti bacaju udicu pa onda povuku stan pa stave jacu cenu posle ili realno ima dobar broj ljudi koji ceka priliku i cim se nesto pojavi da je na ok lokaciji sa realnon trzisnom cenom ode u roku od par dana.

Pa i jeste tako, u svakom momentu sigurno nekoliko stotina porodica traži starogradnju u BG, na ovakvu ponudu će biti jaka konkurencija za normalan stan.

Pa evo Sakura, gledam neki stan koji je slobodan gleda na jurija gagarina, okrenut ka severu, niski sprat, garderober veci od kuhinje, terasa veca od kuhinje i garderobera... nista mi tu ne deluje privlacno...

Realno bi to lako otišlo kada bi investitor uvažio tu činjenicu i malo spustio cenu, ali ta praksa kod naših investitora uglavnom izostaje.

Koliko sam ispratio, vecina novogradnji bas lose stoji sa prodajom vecih stanova (70+ m2)
Razumem da investitorima ne gori pod nogama, mogu da ostave te stanove da stoje duze vreme, samo je pitanje dokle.

To je i moj utisak, ovo do 50kv lako ode jer to ljudi kupuju za rentiranje uglavnom, niko neće da kupuje stanove sa 3-4 sobe da bi rentirao, to moraš da prodaš porodicama, a malo je onih koji mogu da ih priušte trenutno.

Mislim da mogu da ih ostave neprodate godinama, svakako mogu da ih utope u kompenzaciji kasnije, nije to pravi pritisak na cenu uopšte.
 
Popunjenost apartmana na Zlatiboru od petka do narednog petka.

Ovi sa cenom su slobodni.
 

Prilozi

  • Untitled.png
    Untitled.png
    745,3 KB · Pregleda: 189

Spašavaj tržište kako god, samo da cene ne padnu :) I onda se neko pita zašto ljudi misle da država radi protiv njih.
 
To je i moj utisak, ovo do 50kv lako ode jer to ljudi kupuju za rentiranje uglavnom, niko neće da kupuje stanove sa 3-4 sobe da bi rentirao, to moraš da prodaš porodicama, a malo je onih koji mogu da ih priušte trenutno.

Mislim da mogu da ih ostave neprodate godinama, svakako mogu da ih utope u kompenzaciji kasnije, nije to pravi pritisak na cenu uopšte.
Teška priča.
Niko ne voli milione zarobljene u betonu od investitora. Njima je važno da se novac obrće.
Trenutno mi nisu jasne neke stvari. Svi imaju na stanju stanove od 80+ kvadrata. U ponudi su bili još pre 2-3 godine kada su bili pušteni u prodaju pre izgradnje zgrade. 3 godine povećavaš (još i pre 3 godine visoke cene) cene i ne uspevaš da ga prodaš. I dalje držiš na lageru i tako u nedogled a znaš da maltene nema šanse da ih prodaš jer to uzimaju mahom za život, retko za rentu. Povećala se cena u medjuvremenu 50+% ali kad treba da se spusti to je no no.
Bacio sam pogled i na KG, slična situacija. Doduše pojedini investitori su davali akcije od 100evra po m2 (6-8% cene). Neki su i dizali ali zajedničko za sve je da veliki stanovi baš slabo/nikako ne idu.
 
u smislu čega...
U svakom smislu! Na primer u smislu popunjenosti kapaciteta... Decenije mass proizvodnje soc i lower standard zgrada na Zlatiboru su dovele do toga da mora po 9e da se izdaje i da opet skoro sve bude neizdato u sred sezone :( Pokusano je betonizijacijom da se privuku turisti, ali kontra efekat se dobio. Jos ako sa primijumizacijom oteras i to malo turista sto dolazi, zlatibor ce da bude jos vise pustahija nego sto je sad :(
 
Zlatibor vs Vrnjacka Banja isti period
 

Prilozi

  • Untitled.png
    Untitled.png
    745,3 KB · Pregleda: 159
  • vrnj.jpg
    vrnj.jpg
    154,6 KB · Pregleda: 163
Zasto bi spustao ako mu se ne zuri? Isplativije mu je da stedi u m2 nego u 3banci.
Kako je isplativije ako dodje do pada cene, sto je vrlo lako moguce.
Novac ima vremensku vrednost - nije isto imati sada 100.000 evra ili za godinu dana.
Ko zna sa novcem, ko ima ozbiljan biznis kojem su potrebne investicije, on sa tih napravi 150.000 u roku od godinu dana.

Beograd godisnje gubi 3000-4000 stanovnika. To znaci da se 1000 stanova prazni svake godine od stalnih stanara.
 
Cene only go down next year this time smo culi mnogo puta za proteklih 10ak godina.

A sta ako nema ozbiljan biznis? Ili sta ako je zeli da siri biznis dalje? Sta je tvoj predlog raditi sa novcem da mu se ocuva vrednost?
 
Zasto ovo rade ako nam je ekonomija nikad bolja?
Koji si ti genije, država donese meru kojom se izlazi u susret dužniku u smislu ograničenja maksimalne kamatne stope koja mu se može obračunatati i odmah komentar šta će nam to ako nam je ekonomija nikad bolja. Zašto onda ljudi na ovom forumu traže da država ograniči cenu kvadrata? Na stranu što bi takva intervenicja bila protivzakonita, ali ekonimija jeste nikad bolja, medjutim blagodeti te ekonomije su manifestovane na procentualno mali broj vlasnika kapitala, a za većinu naroda koja se bori da skupi za učešće da podigne kredit država najzad uradi nešto pozitivno, medjutimin ni to valja! Mi smo takav narod da sve dočekamo na nož, valjda nam zato ovako dobro ide.
 
Koji si ti genije, država donese meru kojom se izlazi u susret dužniku u smislu ograničenja maksimalne kamatne stope koja mu se može obračunatati i odmah komentar šta će nam to ako nam je ekonomija nikad bolja. Zašto onda ljudi na ovom forumu traže da država ograniči cenu kvadrata? Na stranu što bi takva intervenicja bila protivzakonita, ali ekonimija jeste nikad bolja, medjutim blagodeti te ekonomije su manifestovane na procentualno mali broj vlasnika kapitala, a za većinu naroda koja se bori da skupi za učešće da podigne kredit država najzad uradi nešto pozitivno, medjutimin ni to valja! Mi smo takav narod da sve dočekamo na nož, valjda nam zato ovako dobro ide.

Da nisu donosili takvu podsticajnu meru, možda bi cene pale i svelo bi se na isto. Ovo je populizam kojim se održava promet u životu taman toliko da se cene ne maknu ni pedalj na dole - čak možda i pumpa cene dodatno na gore.

Bolje bi bilo da ovo ludilo malo uspori umesto da dolivaju ulje na vatru.
 
U svakom smislu! Na primer u smislu popunjenosti kapaciteta... Decenije mass proizvodnje soc i lower standard zgrada na Zlatiboru su dovele do toga da mora po 9e da se izdaje i da opet skoro sve bude neizdato u sred sezone :( Pokusano je betonizijacijom da se privuku turisti, ali kontra efekat se dobio. Jos ako sa primijumizacijom oteras i to malo turista sto dolazi, zlatibor ce da bude jos vise pustahija nego sto je sad :(
Nije bilo pitanje za tebe pa nema razloga da odgovaraš, a naročito jer ste ti, NedeljkovicOliver i sl poznati po hejtu i nepoznavanju tema oko Zlatibora
A dijaspora i dalje kupuje Zlatibor a neće investiciono u BG, jer očekuje pravi Premijum bum po ugledu na najjače zapadne turističke centre. Ali biće to dobro za Beograd i nas obične građane ali za vas neke iz agencija koje izbegavaju to tržište neće sigurno

Turistički dolasci i noćenja na maksimumu što je dostupno svakom na sajtu RZS
 
Poslednja izmena:
Lobe Labude pa statustika je ko bikini znas valjda to! Evo vidimo ma bukingu kolika je popunjenost i kolike su cene. A vidimo i na live kamerama koliko ljudi seta kod primijum jezera i koliko je svetala uvece ukljuceno na soc i lower standard zgradama. Jos i ako ti kazes da samo dijaspora kupuje po zlatiboru crno nam se pise :(
 
Primera radi, na 360 meseci:

Kamata: 5.03%
Cena stana: 150k
učešće: 30k
rata: 646 EUR
Kamata: 6.5%
Cena stana: 132.5k
učešće: 30k
rata: 647 EUR

Znači bez uredbe na snazi, u protekloj godini kreditni kupac bi mogao da priušti nekretninu 10-15% jeftiniju. Uredba je pogurala kupce da opet kupuju iznad svojih mogućnosti, umesto da dozvoli tržištu da se prilagodi realnoj kupovnoj moći kupaca u skladu sa trenutnim uslovima pozajmljivanja.

Pre bih rekao da je država uredbom čuvala tržište nekretnina od deflacije nego što je pomagala običnom čoveku, i nastaviće to da rade kako stvari stoje, prvenstveno jer toliko polažu na taj rast generisan građevinskom aktivnošću.

Bull je filozofija SNS vlasti, zato kupujte sad jer cene only go up.
 
Opa znaci ipak ce kamate da budu ogranicene i padaju, mislio sam da je sansa da produze uredbu negde 70% jer kamate vec padaju ali ovo je zanimljivo.

Sto se tice vecih stanova, oni su jeftinijih od manjih.

U mom slucaju kada sam kupio ove godine razlika od 10 kvadrata je bila oko 15 hiljada eura jer je po kvadratu veci stan bio jeftiniji 110 eur po kvadratu.
 
Primera radi, na 360 meseci:

Kamata: 5.03%
Cena stana: 150k
učešće: 30k
rata: 646 EUR
Kamata: 6.5%
Cena stana: 132.5k
učešće: 30k
rata: 647 EUR

Znači bez uredbe na snazi, u protekloj godini kreditni kupac bi mogao da priušti nekretninu 10-15% jeftiniju. Uredba je pogurala kupce da opet kupuju iznad svojih mogućnosti, umesto da dozvoli tržištu da se prilagodi realnoj kupovnoj moći kupaca u skladu sa trenutnim uslovima pozajmljivanja.

Pre bih rekao da je država uredbom čuvala tržište nekretnina od deflacije nego što je pomagala običnom čoveku, i nastaviće to da rade kako stvari stoje, prvenstveno jer toliko polažu na taj rast generisan građevinskom aktivnošću.

Bull je filozofija SNS vlasti, zato kupujte sad jer cene only go up.
Običnom čoveku izadje na isto i sa i bez uredbe. Deluje da štite investitore da bi gradili dalje da se ne usplaše pada cena, pri tom uzimaju profit od banaka. Običan čovek nije ni u minusu ni u plusu nažalost.
 
Vrh