Šta je novo?

Cene nekretnina

26 milijardi dindzi je oko 220 milijona evara. Da sve do zadnjeg dinara ode u nekretnine, mozda bi pokrilo mesec ipo prometa, samo u BG, let alone celu Srbiju. Nije bas relevantna cifra za ovu temu.

Ovo je promet za maj:
Pogledajte prilog 205975

Sto ce reci ovaj maj bi nekako i pokrili, prosli tesko....

Koliko je 220 miliona kreditnog potencijala ako se makar trecina od toga ulozi kao ucesce?
 
Amerikanci imaju jednu super frazu, put your money where your mouth is, odlično primenjiva na ovu temu
Malo je suludo gledati to tako, ne mozes porediti 2 razlicita tipa kupaca.

Ne mozete porediti kupca koji nema dovoljno za zeljenu lokaciju i provodi vreme ovde zaleci se naspram ljudi koji imaju para za zeljenu nekretninu ili kupuju investiciono stanove, saveti za ta 2 tipa kupaca su skroz razliciti.

Ko ima dovoljno da kupi human stan za porodicu u centru ili nbgd super, sjajno, podrzavam.
Ko nema dovoljno da kupi isti takav stan i razmislja da narusi komfor dece na ustrb lokacije i da bi bili pri centru ne podrzavam, pre bih savetovao periferiju u tom slucaju onda.
 
Malo je suludo gledati to tako, ne mozes porediti 2 razlicita tipa kupaca.

Ne mozete porediti kupca koji nema dovoljno za zeljenu lokaciju i provodi vreme ovde zaleci se naspram ljudi koji imaju para za zeljenu nekretninu ili kupuju investiciono stanove, saveti za ta 2 tipa kupaca su skroz razliciti.

Ko ima dovoljno da kupi human stan za porodicu u centru ili nbgd super, sjajno, podrzavam.
Ko nema dovoljno da kupi isti takav stan i razmislja da narusi komfor dece na ustrb lokacije i da bi bili pri centru ne podrzavam, pre bih savetovao periferiju u tom slucaju onda.
Fora je što mi ovde na forumu (većina), uprkos različitim mišljenjima pokušavamo da sagledamo situaciju iz manje - više realnog ugla. Ali onda kad odem nazad "u svet", ubrzo shvatim da grešimo. Samo za petnaestak dana sam sasvim usputno čuo za sledeće situacije:
1. Žena drži 30 godina praznu nekretninu, neće da izdaje.
2. Neće da izdaje domaćem stanovništvu, to je sve sirotinja. Samo stranci.
3. Živi na Nbg u 40m2 sa dvoje male dece, ženom i njenom sestrom. Ima 4k platu, ali neće "za inat" (ne znam kome) da kupi stan dok cene ne budu "realne".

Kada bi svi mi bili u sposobnosti da realno sagledamo svoju situaciju, svoj život, svoju okolinu, bilo bi nam daleko bolje nego sad, uključujući i situaciju sa nekretninama. Ljudi vole da se lažu generalno, tako ih manje boli.
Pre neki dan saznam direktno od čoveka da izdaje stan za ok pare tu blizu mene i prenesem prijatelju koji kuburi sa sadašnjim stanom, on mi kaže: "dobro, videću da svratim ovih dana". Suvišno je reći da je već prekosutra našao stanara. Sigurno će utešiti sebe sa jednim: "nije mi suđeno". Tako, gde god se okreneš. Posle misliš da će neko da pomisli: ajde da vidim koje su sada moje realne mogućnosti. Mi smo i suviše emotivan narod, rado sve prepuštamo besu, nezdravom prkosu, uvređenosti, neozbiljnosti gde joj nije mesto. Ili jednostavno prepustimo sve višoj sili sa jednim nemoćnim : "biće".
 
Poslednja izmena:
Fora je što mi ovde na forumu (većina), uprkos različitim mišljenjima pokušavamo da sagledamo situaciju iz manje - više realnog ugla. Ali onda kad odem nazad "u svet", ubrzo shvatim da grešimo. Samo za petnaestak dana sam sasvim usputno čuo za sledeće situacije:
1. Žena drži 30 godina praznu nekretninu, neće da izdaje.
2. Neće da izdaje domaćem stanovništvu, to je sve sirotinja. Samo stranci.
3. Živi na Nbg u 40m2 sa dvoje male dece, ženom i njenom sestrom. Ima 4k platu, ali neće "za inat" (ne znam kome) da kupi stan dok cene ne budu "realne".

Kada bi svi mi bili u sposobnosti da realno sagledamo svoju situaciju, svoj život, svoju okolinu, bilo bi nam daleko bolje nego sad, uključujući i situaciju sa nekretninama. Ljudi vole da se lažu generalno, tako ih manje boli.
1. Znam ih par u okruženju i par njih koji su mi rodbina da imaju nekretnine koje neće da izdaju.
Razlozi su: previše cimanja, treba da ga renoviram, šta ako mi upropaste stan, šta ako neće da izadju iz stana itd...
Uglavnom su čuli priče ,,rekla-kazala,,i uplašeni su(neće nikakav rizik).
2. Da neće da izdaju domaćem stanovništvu nisam čuo, ali pretpostavljam da su to oni što idu na max profit i sada pikiraju Ruse(ali verujem da bi prihvatili bilo koga ako da najveću ponudu 😉)
3. Balon će da pukne, ima ih uvek. Ne sa tom platom, ali uvek će ih biti.

Nije lako objektivno sagledavati situaciju(a pogotovo sebe) i kod većine ljudi preovladava subjektivno mišljenje sa ličnim emocijama.
 
Fora je što mi ovde na forumu (većina), uprkos različitim mišljenjima pokušavamo da sagledamo situaciju iz manje - više realnog ugla. Ali onda kad odem nazad "u svet", ubrzo shvatim da grešimo. Samo za petnaestak dana sam sasvim usputno čuo za sledeće situacije:
1. Žena drži 30 godina praznu nekretninu, neće da izdaje.
2. Neće da izdaje domaćem stanovništvu, to je sve sirotinja. Samo stranci.
3. Živi na Nbg u 40m2 sa dvoje male dece, ženom i njenom sestrom. Ima 4k platu, ali neće "za inat" (ne znam kome) da kupi stan dok cene ne budu "realne".

Kada bi svi mi bili u sposobnosti da realno sagledamo svoju situaciju, svoj život, svoju okolinu, bilo bi nam daleko bolje nego sad, uključujući i situaciju sa nekretninama. Ljudi vole da se lažu generalno, tako ih manje boli.
Pre neki dan saznam direktno od čoveka da izdaje stan za ok pare tu blizu mene i prenesem prijatelju koji kuburi sa sadašnjim stanom, on mi kaže: "dobro, videću da svratim ovih dana". Suvišno je reći da je već prekosutra našao stanara. Sigurno će utešiti sebe sa jednim: "nije mi suđeno". Tako, gde god se okreneš. Posle misliš da će neko da pomisli: ajde da vidim koje su sada moje realne mogućnosti. Mi smo i suviše emotivan narod, rado sve prepuštamo besu, nezdravom prkosu, uvređenosti, neozbiljnosti gde joj nije mesto. Ili jednostavno prepustimo sve višoj sili sa jednim nemoćnim : "biće".
Или неуморно анализирамо, логицирамо, несвесни сопствене субјективности, мислећи да само будале не мисле исто као ми.;)
 
Al će biti cene kada krene kopanje po Srbiji, pa voda ne bude mogla da se pije a hrana zatrovana.
Pre bih rekao da ce svi iz manjih mesta da tapnu šta imaju i da beže kao svi u Beograd, a ljudi iz Beograda preko.
Kao i Kosovari i svi ostali, ko prvi tapne otimačima odlično prodje, a pošto ne zna šta da gu uradi sa pare odma par stanova u Begeu.
Tako su i ovi iz Lazarevackih sela kad je bila prica sa iskopavanjem, jos su i jurili da počnu kao nešto da zidaju da bi imali više da traže.

A oni obični ljudi koji su ponosni i ostanu, ili ne mogu da se snađu, ostaju u getu na milost i nemilost i da se bore za osnovne uslove života. Tako vazda bilo...
 
Или неуморно анализирамо, логицирамо, несвесни сопствене субјективности, мислећи да само будале не мисле исто као ми.;)
Niko nije bu****, samo ima ljudi koji svojim mišljenjem rade sebi i/ili drugima na štetu. To između ostalog radim i ja nesvesno, samo treba shvatiti gde. Da li je subjektivno reći da činiš glupost ako držiš stan prazan 30 godina? Možda. Da li je logiciranje ili analizranje? Jeste.
 
Već sam kačio ovaj link. Opisuje kako država planira da zbog takvih koji drže prazne stanove donese zakon o ustupanju tih stanova državi.

Voleo bih da imamo tačnu statistiku za zaista prazne stanove, jer ja u mom okruženju samo znam za tri. Neka statistika ume da vara, ili pak zahteva da imaš određeno znanje o načinima na koji ista može da se izrazi, kao što je BDP recimo. Ovu bi bilo lako razumeti. Kao recimo i onu da pola miliona ljudi nema nijedan zub u vilici. I to samo po sebi govori dosta.
 
Meni je logicnije da se poveca porez na nekretnine u kojima se ne zivi, nego da se silom neko tera da izdaje istu. Ako neko nece da izdaje stan, njegovo je pravo, neka placa progresivan porez na svaku sledecu nekretninu u vlasnistvu i svi zadovoljni.
Ozbiljna je tema.
I to progresivno oporezivanje bi kod običnog naroda moglo da se izbegne, tako što se prepišu stanovi na sve članove porodice(decu)....
Voleo bih da pratim tok onih vlasnika od po 1000-2000 stanova kada se progresivno oporezuju. Mislim da bi svi fiktivno preselili firme u zemlje poreskog raja, pa bi država na kraju manje i prihodovala od tog progresivnog oporezivanja.

Ne znam ni kako će to država regulisati kada od vas preuzme stan da bi verovatno izdavala ili dala nekome da živi.
Verovatno si osiguran i plaća ti država, verujem da će i tu neki naći način da nameste da im država renovira ceo stan 😉
 
Ozbiljna je tema.
I to progresivno oporezivanje bi kod običnog naroda moglo da se izbegne, tako što se prepišu stanovi na sve članove porodice(decu)....
Voleo bih da pratim tok onih vlasnika od po 1000-2000 stanova kada se progresivno oporezuju. Mislim da bi svi fiktivno preselili firme u zemlje poreskog raja, pa bi država na kraju manje i prihodovala od tog progresivnog oporezivanja.

Ne znam ni kako će to država regulisati kada od vas preuzme stan da bi verovatno izdavala ili dala nekome da živi.
Verovatno si osiguran i plaća ti država, verujem da će i tu neki naći način da nameste da im država renovira ceo stan 😉
Jeste komoleksno, mada bi poreske vlasti mogle lako da rese problem prebacivanja stanova na clanove porodice ukrstanjem prihoda koji ti clanovi imaju i njihovog imetka.
Najteze bi bilo uloviti velike igrace, kao i uvek, ali po meni treba ograniciti i strogo kontrolisati kupovinu stanova pravnih lica.
 
Previsete polemisete o zakonu koji nije ni donet u Nemackoj vec ce tek biti na javnom uvidu a procenjuje se da bi buo primenljiv na 2% nekretnina.

Nece to kod nas jos 100 godina doci, svi cemo mi biti mrtvi do tada.
 
Nasilno rentiranje je preterano, ali razumem da je poenta toga da se izbegne oporezivanje, a da se opet rešava socijalni problem.

Problem sa progresivnim oporezivanjem je u tome što bi to išlo izuzetno protiv interesa više klase koja čuva svoje bogatstvo (delom) u brojnim nekretninama. Zato se nalaze ova neka polu-rešenja koja zapravo ne rešavaju ništa, ali stišavaju bes sirotinje.
 
Žarkovo residence pokidao, ljudi ne pitaju šta košta :)

žarkovo residence.PNG
 
Nasilno rentiranje je preterano, ali razumem da je poenta toga da se izbegne oporezivanje, a da se opet rešava socijalni problem.

Problem sa progresivnim oporezivanjem je u tome što bi to išlo izuzetno protiv interesa više klase koja čuva svoje bogatstvo (delom) u brojnim nekretninama. Zato se nalaze ova neka polu-rešenja koja zapravo ne rešavaju ništa, ali stišavaju bes sirotinje.
Mi vec imamo progresivno oporezivanje, porez na dohodak gradjanja koji dodatno 10% te oporezuje ako zaradjujes preko nekog iznosa.

Druga je stvar sto tu fali jos koja stopa, za sada se gleda dosta jednostavno poreska stopa.
 
Mi vec imamo progresivno oporezivanje, porez na dohodak gradjanja koji dodatno 10% te oporezuje ako zaradjujes preko nekog iznosa.

Druga je stvar sto tu fali jos koja stopa, za sada se gleda dosta jednostavno poreska stopa.

Mislio sam na progresivno oporezivanje nekretnina, da se obesmisli kolekcionarski hobi.
 
Kada bi svi mi bili u sposobnosti da realno sagledamo svoju situaciju, svoj život, svoju okolinu, bilo bi nam daleko bolje nego sad, uključujući i situaciju sa nekretninama. Ljudi vole da se lažu generalno, tako ih manje boli.
Mi smo i suviše emotivan narod, rado sve prepuštamo besu, nezdravom prkosu, uvređenosti, neozbiljnosti gde joj nije mesto. Ili jednostavno prepustimo sve višoj sili sa jednim nemoćnim : "biće".
Ovo si odlično rekao.
No imam jedan primer sa terena.
2021 smo ja i žena bili u mogucnosti da uzmemo useljivu novogradnju ispod Lešca.
1350 eura. 40kv. Uknjiženo. Ja sam bio za, žena je bila u fazonu ma kakva crna Lešća, ne znam kraj, plašim se noću tuda da idem, nema nikakva prodavnica blizu, curi voda neka ulicom itd. Sve opravdane stavke ako se pogleda realno, nit prkos nit bes. Preskočimo.
Na papiru smo i kao realno sagledali ali onda je realnost cepala jače. Stanovi su svuda leteli cene skakle i za samo godinu dana tu su preprodavali za 2050.
Znaci oko 28000 plus oko 10000 za rentu u medjuvremenu - 38000 greška u proceni zaključno sa današnjim danima i to na stan koji je mogao da se uzme za 54000 :)
Kad pogledam mislim da nismo nesto mnogo bili razmaženi, čak smo i realno gledali ali eto ,,realnost,, koja je nastupila je bila druga i to ,,biće bolje,, nam nije donelo baš nešto:)


Greška je bila i što nismo uzeli nesto tad sto se gradilo, ali nisam imao herca da cekam 2 godine (neke od tih se idalje grade i posle 3 godine a vecina izgradjenih idalje nema ni upotrebnu dozvolu)
Tu više mislim da je prevladao strah ne prkos jer su moji na glupost izgubili 1 stan, a i znam par situacija gde su ljudi dali svoje stanove na rušenje za nove a nikad nisu izgradjene nove zgrade do kraja pa su ostali i bez jedinog doma ili su uplatili za nedovršene stanove.
No sa tim strahovima se treba boriti inače se ništa neće uraditi nikad.
 
Vrh