Šta je novo?

Cene nekretnina

Cemu bravo? Pa on prvi preti da ce da ode u inistranstvo jer kaze tamo je bolje I jeftinije. Kako onda kupovina stana u BG nema alternative nego je trziste primorano? Kao da je neka velika razlika nekome iz Nisa ko hoce da kupi vikend stan da li je to Beograd ili Stokholm (kaze Pera Ikea da je tamo mnogo dobro mnogo jeftino). Dok sa drige strane za jeftinije gorivo bas I nemas alternative. Osim da kupis Teslu :D
 

Nastavak na jučerašnju priču o problemima sa izvozom i deficitom platnog bilansa, a sve u bliskoj vezi sa cenama nekretnina. Mislim da tekst poprilično dobro sumira pravac u kome ide ekonomija. Rasta će neminovno biti, samo je pitanje koliko će on održiv biti i koju cenu ćemo u budućnosti platiti za to. Sve u svemu, imamo šansu da situaciju preokrenemo u našu korist (samo je pitanje da li smo kadri za to).

1. Najviše stranih investicija u Srbiji tokom prethodne i početkom ove godine slilo se u prerađivačku industriju, građevinarstvo, nekretnine i rudarstvo. SDI=1,3 milijarde evra, 53,4%+ u odnosu na 2023.

2. U građevini postoje dve faze, dok traje gradnja kada se angažuju radnici, izvođači, kupuje se građevinski materijal, i to generiše tražnju i podiže nivo BDP-a, ali na kratak rok. Kada se to završi nema ni transfera tehnologije, ni znanja, ni izvoza, već samo zgrade. U našem slučaju luksuzne stambene jedinice koje većina građana ne može da priušti.

3. Visoka ulaganja u sektore koji proizvode nerazmenljiva dobra, koja se ne izvoze, često su podstaknuta relativno visokom vrednosti valute, u našem slučaju dinara. To utiče na privlačenje investicija u takve sektore, što nema znatni uticaj na rast izvoza Srbije u budućnosti. Pojedine zemlje su pre svetske finansijske krize privlačile velike investicije u nekretnine, kao što je Španija. Tu su ljudi iz severnih razvijenih evropskih zemalja kupovali stanove, kuće, apartmane, kako bi u starosti provodili veći deo vremena zbog povoljnije klime, što je napravilo ovoj zemlji probleme", ukazuje ovaj profesor. On dodaje da je to dovelo do balona cena nekretnina, a da je udeo u krizi imalo to što Španija nije imala dovoljno ulaganja u industriju, poljoprivredu i druge delatnosti koje izvoze proizvode u inostranstvo, već su investiranja bila koncentrisana u delatnosti koje uglavnom proizvode za domaće tržište.

4. A kada je reč o stanogradnji, u Srbiji se vodi neuobičajena politika. U svetu, država uglavnom subvencioniše izgradnju jeftinih stanova koji su namenjeni siromašnim i srednjim slojevima stanovništva. Kod nas se država najviše trudi da podstakne ulaganja u najskupocenije stanove kao što je Beograd na vodi", upozorava Arsić.
On dodaje da Srbiji ipak "ide na ruku" to što troškovi rada sada rastu u celoj Evropi, a naročito u manje razvijenim zemljama. Zato, kako pojašnjava, oni koji investiraju, nemaju puno bolje alternative u odnosu na nas.

5. "Ovo može biti posledica toga što imamo veliku tražnju za nekretninama, naročito na skupim lokacijama. Takođe, jer imamo strane tražioce, recimo zbog rata Ruse i Ukrajince, ali i to što smo postali migrantska destinacija. Samim tim kompanije ulažu u nove projekte, i uglavnom je reč o skupljim nekretninama. Osim toga, može biti rezultat ulaganja stranih firmi u hotelske kapacitete, jer je turizam u Srbiji u značajnom porastu", pojašnjava Marković.
 
Cemu bravo? Pa on prvi preti da ce da ode u inistranstvo jer kaze tamo je bolje I jeftinije. Kako onda kupovina stana u BG nema alternative nego je trziste primorano? Kao da je neka velika razlika nekome iz Nisa ko hoce da kupi vikend stan da li je to Beograd ili Stokholm (kaze Pera Ikea da je tamo mnogo dobro mnogo jeftino). Dok sa drige strane za jeftinije gorivo bas I nemas alternative. Osim da kupis Teslu :D
Ako je npr kod nas tv skuplji 30% u odnosu na EU šta ćeš da uradiš?
1. Da ne kupiš tv ili
2. Dobiješ ŠLJ kvalitet za isti novac.
Tako je i sa stanovima. Dobiješ 39m2 umesto 55m2.
Šta je loše rekao? Pa zar nije jeftinije u EU u odnosu na prosečnu zaradu? Stan, 20 min od centra prevozom 70-80m2. Izaberi bilo koju profesiju i bilo koji grad u Evropi sa sličnom populacijom pa da vidimo. Kupovina na kredit.
Bez trajne selidbe nema kupovine na kredit.
 
2. U građevini postoje dve faze, dok traje gradnja kada se angažuju radnici, izvođači, kupuje se građevinski materijal, i to generiše tražnju i podiže nivo BDP-a, ali na kratak rok. Kada se to završi nema ni transfera tehnologije, ni znanja, ni izvoza, već samo zgrade.

Ja kad sam ovo rekao (samo na malo suvlji način), napadoše me svi na temi :)
 
Ja kad sam ovo rekao (samo na malo suvlji način), napadoše me svi na temi :)
Mnogo toga zavisi od toga kako je izrečeno 😅
@Salev85 je juče napisao po meni dobro šta je posredi. Samo mislim da i dalje postoji prostor za manevar, odnosno preokret situacije u našu korist. Ali to je krajnje optimističan pogled na situaciju.
 
Ako je npr kod nas tv skuplji 30% u odnosu na EU šta ćeš da uradiš?
1. Da ne kupiš tv ili
2. Dobiješ ŠLJ kvalitet za isti novac.
Tako je i sa stanovima. Dobiješ 39m2 umesto 55m2.
Šta je loše rekao? Pa zar nije jeftinije u EU u odnosu na prosečnu zaradu? Stan, 20 min od centra prevozom 70-80m2. Izaberi bilo koju profesiju i bilo koji grad u Evropi sa sličnom populacijom pa da vidimo. Kupovina na kredit.
Bez trajne selidbe nema kupovine na kredit.
Alternativa je da ne kupis stan blizu centra, ali to je tabu tema ove rasprave kao sto smo videli ranije.
 
Ako je npr kod nas tv skuplji 30% u odnosu na EU šta ćeš da uradiš?
1. Da ne kupiš tv ili
2. Dobiješ ŠLJ kvalitet za isti novac.
3. Da ga kupim u EU
Šta je loše rekao?
Lose je uporedio proizvod za koji imas alternativu i proizvod za koji nemas alternativu
Pa zar nije jeftinije u EU u odnosu na prosečnu zaradu? Stan, 20 min od centra prevozom 70-80m2. Izaberi bilo koju profesiju i bilo koji grad u Evropi sa sličnom populacijom pa da vidimo.
Ne kapiras. To sto si napisao je dokaz da kupovina vikend ili investicionog stana, a to su vecinski kupci koji pumpaju cene pa kupci za zivot navodno ispastaju zbog njih, u par centralnih BG opstina ima alternativu.

Bez trajne selidbe nema kupovine na kredit.

Kupci vikend stanova i investicionih stanova svakak ne kupuju na kredit u preko 90% slucajeva.
 
Alternativa je da ne kupis stan blizu centra, ali to je tabu tema ove rasprave kao sto smo videli ranije.
Po meni je to jedina razumna i isplativa opcija onome ko ne zarađuje daleko iznad proseka. Kladiš se na to da će se makar putevi razgranati jer se masivno ulaže i ulagaće se u građevinu. Izabereš lokaciju koja ima potencijal, gde možeš da živiš i sad bez većih problema, i čekaš koju godinu da se to dalje razvije.
 
Alternativa je da ne kupis stan blizu centra, ali to je tabu tema ove rasprave kao sto smo videli ranije.

Malo je degutantno što vlasnici nekretnina po centralnim opštinama na ovoj temi "preporučuju" selidbu 30km od grada. Ne mislim samo na tebe, već generalno. Ne doprinosi temi nimalo, već zvuči kao provokacija na koju se ljudi pecaju da bi se posvađali oko toga zašto Batajnica nije isto što i blokovi, dok paralelno Mrgood davi temu kao zmija žabu.

Hajde da pretpostavimo da svako ima neki životni razlog zašto hoće da živi gde hoće da živi. Bilo da je to posao, vrtić, škola, javni prevoz, časovi baleta, fakultet, blizina babi i dedi itd., i da to na temi prestane da bude predmet polemike jer ne vodi nikuda.
 
Poslednja izmena:
Rece neko ko temu koristi kao svoj licni blog, i za godinu dana je naspamovao komentara vise nego mrgood za 6 godina...

Ne mislim uopšte na broj, nego na vrstu komentara koje bacaš. Provokacije, prozivanja, sarkastično-ironične opaske i sl. Zadnjih ne znam koliko strana si se dohvatio Zlatibora kao da to nekog osim Labuda zanima na ovoj temi. Ne pamtim da si napisao nešto da nije bilo usmereno na to da "poklopiš" nekog drugog člana na temi.

Bilo bi lepo za promenu da napišeš šta kupuješ/prodaješ, gde, kako ide potraga itd. Svi ostali na temi su bar napisali nešto o svom ličnom iskustvu na tržištu, ti samo figuriraš kao neki provokatorski AI.
 
Malo je degutantno što vlasnici nekretnina po centralnim opštinama na ovoj temi "preporučuju" selidbu 30km od grada. Ne mislim samo na tebe, već generalno. Ne doprinosi temi nimalo, već zvuči kao provokacija na koju se ljudi pecaju da bi se posvađali oko toga zašto Batajnica nije isto što i blokovi, dok paralelno Mrgood davi temu kao zmija žabu.

Bilo bi lepo da pretpostavimo da svako ima neki životni razlog zašto hoće da živi gde hoće da živi. Bilo da je to posao, vrtić, škola, javni prevoz, časovi baleta, fakultet, blizina babi i dedi itd., i da to na temi prestane da bude predmet polemike jer ne vodi nikuda.
Ok, svako ima razlog zašto negde hoće da živi...
Ovde se pričalo i komentarisalo da to mogu biti i predgradja jer su jeftinija...
Nekome čak predgradje i više odgovara nego centar po nekim drugim ličnim parametrima, koji su kod svakog subjektivno drugačiji...
Čak nisu ni sami novci kod nekog presudni da bi uzeli u predgradju ili mestu pored Beograda...
Ja kao investicioni kupac sam prvi stan uzeo u Beogradu zbog potraznje tog kraja za rentiranjem, mada sam mogao tamo i da živim da su poslovne prilike bile drugačije...
U Novom Sadu živim po komentarima mojih kolega na teškoj periferiji već skoro jednu deceniju u stanu, da je u pitanju neka kuća ili bolji i veći stan ne bih ni gledao da se preselim...
 
Malo je degutantno što vlasnici nekretnina po centralnim opštinama na ovoj temi "preporučuju" selidbu 30km od grada. Ne mislim samo na tebe, već generalno. Ne doprinosi temi nimalo, već zvuči kao provokacija na koju se ljudi pecaju da bi se posvađali oko toga zašto Batajnica nije isto što i blokovi, dok paralelno Mrgood davi temu kao zmija žabu.

Bilo bi lepo da pretpostavimo da svako ima neki životni razlog zašto hoće da živi gde hoće da živi. Bilo da je to posao, vrtić, škola, javni prevoz, časovi baleta, fakultet, blizina babi i dedi itd., i da to na temi prestane da bude predmet polemike jer ne vodi nikuda.
Ako nemas para za stan pri centru to ti je realnost hteo ti to ili ne hteo.
To ili da cekas jos X godina u nadi da ce cene pasti ili da menjas posao da brze skupis bare nego sto kvadrat raste ili da prihvatis manju kvadraturu nema tu sad milion opcija.

Moja diskusija oko Batajnice je samo ogolila jednu istinu a to je da dosta ljudi ovde smatra ispod casti da zivi van centralnih opstina ili im ego to ne dozvoljava pod okriljem nekih svojih uslova koji su sve samo ne realni, posebno kada to pricaju ljudi koji van centralnih opstina nisu ni krocili cini mi se nekada.
Sta vise, ne znam kako moja diskusija oko iste nije pokazala da apsolutno nema dobrih argumenata protiv mog saveta osim licnog osecaja, svi razlozi protiv su bili cisto subjektivni a ne realni.

Ne kazem da tu spadas i ti, ali da je doprinelo temi jeste, i ja bih vise postovao kada bi ljudi otvoreno rekli "radi me da zivim na Vracaru/NBGD jbg" nego da izmisljaju fiktivne razloge zasto opstine dalje od centra ili lokacije pri Beogradu nisu OK za zivot i zale se kako prosecan covek ne moze da zaradi za dvosoban/trosoban stan na Vracaru.
 
Alternativa je da ne kupis stan blizu centra, ali to je tabu tema ove rasprave kao sto smo videli ranije.
Zasto bi platio nesto sto ima istu cenu u EU a da mi pritom treba zbog loše infrastrukture 50+minuta do posla a u EU do 20min do posla? Ne računam vrtić, školu itd. Samo putovanje do posla.
Zahvaljujem se unapred na odgovoru.
 
Zasto bi platio nesto sto ima istu cenu u EU a da mi pritom treba zbog loše infrastrukture 50+minuta do posla a u EU do 20min do posla? Ne računam vrtić, školu itd. Samo putovanje do posla.
Zahvaljujem se unapred na odgovoru.
Zato sto zivis u Srbiji? Ne razumem logiku.
Zasto bi nasi programeri radili za 2000 eura kada u Americi mogu da rade za 10,000 dolara mesecno?
Zasto bi ziveo ovde gde vlada Vucic ako postoji u EU utopija gde on ne vlada?

Mozda zato sto ne zele svi da napuste Srbiju a trziste je takvo kakvo jeste.
Od svih argumenata ovaj je najslabiji.

Relevantnija informacija za temu:
Juce je jedna od mojih poslovnih poznanica otisla sa proceniteljem da gleda da kupi kucu, IT sektor i dalje kupuje nekretnine pa vi razmatrajte da li se ljudi plase i nemaju para i dalje.
 
Zasto bi platio nesto sto ima istu cenu u EU a da mi pritom treba zbog loše infrastrukture 50+minuta do posla a u EU do 20min do posla? Ne računam vrtić, školu itd. Samo putovanje do posla.
Zahvaljujem se unapred na odgovoru.
Takvo poređenje bi obesmislilo gotovo sva nastojanja unutar granica naše zemlje. Možda zato što ne može ili ne želi da živi u EU?
 
Kuću? Strava, lepo je čuti da neko kupuje i kuće. Da li može da se zna u kom kraju grada otprilike? Zanima me gde postoji tražnja za kućama generalno, jer ne poznajem nikog lično ko je kupio kuću.
Nisam je pitao za tacnu lokaciju ali je iz Novog Sada pa pretpostavljam da je tu negde i kuca.
Malo je starija osoba u pitanju srednje 40e pa pretpostavljam da zeli malo vise mira i svoje slobode umesto trenutnog stana gde zivi, znam samo jer je spomenula usput da zuri kada smo bili na zoom pozivu :D
 
3. Da ga kupim u EU

Lose je uporedio proizvod za koji imas alternativu i proizvod za koji nemas alternativu

Ne kapiras. To sto si napisao je dokaz da kupovina vikend ili investicionog stana, a to su vecinski kupci koji pumpaju cene pa kupci za zivot navodno ispastaju zbog njih, u par centralnih BG opstina ima alternativu.



Kupci vikend stanova i investicionih stanova svakak ne kupuju na kredit u preko 90% slucajeva.
Ja nisam pisao o investicionom stanu u najužem centru. Pitam te o stanovima na 20min od centra.
Ako primećuješ, mahom ljudi ovde traze stan za zivot.
Kod nas zbog užasne infrastrukture i prevoza se taj stan vodi kao centar (20min do centra). Na zapadu je 20min do centra vec periferija. Kod nas je periferija 40+minuta od centra. Slične su cene nase periferije od 40+ i na zapadu 20+. I to je ovde na forumu kao ok uz primesu kupuj i to dok mozes.
 
Zato sto zivis u Srbiji? Ne razumem logiku.
Zasto bi nasi programeri radili za 2000 eura kada u Americi mogu da rade za 10,000 dolara mesecno?
Zasto bi ziveo ovde gde vlada Vucic ako postoji u EU utopija gde on ne vlada?

Mozda zato sto ne zele svi da napuste Srbiju a trziste je takvo kakvo jeste.
Od svih argumenata ovaj je najslabiji.
Ne mogu da rade za 10k, nije više 2020 godina. Za ostalo rečeno, pa ništa, samo si potvrdio moje makro predvidjanje za naredni period ❤️. Nije stvar u tome da li neko ima para, nego šta dobija za taj novac. A ovde se dobija sve manje i lošijeg kvaliteta.
Zato po trendu prometa se po kvartalima na nivou Srbije kupuju sve manji stanovi.
 
Na neki način je i povezano sa cenama nekretnina. Pokazuje da ipak raste kupovna moć građana.....

Veliki skok prodaje novih automobila u Srbiji u prvih šest meseci!​


Tržište automobila, kako u Srbiji, tako i u svetu, u stalnom je razvoju. Kako napreduje tehnologija, tako se i automobilska industrija menja, a potraga za ekološki prihvatljivim rešenjima dovela je do pojave novih, električnih i hibridnih modela.

Kako bismo dobili kompletniji uvid u celokupno tržište automobila i koji modeli dominiraju razgovarali smo sa generalnim sekretarom Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova Borisom Ćorovićem.

On podseća da je u 2023. uvezeno 25.400 novih i oko 132.000 polovnih automobila, a najviše vozila stiglo je iz Italije, Francuske i Nemačke.

„Kada je reč o ovoj godini, na dan 30. jun 2024. u Srbiji je prodato 15.158 novih putničkih automobila. Na isti dan prošle godine, prodato je 12.664. Dakle, zabeležen je rast prodaje novih automobila od 19,7 odsto. Što se tiče polovnih automobila, brojke su negde na nivou prošle godine. Dakle, uvezeno ih je oko 55.000“, objašnjava Ćorović..........

 
Ne mogu da rade za 10k, nije više 2020 godina. Za ostalo rečeno, pa ništa, samo si potvrdio moje makro predvidjanje za naredni period ❤️. Nije stvar u tome da li neko ima para, nego šta dobija za taj novac. A ovde se dobija sve manje i lošijeg kvaliteta.
Kao i svuda u svetu ako nisi primetio, nije cena nekretnina problem samo kod nas.
A da mogu da rade mogu, ja sam imao mesece gde u Srbiji izlazim preko 10k mesecno a kamoli da sam u Americi, i to pricam o prosle 2 godine.

Infrastruktura nam jeste uzasna i samim time apsolutno nema veze gde zivis ako putujes u centar cim dodjes do jednog dela beograda provesces 15 minuta u zastojima i kretanju brzinom puza.
Ja sam to ilustrovao isto pre par dana kada sam gledao vreme potrebno iz Batajnice, Zemuna, Novog beograda da se dodje do centra i razlika je bila manja od 10 minuta kolima.


I poslednja stvar, onaj kome je prioritet porodica ce gledati da izvuce maksimum kvadraturu u odnosu na infrastrukturu mesta (skole i dom zdravlja) a ne da li njemu treba 20 ili 40 minuta kolima do posla. Malom detetu nije prioritet da zivi na Vracaru ali mu znaci da ima svoju sobu i bolje ce zivetu u 80m2 u Batajnici nego u 40m2 na Vracaru.
 
Na neki način je i povezano sa cenama nekretnina. Pokazuje da ipak raste kupovna moć građana.....

Veliki skok prodaje novih automobila u Srbiji u prvih šest meseci!​


Tržište automobila, kako u Srbiji, tako i u svetu, u stalnom je razvoju. Kako napreduje tehnologija, tako se i automobilska industrija menja, a potraga za ekološki prihvatljivim rešenjima dovela je do pojave novih, električnih i hibridnih modela.

Kako bismo dobili kompletniji uvid u celokupno tržište automobila i koji modeli dominiraju razgovarali smo sa generalnim sekretarom Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova Borisom Ćorovićem.

On podseća da je u 2023. uvezeno 25.400 novih i oko 132.000 polovnih automobila, a najviše vozila stiglo je iz Italije, Francuske i Nemačke.

„Kada je reč o ovoj godini, na dan 30. jun 2024. u Srbiji je prodato 15.158 novih putničkih automobila. Na isti dan prošle godine, prodato je 12.664. Dakle, zabeležen je rast prodaje novih automobila od 19,7 odsto. Što se tiče polovnih automobila, brojke su negde na nivou prošle godine. Dakle, uvezeno ih je oko 55.000“, objašnjava Ćorović..........

Bas sam bio video vest i rekoh da li da podelim...

"Prosečne prodajne cene za polovne automobile kreću se između 8.500 i 9.000 evra, dok je opseg cena za nove automobile poprilično širok i kreće se od 14.500 pa i do više od 300.000 evra."
 
Vrh