Šta je novo?

Cene nekretnina

Jok nego će rast da ide iz privatnog sektora :) Seti se u kojoj državi živiš...
Sve je to lepo ali kad oduzmemo gdp od gradjevine finansiran od strane države iz kredita šta smo onda radili poslednjih 10 godina 🤷. Maltene 0% realnog rasta 🤷. Živimo od kredita kao za vreme tita 😂😂😂.

Evo jedan zanimljiv grafik:

Raste supply novih objekata jer kupaca nema. Trenutno je stock 9.3 meseca u USA sa tendencijom rasta.
Meni je zanimljivo da pratim ove stvari. Lagujemo oko 1-3 godine uvek 🙂.

Edit:
 
Poslednja izmena:
Trenutno na Halo Oglasima ima 8.327 oglasa agencija i 341 oglas vlasnika. Oglasi vlasnika znaju cesto da budu povoljniji od oglasa agencija, ali tu imamo i 2 dodatne situacije:
  • Vlasnik oglasi stan po istoj ceni po kojoj bi oglasila agencija, tj. samo koristi naduvane cene da bi i svoj oglasio po toj ceni, pri cemu zeli da izbegne placanje provizije agenciji i da pokupi sav kajmak. Ovo jeste normalno ponasanje vlasnika koji zeli da proda stan po maksimalnoj ceni, ali ne bi mogao da oglasava po toj ceni da agencije ne pumpaju cene svih ostalih stanova
  • Agencije glume "vlasnika" kako bi namamile onog ko zeli da izbegne agencije da kupi preko njih. A obrazlozenje im je obicno tipa "Ovo je stan mog rodjaka, ali ja imam ovlascenje da ga prodam, a moja zena drzi agenciju, pa cemo preko nje to da zavrsimo"
Poenta price jeste da je broj oglasa vlasnika relativno mali da bi uticao na trziste, a i agencije ih cesto "ubede" da je bolje da prodaja ide preko njih jer ce dobiti vise.

Slozena matematika, pisalo se puno o tome i mozemo samo da spekulisemo. Ako vidimo da se u mnogim zemljama u okruzenju grade stanovi dosta jeftinije nego ovde (recimo Bugarska, Grcka,...), znaci da sama cena izgradnje cini relativno mali deo ukupnih troskova. AKo sam dobro razumeo, veliki deo cini zemljiste, ali to neki investitori dobijaju dzabe, tako da oni imaju ko zna koji profit. Oni investitori koji nemaju dzabe zemljiste zaradjuju sigurno manje, ali se postavlja pitanje kako su u nekim drugim zemljama stanovi jeftiniji? Ako su takse, zasto mi imamo najskuplje takse? Ko sve mora da se podmiti ili kome treba da se pokloni stan da bi zgrada dobila dozvolu ili prosla tehnicki prijem? Ako je zemljiste, zasto drzava nije vodila adekvatnu politiku kojom bi omogucila da imamo vise zemljista na povoljnim lokacijama cime bi zemljiste bilo nize (drugim recima, zasto nije razvijala infrastrukturu)? Ako je profit razlog razlike u ceni, onda znaci da nasi mnogo vise zaradjuju. Obrni okreni, sta god da je, nesto je trulo kod nas.

Sta je kontradiktorno? Zar nismo pricali o tome da investitori (a verovatno i agenti) racunaju na to da u uslovima smanjene traznje i dalje mogu prodati sve sto su planirali da prodaju, samo ce prodaja ici sporije? Ako "manja zarada" zamenis sa "sporija zarada" onda nemas motiv da spustas cene :) Ako bi spustali cene, onda bi posle nekad ponovo morali da dizu, ovako samo pokusavaju da odrze prag dok ne stvore uslove da ponovo dizu.
Ja samo ne znam zašto se tolika graja digla na Agente?! Pa ko ikoga lupa po ušima i glavi da ih koristi?! NIKO! Niti moraš niti si u obavezi zakonskoj. Ali velika većina ljudi hoće jer mu je lakše i "neće da se cima".
Evo ja vam mogu dati primer od pre mesec dana iz NL. Izdavao sam stan ja i moj komšija (isto Srbin) iz druge zgrade. Ja sam prvi tražio podstanara, pa onda su i njemu otkazali pa je i on. Dugo smo drugari, pričamo o svemu. No long story short. Ja sam sam tražio podstanara, oglašavao preko Facebooka, mene su zvali potencijalni podstanari, sam sam im pokazivao, radio screening kandidata i slično.
Moj komšija me pitao kako si ti našao podstanara, ja mu prosledio sve FB grupe, moj tekst oglasa, on samo treba da promeni kvadraturu i stavi druge slike. I znate šta je uradio - DAO Agenciji da mu traži podstanara.
Ja ga posle pitam pa što to uradi jel ti nije žao para - radi se o jednoj kiriji + PDV što za četverosoban stan u Amsterdamu nije mala para... I on je rekao pa da ali mnogo ima cimanja, stalno će me zvati, pa pokazivanje pa sve. Ovako samo dobijem ugovor na potpis.

E sad ko je u pravu - ne znam. Da li su mene zvali i Agenti da mi nude svoje usluge!? DA, jesu! I sve sam ih odmah odbio. Kad sve saberem, stavljanje oglasa, javljanje na telefon, pokazivanje stana + screening kandadata to me je koštalo oko 8h (naravno razbacano na nekoliko dana). Da li bi platio nekom jednu kiriju i jos PDV na to. NE, NIKADA! Ja bi rekao to je porez na b***. Ali svako ima svoju računicu. Da li je moj komšija u pravu ili ja ne znam. Po meni važno je da imamo obojica izbor. Komfor se plaća i u Srbiji i u NL.
Moje lično mišljenje je da prvo probaš sam da nađeš podstanara pa onda ako ne uspeš onda da daš agentu. Ali odmah agentu bez i da pokušaš... Pa to ne bi nikad.

Isto je i za prodaju/kupovinu stana. Pre, dok nije bilo interneta, Agenti su po meni imali smisla. Sada uz sve sajtove i filtere NEMAJU nikakvog. Evo i sa ovim iskustvom (2 nekretnine u NL i 1 stan u BGu) sve sam kupio bez Agenta igde. Iako je i u NL čak pravilo i preporučljivo da imaš svog Agenta i kada kupuješ nekretninu jer "on zna bolje da pregovara"??! To je objašnjenje - ON, Agent zna bolje da pregovara za moj novac od mene:)))) Šta reći na ovo nego se nasmejati. I kupio sam uvek bez da sam platio i dinara i jednom agentu i u Srbiji i u NL. Čak mogu reći da sam bolje izučio zanat od njih samih. I bolje upoznao zgrade, kvalitete gradnje i sve ostalo. Po meni to je ogromna investicija i želim sve da znam.
Komfor se plaća i neka postoje! Ko hoće da ih koristi neka ih koristi, njegove pare neka ih troši na šta hoće.
 
@G.I.Joe sa agentima je zaj****, jer kada hoces kao kupac da kupis starogradnju, ne mozes da ih izbegnes. tj prodavac hoce da ti proda samo ako ides preko njihove agencije. onda mozes da uzmes nekog svog da ti glumi "agenta" pa da te ne deru na 2%, ali znas kako vecina kada kupuje prvi stan i nema pojma o svim tim stvarima.
 
Ja samo ne znam zašto se tolika graja digla na Agente?! Pa ko ikoga lupa po ušima i glavi da ih koristi?! NIKO! Niti moraš niti si u obavezi zakonskoj. Ali velika većina ljudi hoće jer mu je lakše i "neće da se cima".
Evo ja vam mogu dati primer od pre mesec dana iz NL. Izdavao sam stan ja i moj komšija (isto Srbin) iz druge zgrade. Ja sam prvi tražio podstanara, pa onda su i njemu otkazali pa je i on. Dugo smo drugari, pričamo o svemu. No long story short. Ja sam sam tražio podstanara, oglašavao preko Facebooka, mene su zvali potencijalni podstanari, sam sam im pokazivao, radio screening kandidata i slično.
Moj komšija me pitao kako si ti našao podstanara, ja mu prosledio sve FB grupe, moj tekst oglasa, on samo treba da promeni kvadraturu i stavi druge slike. I znate šta je uradio - DAO Agenciji da mu traži podstanara.
Ja ga posle pitam pa što to uradi jel ti nije žao para - radi se o jednoj kiriji + PDV što za četverosoban stan u Amsterdamu nije mala para... I on je rekao pa da ali mnogo ima cimanja, stalno će me zvati, pa pokazivanje pa sve. Ovako samo dobijem ugovor na potpis.

E sad ko je u pravu - ne znam. Da li su mene zvali i Agenti da mi nude svoje usluge!? DA, jesu! I sve sam ih odmah odbio. Kad sve saberem, stavljanje oglasa, javljanje na telefon, pokazivanje stana + screening kandadata to me je koštalo oko 8h (naravno razbacano na nekoliko dana). Da li bi platio nekom jednu kiriju i jos PDV na to. NE, NIKADA! Ja bi rekao to je porez na b***. Ali svako ima svoju računicu. Da li je moj komšija u pravu ili ja ne znam. Po meni važno je da imamo obojica izbor. Komfor se plaća i u Srbiji i u NL.
Moje lično mišljenje je da prvo probaš sam da nađeš podstanara pa onda ako ne uspeš onda da daš agentu. Ali odmah agentu bez i da pokušaš... Pa to ne bi nikad.

Isto je i za prodaju/kupovinu stana. Pre, dok nije bilo interneta, Agenti su po meni imali smisla. Sada uz sve sajtove i filtere NEMAJU nikakvog. Evo i sa ovim iskustvom (2 nekretnine u NL i 1 stan u BGu) sve sam kupio bez Agenta igde. Iako je i u NL čak pravilo i preporučljivo da imaš svog Agenta i kada kupuješ nekretninu jer "on zna bolje da pregovara"??! To je objašnjenje - ON, Agent zna bolje da pregovara za moj novac od mene:)))) Šta reći na ovo nego se nasmejati. I kupio sam uvek bez da sam platio i dinara i jednom agentu i u Srbiji i u NL. Čak mogu reći da sam bolje izučio zanat od njih samih. I bolje upoznao zgrade, kvalitete gradnje i sve ostalo. Po meni to je ogromna investicija i želim sve da znam.
Komfor se plaća i neka postoje! Ko hoće da ih koristi neka ih koristi, njegove pare neka ih troši na šta hoće.
Nemam ja nista protiv toga da agent naplati proviziju od onog ko ga je angazovao, prodavac. Problem je sto agenti zele da i od kupca naplate proviziju, na prevaru mu podmetnu da potpise da ih angazuje kao posrednika navodeci da to moraju da ucine po zakonu o sprecavanju pranja novca i terorizma. Agencija mora da identifikuje potencijalnog kupca, ali kupac nije duzan da potpise angazovanje agencije, ali agencija ne zeli da pokaze stan ako ih i ti kao kupac ne angazujes. Agencija mozda znaci prodavcima, ali kupcima ne znaci skoro apsolutno nista. Ja agenta nisam angazovao, ko ga je angazovao, nek mu placa.
 
@G.I.Joe sa agentima je zaj****, jer kada hoces kao kupac da kupis starogradnju, ne mozes da ih izbegnes. tj prodavac hoce da ti proda samo ako ides preko njihove agencije. onda mozes da uzmes nekog svog da ti glumi "agenta" pa da te ne deru na 2%, ali znas kako vecina kada kupuje prvi stan i nema pojma o svim tim stvarima.
E baš zato treba da se čovek ispraksira i nauči jer ako nekom 2% na 150k nije problem da plati onda neka plati.
Znam da u starogradnji kod nas ne možeš da ih izbegneš ali to je specifičnost tržišta.
 
E baš zato treba da se čovek ispraksira i nauči jer ako nekom 2% na 150k nije problem da plati onda neka plati.
Znam da u starogradnji kod nas ne možeš da ih izbegneš ali to je specifičnost tržišta.
Sta mozes da se ispraksiras kad oni nece da ti pokazu stan ako ne potpises angazovanje? Dzabe ja znam pravila ako oni teraju svoje, jedino mozes da se posvadjas i da ti uopste i ne pokazu taj stan. A upravo o tome sam pisao, da oni kontrolisu trziste starogradnje, to sto ti nazivas "specificnost trzista". :)
 
E baš zato treba da se čovek ispraksira i nauči jer ako nekom 2% na 150k nije problem da plati onda neka plati.
Znam da u starogradnji kod nas ne možeš da ih izbegneš ali to je specifičnost tržišta.

ako si prodavac, meni je suludo da dam 2% agenciji, pogotovo ako imas dobar stan. jednostavno ne daju ti nikakvu uslugu, ali nikakvu.
teoretski ti treba advokat za ugovor/predugovor u zavisnosti kakav je kupac.

kao kupac, za starogranju moras da angazujes advokata da ti proceslja papire kako treba, da te ne zavlace, jer agencije ni to ne znaju da urade kako treba


edit: mislim vecina agenata zna da bude skart iz drugih profesija
 
Sta mozes da se ispraksiras kad oni nece da ti pokazu stan ako ne potpises angazovanje? Dzabe ja znam pravila ako oni teraju svoje, jedino mozes da se posvadjas i da ti uopste i ne pokazu taj stan. A upravo o tome sam pisao, da oni kontrolisu trziste starogradnje, to sto ti nazivas "specificnost trzista". :)
Ako kontrolišu onda moraš igrati po njihovim pravilima da bi došao do stana. Ili da ti daješ oglas (što viđam) tipa Kupujem stan direktno od vlasnika na toj i toj lokaciji... Pa da ti se vlasnici javljaju - ko je zainteresovan... Treba biti racionalan. Ako ne možeš da kupiš stan bez agenta onda bolje dati 3-5k eura i završiti posao nego se posvađati i ne kupiti... Ne možeš protiv vetrenjača.
I ovde ima isto kartlizacije, kad je bilo najžešće tržište nisi mogao ni da dođeš da pogledaš nekretninu ako nisi imao svog agenta (govorim o NL). Praktično vrana vrani ne kopa oči...
 
Ako kontrolišu onda moraš igrati po njihovim pravilima da bi došao do stana. Ili da ti daješ oglas (što viđam) tipa Kupujem stan direktno od vlasnika na toj i toj lokaciji...
Problem je sto nacin na koji kontrolisu trziste nije zakonski, pre svega mislim na deo gde te "primoravaju" da potpises nesto sto nisi duzan da bi naplatili proviziju i od tebe.
 
Cena agenata je prevelika i to bi trebalo regulisati, ali njihovo postojanje mi je ok. Nisu svi vični internetu, niti znaju kako proces kupovine treba da izgleda, a u cenu agenta je ubačena i cena pravnika koji sarađuje sa agencijom i koji priprema predugovor, ugovor itd.

Da ne govorim kad treba da prodaš stan u drugom gradu ili zemlji, onda sigurno bez agenta ne bi mogao da izvedeš proces.
 
Problem je sto nacin na koji kontrolisu trziste nije zakonski, pre svega mislim na deo gde te "primoravaju" da potpises nesto sto nisi duzan da bi naplatili proviziju i od tebe.

Trebalo bi taj procenat da se skroz prebaci na prodavca, dakle 4% prodavac plaća ako hoće da angažuje agenta. Kupac bi trebalo da plati samo ako sam angažuje agenta za kupovinu, nema smisla da plaća 2% prodavčevog.

Prodavac uvek može u cenu nekretnine da zaračuna procenat agenta (što i rade).
 
Cena agenata je prevelika i to bi trebalo regulisati, ali njihovo postojanje mi je ok. Nisu svi vični internetu, niti znaju kako proces kupovine treba da izgleda, a u cenu agenta je ubačena i cena pravnika koji sarađuje sa agencijom i koji priprema predugovor, ugovor itd.

Da ne govorim kad treba da prodaš stan u drugom gradu ili zemlji, onda sigurno bez agenta ne bi mogao da izvedeš proces.
Kao kupcu ti je dovoljan advokat koji kosta X puta manje.
Prodavac uvek može u cenu nekretnine da zaračuna procenat agenta (što i rade).
Taktika je da podele na 2% + 2% da bi svi prodavci lakse "prihvatili"
 
Da li ovi iz https://imovina.net/ prikazuju stanove u kojima korisnik kaci oglas iskljucivo kod njih ili stvarno postoji neka pretraga na drugim sajtovima pa postoji neki algoritam koji prati cene i pravi popuste?
 
Sve je to lepo ali kad oduzmemo gdp od gradjevine finansiran od strane države iz kredita šta smo onda radili poslednjih 10 godina 🤷. Maltene 0% realnog rasta 🤷. Živimo od kredita kao za vreme tita 😂😂😂.

Evo jedan zanimljiv grafik:

Raste supply novih objekata jer kupaca nema. Trenutno je stock 9.3 meseca u USA sa tendencijom rasta.
Meni je zanimljivo da pratim ove stvari. Lagujemo oko 1-3 godine uvek 🙂.

Edit:
Ja bi pre istakao platno bilansni deficit koji je izrazit. Do sada smo pokrivali stranim direktnim investicija, a pošto je i Evropa u krizi, moraćemo da se zadužujemo dobro kod onih koji su spremni da nam daju zajmove za lepe kamate. Bez konkruetne privrede koja je u sposobnosti da izvozi kvalitetnu robu i usluge ne možeš da se nadaš mnogome. Skok realnih kamatnih stopa, istiskivanje domaćih investicija, apresiranje valute i poskupljenje dobara u odnosu na ona iz inostranstva (ili intervencije NBS kako bi održala fiksni kurs), deficit trgovinskog balansa = nije sve tako bajno kao što izgleda.
 
Kao kupcu ti je dovoljan advokat koji kosta X puta manje.

Taktika je da podele na 2% + 2% da bi svi prodavci lakse "prihvatili"
Prodavacu koji ima dobar stan agent nije neophodan jer će ga zvati na desetine potencijalnih kupaca. Isto tako kupac može sam da oglasi da traži da kupi stan bez posrednika. Dakle, imaš razne opcije za starogradnju. Za novogradnju ako kupuješ od investitora nemaš nikakve dodatne troškove. Takođe, ugovorne strane mogu precizirati ko će snositi proviziju, može to biti u celosti i kupac i prodavac. Zanimljivo je da zakon predviđa da porez prilikom prometa nepokretnosti ide na teret prodavca, osim ako se ugovorom drugačije ne uredi. Kao što znaš, u 99,9% transakcija porez (PDV ili porez na prenos apsolutnih prava) placa kupac, jer je jednostavno to postalo normalno na tržištu.

Uglavnom, niko te ne prisiljava da bilo šta potpiseš, možeš raditi u skladu sa svojim preferencijama i slobodnoj volji.
 
Ne razumem, kakav je problem i ,,kartelizacija,, agenata koji drže prodaju starogradnje??!! Imaš stan slikaš ga, napišeš opis i okačiš na halo oglasima, 4zida i ne znam više ni sam nekretnine.rs, realno samo tu sam 90% vremena i gledao stanove i par puta i lično kačio...
Nego kao što i @G.I.Joe kaže mrzi ljude da se cimaju, a neki ne bi ni znali tako da prezentuju stan kao agenti, opis stana, neka skica, lepše slike itd... Nekad vidim ljude koji fotografišu stan u neredu sve sa razbacanim stvarima, pa i oni se vide u ogledalima itd...
To mi je sve jasno i ovde su na forumu ljudi koji nisu kao po struci ekonomisti i gradjevinci ili arhitekte pa se bolje razumeju...
Ljudi su nauceni da samo rade svoj posao i u tudji nece ni da ulaze i ok naravno da ce zbog manjka znanja i truda ili cimanja manje zaraditi, to jest podeliti zaradu sa nekim ili platiti skuplje stan...
Za novogradnju mi tek nije jasno zasto neko ide preko agenta, odes na lice mesta i pitas sefa gradilista za Investitora, ali ok i to mrzi ljude i glupavo im je i naravno da je najlakse otici kao gospodin u agenciju za nekretnine i uz kaficu popricati, ali to košta...
Sva sreća pa postoje Notari koji takodje proveravaju, a i da kažem advokati, mada i Kupoprodajni ugovori mogu da se skinu sa neta i da ih sam izmeniš...Ali ok ja uvek angažujem tu advokata koji zakaže kod Notara i mislim da je izmedju 100-200eur ta njihova tarifa, ako ti je drugar moze i besplatno ali ne treba nikome to da govoris, posto su se kolege advokati dogovorili o tim minimalnim nekim cenama😂
 
Ja bi pre istakao platno bilansni deficit koji je izrazit. Do sada smo pokrivali stranim direktnim investicija, a pošto je i Evropa u krizi, moraćemo da se zadužujemo dobro kod onih koji su spremni da nam daju zajmove za lepe kamate. Bez konkruetne privrede koja je u sposobnosti da izvozi kvalitetnu robu i usluge ne možeš da se nadaš mnogome. Skok realnih kamatnih stopa, istiskivanje domaćih investicija, apresiranje valute i poskupljenje dobara u odnosu na ona iz inostranstva (ili intervencije NBS kako bi održala fiksni kurs), deficit trgovinskog balansa = nije sve tako bajno kao što izgleda.

MMF NE ŠTEDI LEPE REČI ZA SRBIJU​

BEOGRAD: Odbor izvršnih dirеktora Mеđunarodnog monеtarnog fonda (MMF) donеo jе odluku o uspеšnom završеtku trеćеg, prеtposlеdnjеg razmatranja rеzultata еkonomskog programa Srbijе, koji jе podržan stеndbaj aranžmanom, saopštila jе danas Narodna banka Srbijе (NBS).

Mеđunarodni monеtarni fond jе pohvalio postignutе rеzultatе u okviru sprovođеnja programa.
Navеo jе da rast ubrzava, inflacija pada, dеficit tеkućеg računa platnog bilansa sе smanjujе, rеzеrvе su na rеkordnom nivou.
Učеšćе javnog duga u bruto domaćеm proizvodu sе smanjujе, ispunjеni su svi kvantitativni kritеrijumi za izvršеnjе indikativnih ciljеva, a nastavljеn jе i naprеdak u sprovođеnju plana strukturnih rеformi...................................

 

MMF NE ŠTEDI LEPE REČI ZA SRBIJU​

BEOGRAD: Odbor izvršnih dirеktora Mеđunarodnog monеtarnog fonda (MMF) donеo jе odluku o uspеšnom završеtku trеćеg, prеtposlеdnjеg razmatranja rеzultata еkonomskog programa Srbijе, koji jе podržan stеndbaj aranžmanom, saopštila jе danas Narodna banka Srbijе (NBS).

Mеđunarodni monеtarni fond jе pohvalio postignutе rеzultatе u okviru sprovođеnja programa.
Navеo jе da rast ubrzava, inflacija pada, dеficit tеkućеg računa platnog bilansa sе smanjujе, rеzеrvе su na rеkordnom nivou.
Učеšćе javnog duga u bruto domaćеm proizvodu sе smanjujе, ispunjеni su svi kvantitativni kritеrijumi za izvršеnjе indikativnih ciljеva, a nastavljеn jе i naprеdak u sprovođеnju plana strukturnih rеformi...................................

Mene raduje svako ko osnovano hvali Srbiju. I ja je samo umereno kudim.
 
Crtice iz turizma
 
Ja samo ne znam zašto se tolika graja digla na Agente?! Pa ko ikoga lupa po ušima i glavi da ih koristi?! NIKO! Niti moraš niti si u obavezi zakonskoj. Ali velika većina ljudi hoće jer mu je lakše i "neće da se cima".
Evo ja vam mogu dati primer od pre mesec dana iz NL. Izdavao sam stan ja i moj komšija (isto Srbin) iz druge zgrade. Ja sam prvi tražio podstanara, pa onda su i njemu otkazali pa je i on. Dugo smo drugari, pričamo o svemu. No long story short. Ja sam sam tražio podstanara, oglašavao preko Facebooka, mene su zvali potencijalni podstanari, sam sam im pokazivao, radio screening kandidata i slično.
Moj komšija me pitao kako si ti našao podstanara, ja mu prosledio sve FB grupe, moj tekst oglasa, on samo treba da promeni kvadraturu i stavi druge slike. I znate šta je uradio - DAO Agenciji da mu traži podstanara.
Ja ga posle pitam pa što to uradi jel ti nije žao para - radi se o jednoj kiriji + PDV što za četverosoban stan u Amsterdamu nije mala para... I on je rekao pa da ali mnogo ima cimanja, stalno će me zvati, pa pokazivanje pa sve. Ovako samo dobijem ugovor na potpis.

E sad ko je u pravu - ne znam. Da li su mene zvali i Agenti da mi nude svoje usluge!? DA, jesu! I sve sam ih odmah odbio. Kad sve saberem, stavljanje oglasa, javljanje na telefon, pokazivanje stana + screening kandadata to me je koštalo oko 8h (naravno razbacano na nekoliko dana). Da li bi platio nekom jednu kiriju i jos PDV na to. NE, NIKADA! Ja bi rekao to je porez na b***. Ali svako ima svoju računicu. Da li je moj komšija u pravu ili ja ne znam. Po meni važno je da imamo obojica izbor. Komfor se plaća i u Srbiji i u NL.
Moje lično mišljenje je da prvo probaš sam da nađeš podstanara pa onda ako ne uspeš onda da daš agentu. Ali odmah agentu bez i da pokušaš... Pa to ne bi nikad.

Isto je i za prodaju/kupovinu stana. Pre, dok nije bilo interneta, Agenti su po meni imali smisla. Sada uz sve sajtove i filtere NEMAJU nikakvog. Evo i sa ovim iskustvom (2 nekretnine u NL i 1 stan u BGu) sve sam kupio bez Agenta igde. Iako je i u NL čak pravilo i preporučljivo da imaš svog Agenta i kada kupuješ nekretninu jer "on zna bolje da pregovara"??! To je objašnjenje - ON, Agent zna bolje da pregovara za moj novac od mene:)))) Šta reći na ovo nego se nasmejati. I kupio sam uvek bez da sam platio i dinara i jednom agentu i u Srbiji i u NL. Čak mogu reći da sam bolje izučio zanat od njih samih. I bolje upoznao zgrade, kvalitete gradnje i sve ostalo. Po meni to je ogromna investicija i želim sve da znam.
Komfor se plaća i neka postoje! Ko hoće da ih koristi neka ih koristi, njegove pare neka ih troši na šta hoće.
Gde da napišem da želim da kupim takav i takav stan ? Koji to oglas ?
 
Napisi ovde sta želiš koji kraj grada koliki stan do koliko para itd za pocetak
 
Bilo je milion primera na koje smo naisli kako prodavac da stan na prodaju bez agencije, pa posle par sati/dana taj stan nestane iz oglasa i pojavi se ponovo u oglasima gde ga prodaje agencija za vecu cenu.

Agenti mozda znace prodavcima jer imaju zajednicki interes da pumpaju cene, a i prodavcima odgovara da se neko drugi bakce sa kupcima umesto njih. Agenti nemaju nikakvu korist za kupce, pa nema ni svrhe da kupci placaju proviziju, sa aspekta kupca agenti su klasicni paraziti.

Trziste je spremno da plati ove cene stanova isto kao sto je spremno da plati i ove cene goriva, najvece u regionu. Drugim recima, nije spremno, nego primorano. Imas na hiljade prodavaca, ali samo par desetina investitora i agenata odredjuje i pumpa cene.
Bravo!!👏👏👏👏👏👏👏
 
Vrh