Šta je novo?

Cene nekretnina

Mislim da za turistička mesta važe malo drugačija pravila tržišta u odnosu na glavne gradove i velike metro centre. Siguran sam da je na mestu gde je najviše white collar poslova i cena nekretnina najviša u većini zemalja.
 
I u Srbiji mogu da se nadju jeftine nekretnine, ako ne pričamo o BG, NS, NI, Kopaoniku i Zlatiboru i još par mesta 😉

Jeftine nekretnine mogu da se nađu svuda gde nema dobro plaćenih poslova... Može i u USA da se nađe kuća od 500 kvadrata za 100k, ali verovatno negde u močvari udaljeno 150km od najbližeg doktora.
 
Moj odgovor nije bio upucen tebi nego Filipu na komentar da i u Srbiji ima jeftinih nekretnina. Ima, ali na nekoj lokaciji gde nemas ni mora ni posla ni doma zdravlja, tako da to vise nije jeftino ako sem zidova nemas nista drugo.
 
Slazem se, samo dajem perspektivu koja verovatno ima smisla, za neku penziju ili polu penziju u grckoj itekako ima da se nadje.

Meni je npr Retimno na Kritu top, i nesto ovako bi bilo skroz super:

Bio sam tamo, da realno bih mogao da se zamislim tamo u penziji 😉 Ali ovaj Halkidiki spominjem da može biti idealno za kuću na moru zbog blizine itd... Ali da svakako velika je Grčka i ima veliki izbor, e sada to što ja gledam ovde i hoću ovde to su već lični afinitet.
 
Moj odgovor nije bio upucen tebi nego Filipu na komentar da i u Srbiji ima jeftinih nekretnina. Ima, ali na nekoj lokaciji gde nemas ni mora ni posla ni doma zdravlja, tako da to vise nije jeftino ako sem zidova nemas nista drugo.

Zato je meni smešno kad neki ovde pišu kako treba kupiti 50km od BG, šta se svi nabijaju u centralne opštine itd.

Pa ti ljudi što se "nabijaju" zapravo žive i rade u BG. Njima je svakodnevnica usko vezana za BG.

Dijaspora, biznismeni iz unutrašnjosti, kriminalci iz regiona itd. koji ne žive u BG a kupuju stanove u njemu da bi sačuvali pare, oni bi trebali biti prvi na udaru kritike i neke potencijalne regulative, jer otežavaju život ljudima koji zapravo žive u ovom gradu.
 
Zato je meni smešno kad neki ovde pišu kako treba kupiti 50km od BG, šta se svi nabijaju u centralne opštine itd.

Pa ti ljudi što se "nabijaju" zapravo žive i rade u BG. Njima je svakodnevnica usko vezana za BG.

Dijaspora, biznismeni iz unutrašnjosti, kriminalci iz regiona itd. koji ne žive u BG a kupuju stanove u njemu da bi sačuvali pare, oni bi trebali biti prvi na udaru kritike i neke potencijalne regulative, jer otežavaju život ljudima koji zapravo žive u ovom gradu.
Zato je resenje decentralizacija. Ali ne treba nikom braniti doseljavanje, nego motivisati ljude da zive i sele se u druga mesta sem Beograda
 
Zato je resenje decentralizacija. Ali ne treba nikom braniti doseljavanje, nego motivisati ljude da zive i sele se u druga mesta sem Beograda

Decentralizacija je moguća ili kroz razvoj ostatka države, ili kroz obezbeđivanje ultra-brzih načina putovanja iz malih mesta u veća.

Dobar primer je Soko voz koji će dozvoliti onima koji žive na liniji BG-Subotica da dođu relativno brzo u BG. Takve stvari podstiču decentralizaciju dugoročno.

Treba raditi na takvim rešenjima za jug Srbije, jer je to deo odakle se najviše naših ljudi iseljava, a ne Vojvodina.
 
Nije isto porediti selo u Srbiji bogu iza nogu i selo u Grckoj koje se nalazi na obali mora.
I to selo na moru je za nekog bogu iza nogu ali eto kao na moru je, isto kao što poredite ili govorite da su sva ostala mesta u Srbiji osim BG-a, NS-a i Niša sela, jer sam nabrojao samo ova 3 grada gde su dosta skuplje nekretnine od ostatka Srbije? Imamo mi dosta gradova u Srbiji koji imaju domove zdravlja i poslove i firme itd...
Nisam ja ni baš tako siguran da svi moraju da žive u BG-u, ali jednostavno hoće ljudi, doseljavaju se iz cele Srbije, generalno tako i jeste u celom svetu migracija iz manjih mesta u velike gradove...
 
I to selo na moru je za nekog bogu iza nogu ali eto kao na moru je, isto kao što poredite ili govorite da su sva ostala mesta u Srbiji osim BG-a, NS-a i Niša sela, jer sam nabrojao samo ova 3 grada gde su dosta skuplje nekretnine od ostatka Srbije? Imamo mi dosta gradova u Srbiji koji imaju domove zdravlja i poslove i firme itd...
Nisam ja ni baš tako siguran da svi moraju da žive u BG-u, ali jednostavno hoće ljudi, doseljavaju se iz cele Srbije, generalno tako i jeste u celom svetu migracija iz manjih mesta u velike gradove...

Situacija u malim gradovima je komično loša. Moji neki prijatelji iz Kragujevca, koji bi trebao biti neki razvijeniji grad u ovoj državi, kukaju kako je to grad bez posla i sa smešnim platama.
 
Pa na ovo ne bih znao šta da kažem Niš i Kragujevac, da nemaju posla? Ja sam trenutno iz Novog Sada došao da radim u Kragujevac. Ok neću da pričam napamet neka se vidi prosečna plata za Niš i Kragujevac u odnosu na BG i NS pa da vidimo koliko se to razlikuje i kolika je nezaposlenost...
Baš mi kolega u Kragujevcu priča kako pokušava da nadje pomoćne radnike na gradjevini(posao čišćenje šuta na gradilištu i možda neko prebacivanje stvari) 30eur dnevnica prijavljeni sa obrokom, ne može da nadje i ljudi koji su bez posla mu odgovaraju neću da se cimam.. 25-26dana po 30eur, 750eur mesecno za najnize placeni posao na gradjevini i to sa hranom ukljucenom i prijavljeni... Vidim da se fabrike tamo grade i proizvodnja, gde se zaposljavaju i ljudi sa fakultetom i strucnjaci i menadzeri tako da ja imam drugu percepciju...
 
Otvaraju se fabrike za motanje kablova od po par hiljada radnika gde vecina radi za 60k-70k, a od onih sa fakultetom niko nema vecu platu od 100k RSD, veliki deo njih je na tipa 80k, osim menadzera na visim pozicijama. Isti posao je u Bgu placen 50% vise. Prati malo sta se drsava u Juri. Ovde na jugu su takve plate da bi se eksploatisali oni koji ne mogu tek tako da se odsele, a nema mnogo izbora kao u Beogradu.
 
Pa na ovo ne bih znao šta da kažem Niš i Kragujevac, da nemaju posla? Ja sam trenutno iz Novog Sada došao da radim u Kragujevac. Ok neću da pričam napamet neka se vidi prosečna plata za Niš i Kragujevac u odnosu na BG i NS pa da vidimo koliko se to razlikuje i kolika je nezaposlenost...
Baš mi kolega u Kragujevcu priča kako pokušava da nadje pomoćne radnike na gradjevini(posao čišćenje šuta na gradilištu i možda neko prebacivanje stvari) 30eur dnevnica prijavljeni sa obrokom, ne može da nadje i ljudi koji su bez posla mu odgovaraju neću da se cimam.. 25-26dana po 30eur, 750eur mesecno za najnize placeni posao na gradjevini i to sa hranom ukljucenom i prijavljeni... Vidim da se fabrike tamo grade i proizvodnja, gde se zaposljavaju i ljudi sa fakultetom i strucnjaci i menadzeri tako da ja imam drugu percepciju...

Ograđujem se jer ne živim u tim gradovima pa ne znam iz prve ruke. Imam prijatelje u Kragujevcu, Kruševcu, Čačku. Uglavnom kukaju kako je mrtvo i svi hoće da zapale u BG ili NS.

A fizikalaca nema nigde pa ni u KG, i u Beogradu rade sve Turci.
 
Pogledajte prilog 202902

Ali ne sad ce histerija. Odmah napadi. ALi medijalna zarada se odjednom gleda. Ali ovo ali ono. U Beogradu nije bez 1200e.

Zanimljivo kako se statistike o platama izbacuju za mesece kada se isplaćuju kvartalni bonusi u firmama koje imaju takav sistem bonusa, plus mnoge u aprilu isplaćuju i godišnje bonuse. Ajde da vidimo junski prosek za koju nedelju. Drugo, sve i da ova cifra nije izboostovana - wow, 96 kRSD, kakva smo aždaja. Sad kad krenu ti sa pomenutim prosekom da kupuju nekretnine, za keš uglavnoom. Bog da nas vidi...
 
Ograđujem se jer ne živim u tim gradovima pa ne znam iz prve ruke. Imam prijatelje u Kragujevcu, Kruševcu, Čačku. Uglavnom kukaju kako je mrtvo i svi hoće da zapale u BG ili NS.

A fizikalaca nema nigde pa ni u KG, i u Beogradu rade sve Turci.
Svi, ali svi i još jednom svi iz manjih mesta kukaju kako je mrtvo jer u njima žive ceo život pa se smore, zato svi hoće u BG i NS. Nije baš da nema posla u manjim gradovima, pogotovo za nekog ko radi remote ali eto želi vikend stan u BGu. To su drugi prohtevi. Neki koji kukaju kako je mrtvo i nema posla i dodju za BG pa onda shvate da sa tom malo većom platom ne mogu ništa jer su im troškovi veći, neki se i vrate nazad.
 
A fizikalaca nema nigde pa ni u KG, i u Beogradu rade sve Turci.
Ima i naših fizikalaca, kao što ima i naših ljudi koji motaju kablove i kada ne budu hteli da rade te poslove uveščemo Nepalce, Vijetnamce, kada ne budemo imali čistačica doboljno uvešće se Tajladjanke, Indonežanke, ja govorim kako ima posla ali jednostavno neće da rade,iako su nezaposleni, verovatno žive od penzija roditelja i nekako preživljavaju... Dovodjenje takvih stranaca za te poslove nije novina, tako su i našli odlazili u inostranstvo da bi popunjavali takve poslove kod Nemaca i u druge države... U Kragujevcu sam hteo da zakažem masažu u par salona, kažu sve popunjeno 2nedelje, vidjam po ulicama odlične nove automobile, platio sam muško šišanje 1800din 😂
Iz okolnih mesta dolaze da studiraju u njemu i kasnije i ostaju ti studenti i da žive u njemu...
Kako god, i kod njih se doseljavaju iz okolnih mesta i verujem i u Niš, u Novom Sadu je ista situacija, svi iz okolnih mesta, pa i iz BIH i CG i Srbije, a Beograd prednjači u tome i to svi ovde znamo i generalno imamo ljude kojima je neki cilj da uspeju da žive u Beogradu pa kako god i veliku cenu su spremni da plate da bi ,,živeli,, i rekli da žive u BG-u...
 
Pa na ovo ne bih znao šta da kažem Niš i Kragujevac, da nemaju posla? Ja sam trenutno iz Novog Sada došao da radim u Kragujevac. Ok neću da pričam napamet neka se vidi prosečna plata za Niš i Kragujevac u odnosu na BG i NS pa da vidimo koliko se to razlikuje i kolika je nezaposlenost...
Baš mi kolega u Kragujevcu priča kako pokušava da nadje pomoćne radnike na gradjevini(posao čišćenje šuta na gradilištu i možda neko prebacivanje stvari) 30eur dnevnica prijavljeni sa obrokom, ne može da nadje i ljudi koji su bez posla mu odgovaraju neću da se cimam.. 25-26dana po 30eur, 750eur mesecno za najnize placeni posao na gradjevini i to sa hranom ukljucenom i prijavljeni... Vidim da se fabrike tamo grade i proizvodnja, gde se zaposljavaju i ljudi sa fakultetom i strucnjaci i menadzeri tako da ja imam drugu percepciju...
Ne znam u kojoj industriji radiš. Ako si iz sveta korporacija u KGu možeš da radiš u par firmi. Slično je i u Nišu. Malo bolje u NS, malo više firmi ali opet ne toliko bolje. Zna se koliko i jače strane firme plaćaju i tamo.
Što se tiče plata. To nije neka filozofija.
Bg 900-1000, NS 800-900, KG, 700-800, Niš 650-700. Veće plate prate veći troškovi u većem gradu. Ovo su prosečne plate. Medijalne su od gornjeg ranga niže po 300evra.
Fora je što u BGu možeš i da izvučeš negde 20-30% npr veću platu od konkurenata. U ostalim gradovima je to veliko no no.
U BG ne idu ljudi zato što je tamo super nego zato što mogu da nadju novi posao. Isto, slično plaćen makar mogu da ga nadju.
Izgubiti posao u manjem mestu (npr režu se troškovi i nisu više ljudi potrebni) je na neki način i tragedija. E sad zamisli nekog ko uzme kredit a zna da se do posla dolazi mnogo mnogo teže u tom Kragujevcu, Nišu, NS pa i svim manjim mestima.
 
Ok razumem, ali mislim da bi se u Nišu i Kragujevcu i dalje našao posao i ako si neki tehnološki višak i da nije u toj situaciji rešenje preseliti se u BG, ali ok ima i psihološkog tu momenta i naravno da Beograd nudi više mogućnosti itd... Ali i zbog toga imamo sve više prisutnu migraciju ljudi koji često menjaju firme(neki i zbog 50-100eur veće plate) i iako to deluje ok, mislim da i to nije na neki način dobro za pojedinca pa i za firme...
Ne znam tačno kako funkcioniše osiguravanje stambenog kredita u slučaju otkaza i šta to u prevodu znači kada si stvarno proglašen za tehnološki višak ili si dobio otkaz?
 
1000031934.jpg
 
Da to reklamiraju te od 48m2 na najlošijoj poziciji u zgradi po toj ceni od 179k, lično sam bio da vidim za novu zgradu VIZIA na BNV i takvi stanovi na 1.spratu prema prometnoj ulici su ostali jedino slobodni i njihova cena je otprilike tako oko 185-200k, ostalo im je još par u ponudi.
Uglavnom na njihovom zvanicnom sajtu izadje ta kao specijalna dnevna ponuda po toj ceni koja je ovde prikazana od 179k(naravno bez parking mesta)...
 
Zanimljivo kako pokušavaju da uhvate naivne na ovo +42% porast vrednosti stana... Čak bi se moglo reći da je lažno reklamiranje.
 
Vrh