Šta je novo?

Cene nekretnina

Samo profit za gradjevinski sektor, samo zaduzivanje na maks, i samo povecati i ubrzati raslojavanje drustva na maks.

Nista lose nikad se nije desilo u istoriji kada je doslo bilo do kriticnog raslojavanja drustva zar ne?
Ako ne bude hleba jescemo kolace?
Tu nastupaju državne subvencije za rentiranje.
 
Jer je tebi jasno da subvencije dizu traznju i samim tim i cene? Subvencije trebaju ici ka onima koji nemaju (poljoprivrednici, mali privrednici koji tek zapocinju biznis,...), a ne ka onima koji imaju po 10 stanova i ne rade nista.
Znaci ako neko placa kiriju recimo 300 evra i ima neto platu od recimo 800 evra, tj. bruto 1.300, tj. 500 mu ide na poreze i doprinose, on za tih 500 evra ne treba da dobije bolje skolstvo, zdravstvo, puteve, subvenciju za pokretanje svog biznisa, nego treba da placa jos dodatnih 300 evra za kiriju? Znaci nekom prvo uzmas od plate za kiriju, a onda od poreza mu takodje uzimas za kiriju?
Jel jasno tebi odakle dolaze pare za subvenciju, tj. od koga se te pare uzimaju?
 
Tu nastupaju državne subvencije za rentiranje.
Gradjani da subvencionisu svojim porezom profit privatnih firmi, pa kada tim subvencijama budu istisnuti sa trzista nekretnina da subvencionisu drugima rentiranje istih tih nekretnina? :D
Mozda da se uvede obavezno placanje u fond za gradjevinu koji se daje direktno investitorima, sto da se mlatimo sa subvencijama, cut out the middle man.

Narodni fond boostovanja privatnih gradjevinskih investitora npr, jedno 10% od plate sta fali.
 
A bolje da upalimo sve (mada i to se dešava sve više nažalost). Ceo centar i da rasteramo ljude što rade za prosečnu/medijalnu zaradu iz centra. Kao Neron nekada 🙂. I onda na tom mestu sagradimo Beograd na vatri 🔥. Naselimo sela jer nisu stanari platili osiguranje u slučaju požara. Da država podigne kredit od 30-40 milijardi, uvede lex specijalis i da drugari podele to izmedju sebe. Onda povećamo plate za 11% uz inflaciju od 20%.
To bi bilo božanstveno 🔥.
 
Ja i kažem da se subvencije uvode kao mera protiv pada cena u tom nekom trenutku, a onda posle će osigurati i rast.

To je dobar način da se iskoristi narodni potencijal za dalji rast ekonomije i dalje ukrupnjavanje kapitala.
 
Apsolutno ne, investitor je pokrenuo ekonomiju da izgradi zgradu. Rentiranje koje sledi nakon toga nije pokretač ekonomije.

Održavanje nekretnine se slažem, ali to je zato što je to rad uložen.

Nema civilizacije bez rada, i nema vrednosti u ekonomiji bez rada. Rentiranje samo po sebi ne proizvodi ništa, može samo da proizvede onaj kome se rentira da bi mogao da plati rentu od toga što je stvorio.
Нема цивилизације без civil engineering-a. :)
 
A bolje da upalimo sve (mada i to se dešava sve više nažalost). Ceo centar i da rasteramo ljude što rade za prosečnu/medijalnu zaradu iz centra. Kao Neron nekada 🙂. I onda na tom mestu sagradimo Beograd na vatri 🔥. Naselimo sela jer nisu stanari platili osiguranje u slučaju požara. Da država podigne kredit od 30-40 milijardi, uvede lex specijalis i da drugari podele to izmedju sebe. Onda povećamo plate za 11% uz inflaciju od 20%.
To bi bilo božanstveno 🔥.
Ti ga karikiraš sada, ali da umereno raseljavanje i kontrolisana reizgradnja beograda će pozitivno uticati.

Beograd je ionako puno puta bio rušen, ovo ce doprineti boljoj/modernijoj arhitekturi grada.
 
Zasto bismo sprecavali pad cena, sta je lose u tome, to je isto deo trzisnog ciklusa kao i rast cena? Mozda je bas pad cena nakon SEKE zasluzan za restart sistema i to sto je cela privreda isla uzlaznom putanjom?
Iskreno, mnogo mi vise ima smsla sto pricaju ovi koji propagiraju rast cena nego ovo sto ti sad pricas, oni bar nemaju ovakve fiks ideje.
 
Ja sam i napisao da će doći do zasićenja. Cilj je da vidimo kako izbeći pad cena nekretnina i kako da ga bustujemo još više.

Dakle:

1) turizam
2) subvencije za rentiranje
3) reizgradnja najvrednijih centralnih blokova

To bi sve pomoglo daljem rastu. Bukvalno niko nije ponudio još ideja za rast.
Nema sta da vestacki bustujes.

Turizam je tu pa tu. Ima da razvalimo ali bukvalno
Brza pruga
Gradnja metroa
Sve veci broj letova
Proxy za kineze
Autoputevi na sve strane bukvalno luda kuca
Expo 2027.
Spustanje kamata nam sleduje
Inflacija koja ce samo da udara
Beograd koji je na uscu dve reke
Sve veci broj imigranata

Ti ako sve to ne vidis i ne vidis da ce cene da idu na gore onda moj ti je savet nemoj da se bavis nikakvim biznisom.
Ako te iko pita ikada samo mu reci nisam ti ja za to :)

1719315651871.png


Ali ne sad ce histerija. Odmah napadi. ALi medijalna zarada se odjednom gleda. Ali ovo ali ono. U Beogradu nije bez 1200e.
 
Poslednja izmena:
Nije pitanje kad, već šta može država da uradi da se to ubrza. Dakle?
Da bi dostigli Beč nije bitna cena nekretnina. Da bi ljudi želeli da žive i rade u Srbiji moraju da imaju adekvatne uslove tj da se pojedini delovi ne bi odvajali od Srbije (Kosovo, možda u budućnosti delovi oko Niša, Vojvodine) ti ljudi moraju da hoće da žive sa tobom dakle da ne žele da se odvajaju. Šta prosečnom čoveku donosi gradjevinski sektor? Ništa. Već je rečeno da bi ljudi bili zadovoljni i hteti da ostanu sa tobom moraš da im napraviš sistem sa kojim će biti zadovoljni, a to znači kvalitetno školstvo, medicina, zakoni, prava... Ne žele svi u Beč jer su skupe nekretnine (pogledaj kako je kod njih rešen sistem nekretnina gde lakše možeš doći do nekretnine nego ovde) već žele zbog uredjenosti sistema. Ne vidim kako ćemo stignuti Beč ako samo ulažemo u jedan sektor, a sve ostalo ostane isto ili gore.

A tako je razmišljala i Venecuela, šta će nam drugi sektori kada imamo naftu. Kako žive ljudi u Venecueli?
 
Ti ga karikiraš sada, ali da umereno raseljavanje i kontrolisana reizgradnja beograda će pozitivno uticati.

Beograd je ionako puno puta bio rušen, ovo ce doprineti boljoj/modernijoj arhitekturi grada.
Ja sam ozbiljan. To bi bilo rešenje. Napraviti na najboljim lokacijama nekretnine koje niko ne može od poštenog rada da kupi , ili ako može, neka to bude neki promil. Eventualno neki gastarbajter čisto da bude malo raznovrsno. Ostalo sve iz kredita. Nije bitna kamata. Sve drugarima da se podeli i sve pare u BG na 🔥. Samo ultra turbo lux. Da ne bude skroz providno, plate i penzije da se povećaju 2x po 10% uz inflaciju od 30%. Privatni sektor nam i onako nije bitan. Ako su pametni, šta rade u Srbiji.
I da, obavezno što više rudnika po Srbiji da se otvori. Treba narod da vraća kredite što smo mi uzimali.
Ps: ovako izgleda kada pročitam šta pišeš. Gori mozak 🙂.
Svaka slučajnost sa stvarnim dešanjima je namerna 🙂
 
Da bi dostigli Beč nije bitna cena nekretnina. Da bi ljudi želeli da žive i rade u Srbiji moraju da imaju adekvatne uslove tj da se pojedini delovi ne bi odvajali od Srbije (Kosovo, možda u budućnosti delovi oko Niša, Vojvodine) ti ljudi moraju da hoće da žive sa tobom dakle da ne žele da se odvajaju. Šta prosečnom čoveku donosi gradjevinski sektor? Ništa. Već je rečeno da bi ljudi bili zadovoljni i hteti da ostanu sa tobom moraš da im napraviš sistem sa kojim će biti zadovoljni, a to znači kvalitetno školstvo, medicina, zakoni, prava... Ne žele svi u Beč jer su skupe nekretnine (pogledaj kako je kod njih rešen sistem nekretnina gde lakše možeš doći do nekretnine nego ovde) već žele zbog uredjenosti sistema. Ne vidim kako ćemo stignuti Beč ako samo ulažemo u jedan sektor, a sve ostalo ostane isto ili gore.

A tako je razmišljala i Venecuela, šta će nam drugi sektori kada imamo naftu. Kako žive ljudi u Venecueli?
Ma kakvi ljudi u Venecueli? Navedi mi jednog čoveka u Srbiji kome je to bitno.
 
Zasto bismo sprecavali pad cena, sta je lose u tome, to je isto deo trzisnog ciklusa kao i rast cena? Mozda je bas pad cena nakon SEKE zasluzan za restart sistema i to sto je cela privreda isla uzlaznom putanjom?
Iskreno, mnogo mi vise ima smsla sto pricaju ovi koji propagiraju rast cena nego ovo sto ti sad pricas, oni bar nemaju ovakve fiks ideje.
Kako zašto? Bukvalno nam sistem zavisi od toga. Ti se šališ.
 
Kako zašto? Bukvalno nam sistem zavisi od toga. Ti se šališ.
Ako ti gusis celu privredu da bi pumpao jedan sektor onda je to losa ekonomska politika.

Ne znam koji je tvoj ugao gledanja, ja gledam koja je najbolja ekonomska politika da prosecnom coveku bude bolje.
Ti gledas kako da se verstacki pumpa GDP i guraju pare iz drzavnog budzeta koji svi punimo u privatne dzepove nekoliko pojedinaca.
Nismo isti :)
 
Ako ti gusis celu privredu da bi pumpao jedan sektor onda je to losa ekonomska politika.

Ne znam koji je tvoj ugao gledanja, ja gledam koja je najbolja ekonomska politika da prosecnom coveku bude bolje.
Ti gledas kako da se verstacki pumpa GDP i guraju pare iz drzavnog budzeta koji svi punimo u privatne dzepove nekoliko pojedinaca.
Nismo isti :)
Ti se fokusiraš previše široko i previše u budućnost da bi znao šta će biti. Nekretnine su na neki način i temelj naše privrede, ako srušiš to neće biti sreće ni u drugim sektorima.

Npr. siguran sam da će se krupni kapital sigurno preliti i u industriju poljoprivrede ako to bude isplativo. Mogu da spasu i ukrupne poljoprivredu koja tavori. Tada nećeš misliti da je građevina loša.
 
https://www.green-acres.gr/property...-ikDqmGqaOWSkTnVeN2i0ixL6EahHIAxoCudIQAvD_BwE



Halkidiki, ok ovo je luksuznija gradnja mislim u izgradnji.



https://www.spitogatos.gr/en/property/1115804808 apartmančić za koji bi većina Srba bili nezadovoljna samim smeštaj ako bi boravilo u njemu za po 100eur po noći



https://www.spitogatos.gr/en/property/1114680879

Suteren, koji takodje retko ko voli



https://www.spitogatos.gr/en/property/1112669489

Moderan sa pogledom prvi red, takva mu je i cena



https://www.spitogatos.gr/en/property/1113535858

Prosečan apartman za jednu porodicu



Evo cena nekretnina u Haniotiji na Halkidikiju, jednom po nekima i ispod proseka letovalištu ako se priča u Srbiji...



Trenutno sto vidim po oglasima ovo je cena nekretnina, stavio sam i luksuznije i prosecne i po nekima ispod proseka.

Na ovo se dodaje jos porez, tako da evo po meni nema skoro nekretnine ispod 3000eur, realno bas im je u 2-3 god skocila cena nekretnina.



U agencijama za nekretninu kažu da ulažu Rusi i bogati stranci iz Evrope i bogati Grci iz Soluna... Slična situacija kao i u Srbiji što se tiče porasta nekretnina pa i ko kupuje te nekretnine...
 
Ako je nekome do Grcke i mora moze da nadje sasvim fine kuce na prodaju za manje para:

Ako je do stana moze se naci i ovako nesto sto je skroz pristojno:

Sad ne znam, ja da gledam da kupim nesto u grckoj ne bi me zanimalo toliko lokacija koliko da je pristojno i blizu mora, sve dok ima lekar i radnja blizu dovoljno, jer bih to razmatrao iskljucivo za miran neki zivot a ne da li je turisticka lokacija.

Nisam doduse upucen u krajeve Grcke toliko tako da mozda gresim :D
Znam da sam vidjao prilicno jeftine nekretnine u Solunu na oglasima.
 
I u Srbiji mogu da se nadju jeftine nekretnine, ako ne pričamo o BG, NS, NI, Kopaoniku i Zlatiboru i još par mesta 😉
Jeste bilo je pričao o Solunu i ceni nekretnina u medijima jedan period baš dosta, ali jedno su oglasi koji se plasiraju u medijima ili kada neko poredi samo cenu m2, a posle daš isto toliko za renoviranje tog stana i ko zna još kakve probleme nose uglavnom ti jeftini na oglasima, ok mozda i ima nekih realno dobrih...
Pored ove cene jer boravim redovno u Haniotiju i nekako nam je Halkidiki najbliži...
Doživeo je ekspanziju gradnje i pratim cene godinama i evo ih trenutne, poskupeo je m2 ovih godina slično kao i u BG-u i NS-u.
 
Slazem se, samo dajem perspektivu koja verovatno ima smisla, za neku penziju ili polu penziju u grckoj itekako ima da se nadje.

Meni je npr Retimno na Kritu top, i nesto ovako bi bilo skroz super:

 
Vrh