Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne znam cemu polemisanje da li je samo BW ili sve poraslo, da li je inflacija ili euro pao, realnost je da je poraslo na kraju dana.
Kupac je izvisio pa je izvisio, ustedjevina mu je obezvredjena a ko ima nekretninu je zadrzao vrednost ili dobio vrednost.

Marketing ce da radi u korist prodaje, to da li je tehnicki u pravu ili ne nije bitno, ekonomski gledajuci su u pravu i realnost je da su cene stanova skocile pa su skocile i da se kupci nisu zeznuli.

Da li ce isto vaziti u sledecem periodu je druga stvar, vecina faktora mi govori da hoce samo ne u tolikom faktoru.
Mislim da je skok od 20% u sledecih 5-6 godina realan doduse.

Ja mislim da itekako ima smisla, zato što postoji suštinska razlika između toga da li je vrednost stana porasla na tržištu, ili je vrednost valute pala.

Da je porasla samo vrednost stanova u BNV, a sve ostalo isto, onda bi značilo da je ovo što kažu istina. Međutim, kad porastu prosečne plate, vrednost putera, taksi usluge, optičarske radnje i između ostalog, i cene stanova u BNV, to ne znači da im je porasla vrednost, već da su centralne banke generisale inflaciju devalvacijom.

To je kao da kažeš da su radnici na minimalcu postali 15% produktivniji jer su im plate porasle, a realnost je sve samo ne to.
 
Nema pripreme? Nema potrebe da diskutujemo dalje. Živim sa profesorkom i nemam šta da "potežem". Svakako odbrana položaja prosvetnih radnika nije bila poenta moje objave.

I priprema dece za takmičenje. Unošenje podataka u dnevnik. Priprema plana i programa. Inspekcije. Roditeljski. Dežurstva. Pisanje knjižica. Dežurstva za prijemni. Priprema dece za prijemni. I tako dalje i tako dalje.
Ovo mu dodje kao komentar koliko je plaćen bokser po satu u ringu 🙂. Jer samo se to računa, zar ne?
 
Ja mislim da itekako ima smisla, zato što postoji suštinska razlika između toga da li je vrednost stana porasla na tržištu, ili je vrednost valute pala.

Da je porasla samo vrednost stanova u BNV, a sve ostalo isto, onda bi značilo da je ovo što kažu istina. Međutim, kad porastu prosečne plate, vrednost putera, taksi usluge, optičarske radnje i između ostalog, i cene stanova u BNV, to ne znači da im je porasla vrednost, već da su centralne banke generisale inflaciju devalvacijom.

To je kao da kažeš da su radnici na minimalcu postali 15% produktivniji jer su im plate porasle, a realnost je sve samo ne to.
Postoji sustinska razlika u teoriji, u realnosti zadrzavanje vrednosti kada novac postaje bezvredan je super scenario i itekako je validna marketinska strategija.

Podseca me na onaj mim:
Screenshot 2024-06-26 at 14.28.50.png


Efekat je isti, ljudi koji nisu investirali u assets su izgubili vrednost, cena svega je otisla gore, vrednost je zadrzana u najgoru ruku a u najbolju ruku povecana.
Da se razumemo, ne branim sad ja nesto BW jer ne gotivim taj projekat uopste, ali da sam na njihovom mestu isto bih marketirao svoj proizvod / prodaju.
 
Nije efekat isti jer su i plate porasle, znači da svi imamo više valute koja manje vredi i plaćamo sve moguće skuplje nego pre, a ne samo stanove u BNV.

To je kao da kažeš da je vrednost jaja rasla dnevno 1000% za vreme hiperinflacije u ex yu jer je rasla cena, ne nego su samo štampali više bezvrednih papirića.
 
Plastično objašnjeno, to je kao onaj tip što se žalio što nema ništa od toga što mu je vrednost stana "porasla" kad ionako ne može da kupi ništa bolje nego što je mogao pre 3 godine kad mu je vrednost stana bila "manja" jer su vrednosti svih ostalih stanova takođe "porasle".
 
Nije efekat isti jer su i plate porasle, znači da svi imamo više valute koja manje vredi i plaćamo sve moguće skuplje nego pre, a ne samo stanove u BNV.

To je kao da kažeš da je vrednost jaja rasla dnevno 1000% za vreme hiperinflacije u ex yu jer je rasla cena, ne nego su samo štampali više bezvrednih papirića.
Ljudi koji su imali jaja doduse su imali sta da jedu a ljudi bez jaja nisu.
Ljudi koji su kupili stanove na kredit tada danas imaju stanove i dalje, ljudi koji nisu verovatno i dalje nemaju.

Efekat je isti: ljudi sa jajima i stanovima su u dobitku svakako bili

Mozemo da diskutujemo da li je to intelektualno iskreno izjaviti da je vrednost tih stanova porasla ili ne, ali cinjenica je da su ljudi koji su kupili stanove pre 4 godine u plusu.

Plastično objašnjeno, to je kao onaj tip što se žalio što nema ništa od toga što mu je vrednost stana "porasla" kad ionako ne može da kupi ništa bolje nego što je mogao pre 3 godine kad mu je vrednost stana bila "manja" jer su vrednosti svih ostalih stanova takođe "porasle".
Pa bio bi jos u goroj situaciji da nije kupio stan, pare bi mu jos vise propale u vrednosti.
 
Plastično objašnjeno, to je kao onaj tip što se žalio što nema ništa od toga što mu je vrednost stana "porasla" kad ionako ne može da kupi ništa bolje nego što je mogao pre 3 godine kad mu je vrednost stana bila "manja" jer su vrednosti svih ostalih stanova takođe "porasle".
Slažem se ako se gleda samo ponovo ulaganje u nekretnine u Beogradu, ali itekako se može prodati ta nekretnina i kupiti i živeti od toga širom sveta, u nekim manjim mestima ili državama gde nije bio taj isti odnos porasta nekretnina, tako da jeste važan sam porast cene nekretnine gledano u novcima.
 
Pa dobro za Zlatibor su mozda i u pravu jer prica se da se tamo pojavio jod u vazduhu... 😱💀☠️
Pa da, sad je valjda moderno da si radioaktivno pozitivan i ozračen da možeš da svetliš noću, pa ti jod neće prijati jer te neće pustiti u diskoteku ako nedovoljno "sjajiš"...ma propada sigurno :cool:
 
Slažem se ako se gleda samo ponovo ulaganje u nekretnine u Beogradu, ali itekako se može prodati ta nekretnina i kupiti i živeti od toga širom sveta, u nekim manjim mestima ili državama gde nije bio taj isti odnos porasta nekretnina, tako da jeste važan sam porast cene nekretnine gledano u novcima.

Siguran sam ako ode u Bangladeš da će da mu bude super, pogotovo jer njihova valuta devalvira po 20% godišnje, ali po mudrosti ovog foruma, to samo znači da su Bangladešani 20% produktivniji.
 
Pa da, sad je valjda moderno da si radioaktivno pozitivan i ozračen da možeš da svetliš noću, pa ti jod neće prijati jer te neće pustiti u diskoteku ako nedovoljno "sjajiš"...ma propada sigurno :cool:
Ma de moderno da si pozitivan, jeste da se to danas leci ali pazi sta radis, Natasa Bekvalac snimila pesmu pre 10ak godina "Pozitivna sam" i odmah joj opao promet, samo par nekretnina pazarila od tada, ali naravno na pravom Dedinju ni jednu na Zlatibori beogradskom planinskom dedinju jer original uvek bolji od kopije. Evo kako jedan izgleda

 
Poslednja izmena:
Upravo vidim jedan zanimljivi reklamni mail:
1.Visoka Stopa Povrata: Garantovan godišnji prinos od 8%.

2.Sigurna Investicija: Investirajte 231.670 EUR i ostvarite prinos od 92.668 EUR u 5 godina.

3.Očekivani Porast Vrednosti Stana: 60% porast vrednosti za 5 godina.

4.Bez Dodatnih Troškova: Ne plaćate nijedan dodatni trošak komunalija, održavanja, investicionog fonda.
Itd....
IMG_8411.png
 
Upravo vidim jedan zanimljivi reklamni mail:
1.Visoka Stopa Povrata: Garantovan godišnji prinos od 8%.

2.Sigurna Investicija: Investirajte 231.670 EUR i ostvarite prinos od 92.668 EUR u 5 godina.

3.Očekivani Porast Vrednosti Stana: 60% porast vrednosti za 5 godina.

4.Bez Dodatnih Troškova: Ne plaćate nijedan dodatni trošak komunalija, održavanja, investicionog fonda.
Itd....
Pogledajte prilog 203048
Ok, znaci ja potpisem ugovor sa njima gde mi oni garantuju prinos od 8% godisnje? Posto pise "garantovano", znaci da nije problem da se stavi u ugovor da mi oni toliko placaju? Pritom nisam duzan da placam nikakve dodatne komunalije i odrzavanja? Ko mi to garantuje ako oni ugase firmu? I ocekuje se veci rast cene od rasta koji smo imali kad je odstampano 5 puta vise dolara nego ikad u istoriji?
 
Siguran sam ako ode u Bangladeš da će da mu bude super, pogotovo jer njihova valuta devalvira po 20% godišnje, ali po mudrosti ovog foruma, to samo znači da su Bangladešani 20% produktivniji.
Ne znam za Bangladeš ali ima naših ljudi, to jest Beogradjanakoje sam upoznao i koji online rade i žive na Baliju, pa čak i neki sa malom decom. Izmedju ostalog jedni su prodali stan u BG-u da bi tamo prosirili poslovanje i skućili se, jer kao šo kažem tamo je jeftinije i dobiješ mnoho više, kako za život i ulaganje itd... zbog te prodaje stana u BG-u, ali dobro da ne odem u offtopic i ovo je ekstremno tako da nije za neke prosečne ljude svakako...
 
Ok, znaci ja potpisem ugovor sa njima gde mi oni garantuju prinos od 8% godisnje? Posto pise "garantovano", znaci da nije problem da se stavi u ugovor da mi oni toliko placaju? Pritom nisam duzan da placam nikakve dodatne komunalije i odrzavanja? Ko mi to garantuje ako oni ugase firmu? I ocekuje se veci rast cene od rasta koji smo imali kad je odstampano 5 puta vise dolara nego ikad u istoriji?
Ivane stvarno ne znam detalje, nego sam copy-paste taj deo mail-a koji su mi poslali i koji mi je bio u junku 😉 Ista pitanja bih tražio od njih i naravno da bih hteo da mi to sve piše u Ugovoru...

Edit: ovo za porast investicije su stavili očekuje, ok tako oni očekuju i neka je marketing, ali ove stvari ostale gde piše garantovano je već drugačije, barem mislim...
 
Ivane stvarno ne znam detalje, nego sam copy-paste taj deo mail-a koji su mi poslali i koji mi je bio u junku 😉 Ista pitanja bih tražio od njih i naravno da bih hteo da mi to sve piše u Ugovoru...

Edit: ovo za porast investicije su stavili očekuje, ok tako oni očekuju i neka je marketing, ali ove stvari ostale gde piše garantovano je već drugačije, barem mislim...
Nije pitanje bilo upuceno tebi :), niti ocekujem od tebe odgovor, samo kazem da sve ovo sto su napisali izgleda realno isto koliko i obecanja Jezde i Dafine :) Jedina je razlika sto ovde cak i da nemas toliki prinos barem ti ostaje stan, tj. zidovi i mozes da racunas na neki manji prinos i jos manji rast cene.
 
Manji rast cene? Pa to znaci da prognoziras da nece biti pada cena?
Pricam dugorocno, dugorocno ce sigurno biti rasta, za kratkorocno mozemo da nagadjamo, trenutno imamo stagnaciju, ali ove prognoze o rastu cena od 60% za 5 godina su vise nego smesne, toliko moze da poraste, ali u narednih 15-20 u najboljem slucaju.
 
ali cinjenica je da su ljudi koji su kupili stanove pre 4 godine u plusu.
Da li su u plusu i koliko zavisi od toga koliko sada po kupovnoj moći iznosi investirani iznos, između ostalog. Ne možemo čas da baratamo monetarnim varijablama čas realnim. Postoji i inflacija dohodaka koja mora da se uzme u obzir pri obračunu tog plusa. Ako navode rast od tih famoznih 42%, onda sigurno ne govorimo o realnim ciframa. Onda da vidimo kakva su dešavanja bila u monetarnom sistemu ekonomije ostavljajući po strani realne varijable. Zloupotrebljavanje ekonomskih parametara nije baš dobar vid reklame.
 
Sve to stoji, generalno niste ciljna grupa takvog marketinga i to je ok, od svih losih stvari koji se mogu reci za taj projekat marketing je zadnja rupa na svirali.

A vezano za oportunity cost investitanja para vs kupovine stana ili samo drzanja kesa, finansijska pismenost naseg stanovnistva nija na tolikom nivou da ocekujem da su imvestirali u S&P 500 umesto kupovine stana ili samo ostavljali pare na racunu banke.

A za komentar da li se moze cas baratati jednim parametrima cas drugim, to je marketing... vecina marketinga je prodaja sarene laze ne znam sta ocekujete.
 
A vezano za oportunity cost investitanja para vs kupovine stana ili samo drzanja kesa, finansijska pismenost naseg stanovnistva nija na tolikom nivou
Nažalost, mi smo generalno i dalje na stadijumu ili drži pare u prazno ili što pre nekretnina, i to ne zato što nešto razumemo oko novca, nego što smo tako čuli eto. Mada, može da se postavi pitanje: da li smo tek sada, ekonomskim rastom došli do nivoa gde možemo da govorimo o investicijama druge vrste?
Ekonomija je zanimljiva nauka jer za razliku od računovodstva uzima u obzir i oportunitetni trošak, odnosno sve ono čega si morao da se odrekneš dok si čekao i lupao glavu. Najgore je da pare stoje neupotrebljene, tu nema greške.
 
Vrh