Šta je novo?

Cene nekretnina

Cinjenica jeste da trziste nagradjuje kupovinu nekretnina, sto zbog cuvanja vrednosti (pod uslovom da se nekretnina odrzava) putem nominalnog rasta vrednosti u dugom roku (u kratkom roku postoje oscilacije), sto zbog mogucnosti zarade kroz izdavanje.

Ali, nisam bas siguran koliko trziste nagradjuje odustajanje od prodaje zbog toga sto ti se ne svidja cena jer ti je cilj da kupis nesto drugo. Zamisli, imas starogradnju od 70m2 i hoces da prodas za 1.5k evra po m2, tj. za 105.000, da bi sa tim novcem kupio novogradnju od 50m2 po 2k e/m2 i da ti ostane 5k evra luksuz. I neko ti nudi 100k umesto tih 105 koje trazis i ti neces da prodas, razvlacis prodaju mesecima, godinama, dizes cenu, i na kraju imas mogucnost da ga prodas za 110k, ali ti i dalje neces jer nakon par godina cena novogradnje iznosi 2.3k e/m2, tj. treba ti 115k evra, i u goroj si situaciji nego sto si bio. Ali ti si pametan, i dizes cenu i opet sve u krug. Niko ne napravi matematiku: Prodacu stan za 100k evra, ne moram da uzmem svih 105k, a ostalih 5k cu nekako da zaradim ili da do njih dodjem na drugi nacin.

Mislim, svako moze da radi sa svojim stanom sta hoce, da ga oglasava po ceni kojoj hoce, da ga prodaje i decenijama ako hoce, ali to onda nije pravi prodavac.

Trziste mozda ne kaznjava takve prodavce u smislu da se moze desiti da im odlaganjem prodaje cena nekretnine cak i dalje nominalno moze da poraste, ali ako im je cilj da prodajom te nekretnine kupe neku drugu mislim da ce trziste poceti da kaznjava takvo ponasanje. Jer ako ti neko trazi neku nenoromalnu cenu za raspalu starogradnju i nece da ti spusti cenu ni za 5k e, zasto ne bi odmah kupio novogradnju za malo vecu cenu i da te ne boli glava.

I mesto da prodavac A proda stan osobi B po ceni po kojoj je moguce prodati i nekako sklopi finansijsku konstrukciju za tu novogradnju koju zeli, on ce naterati osobu B da ode da kupi tu novogradnju za koju ovaj prodavac A pravi kalkulacije.
 
Tema je psihologija prodavaca koji cenu formiraju na osnovu toga koliko im para treba za ono sto su oni zacrtali i na osnovu anegdotalnih prica o tome kako je neko prodao stan po nerealno visokoj ceni. I kad godinu dana ne uspeju da prodaju stan ne misle da je problem u visokoj ceni nego u tome da se kupci nisu prilagodili :)
Koliko god se meni ne dopadalo stanje na trzistu jer se stanovi prodaju po nerealno visokim cenama za moje shvatanje, ako neko cak i u tim uslovima ne uspe da proda stan po nekoj ceni, ocigledno je ta cena veca od realne za trenutno stanje trzista.
Stanovi u Novom Sadu u starogradnji velicine od 100m2 do 120m2 se prodaju po ceni od 100k do 300 eur. ZNaci da ima onih koji su spremni da daju i 3k e/m2 za takve stanove, ali da ima i onih stanova za koje neko ne zeli da da vise od 1k e/m2.. Naravno, ima tu i prodaja gde deo ide u kesu ili prodaja u okviru familiali masa stanova je tipa 150k, tj nize od 1.500 e/m2. Ne treba svi da gledaju ovaj najskuplji jer nisu svi dobri kao sto je dobar verovatno taj najskuplji.

Tema je psihologija prodavaca koji cenu formiraju na osnovu toga koliko im para treba za ono sto su oni zacrtali i na osnovu anegdotalnih prica o tome kako je neko prodao stan po nerealno visokoj ceni. I kad godinu dana ne uspeju da prodaju stan ne misle da je problem u visokoj ceni nego u tome da se kupci nisu prilagodili :)
Koliko god se meni ne dopadalo stanje na trzistu jer se stanovi prodaju po nerealno visokim cenama za moje shvatanje, ako neko cak i u tim uslovima ne uspe da proda stan po nekoj ceni, ocigledno je ta cena veca od realne za trenutno stanje trzista.
Stanovi u Novom Sadu u starogradnji velicine od 100m2 do 120m2 se prodaju po ceni od 100k do 300 eur. ZNaci da ima onih koji su spremni da daju i 3k e/m2 za takve stanove, ali da ima i onih stanova za koje neko ne zeli da da vise od 1k e/m2.. Naravno, ima tu i prodaja gde deo ide u kesu ili prodaja u okviru familije gde je niza cena, ali masa stanova je tipa 150k, tj nize od 1.500 e/m2. Ne treba svi da gledaju ovaj najskuplji jer nisu svi dobri kao sto je dobar verovatno taj najskuplji.
Ne znam odakle vam ove cifre, ali za stan od 100-120m2 u NS-u spominjati cifru od 1000eur je nerealno, čak i od 1500eur, toga više nema, ako pričamo o uknjiženom i stanu za život u NS-u. U izgradnji se jeftinije prodaju ti 100+ stanovi ako nisu Penthouse(koji su najskuplji), i to za 1500eur na samoj periferiji Novog Sada na lošijoj miktolokacini i kvalitetu izgradnje...
 
Ne znam odakle vam ove cifre, ali za stan od 100-120m2 u NS-u spominjati cifru od 1000eur je nerealno, čak i od 1500eur, toga više nema, ako pričamo o uknjiženom i stanu za život u NS-u. U izgradnji se jeftinije prodaju ti 100+ stanovi ako nisu Penthouse(koji su najskuplji), i to za 1500eur na samoj periferiji Novog Sada na lošijoj miktolokacini i kvalitetu izgradnje...
Q1 2024:
1717946787323.png

Q4 2023:
1717946972595.png

Q3 2023:
1717947025885.png

Znaci, ima masa stanova prodatih za manje od 2k evra. Ti koji su prodavani skuplje su ili neke bas ekskluzivne lokacije i luks renovirani ili novogradnje koje se vode kao starogradnja.

Primera radi ovo je "starogradnja" gde je prodat stan za 3.500 e/m2:

1717947297750.png
 
Q1 2024:
Pogledajte prilog 201062
Q4 2023:
Pogledajte prilog 201063
Q3 2023:
Pogledajte prilog 201064
Znaci, ima masa stanova prodatih za manje od 2k evra. Ti koji su prodavani skuplje su ili neke bas ekskluzivne lokacije i luks renovirani ili novogradnje koje se vode kao starogradnja.

Primera radi ovo je "starogradnja" gde je prodat stan za 3.500 e/m2:

Pogledajte prilog 201065
Ova slika je starogradnje od pre jedno 8-10god, sedim često u bašti, jedna od najčuvenijih ulica i najbolja lokacija, pored te zgrade se vidi kuća, tu je trenutno zgrada i Investitor nije hteo da proda nijedan stan(znam jer sam radio na projektu i nije hteo sam tamo stan da uzmem u izgradnji)😉 Svaki sin po sprat, dole za izdavanje lokali i ostalo da izdaju i stanovi na dan.
 
Ne znam odakle vam ove cifre, ali za stan od 100-120m2 u NS-u spominjati cifru od 1000eur je nerealno, čak i od 1500eur, toga više nema, ako pričamo o uknjiženom i stanu za život u NS-u. U izgradnji se jeftinije prodaju ti 100+ stanovi ako nisu Penthouse(koji su najskuplji), i to za 1500eur na samoj periferiji Novog Sada na lošijoj miktolokacini i kvalitetu izgradnje...
Novi Sad je najviše u % porastao. Ne bi me čudilo da tu bude u % i najveći pad kao prošli put.
 
Novi Sad je najviše u % porastao. Ne bi me čudilo da tu bude u % i najveći pad kao prošli put.
Nikakve indikacine nema za to, kupuju se stanovi u izgradnji u kompleksima od po 3000eur-4500eur i to pre temelja prodato 70-80%, konačno da su i ovde došli ozbiljni i moderni kompleksi sa odličnim kvalitetom izgradnje...Infrastruktura i državni projekti se takodje grade, poslovni svet i firme samo dolaze i turizam cveta...Jedino ako dodje do velike krize i onda ce opisani stanovnici u skupim starogradnjama morati zbog egzistencije da prodaju jeftinije, kao i Investitori po predgradjima gde normalan radni narod uspeva i dalje da kupi svoju verovatno prvu nekretninu, sam grad teško, jer većina tih ljudi ne zavisi od samo jednog prihoda, dosta ih ima po jednu sa strane koju izdaje, tako da osim nekog smanjivanja troškova luksuznog života će malo smanjiti kirije tada, prodati stan sve teže, jedino da bi se kupio drugi...U tom scenariu finansijske krize i pada cena, smatram da će bez krova nad glavom ostati ljudi koji i sada jedva preživljavaju a žive u centru Beograda i Novog Sada i žive u nekretninama od 200-300k i da će morati da spuste cene, ako su ih i oglašavali do sada...
 
Poslednja izmena:
Ne znam šta da ti kažem napaćeni brate. Sređujem sad nešto po kući, pravim neki raspored u podrumu, zamišljam šta bi i kako promenio da mogu. I shvatam da je i ta niska kirija koju plaćam navlakuša klasična; kao sve je ok, a ovamo održavam tuđe, trošim životnu snagu u najbolje dane. Dok se okreneš, snage za promene sve manje, a ti cupkaš u mestu. A neko tamo je prelomio, odaljio se malo, uzeo recimo kuću u Bataji, bole njega uši šta mi mislimo. Eno ga, vidim ga u mislima, prska baštu, pustio radio i pevuši, dok napuni 40 ubeđen je da će da sredi sve cakup pakum.
A mi čekamo pad cena, bolju ponudu, i insistiramo na lokaciji, pljujemo novogradnju i starogradnju, sve po red.
Sve mi nešto deluje da ćeš ti za koji mesec prelomiti i uzeti stan/kuću 😉
 
Trziste mozda ne kaznjava takve prodavce u smislu da se moze desiti da im odlaganjem prodaje cena nekretnine cak i dalje nominalno moze da poraste, ali ako im je cilj da prodajom te nekretnine kupe neku drugu mislim da ce trziste poceti da kaznjava takvo ponasanje. Jer ako ti neko trazi neku nenoromalnu cenu za raspalu starogradnju i nece da ti spusti cenu ni za 5k e, zasto ne bi odmah kupio novogradnju za malo vecu cenu i da te ne boli glava.
Rekao bih i da je počelo da ih kažnjava, zato i imamo jednim delom toliku novogradnju i gradilišta. Dosta novih kupaca se više ne boji da kupuje u izgradnji stanove i ako je ok povezanost sa ostatkom grada nije presudna lokacija za tu starogradnju kojoj treba komplet renoviranje(koje je takodje jako skocilo u poslednje vreme)...
 
Ma ja sam već par puta nudio sasvim solidne iznose, pisao sam o tome, jednostavno se nije potrefilo. Ali sam veoma blizu, čekam samo da naiđe prilika koju neću propustiti. Kuća mi nimalo ne bi smetala 😅
Srećno, a što se kuće tiče stavi ozbiljno na papir sve moguće probleme, vreme rešavanja tih problema, sve radove i napravi detaljnu kalkulaciju, sa jedne strane je ok što se može sve postepeno rešavati i ima vremena dok si sada u punoj snazi, ali treba baš i vremena, znanja, požrtvovanosti i para...Pošto ja gledam sve pomalo i investiciono možeš gledati i kuću na mestu gde zamišljaš da će se Beograd širiti pa kroz 15-20god da je možeš prodati za penziju 😉
 
Srećno, a što se kuće tiče stavi ozbiljno na papir sve moguće probleme, vreme rešavanja tih problema, sve radove i napravi detaljnu kalkulaciju, sa jedne strane je ok što se može sve postepeno rešavati i ima vremena dok si sada u punoj snazi, ali treba baš i vremena, znanja, požrtvovanosti i para...Pošto ja gledam sve pomalo i investiciono možeš gledati i kuću na mestu gde zamišljaš da će se Beograd širiti pa kroz 15-20god da je možeš prodati za penziju 😉
Pre gledam da kupim, nego da gradim. Odrastao sam u kući i naučio sam puno toga sam, pa mi održavanje nije takav problem. Gradnja jedino ako naletim na plac koji ima odličnu investicionu vrednost, kao što kažete. Pratim svakako sve, negde će se prelomiti...
Edit: Imam par prijatelja koji su uzeli dupleks u Batajnici, kao stan-kuća, koji imaju svoje malo dvorište koje se nastavlja na veliko zajedničko. To je super opcija, i ako se taj deo grada bude dalje razvijao, mislim da će biti odlično rešenje za mnoge koji rade na Nbg. Radi se o veoma finim zgradama, ni renoviranje nije neki preterani problem.
 
Poslednja izmena:
Pre gledam da kupim, nego da gradim. Odrastao sam u kući i naučio sam puno toga sam, pa mi održavanje nije takav problem. Gradnja jedino ako naletim na plac koji ima odličnu investicionu vrednost, kao što kažete. Pratim svakako sve, negde će se prelomiti...
Edit: Imam par prijatelja koji su uzeli dupleks u Batajnici, kao stan-kuća, koji imaju svoje malo dvorište koje se nastavlja na veliko zajedničko. To je super opcija, i ako se taj deo grada bude dalje razvijao, mislim da će biti odlično rešenje za mnoge koji rade na Nbg. Radi se o veoma finim zgradama, ni renoviranje nije neki preterani problem.
Odlično, meni je bio cilj u jednom modernom takvom kompleksu u predgradju Novog Sada(Alibegovac) da uzmem kuću u sklopu kompleksa evo ga:
Takodje sam hteo da i kuma nagovorim ili dobre prijatelje pa da smo tu, nekako vidim u tvom slucaju jedini problem komsije sa kojima moras da imas komunikaciju, za razliku od nekog stana u kompleksu 😉
Edit: Ili samostalne kuće, gde se samo graničiš sa komšijama, eto jedino bih to istražio u tom slučaju malo komšije 😂
 
Nikakve indikacine nema za to, kupuju se stanovi u izgradnji u kompleksima od po 3000eur-4500eur i to pre temelja prodato 70-80%, konačno da su i ovde došli ozbiljni i moderni kompleksi sa odličnim kvalitetom izgradnje...Infrastruktura i državni projekti se takodje grade, poslovni svet i firme samo dolaze i turizam cveta...Jedino ako dodje do velike krize i onda ce opisani stanovnici u skupim starogradnjama morati zbog egzistencije da prodaju jeftinije, kao i Investitori po predgradjima gde normalan radni narod uspeva i dalje da kupi svoju verovatno prvu nekretninu, sam grad teško, jer većina tih ljudi ne zavisi od samo jednog prihoda, dosta ih ima po jednu sa strane koju izdaje, tako da osim nekog smanjivanja troškova luksuznog života će malo smanjiti kirije tada, prodati stan sve teže, jedino da bi se kupio drugi...U tom scenariu finansijske krize i pada cena, smatram da će bez krova nad glavom ostati ljudi koji i sada jedva preživljavaju a žive u centru Beograda i Novog Sada i žive u nekretninama od 200-300k i da će morati da spuste cene, ako su ih i oglašavali do sada...
Slažem se ali koji je udeo tih stanova na tržištu nekretnina u NS? Ne pričamo o procentima već o promilima. Kao što si rekao na tržištu dominiraju ljudi koji već imaju neki stan a nisu u stanju ni da podignu kredit od 60-70k jer rade ispod mediane. I druga kategorija koja ima do 30k-40k i isto teško šta može da kupi. U odnosu na BG ipak mislim da NS još uvek nema taj standard.
 
Slažem se ali koji je udeo tih stanova na tržištu nekretnina u NS? Ne pričamo o procentima već o promilima. Kao što si rekao na tržištu dominiraju ljudi koji već imaju neki stan a nisu u stanju ni da podignu kredit od 60-70k jer rade ispod mediane. I druga kategorija koja ima do 30k-40k i isto teško šta može da kupi. U odnosu na BG ipak mislim da NS još uvek nema taj standard.
Ne znam sada po procentima, ali svi luksuzniji projekti su prodati unapred i njihova cena u statistici će tek biti kasnije ubačena, jer su uglavnom Predugovori... Tu sam medju prijateljima koji ili prodaju stanove ili kupuju i da kazem, ovi sto prodaju jeste osetili su ovu stagnaciju i zaustavljanje hajpa na koji su navikli prethodnih godina, ali ide po meni i super jer pre izgradnje kompletne sive gradnje prodaju i do 80%, pricam o Investitorima koji nisu najpoznatiji i koji rade uglavnom manje zgrade do 5-7 spratova i oko 2000-3000m2, ovaj drugi kum koji ima od 10 spratova zgradu i kvalitetnu oko 15000m2 je sve prodao na ozbiljnoj lokaciji kod Sajma ali su mu za dozvole trebale godine oko 7-10god je u tom projektu...
Drugari kupci ne mogu za stan dvosoban da nadju adekvatan za 2000eur/m2. Sloj kupaca je slican kao u BG-u samo sto je NS manji po povrsini stanovnistvu od BG-a jedno 4 puta i manje poznat za gastoze i unutrasnost koja hoce u BG... Ostalo sve isto imamo od plata do poslova itd...Centralizacija svega i Beograda kao glavnog grada Jugoslavije i ulaganje od drzave je i dovelo do tolikog širenja i dolaska ljudi, zato su i cene veće i nekim delom plate.. Ali NS je tek krenuo da se širi zato i spominjem da je njegov gradski okvir ozbiljan sa cenama, eto nekokao bih poredio krug dvoke sa centom Novog Sada, svi to jako vrednuju i žele da budu tu kao neki prestiž...
 
Srećno, a što se kuće tiče stavi ozbiljno na papir sve moguće probleme, vreme rešavanja tih problema, sve radove i napravi detaljnu kalkulaciju, sa jedne strane je ok što se može sve postepeno rešavati i ima vremena dok si sada u punoj snazi, ali treba baš i vremena, znanja, požrtvovanosti i para...Pošto ja gledam sve pomalo i investiciono možeš gledati i kuću na mestu gde zamišljaš da će se Beograd širiti pa kroz 15-20god da je možeš prodati za penzijg


Sa ovim cenama stanova, gradnja kuce je najbolja investicija. Imaš nekoliko metoda gradnje i sve se može završiti za najviše 6-9 meseci bez nekih detalja.
Kuca je za gospodu, kolektivno (viseporodicno) stanovanje je za ostale
 
Mislim da niko ne spori prednosti kuce, ali imaju i dosta mana, zavisi ko sta trazi i prema potrebama.

Po meni kuca je super za kasnije godine, posao je ustalozen ili pri kraju, deca su na fakultetima ili u inostranstvu.

Gradnja kuce je uvek bila jeftinije resenje od stana gledajuci po kvadratu.
 
Sa ovim cenama stanova, gradnja kuce je najbolja investicija. Imaš nekoliko metoda gradnje i sve se može završiti za najviše 6-9 meseci bez nekih detalja.
Kuca je za gospodu, kolektivno (viseporodicno) stanovanje je za ostale
U principu se slažem, radnička klasa i jeste saterana u grad i u kolektivno stanovanje radi egzistencije, imućna elita se i odvajala po naseljima, imanjima itd...
Ima prednosti i mane pogotovo da kažem za obične ljude sa decom, pojavom interneta sada i može da se školuje online i dobije posao i sa finansijskom pismenošću može da se odvoji od nametnutog života po nekom zacrtanom obrazcu.
6-9meseci je kada se krene izgradnja i sve ima dogovoreno, ali doći do toga osim para je po meni mnogo duži put.
Lično sam radio na jednom projektu kada sam počeo da radim, a vezano je za dobijanje gradjevinske dozvole za porodičnu kuću/vilu u predgradju Novog Sada, 3-4god je trebalo da porodica dobije gradjevinsku dozvolu, hteli su sve po pravilima u početku, žena me zvala kako je očajna itd...Odradio sam poslednje projekte za drugara i njegovu kuću pre 2 godine i neću više time da se bavim, zbog male zarade prvenstveno i očekivanja ljudi... Administracija za dobijanje dozvola po pravilima je kod nas i dalje spora i loša, Investitor mora da bude baš aktivan i odlazi tamo kod referenta po meni na svaka 2 dana, ili taj koji se unajmi...Cena kuće zavisi od mnogo faktora.
Mnogo ljudi prodaje zemljiste ili vikendice koje se mogu preurediti za život u predgradjima gradova, neki se čak nisu nigde ni oglasili i jednostavno treba doći do njih i ponuditi novce i lako se desi kupovina...
Drugar je tako pazario jeftino dosta zemlje jer prvi sazna kada su naslednici u inostranstvu i ponudi im odmah novce, oni pošto ne znaju tržište i zaboravljajući uopšte na Srbiju, pristaju...
 

U medjuvremenu, banke sasvim sigurno ne osećaju krizu...
Klasika, kao sto je ranije bilo za sve izgovor da zbog rata u Ukrajini skacu cene, pa COVID i logisticki problemi, energetska kriza, sada je na redu inflacija i visoke kamatne stope, pa onda ce verovatno da bude neka sledeca stvar.

Samo ne znam dokle ce prosecan covek da izdrzi ovoliki finansijski teror.
 
U principu se slažem, radnička klasa i jeste saterana u grad i u kolektivno stanovanje radi egzistencije, imućna elita se i odvajala po naseljima, imanjima itd...
Ima prednosti i mane pogotovo da kažem za obične ljude sa decom, pojavom interneta sada i može da se školuje online i dobije posao i sa finansijskom pismenošću može da se odvoji od nametnutog života po nekom zacrtanom obrazcu.
6-9meseci je kada se krene izgradnja i sve ima dogovoreno, ali doći do toga osim para je po meni mnogo duži put.
Lično sam radio na jednom projektu kada sam počeo da radim, a vezano je za dobijanje gradjevinske dozvole za porodičnu kuću/vilu u predgradju Novog Sada, 3-4god je trebalo da porodica dobije gradjevinsku dozvolu, hteli su sve po pravilima u početku, žena me zvala kako je očajna itd...Odradio sam poslednje projekte za drugara i njegovu kuću pre 2 godine i neću više time da se bavim, zbog male zarade prvenstveno i očekivanja ljudi... Administracija za dobijanje dozvola po pravilima je kod nas i dalje spora i loša, Investitor mora da bude baš aktivan i odlazi tamo kod referenta po meni na svaka 2 dana, ili taj koji se unajmi...Cena kuće zavisi od mnogo faktora.
Mnogo ljudi prodaje zemljiste ili vikendice koje se mogu preurediti za život u predgradjima gradova, neki se čak nisu nigde ni oglasili i jednostavno treba doći do njih i ponuditi novce i lako se desi kupovina...
Drugar je tako pazario jeftino dosta zemlje jer prvi sazna kada su naslednici u inostranstvu i ponudi im odmah novce, oni pošto ne znaju tržište i zaboravljajući uopšte na Srbiju, pristaju...
Administracija jeste problem ali nije svugde tako. Po manjim mestima urbanizam radi brzo i ne treba vise od mesec, dva da se dobije dozvola. Katastri su druga prica. Sve je usporeno.

Imam priliku da obilazim rodjake po zapadnoj Evropi. Neki zive u gradu, neki u manjem mestu pored grada gde je jos uvek sve urbanizovano kao u gradu - zgrade, kuce, parkovi. Neki zive na selu gde opet nema farmi i slicno ali imaju da se voze vozom 20ak minuta do grada ili kolima 20ak minuta do oboda grada. Oni su navikli da se voze i da razvoze decu.
Navikli su da se voze do posla 20km ili cak 150 km svaki dan.
Bio sam delimicno ukljucen u jedan proces zaposljavanja za nemacku firmu prema Pancevu. Mali broj kandidata je hteo da putuje iz grada prema Pancevu?!?

Mislim da je to stvar navike odnosno kulture ali i ekonomske situacije - ljudi dosta rade... ne znam nikoga da malo radi :) I ko ce onda da sisa travu posle posla ili da pere fasadu ili ogromne prozorske povrsine na kuci?
 
Vrh