Šta je novo?

Cene nekretnina

Klasika, kao sto je ranije bilo za sve izgovor da zbog rata u Ukrajini skacu cene, pa COVID i logisticki problemi, energetska kriza, sada je na redu inflacija i visoke kamatne stope, pa onda ce verovatno da bude neka sledeca stvar.

Samo ne znam dokle ce prosecan covek da izdrzi ovoliki finansijski teror.
Dobro napisano!!!
Neke procene kazu da su se Kinezi dogovorili sa SAD oko Tajvana i da ce doci do preuzimanja za 3-4 godine, da SAD pokusava da proda obveznice i da ce se vise znati na sledecem okupljanju G7 ili G20. Ko god da pobedi na izborima u SAD, pokrenuce stampac zestoko posle izbora.

Kao da cemo imati novi, pravi balon u 2025. i 2026.
 
Iskreno ako opet pokrenu stampac para mislim da ce sahraniti sve buduce generacije i srednju klasu sto se tice ikakvih sansi da poseduju nekretnine, da bi se odrzala niska nezaposlenost i izbegla recesija.

FED je previse populisticki nastrojen i ne igra uopste u korist srednje klase tako da nazalost i ja mislim da nas to ceka kroz koju godinu.
 
@Guest7788 9 meseci kada sam precizno sracunao!
za 9 meseci, 4 ponude sam imao (1-8k nize od trazene).
Mislis da je cena trzisna da stan od 110kv u Ns ode za 1 mesec i brze?

Cene su skocile u Ns u 2021/2022 za 35-40 % i ocigledno se kupci jos nisu prilagodili tome skroz i na to skok euribora se doda i ocekivanje pada cene u 2023.

Koliko sam imao poziva zadnja 3 meseca rekao bih da se sada privikavaju tek na nove cene (za 2000€ eventualno se nadje sam obod grada, tipa sam kraj Zemuna u Beogradu).

Ček samo,
ti prodaješ stan od 270k, i sam tvrdiš da se teško prodaju veći stanovi. Dobiješ ponudu za 1k nižu (0.3%) i ne prodaš, čekaš još 9 meseci?

Svaka čast. Tebe treba za pregovarača o Kosovu, da braniš zadnji pedalj zemlje Srbije!
 
Ček samo,
ti prodaješ stan od 270k, i sam tvrdiš da se teško prodaju veći stanovi. Dobiješ ponudu za 1k nižu (0.3%) i ne prodaš, čekaš još 9 meseci?

Svaka čast. Tebe treba za pregovarača o Kosovu, da braniš zadnji pedalj zemlje Srbije!
Mislim da je covek rekao i da su neki postupci propali, moguce je da je neko od tih kupaca odustao ili nije proverio kreditnu sposobnost pre davanja ponude itd itd.

Ako je samo odbio ponudu koja je 1000 eura manja od trazene onda je stvarno delulu doduse :D
 
Iskreno ako opet pokrenu stampac para mislim da ce sahraniti sve buduce generacije i srednju klasu sto se tice ikakvih sansi da poseduju nekretnine, da bi se odrzala niska nezaposlenost i izbegla recesija.

FED je previse populisticki nastrojen i ne igra uopste u korist srednje klase tako da nazalost i ja mislim da nas to ceka kroz koju godinu.
To je vise-manje u skladu sa evropskom filozofijom. Imamo drugare koji su se ranije odselili u neke razvijene evropske zemlje, i uglavnom im je kupovina stana toliko daleka da im nije ni na radaru. I to su otisli da rade korporativne, visoko placene poslove, do sad strekli uslove da dizu krrdite itd. Ali mi se cini da je bitna razlika i sto oni kao da ne osecaju pritisak okoline da treba da se "skuce" , da kupe, jer i ljudi oko njih, i dosljaci i lokalci, to ne planiraju, nije im udarna tema kao kod nas, samim tim se ne osecaju kao da im je neko pravo time uskraceno, po sistemu- ne mogu drugi, ne mogu ni ja. Kod nas se nekako zadrzao pritisak i ocekivanje koje datira iz komunizma da svako ima svoju kucu, stan, a sa druge strane imamo ekonomsku situaciju koja je cist kapitalizam i ne tretira imanje svog prostora kao nesto sto svako u drustvu treba da moze da dostigne Najgore od oba sveta, i recept za stalno nezadovoljstvo.
 
To je vise-manje u skladu sa evropskom filozofijom. Imamo drugare koji su se ranije odselili u neke razvijene evropske zemlje, i uglavnom im je kupovina stana toliko daleka da im nije ni na radaru. I to su otisli da rade korporativne, visoko placene poslove, do sad strekli uslove da dizu krrdite itd. Ali mi se cini da je bitna razlika i sto oni kao da ne osecaju pritisak okoline da treba da se "skuce" , da kupe, jer i ljudi oko njih, i dosljaci i lokalci, to ne planiraju, nije im udarna tema kao kod nas, samim tim se ne osecaju kao da im je neko pravo time uskraceno, po sistemu- ne mogu drugi, ne mogu ni ja. Kod nas se nekako zadrzao pritisak i ocekivanje koje datira iz komunizma da svako ima svoju kucu, stan, a sa druge strane imamo ekonomsku situaciju koja je cist kapitalizam i ne tretira imanje svog prostora kao nesto sto svako u drustvu treba da moze da dostigne Najgore od oba sveta, i recept za stalno nezadovoljstvo.
Samo što...
Mislim da je kod nas situacija u 50km oko Beograda i dalje pristojna. Teško da preko možeš da nađeš kuću ili stan za povoljne pare na 40-60 min od centra. Ako projekti koji se sada odvijaju zaista uzmu maha i realizuju se, doslovno će svuda skočiti cene papreno. Pa dovoljno je da samo pruga prođe gde je nije bilo, pa da ljudi masovno krenu da se naseljavaju tu. Koliko ljudi sad putuje iz Novog Sada u Bg. Samo što mi prvo hoćemo da vidimo prugu, pa onda da odlučujemo, a to kod nas ne ide tako.
 
Ček samo,
ti prodaješ stan od 270k, i sam tvrdiš da se teško prodaju veći stanovi. Dobiješ ponudu za 1k nižu (0.3%) i ne prodaš, čekaš još 9 meseci?

Svaka čast. Tebe treba za pregovarača o Kosovu, da braniš zadnji pedalj zemlje Srbije!
Ali zamisljam i tog ozbiljnog kupca koji daje 269 a nece 270... Razumeo bih da ponudi 265k i kaze ne dam vise ni euro, ali 269k :) Treba se dogovoriti i o apsolutnom prenosu od 2.5% ko ce to platiti(uglavnom stoji u Ugovoru da to placa kupac, ali zvanicno po zakonu je da placa prodavac)..
 
Samo što...
Mislim da je kod nas situacija u 50km oko Beograda i dalje pristojna. Teško da preko možeš da nađeš kuću ili stan za povoljne pare na 40-60 min od centra. Ako projekti koji se sada odvijaju zaista uzmu maha i realizuju se, doslovno će svuda skočiti cene papreno. Pa dovoljno je da samo pruga prođe gde je nije bilo, pa da ljudi masovno krenu da se naseljavaju tu. Koliko ljudi sad putuje iz Novog Sada u Bg. Samo što mi prvo hoćemo da vidimo prugu, pa onda da odlučujemo, a to kod nas ne ide tako.
Dosta Investitora je pokupovalo placeve blizu buducih stanica i cekaju...Traze vlasnike tih trenutno polja, njiva itd... i otkupljuju. Ja sam sa drugarom trazio jednog vlasnika koji ne koristi telefon, niko ne zna gde zivi i samo ga nekad vidjaju u nekoj gradskoj kafani :)
EDIT: neki bircuz u nekom selu, a ne gradska kafana :)
 
Gde se planira prosirivanje voznih stanica izmedju NSa i Beograda? I da li neko zna o stambenom kompleksu koji ce se graditi u Surcinu blizu buduceg Expa?
 
Dosta Investitora je pokupovalo placeve blizu buducih stanica i cekaju...Traze vlasnike tih trenutno polja, njiva itd... i otkupljuju. Ja sam sa drugarom trazio jednog vlasnika koji ne koristi telefon, niko ne zna gde zivi i samo ga nekad vidjaju u nekoj gradskoj kafani :)
EDIT: neki bircuz u nekom selu, a ne gradska kafana :)
Zanimljiv posao:)
Teško je da shvatimo neke od prednosti koje imamo ovde sve dok ih ne izgubimo. I dalje ima povoljne zemlje, kuća i stanova ne tako daleko od Beograda, ali niko nije spreman da rizikuje. (Tu računam i sebe, da ne bude zabuna, iako delimično imam "opravdanje".) Kad se bude stizalo iz Subotice za Bg za sat vremena (što više nije ni u domenu sumnje), onda će biti kasno da se razmišlja o tome kako si tamo mogao da kupiš vikendicu, voziš se do Budimpešte i slično, jer će biti papreno skupo.
Vremena su teška, i u njima jedino hrabri i promućurni opstaju. Kuknjava na visoke cene ostaje rezervisana za bespomoćne.
 
Sa ovim cenama stanova, gradnja kuce je najbolja investicija. Imaš nekoliko metoda gradnje i sve se može završiti za najviše 6-9 meseci bez nekih detalja.
Kuca je za gospodu, kolektivno (viseporodicno) stanovanje je za ostale
Pa sad... Gradnja kuće je super stvar, pod uslovom da si pre 5-6 godina kupio parcelu. Sada, ako gledamo tržište placeva, ispod EUR 5.000 po aru nema ništa normalno, sa pristojnom infrastrukturom. ( Avala, Kumodraž...)

Ima Pazova i to je dosta jako sada zbog voza. Gradnja sa eksterijerom ( ograde, kapije, behaton, trava, rastinje) i sa dozvolom i priključcima je oko 1.200 - 1.300 eura po m2. Plus plac koji je još 15-tak % na tu cifru..

Realno, malo ozbiljniju kuću, na pristojnoj lokaciji ( bez kanalizacije naravno ) ispod 1.500 po m2 in total, teško jako.
 
Realno, malo ozbiljniju kuću, na pristojnoj lokaciji ( bez kanalizacije naravno ) ispod 1.500 po m2 in total, teško jako.
Po meni je to fina cena. Sam na placu, dvorište, svoj objekat - čist luksuz. Ubeđen sam da će placevi tek da rastu. Šta je 30k za 5 ari zemlje. Zemlje, koja je samo tvoja i možeš na njoj da zidaš objekat kakav ti je volja. U mnogim zemljama preko prodaju plotove po 200m2 na kojima dižu kuće u vis, nema mesta jedva za parking. I skupi su dosta...Ja bi za plac od 3-4 ara na dobroj lokaciji dao i 50k. Posle bi se par godina peglao sa dozvolama, ali bože moj, sve je za ljude 😅
 
To je vise-manje u skladu sa evropskom filozofijom. Imamo drugare koji su se ranije odselili u neke razvijene evropske zemlje, i uglavnom im je kupovina stana toliko daleka da im nije ni na radaru. I to su otisli da rade korporativne, visoko placene poslove, do sad strekli uslove da dizu krrdite itd. Ali mi se cini da je bitna razlika i sto oni kao da ne osecaju pritisak okoline da treba da se "skuce" , da kupe, jer i ljudi oko njih, i dosljaci i lokalci, to ne planiraju, nije im udarna tema kao kod nas, samim tim se ne osecaju kao da im je neko pravo time uskraceno, po sistemu- ne mogu drugi, ne mogu ni ja. Kod nas se nekako zadrzao pritisak i ocekivanje koje datira iz komunizma da svako ima svoju kucu, stan, a sa druge strane imamo ekonomsku situaciju koja je cist kapitalizam i ne tretira imanje svog prostora kao nesto sto svako u drustvu treba da moze da dostigne Najgore od oba sveta, i recept za stalno nezadovoljstvo.
Ne osećaju pritisak jer je zemlja razvijenija, poslovi su stabilniji, a i najam je stabilniji... Zakupodavac ne može da te izbaci sutra na ulicu jer mu dodje Rus koji mu nudi 200e više, ugovori moraju da se poštuju, gradski prevoz funcioniše lepo... Nije baš da i tamo niko ne želi da kupi ali im se ne žuri.
 
Iskreno ako opet pokrenu stampac para mislim da ce sahraniti sve buduce generacije i srednju klasu sto se tice ikakvih sansi da poseduju nekretnine, da bi se odrzala niska nezaposlenost i izbegla recesija.

FED je previse populisticki nastrojen i ne igra uopste u korist srednje klase tako da nazalost i ja mislim da nas to ceka kroz koju godinu.
Fucka se njima za buduce generacije, druga je to dimenzija razmisljanja kod ljudi koji su na poziciji moći.
A s druge strane, multipolarni svet na velika vrata vraca instituciju: 'Šta da radimo, oprobane monetarne/fiskalne intervencije ne funkcionišu, kako to?'

Što bi rekli naši seljaci, ne znaju oni Di teraju..
 
Po meni je to fina cena. Sam na placu, dvorište, svoj objekat - čist luksuz. Ubeđen sam da će placevi tek da rastu. Šta je 30k za 5 ari zemlje. Zemlje, koja je samo tvoja i možeš na njoj da zidaš objekat kakav ti je volja. U mnogim zemljama preko prodaju plotove po 200m2 na kojima dižu kuće u vis, nema mesta jedva za parking. I skupi su dosta...Ja bi za plac od 3-4 ara na dobroj lokaciji dao i 50k. Posle bi se par godina peglao sa dozvolama, ali bože moj, sve je za ljude 😅

Jasno sve, samo par komentara.. Dobra lokacija je skupa reč :D Meni je dobra lokacija za porodičnu kuću gornji Zemun, kraj Banovog Brda, Mirijevo, deo Jerkovića itd. E sad tu je ar 15.000-40.000 eura.

Pristojna lokacija je sledeći prsten ( kraj Jajinaca, najbolje na Avali, deo opštine Surčin, dobri placevi u Banovcima..) I to ti je uglavnom 10+ po aru.

E sad prostojna lokacija, ali u mom slučaju ne za porodičnu kuću je sledeći prsten. ( Ripanj, Zuce, deo Grocke, Umka, Pazova itd). To je ispod 10 soma, a moze i oko 5. ALi, tu vec krecu bagovi za infrastrukturom, nema škola, vrtić, autobus itd..

Pazova je po meni trenutno Šaomi opcija ko nema veći budžet, a da dobiješ vrednost za novac. Stara Pazova je ozbiljan gradić, Nova je bliže Bg-u, a Banovci i Bataja su baš blizu. Meni je Bataja baš Teheran fazon i tu ne bih mogao, ali Pazova mi je ok.

Moja ekipa i ja, kad smo krenuli da kupujemo zemlju na Avali i Kosmaju, pojedine parcele su bile ispod 500 eura po aru. Sad je neki minimum 1.500. Tri puta skuplje.
Surčin nismo uspeli da zatvorimo neku parcelu, bilo nekih pravnih marifetluka, ali je bilo ispod 3.000 ar, da kažem za 4 je bilo da se bira. Mislim da je sad dobrano preko 10.

Labor je skup ko otrov poslednjih 12 meseci, cena materijala tu i tamo.. To se stabilizovalo.
Sve u svemu, tržište kuća kasni za novogradnjom u gradu po trendu, nekih 12-18 meseci.

AKo ćeš da kupuješ zemlju, juče je bila najbolja opcija. Danas je druga najbolja...I u to sam siguran 101%
 
Meni je dobra lokacija za porodičnu kuću gornji Zemun, kraj Banovog Brda, Mirijevo, deo Jerkovića itd. E sad tu je ar 15.000-40.000 eura.

Slažem se, ali mi 20k po aru i dalje nije mnogo ako nađeš parcelu od 3,4 ara. Računaš da si sa 200k završio posao, otprilike. Kuća nova na Medaku, Jerkovicu, Banovom brdu, Zemunu, sve je to luks na maks po meni. I ko zna koliko to može da vredi više kad završiš gradnju.
 
Ček samo,
ti prodaješ stan od 270k, i sam tvrdiš da se teško prodaju veći stanovi. Dobiješ ponudu za 1k nižu (0.3%) i ne prodaš, čekaš još 9 meseci?

Svaka čast. Tebe treba za pregovarača o Kosovu, da braniš zadnji pedalj zemlje Srbije!
Mislim da nisi procitao dobro, nigde nisam naveo da sam zbog cene odbio kupca za 1k (tacnije sa 3 sam se dogovorio, 1 sam odbio). Pri tome, nama je odgovaralo da sacekamo 5-9 meseci da se iselimo, nije nam se zurilo ni za novac. Jedino sto mogu reci da nam se zurilo, da znam da je stan prodat, kupac je mogao da kaparise stan i pri predaju kljuceva da isplati 90% - nije bio problem niti potreban novac pre nego sto se iselimo. Selidba usred zime (dec-mart) nije bila opcija.

Kao sto sam rekao, 4 kupca su bila (1-8k nize od 270). Od 10ak gledanja stanova.

#1 iskrsli su nam neki privatni razlozi pa smo pauzirali prodaju dok ne resimo druge stvari. (1k smanjena cena radi reda)

#2 jedan je odustao iz nepoznatog razloga nakon sto smo se sve dogovorili (stranac/rus da li se uplasio skidanja hipoteke ili mu je bio ipak dug rok od 3.5 meseca za iseljenje - na koji smo se zajednicki dogovorili i zbog toga smanjili cenu za 2k. Ni agent nije imao odgovor zasto je odustao nakon dogovora.),

#3 Rekao je da je to to sto se tice cene i stana, pri tome sam nakon drugog gledanja mu spustio cenu za 2k (jer je pristao na rok od 3 meseca za iseljenje). I nakon toga 4 dana je svaki dan odlagao za sutradan sastanak u agenciji za finalan dogovor za sutradan (3 puta), te nakon sto smo ugovorili vidjanje i finalan dogovor u cetvrtak, dosao sam u agenciju, kupac posle 35min javlja agentu da ne stize i ne javlja se vise (valjda bi stigao u toku dana da je hteo). Nakon ~7 dana salje preko agenta ponudu za 8k manju. Odbio sam i zbog cene i cele situacije sa njim. Sa ove tacke kad razmislim, trebao sam da vratim istom merom. Nakon ovoga sam digao cenu za 10k, i bio spreman da spustim nazad na 270k.

Usledila je pauza oko mesec dana nakon sto sam digao cenu sa pozivima agencija. I u poslednje 3 nedelje sam imao 3 ili 4 poziva agencija da vide da li da pokazu klijentima stan, ako je aktuelan.

#4 ti nadam se da je finalan (pitao je da spustim 5k, i dogovorili smo se da spustim i iznesem neke stvari - vrednost ~3k) :)
 
Poslednja izmena:
Zanimljiv posao:)
Teško je da shvatimo neke od prednosti koje imamo ovde sve dok ih ne izgubimo. I dalje ima povoljne zemlje, kuća i stanova ne tako daleko od Beograda, ali niko nije spreman da rizikuje. (Tu računam i sebe, da ne bude zabuna, iako delimično imam "opravdanje".) Kad se bude stizalo iz Subotice za Bg za sat vremena (što više nije ni u domenu sumnje), onda će biti kasno da se razmišlja o tome kako si tamo mogao da kupiš vikendicu, voziš se do Budimpešte i slično, jer će biti papreno skupo.
Vremena su teška, i u njima jedino hrabri i promućurni opstaju. Kuknjava na visoke cene ostaje rezervisana za bespomoćne.
Upravo tako! Meni su se neki smejali, iako sam naravno rekao u prenesenom značenju, da se i Zlatibor može tretirati kao neko udaljeno Bgd naselje (avalsko ili šta ja znam) kad završe autoput i za svega 85 minuta stigneš autom do planine. Da ne govorimo o tome kakav će biti osećaj da tako brzo, koliko je nekad trebalo (a i danas kad je gužva) putuješ iz Borče do Žarkova ili neka druga dva kraja Beograda, zapravo kreneš iz Beograda u kome je pretoplih 35 stepeni ili više i dođeš na Zlatibor gde je uvek 6-7 stepeni hladnije odnosno značajno prijatnije.
Planirana infrastruktura oko Expo2027 će definitivno uticati na cene nekretnina više nego što smo se ikad mogli nadati, počevši od parcela pa na dalje
 
Labud stalno to napominje, a ne uzima u računicu udaljenost. Nije isto sat vremena do Borče i sat i po do Zlatibora. Do Zlatibora ode mnogo više novca.

E sad prostojna lokacija, ali u mom slučaju ne za porodičnu kuću je sledeći prsten. ( Ripanj, Zuce, deo Grocke, Umka, Pazova itd). To je ispod 10 soma, a moze i oko 5. ALi, tu vec krecu bagovi za infrastrukturom, nema škola, vrtić, autobus itd..
Ja kad sam nešto gledao Zuce imali su vrtić, osnovnu školu, dom zdravlja i autobus do grada.
 
Ne osećaju pritisak jer je zemlja razvijenija, poslovi su stabilniji, a i najam je stabilniji... Zakupodavac ne može da te izbaci sutra na ulicu jer mu dodje Rus koji mu nudi 200e više, ugovori moraju da se poštuju, gradski prevoz funcioniše lepo... Nije baš da i tamo niko ne želi da kupi ali im se ne žuri.
To je stalno prica da je do toga, i sigurno da ima uticaja, ali ja stvarno mislim da je daleko bitniji faktor nas mentalitet i to na sta smo navikli. Zbog toga ljudi i kad iznajmljuju dugo vremena od stanodavca sa kojim se slazu i koji im je pouzdan stalno kukaju kako ulazu u tudje i slicno. Sto uzgred i jeste istina, i mene je bolelo dosta, kad sam ja iznajmljvala stanove nije bilo Rusa, nisam se osecala kao da mogu da budem izbacena svakog trenutka i i dalje mi je bilo krucijalno da sto pre kupim svoje.
 
Stan sam kupio 2015, a pre toga sam ziveo kao podstanar i placao u ono vreme prihvatljivu sumu (u danasnje vreme smesnu), imao sam odlicnu platu za tadasnje uslove, i naravno da sam tih godina vec razmatrao kupovinu stana. Ni kamate ni situacija sa ekonomijom nisu bile nimalo srecne, i secam se silnih opekotina sa kreditima tada, gde su sa strane svi govorili "cekaj da se smiri situacija, sta juris", "sta ako izgubis posao", mislim da je cak u tom nekom trenutku i bila ona kriza sa svajcarcima.
Velika razlika izmedju tada i sada je sto nije bilo ludila sa nekretninama, i u mojoj okolini je mali broj razmisljao o kupovini. Svi su cekali neke bas povoljne prilike, neuknjizene stanove za 700e/m2, i dobar stan na trzistu si mogao da nadjes. Tada sam bio samac, i nisam gledao stanove vece od 50m2. Sada su tu i zena i dete, imamo odlicna primanja, ali morali bi ozbiljno da doplatimo, sve i da ovaj stan prodamo, i to neke ne bas dobre lokacije, sa sve renoviranjem. Jos uvek nije hitno da nadjemo veci stan, ali u neko dogledno vreme, a hvala bogu i porodica treba da raste, trebace nam vise m2.
 
Ne mislim da je mentalitet, čitajte malo strane forume i videćete da su oni jednako očajni kao i mi.

Razlika je što manji broj ljudi na zapadu može uopšte da razmišlja o kupovini, prosto su cene u metropolama potpuno nedostupne i za srednju klasu. Npr. kuća u Bostonu ili LA predgrađu košta milion dolara, stan u Minhenu 800k itd. A pošto su svi dobri poslovi u gradovima, oni prihvataju da rentaju i nadaju se nekim promenama na bolje (isto kao i mi).

Glavna razlika između Srbije i zapadne Evrope/USA jeste što imaju alternativu, postoji značajan broj urbanih centara koji nude dobre poslove, onda tamo čovek može da se preseli u drugi grad i nađe super posao, dok je Srbija centralizovana preko svake mere.
 
Labud stalno to napominje, a ne uzima u računicu udaljenost. Nije isto sat vremena do Borče i sat i po do Zlatibora. Do Zlatibora ode mnogo više novca.

Ja kad sam nešto gledao Zuce imali su vrtić, osnovnu školu, dom zdravlja i autobus do grada.
Može se ići i autobusom za 1600 dinara ko želi (ili mesečne karte koje izađu još jeftinije), direktno sa svoje adrese kombijem za 2400 dinara ili biznis limuzinom od 3600 dinara itd itd, možda jednog dana srede prugu i za Sokola...ili 25 minuta avionom do aerodroma Ponikve (to su sve Expo2027 najavljeni projekti). Uglavnom postojaće varijante u svakom slučaju. Da ne pričamo da je manji zamor voziti autoputem nego kreni-stani u gužvi i smogu kroz grad!
Ali glavno pitanje je da li će se sa razvojem takvih alternativa potencijalni kupci koji mogu raditi online opredeljivati više za takve opcije van grada, na taj način slabeći pritisak na cene u gradu, ili će desiti obrnuto, da grad dobije na ceni zbog takvih mogućnosti...
Razume se sve će skoro isto važiti za usputna mesta gde prođe dobra infrastruktura
 
Poslednja izmena:
Vrh