Šta je novo?

Cene nekretnina

Upravo to ako je cena stana realno ispod tržišne prodao bi ga u roku od 11 sati, a ne 11 meseci.
Iz ličnog iskustva sve sto je stvarno povoljno ne zadrži se u oglasima duze od jednog dana. Takvi stavovi se retko i pojave na oglasima, jer ih kupi neko od prijatelja, komšija, agenata...
 
Ako za preko godinu dana nisi dobio ponudu na traženu cenu, znači da nisi objektivan. Tržišna cena je ona po kojoj kupci hoće da kupe stan.
Ali imao je 4 ponude u roku od 11 meseci, samo nisu uspeli da finalizuju kupovinu, evo ova poslednja ponuda mu je trenutno aktivna i izgleda bi trebalo da se realizuje.
 
Ali imao je 4 ponude u roku od 11 meseci, samo nisu uspeli da finalizuju kupovinu, evo ova poslednja ponuda mu je trenutno aktivna i izgleda bi trebalo da se realizuje.
Kakvih 11 meseci, pa traznja je ogromna, a ponuda stanova jako loša. Kada bih našao već izgrađen stan po ceni od 10% nižoj od tržišne ne bih čekao ni 11 minuta a ne meseci da kupim. Umesto toga sam kupio stan u izgradnji i sad narednih 2 godine imam čist gubitak dok se zgrada ne sazida, ali šta da radim kad je tržište takvo da nema dobrih gotovih stanova.
 
Kakvih 11 meseci, pa traznja je ogromna, a ponuda stanova jako loša. Kada bih našao već izgrađen stan po ceni od 10% nižoj od tržišne ne bih čekao ni 11 minuta a ne meseci da kupim. Umesto toga sam kupio stan u izgradnji i sad narednih 2 godine imam čist gubitak dok se zgrada ne sazida, ali šta da radim kad je tržište takvo da nema dobrih gotovih stanova.
11 meseci je baš dugo da prodaješ stan, osim u slučaju kad preteraš dobro sa cenom, rekao bih.
Nije ti valjda gubitak toliko velik da ti se nije isplatilo?
 
Kakvih 11 meseci, pa traznja je ogromna, a ponuda stanova jako loša. Kada bih našao već izgrađen stan po ceni od 10% nižoj od tržišne ne bih čekao ni 11 minuta a ne meseci da kupim. Umesto toga sam kupio stan u izgradnji i sad narednih 2 godine imam čist gubitak dok se zgrada ne sazida, ali šta da radim kad je tržište takvo da nema dobrih gotovih stanova.
Spomenuo sam da je u njegovom slucaj za taj njegov od 111m2 u NS-u u roku od tih 11meseci dobio 4 ponude, što je po meni ok. Drugar mi isto prodaje stan od 90m2 na Limanu, isto je par puta dobio ponudu, za tipa 5000eur niže od njegove tražene cene koja je bila tržišna i neće da se dogovori, zato što hoće dva manja stana posle da uzme i da mu ostane da ih opremi ali kao na malo lošijoj lokaciji(5min kolima izmedju lokacija)... Mislim da je to problem kod ljudi u starogradnji i da se zato drže te cene starogradnje u odnosu na novogradnju...
 
Ajmo ovako, manje kvalitetni stanovi, vece velicine, na malo boljoj lokaciji (ista ulica), su OGLASAVANI za bar 20% vise. 270 naspram 330-340k.
Identican stan na vertikali, bez namestaja je prodat za 270, takoreci sam davao namestaj gratis (20k vrednost).

U Novom Sadu je potraznja za vecim stanovima manja nego u Beogradu rekao bi, plus lokacija nije idealna za porodicni stan (po meni,lokacija je tipa kao u Bg blok 65).

Dodatno, zurilo mi se nije - Da jeste spustao bi. Ali sigurno je prosla godina bila slabija sto se tice kupovine.

4 ponude od ~11 gledanja za (10 meseci je oglasen ukupno, od toga zadnjih mesec dana se oteglo s kupcem notar i kredit i taj mesec da ne racunam, znaci 9 meseci) za tu velicinu mi deluje korektno. Moglo je i brze ali nije.
Ponude su bile DO 8k manje od trazene.
 
Drugar mi isto prodaje stan od 90m2 na Limanu, isto je par puta dobio ponudu, za tipa 5000eur niže od njegove tražene cene koja je bila tržišna
Ovo je samo dokaz koliko su ljudi ubeđeni da će dobiti baš ono što oni traže. Iako sve to zvuči, moram priznati, podosta glupo. 5000e niže od tržišne. Koje tržišne? Sličnog stana koji je prodat po nekoj višoj ceni? Ili cene po kojoj je komšija navodno prodao sličan stan? Ili je ušao u katastar i napravio neku medijalnu cenu stanova na datoj lokaciji? Baš me zanima proces njegovog razmišljanja...
 
Ako za preko godinu dana nisi dobio ponudu na traženu cenu, znači da nisi objektivan. Tržišna cena je ona po kojoj kupci hoće da kupe stan.
Nisi razumeo.
Ako stavis stan na prodaju i odmah imas zainteresovane kupce, onda to znaci da si verovatno stavio prenisku cenu i da bi trebalo da dizes.
Ako mesecima nemas zainteresovane kupce ili ti zainteresovani ne zele da kupe i nude nizu cenu, onda to ne znaci da si stavio previsoku cenu, nego da nisi dovoljno dugo cekao da naidje pravi kupac, i da zato treba jos cekati i jos dizati cenu.
/s naravno :)

Inace, zanimljivo je kako prodavci odredjuju da li je njihova cena povoljna ili nije ne u odnosu na prometovane cene, nego u odnosu na oglasene cene (koje su uvek naduvane). Proslog puta smo imali slucajeve da su neki stanovi malo povoljniji od ostalih u oglasima (i dalje je cena previsoka) i cim su ljudi poceli da pokazuju interesovanje za taj stan (jer je manje preskup od ostalih preskupih) prodavac je odmah digao cenu jer je mislio da je potcenio svoj stan.

Interesuje, koliko bi po vasem misljenju stan trebalo da stoji dugo o oglasima i da ne bude prodat da bi se zakljucilo da je trazena cena previsoka?

To sto nekom ne odgovara cena koju drugi nude, ali mu se ne zuri pa moze da ne spusta cenu i prodaje stan godinama je samo pecanje somova i pokusaj da ce stan po svaku cenu proda po nekoj zacrtanoj ceni koja je ocigledno iznad svoje trzisne vrednosti (sto je inace skroz legitimno, svako zeli da proda za sto vise, ali onda to vise nije trzisna cena)
 
Poslednja izmena:
Ovo je samo dokaz koliko su ljudi ubeđeni da će dobiti baš ono što oni traže. Iako sve to zvuči, moram priznati, podosta glupo. 5000e niže od tržišne. Koje tržišne? Sličnog stana koji je prodat po nekoj višoj ceni? Ili cene po kojoj je komšija navodno prodao sličan stan? Ili je ušao u katastar i napravio neku medijalnu cenu stanova na datoj lokaciji? Baš me zanima proces njegovog razmišljanja...
Pa ovako da probam da pojasnim, približno...
Stan je starogradnja nekih 30-40god stara zgrada na super lokaciji Liman, na višem spratu sa brutalnim pogledom na Frušku goru i Dunav... Živi sa roditeljima i ženom i od nedavno dvoje dece, zato je i hteo da se odvoji i preseli od roditelja... E sada treba onda i njima uzeti stan i sebi hoce ili stan(ali je odustao, jer je shvatio da je to nemoguće cenovno na bilo kojim lokacijama u NS-u, pa i u predgradju poput Veternika i Futoga)i trazi neku kuću u Vojvodini. Čak je i našao skoro sve, ali pošto je uračunao troškove selidbe, pa i blagog renoviranja itd shvatio je da mu treba i još novaca kojih nema jer je trenutno tek u pronalasku posla, mada ni tada neće imati da štedi... Tako da se cenka sa ljudima oko kupovine stana i kuće a svoj stan neće da da za niže... Pa da video je oglašene cene i par prijatelja koji su prodali su mu rekli za koju cenu... Ali u suštini traži koliko mu treba, dolazili su mu i Rusi i mladi bračni par od 29-30god programsri, koji su mu dali ponude i eto kao 5000eur manje od njegove trazene jer je ceo stan bukvalno za rušenje i komplet renoviranje.... Vrednuje svoj stan zbog lokacije i pogleda i hteo je 2 stana u istoj kvadraturi koja nece morati da renovira i da je od ta dva jedan u novogradnji, nemoguće je to bilo, pa kao što sam i opisao promenio je pogled....
 
Interesuje, koliko bi po vasem misljenju stan trebalo da stoji dugo o oglasima i da ne bude prodat da bi se zakljucilo da je trazena cena previsoka?
Mene očekuje prodaja stana za nekih 2 god, već sam i najavio prijateljima tako da i ako dodje do oglasavanja isao bih po sledecem...
Oglasio bih ga po ,,trzisnoj,, oglaseni stanovi slicnih dimenzija, lokacije, stanja itd...
Ako dobijem i jedan zainteresovanog kupca ili poziv ostavio bih ga i sledeći mesec.
Ako ceo jedan mesec ne dobijem poziv onda bih ga oglasio na svim platformama...
Tako da tek posle otprilike 3meseca ako nisam usao u dogovore sa nekim ozbiljnim onda bih ga spustio 5-10% u zavisnosti da li je bio nekih ponuda i tako na svaka 3 meseca po 3-5%...
Nakon godinu dana i spustene cene od 15% od provobitne cene, bih razmislio o svemu 😉
 
Ovo je bilo dovoljno da mi pojasni situaciju.
Namerno sam opisao celu situaciju, jer mislim da takvih situacija kod prodavanja/kupovine starogradnje ima jako mnogo...Ovaj moj je i shvatio i postepeno gleda realnost, pa eto čak je i dobio ponude za 5k manje od njegove...
 
Pa ovako da probam da pojasnim, približno...
Stan je starogradnja nekih 30-40god stara zgrada na super lokaciji Liman, na višem spratu sa brutalnim pogledom na Frušku goru i Dunav... Živi sa roditeljima i ženom i od nedavno dvoje dece, zato je i hteo da se odvoji i preseli od roditelja... E sada treba onda i njima uzeti stan i sebi hoce ili stan(ali je odustao, jer je shvatio da je to nemoguće cenovno na bilo kojim lokacijama u NS-u, pa i u predgradju poput Veternika i Futoga)i trazi neku kuću u Vojvodini. Čak je i našao skoro sve, ali pošto je uračunao troškove selidbe, pa i blagog renoviranja itd shvatio je da mu treba i još novaca kojih nema jer je trenutno tek u pronalasku posla, mada ni tada neće imati da štedi... Tako da se cenka sa ljudima oko kupovine stana i kuće a svoj stan neće da da za niže... Pa da video je oglašene cene i par prijatelja koji su prodali su mu rekli za koju cenu... Ali u suštini traži koliko mu treba, dolazili su mu i Rusi i mladi bračni par od 29-30god programsri, koji su mu dali ponude i eto kao 5000eur manje od njegove trazene jer je ceo stan bukvalno za rušenje i komplet renoviranje.... Vrednuje svoj stan zbog lokacije i pogleda i hteo je 2 stana u istoj kvadraturi koja nece morati da renovira i da je od ta dva jedan u novogradnji, nemoguće je to bilo, pa kao što sam i opisao promenio je pogled....
Najbolje da ceka jos pet godina, dok neko ne pristane na njegovu cenu.
 
Najbolje da ceka jos pet godina, dok neko ne pristane na njegovu cenu.
Broj članova će se do tada možda i promenuti, ćerka se možda i uda... Tako da možda i neće hteti tada da proda, ali će uvek držati oglašenu za onoliko novaca koliko mu treba za neke planove...
 
Broj članova će se do tada možda i promenuti, ćerka se možda i uda... Tako da možda i neće hteti tada da proda, ali će uvek držati oglašenu za onoliko novaca koliko mu treba za neke planove...
Mnogo je takvih polu-prodavaca stanova, koji nabijaju cene po oglasima prema svojim zeljama, jer nisu u stanju da zarade za ostatak, do iznosa koji im je potreban.
 
Dodatno, zurilo mi se nije - Da jeste spustao bi.
Ovo je zapravo kljuc cele papazjanije. Kao i sa vecinom prodavaca sa kojima sam razgovarao. Polu prodavci kojima je svejedno da li prodaju za mesec ili 3 godine.
Ako nisi uspeo da prodas za 11 meseci stan, cena ti je nije trzisna, a kamoli ispod trzisne. Nema tu filozofije puno.
 
Vrh