Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne mislim da je mentalitet, čitajte malo strane forume i videćete da su oni jednako očajni kao i mi.

Razlika je što manji broj ljudi na zapadu može uopšte da razmišlja o kupovini, prosto su cene u metropolama potpuno nedostupne i za srednju klasu. Npr. kuća u Bostonu ili LA predgrađu košta milion dolara, stan u Minhenu 800k itd. A pošto su svi dobri poslovi u gradovima, oni prihvataju da rentaju i nadaju se nekim promenama na bolje (isto kao i mi).

Glavna razlika između Srbije i zapadne Evrope/USA jeste što imaju alternativu, postoji značajan broj urbanih centara koji nude dobre poslove, onda tamo čovek može da se preseli u drugi grad i nađe super posao, dok je Srbija centralizovana preko svake mere.
Mislim to i jeste razlog sto ljudi koji ne nadju dobar posao u Beogradu cesto idu preko.
Dosta stanovnista je istisnuto od kupovine stana u centralnim opstinama Beograda ili u samom Beogradu, samo ne znam zasto neki ljudi u ovoj temi misli da ce promene ici na bolje, po meni ce ici samo na gore (kao na zapadu).
Posebno za centralne opstine ovo vazi i tu ce najvise doci do raslojavanja drustva u sledecim decenijama, kao sto sada je slucaj u npr Beogradu na Vodi tako ce kroz koju deceniju vaziti za jos vise delova grada.
 
Mislim to i jeste razlog sto ljudi koji ne nadju dobar posao u Beogradu cesto idu preko.
Dosta stanovnista je istisnuto od kupovine stana u centralnim opstinama Beograda ili u samom Beogradu, samo ne znam zasto neki ljudi u ovoj temi misli da ce promene ici na bolje, po meni ce ici samo na gore (kao na zapadu).
Posebno za centralne opstine ovo vazi i tu ce najvise doci do raslojavanja drustva u sledecim decenijama, kao sto sada je slucaj u npr Beogradu na Vodi tako ce kroz koju deceniju vaziti za jos vise delova grada.
Ne svidja mi se ovaj narativ da ljudi gledaju samo u centralnim opstinama, stvara se pogresna slika kao da su ljudi razmazeni i svi hoce u centar.
Pa Vidikovac je skoro dosao do 3k/m2 sa novogradnjom, sto je meni i dalje za secer i vodu.
Polako se ide ka Altini sa nekim cenama od preko 2k, rubni delovi Zvezdare u kanjonima isto oko 2.5k, ako ne i vise.
Sve to nisu centralni delovi, ne pricamo ovde o Dorcolu i NBG vise. Zna se vec duze duze vreme da nisu to lokacije za prosecan dzep.
 
To je cist efekat trzista doduse, centralne opstine vuku i druge opstine sa sobom, plus inflacija, nagli skok od korone itd.

Najveci je problem sto u periodu korone i inflacije je:
1. Kupovna moc stanovnista umanjena
2. Ustedjevina za stan obezvredjena

Inace bi verovatno cene kvadrata bile jedno 300-500 eura manje sada u svim opstinama.
 
Ne svidja mi se ovaj narativ da ljudi gledaju samo u centralnim opstinama, stvara se pogresna slika kao da su ljudi razmazeni i svi hoce u centar.
Pa Vidikovac je skoro dosao do 3k/m2 sa novogradnjom, sto je meni i dalje za secer i vodu.
Polako se ide ka Altini sa nekim cenama od preko 2k, rubni delovi Zvezdare u kanjonima isto oko 2.5k, ako ne i vise.
Sve to nisu centralni delovi, ne pricamo ovde o Dorcolu i NBG vise. Zna se vec duze duze vreme da nisu to lokacije za prosecan dzep.

Slažem se sve, meni investitor u Banatskoj kad je poslao cenu 2600-3000 shvatio sam da smo dostigli stadijum kolektivne psihoze.

Evo i ova tema je došla do toga da analizira kuće u Pazovi kao alternativu, to govori o tome koliko je tržište otišlo u besmisao.
 
Slažem se sve, meni investitor u Banatskoj kad je poslao cenu 2600-3000 shvatio sam da smo dostigli stadijum kolektivne psihoze.

Evo i ova tema je došla do toga da analizira kuće u Pazovi kao alternativu, to govori o tome koliko je tržište otišlo u besmisao.
I u Pazovi je krenula novogradnja zgrada pre koju godinu, kolega je hteo pre 1-2 god da kupi veliku parcelu da bi gradio zgradice, ali ipak je i dalje ostao fokusiran u NS-u zbog logistike i poznavanja terena, u Indjiji je uvelika ekspanzija gradnje vec oko 5god(drugaru su 2 Investitora nudili kompenzacije u obliku stanova za njegovu kuću)...Najavljeno je mnogo fabrika i proširivanja postojećih u tom potezu, veliki Investitori popot Toyo i JFE i ostalih su kupili po nekoliko velikih parcela i godinama će graditi i proširivati se....
 
Je l razmatrao neko Radiofar kao lokaciju za plac i kucu? Prednosti i mane? Deluje kao dobra pozicija, blizu Novog Beograda i fina alternativa.
 
Može se ići i autobusom za 1600 dinara ko želi (ili mesečne karte koje izađu još jeftinije), direktno sa svoje adrese kombijem za 2400 dinara ili biznis limuzinom od 3600 dinara itd itd, možda jednog dana srede prugu i za Sokola...ili 25 minuta avionom do aerodroma Ponikve (to su sve Expo2027 najavljeni projekti). Uglavnom postojaće varijante u svakom slučaju. Da ne pričamo da je manji zamor voziti autoputem nego kreni-stani u gužvi i smogu kroz grad!
Ove opcije što si napisao su opet u jednom pravcu i dodatno vremenski produžavaju put. Hoćeš da zanemariš nešto što se jednostavno ne može zanemariti.
 
Jasno sve, samo par komentara.. Dobra lokacija je skupa reč :D Meni je dobra lokacija za porodičnu kuću gornji Zemun, kraj Banovog Brda, Mirijevo, deo Jerkovića itd. E sad tu je ar 15.000-40.000 eura.
Jeste dobra lokacija gornji Zemun ali sa svim ovim konverzijama kuće u zgradurinu, putna infrastruktura je sve gora tj sve su veće gužve. Ima nekoliko projekata koji bi trebali da prošire te kapacitete ali to je otvoreno već godinama a neki i decenijama. Najnoviji projekat spajanja Pariskih Komuna preko tunela sa Zemunom, i izlazak Zlatiborske na kružni tok kod 11. aprila (Okova) će srediti situaciju na toj strani ali ko zna kad će se to sve završiti.

Pristojna lokacija je sledeći prsten ( kraj Jajinaca, najbolje na Avali, deo opštine Surčin, dobri placevi u Banovcima..) I to ti je uglavnom 10+ po aru.

E sad prostojna lokacija, ali u mom slučaju ne za porodičnu kuću je sledeći prsten. ( Ripanj, Zuce, deo Grocke, Umka, Pazova itd). To je ispod 10 soma, a moze i oko 5. ALi, tu vec krecu bagovi za infrastrukturom, nema škola, vrtić, autobus itd..
Kako nema, imaju osnovne škole, vrtići (bar privatni), autobusi idu do neke tačke u BG. Ima i voz. Ono što se može desiti da nema - državna kanalizacija i državni vodovod. Zuce su bliže od Pazove. Imaš i prugu - Mladenovačku i Požarevačku. Jedina mana svih tih prigradskih naselja na 15 minuta od Gazele je što nema srednje škole nigde osim u opštinama bilo gradskim bilo okolnim.
Pazova je po meni trenutno Šaomi opcija ko nema veći budžet, a da dobiješ vrednost za novac. Stara Pazova je ozbiljan gradić, Nova je bliže Bg-u, a Banovci i Bataja su baš blizu. Meni je Bataja baš Teheran fazon i tu ne bih mogao, ali Pazova mi je ok.
Što se lokacije tiče da ali ima jedan problem u Sremu. Veliko je zagađenje. Zimi od loženja iako imaju gas. Leti jer se prskaju usevi i voćnjaci. Plus tamo nemaš zdravu vodu osim ako ne iskopaš bunar na 100+ metara. Voda iz vodovoda je problematična (nitriti). Srem i Banat su ti najmanje pošumljeni regioni u Evropi. Sve je izkrčeno da bi se dobilo poljoprivredno zemljište. Leti je prevruće, zimi od Košave je prehladno. Sva ta manja mesta su trenutno u građevinskom bumu. Može se desiti da kupiš plac na top lokaciji i da pored, posle par godina, naprave zgradu. To opet pravi probleme kao u Zemunu što sam gore spomenuo. Ali, ako neko baš voli pitomu ravnicu, ovi argumenti mu neće promeniti mišljenje.
 
Ove opcije što si napisao su opet u jednom pravcu i dodatno vremenski produžavaju put. Hoćeš da zanemariš nešto što se jednostavno ne može zanemariti.
Već danas postoje ljudi u našoj zemlji koji putuju do Beograda kolima i javnim prevozom po sat vremena ili nešto više, ima i puno dece koja dolaze u srednje i više škole iz okolnih gradova. Prosto ljudi se snalaze i biraju šta im je najzgodnije. Ima ljudi čije porodice žive van Beograda a oni najme neke manje stanove za 3, 4 ili 5 radnih dana nedeljno koliko moraju biti u Bgd. Prosto Beograd je metropola sa baš mnogo ljudi i svako se snalazi kako mu je najzgodnije. U velikim zemljama kao što su USA, Rusija, Kanada itd ljudi putuju kolima po 2 sata u jednom pravcu do posla!
Ako budeš recimo živeo na Zlatiboru po izgradnji autoputa i da moraš jednom nedeljno u Beograd troškovi su ti 100 eur mesečno (bus) i 170 eur (kombi sa lične adrese), ako dolaziš dva puta nedeljno to je 200eur/340eur. Postoji sve više firmi koji će svojim zaposlenima zarad života kakav im odgovara da plati deo ili kompletne troškove puta, neko će ukalkulisati i odbiti od zarade. Biće sve više online poslova i samo nemoj da se previše čudimo tome kad se već dešava...a u svetu odavno
Ali pričali smo i o drugim aspektima kako to samom Beogradu može doneti (i sigurno će) korist.
Verujem da će posle puštanja brzog voza do Subotice i odande početi da dolaze svakodnevno na posao u Beograd.
 
Nije to nista, neki lik trazi 3.750 e/m2 za Ledine (gde je najskuplja prodata novogradnja naduvanih 2.200 evra), verovatno mu toliko treba ;)
 
Nije to nista, neki lik trazi 3.750 e/m2 za Ledine (gde je najskuplja prodata novogradnja naduvanih 2.200 evra), verovatno mu toliko treba ;)
Mozda je i on podigao cenu da ostavi prostor za cenkanje :)
 
Za 3.450 e/m2 moze se kupiti recimo stan u Becu, 76m2 za 268,000 eur
 
Sajtovi koji prikazuju podatke iz RGZa kažu da je prosečna cena prometovane starogradnje u BG bila 2200 za mesec april.

Šta je to tačno prosečan stan na prosečnoj lokaciji u BG?
U oglasima je sve mnogo preko toga.

Kako uopšte bude mesečno prometovano 1200-1300 stanova kad su ovakvi oglasi? Nije mi jasno kako uspe toliko da se prometuje sa ovakvom ponudom.
 
Sajtovi koji prikazuju podatke iz RGZa kažu da je prosečna cena prometovane starogradnje u BG bila 2200 za mesec april.

Šta je to tačno prosečan stan na prosečnoj lokaciji u BG?
U oglasima je sve mnogo preko toga.

Kako uopšte bude mesečno prometovano 1200-1300 stanova kad su ovakvi oglasi? Nije mi jasno kako uspe toliko da se prometuje sa ovakvom ponudom.
Pazi, nedostaju skuplje opštine. Čekamo četvrtak.

Drugo, obrati pažnju na to koliki je Beograd zvanično.
 
Izvinjavam se, mislio sam na mart. Znam da su nepotpuni podaci za april.

Znam šta se BG obuhvata zvanično, ali mi deluje da taj obod i ne doprinosi toliko ukupnom broju prometa.
 
Izvinjavam se, mislio sam na mart. Znam da su nepotpuni podaci za april.

Znam šta se BG obuhvata zvanično, ali mi deluje da taj obod i ne doprinosi toliko ukupnom broju prometa.
Za obod, svako mesto doprinosi nešto, a ima stvarno puno mesta.

No, evo pogledaj samo u blokovima imaš skoro 100 prometa.

Screenshot_20240610-204113.png
 
Kako uopšte bude mesečno prometovano 1200-1300 stanova kad su ovakvi oglasi? Nije mi jasno kako uspe toliko da se prometuje sa ovakvom ponudom.

Presipaju iz šupljeg u prazno. Jedan unese sveže pare u sistem pa onda njih 4 posle toga kupuje i prodaje stanove za iste te pare.
 
Meni i dalje
Pa Vidikovac je skoro dosao do 3k/m2 sa novogradnjom, sto je meni i dalje za secer i vodu.
I meni je ovo za secer i vodu, ali zato ne razumem matematiku kako se vise isplati novogradnja od starogradnje. Na nekim top lokacijama ok mozda i jeste priblizno ali na vecini lokacija i dalje starogradnja moze da se nadje ispod 2k ili neka je i 2k. I razumem renoviranje kosta, bukvalno smo pre pre 4 meseca zavrsili renoviranje, cimanje je veliko, ali starogranja omogucava postupnost u radovima. Kad smo obilazili stanove bilo je dosta nekih koji su u relativno ok stanju da se zivi neko vreme. Jeste sve je tu za renoviranje u nekom trenutku, ali nije bas ni da mora odmah. To su cesto bili stanovi nalik onima koje sam rentala kao podstanar, taj nivo (ne)sredjenosti. Npr. Kad sam kupovala taj prvi stan na kredit renovirala sam nesto najnuznije za 3k evra, i zivela u stanu 2 godine dok nisam skupila pare da uradim vise. Jeste vece cimanje posle, ali opet u svom si, sebi otplacujes i skupljas, a ovamo si kupio po toj ceni koja je tad bila. Gledam to je bio period kad su cene posle naglo skocile, da sam skupljala prvo za renoviranje, tacno bi mi skok cene pojeo sve sto sam skupila za te 2 godine i bila bih na istom ili gorem. Samo eto ideja ako nekome moze da pomogne kako sam sklapala matematiku za kupovinu stana kad finansijski nisam bila ni blizu cene koja bi mi bila potrebna za novogradnju
 
Vrh