Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja na osnovu svog iskustva mogu reci da chatGPT pomaze samo u nekim direktnim problemima, gde ti podelis parce koda i on ti resi problem ali ako je taj problem abstraktan, gde je logika raspostranjena na vise fajlova, on ne moze pomoci sto i ima smisla jer on ne moze da razume ciklus desavanja logike.
AI ce tu biti jak onog momenta kada ce on moci da analizira ceo projekat, celu logiku, da pamti prethodne razgovore i na osnovu tih razgovora i cele logike daje resenja ali onda bih se zabrinuo kada bi delio celu biznis logiku AI-u :D

za neku fizikaliju jako ima smisla, za kod mislim da sam ponekada vise proveo vremena naci bug u kodu, nego da sam napisao od nule
 
za neku fizikaliju jako ima smisla, za kod mislim da sam ponekada vise proveo vremena naci bug u kodu, nego da sam napisao od nule
Ja sam ga batalio bas zato sto sam primetio da sam ga koristio bez koriscenja glave i onda kada ne moze da mi resi problem onda sam seo i ukljucio glavu i onda kada resis taj problem jako brzo, zapravo skontas koliko jos ne moze da resi neke stvari.
Zato verujem da su danasnji juniori a i mediori u problemu sto se toga tice jer trenutno, ako koriste samo chatGPT, oni ne mogu da dodju do situacije ili senioriteta gde se od njih zahteva da nesto postave od temelja, jer ce se u tom slucaju od njih traziti poznavanje tehnologija.
Koliko god AI bio napredan, nisam siguran da li bih mu takve stvari prepustio od nule.
 
Ja na osnovu svog iskustva mogu reci da chatGPT pomaze samo u nekim direktnim problemima, gde ti podelis parce koda i on ti resi problem ali ako je taj problem abstraktan, gde je logika raspostranjena na vise fajlova, on ne moze pomoci sto i ima smisla jer on ne moze da razume ciklus desavanja logike.

Zar nije MS napravio Copilot u te svhe?

AI ce tu biti jak onog momenta kada ce on moci da analizira ceo projekat, celu logiku, da pamti prethodne razgovore i na osnovu tih razgovora i cele logike daje resenja ali onda bih se zabrinuo kada bi delio celu biznis logiku AI-u :D

GPT je vec pustio pamcenje prethodnih razgovora. Sto se deljenja biznis logike tice, mozes pokrenuti lokalno AI ili na privatnom serveru, bez da komunicira sa internetom.
 
Da li rastu ili stagniraju cene?

To zvuči kontradiktorno, ali da kažemo ovako: statistika pokazuje da prometovane cene stagniraju na nivou grada, ali ono što ja gledam u krajevima koje ja gledam mi se čini da je skočilo još dodatnih 5% bar u oglasima... Mada to može prosto biti i posledica slabe ponude.
 
To je problem naseg sizofrenog trzista, ja sam nalazio jos pre dve godine u oglasima mnogo skuplje stanove od ovoga sto vidimo u statistikama RGZ za danas. I ti stanovi su uspevali da se prodaju. Takodje, na istim lokacijama, u istim zgradama, bilo je jeftinijih ponuda po 700, 800 evra po kvadratu, koji se nisu prodali. Bez neke vidne razlike u mikrolokaciji, sredjenosti stana... itd... Slicna je situacija i danas, bas kao da ljudi pitaju chatGPT za koliko bih mogao da prodam stan na toj i toj lokaciji.
 
Dobro je procitati i ovakva misljenja. Generalno i ja se slazem oko vrha sa cenama i da dalji rast toga mora imati neki narativ iza toga, da li ce to biti vece plate ili neki jaci priliv novca koji ce gurati te cene dalje.
Ono sto isto vidim kao manu je sto nazalost mi nemamo infrastrukturu gde bi mozda prosecan covek i presao da zivi jer bi shvatio na osnovu cena svoju realnost gde zapravo moze da zivi ali problem je taj prelaz koji imamo, kao recimo primer NBG i Ledine. Da se recimo infrastruktura sirila planski dalje, onda bi imali sredjene komplekse na daljoj lokaciji za nesto nize cene i onda bi se to raslojavanje drustva desilo kako treba. Ovako svi prosecni ljudi zele najosnovnije, kanalizaciju, dobru povezanost sa gradom a svaki deo grada koji to ima je za prosecnog coveka preskup, bez obzira na lokaciju. Ispada da je ta infrastruktura zapravo lux :D
Slazem se za stagnaciju i meni je jako tesko da vidim sta ce biti dalje, mogu da naslutim sta ce biti ali mi je nezamislivo da se to desi, mada videcemo sigurno ove godine u kom pravcu ce to ici.
Evo još nekih mojih zapažanja, interesovanje za BNV je prevelik što se vidi po tim prodajnim danima gde skoro sve odmah rasprodaju, sa takvom potražnjom oni i mogu da još malo povećaju cene... Kada ne bude više spremnog keša, Investitori bi mogli da se ugledaju na jedan drugi vid otplata koji je na primer jako zastupljen u Dubajiu, a to je da platiš 50% tokom izgradnje i primopredaje stana i onda po 1% mesečno narednih 4godine, gde se potencira da možeš izdavanjem da ga otplaćuješ, tako bi se otvorila još jedna velika vrata za ulazak u tržište Investicionih kupaca. Jedino gde vidim neki prostor za pad cena je starogradnja pod uslovom da ti ljudi vide soluciju na nekom drugom mestu za život, jer mi je stvarno veliki apsurd da neko nema za osnovne potrebe i kvalitetnu ishranu a živi u nekretnini od 200-300k u centru Beograda. Par mojih prijatelja prodaje nasledjene stanove u centru NS kako bi prešli u neko manje mesto i tamo kupili kuću i ostatak novaca u nešto uložili ili da rade online...
 
Jedino gde vidim neki prostor za pad cena je starogradnja pod uslovom da ti ljudi vide soluciju na nekom drugom mestu za život, jer mi je stvarno veliki apsurd da neko nema za osnovne potrebe i kvalitetnu ishranu a živi u nekretnini od 200-300k u centru Beograda.

Mislim da je glavni problem sa tim što ti prodavci prodaju da bi kupili drugo, i da oni nemaju uslova da spuštaju cenu zbog toga.
 
Zna li neko da li se porez na kapitalnu dobit od 15% placa i na garazna mesta?
Plaća se.

Prema Zakonu o prometu nepokretnosti, nepokretnosti su: zemljište, zgrade i drugi građevinski objekti, kao i posebni delovi zgrada (stanovi, poslovne prostorije, garaže i garažna mesta)
 
To je problem naseg sizofrenog trzista, ja sam nalazio jos pre dve godine u oglasima mnogo skuplje stanove od ovoga sto vidimo u statistikama RGZ za danas. I ti stanovi su uspevali da se prodaju. Takodje, na istim lokacijama, u istim zgradama, bilo je jeftinijih ponuda po 700, 800 evra po kvadratu, koji se nisu prodali. Bez neke vidne razlike u mikrolokaciji, sredjenosti stana... itd... Slicna je situacija i danas, bas kao da ljudi pitaju chatGPT za koliko bih mogao da prodam stan na toj i toj lokaciji.

To nije nuzno sizifreno trziste niti gpt, vec posledica toga sto si ti tastatura istrazivac. Vrlo je verovatno da ti jeftiniji stanovi koji ne mogu da se prodaju imaju problem sa papirima ili neki drugi problem koji nije vidljiv preko teksta i slike oglasa.
 
Mislim da je glavni problem sa tim što ti prodavci prodaju da bi kupili drugo, i da oni nemaju uslova da spuštaju cenu zbog toga.
Znam, i hoće za starogradnju kojoj treba kompletno renoviranje da uzmu stan eto kao u nekoj malo lošijoj lokaciji-to jest daljoj od centra, ali po mogućstvu u završenoj novogradnji sa istom kvadraturom. To su uglavnom ljudi koji imaju u glavi razmišljanje da oni to zaslužuju zbog svoje lokacije i uglavnom su tokom života posmatrali razne delove Beograda teškim periferijama i iako se sada ozbiljno proširio sam Beograd oni neće da priznaju. Drugari rodjeni u Beogradu mi govore kako im je periferija Stepe Stepanovića i da tamo neće da gledaju da kupe stan?! A mogu da pretpostavim kako razmišljaju stariji koji neke delove Beograda nisu ni videli i koji žive u jednom kvartu i prevozom odu do centra....
 
ne znam sta je netacno u tome da naselje stepa stepanovic jeste periferija?
mislim lokacija lokacija lokacija fazon nije kod nas izmisljeno, ceo svet se vodi kod bast tom mantrom. samo sto kod bih ja kod nas ocekivao vece razlike u cenama izmedju lokacija.
proda se stan za 3100e/m2 u zemunskim kapijama
 
Evo još nekih mojih zapažanja, interesovanje za BNV je prevelik što se vidi po tim prodajnim danima gde skoro sve odmah rasprodaju, sa takvom potražnjom oni i mogu da još malo povećaju cene... Kada ne bude više spremnog keša, Investitori bi mogli da se ugledaju na jedan drugi vid otplata koji je na primer jako zastupljen u Dubajiu, a to je da platiš 50% tokom izgradnje i primopredaje stana i onda po 1% mesečno narednih 4godine, gde se potencira da možeš izdavanjem da ga otplaćuješ, tako bi se otvorila još jedna velika vrata za ulazak u tržište Investicionih kupaca. Jedino gde vidim neki prostor za pad cena je starogradnja pod uslovom da ti ljudi vide soluciju na nekom drugom mestu za život, jer mi je stvarno veliki apsurd da neko nema za osnovne potrebe i kvalitetnu ishranu a živi u nekretnini od 200-300k u centru Beograda. Par mojih prijatelja prodaje nasledjene stanove u centru NS kako bi prešli u neko manje mesto i tamo kupili kuću i ostatak novaca u nešto uložili ili da rade online...
Mene u ovoj priči više fascinira društveni stalež i njihove preference. Novac se može steći na različite načine (da ne bude zabune govorim iskljucivo o legalnim nacinima), ali valjda postoji neka segregacija koja nije nužno ekonomske prirode? Recimo neko ko je prodao njivu pored auto puta i prihodovao milione može da kupi u BNV i to mi je skroz ok i legitimno, ali za "gradsku" ekipu BNV je cringe, u sličnom smislu kao i zimovanje na Zlatiboru ili letovanje u Dubaiu (ma makar bilo ultra all inclusive ;) potpuno mi je nepojmljivo da svesno biram da živim u susedstvu gde su Viki, Djani i ostala ekipa. Ne bih da zvuci kao sindrom kiselog grožđa, jer je većina stanova u BNV meni nepriustiva, ali ovaj fenomen da svako ko ima nekoliko stotina hiljada eur po difoltu razmatra kupovinu u BNV mi je fenomenoloski fascinantan.
 
Dobro je procitati i ovakva misljenja. Generalno i ja se slazem oko vrha sa cenama i da dalji rast toga mora imati neki narativ iza toga, da li ce to biti vece plate ili neki jaci priliv novca koji ce gurati te cene dalje.
Ono sto isto vidim kao manu je sto nazalost mi nemamo infrastrukturu gde bi mozda prosecan covek i presao da zivi jer bi shvatio na osnovu cena svoju realnost gde zapravo moze da zivi ali problem je taj prelaz koji imamo, kao recimo primer NBG i Ledine. Da se recimo infrastruktura sirila planski dalje, onda bi imali sredjene komplekse na daljoj lokaciji za nesto nize cene i onda bi se to raslojavanje drustva desilo kako treba. Ovako svi prosecni ljudi zele najosnovnije, kanalizaciju, dobru povezanost sa gradom a svaki deo grada koji to ima je za prosecnog coveka preskup, bez obzira na lokaciju. Ispada da je ta infrastruktura zapravo lux :D
Slazem se za stagnaciju i meni je jako tesko da vidim sta ce biti dalje, mogu da naslutim sta ce biti ali mi je nezamislivo da se to desi, mada videcemo sigurno ove godine u kom pravcu ce to ici.
Oko ovog povećanja plata treba biti obazriv jer su podaci potpuno misleading. Obzirom da radim u HR-u velike muktinacionalne kompanije, situacija na tržištu mi je bliža nego većini ljudi. Mi smo nakom onog inicijalnog stampanja 2022 imali "cost of living adjustment" od 8% što naravno nije ni blizu pokrilo poskupljenja koja su se javila tokom te godine ali i taj raise je bio prilično galantan i viši nego što je većina firmi davala. Najveći broj firmi u toku proteklih 18 meseci nije radio nikakav salary adjustment, čak su mnoge rezale payroll budžete (naravno, u tom periodu nismo smanjivali plate, već otpustali ljude). Suština je da ova povećanja o kojima se naveliko priča se pre svega odnose na ljude koji primaju minimalnu zaradu ili su u donjoj polovini prihoda. Takvim ljudima je dodatni novac neophodan da bi uopšte preživeli uzevši poskupljenja proteklih par godina, ali to nisu ljudi koji kupuju stanove. Ekipa mid level management u korporacijama (4-6k eur neto prihoda mesečno) koja predstavlja potencijalne kupce u ovim malo pristojnijim novogradnjama, nije dobila nikakvo povećanje.
 
Mene niko nije pitao ali ce dobiti moje misljenje 😅. Ocekujem blagu korekciju, pad cena 10-15% do kraja ove godine. Ljudi su se zaneli zbog Rusa i Ukrajinaca ali oni su vec kupili nekretnine, nema vise takvih kupaca. Cena na Sumicama i Lekinom brdu skoro kao Vracar, Stari grad. BNV naduvane cene za naselje koje nije bog zna sta. Najvise se prodaje u Borci zbog pristupacnih cena i trend ce se nastaviti dok se prodavci ne prilagode.
 
Mene u ovoj priči više fascinira društveni stalež i njihove preference. Novac se može steći na različite načine (da ne bude zabune govorim iskljucivo o legalnim nacinima), ali valjda postoji neka segregacija koja nije nužno ekonomske prirode? Recimo neko ko je prodao njivu pored auto puta i prihodovao milione može da kupi u BNV i to mi je skroz ok i legitimno, ali za "gradsku" ekipu BNV je cringe, u sličnom smislu kao i zimovanje na Zlatiboru ili letovanje u Dubaiu (ma makar bilo ultra all inclusive ;) potpuno mi je nepojmljivo da svesno biram da živim u susedstvu gde su Viki, Djani i ostala ekipa. Ne bih da zvuci kao sindrom kiselog grožđa, jer je većina stanova u BNV meni nepriustiva, ali ovaj fenomen da svako ko ima nekoliko stotina hiljada eur po difoltu razmatra kupovinu u BNV mi je fenomenoloski fascinantan.
+1 kao deo te "gradske" ekipe (namerno navodnici da izbegnem prizvuke elitizma, uz želju da se ne tumači tako), iako imam sredstava, nikad ne bi kupio bilo šta u vezi sa BnV. Strancima, ljudima sa strane, i gastarbajterima koji mozda nisu upućeni u priču je ajd i opravdano, ali za rođene beograđane od ugleda, etiketa mesta nastalog na kriminalu, prebijanu i otimanju od svih stanovnika Srbije će pratiti buduće stanare ovog naselja narednih nekoliko generacija.
Mogu oni veštački da se trude da tu izmeste centar grada, da naprave šta god žele, ali džabe: postoji nešto što se ne uzima, cena je nebitna,
Čak i K District koji devastira vizuru Kalemegdana niko od ljudi kojima sam okružen nije razmatrao.
 
Mene u ovoj priči više fascinira društveni stalež i njihove preference. Novac se može steći na različite načine (da ne bude zabune govorim iskljucivo o legalnim nacinima), ali valjda postoji neka segregacija koja nije nužno ekonomske prirode? Recimo neko ko je prodao njivu pored auto puta i prihodovao milione može da kupi u BNV i to mi je skroz ok i legitimno, ali za "gradsku" ekipu BNV je cringe, u sličnom smislu kao i zimovanje na Zlatiboru ili letovanje u Dubaiu (ma makar bilo ultra all inclusive ;) potpuno mi je nepojmljivo da svesno biram da živim u susedstvu gde su Viki, Djani i ostala ekipa. Ne bih da zvuci kao sindrom kiselog grožđa, jer je većina stanova u BNV meni nepriustiva, ali ovaj fenomen da svako ko ima nekoliko stotina hiljada eur po difoltu razmatra kupovinu u BNV mi je fenomenoloski fascinantan.
Razumem. Ali isto verujem da će u BNV biti Beogradjani koji ni ne znaju ko je Viki, Djani niti kako oni izgledaju... Zimovanje na Zlatiboru ili Kopaoniku je predivno, zato i ima sada toliko ljudi tamo i toliko apartmana i sadržaja... Letovanje ili odlazak u Dubai bih bukvalno svima preporučio, ja sam bio za vreme Expa i oduševljen sam celim gradom i njegovim razvojom, nemam neki plan da putujem i letujem tamo svake godine ali eto očaravajući utisak je ostavio na mene, a da se pri tome nijednom nisam okupao u moru..
Mislim da bih toj ,,gradskoj,, ekipu i u BG-u i u NS-u našao nešto zajedničko, ranije kada je bilo većini ljudi u njihovom okruženju nedostupno da odu na Kopaonik ili Zlatibor na zimovanje tada je to bilo odlično... Kada je retko ko mogao da putuje u egzotiku tada je to in. Sada kada više manje svi mogu onda je to isfurano ili šta god, devastirano, nije kao pre, suviše prljavog novca, seljaci dolazi itd... Onda mislim da izbegavaju i Galeriju u BNV-u 😉
 
Ne samo da se izbegava Galerija i TC, izbegava se odlazak na kafu, i kao vrhunac svega izbegava se odlazak na Nik Kejva (čovek avangarda, bukvalno ga sluša alternativa) samo zato jer nastupa na River festu dole. (on ni kriv ni dužan verovatno nema pojma ni o čemu se radi).

Baš kao što "rasni" novosađani beže od Bulevara Evrope Il kako se već zove, zato što je to gradio Galens koji im je devastirao grad.
 
Nije to neuobičajeno da sa porastom popularnosti opadne kvalitet.
Ok i to se na neki način slažem, evo razni gradovi, to jest njihovi stanovnici se bore za ograničenje turizma u tim popularnim gradovima jer im to narušava život u svom gradu... Neki žive od toga... Nekim ljudima smeta što vidjaju strance u svom gradu a njima je normalno da posećuju druge gradove itd... Ako se infrastruktura podjenako širi i napreduje, zajedno sa sadržajima ne vidim problem.. Više od polovine starosedelaca Novog Sada je nezadovoljna što se razvija Novi Sad, e sada da li nešto može bolje pa svakako, uvek može bolje... Za Kopaonik sam lično zadovoljan kako se proširio... Za BNV mi je takodje drago što se gradi....
 
Menja se to vremenom. Pre četres i nešto godina i Bora pevao "Neću da živim u bloku 65" a sad tamo kvadrat 7-8K 😀 Il koliko već. Ispade najskuplji deo grada, al i dalje sumnjam da bi se on preselio tamo.
Doduše ne bi ni ja, možda su luks stanovi al infrastruktura, zbijenost, unutrašnji saobraćajni putevi, nedostatak zelenila, mesta za predah, javnih ustanova, ceo prostor bez koncepta ko Kaluđerica, uz dužno poštovanje ljudima odatle
 
Poslednja izmena:
Vrh