Šta je novo?

Cene nekretnina

Dobro to je ipak vec x2 u odnosu na centrafora, 600e mi deluje bas malo za Bg. Ok ako je to neki studentski poslic laganica nesto pa ajde.
 
Ja radim za 1200e, i ne vidim razlog da se žalim. Ok mi je posao, ne previše zahtevan, dobre kolege, imam vreme za porodicu. Mogu da odem u inostranstvo kad god, ali ne želim. Gde god sam bio video sam manje više slična nezadovoljstva kao kod nas. Mora i više da se zapne kako bi se više zaradilo.
Ja sam najvise radio za 900 eura, poslednji posao 580, sve sica, ubaci me kod tebe Suzuman, da se oparim i ja posteno :D
 
Ja sam najvise radio za 900 eura, poslednji posao 580, sve sica, ubaci me kod tebe Suzuman, da se oparim i ja posteno :D
Radio sam za više, ali sam imao neverovatno puno stresa. Smršao sam, raspao se ceo, ni na šta nisam ličio. Tada sam shvatio koliko je bitno da imaš zdravu radnu atmosferu. A školovao sam se u inostranstvu i imam mnogo prijatelja koji žive preko, svi se neprestano žale na nešto. Ja makar ne nosim kući posao. Živim skromno i mirno, trudim se da sačuvam zdravljem. I znam da mnogo toga zavisi od mene i mog zalaganja. Ako se budem opredelio za rizik, otići ću negde, promeniću posao, širok je svet.
 
Radio sam za više, ali sam imao neverovatno puno stresa. Smršao sam, raspao se ceo, ni na šta nisam ličio. Tada sam shvatio koliko je bitno da imaš zdravu radnu atmosferu. A školovao sam se u inostranstvu i imam mnogo prijatelja koji žive preko, svi se neprestano žale na nešto. Ja makar ne nosim kući posao. Živim skromno i mirno, trudim se da sačuvam zdravljem. I znam da mnogo toga zavisi od mene i mog zalaganja. Ako se budem opredelio za rizik, otići ću negde, promeniću posao, širok je svet.
Vrlo pametno, racionalno i zdravo razmišljanje.
 
Evo ga ono što smo pričali, usporava se sektor:


Na usporavajući vetar u prsa srpskog građevinarstva ukazuje broj izdatih građevinskih dozvola koji je, prema svežim podacima Republičkog zavoda za statistiku, u martu pao za 11% u odnosu na isti mesec prethodne godine.

A manji ukupan broj novih građevinskih dozvola nije, nažalost, jedini parametar koji je ovde duboko „u crvenom“ jer svaki sledeći je u poslednjem izveštaju RGZ sve lošiji i lošiji. Dozvole za novogradnju, što je ono što zapravo ceo ovaj deo privrede (od građevinskih materijala, preko mašina i opreme, do same grad-nje) vuče napred, su na minus 16,5%.

Kod onog što interesuju širu populacija, kao što je obim stanogradnje (i s njom povezane cene stanova), tu je broj izdatih dozvola procentualno još manji. U martu je izdatih dozvola za stanove u novogradnji bilo za 17,7 % manje nego pre godinu dana, a kod dozvola za kuće (stambene zgrade sa jednim stanom) za gotovo 20%.
 
Slična zemlja po svemu zato je idealna za poredjenje. Od korupcije, broja gastarbajtera, broja stanovnika itd. Teška srca moram da priznam da su razvijeni od nas za dosta stvari.
Niko ne želi da ide u Bugarsku da živi kao što ni Bugari ne žele kod nas.
Suština je da su njihove nekretnine oko 20-30% jeftinije. Plate 20-30% veće. Krediti 40+% jeftiniji. Kada se sve to sabere prosečnom čoveku je 50+% lakše da kupi nekretninu kod njih.....
Ove cene će samo dodatno da oteraju stanovništvo iz zemlje. Prvo centralizuješ sve poslove u BG i NS. Onda podigneš cene na nerealne nivoe drzavnom politikom (i rentu isto). Ljudi posle par godina dignu ruke i idu. Provincija umesto u BG pa inostranstvo ide direktno u inostranstvo i to je to.
Ne znam zaista šta da kažem za Bugarsku i beg iz Srbije zbog cene nekretnina.
Ne želim da bilo kako opravdam cene nekretnina kod nas, ili bilo šta drugo što je nesumnjivo loše, ali mi se čini da uopšteno mi veoma dobro uočavamo i ističemo prednosti drugih zemalja, a ne vidimo one koje sami imamo.
Mogu da navedem brojne stvari koje svakog pojedinca mogu da nateraju da ostane ovde, ali to nema nikakve koristi ako ih on sam ne vidi.
 
Međutim, ne slažu se svi sa time da su kamate, odnosno manja dostupnost novca, gorući problem. Naime, uticaj kamatnih stopa na stanogradnju je u Srbiji manji nego u svetu, rekao je nadavno za 24sedam Milojko Arsić, urednik Kvartalnog monitora i profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.

– Domaći investitori veliki deo svog biznisa finansiraju iz sopstvenih sredstava a ne iz kredita kao u upore-divim zemljama, pa to kod nas nije glavni problem. Slabiji uticaj kamata vidi se i na tome što su u Srbiji cene stanova najmanje pale, u odnosu na okruženje i Evropu, jer i kupci nekretnina u Srbiji su „gotovinske platiše“. Problem su visoke cene a one će polako padati, kada jednom krenu a to neće biti tako brzo kao što se mnogi potencijalni kupci nadaju – istakao je Arsić.

Upravo sam i ja ovo rekao pre jedno 50 strana, da kamate nisu problem već cene, te da pad kamata neće nužno dovesti do povećanog prometa jer su cene glavna prepreka za kupce. Međutim, realnije je da vidimo stagnaciju nego nominalni pad zbog inflacije u narednih godinu-dve.
 
1000034667.jpg
Interesantno, zašto bi agencija kupovala nekretnine.
Da ih preproda?
Prvi put vidim ovako nešto...
 
Ne razbacujem se novcima, gledam akcije i sniženja i dalje i za avio karte i za sve. Ali to ne znači ako je karta za Srbiju u leto 1800e povratna za porodicu da neću ići avionom.
I vas deru kada hocete leti u Srbiju. Iz Brisela je, cini mi se, jeftinije leteti u Brazil nego Beograd kad dodju letnji praznici.
55m2 ‪100.000‬ Klare Cetkin
Ovo mi je bas enigma. Ili je neki podrum u pitanju ili je deo novca placen na ruke da se izbegne porez, mozda neko prebijanje duga.
 
Međutim, ne slažu se svi sa time da su kamate, odnosno manja dostupnost novca, gorući problem. Naime, uticaj kamatnih stopa na stanogradnju je u Srbiji manji nego u svetu, rekao je nadavno za 24sedam Milojko Arsić, urednik Kvartalnog monitora i profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.

– Domaći investitori veliki deo svog biznisa finansiraju iz sopstvenih sredstava a ne iz kredita kao u upore-divim zemljama, pa to kod nas nije glavni problem. Slabiji uticaj kamata vidi se i na tome što su u Srbiji cene stanova najmanje pale, u odnosu na okruženje i Evropu, jer i kupci nekretnina u Srbiji su „gotovinske platiše“. Problem su visoke cene a one će polako padati, kada jednom krenu a to neće biti tako brzo kao što se mnogi potencijalni kupci nadaju – istakao je Arsić.


Upravo sam i ja ovo rekao pre jedno 50 strana, da kamate nisu problem već cene, te da pad kamata neće nužno dovesti do povećanog prometa jer su cene glavna prepreka za kupce. Međutim, realnije je da vidimo stagnaciju nego nominalni pad zbog inflacije u narednih godinu-dve.
Naše tržište nekretnina će se postaviti na optimalne parametre brže nego što mislimo. Po meni smo već zagazili u taj proces. Novogradnja polako postavlja sve realnije cene, a starogradnja će se ili prilagoditi ili suočiti sa značajnim padom prometa. Ili će je kupovati oni koji i dalje žive tu bajku o neuništivim bedemima socijalizma.
 
Ne znam zaista šta da kažem za Bugarsku i beg iz Srbije zbog cene nekretnina.
Ne želim da bilo kako opravdam cene nekretnina kod nas, ili bilo šta drugo što je nesumnjivo loše, ali mi se čini da uopšteno mi veoma dobro uočavamo i ističemo prednosti drugih zemalja, a ne vidimo one koje sami imamo.
Mogu da navedem brojne stvari koje svakog pojedinca mogu da nateraju da ostane ovde, ali to nema nikakve koristi ako ih on sam ne vidi.
Za Bugarsku nemaš šta da pričaš, brojke sve govore.
Normalno da će ljudi razmišljati da idu iz zemlje zbog cena nekretnina. Ako neko nije nešto nasledio (ili ako roditelji ne daju/podignu keš kredit dodatno za učešće) kupovina u Beogradu je gotovo nemoguća misija. Već sam naveo primer druga i drugarice. "Sprečilo ih je" trenutno da odu zato što je supruga ostala u drugom stanju i dobili su blizance. Štedeli su po 6-10k 3-4 godine. Nekretnine u proseku su svake godine porasle 12-15k. Sada su još kamate otišle i to je to. Njih dvoje sa 2.7-3k su odustali od kupovine. Iskoristiće novac za odlazak. 3 deteta i njih dvoje da kupe neku debelu periferiju40m2, 60+ minuta od centra. Ne znam šta je to čudno. Da ne ponavljam, mrzi me. Postoji pretraga pa neka nadje ko hoce.
 
Poslednja izmena:
Naše tržište nekretnina će se postaviti na optimalne parametre brže nego što mislimo. Po meni smo već zagazili u taj proces. Novogradnja polako postavlja sve realnije cene, a starogradnja će se ili prilagoditi ili suočiti sa značajnim padom prometa. Ili će je kupovati oni koji i dalje žive tu bajku o neuništivim bedemima socijalizma.

Starogradnja se uvek tempira prema novogradnji. Neće pasti sigurno ukoliko ne padne novogradnja bez obzira na promet, jer to nisu firme da im je bitna brzina prodaje.
 
Starogradnja se uvek tempira prema novogradnji. Neće pasti sigurno ukoliko ne padne novogradnja bez obzira na promet, jer to nisu firme da im je bitna brzina prodaje.
Starogradnja se nažalost tempira po principu "meni toliko treba" a ne prema novogradnji. Zato vidite da su cene u starogradnji iste ili veće od novogradnje (i o tome sam pisao). Da je po novogradnji onda bi bile niže 30% a ne skuplje 20%. Kako Belvil može biti 20% skuplji od Lastavica?! Ista kvadratura isto sve. A još Belvil star 10+ godina?! Zato što je nažalost princip "meni toliko treba" pa onda razlozi, da reši svoje i dečije stambeno pitanje + da mu ostane još malo za život... i slične fore.
 
Starogradnja se uvek tempira prema novogradnji. Neće pasti sigurno ukoliko ne padne novogradnja bez obzira na promet, jer to nisu firme da im je bitna brzina prodaje.
Ne mislim da je to tempiranje starogradnje prema novogradnji u realnoj ravni kod nas, što je jasno od početka. Starogradnja je bila gotovo skuplja od novogradnje, zar ne? Ako izađu sa ponudama novogradnje u Zemunu za 2k/m2, zašto bi se uopšte obazirao na starogradnju skuplju od toga? Ili sa 3k/m2 za Airport Garden? Lokacija? Po meni to više ne radi priču. Videćeš, svaka sledeća novogradnja na manje - više ok mestima će se prodavati laganica.
 
Normalno da će ljudi razmišljati da idu iz zemlje zbog cena nekretnina. Ako neko nije nešto nasledio (ili ako roditelji ne daju/podignu keš kredit dodatno za učešće) kupovina u Beogradu je gotovo nemoguća misija. Već sam naveo primer druga i drugarice. "Sprečilo ih je" trenutno da odu zato što je supruga ostala u drugom stanju i dobili su blizance. Štedeli su po 6-10k 3-4 godine. Nekretnine u proseku su svake godine porasle 12-15k. Sada su još kamate otišle i to je to. Njih dvoje sa 2.7-3k su odustali od kupovine. Iskoristiće novac za odlazak. 3 deteta i njih dvoje da kupe neku debelu periferiju40m2, 60+ minuta od centra. Ne znam šta je to čudno. Da ne ponavljam, mrzi me. Postoji pretraga pa neka nadje ko hoce.
Koliko sam te shvatio, oni imaju ušteđevinu od oko 30k, i primanja blizu 3k? Ako je tako, ne vidim iskreno zašto nisu kupili ovde.
 
Starogradnja je skocila najvise zbog dolaska Rusa. Njima ne mozes iznajmiti stan koje ce uz malo srece biti gotov za 2-3 godine, njima treba stan juce. Mojoj poznanica je prodavala stan iz nasledstva, u trenutku kad je pokrenuta ostavinska rasprava, planirali su da prodaju stan od 41 kvadrat na Novom Beogradu za 80k u onim dugackim zgradama posle fontane. Kad je ostavinska rasprava bila gotova, u medjuvremenu dosli Rusi, stan prodan za dan za 110k, to je bio skok cena od 30-40% za godinu dana u starogradnji.
 
Starogradnja je skocila najvise zbog dolaska Rusa. Njima ne mozes iznajmiti stan koje ce uz malo srece biti gotov za 2-3 godine, njima treba stan juce. Mojoj poznanica je prodavala stan iz nasledstva, u trenutku kad je pokrenuta ostavinska rasprava, planirali su da prodaju stan od 41 kvadrat na Novom Beogradu za 80k u onim dugackim zgradama posle fontane. Kad je ostavinska rasprava bila gotova, u medjuvremenu dosli Rusi, stan prodan za dan za 110k, to je bio skok cena od 30-40% za godinu dana u starogradnji.
Ima tu razloga, ali mislim da oni polako nestaju. Ubeđen sam da su ljudi značajno manje skeptični prema kvalitetu novogradnje, i da više niko neće da se obazire na te priče: jeste iz 60-ih, ali je građena boli glava. Jeste, uzmi da renoviraš pa ćeš vidiš šta se krije tu. Ima izuzetaka svakako, ali su retki. Videćete u narednim mesecima.
 
Pogledajte prilog 198502Interesantno, zašto bi agencija kupovala nekretnine.
Da ih preproda?
Prvi put vidim ovako nešto...
Toga ima često u Novom Sadu, ko poznaje Liman i Novo Naselje, planski gradjeni kvartovi, dvorišta okolo zgrada, terenu za basket fudbal, parkinga ima i da kažem za veliku većinu je lokacija savršena. Uglavnom starosedeoci su tamo živeli i žive, ali kako je zbog malih penzija i skupljeg života njima postalo to skoro neodrživo, a pri tome nisu i nemaju za renoviranje, moraće da prodaju i prodaju već godinama. E tu ima dosta oglasa po ulazima da se kupuju tu stanovi, naravno nudi se keš odmah za dosta manju cenu od tržišne, pogotovo ako nije renoviran stan, to jest da je za renoviranje. Kupiš stan imaš ekipu majstora to jest Izvodjača, renoviraš ga i preprodaš. Nekada imaš već i potencijalnog kupca koji hoće baš taj stan ali neće da se cima sa kompletnim renoviranjem. To je biznis koji neki rade godinama i bukvalno su samo u potrazi i nudjenju keša ljudima u tim kvartovima(naravno za nižu cenu od tržišne)...
 
Starogradnja je skocila najvise zbog dolaska Rusa. Njima ne mozes iznajmiti stan koje ce uz malo srece biti gotov za 2-3 godine, njima treba stan juce. Mojoj poznanica je prodavala stan iz nasledstva, u trenutku kad je pokrenuta ostavinska rasprava, planirali su da prodaju stan od 41 kvadrat na Novom Beogradu za 80k u onim dugackim zgradama posle fontane. Kad je ostavinska rasprava bila gotova, u medjuvremenu dosli Rusi, stan prodan za dan za 110k, to je bio skok cena od 30-40% za godinu dana u starogradnji.

Evo ti jedan buisness advice-ulupaš u ruinu u starogradnji 110k i dodaš pride još 30k da takav stan renoviraš i opremiš i onda ga rentaš za 400 EUR. Evo ti ispod primeri ljudi koji zaradjuju 3k+ i imaju keš ali nisu ludi da kupuju u Beogradu kad ima već ovih budalastih investitora koji su ulupali mega keš i sada rentaju za kikiriki. Ili si se ipak ti malo zaigrao sa ciframa. Svi su glupi samo si ti pametan :D

Vecina ljudi placa relativno 'normalne' kirije, a ne fantazije koje stoje godinama po oglasima. Ja placam 400e za renoviran jednoiposoban stan na Novom BG u odlicnom stanju, iznajmljen prosle godine u sred ovog ludila sa rusima. Plus imam svoj stan van BG koji iznajmljujem tako da fakticki doplacujem 250e za kiriju u BG. Imam kolegu koji ima platu preko 3k, godinama iznajmljuje stan za 450e i na novom BG i ne pada mu na pamet da ista kupuje.

Imam investirano dovoljno love da kupim stan u BG, pa eto, 'lud' sam i placam kiriju. Radije cu da svoju investiranu lovu utrosim za rano penzionisanje i zivot u nekom zelenilu nego da ulupam 200k u stan u BG.



 
Statistika je egzaktna i ne moze plata biti 100-200 omasena nego ili 100 ili 200, ne znam koliko su dali na numbeu ali u beogradu je prosecna plata u februaru bila oko 1008evra,
U sofiji je 1207evra.
(Govorimo o neto platama, izvor za oba podatka: nacionalni zavodi za statistiku)
U sofiji su vrtici takođe besplatni..

Zagađenje takođe nije stvar lične percepcije kako se kome čini nego je stvar merenja (mrzi me da kopam koliko je gde jer me ne interesuje ali moze da se nađe)

Numbeo zavisi od iskrenosti onih koji unose ali u najvecoj meri od ukupnog broja unosa koji sto je veci tezi da priblizi stvari realnosti tako da se ne moze uzeti kao egzaktan podatak ali moze kao hint tj okvirno...

Ono sto je jos bitno za ovu temu je da su nekretnine jeftinije u sofiji i da su prosecne kamate na stambene kredite (a i na kes kredite) skoro duplo niže (a prosecna plata 20% viša!)
Pa onda je Numbeo omasio za 200 evra, jer na numbeu je prosecna plata u Bg-u 800 evra.

Nije tako lako odrediti prosecnu zagadjenost u gradu, pretpostavljam da to treba da predstavi Pollution index.
Znaci treba pokriti ceo grad sa dovoljnim brojem uzoraka, i onda uzeti prosek svakog ocitavanja, mozda jos za urbanije delove koji su gusce naseljeni dodatni neki dodatni koeficijent, jer nije isto ako ti je vazduh dobar na Avali ili u centru grada.
 
Za Bugarsku nemaš šta da pričaš, brojke sve govore.
Normalno da će ljudi razmišljati da idu iz zemlje zbog cena nekretnina. Ako neko nije nešto nasledio (ili ako roditelji ne daju/podignu keš kredit dodatno za učešće) kupovina u Beogradu je gotovo nemoguća misija. Već sam naveo primer druga i drugarice. "Sprečilo ih je" trenutno da odu zato što je supruga ostala u drugom stanju i dobili su blizance. Štedeli su po 6-10k 3-4 godine. Nekretnine u proseku su svake godine porasle 12-15k. Sada su još kamate otišle i to je to. Njih dvoje sa 2.7-3k su odustali od kupovine. Iskoristiće novac za odlazak. 3 deteta i njih dvoje da kupe neku debelu periferiju40m2, 60+ minuta od centra. Ne znam šta je to čudno. Da ne ponavljam, mrzi me. Postoji pretraga pa neka nadje ko hoce.

Ovo je klasican primer zasto treba uzeti cim sastavis finansijsku konstrukciju a ne cekati i skupljati za ucesce koje samo izmice zbog rasta cena.

Evo primer @sutraw koji upada u istu zamku:
Ja uopšte i ne govorim o centru. Sad i 10km od centra košta preko 2500 kvadrat. Centar košta 4500. Iskreno ću početi da navijam da skoče cene još (i još i još), čisto jer me zanima dokle to može da ide. Keša ima očigledno previše i investitori su u pravu kad dižu cene, i mislim da treba da dignu još 50% cene da iscede maksimalno sve što mogu od ovih što im nije problem da kupuju garsonjere kod Galenike za 3k kvadrat.

Meni svakako je postalo svejedno u tom smislu, shvatio sam da mi treba još keša tako da ni ne razmišljam sad o kupovini, ostaje mi da jurim neki sledeći ciklus i da se nadam da me neće zveknuti novi inflatorni talas za godinu-dve... Pa kad skupim možda 30-35% učešća možda se neka računica i otvori.


Ovo samo znaci da nisi doneo odluku da kupis... govorim ti iz iskustva.
Dacu ti primer: Trazio sam stan vise od godinu dana, za to vreme video samo kako cene rastu i sve se rasprodaje. Doneo definitivnu odluku da kupim, a u tom momentu imao 10% za best buy koji sam nasao. I onda nasao kako da to realizujem. Investitor je pristao na 10% za predugovor. Dok je nekretnina izasla na 80%, sakupio jos 5%. Uzeo kes kredit za jos 5% i to na majcino ime. To se radi kad se donese definitivna odluka da kupujes, upregnes sve sto mozes u tom cilju. Rezultat: U tom momentu kvadrat je bio oko 2300(sa pdvom), sada je 3k+. U tom momentu rata je bila 680+200 za kes kredit+100 jos jedan mali kredit za stvari da zaokruzimo troskovi ka bankama su 1000. Sada je rata 880+200+100=1200. Dva kes kredita su sada na jos 2god do isplate(citaj skoro gotovo) a stan rentiram vec dve godine za 1400. Rentiram jer sam se iselio iz zemlje (neplanirano kad sam uzimao stan) ovo navodim vise kao primer kako zivotna situacija moze da se promeni. Mozda je ovo sreca prati hrabre prica, ali ja sam posmatrao trziste 2-3god pre nego sto sam se upustio u trazenje pa onda jos godinu aktivnog trazenja.
Ono sto se sada cini kao peak, samo se tako cini. Ovo je cisto empirijsko iskustvo do kojeg ces i sam doci vremenom. Ono sto sada izgleda kao visoka kamata mozda to uopste nije.
Potpuno se slazem sa Joem da treba uzeti cim si u mogucnosti, na mom primeru cak i preko mogucnosti jer inflacija sve jede a vrednost nekretnine samo raste.
I mada @Pera Zdera misli da cene nemaju gde gore dovoljno je pogledati zapad i videti da mogu jos mnogo gore. Ne sada, ne u najkracem roku jer naravno da Srbija nema taj standard ali na iole duzi rok prosek plata i cene u Srbiji ce samo rasti. Ne znam kako ovo ljudi ne vide ili ne zele da vide. Nekako prema tome se i deli ovaj forum, to sam primetio, ljudi koji su se odselili vide koliko sve moze da ode gore a ljudi koji su u Srbiji konstatno i godinama misle da su u peaku.
 
Pa onda je Numbeo omasio za 200 evra, jer na numbeu je prosecna plata u Bg-u 800 evra.

Nije tako lako odrediti prosecnu zagadjenost u gradu, pretpostavljam da to treba da predstavi Pollution index.
Znaci treba pokriti ceo grad sa dovoljnim brojem uzoraka, i onda uzeti prosek svakog ocitavanja, mozda jos za urbanije delove koji su gusce naseljeni dodatni neki dodatni koeficijent, jer nije isto ako ti je vazduh dobar na Avali ili u centru grada.

Zato ja numbeo ne volim bas da uzimam kao izvor informacija, više da me usmeri..

Pa verujem da imamo merne stanice u gradu i da ih isto tako ima i u sofiji, takav index vec postoji, e sad ja to nikad nisam gledao pa ne mogu da pričam...
A ako kazemo zagadjenost u gradu onda sigurno ne mislimo na avalu, kao sto se za zagadjenost u sofiji ne misli na onu planincugu u cijem ponozju leži sam grad
 
Pogledajte prilog 198502Interesantno, zašto bi agencija kupovala nekretnine.
Da ih preproda?
Prvi put vidim ovako nešto...
mene zanima kako ovaj agent reguliše porez?
AKo kupi za 160K a proda za lupam 200K on plaća porez na kapitalnu dobit od 15% na 40K, dakle 6K?

Opet nije prošlo deset godina kako je vlasnik dakle mora da plati, ne može da strpa 200K u dzep.
a ne može ni tih 200K da ulaže u novu nekretninu jer već ima nekoliko prometa u skorijoj prošlosti, mislim da je oslobadjanje samo za jednu
Neka me neko ispravi ako grešim
 
Vrh