Šta je novo?

Cene nekretnina

Pre nekoliko desetina strana jedan korisnik iz branse je postavio kalkulacije za projekat koji tek treba da krene na Novom Beogradu na Tosinom bunaru. Ukupno 12000 kvadrata za 4 godine, po projektovanoj ceni od 2500e po kvadratu, dobit pre poreza i ostalih troškova 10 miliona evra. Sve pet, mozda bi čak i ja dao te pare za kvalitetan projekt. Postoji samo jedan problem, danas na slicnoj lokaciji se stanovi prodaju po minimalno 3100e. Dakle mesta za povoljnije cene ima ali nema...
IMG_8069.png

Evo pronašao sam ovo o čemu si pričao, jedva ali me je baš zanimalo 😉jer sam i ja pravio projekciju jednog mog ulaganja u izgradnju, pre 2godine...

21300000 izgradnja i svi troskovi+3200000zemljiste, ako sam dobro razumeo.

Dodjemo do sume od 24.5m, ako gledamo u drzavnim obveznocama sa 6.5% dobiti godisnje. 24.5*1.065*1.065*1.065*1.065(jer kazemo da je trajanje izgradnje i svega 4 godine, to nisam ni video dobro da li ie uracunayo i projektovanje i dobijanje gradjevinske sto moze da potraje i više od godinu dana, takodje i garancija za objekat jos godinu dana moras imati ljude koji su tu i imas neke troskove itd...) dodjemo do cifre od 31.5m ako se te pare orocavaju i reorocavaju svake godine po toj kamati od 6.5%.

Ok vidim da je valjda za PM and supervisor dato više od 1m sto mi je čudno veoma lepa suma i sigurno neke uštede bi došle u izgradnji po ovoj cifri ali ne znam koliko kvalitetno i luksuzno hoće da grade.

Ok ovo pišem ako neko ima sve novce na gomili i nece da ide na kartu da od prodaje završava gradnju.

Ok priča se i ovde da je sve na balonu i da će pući, pa što bi onda ti ili drugi sa tim novcima ulazili u ovaku izgradnju gde se prica da je tih 10m suvise velika zarada i da imaju prostora da snize, kada evo mislim da po ovoj projekciji ko ima te novce i da je siguran da moze sve da izgradi ne bi radije ulozio i investirao u drzavne obveznice od 6.5% godisnje bez poreza. Jer na ovu zaradu on jos mora da plati 15% porez na dobit i onda još oko 16% ako hoce da izvadi keš kao firma. Što bi mu u prevodu od zarade od 10m ostalo malo manje od 7m. Ja razumem jer je to gradjevinska firma i ako ne gradi onda i prestaje da radi i daje svima otkaze i to je to, a ovako mu je to samo još jedan veliki posao, razumem i da ce zaraditi dosta više ako se priča da je tu skočila cena kvadrata i da je u projekciji cene stavljena ona po kojoj će se sigurno prodati.
 
Pa možda se upravo to i dešava. Ne znam cifre, ali čini mi se da je stanogradnja usporila malo i da nema toliko novih projekata po gradu zadnjih 15-18 meseci.
 
Pogledajte prilog 197980
Evo pronašao sam ovo o čemu si pričao, jedva ali me je baš zanimalo 😉jer sam i ja pravio projekciju jednog mog ulaganja u izgradnju, pre 2godine...

21300000 izgradnja i svi troskovi+3200000zemljiste, ako sam dobro razumeo.

Dodjemo do sume od 24.5m, ako gledamo u drzavnim obveznocama sa 6.5% dobiti godisnje. 24.5*1.065*1.065*1.065*1.065(jer kazemo da je trajanje izgradnje i svega 4 godine, to nisam ni video dobro da li ie uracunayo i projektovanje i dobijanje gradjevinske sto moze da potraje i više od godinu dana, takodje i garancija za objekat jos godinu dana moras imati ljude koji su tu i imas neke troskove itd...) dodjemo do cifre od 31.5m ako se te pare orocavaju i reorocavaju svake godine po toj kamati od 6.5%.

Ok vidim da je valjda za PM and supervisor dato više od 1m sto mi je čudno veoma lepa suma i sigurno neke uštede bi došle u izgradnji po ovoj cifri ali ne znam koliko kvalitetno i luksuzno hoće da grade.

Ok ovo pišem ako neko ima sve novce na gomili i nece da ide na kartu da od prodaje završava gradnju.

Ok priča se i ovde da je sve na balonu i da će pući, pa što bi onda ti ili drugi sa tim novcima ulazili u ovaku izgradnju gde se prica da je tih 10m suvise velika zarada i da imaju prostora da snize, kada evo mislim da po ovoj projekciji ko ima te novce i da je siguran da moze sve da izgradi ne bi radije ulozio i investirao u drzavne obveznice od 6.5% godisnje bez poreza. Jer na ovu zaradu on jos mora da plati 15% porez na dobit i onda još oko 16% ako hoce da izvadi keš kao firma. Što bi mu u prevodu od zarade od 10m ostalo malo manje od 7m. Ja razumem jer je to gradjevinska firma i ako ne gradi onda i prestaje da radi i daje svima otkaze i to je to, a ovako mu je to samo još jedan veliki posao, razumem i da ce zaraditi dosta više ako se priča da je tu skočila cena kvadrata i da je u projekciji cene stavljena ona po kojoj će se sigurno prodati.
Zaboravljas jedan bitan detalj a to je da ce investitor mozda uloziti 5-10 miliona svog novca a ne svih 24 miliona. Zemljiste se cesto placa kompenzacijom u stanovima, a dobar deo stanova se prodaje u izgradnji, odnosno po etapama gradnje. Kada bi ove stanove stvarno prodavao po 2500e verovatno bi ih sve prodao u izgradnji, i onda bi maltene bez skoro ikakvih svojih ulaganja imao 7 miliona cistog profita za 4 godine.

Kao sto sam vec rekao, da je cena stvarno 2500e po kvadratu mislim da bi to bilo ok i kupcima i investitorima i ja nemam nikakve zamerke za takvu kalkulaciju i moguce da bih cak i bio kupac.

Cene od 3100e-3800 na lokacijama u blizini Tosinog bunara su meni licno neprihvatljive, znam da ima i kupaca po tim cenama, ko voli neka izvoli da radi sa svojim novcem sto zeli.
 
Prodaju Zemunske kapije po 2800, a neće Tošin bunar po 3200... Budimo realni, mnogo ima keša još i tek treba da se isprazni taj rezervoar pre nego što tržište oseti ozbiljan problem sa prometom...

Ja kad vidim da Merin uspeva bez problema da proda trosobne na Vidikovcu po 200k, jasno mi je da trošenje tek treba da se obuzda i da nismo još blizu krize.
 
Zaboravljas jedan bitan detalj a to je da ce investitor mozda uloziti 5-10 miliona svog novca a ne svih 24 miliona. Zemljiste se cesto placa kompenzacijom u stanovima, a dobar deo stanova se prodaje u izgradnji, odnosno po etapama gradnje. Kada bi ove stanove stvarno prodavao po 2500e verovatno bi ih sve prodao u izgradnji, i onda bi maltene bez skoro ikakvih svojih ulaganja imao 7 miliona cistog profita za 4 godine.

Kao sto sam vec rekao, da je cena stvarno 2500e po kvadratu mislim da bi to bilo ok i kupcima i investitorima i ja nemam nikakve zamerke za takvu kalkulaciju i moguce da bih cak i bio kupac.

Cene od 3100e-3800 na lokacijama u blizini Tosinog bunara su meni licno neprihvatljive, znam da ima i kupaca po tim cenama, ko voli neka izvoli da radi sa svojim novcem sto zeli.
Slažem se sa odgovorom, ali onda postoji ozbiljan rizik i penali ako ne izgradiš i procena da li mozes prodati po toj ceni, ako se proceni da mozeš više mislim da nisam upoznao još ni jedan čovek koji u tom trenutku to i ne uradi, a ne neki pozivi od ljudi, jer sam i sam trebao u to a računica nije uvek na tvojoj strani ako hoćeš sve da ispoštuješ(i svakome daš zaradu i platiš usluge što bi narod rekao da treba i nekoj normi)i čak je meni i partnerima rečeno da je sve super ali pošto smo svi u struci i ne gledamo samo ekonomiju da nećemo baš najbolje proći kao drugi, zato sada i pravim ove kalkulacije i prororačune. Sve jasno, hvala na odgovoru, ali oko ovakvih analiza mi se svidja tema koja se i zove cena nekretnina, neko kaže treba ograničiti na 10% zaradu, pa što bi neko onda gradio i ulagao u izgradnju, 6.5% je sigurno od države(godišnje) izgradnja traje dugo, projektovanje itd... Takodje rizik i ostalo.... Ja sam uvek za neku ravnotežu interesa zato i sam razmišljam koja je to neka normalna cifra zarada/procenat za sve to...
 
Prodaju Zemunske kapije po 2800, a neće Tošin bunar po 3200... Budimo realni, mnogo ima keša još i tek treba da se isprazni taj rezervoar pre nego što tržište oseti ozbiljan problem sa prometom...

Ja kad vidim da Merin uspeva bez problema da proda trosobne na Vidikovcu po 200k, jasno mi je da trošenje tek treba da se obuzda i da nismo još blizu krize.
Videcemo sta ce biti kad dodje (ekonomska) kriza, pre ili kasnije plima novca se zavrsi i dodje oseka.

Svako ima svoju specificnu situaciju i svoju racunicu, a uvek postoje i alternative kupovini stana u popularnim delovima Beograda.
 
Svako ima svoju specificnu situaciju i svoju racunicu, a uvek postoje i alternative kupovini stana u popularnim delovima Beograda.
Koje su to alternative? Već smo utvrdili da su popularni delovi Beograda popularni jer cela Srbija plus dobar deo dijaspore i okolnih država kupuje stanove u tim centralnim delovima. Razumeo bih da postoji metro pa kažeš, "za 15 minuta sam iz Rakovice u centru", ali na žalost trenutno to nije opcija. Da ne govorimo o centralizaciji ekonomije i nemogućnosti da se nađe bilo kakav posao van BG I eventualno NS.
 
Videcemo sta ce biti kad dodje (ekonomska) kriza, pre ili kasnije plima novca se zavrsi i dodje oseka.

Svako ima svoju specificnu situaciju i svoju racunicu, a uvek postoje i alternative kupovini stana u popularnim delovima Beograda.
Čekaj malo, meni je već tu ekonomska kriza, šta još da dođe? Ekonomska apokalipsa?
 
Bilo ko ko ima neku proizvodnju ili recimo cak i sami Kinezi ce zakupljivati hale da bi preprodavali svoju robu na taj nacin. Ne znam koliko to ima veze sa vlascu ili ne ali svakako da firme koje se bave proizvodnjom sada odjednom imaju jeftine sirovine iz Kine a najbolje trziste da se plasira je ono koje ima direktne carine sa Kinom.
Nisam rekao da to nije dobro samo sam rekao da će profit u nekom trenutku otići u nekretnine. Jedan od razloga je vlast (BW), drugi razlog je osećaj nesigurnosti koji svakog dana sve više raste.
 
Pogledajte prilog 197980
Evo pronašao sam ovo o čemu si pričao, jedva ali me je baš zanimalo 😉jer sam i ja pravio projekciju jednog mog ulaganja u izgradnju, pre 2godine...

21300000 izgradnja i svi troskovi+3200000zemljiste, ako sam dobro razumeo.

Dodjemo do sume od 24.5m, ako gledamo u drzavnim obveznocama sa 6.5% dobiti godisnje. 24.5*1.065*1.065*1.065*1.065(jer kazemo da je trajanje izgradnje i svega 4 godine, to nisam ni video dobro da li ie uracunayo i projektovanje i dobijanje gradjevinske sto moze da potraje i više od godinu dana, takodje i garancija za objekat jos godinu dana moras imati ljude koji su tu i imas neke troskove itd...) dodjemo do cifre od 31.5m ako se te pare orocavaju i reorocavaju svake godine po toj kamati od 6.5%.

Ok vidim da je valjda za PM and supervisor dato više od 1m sto mi je čudno veoma lepa suma i sigurno neke uštede bi došle u izgradnji po ovoj cifri ali ne znam koliko kvalitetno i luksuzno hoće da grade.

Ok ovo pišem ako neko ima sve novce na gomili i nece da ide na kartu da od prodaje završava gradnju.

Ok priča se i ovde da je sve na balonu i da će pući, pa što bi onda ti ili drugi sa tim novcima ulazili u ovaku izgradnju gde se prica da je tih 10m suvise velika zarada i da imaju prostora da snize, kada evo mislim da po ovoj projekciji ko ima te novce i da je siguran da moze sve da izgradi ne bi radije ulozio i investirao u drzavne obveznice od 6.5% godisnje bez poreza. Jer na ovu zaradu on jos mora da plati 15% porez na dobit i onda još oko 16% ako hoce da izvadi keš kao firma. Što bi mu u prevodu od zarade od 10m ostalo malo manje od 7m. Ja razumem jer je to gradjevinska firma i ako ne gradi onda i prestaje da radi i daje svima otkaze i to je to, a ovako mu je to samo još jedan veliki posao, razumem i da ce zaraditi dosta više ako se priča da je tu skočila cena kvadrata i da je u projekciji cene stavljena ona po kojoj će se sigurno prodati.
On će kupiti plac i uložiti ne više od 1/2 novca potrebnih za gradnju a verovatno najviše 1/3 a ostalo će zidati od prodaje stanova....
 
Zaboravljas jedan bitan detalj a to je da ce investitor mozda uloziti 5-10 miliona svog novca a ne svih 24 miliona. Zemljiste se cesto placa kompenzacijom u stanovima, a dobar deo stanova se prodaje u izgradnji, odnosno po etapama gradnje. Kada bi ove stanove stvarno prodavao po 2500e verovatno bi ih sve prodao u izgradnji, i onda bi maltene bez skoro ikakvih svojih ulaganja imao 7 miliona cistog profita za 4 godine.

Kao sto sam vec rekao, da je cena stvarno 2500e po kvadratu mislim da bi to bilo ok i kupcima i investitorima i ja nemam nikakve zamerke za takvu kalkulaciju i moguce da bih cak i bio kupac.

Cene od 3100e-3800 na lokacijama u blizini Tosinog bunara su meni licno neprihvatljive, znam da ima i kupaca po tim cenama, ko voli neka izvoli da radi sa svojim novcem sto zeli.
A da li si racunao da te stanove koje da u kompezaciji u stvari ne prodaje pa mu se i profit smanjuje? Znaci ako ima 100 stanova i 20 da u kompenzaciji onda mu ostaje 80 za prodaju.
 
A da li si racunao da te stanove koje da u kompezaciji u stvari ne prodaje pa mu se i profit smanjuje? Znaci ako ima 100 stanova i 20 da u kompenzaciji onda mu ostaje 80 za prodaju.
Bila je rec o profitnoj stopi u mom odgovoru. Ako investitor mora da uleti sa 24 miliona od starta onda profit od 10 miliona za četiri godine i nije nešto spektakularno. Ali ako je investitor usao sa 5 miliona i napravio 10 miliona profit, to je 200 posto profit za četiri godine.
 
Poslednja izmena:
Cao drugari nov sam ovde! Planiramo da uzmemo stan dvoiposoban, od 55 - 70kv, a da je cena 1500-1600 eura.. gledajuci trenutne cene trzista ovo je sve nenormalno..
za ovo sto imam vidim po oglasima da se nudi Krnjaca(Borca), Ledine, Altina, Mirijevo, Zeleznik..
Jel ima nesto da se gradi a da nije preskupo, valjda ima nade i za nas koji ne zelimo da zivimo u Ledinama, Altini, Mirijevo, Zeleznik..

Zanima me recimo Rakovica pored zeleznicke stanice, Banovo Brdo, Julijino Brdo, nesto sto ne spada u Krnjacu, Mirijevo, Kaludjericu, Ledine, Altinu.. jer nemaju nikakvu infrastrukturu.

Recimo svidja mi se Julijino Brdo jer je kao jeftinije(trebalo bi) od Banovog Brda ali opet je blizu skola, obdanista i svega sto je potrebno za porodican zivot.

Hoce li sledece godine biti bolji izbor nekretnina za manji novac ?

Zahvaljujem svima na odgovorima sto ima nade za nas koji nemamo preko 2000 eura za kvadrat
Ćao, mogu da dam neke info za levu obalu. Krnjača i Borča nisu isto, velika je razlika. Takodje, veliki deo Borče ima kanalizaciju ako te to brine, veliki deo je planski gradjen sa centralnim grejanjem, prikljuckom na toplu vodu, najbolji delovi su Borča centar 3, Borča 4 i Borča 5, puno puno zelenila. U Borči imaš bukvalno sve sto se tiče nabavke sto dosta olaksava svakodnevni zivot, ali i puno skola, vrtića, radnji, soping centar, staze za trcanje, BSK kanal park. Stara gradnja ima sve uredne papire, novija gradnja je već pod znakom pitanja. Tu je i taj Pančevac, mene nikada ne hvataju guzve i ne znam kako. :D Naselje se brzo širi, nikome nije jasno kako će izgledati u budućnosti. Vremenom moze samo da se uredjuje i razvija, prestalo se sa divljom gradnjom visokospratnica gde im nije mesto. Takođe, ako gledaš stanove u Borči budi siguran da u blizini nije neki klub/pub ili bilo koje mesto za noćni izlazak, zbog buke. Gledao bih i da ne budem blizu Zrenjaninskog puta, isto zbog buke i saobraćaja. Slobodno pitaj ako te jos nesto zanima.
 
Posle ovog posta mislim da se i Borča mora dodati u "5k klub" kao i Mirijevo.
Šalu na stranu... Kako je tamo vezano za kuće sa placevima? Je l" ima neko "borčansko Dedinje" sa lepim kućama itd?
 
Cao drugari nov sam ovde! Planiramo da uzmemo stan dvoiposoban, od 55 - 70kv, a da je cena 1500-1600 eura.. gledajuci trenutne cene trzista ovo je sve nenormalno..
za ovo sto imam vidim po oglasima da se nudi Krnjaca(Borca), Ledine, Altina, Mirijevo, Zeleznik..
Jel ima nesto da se gradi a da nije preskupo, valjda ima nade i za nas koji ne zelimo da zivimo u Ledinama, Altini, Mirijevo, Zeleznik..

Zanima me recimo Rakovica pored zeleznicke stanice, Banovo Brdo, Julijino Brdo, nesto sto ne spada u Krnjacu, Mirijevo, Kaludjericu, Ledine, Altinu.. jer nemaju nikakvu infrastrukturu.

Recimo svidja mi se Julijino Brdo jer je kao jeftinije(trebalo bi) od Banovog Brda ali opet je blizu skola, obdanista i svega sto je potrebno za porodican zivot.

Hoce li sledece godine biti bolji izbor nekretnina za manji novac ?

Zahvaljujem svima na odgovorima sto ima nade za nas koji nemamo preko 2000 eura za kvadrat
Mirijevo jedan i dva nisu toliki odroni, škola je preko puta, zgrade imaju centralno grejanje i lift, sportski centar nije daleko, ima dosta marketa u blizini. Parkinga, naravno, nema dovoljno i često se parkiramo na trotoaru. Širi centar je udaljen 2 km, a uži 4 km.

Daleko od idealnog, ali ako radiš u centru grada, sasvim podnošljivo.

Ako gledaš novogradnju ili renovirane stanove, sumnjam da ćeš ovde naći kvadrat ispod 2.000 EUR. Možda tu cenu koja tebi odgovara uspeš ukačiti vezano za stanove koji realno jesu za renoviranje.

Po mom mišljenju, ova lokacija ne vredi ni blizu toliko. I mi raspolažemo otprilike sličnom sumom novca, ali nemamo nameru kupovine dok god se Rusi ne vrate nazad, što će povećati ponudu i i oboriti cenu. Za sad je i ponuda nikakva i cene nepristupačne.
 
Posle ovog posta mislim da se i Borča mora dodati u "5k klub" kao i Mirijevo.
Šalu na stranu... Kako je tamo vezano za kuće sa placevima? Je l" ima neko "borčansko Dedinje" sa lepim kućama itd?
I mene zanimaju kuće dobre u Borči. Skoro sam bio kod prijatelja jednog u kući, neverovatno koliko mu je dvorište i koje sve opcije ima. Da dam 200k da makar imam livadu za decu :)
 
Koje su to alternative? Već smo utvrdili da su popularni delovi Beograda popularni jer cela Srbija plus dobar deo dijaspore i okolnih država kupuje stanove u tim centralnim delovima. Razumeo bih da postoji metro pa kažeš, "za 15 minuta sam iz Rakovice u centru", ali na žalost trenutno to nije opcija. Da ne govorimo o centralizaciji ekonomije i nemogućnosti da se nađe bilo kakav posao van BG I eventualno NS.
Putovanje vozom/autom na posao iz okoline, promena posla, karijere, grada, rad na daljinu, odlazak u inostranstvo itd. Ziveo sam par godina u Americi, tamo ljudi voze i po 80 km do posla i nazad, sele se 5-6 puta tokom života. Alternative uvek postoje, nije obavezno ziveti u BG.
 
I mene zanimaju kuće dobre u Borči. Skoro sam bio kod prijatelja jednog u kući, neverovatno koliko mu je dvorište i koje sve opcije ima. Da dam 200k da makar imam livadu za decu :)
Nisam pratio šta se dešava kao sa cenama kuca u prigradskim naseljima, ali je to sigurno neko rešenje …ja sam svojevremeno 2010-2011 umalo kupio kuću u Novim Banovcima za 50k€ umesto umesto 2.5 stana u bloku 37A za 150k€…sad opet gledam kuće, ali vise vikend varijanta…
Strpljen-spasen…😉😎
P.S. da ne bude zabune ja verujem u rast cena nekretnina u BG, samo mislim da su trenutne cene preuranjene i neodrzive…
 
Putovanje vozom/autom na posao iz okoline, promena posla, karijere, grada, rad na daljinu, odlazak u inostranstvo itd. Ziveo sam par godina u Americi, tamo ljudi voze i po 80 km do posla i nazad, sele se 5-6 puta tokom života. Alternative uvek postoje, nije obavezno ziveti u BG.
To bi značilo da će uštedu od rente/rate davati na gorivo. A možda ih gorivo izađe i više čak.

Nisam proveravao, ali da uzmemo da je gorivo u Americi duplo jeftinije od našeg to bi u Srbiji bilo 40km max. Ako uzmeš u računicu u paritet kupovne moći ta kilometraža bi se smanjila na ispod 20km.

Grešim li?
 
a pitanje parkinga, isto veliki problem, pogotovo za poslove u centru.
 
Putovanje vozom/autom na posao iz okoline, promena posla, karijere, grada, rad na daljinu, odlazak u inostranstvo itd. Ziveo sam par godina u Americi, tamo ljudi voze i po 80 km do posla i nazad, sele se 5-6 puta tokom života. Alternative uvek postoje, nije obavezno ziveti u BG.
Odlazak u inostranstvo bih odstranio kao rešenje, jer je to već druga dimenzija. To je game over, napuštanje igrice u Srbiji.

Što se tiče ostalog, sve je realna opcija. Ja se sve više krećem ka smeru, promena posla, rad na daljinu, kuća na periferiji.

EDIT: Sad nam stižu i kineski vozovi, oni će nakon famozne izložbe negde valjda nastaviti da saobraćaju. Devet komada nije mala stvar, doletiš do Nbg-a u treptaju oka :D
 
Zanimljiva je stvar da u Holandiji mozes da kupis stan sa ucescem od 0% i da ti se kamata oduzima od osnovice poreza na platu (https://www.iamexpat.nl/housing/dutch-mortgages/mortgage-rules-netherlands), sto je super stvar, jer ti se time efektivno povecava plata ili smanjuje rata za kredit, zavisi kako posmatras. Tacno je da sa jedne strane to mozda povecava traznju za nekretninama, ali sa druge strane smanjuje traznju za iznajmljivanjem. Verovatno je to jedan od faktora zbog cega je tamo skoro duplo lakse kupiti nekretninu nego u Srbiji (u odnosu na platu, izvor numbeo). Ne moras da trpis godinama stanodavca da te dere sa kirijom dok skupis novac za ucesce, vec kupis odmah cim ispunis odgovarajuce uslove (verovatno visina plate, stalan radni odnos i sl), ali ucesce ti uopste nije prepreka.
 
Zanimljiva je stvar da u Holandiji mozes da kupis stan sa ucescem od 0% i da ti se kamata oduzima od osnovice poreza na platu (https://www.iamexpat.nl/housing/dutch-mortgages/mortgage-rules-netherlands), sto je super stvar, jer ti se time efektivno povecava plata ili smanjuje rata za kredit, zavisi kako posmatras. Tacno je da sa jedne strane to mozda povecava traznju za nekretninama, ali sa druge strane smanjuje traznju za iznajmljivanjem. Verovatno je to jedan od faktora zbog cega je tamo skoro duplo lakse kupiti nekretninu nego u Srbiji (u odnosu na platu, izvor numbeo). Ne moras da trpis godinama stanodavca da te dere sa kirijom dok skupis novac za ucesce, vec kupis odmah cim ispunis odgovarajuce uslove (verovatno visina plate, stalan radni odnos i sl), ali ucesce ti uopste nije prepreka.
@G.I.Joe verovatno zna da vam kaže više o tome kako to funkcioniše u praksi.
 
Vrh