Šta je novo?

Cene nekretnina

Ma jesu se upropastili....i to mnogo. CHF i da ne komentarišem. A za EUR. Cene su pale 20-25% plus je kurs otišao sa 90 na 120. Jedan kolega je uzeo stan na kredit tada. Plaćao 2 godine, baš mu je bilo zeznuto. Na kraju je bukvalno poklonio stan, samo da neko nastavi da plaća ratu tamo 2014. Cena koju je platio 2012 je tek dostignuta 10 godina kasnije tj tokom/krajem 2022.
"Toliko gluposti da ne znam da li uopšte da počinjem 😂😂😂. Aj ukratko samo:"

2012te kurs otišao sa 90 na 120??? Nije a i da jeste kakve veze ima kad su stambeni krediti indexirani u stranoj valuti.
Kupio si tih godina npr stan u Stepi za cca 900 e a sad je cca 2700e pa lepo si se upropastio. Kakav god kurs kredit chf usd ma šta god tad uradio sada si minimum zaradio duplo. Baš si se upropastio. Ja bih voleo da mogu tako da se "mnogo upropastim" a i većina ljudi mislim da ne bi imali ništa protiv da za cca 10god zarade x2.
 
2012te kurs otišao sa 90 na 120??? Nije a i da jeste kakve veze ima kad su stambeni krediti indexirani u stranoj valuti.

Pitanje je u kojoj valuti primaš platu, tada je vrednost dinara jako pala i padao je standard stanovništva sa tim. Ali ne sećam se da je baš za 1 godinu pao 30 dinara evro, nešto mi u glavi da je to duže trajalo?
 
Nisam baš čuo da je neko u poslednjih nekoliko godina kasnio duže od 6-12 meseci, mislim svašta se desi ali opet su to ređi slučajevi. Ranije je bilo
Ниси чуо за Титову вилу где су продати сви станови а пола их нема ни струју? Или ако имају струју може да им ради два уређаја?
 
sutraw finansijski ti si prošao super sa tim "biznis planom". Ok možemo da pričamo da ti je standard pao da ti je bilo teže da plaćaš kredit čak i da si se vratio kod roditelja na par god a rentao to da bi prebrodio... Ali gledano iz ugla biznisa ti si pobedio. Zaradio si duplo.
 
Izvor NBS, https://nbs.rs/sr_RS/finansijsko_tr...iste/kursna-lista/prosecni-kursevi/index.html

Untitled.png
 
sutraw finansijski ti si prošao super sa tim "biznis planom". Ok možemo da pričamo da ti je standard pao da ti je bilo teže da plaćaš kredit čak i da si se vratio kod roditelja na par god a rentao to da bi prebrodio... Ali gledano iz ugla biznisa ti si pobedio. Zaradio si duplo.

Po mom mišljenju glavni benefit je u tome što ne plaćaš rentu, ne u kapitalnoj dobiti. Koji je realni rast vrednosti (ne nominalni)? Stan je nekad vredeo 900 EUR m2, sad je 2700 m2, ali nekad su i cigare bile 200 din a sad su 600 din. Nema smisla gledati suve cifre i upoređivati jer inflacija postoji.

Ako kupuješ za investiciju, čuvaš pare od inflacije bolje nego da si stavio u banku jer je rast vrednosti bio jači + prihod od rente postoji. Nedostatak boljeg mehanizma za investiranje novca doveo je do toga da u Srbiji svi lupaju pare u stanove, i dokle je tako to će držati vrednost kvadrata.

Pitanje moje je za običnog čoveka da li je bolje bilo da kupi u peaku 2008-2009 ili da sačeka par godina pad? Ja ne znam da odgovorim na to pitanje. Inflacija + novac za kiriju mogu da potru pad vrednosti nekretnina na tržištu dok traje čekanje i opet si na nuli.

Isto pitanje sad, da li je bolje kupiti sad kad je peak ili čekati x godina da se efekti trenutne stagnacije tržišta prikažu u cenama? I to niko ne zna da li će i koliko će se odraziti.
 
Maj 2011 96.8rsd. Avgust 2012 118.6
Kurs je varirao dosta tada. To znači da je kupio stan kada je kurs već bio nestabilan, svestan rizika, krize i nezaposlenosti, a on max opteretio platu do dinara. Samo mi nije jasno kako mu je rata bila 70% plate zar nije imao ženu kao dodatni izvor prihoda? Dve godine je baš kratak period da neko odustane od stana, deluje da je kupio ko zna kako.
 
Po mom mišljenju glavni benefit je u tome što ne plaćaš rentu, ne u kapitalnoj dobiti. Koji je realni rast vrednosti (ne nominalni)? Stan je nekad vredeo 900 EUR m2, sad je 2700 m2, ali nekad su i cigare bile 200 din a sad su 600 din. Nema smisla gledati suve cifre i upoređivati jer inflacija postoji.
A ako uzmeš na kredit? Ti si relativno zakucao cenu, ok naravno varirati ti rata od euribora ali banka je sad ta koja razmišlja dal su cigare 600 a bile 200. Plastično gledano ti kad za 30 god vratiš pare banci ona neće moći da kupi ni garažu za te pare tada. Ok zaradila je na kamati ali pravi pobednik si ti.
 
A ako uzmeš na kredit? Ti si relativno zakucao cenu, ok naravno varirati ti rata od euribora ali banka je sad ta koja razmišlja dal su cigare 600 a bile 200. Plastično gledano ti kad za 30 god vratiš pare banci ona neće moći da kupi ni garažu za te pare tada. Ok zaradila je na kamati ali pravi pobednik si ti.

Pa sad ja kako razumem, banka generiše novac "iz vazduha" kad ti pozajmljuje za kupovinu, a ti joj vraćaš pravi, zarađen novac, tako da je na kraju uvek pravi pobednik banka :D Ali razumem šta hoćeš da kažeš.
 
A ako uzmeš na kredit? Ti si relativno zakucao cenu, ok naravno varirati ti rata od euribora ali banka je sad ta koja razmišlja dal su cigare 600 a bile 200. Plastično gledano ti kad za 30 god vratiš pare banci ona neće moći da kupi ni garažu za te pare tada. Ok zaradila je na kamati ali pravi pobednik si ti.
Tu lezi zamka. To je samo i samo ako se nastavi devalvacija i pricalo se dosta o tome ranije. Dosta analiticara misli da ulazimo u sledeci ciklus gde ce novac vredeti vise, kamate biti vece. Sto mi ima nekog smisla jer ako bi nastavili istim tempom, obican covek je zavrsio sa buducim poskupljenjima. Nema sanse da moze da ostane tako.
1708510573705.png
 
Po mom mišljenju glavni benefit je u tome što ne plaćaš rentu, ne u kapitalnoj dobiti. Koji je realni rast vrednosti (ne nominalni)? Stan je nekad vredeo 900 EUR m2, sad je 2700 m2, ali nekad su i cigare bile 200 din a sad su 600 din. Nema smisla gledati suve cifre i upoređivati jer inflacija postoji.

Ako kupuješ za investiciju, čuvaš pare od inflacije bolje nego da si stavio u banku jer je rast vrednosti bio jači + prihod od rente postoji. Nedostatak boljeg mehanizma za investiranje novca doveo je do toga da u Srbiji svi lupaju pare u stanove, i dokle je tako to će držati vrednost kvadrata.

Pitanje moje je za običnog čoveka da li je bolje bilo da kupi u peaku 2008-2009 ili da sačeka par godina pad? Ja ne znam da odgovorim na to pitanje. Inflacija + novac za kiriju mogu da potru pad vrednosti nekretnina na tržištu dok traje čekanje i opet si na nuli.

Isto pitanje sad, da li je bolje kupiti sad kad je peak ili čekati x godina da se efekti trenutne stagnacije tržišta prikažu u cenama? I to niko ne zna da li će i koliko će se odraziti.
Ko ti kaže da je peak sada? Može da krene na dole a može da ode opet gore. Lutrija je.
 
Povuci kvalitetne ljude, vredne i radisne s foruma u Amsterdam, Bredu, Hertogenbosch, Enschede, gde god... nek ti posalju CV-ove, ove sto su zeljni krvavog rada ali i dobrog placanja, pa da i njima malo svane sunce tudjeg neba... budi pravi Krajisnik i pomozi sunarodnicima. :) Ti si bese ovde imao platu u Beogradu samo 250, da si ostao, pitaj Boga da li bi i sta kupio...
Nisi dobro čitao! Moja PRVA plata kao početnika stažera je bila 220eura! Ne kritikujem, samo kažem da je tako bilo i da sam počeo od dna. Ali to je prva plata! Kad sam otišao iz Srbije imao sam tada platu 1100 eura + bonusi (koji isto nisu bili zanemarljivi). A ko hoće da dođe da radi u NL, pa neka sam aplicira. Sada je barem lako dobiti radnu dozvolu. I ja sam sam aplicirao i dobio i dozvolu, i relocation package od kompanije i sve. A ako su Krajišnici onda im ni ne treba dozvola radna već bukvalno mogu sutra doći i početi raditi jer imaju HR pasoš.
I da sam ostao i da sam otišao kupio bi. Ja se kredita ne bojim. I tada sam uzeo u Srbiji auto na kredit sa kamatom mislim da je bila 13-14% i opet ispalo super. Došla kriza, banke dale oprost penala ko isplati ranije sve. I super. Na početku sve izgleda jao kako ću i da li ću moći. Ali vreme se menja, uslovi se menjaju. Treba zagristi i uspe se.
 
Stopa rasta cena koju sam kačio skoro daje indikaciju da rasta više nema, što i ima smisla jer je tražnja oštro pala.
Tačno je da nema rasta SADA, ali za godinu dana može opet eksplozivno na gore ili na dole... Pogledaj i berze, malo se smiri, pa padne pa onda eksponencijalno na gore, pa onda stabilno pa gore, pa dole... E sad ti znaj... Po meni kupuje se kad se ima para!! Kad se nema džabe ti i da je kvadrat 500e na Dedinju ako nemaš.
 
Tačno je da nema rasta SADA, ali za godinu dana može opet eksplozivno na gore ili na dole... Pogledaj i berze, malo se smiri, pa padne pa onda eksponencijalno na gore, pa onda stabilno pa gore, pa dole... E sad ti znaj... Po meni kupuje se kad se ima para!! Kad se nema džabe ti i da je kvadrat 500e na Dedinju ako nemaš.

Mora da postoji neki objektivni razlog da cena raste dalje. Za poslednji skok smo imali eksploziju tražnje, rast cena materijala u novogradnji i jako visoku inflaciju.

Inflacija je sad pod kontrolom, lanci snabdevanja vraćeni u normalu, cene materijala su pale i tražnja pada konstantno. Koji objektivni uslovi će naterati cenu da raste dalje?

Vradović gura priču da će pad euribora motivisati kreditne kupce opet, ali ja ne mislim da će to imati efekat u velikoj meri na tržište. Nisu kamate jedina stvar koja je smanjila udeo kreditnih kupaca, već i ogromne cene u novogradnji.
 
Mora da postoji neki objektivni razlog da cena raste dalje. Za poslednji skok smo imali eksploziju tražnje, rast cena materijala u novogradnji i jako visoku inflaciju.

Inflacija je sad pod kontrolom, lanci snabdevanja vraćeni u normalu, cene materijala su pale i tražnja pada konstantno. Koji objektivni uslovi će naterati cenu da raste dalje?

Vradović gura priču da će pad euribora motivisati kreditne kupce opet, ali ja ne mislim da će to imati efekat u velikoj meri na tržište. Nisu kamate jedina stvar koja je smanjila udeo kreditnih kupaca, već i ogromne cene u novogradnji.
Mora da postoji neki razlog. Ali npr zatreba više keša za rat i ECB upali mašne na max opet. Šta misliš da će se desiti? Ne kažem sada ove godine. Ali npr. sledece ili 2026... I cene opet odlete? Može bit da opet počnu propagirati štednju i stezanje kaiša... Mada s obzirom na ratnu privredu taj mi scenario izgleda najmanje realan. Pazi kocka je velika. Može biti da pojeftine mnogo, može biti da ostanu iste cene a može biti da odu na gore. E sad kad bi to znao lako bi doneo odluku. Ali...
 
Renta je bolja varijanta trenutno, računao sam ja više puta za sebe. To ili će skoćiti ili će cene stanova padati, ali trenutno je razlika prevelika da bi imala smisla.

Renta je bacanje love u bunar, kredit je vid štednje. Renta po meni dolazi u obzir samo u dva slučaja, kad ne možeš da se protegneš za učešće/ratu i kad planiraš da se seliš u drugi grad ili državu. Svaki drugi razlog je totalni promašaj.
 
Ne razumem sta si ovim hteo reci?
Znaci da dalja devalvacija bi podrazumevala da bi morao da se desi veci rast plata da bi mogli da se isprate zivotni troskovi ljudi.
Ako recimo se desi slucaj kao sto neki predvidjaju da ce se bull market vratiti, to znaci da ce cene svega ici gore i opet zavisi kojom brzinom ce ici. Ako nam sledi ekonomski slom koji se vec desava u jacim ekonomijama i ceka se samo USA, onda bi u zavisnosti od toga koliki nas slom ceka, stimulacija bila reakcija toga, sto jaci slom, jaca stimulacija sto bi nas dovelo u buducnosti do jaceg skoka cena sto bi opet dovelo do naglog rasta kamata i to ovoga puta duplo. Ako bi se desio takav scenario, obican covek nema sanse, srednja klasa vise ne bi postojala.

Pukotine sloma se vide, sto ne znaci da mozemo da zalecimo te pukotine ali ono sto sada svi rade je da pokusavaju da to urade na miran i spor nacin, znaci sporo popustanje kamata i da ekonomija nastavlja da bude smirena sa blagom inflacijom i da sve nastavi kako treba (otud termin "soft landing"). Problem je sto se to nikada nije desilo u istoriji, kamate su uvek drasticno padale.
Videcemo sta ce biti ali samo na osnovu istorije ja mislim da ce definitivno nesto da pukne i onda je samo pitanje sta cemo dalje da radimo, da li da se vadimo iz blata i stimulisemo kao blesavi ili cemo probati to da radimo na dosta sporiji i smireniji nacin sa slabijom ekonomijom na x godina.

Pratite cene nekretnina kod nas, cene su isle gore, pa usporilo je i sada stagnira, sledeci trend bi morao da ide ka dole i to ce opet ici polako i nikada se nece desiti da u cenama nekretnina to bude naglo (osim eventualno flashback-a iz 2008 ako mediji krenu da razvaljuju sa vestima da je svuda kriza).

Razumem i ljude koji gledaju da uloze u nekretnine jer vec mnogo godina unazad kada pogledamo, cene samo idu gore. Ono sto mene malo nervira u celoj toj prici je taj narativ da mora ici gore. Stanovi i kuce se grade, moze ih biti na milione, nemaju zakucan broj koliko stanova i zgrada moze biti. Sutra ako se desi slom neki i grad odluci da pokrene opet trziste nekretnina tako sto ce graditi masovno, sta ce onda biti sa onima koji su stanove gledali kao investicije.

2024 ce biti godina gde cemo videti u kom pravcu idemo sa cenama, vec se ponavljam kao papagaj, samom sebi sam se smucio.
Ja se molim da ce to ici sporo, jer ce onda ljudi sa nesto vecim platama opet moci nesto normalnije da zive iako ce u tom slucaju onaj deo gde investiram verovatno godinama biti u minusu u suprotnom, onaj ko nije investirao ce biti u ozbiljnim problemima.
 
Kod nas je to da cene nekretnina idu samo gore malo i "self fulfilling prophecy" u smislu da ljudi veruju da će biti tako pa investiraju kao ludi u to i onda to prirodno podstiče rast i tako u krug.

Stanovi u Srbiji su poprimili status kapitalističkog mitološkog bića čija vrednost raste ad infinitum, iako to zapravo nema nikakve logike.
 
Jel su pale cene, pre godinu dana su ovde pisali da ce za godinu dana da bude stanova za dabe, ima li sta od toga, zna li se sta?
Malo sam bio odsutan prethodnih meseci, pa reko mozda su pale jer ja nisam pisao da nece da padnu.
Ili je novi rok donet za to?
Pa kako ne znas >>Sledeca dva tri meseca su kljucna<< :ROFLMAO:

Ili, evo par postova iznad:
2024 ce biti godina gde cemo videti u kom pravcu idemo sa cenama, vec se ponavljam kao papagaj, samom sebi sam se smucio.


Stanovi u Srbiji su poprimili status kapitalističkog mitološkog bića čija vrednost raste ad infinitum, iako to zapravo nema nikakve logike.
A u stvari ima...
 
Vrh