Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja ne vidim smisao tog poređenja, pa nije ista vrednost novca 2008 i 2022. Šta ti uopšte govori što je dostigao cenu 2022. nominalno? Ništa. Ako je slična vrednost stana kao tad, znači da je zapravo loše prošao jer je kupio u peaku.
 
Evo da uzmemo i tu opciju. Cenu je dostigao 2022 godine i ŽIVEO je u tom svom stanu a nije bacao na rent! Znači svako povećanje vrednosti cene kvadrata mu je samo plus i još i dalje živi u tom stanu i sigurno je većinu i otplatio ili više od pola ako nije ništa dodatno ubacivao u stan. Deca mu dobijaju super vrednost, BEZ poreza na nasledstvo. Kurs je otišao u dinarima na dole, ali u eurima rata i sve mu je bilo isto...
A šta bi danas za te pare kupio - možda 1 garažu ili 2 u najboljem slučaju...
I glavno je da sada živi u svom stanu i plaća samo režije. Naravno da je uvek teško i svaki početak je krvav. Ali jedino tako možeš nešto postići.
Priča ne pije vodu. Ustupio je maltene stan. Poklonio 2-3 godine otplate plus učešće. Ne možeš da imaš tu percepciju kad ti cena života ode x2 (kao danas npr) a rata ti umesto 50% plate ode na 70+% zbog kursa.
Chf su išli i preko 80% npr
 
Ma jesu se upropastili....i to mnogo. CHF i da ne komentarišem. A za EUR. Cene su pale 20-25% plus je kurs otišao sa 90 na 120. Jedan kolega je uzeo stan na kredit tada. Plaćao 2 godine, baš mu je bilo zeznuto. Na kraju je bukvalno poklonio stan, samo da neko nastavi da plaća ratu tamo 2014. Cena koju je platio 2012 je tek dostignuta 10 godina kasnije tj tokom/krajem 2022.
Kupio stan pocetkom 2012 po trzisnoj ceni.
2023 stan je u € vredeo 2x po trzisnoj ceni.
 
цена права ситница, само 7.500€ по квадрату;

 
Ov
цена права ситница, само 7.500€ по квадрату;

Ovo je odlična lokacija. Da li će onda starudijogradnja u okolini skočiti na 4500?
 
Priča ne pije vodu. Ustupio je maltene stan. Poklonio 2-3 godine otplate plus učešće. Ne možeš da imaš tu percepciju kad ti cena života ode x2 (kao danas npr) a rata ti umesto 50% plate ode na 70+% zbog kursa.
Chf su išli i preko 80% npr
Nije ništa poklonio već je otplatio 2-3 godine dok je živeo u tom stanu! Poklonio bi 2-3 godine da je rentirao. A kako je npr on mogao znati da će cene pasti nakon 3 godine. I čak i da je znao GDE bi on živeo te 3 godine? Kod mame i tate? Pošto kupuje svoj prvi stan on je tu živeo i profitirao je po meni svakako.
To što se država igrala sa kursom je veliki problem bio DSa i zato su pali. Igrali su se Slobinih mudrih igara i eto.
On je u eurima isplatio onoliko koliko je trebao a to što je rata otišla na 70+% plate je druga priča i kreira malo stresa u porodici ali sad kad pogleda unazad sigurno je srećan jer ima stan SVOJ! A ne da strepi koliki će mu biti Rent!
 
Nije, zato i ima nekoliko nadzora da bi se greške otklanjale brzo, da sledeća ekipa ne bi morala da čeka. Slaba organizacija može da znači i da nadzor i izvodjaj nisu pravovremeno i dobro organizovali majstore ali opet je to krivica investitora ne kupca. Ako investitor štiti sebe pa ti traži avanse, depozite, ako ne platiš na vreme može i da ti uzme stan... onda je red i da se kupac zaštiti.
Kako misliš da ti uzme stan!? Ne može da ti ga uzme, u krajnju ruku može da te isplati za ono što si već dao i da se raskine ugovor, i to samo ako mi kao kupci ne plaćamo na vreme. Ma da ni to nisam čuo da se desilo negde, odnosno sve su to retke pojave. Mislim da niko nema koristi da posao propadne, ni naša ni njihova strana. Ali je meni glavna stvar da dogovoreni kvalitet bude postignut, i zbog toga sam spreman i da sačekam nešto duže, jer za sve kvalitetno u životu je potrebno VREME, da se ne žuri i ne fušari.
 
Pa uzme, ne u smislu otme ali ti raskine ugovor i još ima pravo da ti zadrži depozit zbog nepoštovanja ugovora.
 
Nije ništa poklonio već je otplatio 2-3 godine dok je živeo u tom stanu! Poklonio bi 2-3 godine da je rentirao. A kako je npr on mogao znati da će cene pasti nakon 3 godine. I čak i da je znao GDE bi on živeo te 3 godine? Kod mame i tate? Pošto kupuje svoj prvi stan on je tu živeo i profitirao je po meni svakako.
To što se država igrala sa kursom je veliki problem bio DSa i zato su pali. Igrali su se Slobinih mudrih igara i eto.
On je u eurima isplatio onoliko koliko je trebao a to što je rata otišla na 70+% plate je druga priča i kreira malo stresa u porodici ali sad kad pogleda unazad sigurno je srećan jer ima stan SVOJ! A ne da strepi koliki će mu biti Rent!
Treći put pišem da je prodao stan. Nije mogao da podnese ratu. Pale su cene. Izgubio je grubo 30-35% stana zbog tadašnje filozofije nekretnine samo rastu.
Sada imamo 7% prodaje na kredit. Pad od 25% prodaje na kredit. Mahom su to kaparisane nekretnine od pre godinu dana. To ima dalju tendenciju pada.
1 januara se ukida mera drzave i rate idu 20% gore čak iako Euribor krene da pada.
Lako je kad isplaćuješ sve u kešu i kad nemaš šta pametnije sa parama. Kredit je problem sada. Broj kredita pokazuje koliko je trenutno zdravo tržište. Tada je i Tadić pušten niz vodu npr. Sada se priča oko južne pokrajine završava i pitanje je koliko ćemo biti stabilni politički. Jasno je da su ova povećanja državnom sektoru iz duga. Samo kažem da postoji i druga strana medalje.
 
Treći put pišem da je prodao stan. Nije mogao da podnese ratu. Pale su cene. Izgubio je grubo 30-35% stana zbog tadašnje filozofije nekretnine samo rastu.
Sada imamo 7% prodaje na kredit. Pad od 25% prodaje na kredit. Mahom su to kaparisane nekretnine od pre godinu dana. To ima dalju tendenciju pada.
1 januara se ukida mera drzave i rate idu 20% gore čak iako Euribor krene da pada.
Lako je kad isplaćuješ sve u kešu i kad nemaš šta pametnije sa parama. Kredit je problem sada. Broj kredita pokazuje koliko je trenutno zdravo tržište. Tada je i Tadić pušten niz vodu npr. Sada se priča oko južne pokrajine završava i pitanje je koliko ćemo biti stabilni politički. Jasno je da su ova povećanja državnom sektoru iz duga. Samo kažem da postoji i druga strana medalje.
Uradio je najgluplju i najskuplju varijantu! Trebao je od roditelja svojih ili zeninih da traži pomoć na god dve i posle opet krenulo zlatno doba, počele rasti plate i eto vidi sada...
Prvo evo ti primer tih KEŠ kupovina. Keš kupovina se vodi sve što direkt ne tražiš hipotekarni kredit u Srbiji vezan za tu nekretninu. Znači svi ljudi koji kupuju na rate se vode kao keš kupci, uključujući i mene. Drugo ako ja uzmem ovde mali kredit za Srbiju sam ja i dalje keš kupac. Ako u Srbiji uzmeš deo keš kredita ili pozajmiš od rodbine deo i dalje si keš kupac.
To što ti gledaš kamatu od 5% kao extremno visoku je problem ako opet računaš sve od 2012 ili 2013te godine.
Ja sam već više puta pisao i rekao da sam na moj prvi stan u Amsterdamu plaćao kamatu od 5,5%!! I to je bilo 2009 pa na dalje i preko 70% stana sam isplatio po toj kamati! I to je sasvim normalna kamata! Ono što su davali "povlašćene kamate" od 2% za sve a ne samo za neke ljude je druga priča! Ljudi se navikli naravno na bolje se lako navikneš! I sad 5% skupo. Sacekaj eto videćeš da će ljudi kupovati na kredit i po tim kamatama eto opet primer iz NL. Čekali I ovde ljudi, pa videli to je nova realnost i prodaja opet krenula. Život ide dalje. Ti možeš čekati ali drugo vreme druga pravila. Treba platiti rat u Ukrajini, nažalost!
A što se Kosova tiče, dešava se isto kao sa Istočnom Hrvatskom (odakle sam i ja bio). Tada su to zvali "mirna reintegracija"!!! Isti princip, prvo dokumenti, pa tablice, pa onda novac, sada ide školstvo, itd... Ko to ne vidi njegov problem. Princip je bukvalno copy-paste! Nas su čak terali ne da lepimo stikere preko tablica već da na pola mosta na Dunavu staneš i fizički menjaš tablice sa hrvatskih na srpske!!! I to obični ljudi kao da smo svi Džems Bondovi! I obe policije su to znale i smeju se!!! Ukratko fast forward napred - 80% mladih će da ode! Stari će da ostanu zbog "duplih plata" što je opet velika greška jer će ti živce pokidati. Tako da ti tu duplu platu platiš životom!
U 2040 imaćeš osnovne škole koje će se zvati po Albancima gde će ići Srpska deca nažalost. Sve se to dešavalo 1995-1997! Isto! Eto vidi sada taj deo. Pustinja. Niti Srba a niti Hrvata! Kuća za 50-70k imaš da biraš!
 
Uradio je najgluplju i najskuplju varijantu! Trebao je od roditelja svojih ili zeninih da traži pomoć na god dve i posle opet krenulo zlatno doba, počele rasti plate i eto vidi sada...
Koja je verovatnoca da u vreme krize kad ti koji si radno sposoban nemas para, da imaju tvoji ili zenini roditelji koji su verovatno u penziji?
Kad je kriza, problem je u tome sto to nije samo tvoj problem u smislu da samo ti nemas para a da drugi imaju, problem je sto niko nema.
 
Dzabe mu pricas, on tera neku svoju pricu jer hoce da dokaze da je kupovina stana uvek dobro resenje. Prica kako se pare bacaju kad si pod kirijom. A sta je sa kamatom koja se placa banci, to nisu bacene pare. Treba da se uzme svoj stan, ali ne i da se ulece po svaku cenu kao muva bez glave. Cene kvadrata su sulude, evropske, kamate visoke.
Broj kreditnih kupaca je opao, ali i to malo sto ih ima najveci broj sto kazes je kaparisao ranije, ne samo pre godinu dana vec i pre 3 godine. Neki projekti zapoceti tokom 2020. se tek sada privode kraju. I to su tada bile povoljne cene u odnosu na ove.
 
Dzabe mu pricas, on tera neku svoju pricu jer hoce da dokaze da je kupovina stana uvek dobro resenje. Prica kako se pare bacaju kad si pod kirijom. A sta je sa kamatom koja se placa banci, to nisu bacene pare. Treba da se uzme svoj stan, ali ne i da se ulece po svaku cenu kao muva bez glave. Cene kvadrata su sulude, evropske, kamate visoke.
Broj kreditnih kupaca je opao, ali i to malo sto ih ima najveci broj sto kazes je kaparisao ranije, ne samo pre godinu dana vec i pre 3 godine. Neki projekti zapoceti tokom 2020. se tek sada privode kraju. I to su tada bile povoljne cene u odnosu na ove.
Slažem se da je plaćanje kamate bacanje para! Ali ko će da ti da 200-300k eura na pozajmicu na 20-30 god bez kamate?! Ako imaš takvog sponzora onda bolje to.
Ali opet po meni bolje 5% na kamatu nego 100% na kiriju!
Cene su evropske za evropski grad! Šta ste mislili?!
A i dalje su mnogo niže od evropskih! Novogradnja Amsterdam je 8-12k eura prosek i to ne neke fancy zgrade.
Starogradnja oko 6-7k po kvm.
Pa vi onda uporedite! Starogradnja 6k kvm vs. 3-4k novogradnja u BG.
 
Slažem se da je plaćanje kamate bacanje para! Ali ko će da ti da 200-300k eura na pozajmicu na 20-30 god bez kamate?! Ako imaš takvog sponzora onda bolje to.
Ali opet po meni bolje 5% na kamatu nego 100% na kiriju!
Cene su evropske za evropski grad! Šta ste mislili?!
A i dalje su mnogo niže od evropskih! Novogradnja Amsterdam je 8-12k eura prosek i to ne neke fancy zgrade.
Starogradnja oko 6-7k po kvm.
Pa vi onda uporedite! Starogradnja 6k kvm vs. 3-4k novogradnja u BG.
Ja imam dosta primera ljudi koji su ranije, pre ovog ludila, postali podstanari i placaju kiriju po starijim cenama. Ljudi koji izdaju ne gledaju da zarade jer placaju na vreme i oni gledaju da im je to siguran priliv iako bi mogli da izdaju za duplo vise jer se cene oko njih krecu tako. I ti ljudi gledaju da uzmu stan ali kako da uzmu kada moraju da placaju onda glavnicu + kamatu.
 
Nema nista od pada cena:
"Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da će izgradnja sajma, izložbenog prostora i stambenog bloka za EXPO2027 iznositi oko 2,5 milijardi evra, ali da se 17 milijardi troška koji je najavljen, odnosi na sve u vezi sa EXPO2027 kao što su putevi, pruge i drugo."
 
Ne bacajte tesko zaradjen novac, ljudi, izdrzite jos malo dok investitorima ne popuste zivci... ili jos bolje, paljba iz ovog provizorijuma od drzave. :) ako je mogao Vradovic u Usa, Dziajdzojac u Nizozemsku... mozete i vi. Pa kupite stan u BG kad bude love na gomili :)
 
Dzabe mu pricas, on tera neku svoju pricu jer hoce da dokaze da je kupovina stana uvek dobro resenje. Prica kako se pare bacaju kad si pod kirijom. A sta je sa kamatom koja se placa banci, to nisu bacene pare. Treba da se uzme svoj stan, ali ne i da se ulece po svaku cenu kao muva bez glave. Cene kvadrata su sulude, evropske, kamate visoke.
Broj kreditnih kupaca je opao, ali i to malo sto ih ima najveci broj sto kazes je kaparisao ranije, ne samo pre godinu dana vec i pre 3 godine. Neki projekti zapoceti tokom 2020. se tek sada privode kraju. I to su tada bile povoljne cene u odnosu na ove.
Samo trebamo da razlikujemo kupovinu za keš i na kredit. Na kredit nije uvek dobro i nisu uvek dobre okolnosti. Ja samo primećujem neke sličnosti koje su bile kao tada.
- kupovina na kredit je ispod 7%
- cena kvadrata je 6-7 minimalca (pričam o premijum lokacijama)
- štednja opada
- trošak života se duplirao
- kamate su visoke. Veća je kamata od rente.
- početak moguće političke nestabilnosti
- visok deficit
- sve više zemalja u recesiji
- režu se troškovi
Ono što se razlikuje u odnosu na tada:
- kurs je stabilan i ne verujem da će se menjati
- država iz duga povećava plate državnom sektoru. Tada su npr smanjili plate i penzije.
-MMF ne zateže za rezanje troškova već za povećanje energenata.
U principu guraju nam pare i kredite dok se ne završi ovo dole na jugu u ovoj godini. Kako će biti posle od 2025, videćemo. 2024 i prva polovina 2025 mi nije za kupovinu stana nikako. Previše faktora rizika i nestabilnog tržišta svuda. Jednostavno, ne postoji izvesnost stabilnih prihoda kao tokom perioda od 2015 do rata u Ukrajini.
 
Zasto mislis da je veca kamata od rente?
Ako uzmemo stan od 50kv na nbg (A blok), da ga kupis (lastavice npr) treba ti ~35.000 za ucesce i jos ~140.000 za kamatu.
Takav stan je oko 900e na oglasima. Kamata mesecna je na pocetku ~550-600e na 30 godina (+ glavnica).
Renta je skoro pa 50% veca od kamate. Kamata ce da padne verovatno za 10-20%, renta ce verovatno za koju godinu da poraste 10-20%.
 
Zasto mislis da je veca kamata od rente?
Ako uzmemo stan od 50kv na nbg (A blok), da ga kupis (lastavice npr) treba ti ~35.000 za ucesce i jos ~140.000 za kamatu.
Takav stan je oko 900e na oglasima. Kamata mesecna je na pocetku ~550-600e na 30 godina (+ glavnica).
Renta je skoro pa 50% veca od kamate. Kamata ce da padne verovatno za 10-20%, renta ce verovatno za koju godinu da poraste 10-20%.
35k učešće
Opremanje 10k
Garaža 20k. 5k neka bude učešće.
Kredit na 30 godina stan 140k + garaža 15k

Ukupno opremanje+ učešće 50k
Kredit 155k

Uslovi sada dok važi mera države. Kamata 5%
Rata 880evra. Kamata kreće sa 700e.

Uslovi od 1 januara 2025. Kamata 6%
Rata 985 evra. Kamata kreće sa 820 evra.

Računao sam na brzinu. Svakako je isplativo. Daš 50k evra keša i imaš da vraćaš banci 394.000+ evra na 30 godina da bi ostario prihod od 100-140evra mesečno koliko je veća renta u odnosu na kamatu.
150 evra mesečno imaš i na 3.5% kamate na eur kada staviš tih 50k evra u banku.
 
Ko ima love za mesecnu rentu stana od 900e taj sigurno ne pise po forumima... :) vec radi krvavo ali i letuje na bahamima i maldivima... ili je ovo forum bogatasa, lovatora i skorojevica a ja jedini siromasak :)
 
Poslednja izmena:
Slažem se da je plaćanje kamate bacanje para! Ali ko će da ti da 200-300k eura na pozajmicu na 20-30 god bez kamate?! Ako imaš takvog sponzora onda bolje to.
Ali opet po meni bolje 5% na kamatu nego 100% na kiriju!
Cene su evropske za evropski grad! Šta ste mislili?!
A i dalje su mnogo niže od evropskih! Novogradnja Amsterdam je 8-12k eura prosek i to ne neke fancy zgrade.
Starogradnja oko 6-7k po kvm.
Pa vi onda uporedite! Starogradnja 6k kvm vs. 3-4k novogradnja u BG.
Bitno je i sta mozes da kupis za 200000e. Sale je izracunao, a evo dobar digitron koji je napravio nas covek pa moze da se sracuna i da se graficki vidi koliko se sta placa. Ukratko banka ima da odere svakog na kamatu prvih 10 godina, a glavnica ce biti nesto mizerno otplacena.
Koliko treba para za stan od 70m2, neki prosek da kazemo za porodicu sa dvoje dece, 175000e za starogradnju na nekoj ok lokaciji u Beogradu. I to da ne renoviraju detaljno. Otprilike racunica kao sto je Sale napisao.
Trziste samo govori dal se nesto isplati, a to se i vidi po padu prometa iako su ogranicili kamatnu stopu.
 
Ko ima love za mesecnu rentu stana od 900e taj sigurno ne pise po forumima... :) vec radi krvavo ali i letuje na bahamima i maldivima... ili je ovo forum bogatasa, lovatora i skorojevica a ja jedini siromasak :)
Taj ko ima za rentu stana od 900e mogu da sigurno potvrdim da NE letuje po Maldivima i Bahamima. Ni blizu. Već max okolne zemlje i Turska u najboljem slučaju. A da radi krvavo radi!
 
Od 360 rata, tek oko 222 rate se izjednačavaju iznosi glavnice i kamate 🙂.
Inače u tom Amsterdamu klinci prodaju crepe turistima i imaju 1.5k-2k evra za dzeparac. Ovde za 2k evra ima da se debelo pomučiš.
Još jedna stvar, zavisi koliko ti ostane na kraju meseca. Ako ti ovde ostane od 2k evra 300 evra na nivou porodice a tamo od 6k evra 2k evra tamo nisu 3 puta veće plate. Već 6.5 puta. Troškovi i prihodi.
Dodatno, ako je kod nas npr kamata 6% sl godine a u Austriji 3%. Onda je ovde nekretnina nepovoljnija za kupovinu 44%. Tj rata za kredit ce ti biti veća 44% u Srbiji....ili mozeš u Austriji da kupiš 44% skuplju nekretninu za istu ratu.
I sad tamo padaju polako cene a kod nas ne. Mi smo specificni 🙂
Itd itd itd
 
Renta je bolja varijanta trenutno, računao sam ja više puta za sebe. To ili će skoćiti ili će cene stanova padati, ali trenutno je razlika prevelika da bi imala smisla.
 
Taj ko ima za rentu stana od 900e mogu da sigurno potvrdim da NE letuje po Maldivima i Bahamima. Ni blizu. Već max okolne zemlje i Turska u najboljem slučaju. A da radi krvavo radi!
Povuci kvalitetne ljude, vredne i radisne s foruma u Amsterdam, Bredu, Hertogenbosch, Enschede, gde god... nek ti posalju CV-ove, ove sto su zeljni krvavog rada ali i dobrog placanja, pa da i njima malo svane sunce tudjeg neba... budi pravi Krajisnik i pomozi sunarodnicima. :) Ti si bese ovde imao platu u Beogradu samo 250, da si ostao, pitaj Boga da li bi i sta kupio...
 
Vrh