Šta je novo?

Cene nekretnina

Baš me zanima kakve su to licence, obuke i dodatni nameti koji su kod nas uvedeni a nema ih u Sloveniji. A ti to verovatno znaš pošto potežeš tematiku već koji put...
 
Sinoc bio FOMC meeting, hoce jos da drze visoko kamate jer misle da nije dovoljno uradjeno i plase se da spustaju jer ne zele scenario 70ih. Problem je sto njihovi podaci laguju i verovatno cemo videti ubrzanje spustanja kamata, pogotovu sto truflation pokazuje da je pocelo da pada zestoko sada.
1706795543704.png
 
Problem je sto njihovi podaci laguju i verovatno cemo videti ubrzanje spustanja kamata, pogotovu sto truflation pokazuje da je pocelo da pada zestoko sada.

Kako njihovi podaci laguju? Kako ovaj sajt vidi nešto što oni ne vide?
 
Baš me zanima kakve su to licence, obuke i dodatni nameti koji su kod nas uvedeni a nema ih u Sloveniji. A ti to verovatno znaš pošto potežeš tematiku već koji put...
Koji put? Samo sam odgovorio.
Bilo je čini mi se oko 2018. Uveli su tada neka predavanja obavezna za kamiondzije a baš je bilo skupo tada. Neka mućka je bila sa amss i oko ovih tahografa. Tahografe za kamione za sopstvene potrebe. Za kombije sa više sedišta da moraš da imaš položeno za autobus i tahograf. Bilo je nešto i oko starosti vozila (nije mi to posao pa ne mogu svega da se setim a mrzi me da tražim). Znam da je u te dve-tri godine skoro 10k vozača napustilo zemlju/prebacilo posao/počeli da rade za strance i od tada mi imamo problem. To mi je nešto pričao manager logistike da će biti veliki problem. I eto, čovek je bio u pravu 🙂
 
Pa kod nas se vozacka dozvola placa 1000 evra i ide se u auto-skolu kao na fakultet. U vecini zemalja je za to taksa 50-100 evra i ponegde nema cak ni skole. Uvode pravila da bi nas pljackali preko nameta. Ali kao sto bi neki rekli "Svuda se placa vozacka dozvola", ne uzmajuci u obzir kontekst price.
 
Pozdrav nov sam na forumu i bas je dosta informativan i koristan i dosta sam naucio kroz njega. Da li moze neko da mi objasni kako se one realizovane cene starogradnje razlikuju toliko od cena u oglasima? Dakle pratim vec nekoliko meseci halo oglase za neke manje stanove do 45 kvadrata i to su uglavnom isti precenjeni stanovi koji su tamo vrte dakle vrlo malo nove ponude ima, a kad pogledam preko sajta cenenekretnina ili cenestanova tu se bas razlikuju i cene i stanovi kojih ima mnogo vise u tim kvadraturama nego sto je u oglasima.

Novogradnja je priblizna uz odredjena odstupanja i u oglasima i na sajtu. Da li neko moze da objasni ovaj fenomen jednom noobu u ovoj celoj stvari.
 
Pozdrav nov sam na forumu i bas je dosta informativan i koristan i dosta sam naucio kroz njega. Da li moze neko da mi objasni kako se one realizovane cene starogradnje razlikuju toliko od cena u oglasima? Dakle pratim vec nekoliko meseci halo oglase za neke manje stanove do 45 kvadrata i to su uglavnom isti precenjeni stanovi koji su tamo vrte dakle vrlo malo nove ponude ima, a kad pogledam preko sajta cenenekretnina ili cenestanova tu se bas razlikuju i cene i stanovi kojih ima mnogo vise u tim kvadraturama nego sto je u oglasima.

Novogradnja je priblizna uz odredjena odstupanja i u oglasima i na sajtu. Da li neko moze da objasni ovaj fenomen jednom noobu u ovoj celoj stvari.
Svi misle da im stanovi vrede mnogo vise nego sto zaista vrede, i cene ih onoliko koliko im para treba da bi kupili neku drugu nekretninu. Uspevaju da prodaju samo oni koji imaju realnije cene i samo one se nalaze na cenenekretnina i cenestanova.
 
Koji put? Samo sam odgovorio.
Bilo je čini mi se oko 2018. Uveli su tada neka predavanja obavezna za kamiondzije a baš je bilo skupo tada. Neka mućka je bila sa amss i oko ovih tahografa. Tahografe za kamione za sopstvene potrebe. Za kombije sa više sedišta da moraš da imaš položeno za autobus i tahograf. Bilo je nešto i oko starosti vozila (nije mi to posao pa ne mogu svega da se setim a mrzi me da tražim). Znam da je u te dve-tri godine skoro 10k vozača napustilo zemlju/prebacilo posao/počeli da rade za strance i od tada mi imamo problem. To mi je nešto pričao manager logistike da će biti veliki problem. I eto, čovek je bio u pravu 🙂
To su sve EU regulative koje mi prepisujemo. U Sloveniji može samo da bude gore.
 
Pozdrav nov sam na forumu i bas je dosta informativan i koristan i dosta sam naucio kroz njega. Da li moze neko da mi objasni kako se one realizovane cene starogradnje razlikuju toliko od cena u oglasima? Dakle pratim vec nekoliko meseci halo oglase za neke manje stanove do 45 kvadrata i to su uglavnom isti precenjeni stanovi koji su tamo vrte dakle vrlo malo nove ponude ima, a kad pogledam preko sajta cenenekretnina ili cenestanova tu se bas razlikuju i cene i stanovi kojih ima mnogo vise u tim kvadraturama nego sto je u oglasima.

Novogradnja je priblizna uz odredjena odstupanja i u oglasima i na sajtu. Da li neko moze da objasni ovaj fenomen jednom noobu u ovoj celoj stvari.
To znači mnogo toga. Prvo, da prodavci precenjuju svoje stanove kada ih oglašavaju. Drugo, da su ipak spremni da spuštaju cene. Treće, da jeste krenuo pad cena. Četvrto, da nisu svi stanovi prodati po nižim cenama, neki imaju visoke cene. Kada pogledaš katastar videćeš da je situacija prilično šarena. Neki stanovi su prodati po nižim, a neki po dosta višim, u istom kraju. Ne znam, mislim da kontekst tih podataka nije kompletan. Kakvo je stanje stana, spratnost, pozicija i svi ti ostali bitni detalji na osnovu kojih se formira cena.
 
Vlada Srbije utvrdila je na današnjoj sednici iznos novčanih sredstava za izgradnju, učešće u kupovini, odnosno kupovinu porodično-stambene zgrade ili stana po osnovu rođenja deteta u ukupnom iznosu od 1.500.000.000 dinara u 2024. godini.

Pomoc porodicama ili investitorima?
 
Pozdrav nov sam na forumu i bas je dosta informativan i koristan i dosta sam naucio kroz njega. Da li moze neko da mi objasni kako se one realizovane cene starogradnje razlikuju toliko od cena u oglasima? Dakle pratim vec nekoliko meseci halo oglase za neke manje stanove do 45 kvadrata i to su uglavnom isti precenjeni stanovi koji su tamo vrte dakle vrlo malo nove ponude ima, a kad pogledam preko sajta cenenekretnina ili cenestanova tu se bas razlikuju i cene i stanovi kojih ima mnogo vise u tim kvadraturama nego sto je u oglasima.

Novogradnja je priblizna uz odredjena odstupanja i u oglasima i na sajtu. Da li neko moze da objasni ovaj fenomen jednom noobu u ovoj celoj stvari.

Pratim neko vreme oglase, i mogu ti reći da je većina oglasa nešto što se vrti mesecima (neki godinama), i ne mogu da se prodaju iz nekog razloga, da li im nešto fali, da li su precenjeni itd. Ono što valja i po razumnoj je ceni oglašeno ne stoji dugo, pa zato uglavnom vidimo samo ove sumanute oglase.

Takođe postoje lažni oglasi koje agencije vrte da fingiraju ponudu, privuku kupce itd. to stvara dodatni šum.

Cene su generalno prepumpane na oglasima, meni su agenti za određene stanove koje sam obilazio rekli da bi prodavac bio spreman da spusti 10-15k evra da završi kupovinu. Nisam kupio jer mi je i to bilo skupo za ponuđeno, ali eto, očito ljudi jako nabijaju cene da bi mogli kao da "spuste" na svoju željenu cenu :)
 
Cao ljudi, dugo vas pratim, sad i da se ukljucim. Kao i dosta drugih na forumu jako dugo trazim stan. Imao sam raznih iskustava da mi kes kupac uzme stan ispred nosa, ali isto i tako skoro sam ispratio prodaju jednog stana u Medaku, koji sam gledao pre pola godine, trazeno je 112000, sto nije bila realna cena za taj stan, i kako je vreme prolazilo spustalo se za prvo za po 100 evra, pa za 500 da bi se u Decembru prodao stan za 90 000 evra, 22k nize od trazene cene iliti 20%. Tako da ima primera da cene padaju.
 

Pomoc porodicama ili investitorima?
Saće sve da skoči za milku i po tj 12K Il koliko već
 

Pomoc porodicama ili investitorima?
Ako dobro razumem, majka moze onda da kupi apartman u izgradnji na Zlatiboru, po npr 1.5k, 30kvm za 45k. Drzava joj pokloni 13k eur, pa je izadje studio 32k eur. Sa ucescem od 10k, 22k na kredit moze lagano da otplati od rentanja. Ispasce kao sa onim stanovima koje su jefitno kupili bezbednjaci, pa ih neki sad izdaju.
 
Poslednja izmena:
Iskreno meni cela ekipa otišla u Austriju i Francusku na skijanje, Nisu ni pare u pitanju nego oče ljudi nešto drugo i kvalitetnije.
Videćemo sad za Sretenje kakvi će rezultati biti
 
Hvala na odgovorima tako sam nesto i pretpostavljao. Evo mog iskustva s obzirom da mi je prvi stan i da sam nov u ovoj igirci pa mozda ce nekome koristiti zato i duzi post. Dakle kad sam krenuo da gledam stanove pre jedno pola godine prva opcija su mi bili halo oglasi. Da vidim sta je na trzistu kako se krecu cene itd. Moram reci da prvi utisak je bio veliko razocaranje kad sam video po oglasima koje je to pumpanje cena i koriscenje trenutka i koliko malo je stanova u ponudi tako da sam jedno vreme odustao od gledanja. Neko kome je hitno da se skuci vrlo lako moze da poveruje ovom vestackom pumpanju sto od strane agenata sto od strane prodavaca i od placenih tekstova na rezimskim portalima i moze da bas pretplati nekretninu. Kapiram da je bilo takvih slucajeva zato i ima raznih ugovora i dena na istim lokacijama (naravno ima tu jos faktora opremljenost sprat, strana, zgrada). Uglavnom ono sto sam zakljucio u poslednje vreme je da su prodaje stale sto se tice starogradnje (prodaje i kupuje samo ko mora). Kad ce se razresiti to ne znam cuo sam razne teroije pa kom se carsrvu prikloniti i nemam pojma. Isto je tacno da se novogradnja prodaje (gledao sam i to jedno vrene), manje nego ranjje ali se prodaje. Dakle ono savet nubovima kao sto sam ja sajt cenenekretnina je veoma koristani svaka cast ko to radi, kao i ovaj forum. Drugo kome nije hitno lagano cekanje i cenkanje sa prodavcima. Trece pokusajte svakakve kombinacije i trampe ako ne dobacujete do trazene cifre (nisu sve vezane kupovine tako da imajte i to na umu). Eto otprilke tako ako se setim jos necega napisacu
 

Pomoc porodicama ili investitorima?
Sestra nije uspela da sredi papire da bi dobila ove pare. Ovo je samo reklama i opcija za one koji su u poznanstvu sa investitorima pa mogu na lepe oci da sklope ugovor.

Nijedan investitor ne zeli da ceka rok nekoliko meseci ako uopste uspes da skupis papire.
 
Jel ima neko link te uredbe?
 
Evo i jedan predlog od mene mozete i posebnu temu da napravite za ovo tipa "realne cene" da se zove. Eto neko ko je resio da uzme nesto pa kao da se posavetuje sa vama sa foruma tipa da posalje link ili opis stana pa da drugi komentarisu (cena, kraj grada, okruzenje) mislim da ce dosta znaciti buducim kupcima s obzirom da koliko sam video ovde ima bas iskusnih ljudi sto se tice nekretnina.
 
1. Ako stan ne možeš dugo da prodaš, digni cenu bar 20%.
2. Od prodaje stana kupi 2 manja deci, sebi jedan za izdavanje i kuću u Ovči.
3. Napisaću Lux jer kupijo sam stvari u Jysku.
4. Cene će skakati pa ako ne prodam ove godine, dogodine još dižem cenu, a to ću reći i potencijalnim kupcima.
5. Ako mi neko i ponudi tražene pare, ja ću tražiti i preko toga još 10.000 eura i novu dačiju.

E to su ti APP prodavci, e dok se iznećkaju samo jedne noći (kad izbije ww3, ili ekonomski kolaps), neće vredeti koliko golubarnik u Mužlji.
 
Ne treba ti zasebna tema za pisanje realnih cena. Dovoljno je da ponderises oglasenu cenu sa 0.5 i doci ces do onoga sto kupci smatraju realnom cenom, odnosno ponderisi sa 1.15 ukoliko zelis realnu cenu koju prodavci prognoziraju za kraj ove godine ili sa 2.5 ako zelis realnu cenu koji gastosi prognoziraju do 2027.
 
Ne treba ti zasebna tema za pisanje realnih cena. Dovoljno je da ponderises oglasenu cenu sa 0.5 i doci ces do onoga sto kupci smatraju realnom cenom, odnosno ponderisi sa 1.15 ukoliko zelis realnu cenu koju prodavci prognoziraju za kraj ove godine ili sa 2.5 ako zelis realnu cenu koji gastosi prognoziraju do 2027.
Ja stvarno ne znam zašto ti misliš da gastarbajteri su skroz nerazumni ljudi i da misle da će cena stana da se poveća 2,5x za 3 godine. Pa to da kupiš u centru Pariza ili Londona ili New Yorka ne bi se desilo?!? To jedino može da se desi s kripto valutama. Ne može čak ni sa S&P 500 da se poveća 2,5x... Evo ja kao gasterbajter bi bio srećan i da ostanu iste cene. I mislim da veliki broj naših gastarbajtera tako razmišlja, tačnije cena im je skroz nebitna jer većina neće da prodaje. Većina kupuje da IMA tu nekretninu u vlasništvu a ne radi preprodaje. Za brzu preprodaju se kupuju akcije.
 
Vrh