Šta je novo?

Cene nekretnina

Meni se cini da su svi prodavci od reda presli u neki prevarantski rezim pa ko se upeca, prosto mi nije jasno sta se desava.
Ja sam kupio 2020. dusek king slarafija po ceni of nekih 900 evra, mozda nesto vise, danas se takav dusek prodaje za 1820 evra - znaci duplo skuplje.
Hteli smo jos jedan krevet da opremimo slarafijom, ali sada mislim da necemo to raditi - prosto je sumanuto dati 2000 evra na dusek, ma koliko dobar bio, i bas je veliki bezobrazluk sa tolikim povecanjem cena.
Zatim gledao sam 7-sede, izmedju ostalog i ovaj dole, i znam pouzdano da se ovaj auto nalazi u oglasima preko 6 mesesi - ko zna koliko tu stoji. Prosto neverovatno. Ceka se da se neko upeca, sta li. Mogu da nastavim da nabrajam primere bezobraznih majstora, prodavaca itd... do sutra.

I izdavanje stanova postaje poprilicno upitan posao, ako tebi treba 30 godina da povratis investiciju, za to vreme moras da promenis i namestaj, mozda i da ga renoviras, amortizacija ti ispadne ogromna - pitanje da li se investija vrati i posle tog perioda. Isto porez na imovinu je skuplji za nekretnine u kojima se ne zivi itd...

O tome sam i pričao skoro. U kraju dva autoplaca, stoje 15-20 auta već tri meseca, prašina popadala po njima, maltene i trava krenula da raste ispod. Za čije babe zdravlje , rasprodaj to brt umesto da ti stoji 300-400K na livadi po suncu, kiši, snegu, isplati radnike i čekaj neka bolja vremena ili uvezi jeftinija auta.
Uzgred, nova mi je informacija da agencije neće da drže stanove koji su krš a gde je prodavac šopio neku nebuloznu cifru. Mada logično svakako, neće da blati ime firme i drži portfolio sa raspadima bez perspektive obrta
 
O tome sam i pričao skoro. U kraju dva autoplaca, stoje 15-20 auta već tri meseca, prašina popadala po njima, maltene i trava krenula da raste ispod. Za čije babe zdravlje , rasprodaj to brt umesto da ti stoji 300-400K na livadi po suncu, kiši, snegu, isplati radnike i čekaj neka bolja vremena ili uvezi jeftinija auta.
Uzgred, nova mi je informacija da agencije neće da drže stanove koji su krš a gde je prodavac šopio neku nebuloznu cifru. Mada logično svakako, neće da blati ime firme i drži portfolio sa raspadima bez perspektive obrta
Ne znam nije mi jasno. Da li Slarafija rezonuje, bolje da imamo jednog kupca umesto 4, ali onda na tom jednom imam marzu 100%, umesto na 4 po 25%.
Mozda isto rezonuju i ti sa autoplacevima. Dignu cene u nebesa, sto spusti prodaju, ali sa tom sumanutom prodajom nadomeste ostale prodaje. Mada cena auta brzo ide dole - pogotovo ako kupac provali da je dugo stajao, to ne bilo moglo tako lako da funkcionise sa autima. Morali bi u jednom trenutku da krenu da spustaju cene.
 

Odlican video. Easy money se vraca 2025-2027. godine. Kada se na to doda i investicioni bull zbog sajma = M5k.
O ovome se prica da ce verovatno i biti tako, samo jedina stvar za koju mislim da ce biti drugacije je zapravo uzimanje tog duga od strane nas smrtnika. Ako stan dobije najvise korekciju od 10% jos ove godine i sledece ja vec mogu da uzmem kredit sa manjom kamatom, da li stvarno mogu da se zaletim bas tako lako i da uzmem? Da li ce ljudi stvarno da se zalete i uzmu nove dugove kada znaju sta se desilo sa kamatama prosle i ove godine i koliko je realno da jos postoji prostora da se uzme kredit za nekretninu zbog vecih cena stanova. Bice zanimljiva i strasna ova godina definitivno.
 
O ovome se prica da ce verovatno i biti tako, samo jedina stvar za koju mislim da ce biti drugacije je zapravo uzimanje tog duga od strane nas smrtnika. Ako stan dobije najvise korekciju od 10% jos ove godine i sledece ja vec mogu da uzmem kredit sa manjom kamatom, da li stvarno mogu da se zaletim bas tako lako i da uzmem? Da li ce ljudi stvarno da se zalete i uzmu nove dugove kada znaju sta se desilo sa kamatama prosle i ove godine i koliko je realno da jos postoji prostora da se uzme kredit za nekretninu zbog vecih cena stanova. Bice zanimljiva i strasna ova godina definitivno.
Slazem se i dobra ti je logika. Jedina razlika je sto ocekujem da bude veca ponuda krediti sa fiksnom kamatnom stopom na svih 30 godina (kad se malo ustabili situacija).
 
Slazem se i dobra ti je logika. Jedina razlika je sto ocekujem da bude veca ponuda krediti sa fiksnom kamatnom stopom na svih 30 godina (kad se malo ustabili situacija).
Kao ameri sto rade, ima smisla. Ne mogu samo da zamislim opet onaj hajp gde je novac jeftin da se uzme. Inflacija bi se brzo vratila a kada pogledamo inflaciju kod nas koja je sada na 8% i realno moze da se spusti na 4,5 do kraja godine i onda na sve to inflacija koja opet raste. Ljudi sa trenutnim kreditima nece moci da placaju, zivot u gradu bi poskupeo zestoko toliko da bi dosta ljudi otislo odavde. Zato ne verujem da ce biti toliki hajp.
 
Slazem se i dobra ti je logika. Jedina razlika je sto ocekujem da bude veca ponuda krediti sa fiksnom kamatnom stopom na svih 30 godina (kad se malo ustabili situacija).
Fiksne kamate na duži period od npr 10 ili 30 godina su niže barem sada u Holandiji od varijabilne kamate. Jer naravno hoće banke da "zaključaju" klijente s kamatom od 4,5% i to tako na 30 godina... Znači on ima garantovan prihod narednih 30 godina... Pitajte samo sebe da li bi dali novac na štednju s fiksnom kamatom od 4,5% idućih 30 godina?! Mislim da da... Ili da danas na 6 meseci dobijat 6% a posle 0% ili 2%....
 
Mislim da nema nista od jeftinih para, za gradjanstvo, u narednih nekoliko godina... Mada zivimo u dinamicnom (geopolitickom) svetu
 
Mislim da nema nista od jeftinih para, za gradjanstvo, u narednih nekoliko godina... Mada zivimo u dinamicnom (geopolitickom) svetu
Ja mislim da moraju da spuste kamate i to dosta jer ce u suprotnom Amerika da proglasi federalni bankrot (mada mislim da ce svakako morati). Fora je sto se "servisiranje duga" znacajno povecava kada su kamate previsoke a deficit je i ovako ogroman.

@BataDz ako pogledas video videces da je FED vec najavio na svom sajtu da se spustaju kamate 2024-2025-2026. Moje ocekivanje je da ce ici na negativne kamate opet zato sto bi u tom slucaju servisiranje duga zapravo postalo "zarada" :)
 
Meni se cini da su svi prodavci od reda presli u neki prevarantski rezim pa ko se upeca, prosto mi nije jasno sta se desava.
Ja sam kupio 2020. dusek king slarafija po ceni of nekih 900 evra, mozda nesto vise, danas se takav dusek prodaje za 1820 evra - znaci duplo skuplje.
Hteli smo jos jedan krevet da opremimo slarafijom, ali sada mislim da necemo to raditi - prosto je sumanuto dati 2000 evra na dusek, ma koliko dobar bio, i bas je veliki bezobrazluk sa tolikim povecanjem cena.
Zatim gledao sam 7-sede, izmedju ostalog i ovaj dole, i znam pouzdano da se ovaj auto nalazi u oglasima preko 6 mesesi - ko zna koliko tu stoji. Prosto neverovatno. Ceka se da se neko upeca, sta li. Mogu da nastavim da nabrajam primere bezobraznih majstora, prodavaca itd... do sutra.

I izdavanje stanova postaje poprilicno upitan posao, ako tebi treba 30 godina da povratis investiciju, za to vreme moras da promenis i namestaj, mozda i da ga renoviras, amortizacija ti ispadne ogromna - pitanje da li se investija vrati i posle tog perioda. Isto porez na imovinu je skuplji za nekretnine u kojima se ne zivi itd...

Meni se cini da su svi prodavci od reda presli u neki prevarantski rezim pa ko se upeca, prosto mi nije jasno sta se desava.
Ja sam kupio 2020. dusek king slarafija po ceni of nekih 900 evra, mozda nesto vise, danas se takav dusek prodaje za 1820 evra - znaci duplo skuplje.
Hteli smo jos jedan krevet da opremimo slarafijom, ali sada mislim da necemo to raditi - prosto je sumanuto dati 2000 evra na dusek, ma koliko dobar bio, i bas je veliki bezobrazluk sa tolikim povecanjem cena.
Zatim gledao sam 7-sede, izmedju ostalog i ovaj dole, i znam pouzdano da se ovaj auto nalazi u oglasima preko 6 mesesi - ko zna koliko tu stoji. Prosto neverovatno. Ceka se da se neko upeca, sta li. Mogu da nastavim da nabrajam primere bezobraznih majstora, prodavaca itd... do sutra.

I izdavanje stanova postaje poprilicno upitan posao, ako tebi treba 30 godina da povratis investiciju, za to vreme moras da promenis i namestaj, mozda i da ga renoviras, amortizacija ti ispadne ogromna - pitanje da li se investija vrati i posle tog perioda. Isto porez na imovinu je skuplji za nekretnine u kojima se ne zivi itd...


Ovo sto pricas je potpuno kontradiktorno. U automobile se ne razumem, pa cu preskočiti da o tome komentarisem. Medjutim, svaki dan spavam 7-8 sati, i znam da je kvalitetan san esencijan za funkcionisanje. Ti vec 4 godine spavaš na Šlarafiji, pretpostavljam da znaš da vredi čim si hteo da kupiš ponovo , ali si odustao zbog "prevarantskog režima prodavca". Da bi razumeo kontekst, ja sam pre 4 godine kupio dušek u Dreamco koji sam platio daleko više od "sumanutih" 2000 eur. Medjutim, taj iznos je najbolje potrošen novac jer mi omogućava dobar i kvalitetan san što ja veoma vrednujem. Ako ćeš da stediš na takvim stvarima, a koliko razumem zarađuješ veliki novac, onda kupi Dormeo ali to govori o tvom stanju svesti i da ti je važnije da samog sebe ubedis da te niko nije odrao, nego da sebi i svojoj porodici obezbediš kvalitetan san.
 
Nema nikakvog prevarantskog režima, već je inflacija pojela vrednost novca. I proizvođačima dušeka su svi ulazni proizvodi skuplji nego što su bili, naravno da će prevaliti taj trošak na kupca.

Da se razumemo, ja ne poričem postojanje greedflation fenomena, ali veoma sumnjam da je direktor Schlarafije održao sastanak kad je inflacija divljala i rekao "hajde da prevarimo kupce sad kad imamo priliku".
 
Nema nikakvog prevarantskog režima, već je inflacija pojela vrednost novca. I proizvođačima dušeka su svi ulazni proizvodi skuplji nego što su bili, naravno da će prevaliti taj trošak na kupca.

Da se razumemo, ja ne poričem postojanje greedflation fenomena, ali veoma sumnjam da je direktor Schlarafije održao sastanak kad je inflacija divljala i rekao "hajde da prevarimo kupce sad kad imamo priliku".
Ako je zaista skocila duplo cena, onda nema opravdanja za toliko povecanje, pa ne pravi se od litijuma dusek.
 
@BataDz ako pogledas video videces da je FED vec najavio na svom sajtu da se spustaju kamate 2024-2025-2026. Moje ocekivanje je da ce ici na negativne kamate opet zato sto bi u tom slucaju servisiranje duga zapravo postalo "zarada" :)
Mislim da je suvisno da sada nagadjamo sta se moze desiti - najavili su spustanje kamata (nista novo i nesto sto se ne zna), ali su tako najavljivali da vise nece biti negativnih kamatnih stopa, tj nece vise biti blizu nule. Tesko da mozemo mi da znamo nesto sto ni ovi na najvisim pozicijama ne znaju bas kako ce se kretati.

To ti je ono, kao gradnja prve linije metroa u bg-u :D
 
Ako je zaista skocila duplo cena, onda nema opravdanja za toliko povecanje, pa ne pravi se od litijuma dusek.

Možemo da pretpostavimo 3 scenarija za skok cene dušeka:

  • Menadžment Schlarafije je banda koja koristi inflaciju da dobije hleba preko pogače
  • Kartel proizvođača dušeka se sastao i dogovorio plansko podizanje cena svih dušeka
  • Schlarafia ima objektivnih razloga za rast cene svojih proizvoda, koji uglavnom leže u rastu troškova proizvodnje i drugih operativnih troškova.

Sad ti odaberi šta ti se dopada od ovoga.
 
Ovo sto pricas je potpuno kontradiktorno. U automobile se ne razumem, pa cu preskočiti da o tome komentarisem. Medjutim, svaki dan spavam 7-8 sati, i znam da je kvalitetan san esencijan za funkcionisanje. Ti vec 4 godine spavaš na Šlarafiji, pretpostavljam da znaš da vredi čim si hteo da kupiš ponovo , ali si odustao zbog "prevarantskog režima prodavca". Da bi razumeo kontekst, ja sam pre 4 godine kupio dušek u Dreamco koji sam platio daleko više od "sumanutih" 2000 eur. Medjutim, taj iznos je najbolje potrošen novac jer mi omogućava dobar i kvalitetan san što ja veoma vrednujem. Ako ćeš da stediš na takvim stvarima, a koliko razumem zarađuješ veliki novac, onda kupi Dormeo ali to govori o tvom stanju svesti i da ti je važnije da samog sebe ubedis da te niko nije odrao, nego da sebi i svojoj porodici obezbediš kvalitetan san.
Fascinantna su mi ta proseravanja sa dusecima i radnim stolicama i rezonovanje da ako 8 sati provedes tu da za to mora gomila para da se da. Niko nikad ne može objektivan razlog da mi da što to toliko košta, nego eto probao, svidelo mu se, ajd daj 3k evra za dušek.
Slobodno tržište, kupujte šta hoćete, ali niko neće da me ubedi da je za 2 godine proizvodnja dušeka i ceo lanac snabdevanja poskupeo duplo. Naročito zato što su se svi vadili na energiju za razlog poskupljenja i naravno kad je cena energije pala, cene ostalih stvari ostale iste. Pohlepa je to što gura infaciju, ništa drugo.
 
Ne znam nije mi jasno. Da li Slarafija rezonuje, bolje da imamo jednog kupca umesto 4, ali onda na tom jednom imam marzu 100%, umesto na 4 po 25%.
Mozda isto rezonuju i ti sa autoplacevima. Dignu cene u nebesa, sto spusti prodaju, ali sa tom sumanutom prodajom nadomeste ostale prodaje. Mada cena auta brzo ide dole - pogotovo ako kupac provali da je dugo stajao, to ne bilo moglo tako lako da funkcionise sa autima. Morali bi u jednom trenutku da krenu da spustaju cene.
Mislim da spuštaju ali ne unapred već kad mušterija izabere auto..đ
 

U Srbiji u novembru 2023. izdato 3.357 građevinskih dozvola, 20,7% više nego pre godinu dana.​


U Srbiji je u novembru prošle godine izdato 3.357 građevinskih dozvola, što je 20,7% više u odnosu na isti period 2022. godine, saopštio je danas Republički zavod za statistiku. Od ukupnog broja dozvola izdatih u novembru 84,2% dozvola odnosio se na zgrade, a 15,8% na ostale građevine.

Ukoliko se posmatraju samo zgrade, 87,1% dozvola izdato je za stambene, a 12,9% za nestambene zgrade, dok se kod ostalih građevina najveći deo odnosio na cevovode, komunikacione i električne vodove (64,7%).

Prema dozvolama izdatim u novembru prošle godine, u Srbiji je prijavljena izgradnja 3.783 stana, s prosečnom površinom od 74,4 metra kvadratna.

 
Fascinantna su mi ta proseravanja sa dusecima i radnim stolicama i rezonovanje da ako 8 sati provedes tu da za to mora gomila para da se da. Niko nikad ne može objektivan razlog da mi da što to toliko košta, nego eto probao, svidelo mu se, ajd daj 3k evra za dušek.
Slobodno tržište, kupujte šta hoćete, ali niko neće da me ubedi da je za 2 godine proizvodnja dušeka i ceo lanac snabdevanja poskupeo duplo. Naročito zato što su se svi vadili na energiju za razlog poskupljenja i naravno kad je cena energije pala, cene ostalih stvari ostale iste. Pohlepa je to što gura infaciju, ništa drugo.
Ko ima da da 1k za dušek, nek da i 2k. Dušek ko kvadrat stana :) I mene su ubedjivali da za stolicu treba dati 1k+ evra i da dok sede na njima ne boli ih kičma, ja sam stolicu platio oko 100e i niti me boli kičma, a i neka milina me obuzme kad znam da sam uštedeo 900+ evra, budem opušteniji. Ali svako ima svoj ćef, neko kupuje telefone 1k+ evra, neko skupe automobile, neko dušeke...
 
Mislim da spuštaju ali ne unapred već kad mušterija izabere auto..đ
Da verovatno, ovaj iz Rubika je kada sam gledao auto odmah rekao moguca je korekcija, ali auto je sa lizinga i dosta je presao, tako da sam se ohladio vec.

U kapitalizmu po meni postoje dve sile, s jedne strane je na strani kapitaliste profit, a sa strane gradjana - korisnika usluge, proizvoda - konkurencija i regulativa.
Te dve stvari moraju da budu u balansu.
Profit je potencijalno sila velikog zla, nesto poput mracne strane licnosti u Jungovoj psihologiji, ako mracna strana ili zelja za profitom (ako posmatramo analogiju), nije dobro integrisana covek postaje sociopata - psihopata, ubica, kriminalac itd... ako profit kapitaliste nije dobro integrisan u drustvo - kroz regulativu i konkurenciju, onda imamo tiraniju kapitaliste koji postaje monopolista, koji nije ogranicen regulativom - i najcesce maltretira i zlostavlja ostatak populacije - ekonomskom eksploatacijom, a cesto i narusavanjem zdravlja, zivota.

Dacu par primera, kada je otkriveno da cigare stete zdravlju, trebalo je puno vremena da se uvedu zakoni i da se zahukta kampanja protiv pusenja (u razvijenim zemljama, mi smo i dalje po snaznim uticajem duvanske mafije). Izbacivane su lazne studije o tome da cigare nisu stetne, angazovani su lekari da tvrde da su cigare cak i zdrave, kada je iznet podatak da zene koje puse imaju manji plod prilikom porodjaja nekih od placenih lekara su se cinicno smejali i govorili kako je to i pozeljno, jer ce eto zena lakse da se porodi itd... Ovde imamo primer velikog zla, gde zarad profita kapitalista dovodi celu populaciju u zivotnu opasnost.
 
Mislim ajde još jednom. Rast plata u privatnom sektoru ne prati inflaciju. A u javnom sektoru za 90% zaposlenih koliko god pratila u neku meru, odnos plata i cena kvadrata je takav da ne kupuju novogradnju pa ne kupuju.

Može money printer opet da radi brrrr ali kupaca biti neće sem onih koji uzimaju 24ti stan.


Ok možda sam ja lično loš i neuspešan pa ne dobijam povišicu kao cenjena gospoda forumaši, ali svi koje poznajem kukaju kako od pre 2 godine nisu videli povišicu koja liči na nešto. Što je bar 5,6 raznih IT firmi.
 
Mislim ajde još jednom. Rast plata u privatnom sektoru ne prati inflaciju. A u javnom sektoru za 90% zaposlenih koliko god pratila u neku meru, odnos plata i cena kvadrata je takav da ne kupuju novogradnju pa ne kupuju.

Može money printer opet da radi brrrr ali kupaca biti neće sem onih koji uzimaju 24ti stan.


Ok možda sam ja lično loš i neuspešan pa ne dobijam povišicu kao cenjena gospoda forumaši, ali svi koje poznajem kukaju kako od pre 2 godine nisu videli povišicu koja liči na nešto. Što je bar 5,6 raznih IT firmi.
I ja sam u kontaktu sa programerima koji rade u razlicitim firmama. Apsolutno niko nije dobio povisicu i dosta benificija je ukinuto. Isto tako se jako dobro secam kako sam 2022 dobijao ponude na svakih 2 dana a sada je skroz obrnuta prica. Najvise problema imaju intern-i i juniori gde se broj prijava skoro utrostrucio, sto se nikada nije desavalo.
Poslodavac je sada dosta pazljiviji i nema novca da investira u interne i juniore i sada programeri moraju malo da spuste loptu sa svojim zahtevima.
 
Rast kamata je sigurno eliminisao određeni broj kreditnih kupaca, ali većina na tržištu i dalje presipa iz šupljeg u prazno, samo im sad treba više vremena jer čekaju keš kupce da pokrenu vezane kupovine.

Ne znam kako je oko vas, ali većina u mom okruženju poslednjih par godina nije uzela stan putem kredita, već su prodali nešto što su već imali, roditelji su zalegli, imali su nasledstvo itd. U određenim slučajevima su dodali na to neke male kredite da pojačaju.
Znam samo jedan (1) par koji je stan kupio tako što je ubacio učešće od 20% i zadužio se za ostatak na ove cene.
 
Naveo sam kao primer, jer je Bogoljub obecavao kvadrat od 500 evra, a Kinezi su poznati po jeftinoj i efikasnoj gradnji. A da naravno svako da moze da konkurise za gradnju.
Slucajno sam naleteo na tvoju poruku. Ne znam da li je spominjano u temi, ali Bogoljub (ako se misli na Karica) gradi objekat Sava Residence u Ustanickoj gde je kvadrat 3500€ + PDV. Danas sam zvao i dobio tu informaciju.
 
Vrh